ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.826 μέλη

    Π. Κατσιμίχας: Χατζηγιάννη, ξεκαβάλησε το καλάμι!

    Morpheus91
    18.07.2007, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-07-2007 στις 13:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 17-07-2007 στις 12:12 έγραψε...

    Είπε μια κουβέντα ο Χατζηγιαννης , είπε αλλες δυο ο Κατσιμιχας κ εμεις το εχουμε κανει ολοκληρο θεμα !!! ΓΟΥΣΤΑΡΩ !!! Τεσπα Τι καθόμαστε και ασχολουμαστε ηθελα να ξερα αφου το θεμα τελειωσε κ ουτε πλεον οι ιδιοι οι τραγουδιστες δεν ενδιαφέρονται ??? Αντε να ανοιξουμε κανενα αλλο θεματακι να μιλαμε !! Ελα μια ανανεωση στο Forum !!!

    π


    Επειδή εγώ το επανέφερα από το χρονοντούλαπο να εξηγηθώ: Για μένα η διαμάχη και η αξία του να ασχοληθείς είναι μεταξύ αυτών που αντιπροσωπεύει ο Κατσιμίχας με αυτό που αντιπροσωπεύει ο Χατζηγιάννης. Ή καλύτερα - γιατί ο Κατσιμίχας δε βγήκε αυθόρμητα να μιλήσει- το θράσος του "σκεπτόμενου ποπ" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η γελοιότητα για όρος) απέναντι στο "έντεχνο" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η γελοιότητα για όρος). Γιατί, φίλη Μορφέα91, και ο Κατσιμίχας ασχολείται (γιατί έχει αποδείξει ότι είναι άνθρωπος που σκέφτεται) και ο Χατζηγιάννης ασχολείται (γιατί σε κάθε δίσκο του έχει και ένα τραγούδι για την Κοσμοτέ - όποιος το εκλάβει αυτό σαν επίθεση στην Κοσμοτέ είναι ηλίθιος και δεν του ξαναμιλάω ).
    Η δική μου ματιά πάνω σε όλο αυτό είναι ότι ο Χατζηγιάννης φτύνει εκεί που έγλυφε. Και, στα δικά μου μάτια τουλάχιστο, δεν είναι καλύτερο απ' το να γλύφει εκεί που έφτυνε, που λέει κι ο λαός μας. Και το ένα και το άλλο, δείχνει άνθρωπο που δε θεωρεί την αξιοπρέπεια απαραίτητο αξεσουάρ.



    Απλα εννοουσα οτι αυτο ειναι ενα θεμα με το οποιο πλεον δεν ασχολειται ουτε ο Χατζηγιαννης ουτε ο Κατσιμιχας (απο οσο ξερω , ακουω και αντιλαμβανομαι ) και εχει ξεχαστει .... Σε αυτο που λες για τον Χατζηγιαννη οτι φτυνει εκει που εγλειφε κτλ συμφωνω !! στα αριων ειχε πει οτι προτιμουσε να ειχε παρει το βραβειο του καλυτερου εντεχνου και οχι ποπ τραγουδιστη (ασχετα που πηρε κ τα δυο στο τέλος)
    κ τωρα λεει οτι λεει στη συνεντευξη ... Τεσπα
    absurdus_delirium
    18.07.2007, 15:28
    Δεν ήταν δύσκολο να καταλάβω τι εννοούσες, Morpheus91 , γι' αυτό δεν ζήτησα να μου το εξηγήσεις ! Αυτό που σου είπα όσον αφορά το ότι "ξεχάστηκε" το θέμα είναι:

    Παράθεση:

    Για μένα η διαμάχη και η αξία του να ασχοληθείς είναι μεταξύ αυτών που αντιπροσωπεύει ο Κατσιμίχας με αυτό που αντιπροσωπεύει ο Χατζηγιάννης. Ή καλύτερα - γιατί ο Κατσιμίχας δε βγήκε αυθόρμητα να μιλήσει- το θράσος του "σκεπτόμενου ποπ" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η γελοιότητα για όρος) απέναντι στο "έντεχνο" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η γελοιότητα για όρος). Γιατί, φίλη Μορφέα91, και ο Κατσιμίχας ασχολείται (γιατί έχει αποδείξει ότι είναι άνθρωπος που σκέφτεται) και ο Χατζηγιάννης ασχολείται (γιατί σε κάθε δίσκο του έχει και ένα τραγούδι για την Κοσμοτέ - όποιος το εκλάβει αυτό σαν επίθεση στην Κοσμοτέ είναι ηλίθιος και δεν του ξαναμιλάω ).


