ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη

    Πιστεύετε στην ύπαρξη Ψυχής;

    Spirous
    18.04.2007, 16:04
    Πιστεύετε στην ύπαρξη ψυχής κι αν ναι ποιός ο ρόλος της στην υλική μας φύση;;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 18-04-2007 17:12 ]


    anna2405
    18.04.2007, 16:17
    Είχα πολύ πρόσφατα μια τέτοια συζήτηση... Δεν βρέθηκε άκρη όμως γιατί υπήρχαν διαφορετικές απόψεις... Εγώ πιστεύω οτί υπάρχει ψυχή και ότι είναι τελείως διαφορετική από την υλική μας φύση...!
    siopiloss
    18.04.2007, 19:47
    Δεν πιστεύω ότι υπαρχει ψυχή..Ιδικά με την χριστιανική έννοια. Τι είναι ο άνθρωπος;Όλα από το μυαλό ξεκινάνε..σκέψεις, συναισθήματα,ένστικτα... Συνειδητό και υποσυνείδητο.Βέβαια το μυστήριο είναι το που βρίσκει αυτη την ενέργεια για να γινουν όλα αυτα. Γιατί πιστεύω ότι για ενέργεια πρόκειται.Όλα στη φύση έχουν ενέργεια.Μέρος της φύσης είμαστε και μεις. Η άγνοια και η ανασφάλεια του ανθρώπου δημιούργησαν το θεό,την ψυχή, δίνοντας τους κάτι το "μαγικό", υπερφυσικό αλλά συνάμα εκλογικεύοντάς τα.(π.χ αν κανεις κάτι κακό ο θεός θα σε τιμωρήσει,επιφανειακό και απόλυτο)..Ξέφυγα ίσως λίγο..Ας ακούσουμε κι άλλες απόψεις..
    XeniaRodo
    18.04.2007, 20:14
    Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει.
    Και αν όντως δεν υπάρχει, θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει....


    Astron
    18.04.2007, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 18-04-2007 στις 16:04 έγραψε...

    Πιστεύετε στην ύπαρξη ψυχής κι αν ναι ποιός ο ρόλος της στην υλική μας φύση;;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 18-04-2007 17:12 ]





    Μπορείς να ορίσεις τον όρο "ψυχή";
    Θα είναι πιο εύκολο να δώσουμε μια απάντηση τότε.
    innuendo
    18.04.2007, 21:24
    Περίπλοκο.. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου. Αν ψυχή δεν υπάρχει τότε η σκέψη , τα συναισθήματα από που προέρχονται; Δεν ξέρω... Ένας λαβύρινθος πολύπλοκος.. ΚΙ η απάντηση ίσως δεν υπάρχει...Ίσως είναι αυττή που ο καθένας κρύβει μέσα του..
    Spirous
    18.04.2007, 21:32
    Βασικά, μακάρι να μπορούσα να δώσω έναν ορισμό για το τι είναι η "ψυχή" αλλά φυσικά κάτι τέτοιο υπερβαίνει κατά πολύ τις δυνάμεις μου. Ωστόσο ο προβληματισμός μου δεν έγκειται τόσο εκεί(αν και έχει ενδιαφέρον) δίοτι έτσι θα πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχει ψυχή. Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει ψυχή και αν ναι τότε είναι κάποιο άρρηκτα συνδεδεμένο κομμάτι της ύπαρξης μας;

    Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει. Ωστόσο δεν νομίζω πώς έχει υλική ή καλύτερα αντιληπτή από τους ανθρώπους υπόσταση(ύλη, ενέργεια, κύμα κτλ.). Όσο για το ρόλο της νομίζω πώς είναι η πηγή της ζωής μας, δηλαδή ότι από αυτήν πηγάζει το "είναι" μας, η "προσωπικότητα" μας, η "υπεροχή" μας μέσα στο σύμπαν.
    Big-sofo
    18.04.2007, 21:53
    Παιδιά το θέμα της συζήτησης είναι πολύ αόριστο και είναι απαραίτητο κατ' εμέ, να δωθεί από τον καθένα ο δικός του ορισμός για την ''ψυχή''.Έπειτα μπορούμε να συμφωνούμε ή όχι με την κάθε εκδοχή..
    Big-sofo
    18.04.2007, 21:58
    Παραδείγματος χάριν, η ψυχή κατ' εμέ είναι ο εσωτερικός μας κόσμος, το σύνολο των συναισθημάτων μας,η πνευματική μας υπόσταση.
    Ο λαός λέει ''αυτός έχει καλή ψυχή'' και εννοεί ότι έχει καλό χαρακτήρα.
    Άρα είναι απαραίτητο να δώσει ο καθένας την δικιά του ερμηνεία..
    Paloukeze
    26.04.2007, 04:02
    Όταν ένας άνθρωπος πεθαίνει χάνει αυτομάτως 21gr. Λέγεται πως αυτό είναι το βάρος της ψυχής. Δε νομίζω πως βρέθηκε ακόμα επιστημονική εξήγηση στο φαινόμενο των 21gr. Ένας επιπλέον λόγος να πιστεύει κανείς στην ύπαρξη της ψυχής.
    nightwhisper
    26.04.2007, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος siopiloss στις 18-04-2007 στις 19:47 έγραψε...

