ελληνική μουσική
    692 online   ·  210.833 μέλη

    Συντονιστές (moderators) στο Chat

    jorge
    19.04.2007, 23:37
    Νομίζω ένα από τα εντυπωσιακά που έχει το MusicHeaven ως ηλεκτρονικός χώρος διαλόγου, είναι οτι τόσα χρόνια λειτουργεί ουσιαστικά χωρίς διαχειριστές (moderators) στο Chat.

    Με εξαίρεση τον admin, κανείς άλλος δεν είχε δικαίωμα να κάνει κάποιον "ban", δηλαδή να τον διώξει από το chat λόγω κακής συμπεριφοράς.

    Παρόλ' αυτά, ήταν πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις που μέλη μιλούσαν άσχημα ή δημιουργούσαν προβλήματα με τη συμπεριφορά τους, κι αυτό οφείλεται σε όλους μας, που δείχνουμε - με τον τρόπο μας - οτι σε μια μουσική κοινότητα, δεν έχουν θέση υβριστικές συμπεριφορές.

    Όμως για σιγουριά, κι επειδή ο admin δεν θα είναι πάντα διαθέσιμος να σβήνει τις "εστίες φωτιάς", κάποια αξιόλογα μέλη της κοινότητάς μας, θα έχουν από σήμερα δικαίωμα επέμβασης στο Chat.

    Σκοπός δεν είναι η επίδειξη "δύναμης" (αν διαπιστωθεί πως κάποιος εκμεταλλεύεται την εξουσία που του δίνεται, θα του αφαιρεθεί άμεσα αυτή η δυνατότητα), αλλά η προστασία του συνομιλητών μας και του ονόματος του MusicHeaven από άσχημες συμπεριφορές.

    Και επειδή το "άσχημες συμπεριφορές" είναι λίγο γενικό, στο chat θα ισχύουν οι κανόνες που ισχύουν και στο Forum. (διαβάστε τους εδώ)

    Σε γενικές γραμμές, επέμβαση χρειάζεται όταν κάποιος βρίζει κάποιον ή γενικά, όταν πειράζει χυδαία κοπέλες (αρκετά συνηθισμένο) ή όταν δεν σέβεται τις παρατηρήσεις των moderators.

    Οι moderators για το Chat είναι προς το παρόν οι παρακάτω: jorge, santourman, Christine, Orfeus, antreas_dr, gate, Astron, beatlus, nefos, ageras, vouliakis, angela_77, eleni, Aiolos_m

    Οι moderators δεν έχουν την υποχρέωση να μπαίνουν στο chat για να ελέγχουν. ΑΝ βρίσκονται στο chat και ΑΝ γίνει τίποτα, τότε επεμβαίνουν κάνοντας κλικ στο nickname του "κακού" μέλους και επιλέγουν "Απαγόρευση από το Chat".

    Τα υπόλοιπα μέλη, δεν ειδοποιούν τους moderators για ψύλλου πήδημα, παρά μόνο αν υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα.


    Σημείωση Ι: αν οι moderators δεν βλέπετε τις νέες δυνατότητες (Απαγόρευση), τότε πρέπει να καθαρίσετε τα cookies και τα προσωρινά αρχεία (temporary files) και να ξανασυνδεθείτε στο MusicHeaven.

    Σημείωση ΙΙ: αν οι moderators δεν θέλετε να είστε ...moderators, πείτε μου να σας αφαιρέσω αυτή τη δυνατότητα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-04-2007 20:30 ]


    santourman
    20.04.2007, 00:01
    Οκ Γιώργο! Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετές ώρες στον ΗΥ κι έτσι μπορώ να μπαίνω πιο συχνά στο Μ/Η και στο chat. Να υποθέσω πως υπάρχει και κατάργηση απαγόρευσης για κάποιο banned μέλος;
    jorge
    20.04.2007, 00:14
    Η απαγόρευση είναι είτε προσωρινή (Απαγόρευση από το δωμάτιο), είτε μόνιμη (Απαγόρευση από το chat). Στη δεύτερη περίπτωση δεν μπορεί να καταργηθεί η απαγόρευση.
    Desmar
    20.04.2007, 01:12
    ...καλό Jorge ... αν χρειαστείς και άλλους πες μου ...


    ageras
    20.04.2007, 02:47
    O κύβος ερρίφθη!!!!