    Από κει και πέρα αυτό που ήθελα να πω είναι:
    Παράθεση:

    Η δική μου ματιά πάνω σε όλο αυτό είναι ότι ο Χατζηγιάννης φτύνει εκεί που έγλυφε. Και, στα δικά μου μάτια τουλάχιστο, δεν είναι καλύτερο απ' το να γλύφει εκεί που έφτυνε, που λέει κι ο λαός μας. Και το ένα και το άλλο, δείχνει άνθρωπο που δε θεωρεί την αξιοπρέπεια απαραίτητο αξεσουάρ.
    "Τι να την κάνεις την αξιοπρέπεια όταν πας να βγάλεις φράγκα, ρε;", θα μου πει η Σοφία-Μιχαλάκης-Φορέβα. Και θα συμφωνήσω! Απόλυτα! Γιατί ισχύει αυτό ακριβώς που είπε:

    Παράθεση:

    αφου καθε μερα πανε στο vox κ στις συναυλιες χιλιαδες κ τον "προσκυνανε"
    εχει φωναρα -για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση του αυτο θα εκανε
    γιατι τον κατηγορουμε γι αυτο?
    εχει πλουτησει απ αυτο και δεν φταιει αυτος -τοσο- οσο αυτοι που πανε και του τα ακουμπανε (οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος τον εχει κανει ετσι κι εσεις που τον κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν του



    Να το αλλάξω λιγο; Να το κάνω να αναφέρετε κάπου παραπλήσια;

    Παράθεση:

    αφου καθε μερα πανε στο 34ο χλμ. που τραγουδάει κ τα "μαγαζά" είναι τίγκα κ την "προσκυνανε"
    εχει κωλάρα-για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση της αυτο θα εκανε
    γιατι την κατηγορουμε γι αυτο?
    δεν εχει, βέβαια, πλουτίσει απ αυτο (αλλά όλο και παίρνει τα δωράκια της) και δεν φταιει αυτή -τοσο- οσο αυτοι που πανε και κάνουνε ζημιές για πάρτη της(οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος την εχει κανει ετσι κι εσεις που την κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν τις

    Ένας αφοσιωμένος φαν της Στέλλας Μπεζαντάκου



    Το πιάσατε το υπονοούμενο; Όπως εύστοχα είπε κάποιος "το ζήτημα δεν είναι τι δυνατότητες έχεις, αλλά τι κάνεις με αυτές τις δυνατότητες". Και ακριβώς όπως η Στέλλα "μου" θέλει να χαρακτηρίζεται τραγουδίστρια για να άπενοχοποιήσει το τρόπο που μεταχειρίζεται τα προσόντα της για να βγάλει φράγκα, ακριβώς έτσι και ο Μιχαλάκης ανακυρήσσει το είδος "του" Σκεπτόμενο Ποπ (το ΣΤ') ώστε να απενοχοποιήσει τη λατρεία της μετριότητας και της απόλυτης έλλειψης προβληματισμού.

    ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΟΦΙΑ (η οποία, κακώς -γιατί είμαι βέβαιος ότι στεναχωριέται αλήθεια- έχει αναλάβει το ρόλο του υπερασπιστή του Χατζημιχάλη): Δεν επιτίθεμαι στον Χατζητραγουδιστή σου σε οποιοδήποτε σημείο από τα παραπάνω. Επιτίθεμαι και εκφράζω την χιουμοριστική -ελπίζω- αντίθεσή μου σε αυτά που εκπροσωπεί. Σε παρακαλώ, μη μου ξαναγράψεις όλα όσα έχεις γράψει και πριν: τα διάβασα, πιστεύω ότι τα έχεις γράψει με τις καλύτερες προθέσεις αλλά το Χατζητζόννυ τον έχω γραμμένο εκεί που δε πιάνει μελάνι (πάνω στις σόλες των παπουτσιών... τσκ, τσκ, τσκ - μα τι σκεφτήκατε;) και αυτός εμένα παρομοίως, είμαι σιγουρος. ΤΟ ΜΟΝΟ σημείο όπου του επιτίθεμαι είναι το παρακάτω:

    α)Μετά τα δεκαοκτώ, αποκτάς κάτι το οποίο λέγεται νομική ευθύνη του εαυτού σου.
    β)Και πριν απο τα δεκαοκτώ, πιστεύω, ότι αν μαζευτεί μια ομάδα ατόμων και σου χτυπάει παλαμάκια και σε προσκυνάει και σου λέει πόσο πολύ σε λατρεύει όταν βάζεις το καπέλο του γελωτοποιού και χορεύεις σαν πιθήκι, η επιλογή και η ευθύνη του αν θα τους ευχαριστήσεις για να πάρεις την αποδοχή τους (βλέπε το χρήμα τους) είναι, σε κάθε περίπτωση, δική σου. Με άλλα λόγια, δε δέχομαι το "δε φταίει αυτός -τόσο- φτάινε οι άλλοι που τον προσκυνάνε".

    ΥΓ: Προς θεού, Σοφία, σου λέω ειλικρινά ότι ούτε σε σένα έχω την παραμικρή πρόθεση να επιτεθώ ή να σε προσβάλλω. Αν γράφω με έναν τρόπο λίγο πιο ερίστικό είναι για να σε τσιγκλίσω να σκεφτείς κάτι παραπέρα (και όχι να πάρω την αυτόματη-και συνήθως κενή νοήματος- αμυντική αντίδραση)


    -----------------
    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ! Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    anisie
    18.07.2007, 23:35
    Φίλε absurdus_delirium,

    Αν και σκέφτεσαι σωστά, μου φαίνεται ότι περισσότερο απ'όλα σου τη σπάει ο Χατζηγιάννης....

    Δεν αμφιβάλλει κανείς ότι ο Χατζηγιάννης μπορεί να έχει καβαλήσει το καλάμι αλλά αυτό είναι και το μόνο λογικό όταν σημειώνει τέτοια επιτυχία σε τόσο σύντομο διάστημα......