    Δεν πιστεύω ότι υπαρχει ψυχή..Ιδικά με την χριστιανική έννοια. Τι είναι ο άνθρωπος;Όλα από το μυαλό ξεκινάνε..σκέψεις, συναισθήματα,ένστικτα... Συνειδητό και υποσυνείδητο.Βέβαια το μυστήριο είναι το που βρίσκει αυτη την ενέργεια για να γινουν όλα αυτα. Γιατί πιστεύω ότι για ενέργεια πρόκειται.Όλα στη φύση έχουν ενέργεια.Μέρος της φύσης είμαστε και μεις. Η άγνοια και η ανασφάλεια του ανθρώπου δημιούργησαν το θεό,την ψυχή, δίνοντας τους κάτι το "μαγικό", υπερφυσικό αλλά συνάμα εκλογικεύοντάς τα.(π.χ αν κανεις κάτι κακό ο θεός θα σε τιμωρήσει,επιφανειακό και απόλυτο)..Ξέφυγα ίσως λίγο..Ας ακούσουμε κι άλλες απόψεις..





    vero
    26.04.2007, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 26-04-2007 στις 14:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος siopiloss στις 18-04-2007 στις 19:47 έγραψε...

    Δεν πιστεύω ότι υπαρχει ψυχή..Ιδικά με την χριστιανική έννοια. Τι είναι ο άνθρωπος;Όλα από το μυαλό ξεκινάνε..σκέψεις, συναισθήματα,ένστικτα... Συνειδητό και υποσυνείδητο.Βέβαια το μυστήριο είναι το που βρίσκει αυτη την ενέργεια για να γινουν όλα αυτα. Γιατί πιστεύω ότι για ενέργεια πρόκειται.Όλα στη φύση έχουν ενέργεια.Μέρος της φύσης είμαστε και μεις. Η άγνοια και η ανασφάλεια του ανθρώπου δημιούργησαν το θεό,την ψυχή, δίνοντας τους κάτι το "μαγικό", υπερφυσικό αλλά συνάμα εκλογικεύοντάς τα.(π.χ αν κανεις κάτι κακό ο θεός θα σε τιμωρήσει,επιφανειακό και απόλυτο)..Ξέφυγα ίσως λίγο..Ας ακούσουμε κι άλλες απόψεις..









    koini_maria
    26.04.2007, 14:43
    Ναι , πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής .
    Αν είναι αλήθεια η όχι δεν μπορώ να ξέρω , αλλά εγώ προσωπικά ναι , πιστεύω οτι υπάρχει .

    Με την ύπαρξη της ψυχής έχω συνδέσει άρρηκτα στο μυαλό μου τον παρακάτω στίχο του Νίκου Ζούδιαρη :
    ''Είσαι το άγγιγμα του ανέμου που μου ξαφνιάζει το κορμί''

    Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς .

    Απλά είναι κάτι περίεργες , κάτι ήρεμες στιγμές που νιώθεις οτι όντως έρχεσαι σε επαφή με την ψυχή του άλλου , είτε είσαι μαζί του είτε όχι .

    Ναι , θέλω πολύ να πιστεύω στο υπέροχο άυλο , στην ψυχή , στην συνέχεια ...
    MarakiVas
    26.04.2007, 15:02
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 18-04-2007 στις 20:14 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει.
    Και αν όντως δεν υπάρχει, θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει....



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει!
    siopiloss
    26.04.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 26-04-2007 στις 15:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 18-04-2007 στις 20:14 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει.
    Και αν όντως δεν υπάρχει, θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει....



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει!



    Μπορείτε να πείτε, γιατί θέλετε να πιστεύετε ότι υπάρχει; Και τελικά, τι εννοείτε με τη λέξη ψυχή;Καλοπροαίρετα ρωτάω..Θέλω να καταλάβω..
    Astron
    26.04.2007, 15:47
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 18-04-2007 στις 20:14 έγραψε...
    Και αν όντως δεν υπάρχει, θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει....