    KAKOFONIKS
    20.04.2007, 10:52
    Καλή κίνηση Γιώργο ! Και εγώ μέσα αν χρειαστείς και άλλους. Μου αρέσει βασικά επειδή πρόκειται για συνετισμό και όχι απαραίτητα για τιμωρία!
    vero
    20.04.2007, 15:02
    ωραιοοοοοοοοοοοος


    kifa
    20.04.2007, 15:10
    κι εγω διαθέσιμος !!


    antreas_dr
    20.04.2007, 16:19
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 20-04-2007 στις 02:47 έγραψε...

    O κύβος ερρίφθη!!!!





    Kαι όμως ...γυρίζει!
    heartbreak-kid
    20.04.2007, 18:13
    ερώτησι: πως επιλέχθηκαν τα άτομα τα οποία απαρτίζουν την "ομάδα περιφρουρήσεως" του chat? προσωπικά, επειδή μπαίνω αρκετές ώρες, έχω να δηλώσω και ονομαστικώς αν μου ζητηθή, οτι κάποια από τα μέλη στους οποίους ανατίθεται η εν λόγω "εξουσία" μπαίνουν από ελάχιστα έως καθόλου στο chat. πώς, λοιπόν, χωρίς εμπειρία και χωρίς να γνωρίζουν τις σχέσεις κάποιων συγκεκριμένων μελών μεταξύ τους, θα "περιφρουρούν"την ομαλή τάξι του chat, δίχως να παρεξηγήσουν ατάκες ή ο,τιδήποτε άλλο? επειδή βλέπω ότι η επιλογή γίνεται με βάσι προσωπικές εκτιμήσεις ή γνωριμίες του admin, περισσότερο, παρά με κάποια λογική, τουλάχιστον προσωπικά δεν νομίζω ότι έχω καμμία δουλειά στο chat του ΜΗ.
    jorge
    20.04.2007, 19:42
    1. Επιλέχθηκαν επειδή γνωρίζω τι άνθρωποι είναι και τους εμπιστεύομαι για κάτι τέτοιο. Μπορεί βεβαίως κάποια άλλοι, να είναι καλύτεροι. Όμως δεν τους ξέρω, άρα πως θα τους επιλέξω;

    2. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πολλές ώρες στο chat για να μπορεί να κάνει κάποιον ban. Μπορεί να ειδοποιηθεί, να μπει και να πετάξει όποιον κάνει φασαρίες.

    3. Δεν υπάρχει θέμα τιμωρίας για "ατάκες". Τα "χοντρά" θέλουμε να αποφύγουμε.

    4. Μην τα παίρνεις τόσο άσχημα, τουλάχιστον ρώτα πρώτα, κρίνε και μετά αποφάσισε. Τώρα την ίδια ώρα που ρωτάς, επιλέγεις να αποχωρήσεις.
    Orfeus
    20.04.2007, 19:52
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-04-2007 στις 19:42 έγραψε...

    2. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πολλές ώρες στο chat για να μπορεί να κάνει κάποιον ban. Μπορεί να ειδοποιηθεί, να μπει και να πετάξει όποιον κάνει φασαρίες.


    Να πω λοιπόν και εγώ, ότι αυτό το συγκεκριμένο (να με ειδοποιήσουν δηλαδή), μου έχει συμβεί αρκετές φορές. (Και φυσικά, έχουν κάνει πολύ καλά που με έχουν ειδοποιήσει)


    Aiolos_m
    20.04.2007, 23:51
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-04-2007 στις 00:14 έγραψε...