    Τώρα όσον αφορά στις επιλογές του είπαμε ότι έχει στραβώσει λίγο....Βέβαια εφόσον εξαιρέσουμε τα του Χατζηνάσιου,τα δικά του (Μόνο στα όνειρα και δε συμμαζεύεται...) εξαρχής ήταν ελαφρο έντεχνοποπ....Επομένως η εξέλιξή του δεν είναι και τόσο παράλογη....Κι ούτε βγήκε ποτέ να το παίξει Χατζιδάκης.......

    Τώρα αυτά που λέει για το έντεχνο αφενός δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο τι εννοεί....Από την άλλη όλοι οι έντεχνοι βγαίνουν και του τη λένε οπότε δικαιούται κι αυτός να βγει να τους την πει.....Από σπάσιμο και μόνο.....

    Κι ο Κατσιμίχας τώρα αν ήθελε να νουθετήσει το Μιχαλάκη να τον έπαιρνε τηλέφωνο....Που θίχτηκε μόνο αυτός απ'όλους τους έντεχνους και βγήκε δημόσια να βρίσει....Μένος βγάζει και τίποτ'άλλο....Υπήρχε κι άλλος τρόπος άμα ήθελε...

    Ο κόσμος καταλαβαίνει από μόνος του και κρίνει.....Και ποιος έχει το περισσότερο ήθος τώρα είναι μεγάλη ιστορία......Όλοι καβαλημένοι είναι μηδενός εξαιρουμένου....Αυτά έχει η δόξα και το χρήμα....Το θέμα είναι τι μένει σε καλλιτεχνικό επίπεδο τελικά....
    Κι ο Άκης Πάνου φόνο έκανε αλλά τα τραγούδια του μείναν στην ιστορία....

    Από Αθηνόραμα παραθέτω γιατί ταυτίζομαι....

    ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ
    Η εγγενής "αδυναμία" των media για στυλιστική "τοποθέτηση" (ή και "χωροθέτηση") του Μιχάλη Χατζηγιάννη έχει αποτέλεσμα μια ακόμη ουσιαστική αδυναμία (χωρίς εισαγωγικά) κατανόησης του καλλιτεχνικού ταλέντου του σημαντικού αυτού μουσικού, συνθέτη και τραγουδιστή/performer, ο οποίος επάξια έχει τη θέση και το stardom που του ανήκουν. Προσωπικά, μπορεί να διαφωνώ με κάποιες "ψιλολεπτομέρειες" στις επιλογές του Χατζηγιάννη (σε θέματα συνεργασιών κ.λ.π.), όμως αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητά του και το γεγονός ότι χειρίζεται άψογα τα της τέχνης του. Το κοινό δεν ξέρει πάντα - όμως εδώ ξέρει!

    Γιώργος Χαρωνίτης





    kotsos_007
    19.07.2007, 00:42
    thelw fan club edw k twra!!! loipon na ksanathesw tin apospsi mou... emeis upotithetai mporoume na sxoliazoume kai na upostirizoume i oxi kai den mporei na pei tin gnwmi tou enas katsimixas... i epilogi tou na kavalisoume i oxi to kalami einai themw twn sunthikwn stwn opoiwn vriskomaste... einai opws eipa epilogi tou kathenos... to ti thelei na kanei... thelei na einai enas aplisiastos star??? tote tha to kavalisei kai tha fugei... thelei na einai prositos kathimerinos kai anthrwpinos??? tote tha to steilei to kalami stin apothiki... etsi einai auta... mesa ston kosmo tis mousikis etsi einai... o kathenas exei epiloges... (kai metaksi mas... oi kallitexnes tis entxnis-laikis kai trexa gureue skinis einai me megalutero toupe apo ton xatzhgiannh kai kathe xatzhgiannh asxeta an den fainetai..., gt kalws i kakws gnorizoun oti prosferoun mia poiotita...) auta ta liga apo mena... perimenw gnwmes...
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 01:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Anthos στις 18-07-2007 στις 07:44 έγραψε...

    Α ρε SOPHIA-MX-4EVER...

    Τέτοια να διαβάζω...Και μετά σου λένε ότι η σημερινή νεολαία έχει χάσει τον δρόμο της

    "Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο,
    Διατηρούμε την εσώτερη μιζέρια μας,
    Μ’ επαναστατική φρασεολογία…"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anthos στις 18-07-2007 07:48 ]



    ¨

    τι εννοεις?
    δεν το επιασα το υπονοουμενο
    γιατι γραπτως δεν φαινεται ο χρωματισμος της φωνης..
    εξηγησε μου
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 02:02
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-07-2007 στις 13:49 έγραψε...

