ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη
    tatsis
    19.04.2007, 11:48
    Απλά θα ήθελα μια γνώμη για αυτό το ( πολύ παρεξηγμένο ) είδος μουσικής....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-03-2008 08:44 ]


    poison_girl
    19.04.2007, 16:14
    emena m aresei!den nomizw oti einai parekshghmeno eidos...isws ligo sthn Ellada na einai...

    anyway
    sea_like_eyes
    19.04.2007, 16:48
    Θεωρώ πως πίσω από το όλο image,τις αντιλήψεις όσον αφορά θρησκείες ,ζωή κτλ κρύβεται πραγματικό ταλέντο…αναφέρομαι στην μουσική! τώρα για οοοοολους αυτούς-ες που πάλι γράψουν για να θάψουν….προσοχή….θα χρειαστούν επιχειρήματα…

    unholy black Metal...
    tsibitos
    19.04.2007, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 19-04-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Θεωρώ πως πίσω από το όλο image,τις αντιλήψεις όσον αφορά θρησκείες ,ζωή κτλ κρύβεται πραγματικό ταλέντο…αναφέρομαι στην μουσική! .



    Σωστος ο Sea... Αντε γεια μας...
    zabetistas
    20.04.2007, 02:12
    Αξιολογο παιδι και θαυμασιος χαρακτηρας .
    Ania
    20.04.2007, 02:14
    emena mou aresei.apo ekei k pera gousta einai afta
    tatsis
    20.04.2007, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 19-04-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Θεωρώ πως πίσω από το όλο image,τις αντιλήψεις όσον αφορά θρησκείες ,ζωή κτλ κρύβεται πραγματικό ταλέντο…αναφέρομαι στην μουσική! τώρα για οοοοολους αυτούς-ες που πάλι γράψουν για να θάψουν….προσοχή….θα χρειαστούν επιχειρήματα…

    unholy black Metal...



    Όταν λέω οτι μόνο εσυ με καταλαβαίνεις.... κάτι ξέρω.... Όχι σαν τον OPETH που λέει οτι οι immortal είναι έσχος!!!! Έλεος να δώ τι άλλο θα ακούσω!!!!
    absurdus_delirium
    20.04.2007, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 20-04-2007 στις 12:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 19-04-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Θεωρώ πως πίσω από το όλο image,τις αντιλήψεις όσον αφορά θρησκείες ,ζωή κτλ κρύβεται πραγματικό ταλέντο…αναφέρομαι στην μουσική! τώρα για οοοοολους αυτούς-ες που πάλι γράψουν για να θάψουν….προσοχή….θα χρειαστούν επιχειρήματα…

    unholy black Metal...



    Όταν λέω οτι μόνο εσυ με καταλαβαίνεις.... κάτι ξέρω.... Όχι σαν τον OPETH που λέει οτι οι immortal είναι έσχος!!!! Έλεος να δώ τι άλλο θα ακούσω!!!!



    Battles in th North!! Γέα! Οι Immortal αίσχος; Θα πέσει ο Abbath να τον πλακώσει! Συμφωνώ κι εγώ με τον sea.. Ενδεικτικά εξαιρετική η διασκευή των Dimmu Borgir στο Burn in Hell των Twisted Sister. Όχι καλύτερη απ' το αυθεντικό - μην τρελαθούμε - αλλά είναι επιχείρημα για τη θέση "υπάρχει πραγματικό ταλέντο"! Και ως γνωστόν, το πραγματικό ταλέντο, δεν κρύβεται!
    whala
    20.04.2007, 15:40
    πιστεύω πως το 80% αυτών που ακούνε, το κάνουν γιατί νομίζουν πως είναι πολύ "άτομα", πολύ "σκληροί τύποι", πολύ "σατανίσταροι" κι έτσι.
    δηλ. είναι ψιλοκομπλεξικοί.
    είπα 80%, όχι όλοι.

