ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    Συντονιστές (moderators) στο Chat

    nefos
    21.04.2007, 15:06


    @ Santourman, νομίζω με το να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι ή με το να προσβάλλουμε έμμεσα έναν άνθρωπο που έχει γράψει τη θέση του, είναι άδικο και προσωπικά με ενοχλεί ιδιαιτέρως. Το τι έχει σκοπό ο καθένας, ή αν δεν έχει σκοπό, δεν έχει απολύτως καμμία σημασία. Το θέμα είναι οι όποιες δυσλειτουργίες υπήρξαν στο chat κι η επίλυση αυτών.
    santourman
    21.04.2007, 15:21
    Μα φυσικά δεν το λέω προσβλητικά βρε Νεφέλη. Απλά μου κάνει εντύπωση αυτή η τοποθέτηση : "Φεύγω γιατί δε με κάνατε moderator" !!! Αν κατάλαβα λάθος,
    Και στην τελική, δε θα μπορούσε να προτείνει και τον εαυτό του ως moderator ή βοηθό σε οποιοδήποτε πόστο, με ένα απλό μήνυμα στον admin - όπως έκανε o kifa;
    nefos
    21.04.2007, 15:29


    @ Τον δικηγόρο του διαβόλου δεν θα τον παίξω γιατί δεν μου ταιριάζει κιόλας. Επίσης το να βγαίνουν συμπεράσματα τέτοιου είδους (βλέπε "φεύγω γιατί δεν με κάνατε moderator") πάλι είναι άσκοπο. Ξανατονίζω πως ο σκοπός είναι να αποφευχθούν κάποια "θέματα" δυσλειτουργικού περιεχομένου στο chat. Όλα τα άλλα το μόνο που καταφέρνουν είναι να δημιουργηθεί μια κατάσταση έντασης από το πουθενά. Επομένως δεν το βρίσκω τόσο δύσκολο αντί να αναλύουμε τι είπε και τι εννοούσε ο φι χι ψι, να προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε να περνάμε καλά στο chat χωρίς περιστατικά που φέρνουν και τα μέλη και τους συντονιστές σε δύσκολη θέση.
    Angel20
    21.04.2007, 17:51
    Εγώ προτείνω να μη γίνουν moderators μόνο 6-7 άτομα, αλλά οι παραγωγοί! Κι αυτό γιατί μπορούν να ελέγχουν ανα πάσα στιγμή το chat! Τι λέτε??

    nero come il diabolo, caldo come l'inferno, pure come un angelo, dolce come l'amore

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angel20 στις 21-04-2007 18:17 ]


    Astron
    21.04.2007, 18:56
    Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όλη αυτή η σύγχυση. Οι περισσότεροι moderators ήτανε και moderators στο Forum και γι' αυτό επιλέχτηκαν απ' τον Jorge. Το ban προφανώς θα γίνεται μόνο στις σπάνιες εκείνες περιπτώσεις που κάποιο μέλος μπαίνει μόνο για να βρίσει, ή να το παίξει τραμπούκος με αποτέλεσμα να καταστρέφει το chat.

    Προς τί λοιπόν οι αντιδράσεις; Όπως κουβεντιάζατε πριν έτσι θα κουβεντιάζετε και τώρα.
    rory166
    21.04.2007, 19:05
    Κι εγω εγω δεν εχω προβλημα με αυτη την κινηση..δεν πιστευω πως μπορει να προκαλεσει καποιο "κακο" στο chat.Δεν προκειται να αλλαξει κατι στην συμπεριφορα μας στο chat.Εγω τουλαχιστον δεν εχω σκοπο
    Παντως κ να μπει καποιος μονο κ μονο για να βρισει η να το παιξει κατι,δεν χρειαζεται να νευριαζουμε ρε παιδια κ να τα παιρνουμε στα σοβαρα..ισα ισα που ειναι μια καλη ευκαιρια να σπασουμε πλακα μαζι του
    Εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω κ ετσι κανω
    Aiolos_m
    21.04.2007, 20:00
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 21-04-2007 στις 19:05 έγραψε...
    Δεν προκειται να αλλαξει κατι στην συμπεριφορα μας στο chat.Εγω τουλαχιστον δεν εχω σκοπο