    "Τι να την κάνεις την αξιοπρέπεια όταν πας να βγάλεις φράγκα, ρε;", θα μου πει η Σοφία-Μιχαλάκης-Φορέβα. Και θα συμφωνήσω! Απόλυτα! Γιατί ισχύει αυτό ακριβώς που είπε:

    Παράθεση:

    αφου καθε μερα πανε στο vox κ στις συναυλιες χιλιαδες κ τον "προσκυνανε"
    εχει φωναρα -για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση του αυτο θα εκανε
    γιατι τον κατηγορουμε γι αυτο?
    εχει πλουτησει απ αυτο και δεν φταιει αυτος -τοσο- οσο αυτοι που πανε και του τα ακουμπανε (οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος τον εχει κανει ετσι κι εσεις που τον κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν του


    Να το αλλάξω λιγο; Να το κάνω να αναφέρετε κάπου παραπλήσια;

    Παράθεση:

    αφου καθε μερα πανε στο 34ο χλμ. που τραγουδάει κ τα "μαγαζά" είναι τίγκα κ την "προσκυνανε"
    εχει κωλάρα-για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση της αυτο θα εκανε
    γιατι την κατηγορουμε γι αυτο?
    δεν εχει, βέβαια, πλουτίσει απ αυτο (αλλά όλο και παίρνει τα δωράκια της) και δεν φταιει αυτή -τοσο- οσο αυτοι που πανε και κάνουνε ζημιές για πάρτη της(οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος την εχει κανει ετσι κι εσεις που την κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν τις

    Ένας αφοσιωμένος φαν της Στέλλας Μπεζαντάκου


    Το πιάσατε το υπονοούμενο; Οχι δεν το πιασαμε, ελπιζω! Πες μου οτι δεν συγκρινεις αυτην την πως την λενε με τον Μιχαλακη... Πες μου αν ειναι να μην ξανα ασχοληθω Όπως εύστοχα είπε κάποιος "το ζήτημα δεν είναι τι δυνατότητες έχεις, αλλά τι κάνεις με αυτές τις δυνατότητες". Και ακριβώς όπως η Στέλλα "μου" θέλει να χαρακτηρίζεται τραγουδίστρια για να άπενοχοποιήσει το τρόπο που μεταχειρίζεται τα προσόντα της για να βγάλει φράγκα, ακριβώς έτσι και ο Μιχαλάκης ανακυρήσσει το είδος "του" Σκεπτόμενο Ποπ (το ΣΤ') ώστε να απενοχοποιήσει τη λατρεία της μετριότητας και της απόλυτης έλλειψης προβληματισμού. πολυ επιστημονικα τα λες και δεν βλεπω πουθενα την ομοιοτητα. Μετετρεψε τα λιγο στην δικη μου γλωσσα μηπως και καταλαβω τι θελεις να πεις (αν και πολυ αμφιβαλω) Εχω την ταση να πιστευω μονο οτι πραγματικα υφισταται

    ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΟΦΙΑ (η οποία, κακώς -γιατί είμαι βέβαιος ότι στεναχωριέται αλήθεια Να στεναχωρηθω? Οχι! Για ποιο λογο? Μου αρεσει να λεω την γνωμη και δεν ελπιζω στο να αλλαξω τα μυαλα καποιου. - έχει αναλάβει το ρόλο του υπερασπιστή του Χατζημιχάλη): Δεν επιτίθεμαι στον Χατζητραγουδιστή α Νομιζω εχεις ενα προβλημα... Κοιτα προσεκτικα Χατζη - Γιαννης, ουτε Χατζη - Παναγιωτης ουτε Χατζη - Μανωλης. Οκ? Αντε σιγα σιγα να το μαθεις σου σε οποιοδήποτε σημείο από τα παραπάνω. Επιτίθεμαι και εκφράζω την χιουμοριστική -ελπίζω- αντίθεσή μου σε αυτά που εκπροσωπεί. Σε παρακαλώ, μη μου ξαναγράψεις όλα όσα έχεις γράψει και πριν: τα διάβασα, πιστεύω ότι τα έχεις γράψει με τις καλύτερες προθέσεις αλλά το Χατζητζόννυ τον έχω γραμμένο εκεί που δε πιάνει μελάνι (πάνω στις σόλες των παπουτσιών... Μαλλον δεν δοκιμασες να τον γραψεις εκει γιατι θα ηξερες οτι πιανει μελανι... Για δοκιμασε τωρα λοιπον να τον γραψεις μηπως την επομενη φορα γραψεις λιγοτερο απο μια σελιδα για τον Χατζηγιαννη τσκ, τσκ, τσκ - μα τι σκεφτήκατε;) και αυτός εμένα παρομοίως, είμαι σιγουρος. Αυτο στο υπογραφω κι εγω. Μην ανησυχεις... ΤΟ ΜΟΝΟ σημείο όπου του επιτίθεμαι είναι το παρακάτω:

    α)Μετά τα δεκαοκτώ, αποκτάς κάτι το οποίο λέγεται νομική ευθύνη του εαυτού σου.
    β)Και πριν απο τα δεκαοκτώ, πιστεύω, ότι αν μαζευτεί μια ομάδα ατόμων και σου χτυπάει παλαμάκια και σε προσκυνάει και σου λέει πόσο πολύ σε λατρεύει όταν βάζεις το καπέλο του γελωτοποιού και χορεύεις σαν πιθήκι, η επιλογή και η ευθύνη του αν θα τους ευχαριστήσεις για να πάρεις την αποδοχή τους (βλέπε το χρήμα τους) είναι, σε κάθε περίπτωση, δική σου. Με άλλα λόγια, δε δέχομαι το "δε φταίει αυτός -τόσο- φτάινε οι άλλοι που τον προσκυνάνε". Δε φταιει αυτος που τον εχουν κανει "θεο"... ειπα.... αλλο αν αυτος το αποδεχεται... Δεν καταλαβαινομαστε βλεπω...