    sea_like_eyes
    20.04.2007, 16:06
    φιλε whala μηπως μπερδεψες το''ακουν''με το''παιζουν''?γιατι...να μου πεις πως υπαρχουν καλλιτεχνες στην black Metal σκηνη που...δεν πανε και τοοοσο καλα...θα σου πω ο.κ!αλλα πως μπορεις να χαρακτηριζεις αυτους που το ακουνε?
    whala
    20.04.2007, 16:42
    οχι, καλά διάβασες, για αυτούς που ακούνε λέω (όχι όλους βέβαια).
    ουκ ολίγες φορές βλέπεις μεταλλάκια/μπλακμεταλλάκια να λένε π.χ.
    -Ρε, έχεις ακούσει τους "Kill n F**k my mother", κάτι σκανδιναβούς σατανίσταρους με μαλλί μέχρι τον 3ο σπόνδυλο ?
    και απαντάει ο άλλος
    -Ναι, ρε, Θεοί, πολύ άγριοι, σκληροί, και παίζουν και 256α στο δίκασο στη μπότα, η κιθάρα κουρδισμένη 8 τόνους κάτω ,πολύ χτύπημα φίλε και ξύλο στις συναυλίες τους, ούγκα μπούγκα κτλ, κτλ,κτλ....
    .....
    εννοώ λοιπόν πως αυτό το είδος εφ'όσον απευθύνεται σε τέτοιους τύπους, δεν με αφορά, το βρίσκω γραφικό.
    ο καθέναε βέβαια ακούει ό,τι θέλει κ δεν θέλω να θίξω κανέναν...


    whala, inshallah

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whala στις 20-04-2007 16:45 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whala στις 20-04-2007 16:46 ]


    sea_like_eyes
    20.04.2007, 17:12
    Φίλε η παραπάνω κουβέντα(διάλογος) ποιο πολύ για ντοκιμαντέρ στην Tv με θέμα τους πρωτόγονους μου κάνει,παρά με κουβέντα ανθρώπων που ακούν BlackMetal…η υπερβολή είναι στοιχείο...του Metal γενικότερα…καλώς κακώς υπάρχει! σεβαστή η άποψη σου…μα πιστεύω πως αναφέρεται στην μειοψηφία των ακροατών...
    incomplete_angel
    20.04.2007, 18:14
    Εγώ νομίζω, περί ορέξεως .......πιτα (συμπληρώστε το κενό με την πίτα της αρεσκείας σας!)
    incomplete_angel
    20.04.2007, 18:16
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 19-04-2007 στις 11:48 έγραψε...

    Απλά θα ήθελα μια γνώμη για αυτό το ( πολύ παρεξηγμένο ) είδος μουσικής....



    Και δε νομίζω ότι είναι παρεξηγημένο το είδος της μουσικής αλλά η όλη φιλοσοφία από πίσω, το φαίνεσθαι και όποια άλλη ιδέα προβάλεται και προωθείται πακέτο με τη μουσική αυτή...
    tsaboukos
    20.04.2007, 19:55
    Εγω ενα ξέρω:δημοκρατία έχουμε και ο καθένας μπορει να κάνει οτι θέλει.Δεν θα κρίνουμε κανέναν επειδη ακουει black Metal.Και συμφωνώ με τον tatsis το black Metal ειναι πολυ παρεξηγημένο.Το οτι αρκετά συγκροτήματα προκαλούν με τις πράξεις τους,δεν σημαινει οτι και οι οπαδοί ειναι ετσι.Τεσπα,ο καθένας ακουει οτι θέλει...
    Στο θέμα μας τώρα:δεν εχω ακούσει και πολλά συγκροτήματα black Metal αλλα απο οσα εχω ακούσει λιγα μου άρεσανπ.χ. Cradle of Filth(οι οποιοι χάλασαν πια),Rotting Christ(Ελληνες και απο τους καλύτερους του ειδους,) και Celtic Frost.Εντάξει γούστα ειναι αυτά.Σε αλλους αρέσει πολυ και ειναι σεβαστο...
    Σχετικα με το ταλέντο:ΥΠΑΡΧΕΙ π.χ. θυμάμαι ενα drummer που ειχαν οι Cradle of Filth ο οποιος μετα πηγε στους Dimmy Borgir,τον Nicolas Barker(Respect)
    tatsis
    20.04.2007, 20:21
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 20-04-2007 στις 15:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 20-04-2007 στις 12:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 19-04-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Θεωρώ πως πίσω από το όλο image,τις αντιλήψεις όσον αφορά θρησκείες ,ζωή κτλ κρύβεται πραγματικό ταλέντο…αναφέρομαι στην μουσική! τώρα για οοοοολους αυτούς-ες που πάλι γράψουν για να θάψουν….προσοχή….θα χρειαστούν επιχειρήματα…

    unholy black Metal...