    ωχ...
    vero
    21.04.2007, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Angel20 στις 21-04-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Εγώ προτείνω να μη γίνουν moderators μόνο 6-7 άτομα, αλλά οι παραγωγοί! Κι αυτό γιατί μπορούν να ελέγχουν ανα πάσα στιγμή το chat! Τι λέτε??

    nero come il diabolo, caldo come l'inferno, pure come un angelo, dolce come l'amore

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angel20 στις 21-04-2007 18:17 ]





    wraia idea mou fanhke sthn arxh alla apo oti gnwrizw exei 15 xronwn paidia kai etsi tha fovontai h kati telos panwn
    jorge
    21.04.2007, 20:57
    Δεν τίθεται θέμα οι παραγωγοί να γίνουν και moderators, διότι α) δεν έχει εξεταστεί η αντικειμενικότητά τους και β) δεν μπορούν να έχουν το μυαλό τους και στην εκπομπή και στα του chat.
    altamira
    21.04.2007, 21:11
    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 20-04-2007 στις 15:10 έγραψε...

    κι εγω διαθέσιμος !!



    εσύ διαθέσιμος......εγώ αδιάθετος.χαχαχαχαχχαχαχα
    Orfeus
    21.04.2007, 21:19
    Ειλικρινά, δεν μπορώ να σας καταλάβω!

    Στο παρελθόν ζητούσατε να υπάρχουν περισσότεροι admins στο chat και τώρα που ο Jorge το έκανε πράξη, γκρινιάζετε...


    atrixospi8ikos
    21.04.2007, 22:05
    Μπράβο jorge για την σωστή κίνηση ....μου είχε τύχει κάποιες φορές να με βρίσουν αλλά δεν έδωσα σημασία και σταμάτησαν. Νομίζω η εκλογή των ατόμων είναι σωστή και χάρις εσένα και τα άτομα που διαλέγεις δεν υπάρχουν προβλήματα.
    Όσο αναφορά το ‘’γιατί αυτός και όχι εγώ’’ είναι γελοίο γιατί αν μας ενδιέφερε το κοινό καλό δεν θα το λέγαμε….
    Ο καθένας μας εξάλλου έχει κάποιους προσωπικούς σκοπούς…-άλλος να γίνει moderator, άλλος να περνάει καλά και άλλος πάλι να βρίζει. Θεωρώ ότι τα άτομα που μας ενοχλούν θα πρέπει να τα απομονώνουμε και όχι να δίνουμε σημασία στα λεγόμενα τους, όσο ενοχλητικά κιαν είναι. Και πάλι μπράβο jorge, που κρατάς σταθερή την ποιότητα του Music Heaven !!!!!!

    ageras
    22.04.2007, 09:41
    Παιδιά προς τι όλη αυτή η φασαρία??Ας αφήσουμε τις γκρίνιες κι ας κοιτάξουμε πως θα μπορέσουμε να κάνουμε αυτό το site να λειτουργήσει όσο πιο καλά γίνετε!!
    Kαι προς απάντηση κάποιων η αλήθεια είναι πως πλεον δεν μπαίνω στο chat (πριν κανα 2 χρόνια ήμουν ολημερίς κι ολονυχτίς) Διότι την στιγμή που είμαι on line στο site συνήθως κάνω και διάφορα άλλα διαδικτυακά πράματα.Όμως αν γίνει καμια χοντράδα στο chat πολύ ευχαρίστως αν λάβω μνμ να μπω να δω τι παίζει.
    Και δεν τίθεται θέμα "έξουσίας" όπως ειπώθηκε..Επ'ουδενή κανέις από την ομάδα ανάπτυξης δεν εκμεταλλευτηκε και "καλά" την ιδιότητα του συντονιστή προς προσωπικό του όφελος ή εις βάρος του site.Αν το είχε κάνε κάποιος δεν θα υπήρχε καν στο site.



    www.manpas.musicheaven.gr



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 22-04-2007 09:41 ]


    KAKOFONIKS
    22.04.2007, 12:08
    Όντως πάψτε πια να έχετε αυτή την ανταγωνιστικότητα μεταξύ σας (γιατί είναι αυτός admin και εγώ όχι) είχα την εντυπωση ότι εδώ μέσα κινούμαστε όλοι φιλικά και όχι ανταγωνιστικά !Τουλάχιστο εγώ μέσω του ΜΗ δεν έχω εισπράξει κάτι τέτοιο.
    Καλά έκανε ο Jorge γιατί χρειαζόταν αυτό, τώρα όσον αφορά τις κουβέντες μεταξύ φίλων στο chat για πιο λόγο πρέπει να αλλάξει κάτι ότι λέγαμε θα λέμε και όπως το λέγαμε θα το λέμε!