    ΥΓ: Προς θεού, Σοφία, σου λέω ειλικρινά ότι ούτε σε σένα έχω την παραμικρή πρόθεση να επιτεθώ ή να σε προσβάλλω. Αν γράφω με έναν τρόπο λίγο πιο ερίστικό είναι για να σε τσιγκλίσω να σκεφτείς κάτι παραπέρα Εχω σκεφτει και πολυ παραπερα για την ηλικια μου.... (και όχι να πάρω την αυτόματη-και συνήθως κενή νοήματος- αμυντική αντίδραση)



    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 02:12 ]


    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 02:29


    at Vox 01.03.07


    Ρε absurdus_delirium δικιο εχεις... Σαν πιθηκος χορευει
    οτι πεις βρε...
    absurdus_delirium
    19.07.2007, 03:07
    Κρίμα... δεν είσαι καν ικανή να ξεχωρίσεις για ποιον λόγο γράφω αυτά που γράφω. Πίστεψε με, η ειρωνία και ο σαρκασμός είναι εξαιρετικά φτωχό υποκατάστατο της ευφυίας. Γι' αυτό και δεν την επέλεξα. Που, δηλαδή, και να μη σου ζητούσα να σκεφτείς προτού γράψεις και να μη μου γυρίσεις την αυτόματη (και κενή νοήματος) αντίδραση. Από τη στιγμή που δε μπορείς καν να καταλάβεις μια απλή αναλογία, ίσως είναι δικό μου το λάθος που επέλεξα να εκφραστώ έτσι. Προφανώς και δε χορεύει σαν πίθηκος το πριγκηπόπουλο, Σοφία! Αυτός που, στο κέντρο της υποθετικής μας παρέας που χειροκροτάει, χόρευε σαν πίθηκος θα ευχαριστούσε αυτούς που θα γελούσαν με του λόγου του. Θα κέρδιζε την αποδοχή τους. Προέκτεινέ το λίγο τώρα! Όσον αφορά την παρομοίωση Στέλλας και Μιχάλη, πιθανόν αργότερα να το πιάσεις το (προφανές, και συνεπώς μη ον) υπονοούμενο.
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 03:18
    τι να κανω?
    ποτε δεν σκεφτομαι πριν μιλησω ή γραψω
    μου βγαινουν εκει την στιγμη αυθορμητα
    δεν με πειραζει καθολου...
    με περνας 10 χρονια
    μην περιμενεις να σε καταλαβω
    αλλα την παρομοιωση, να εισαι σιγουρος, οτι ουτε σε 100 χρονια δεν θα την δεχτω
    absurdus_delirium
    19.07.2007, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 03:18 έγραψε...
    μου βγαινουν εκει την στιγμη αυθορμητα
    δεν με πειραζει καθολου...


    Είμαι σίγουρος ότι για εσένα δεν τρέχει κάστανο... Αυτό το "αυθόρμητα" άλλες φορές είναι "μαγκιά σου", άλλες φορές "βλακεία σου". Ποιες είναι ποιες θα το βρεις, αν ασχοληθείς ποτέ να το ψάξεις.
    Ωστόσο, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δε θα ένιωθες τόσο πια ικανοποιημένη με τον εαυτό σου αν προσπαθούσες να μου απαντήσεις επί της ουσίας και ανακάλυπτες ότι αδυνατείς. Όπως και να'χει, καλημέρα!

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 19-07-2007 10:55 ]


    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 10:59
    πωπω
    τα εχεις παρει προσωπικα με μενα μου φαινεται...
    για τον Μιχαλη δεν επρεπε να μιλαμε?
    any way
    ειμαι μια εφηβη, θαυμαστρια του Χατζηγιαννη
    και μαλλον ειμαι χαζη για να καταλαβω τι θελεις να μου πεις
    και σου απανταω ειρωνικα -κατα την γνωμη σου- και οχι χιουμοριστικα
    ε, τι να κανω?

    κατι ασχετο:
    δεν κοιμασαι ποτε?
    χτες μεχρι τις 4.00 ησουν online οπως κι εγω
    κ σημερα πρωι πρωι εισαι παλι online οπως κι εγω...
    absurdus_delirium
    19.07.2007, 11:17
    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 18-07-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Ο κόσμος καταλαβαίνει από μόνος του και κρίνει.....


    Ο κόσμος, και ειδικά τα παιδιά, που τρώει πλύση εγκεφάλου από τα media από ένα σημείο και μετά χάνει την οξύτητα της κρίσης του. Προσωπική μου άποψη, προφανώς.

    Παράθεση:

    Και ποιος έχει το περισσότερο ήθος τώρα είναι μεγάλη ιστορία......Όλοι καβαλημένοι είναι μηδενός εξαιρουμένου....Αυτά έχει η δόξα και το χρήμα....Το θέμα είναι τι μένει σε καλλιτεχνικό επίπεδο τελικά....
    Κι ο Άκης Πάνου φόνο έκανε αλλά τα τραγούδια του μείναν στην ιστορία....


    Για αυτό ακριβώς πιστεύω ότι οποιοδήποτε καλλιτεχνικό δημιούργημα έχει αυτόνομη ζωή και πορεία στο χρόνο, ανεξάρτητη από του δημιουργού. Ακόμα και οι άγιοι της εκκλησίας, άνθρωποι ήταν με τα ελαττώματα των ανθρώπων - δεν υποστηρίζω ότι ο Κατσιμίχας είναι ο σούπερ-ντούπερ συνεπής τύπος.