    Η απαγόρευση είναι είτε προσωρινή (Απαγόρευση από το δωμάτιο), είτε μόνιμη (Απαγόρευση από το chat). Στη δεύτερη περίπτωση δεν μπορεί να καταργηθεί η απαγόρευση.



    Αν κάνουμε απαγόρευση από το δωμάτιο, πώς τον επαναφέρουμε μετά;
    jorge
    21.04.2007, 00:23
    Η απαγόρευση παύει να ισχύει αυτόματα, μετά από ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.
    moufidis
    21.04.2007, 00:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 20-04-2007 στις 23:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-04-2007 στις 00:14 έγραψε...

    Η απαγόρευση είναι είτε προσωρινή (Απαγόρευση από το δωμάτιο), είτε μόνιμη (Απαγόρευση από το chat). Στη δεύτερη περίπτωση δεν μπορεί να καταργηθεί η απαγόρευση.



    Αν κάνουμε απαγόρευση από το δωμάτιο, πώς τον επαναφέρουμε μετά;




    Ο Αίολος ακονίζει τα μαχαίρια...

    Καλυφθείτε
    mariza18
    21.04.2007, 00:55
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 20-04-2007 στις 18:13 έγραψε...

    ερώτησι: πως επιλέχθηκαν τα άτομα τα οποία απαρτίζουν την "ομάδα περιφρουρήσεως" του chat? προσωπικά, επειδή μπαίνω αρκετές ώρες, έχω να δηλώσω και ονομαστικώς αν μου ζητηθή, οτι κάποια από τα μέλη στους οποίους ανατίθεται η εν λόγω "εξουσία" μπαίνουν από ελάχιστα έως καθόλου στο chat. πώς, λοιπόν, χωρίς εμπειρία και χωρίς να γνωρίζουν τις σχέσεις κάποιων συγκεκριμένων μελών μεταξύ τους, θα "περιφρουρούν"την ομαλή τάξι του chat, δίχως να παρεξηγήσουν ατάκες ή ο,τιδήποτε άλλο? επειδή βλέπω ότι η επιλογή γίνεται με βάσι προσωπικές εκτιμήσεις ή γνωριμίες του admin, περισσότερο, παρά με κάποια λογική, τουλάχιστον προσωπικά δεν νομίζω ότι έχω καμμία δουλειά στο chat του ΜΗ.


    +1
    jorge
    21.04.2007, 11:24
    Η συμπεριφορά σας Mariza και Kid είναι αρκετά έως τελείως ακατανόητη.

    1. Σας παρέχονται κάποιες δωρεάν υπηρεσίες, μεταξύ των οποίων και το Chat.

    2. Όλοι έχουμε δει τον τελευταίο καιρό κάποιους περίεργους που μπαίνουν στο chat και βρίζουν, με αποτέλεσμα να δέχομαι 10 ΠΜ την ώρα που είμαι στο γραφείο και στη δουλειά μου, προκειμένου να μπω να τους πετάξω έξω.

    3. Κάθομαι λοιπόν και βρίσκω λύση. Κάποιοι λοιπόν άνθρωποι, πολλοί εκ των οποίων είναι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ με λίγο χρόνο, αφιερώνουν το χρόνο τους για να κάνουν καλύτερη αυτή την υπηρεσία (chat), με το να διώχνουν όποιον κάφρο μπει και αρχίζει να βρίζει ανελέητα.

    4. Αναφέρω ξεξάθαρα πως "αν διαπιστωθεί πως κάποιος εκμεταλλεύεται την εξουσία που του δίνεται, θα του αφαιρεθεί άμεσα αυτή η δυνατότητα"

    5. Εσείς κατηγορείτε τον admin οτι "έβαλε τους δικούς του" και αποχωρείτε. (!!!!)