    Αυτά!
    heartbreak-kid
    22.04.2007, 12:50
    ειλικρινά κάτι τέτοιο δεν το περίμενα. να επιβεβαιωθώ δηλαδή μέσω του φόρουμ για τις οποιες αντιρρήσεις που είχα. ξαφνικά πετάγεται από το πουθενα λοιπόν ενας santourman που δεν με γνωρίζει και δεν τον γνωρίζω και αποκωδικοποιεί μια γνώμη που είχα επι του θέματος σε κεκρυμμένη επιθυμία να γίνω μοντ. κάποια άτομα απο δω μεσα με γνωρίζουν και προσωπικα. ίσως ξέρουν και αν δεν ξέρουν το επισημαίνω ο ίδιος οτι ουδέποτε με ενδιέφερε το να παίζω ενεργό ρόλο από κάποια θέσι μέσα στο site ούτε να προβάλλομαι ως ο παραγωγος με τις ακροαματικότητες ούτε να έχω ενα blog premium. γιαυτό και διατήρησα την προσωπική μου άποψι στην ορθογραφια στο φορουμ, γιαυτό και επαιζα τραγουδια που ακουω μονος μου στο radio ΜΗ με 1 ακροατή και γουσταρω, γιαυτό και εβαλα πολυτονικό στο blog μου αν και ο χορχε κατ'επανάληψιν με προέτρεπε να τα βγάλω γιατι φαίνονταν κουτάκια... μια άποψι διατύπωσα. μια! και ξαφνικά άτομα τα οποία συμπαθω ειλικρινώς, οπως ο orfeus και ο ageras μιλησαν για γκρίνιες κλπ
    και στην τελική, δεν προέτρεψα κανεναν να μην μπαινη στο chat. ουτε ξεσήκωσα καποιο κυμμα διαμαρτυρίας. ως kid μιλησα και ως kid μιλάω. αν θέλετε ενα topic, όλο μπράβο και συγχαρήκια και εθελοντικές προσφορές "βάλε με μεσα" οκ. πάσο. μονο να το πείτε. θεωρώ οτι η διαφωνία μου απαντήθηκε την πρώτη φορα απο τον χορχε και δεν επανήλθα. το να ξαναβγαίνη ο χορχε και να απευθύνεται σε μενα χωρις να έχω ξαναγράψει κάτι ή το να βγαίνουν διάφοροι καλοθελητές που την είδαν "ρε τον έτσι, δεν τον κανανε μοντ και γκρινιάζει" αφήνω στην κρίσι των υπολοίπων να διαπιστώσουν κατά πόσον προάγει το όποιο καλό αυτού του site.

    κατα τα λοιπά, ο εχων το καρπούζι και το μαχαίρι μοιράζει και τις φέτες και τα σπόρια. απλώς να πω οτι όσους συμπαθούσα πριν εξακολουθώ να τους συμπαθώ και τώρα. δεν άλλαξε κάτι. μονο που αυξήθηκαν οι αντιπάθειες μου προς αυτους που ήμουν αδιάφορος. sorry για το off-topic
    Orfeus
    22.04.2007, 13:32
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 22-04-2007 στις 12:50 έγραψε...

    ...και ξαφνικά άτομα τα οποία συμπαθω ειλικρινώς, οπως ο orfeus και ο ageras μιλησαν για γκρίνιες κλπ...


    Αυτό που έγραψα εγώ, δεν αφορούσε εσένα!


    ageras
    22.04.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 22-04-2007 στις 12:50 έγραψε...

    ξαφνικά άτομα τα οποία συμπαθω ειλικρινώς, οπως ο orfeus και ο ageras μιλησαν για γκρίνιες κλπ


    Βρε κουτό!!!!!Δεν ήταν προσωπική η μπηχτή...
    Η συμπάθεια (και τσαι) παραμένει!!!