    Όταν λέω οτι μόνο εσυ με καταλαβαίνεις.... κάτι ξέρω.... Όχι σαν τον OPETH που λέει οτι οι immortal είναι έσχος!!!! Έλεος να δώ τι άλλο θα ακούσω!!!!



    Battles in th North!! Γέα! Οι Immortal αίσχος; Θα πέσει ο Abbath να τον πλακώσει! Συμφωνώ κι εγώ με τον sea.. Ενδεικτικά εξαιρετική η διασκευή των Dimmu Borgir στο Burn in Hell των Twisted Sister. Όχι καλύτερη απ' το αυθεντικό - μην τρελαθούμε - αλλά είναι επιχείρημα για τη θέση "υπάρχει πραγματικό ταλέντο"! Και ως γνωστόν, το πραγματικό ταλέντο, δεν κρύβεται!



    Δηλαδή φίλε μου συμφωνείς οτι οι immortal είναι πολύ σημαντικοι για το Metal γενικότερα και για το black Metal ειδικότερα???? ( να μην μιλήσω για mayhem + darkthrone ) ε????????????
    jorge
    20.04.2007, 21:13
    Σ' αυτό το είδος η τέχνη καλύπτεται από τη βαβούρα, οπότε λέω όχι.
    Paloukeze
    20.04.2007, 21:49
    Θα συμφωνήσω με τον jorge, δεν καταλαβαίνω προς τι τα brutal φωνητικά σε σημείο που να μην καταλαβαίνεις τι λένε και ο ανελέητος πόλεμος με τα όργανα... Γουστάρω το headbanging, είμαι και θαυμαστής των Motorhead (ο ορισμός του speed Metal) ακριβώς γιατί πιστεύω οτι η καφρίλα τους είναι σωστά μετρημένη και εφαρμοσμένη ώστε να μην υπερβαίνει τα θεμητά πλαίσια και να υποσκελίζει τη μουσική, το στίχο και το μήνυμα που θέλει να περάσει. Το black Metal νομίζω ότι δεν αξίζει ούτε από μουσικής ούτε από στιχουργικής άποψης. Βέβαια εάν σε κάποιους αρέσει, καλώς κάνουν και το ακούνε!
    MACABRIA
    20.04.2007, 22:12
    Δυστυχώς παιδιά σε μια χώρα που αφήνουν τη Λουκά να κυκλοφορεί ελεύθερα στους δρόμους, υπάρχουν αντιλήψεις που μόνη βάση έχουν την επιφάνει και όχι τίποτα πιο ουσιαστικό. Αμφιβάλλο αν έστω το 10% των ατόμων που βγαίνουν και λένε τα γνωστά, έχουν ακούσει ολόκληρο ένα κομμάτι. Κοιτάνε λίγο την εμφάνηση...Κοιτάνε λίγο τις εικονίτσες...Κοιτάνε λίγο τα ονόματα...Κοιτάνε λίγο την μουσική...ΔΕΝ κοιτάνε όμως λίγο παραπέρα...
    Τι να κάνουμε σεβαστή κάθε άποψη αρκεί να είναι τεκμηριωμένη!

    ΥΓ: Βαριόμουν να διαβάσω τις προηγούμενες απαντήσεις(θα το κάνω μετά) οπότε μάλλον δεν θα συνεχίζω κάποια συζήτηση!
    tsaboukos
    20.04.2007, 23:50
    Για τους φαν του ειδους,μια ανακοινωση:
    Αφιέρωμα στους Rotting Christ, αυτή την Κυριακή στο Texas club
    22.04.07: Οι Rotting Christ δίνουν στην Τουρκία την τελευταία συναυλία της πανευρωπαϊκής τους περιοδείας κι επειδή αδυνατούμε να τους δούμε, αποφασίσαμε μέχρις ότου επαναπατριστούν να τους αφιερώσουμε ένα μεγάλο μέρος των Rocking The Nights Away στο Texas Club (Ιπποκράτους 56).

    Οι Μαρία Βουτυριάδου και Γιώργος Ζαρκαδούλας θα αποτίσουν φόρο τιμής στη σπουδαιότερη ελληνική Metal μπάντα, έχοντας ως απότερο σκοπό να (α)μαυρίσουν τις αγνές σας ψυχές με αρκετές ακόμα αιθέριες μελωδίες του ακραίου ήχου. Όπως πολύ σωστά έχει ερμηνεύσει και ο Johan Edlund: "...Any colour you like, as long as it's black"...
    πηγη:www.rocking.gr