    Παράθεση:

    Από Αθηνόραμα παραθέτω γιατί ταυτίζομαι....

    ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ
    Η εγγενής "αδυναμία" των media για στυλιστική "τοποθέτηση" (ή και "χωροθέτηση") του Μιχάλη Χατζηγιάννη έχει αποτέλεσμα μια ακόμη ουσιαστική αδυναμία (χωρίς εισαγωγικά) κατανόησης του καλλιτεχνικού ταλέντου του σημαντικού αυτού μουσικού, συνθέτη και τραγουδιστή/performer, ο οποίος επάξια έχει τη θέση και το stardom που του ανήκουν. Προσωπικά, μπορεί να διαφωνώ με κάποιες "ψιλολεπτομέρειες" στις επιλογές του Χατζηγιάννη (σε θέματα συνεργασιών κ.λ.π.), όμως αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητά του και το γεγονός ότι χειρίζεται άψογα τα της τέχνης του. Το κοινό δεν ξέρει πάντα - όμως εδώ ξέρει!

    Γιώργος Χαρωνίτης


    Το ότι κάποιος κύριος που εργάζεται σε ένα περιοδικό διέγνωσε ότι η βιομηχανία των εγχώριων media - με την κακογουστιά και το ρουφιανιλίκι που τη διακρίνει - έχει έρθει σε αμηχανία, όταν έρχεται η στιγμή να βάλει μια ταμπέλα (ώστε να ξέρει "τι ακριβώς είναι αυτός ο τυπάκος") ίσως έχει καποια αξία. Ωστόσο είναι σχόλιο ενδογενές. Βγαίνει μέσα από τα ίδια τα media και -λυπάμαι- αυτό το βούρκο από πληρωμένες πένες, δεν τον εμπιστεύομαι.

    absurdus_delirium
    19.07.2007, 11:35
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 10:59 έγραψε...

    πωπω
    τα εχεις παρει προσωπικα με μενα μου φαινεται...
    για τον Μιχαλη δεν επρεπε να μιλαμε?


    Ή για αυτά που εκπροσωπεί ο Μιχάλης (αχχχχ, (αναστεναγμός)) και για οτιδήποτε άλλο θέμε. Μη χολοσκάς, αν βγούμε εκτός τόπικ, θα μας ειδοποιήσουν τα παιδιά. Προσωπικά το έχω πάρει στο βαθμό που άνθρωποι μιλάμε εδώ μέσα και θα μου φαινόταν χαζό να εκφέρουμε απόψεις με ένα απρόσωπο και "αντικειμενικό" προσωπείο, από τη στιγμή που όταν λέμε κατί, εκ των πραγμάτων, είναι η άποψή μας και μόνο.

    Παράθεση:

    any way
    ειμαι μια εφηβη, θαυμαστρια του Χατζηγιαννη
    και μαλλον ειμαι χαζη για να καταλαβω τι θελεις να μου πεις
    και σου απανταω ειρωνικα -κατα την γνωμη σου- και οχι χιουμοριστικα
    ε, τι να κανω?


    Το χιούμορ είναι σημάδι ευφυίας. Οπότε το άλλοθι "μια έφηβη είμαι κι εγώ- τι να κάνω;" δεν το δέχομαι. Αν ξέρεις να κάνεις χιούμορ, προσπάθησε να απαντήσεις και επί της ουσίας. Μάλλον -για αρχή- αρκεί μόνο να είσαι διατεθειμένη να δεις την ουσία. Η ειρωνία έρχεται μετά τις απαντήσεις σου: στο "είμαι μικρή, τι να κάνω"... και αυτή είναι που δεν εκτιμώ.


    Παράθεση:

    κατι ασχετο:
    δεν κοιμασαι ποτε?
    χτες μεχρι τις 4.00 ησουν online οπως κι εγω
    κ σημερα πρωι πρωι εισαι παλι online οπως κι εγω...



    Τσκ, τσκ! Πάντα υπερβολικές οι κυρίες... Τι εννοείς "μέχρι τις 4.00". Η ώρα του τελευταίου ποστ μου είναι 3:07. Κοιμήθηκα το φουλ 7ωρό μου, μην ανησυχείς! Όπως και να 'χει έχω αρκετή δουλειά (προφανώς ) και είμαι κολλημένος στον υπολογιστή. Εσύ, 16 χρονώ κορίτσι, τι δουλειά έχεις και κολλάς και δεν ασχολήσαι με fleshy ανθρώπους;
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 11:56
    Παράθεση:

    κατι ασχετο:
    δεν κοιμασαι ποτε?
    χτες μεχρι τις 4.00 ησουν online οπως κι εγω
    κ σημερα πρωι πρωι εισαι παλι online οπως κι εγω...