    Orfeus
    22.04.2007, 13:54
    Όπως λέμε στη γλώσσα μας, .....tea and sympathy!!!


    thank
    22.04.2007, 14:01
    Καλέ μου κίντ, έγραψες γι' αυτούς που "ξέρεις" .. και "δεν ξέρεις". Ξέρεις βέβαια πως το .... "ξέρω" στο νετ, είναι κάπως σχετικό .... Ακόμα και σε σάιτς όπως το ΜΗ, όπου το στοιχείο της αμεσότητας στην επαφή είναι αρκετά έντονο.

    Οταν εκφράζουμε μία σκέψη μας εδώ, είτε είναι καλοδουλεμένη, είτε ατάκα της στιγμής, παραμένει έκθετη σε οποιαδήποτε ερμηνεία. Και όντως μας ενοχλεί όταν μία απλή άποψη ταυτίζεται με σκοπιμότητα. Η όταν αποτελεί αντικείμενο περεταίρω αναλύσεων, ερμηνειών και επεκτάσεων με τις οποίες μπορεί και να μην έχουμε καμμία σχέση.... Αλλά, ειδικά το τελευταίο, ίσως ειναι και το ενδιαφέρον των συζήτήσεων στο φόρουμ.

    Αλλά τελικά, από τη στιγμή που βγαίνει από το μυαλό μας και κατατίθεται στο φόρουμ ... πάει έφυγε ... Και είναι έκθετη σε πολλούς που δεν ξέρουμε, ούτε θα μάθουμε ποτέ, ούτε έχουμε το ίδιο μήκος κύμματος. Μπορεί και να έχουμε δηλ... αλλα, να μη φαίνεται πάντα εδώ. Είναι αυτή η διαδικτυακή παρουσία, πολύ ενδιαφέρουσα η άτιμη, αλλά και πολύ παραμορφωτική. Ειναι "εκτός ελέγχου". Εσύ εισαι αυτός που είσαι, βγάζεις αυτό που θέλεις, αλλά και που φαίνεται τελικά ... οπότε ...

    Επομένως, νομίζω σωστά το έθεσε η Νεφέλη προηγουμένως. Αντε, καλές συνέχειες ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 22-04-2007 14:02 ]


    rigas
    22.04.2007, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-04-2007 στις 11:24 έγραψε...

    Η συμπεριφορά σας Mariza και Kid είναι αρκετά έως τελείως ακατανόητη.

    1. Σας παρέχονται κάποιες δωρεάν υπηρεσίες, μεταξύ των οποίων και το Chat.

    2. Όλοι έχουμε δει τον τελευταίο καιρό κάποιους περίεργους που μπαίνουν στο chat και βρίζουν, με αποτέλεσμα να δέχομαι 10 ΠΜ την ώρα που είμαι στο γραφείο και στη δουλειά μου, προκειμένου να μπω να τους πετάξω έξω.

    3. Κάθομαι λοιπόν και βρίσκω λύση. Κάποιοι λοιπόν άνθρωποι, πολλοί εκ των οποίων είναι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ με λίγο χρόνο, αφιερώνουν το χρόνο τους για να κάνουν καλύτερη αυτή την υπηρεσία (chat), με το να διώχνουν όποιον κάφρο μπει και αρχίζει να βρίζει ανελέητα.

    4. Αναφέρω ξεξάθαρα πως "αν διαπιστωθεί πως κάποιος εκμεταλλεύεται την εξουσία που του δίνεται, θα του αφαιρεθεί άμεσα αυτή η δυνατότητα"

    5. Εσείς κατηγορείτε τον admin οτι "έβαλε τους δικούς του" και αποχωρείτε. (!!!!)


    Νομίζω οτι ή δεν έχετε πιάσει το νόημα αυτής της κίνησης ή έχετε πρόβλημα με κάτι άλλο, που δεν μας το γνωστοποιείτε. Δυστυχώς ο admin δεν είναι στο μυαλό σας, οπότε αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα θα πρέπει να το κουβεντιάσετε.

    Το να τα χώνετε στον admin, οκ, είναι πάντα της μόδας, αλλά μήπως όταν είστε μέλη μιας κοινότητας πρέπει να μπορείτε να κάνετε διάλογο με απώτερο σκοπό το κοινό καλό;


    ----------------------------------------------------------------

    Μαζί σου και σ' αυτό και σε άλλα.
    Όταν οι άνθρωποι δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, τότε κάνουν πόλεμο.