ελληνική μουσική
    335 online   ·  210.844 μέλη

    Νίκος Ευαγγελάτος και Αποδείξεις

    cranky
    10.06.2007, 07:17
    Οταν καταγγέλει κάτι χωρίς να αναφέρει ονομα εταιρίας ή προιόντος, μου δίνει κάθε δικαίωμα να θεωρήσω το ρεπορταζ στημένο/σκηνοθετημένο/fake.
    StavmanR
    13.07.2007, 15:12
    Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στον καθένα μας ονομάζεται απάθεια. Είναι χειρότερο κι από το φόβο, καθώς ο δεύτερος λειτουργεί ως αμυντικός μηχανισμός του οργανισμού και ενίοτε βοηθά στην εκτόνωση (όταν συσσωρεύεται σε μεγάλες εντάσεις). Η παθητικότητα είναι επικίνδυνη για την κοινωνία. Η τρομολαγνεία στοχεύει κυρίως στην απενεργοποίηση των αντανακλαστικών μηχανισμών του οργανισμού μας και στην περιθωριοποίηση του αποτρόπαιου θεάματος ως "καθημερινότητα" στα πλαίσια της συνήθειας. Σκεφτείτε τα συναισθήματά σας, την πρώτη φορά που είδατε "ζωντανό" ξυλοδαρμό στο δρόμο, τη δεύτερη, τη τρίτη κλπ και κατά πάσα πιθανότητα θα διαπιστώσετε τη σταδιακή απόφόρτιση της αντίδρασής σας στο θέαμα. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μάλιστα που το σιχαμερό αιματοκύλισμα γίνεται κυριολεκτικά "θέαμα" προσφέροντας στοιχεία ηδονής στον άνθρωπο που το παρακολουθεί.
    Πρόσφατα, διάβασα σε εφημερίδα (δυστυχώς δεν κράτησα τα αντίστοιχα στοιχεία) ότι πρώην πράκτορες της CIA κατέθεσαν υπέρ της χορήγησης ναρκωτικών ουσιών ακούσια σε μεγάλες πληθυσμιακές μάζες των ΗΠΑ κατά τη διάρκεια του ψυχρού πολέμου. Δηλαδή, διέλυαν ναρκωτικές ουσίες σε υδάτινους πόρους, σε τροφές μέσω εγχύσεως κλπ. ώστε να διαπιστώσουν την "βιολογική" τους αξία σε μονάδες πολέμου. Χωρίς να θέλω να πάρω θέση στο αν ισχύει ή όχι, το θέμα ότι βγήκε στον αέρα τέτοιο ντοκουμέντο είναι ανησυχητικό, είτε από την μία είτε από την άλλη πλευρά.
    Ως καθημερινός άνθρωπος, πηγαίνω να αγοράσω τα λαχανικά μου και τα ζαρζαβατικά. Ο κάθε κύριος Ευαγγελάτος έχει καταφέρει κάτι το μοναδικό επάνω μου: να αγοράζω τα εν λόγω προϊόντα (και όχι μόνο) με δεδομένη την άποψη πως ότι και να πάρω το ίδιο είναι. Όλα έχουν χημικά, όλοι είναι απατεώνες, όλοι θέλουν το κακό μου κλπ. Έτσι μπαίνω στην διαδικασία της παθητικής αγοράς, που δεν πιάνω την ντομάτα πριν την αγοράσω, δεν με ενδιαφέρει η καταγωγή του προϊόντος αφού όλα είναι ίδια, δεν επιλέγω τον τάδε φούρναρη αφού όλοι είναι ίδιοι και πάει λέγοντας.
    Για να κλείνω κάπου εδώ την άποψή μου, θα προσθεσω στο παραπάνω κείμενο μία ατάκα τις οποίες γενικότερα σιχαίνομαι, καθώς ο κόσμος έμαθε να μιλά πλέον μόνο με αυτές, χωρίς να ξέρει τί ακριβώς θέλει να πεί μέσα στα πλαίσια του κυνικού εντυπωσιασμού.
    Κλείστε τις τηλεοράσεις και θα δείτε έναν νέο κόσμο να δημιουργείται μπροστά σας. Έναν κόσμο που δεν θα είναι εξωγενής με εσωτερικές προεκτάσεις, αλλά ενδογενής με εξωτερικές επιρροές. η τηλεόραση είναι η μόνη συσκευή που έχει ως τώρα ανακαλύψει ο άνθρωπος, που καταφέρνει να μετατρέψει τα ακατέργαστα κόπρανα σε διαμάντια κατεργασμένα.
    Liza32
    14.07.2007, 13:30
    Εγω πάλι αναρωτιέμαι αν ήταν όντως στημένα τα ρεπορτάζ του κυρίου Ευαγγελάτου, πως γίνεται να καλεί τους <ενόχους> στην εκπομπή του και να τους ρωτάει μπροστά στη κάμερα πράγματα τα οποία παραδέχονται οτι είναι αλήθεια; Μη μου πείτε οτι δεν το έχετε δει αυτό! Θα διακινδύνευαν τη φήμη τους λέγοντας ψέματα; Κάποιοι βέβαια, τα αρνούνται άλλοι όμως όχι. παρόλα αυτά, μη μου πείτε οτι δεν είναι αληθινό το γεγονός με τις διακοπές κοινωνικού τουρισμού για παράδειγμα! Δεν σας έτυχε να πάρετε για να κλείσετε δωμάτιο σε ξενοδοχείο και σας έκλεισαν το τηλέφωνο λέγοντας οτι δεν έχουν δωμάτια, αλλά την ίδια στιγμή κάποιος συγγενής σας τηλεφωνεί ξανά, λέγοντας οτι θα ήθελε δωμάτιο για ενα μήνα και του απαντάνε, "ναι, βεβαίως"! Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους! Συγχαρητήρια στον κύριο Ευαγγελάτο, για την πολύ καλή δουλειά που κάνει!
    asxetos
    14.07.2007, 13:43
    με μια φραση.
    ΠΙΣΩ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ-ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΙ
    absurdus_delirium
    14.07.2007, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 14-07-2007 στις 13:30 έγραψε...

    Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους! Συγχαρητήρια στον κύριο Ευαγγελάτο, για την πολύ καλή δουλειά που κάνει!



    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 έγραψε...

    λοιπόν, αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα, που σχετίζεται με την καλλιέργεια του φόβου στις κοινωνίες, θέμα που συζητιέται στο φόρουμ ( "1984...").

    Ενώ η εκπομπή αποκαλύπτει πραγματικά εγκληματικές πράξεις ή παραλείψεις κάποιων επαγγελματιών, η ίδια (η εκπομπή ) παραλείπει να μας δώσει την κλίμακα των διαπιστώσεών της. Δηλαδή, πόσους ηλεκτρολόγους δοκίμασε για να βρει τρείς απατεώνες...? τρείς...? δεκατρείς...??? εκατόνδεκατρείς...??? και οι υπόλοιποι...???
    Δε μας λέει πχ, "εμείς κύριοι, ελέγξαμε σαρανταδύο τεχνικούς, οι τριανταοκτώ ήταν λαμόγια και σας παρουσιάζουμε τους δύο λόγω χρόνου, αλλά έχουμε και τους άλλους σε βίντεο..." Αντίθετα, σκοπίμως μας αφήνει με την αίσθηση πως όλοι είναι ίδιοι...Και όλοι θα μας εξαπατήσουν, θα μας κοροιδέψουν και θα παίξουν με την υγεία και την ασφάλειά μας...καλλιεργόντας τους φόβους και εντείνοντας τις ανασφάλειές μας κάνοντάς μας πιο ευάλωτους ψυχικά και πιο δεκτικούς(στην κατανάλωση...?) Ο ίδιος ο παρουσιαστής εξαργυρώνει το κύρος και την αξιοπιστία των αποκαλύψεών του κάνοντας διαφημιστικό σποτ (νομίζω κινητής τηλεφωνίας),υπονοόντας υποθέτω, πως ΑΥΤΟ το προιόν είναι ασφαλές...αφου το έχει κι αυτός...


    Καλό θα ήταν να διαβάσεις όλα τις προηγούμενες απόψεις, να σκεφτείς ποια είναι η ουσιαστική λειτουργία του "κυρίου" (αφού τον αποκαλείς έτσι) Εισαγγελάτου και μετά να τον συγχαρείς για τη μία (ή μισή;) αλήθεια που λέει μέσα στον οχετό παραπληροφόρησης και λαϊκισμού που φτυαρίζει!
    Liza32
    14.07.2007, 14:12
    Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Και για την κινητή τηλεφωνία είχε δίκιο όσον αφορά τις υποκλοπές. Αλήθεια σκεφτήκατε ποτέ, οτι μπορέι όντως να έχουν όλες τις αποδείξεις που χρειάζονται για το ρεπορτάζ που κάνουν, αλλά να δέχονται και απειλές προκειμένου να μην τα βγάλουν όλα στη φόρα; Ο κύριος Ευαγγελάτος όπως και όλοι οι δημοσιογράφοι, διατρέχουν κίνδυνο προκειμένου να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους, να μας δείξουν δηλαδή τι κρύβεται πίσω απο επιχειρήσεις και άτομα που ούτε καν πάει ο νούς μας. Δεν λέω οτι είναι όλοι το ίδιο πρός Θεού! Στην πλειοψηφία τους όμως, όλοι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους και αν κάποιος δεν κάνει κάτι να δείξει στον κόσμο πως είναι τα πράγματα, θα ζούμε μια ζωή στην άγνοια πρός όφελος κάποιων κερδοσκόπων.
    asxetos
    14.07.2007, 14:22
    ΜΜΕ ή αλλιώς Μέσα Μαζικού Ελέγχου
    Αγοράζουμε ειδήσεις πουλάμε ειδήσεις....



    επισυναπτόμενα: paparazzi_xaros.jpeg 
    Liza32
    14.07.2007, 14:39
    Πολύ καλό!
    asxetos
    14.07.2007, 15:04
    Η τηλεοραση βλαπτει σοβαρα την υγεια.



    επισυναπτόμενα: tvnativ0.jpg 
    absurdus_delirium
    27.07.2007, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 14-07-2007 στις 14:12 έγραψε...

    Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Και για την κινητή τηλεφωνία είχε δίκιο όσον αφορά τις υποκλοπές.


    Άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο πως για το ΠΑΣΟΚ το θέμα των υποκλοπών δε θα κλείσει και θα αποδοθούν ευθύνες, όταν θα γίνει κυβέρνηση, γιατί είναι τεράστιο σκάνδαλο. Τα ίδια ακριβώς έλεγε και η ΝΔ για το θέμα του Χρηματιστηρίου, όταν θα γινόταν κυβέρνηση. Είδαμε τι κυνήγησε. Και εμείς να χάσκουμε από κάτω και να λέμε και συγχαρητήρια στους υπαλλήλους τους.
    Paloukeze
    03.09.2007, 03:01

    Απίθανη παρωδία...