    Παράθεση:

    Τσκ, τσκ! Πάντα υπερβολικές οι κυρίες... Τι εννοείς "μέχρι τις 4.00". Η ώρα του τελευταίου ποστ μου είναι 3:07. Κοιμήθηκα το φουλ 7ωρό μου, μην ανησυχείς! Όπως και να 'χει έχω αρκετή δουλειά (προφανώς ) και είμαι κολλημένος στον υπολογιστή. Εσύ, 16 χρονώ κορίτσι, τι δουλειά έχεις και κολλάς και δεν ασχολήσαι με fleshy ανθρώπους;



    εγω ουτε το διωρο μου δεν κοιμηθηκα...
    βλεπεις κουραζομαι πολυ αυτες τις μερες...
    Ακου εξαντλητικο προγραμμα: το απογευμα στην θαλασσα και το βραδυ για καφε
    super ε??
    σκεφτομαι την αντιθεση που θα κανει με την νεα σχολικη χρονια (που θα πεσει πολυ διαβασμα
    )
    προχθες, που λες, κοιμηθηκα 14 ωρες προκαταβολικα
    μια χαρα...
    τωρα ειμαι σιγουρα out of topic
    θα επαναρθωσω αμεσως απο κατω

    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 12:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 12:29 ]


    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 12:08
    Παράθεση:
    Δεύτερο και σπουδαιότερο: Ξεκαβάλησε το καλάμι, γιατί αν φυσήξει κανένας αέρας και το γυρίσει από οριζοντίως, κάθετα, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.


    ας μου πει καποιος τι προβλημα θα εχει το Μιχαλακι αν γυρησει το καλαμι καθετα....
    ελπιζω σε μια εξηγηση διαφορετικη απο αυτην που φανταζομαι
    γιατι μετα θα πρεπει να ρωτησω ποσο πρεπον ειναι να χρησιμοποιουνται τετοιου ειδους υπονοουμενα απο "σοβαρους" ανθρωπους like Katsimihas is...

    Παράθεση:
    Μάθε να σέβεσαι την πνευματική ζωή του τόπου που σε φιλοξενεί και σου δίνει ψωμί να φας.


    Οχι! Δεν παραπεμπει σε ολους τους Κυπριους που ειναι στην χωρα μας.
    Οχι! Πως μου περασε αυτο απο το μυαλο...? Ενταξει, ο Κατσιμιχας δεν νομιζω να θελει να αντιπροσωπευει και την φιλοξενια των Ελληνων...
    (Sorry που παλι καταφευγω στην ειρωνια, δεν μπορω αλλιως μ'αυτα που διαβαζω )

    Υ.Γ. ευχομαι η 7χρονη κορουλα να μην φτασει στα17, 27 και να ακουει ακομα Χατζηγιαννη....
    Δεν νομιζω να το αντεξει ο Π.Κ....
    tolaruba
    19.07.2007, 13:27
    Συγγνωμη βρε Σοφια μου αλλα γιατι τετοιες εκφρασεις δε χρησιμοποιουνται απο σοβαρους ανθρωπους?Μου φαινεται πως δεν εχεις ξεκαθαρισει ακομα το πως μιλαει ενας σοβαρος-αξιοπρεπς ανθρωπος(και δεν εννοω απαραιτητα το κατσιμιχα).

    1)Αν γυρισει το καλαμι καθετα ο κυριος Χατζηγιαννης θα φαει τα μουτρα του!Μεταφορα ειναι και ο Κατσιμιχας την χρησιμοποιησε πολυ πετυχημενα
    2)Δε νομιζω οτι υπηρχε καποιο υπονοουμενο.Μπορει βεβαια να κανω και λαθος.
    Μη μου πεις ομως οτι ο Χατζηγιαννης δε τρεφεται απο την Ελλαδα γιατι θα τρελαθω!
    Η ειρωνια σου ηταν τελειως αστοχη.Βλεπεις πραγματα εκει που δεν υπαρχουν.
    3)΄΄να χρησιμοποιουνται τετοιου ειδους υπονοουμενα απο "σοβαρους" ανθρωπους like Katsimihas is... ΄΄....Δικη σου εκφραση.Ενω τα δικα σου υπονοουμενα και οι δικες σου ειρωνιες δηλωνουν ανθρωπο σοβαρο.
    Συγχωρεσε με αν δεν ειναι ετσι μιας και μεσα απο φορουμ δε μπορω να καταλαβω πως τα εννοεις.
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 14:28
    οκ
    φιλακια...
    AbstractType
    19.07.2007, 15:42
    1ον:
    το εξαντλήσαmε όμως το θέμα,ε??!!γιατί πρέπει να καταλήγουμε στο τέλος πάντα σε διαμάχες όσον αφορά καθαρά τα γούστα μας???δεν είναι αυτό το θέμα και θα ισχύει εις τους αιώνας των αιώνων η σοφή φράση:"περί ορέξεως,κολοκυθόπιτα" (άμεσο,πλην όμως βαθυστόχαστο ).Ποτε δεν θα καταλάβω τι μας πειράζει η επιτυχία του άλλου,ειδικά όταν δεν έχουμε και μερίδιο από την πίτα(δεν μας τρώει το κομμάτι τέλος πάντων).Δυστυχώς ισχύει ότι όσο πιο φανατισμένοι είναι αυτοί που σου εναντιώνονται τόσο πιο μεγάλη επιτυχία έχεις κάνει.Βλέπε Πυξ Λαξ που κατά καιρούς όλοι οι έξυπνοι τους κατακρίνουν και τους κατατάσσουν και αυτούς στην εφηβικη (γυμνάσιο-λύκειο) εποχή με ειρωνική απαξίωση.
    2ον:
    Και όσο περισσότερο το σκεφτόμουν γιατί έπρεπε να πάρει θέση ο Κατσιμίχας καταλήγω στο ότι επειδή αυτός ΗΞΕΡΕ καλά το "πριν" και επίσης επειδή κάποιος έπρεπε να τα πει.Έτσι για να θυμούντε οι παλιοί και να μαθαίνουν οι κανούριοι!
    teressa
    19.07.2007, 17:30