    Νομίζω οτι ή δεν έχετε πιάσει το νόημα αυτής της κίνησης ή έχετε πρόβλημα με κάτι άλλο, που δεν μας το γνωστοποιείτε. Δυστυχώς ο admin δεν είναι στο μυαλό σας, οπότε αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα θα πρέπει να το κουβεντιάσετε.

    Το να τα χώνετε στον admin, οκ, είναι πάντα της μόδας, αλλά μήπως όταν είστε μέλη μιας κοινότητας πρέπει να μπορείτε να κάνετε διάλογο με απώτερο σκοπό το κοινό καλό;
    alexia-vicky
    21.04.2007, 11:47
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-04-2007 στις 11:24 έγραψε...

    Η συμπεριφορά σας Mariza και Kid είναι αρκετά έως τελείως ακατανόητη.

    1. Σας παρέχονται κάποιες δωρεάν υπηρεσίες, μεταξύ των οποίων και το Chat.

    2. Όλοι έχουμε δει τον τελευταίο καιρό κάποιους περίεργους που μπαίνουν στο chat και βρίζουν, με αποτέλεσμα να δέχομαι 10 ΠΜ την ώρα που είμαι στο γραφείο και στη δουλειά μου, προκειμένου να μπω να τους πετάξω έξω.

    3. Κάθομαι λοιπόν και βρίσκω λύση. Κάποιοι λοιπόν άνθρωποι, πολλοί εκ των οποίων είναι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ με λίγο χρόνο, αφιερώνουν το χρόνο τους για να κάνουν καλύτερη αυτή την υπηρεσία (chat), με το να διώχνουν όποιον κάφρο μπει και αρχίζει να βρίζει ανελέητα.

    4. Αναφέρω ξεξάθαρα πως "αν διαπιστωθεί πως κάποιος εκμεταλλεύεται την εξουσία που του δίνεται, θα του αφαιρεθεί άμεσα αυτή η δυνατότητα"

    5. Εσείς κατηγορείτε τον admin οτι "έβαλε τους δικούς του" και αποχωρείτε. (!!!!)


    Νομίζω οτι ή δεν έχετε πιάσει το νόημα αυτής της κίνησης ή έχετε πρόβλημα με κάτι άλλο, που δεν μας το γνωστοποιείτε. Δυστυχώς ο admin δεν είναι στο μυαλό σας, οπότε αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα θα πρέπει να το κουβεντιάσετε.

    Το να τα χώνετε στον admin, οκ, είναι πάντα της μόδας, αλλά μήπως όταν είστε μέλη μιας κοινότητας πρέπει να μπορείτε να κάνετε διάλογο με απώτερο σκοπό το κοινό καλό;



    Να πω κάτι, χωρίς να γίνω δικηγόρος κανενός και χωρίς να θεωρηθώ της "μοδός" αλλά ούτε και το αντίθετο. Απλή γνώμη.
    Σεβαστή η κίνηση να μπει ένας "φραγμός" σε όσους προσπαθούν να κάνουν τις βλακειούλες τους (για να το πω χαλαρά) μέσω αυτού του χώρου και ότι κάποια άτομα, παρά τις όποιες ευθύνες έχουν εκτός, δέχτηκαν μία παραπάνω, αλλά...

    Το ότι υπάρχει δωρεάν τσατ, δε ξέρω αν ειναι συγκεκριμένη διευκόλυνση καθώς τα περισσότερα τσατ ειναι! Και από την άλλη, αυτό που είπαν ο Δημήτρης και η Μαρίζα, δεν είχε ως στόχο να μέμψουν τόσο προσωπικά εσένα αλλά το ότι ,όντως, τα περισσότερα άτομα από τα οποία επιλέχθηκαν δεν είναι συχνά μέσα στο τσατ και δε μπορούν να ξέρουν για ποιο λόγο μιλάει κάποιος "κάπως" και να το θεωρήσουν προσβολή!