    Σωστά το λέει η Ξένια. Ποιος άλλωστε δεν θα ήθελε να ξέρει ότι η συνείδησή του θα συνεχίσει και μετά θάνατον και ότι είναι κάτι παραπάνω από ύλη;
    Προφανώς για την ύπαρξη ψυχής δεν μπορούμε να δώσουμε απάντηση γιατί ούτως ή άλλως αποτελεί μια γενικόλογη υπόθεση.

    Αλλά πρέπει να τονιστεί το εξής. Σε αυτά τα ερωτήματα υπάρχει μια τεράστια ...διαπλοκή συμφερόντων. Απ' την μια πλευρά είναι η αλήθεια, κι απ' την άλλη είναι αυτό που θα θέλαμε να είναι αλήθεια.
    Εάν θέλουμε λοιπόν να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας πρέπει να σφίγγουμε την καρδιά μας και να απαντούμε ειλικρινά τί πιστεύουμε και όχι τί θα θέλαμε να ισχύει. Ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με τον φόβο του θανάτου αυτό είναι πολύ δύσκολο να γίνει...γι' αυτό και μιλάω για διαπλοκή συμφερόντων. Διαπλέκεται η θέλησή μας με τον φόβο και την πίστη μας. Και η αλήθεια κάπου χάνεται εκεί μέσα...

    Το ερώτημα που θέτει ο siopiloss έχει ενδιαφέρον. Εγώ νομίζω ότι ο κόσμος θέλει να πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής για τους λόγους που προανέφερα... Αιώνια ύπαρξη και νίκη του φόβου του θανάτου. Άλλωστε δεν γνώρισα ποτέ κανέναν που να πίστευε στην ύπαρξη ψυχής και ταυτόχρονα στην ιδέα ότι μετά τον θάνατο όλα τελειώνουν.

    Πάντως ακόμα είναι ανοιχτό το θέμα για έναν ορισμό της "Ψυχής". Όποιος μπορεί ας τον δώσει.
    MarakiVas
    26.04.2007, 19:26
    Θα συμφωνήσω με τον Astron.Θέλω να πιστεύω οτι μετά τον θάνατο συνεχίζουμε και υπάρχουμε ως ψυχές, δεν χανόμαστε.Συνεχίζουμε και ζούμε... Ίσως και να ξαναγεννιόμαστε με άλλη μορφη.Ποιος ξέρει...
    anna2405
    27.04.2007, 11:09
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 26-04-2007 στις 19:26 έγραψε...

    Θέλω να πιστεύω οτι μετά τον θάνατο συνεχίζουμε και υπάρχουμε ως ψυχές, δεν χανόμαστε.Συνεχίζουμε και ζούμε... Ίσως και να ξαναγεννιόμαστε με άλλη μορφη.Ποιος ξέρει...



    Συμφωνώ με αυτό...Θέλω να πιστεύω οτι η ψυχή συνεχίζει να ζει για να εκπληρώσει όλα όσα είναι προορισμένη να ζήσει...!
    kerkyraia
    27.04.2007, 12:23
    Συμφωνα με την αρχαια φιλοσοφια η ψυχη υπαρχει και αν φυγει απο το σωμα λογω θανατου τοτε αιωρειται σαν μια απλη ιδεα μεχρι να ξαναγυρισει σε ενα αλλο σωμα.Βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε πως το σωμα που ειναι κατι το υλικο και χειροπιαστο δεν εχει καμια σχεση με την φυση της ψυχης η οποια ειναι αϋλη...
    darvick
    27.04.2007, 15:09
    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η ψυχή είναι το μυαλό μας.Από το μυαλό μας προέρχονται όλα μας τα συναισθήματα,οι συμπεριφορές,ο χαρακτήρας και σαφώς η λογική.Νομίζω πως με αυτήν την εξήγηση μπορούμε να καλύψουμε όλους τους ορισμούς της λέξης ψυχή και να τους κατανοήσουμε και πιο εύκολα.
    Ίσως ακούγεται λίγο αντιχριστιανικό και λίγο ψυχρό άλλά πιστεύω ακράδαντα αυτή την άποψη.Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ψυχή,δεν μπορώ να ξέρω,αλλά όσο μπορώ να αντιληφθώ νομίζω πως η ψυχή μας κρύβεται στο κεφάλι μας και σε αυτό που εκείνο κουβαλάει!!!