    Ρε συ Σοφια παραδεξου οτι ο Χατζηγιαννης κανει εμποριο και οχι τεχνη.Και αυτο σε λιγο θα τον κανει να μη διαφερει απο ενα Φοιβο.Οταν ξεκινησε και εγω και πολυ αλλοι πιστευω,θεωρησαν οτι ειναι ενας πολυ ταλαντουχος νεος και ειναι.Αλλα απο ενα σημειο και μετα θελησε να το παιξει ποπ ειδωλο,μετα εβγαλε και το λαικο απωθημενο του.Και γενικα πλεον νομιζει οτι μπορει να κανει ο,τι θελει και φενεται.Κατα ποσο θα του βγει σε καλο,θα φανει.Γιατι ξερεις δεν ειναι μονο τα 16χρονα(και οχι ολα εννοειται)το ελληνικο κοινο.Εσυ δεν εχεις ακουσει πολυ μουσικη,πολλα ειδη.Δεν ξερω καν αν ασχολεισαι με μουσικη.Αυτα που ακους τωρα μπορει μεγαλωνοντας να αλλαξουν.Δεν ειναι μονο ο Χατζηγιαννης μουσικη.Εγω δεν ειμαι κατα του εμπορικου τραγουδιου,αρκει να ειναι καλο εμπορικο.Γιατι σιγουρα ολοι θελουν να γινεται γνωστη η μουσικη τους.Απλα εξοργιζομαι που ενω ειναι καταξιωμενος ,θα μπορουσε να βγαζει τραγουδια μονο οταν εχει κατι να πει.Και οχι να αναπλαθει τα ιδια και να κλεβει.Εκλεψε γαλλικα(Μyle'ne Farmer1988-Aκαταλληλη Σκηνη),Kalogero-Δεν ειμαι εδω για κανενα)κλεβει και λιγο απο George M. και συνεχιζει με ενα πασιγνωστο Ηοt Stuff με ρεφρεν το when the rain beginς to fall-Πες το δυνατα και κλεινει και με εναν Sting -Μες τα δυσκολα ο αθεοφοβος .Δεν ελεγχεται πια.Και καποιοι απο εμας το '80-'90 το ξερουμε καλα.Κοντα ειναι η ηλικιες μας με τον Μιχαλακη.Σε υποτιμα ως ακροατη.Και γενικα μην κολλας με κανενα ειδος και με κανενα καλλιτεχνη.Ανοιξε τα αυτια σου και το μυαλο σου και ακου τα παντα ,για να εχεις αποψη.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 19-07-2007 17:35 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 19-07-2007 18:22 ]


    stellitsa229
    19.07.2007, 18:15
    Ο Μιχαλης Χατζηγιαννης κατα τη γνωμη μου ειναι ενας καλός τραγουδιστης ,μου αρεσει η φωνη του οπως και πολλα απο τα τραγουδια του...Απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει τι θα ακουσει αναλογα με το γουστο του και τη διαθεση του...
    Δε μπορουμε να κατακρινουμε τον Χατζηγιαννη γιατι τραγουδαει ποπ κομματια και οχι εντεχνα αυτος θα αποφασισει πως θα χτισει τη καριερα του απο εκει και περα ειναι λογικο σε καποιους να αρεσει και σε καποιους όχι..
    Πολλες φορες ακουω κομματια του χατζηγιαννη και μου φτιαχνουν τη διαθεση και αλλες φορες τραγουδια του Αλκινοου που ειναι καταπληκτικα και με ταξιδευουν..Δοξα τω θεω υπαρχουν παρα πολλοι τραγουδιστες και παρα πολλα ειδη τραγουδιων που μπορουμε να επιλεξουμε να ακουμε αναλογα με τη διαθεση μας και το κεφι μας ή τις προτιμισεις μας.
    Δε πιστευω ομως πως το ποπ τραγουδι μπορει να βλαψει το εντεχνο απλως ειναι διαφορετικα ειδη για διαφορετικα γουστα...

    Οσο αναφορα τις δηλωσεις του χατζηγιαννη για το εντεχνο τραγουδι θελω να πιστευω πως δεν εννοουσε ακριβως αυτο γιατι και το δημοσιευμα δε μου φαινεται και πολυ αξιοπιστο...Δεν το γνωριζω προσωπικα για να ξερω αν εχει "καβαλησει" το καλαμι αλλα και να συμβαινει κατι τετοιο δε μπορω να πω πως θα με επηρεασει πολυ,εγω για τη μουσικη του και τα τραγουδια του ενδιαφερομαι και οχι για τη προσωπικοτητα του....
    Για το κ Κατσιμιχα το μονο που θα πω ειναι πως οι δηλωσεις του ηταν λιγο σκληρες και οπως ειπε και καποιο αλλο μελος εγω προσωπικα πιστευω πως θα ηταν πιο χρησιμο αν τα ελεγε στον ιδιο προσωπικα παρα να δημοσιευε την απαντηση του ....