    Εξάλλου, τόσο καιρό που είμαι μέλος, πολλές φορές υπήρξαν ενοχλήσεις αλλά μεγάλα παιδιά ειμαστε όλοι και ο καθένας μπορεί να τις αντιμετωπίσει μόνος του. Αν κατι πάλι είναι ΤΟΣΟ προσβλητικό και ενοχλητικό, μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε με κάποιον από τους αντμιν και να διορθωθεί αυτό το μεμονωμένο φαινόμενο.

    Αναρωτιέμαι, μήπως έχει δοθεί μεγάλη και υπερβολική έκταση χωρίς λόγο!
    jorge
    21.04.2007, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 21-04-2007 στις 11:47 έγραψε...

    Και από την άλλη, αυτό που είπαν ο Δημήτρης και η Μαρίζα, δεν είχε ως στόχο να μέμψουν τόσο προσωπικά εσένα αλλά το ότι ,όντως, τα περισσότερα άτομα από τα οποία επιλέχθηκαν δεν είναι συχνά μέσα στο τσατ και δε μπορούν να ξέρουν για ποιο λόγο μιλάει κάποιος "κάπως" και να το θεωρήσουν προσβολή!


    Αλεξία μου, είπα οτι κυνηγάμε τα "χοντρά". Όχι τις φιλικές ατάκες, που μια στο τόσο όλοι θα ξεστομίσουμε και είναι ανθρώπινο. Επομένως ΔΕΝ χρειάζεται κάποιος admin να είναι μέσα στο chat για να είναι τα κριτήριά του σωστά.



    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 21-04-2007 στις 11:47 έγραψε...

    Εξάλλου, τόσο καιρό που είμαι μέλος, πολλές φορές υπήρξαν ενοχλήσεις αλλά μεγάλα παιδιά ειμαστε όλοι και ο καθένας μπορεί να τις αντιμετωπίσει μόνος του. Αν κατι πάλι είναι ΤΟΣΟ προσβλητικό και ενοχλητικό, μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε με κάποιον από τους αντμιν και να διορθωθεί αυτό το μεμονωμένο φαινόμενο.



    Συμφωνώ. Όμως όπως εξηγώ, ο admin δεν είναι και δεν θα είναι πάντα διαθέσιμος. Θα πρέπει λοιπόν να μπορείτε να επικοινωνήσετε με κάποιον άλλον με ΠΜ. Και σας δίνω 15 επιλογές! Κι εσείς γκρινιάζετε.


    santourman
    21.04.2007, 14:48
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 20-04-2007 στις 18:13 έγραψε...

    ερώτησι: πως επιλέχθηκαν τα άτομα τα οποία απαρτίζουν την "ομάδα περιφρουρήσεως" του chat?


    Πέρα από την απάντηση του Jorge, οι περισσότεροι ήταν ήδη moderators (κατά συνέπεια, άτομα της εμπιστοσύνης του - άρα παίζουν ρόλο οι εκτιμήσεις και οι γνωριμίες του) σε άλλες ενότητες του Μ/Η οπότε τους προστέθηκε άλλη μια αρμοδιότητα.

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 20-04-2007 στις 18:13 έγραψε...

    επειδή βλέπω ότι η επιλογή γίνεται με βάσι προσωπικές εκτιμήσεις ή γνωριμίες του admin, περισσότερο, παρά με κάποια λογική, τουλάχιστον προσωπικά δεν νομίζω ότι έχω καμμία δουλειά στο chat του ΜΗ.



    Εγώ συνήθως μπαίνω στο chat για να μιλήσω με τους διαδικτυακούς μου φίλους, να γνωρίσω άλλους, να κάνω χαβαλέ κλπ. Ενώ εσύ έμπαινες στο chat με σκοπό κάποτε να γίνεις moderator; Αν όχι, τότε γιατί αποχωρείς;