ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    Π. Κατσιμίχας: Χατζηγιάννη, ξεκαβάλησε το καλάμι!

    kotsos_007
    16.07.2007, 00:38
    vasika den mporw na katalavw, gt prepei na kanoume prokatillimena mia suzhthsh kai gia na uposthriksoume kati na prepei na epitethoume se ola ta upoloipa... egw to eipa kai to ksanalew... oti o katsimixas den mporei na pei tpt gia ton xatzhgiannh apo thn aPopsi oti me auton ton tropo o xatzhgiannhs provallei ena proswpo kallitexniko kai prowthei tin douleia tou... SOFIA mou k esu... fainetai oti sumpatheis ton xatzhgiannh alla min epitithesai se olous tous allous gia na uposthrikseis ton mixalaki sou... exei ta kala tou alla exei kai ta asxhma tou... des ta ola!!! min aPoprosanatolizesai...
    Morpheus91
    16.07.2007, 08:47
    κ εγω ακουγα καποτε χατζηγιαννη (οταν ημουνα μικρη )... τωρα οχι τοσο γιατι δεν τον αντεχω πια !! εχει φοβερη φωνη αλλα μπορει να κανει καλυτερα πραγματα απο τα τωρινα του τραγουδακια !!! κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου !!!
    AxL FoReVeR !!!(asxeto )
    kotsos_007
    16.07.2007, 11:04
    vasika pio polu eimai slash forever alla den ton eixe... den einai to kathe anthrwpos to ti mporei na kanei alla to ti kanei gia na poulisei.... auto kanei o xatzhgiannhs kai arketa epityximena.... oso gia tin fwni tou den tha elega oti einai apo tis kaluteres....
    tolaruba
    16.07.2007, 13:59
    Παράθεση:

    Το μέλος kotsos_007 στις 16-07-2007 στις 11:04 έγραψε...

    vasika pio polu eimai slash forever alla den ton eixe... den einai to kathe anthrwpos to ti mporei na kanei alla to ti kanei gia na poulisei.... auto kanei o xatzhgiannhs kai arketa epityximena.... oso gia tin fwni tou den tha elega oti einai apo tis kaluteres....


    simfono mazi s alla gt na blepoyme re gmt mono ti konoma giro mas?

    Poly18
    16.07.2007, 14:33
    Όσον αφορά το Χατζηγιάννη, νομίζω πως πρέπει να δείξουμε σεβασμό σε έναν καλλιτέχνη που και γράφει όμορφες μελωδίες, και γράφει στίχους που σε αγγίζουν αλλά και ερμηνεύει τα κομμάτια του επιτυχώς. Δε λέω, όλα τα κομμάτια του δεν είναι top of the tops, αλλά ο άνθρωπος έχει ταλέντο...
    kotsos_007
    17.07.2007, 01:23
    koita poly mou... an o sevasmos einai i siwpi mas tote na kleisoume to topic k tin selida oli min sou pw alla to thema einai oti sxoliazoume kai den krinoume kathws den epitrepetai... ton xatzhgiannh kai ton kathe xatzhgiannh kai sxoliazoume oxi mono ta asxhma alla kai ta kala... opote prosekse to ligo... k ektos autou... vlepoume tin konoma analoga me tin poiotita kai ton tropo zwis pou theloume na exoume... o xatzhgiannhs thelei na einai kala oikonomika kai kanei auto pou kanei... o papazoglou ithele romantismo kai mia zwi se ena karavaki kai ekane auto pou ekane... thema epilogis einai ola... oti kai na leme omws twra den kseroume ti tha kaname stin thesi tous... tha itheles na kukloforouses me tsepi gemati i oxi auto tha to evlepes ekeini tin stigmi... kalws i kakws!!! etsi einai ta pragmata... kai an k vlepei kuriws ta lefta o xatzhgiannhs, vlepeis posous exei dipla tou na uposthrizoun tin douleia tou kai tin kathe tou kinhsh??? egw k esu mporei na ta vlepoume ola sfairika alla polloi einai pou den ta vlepoune etsi...
    SOPHIA-MX-4EVER
    17.07.2007, 01:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 16-07-2007 στις 08:47 έγραψε...

    κ εγω ακουγα καποτε χατζηγιαννη (οταν ημουνα μικρη )... τωρα οχι τοσο γιατι δεν τον αντεχω πια !! εχει φοβερη φωνη αλλα μπορει να κανει καλυτερα πραγματα απο τα τωρινα του τραγουδακια !!! κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου !!!
    AxL FoReVeR !!!(asxeto )



    συμφωνω
    παρ'ολο που ειμαι φαν του
    οριστε
    για οσους λενε οτι βλεπω μονο τα καλα
    φραση που εγω ειπα πρωτη σε αυτο το τοπικ για τον ιδιο ακριβως λογο που κατηγορειτε εμενα
    Natoulis
    17.07.2007, 03:51
    Ναι κάλά Κατσιμίχας ειναι αυτος οτι θέλει κάνει τα βάζει με όλους και με όλα. ο γιάτρος έχει πει να μην του φέρνουμε αντιρηση. Μπορει να εχει πει τραγουδάρες αλλα ως εκει.
    vasiloukos
    17.07.2007, 11:24
    Ο Κατσιμίχας έχει και λόγο και άποψη. Αν τον ακούσεις να μιλάει, θα καταλάβεις ότι ο άνθρωπος προτού πει κάτι το έχει επεξεργαστεί. Το έργο του το αφήνω ασχολίαστο, γιατί έχει γράψει ιστορία.

    Όσον αφορά το Χατζηγιάννη, δε νομίζω αυτά που λέει τώρα να τα έλεγε πριν 6 χρόνια που δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του. Κι ο Χατζηγιάννης έχει γράψει κάποια ωραία κομμάτια, κι αυτός -μέχρι ένα σημείο γιατί μετά... άστα να πάνε- είχε άποψη και βέβαια πολύ καλή φωνή. Βέβαια, εμένα δεν μου αρκούν τα τραγουδάκια του Χατζηγιάννη για να τον σεβαστώ. Υπάρχουν κι άλλα πράματα κι έχει δρόμο μπροστά του αν δεν αναλωθεί στα εφηβικά ποπάκια.

    Πάντως, η δήλωση του Χατζηγιάννη είναι παρατραβηγμένη. Γιατί ανάμεσα στα σκατά που βγάζει το ''έντεχνο'' [αλήθεια μπορεί να καθορίσει τα όριά του κανείς;;;], βγαίνουν και δίσκοι που έχουν λόγο ύπαρξης κι άλλοι που υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να απευθυνθούν σε μεγάλα ακροατήρια αλλά δεν τους δίνεται η ευκαιρία.

    Αν τώρα ο Χατζηγιάννης έχει την εντύπωση ότι το είδος που εκπροσωπεί -με τον τρόπο που το εκπροσωπεί- βρίσκεται σε άνθηση στην Ελλάδα, τότε θα πρέπει να ξανακούσει τα τραγούδια του...

    Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει την άποψή του. Αλλά να την υποστηρίζει, κι όχι να αναλώνεται σε προσωπικές εκτιμήσεις και νεκρολογίες. Ένα παράδειγμα δε μπορούσε να δώσει ο άνθρωπος; Ή ένα αντιπαράδειγμα;; Μόνο ο Ιωαννίδης δηλ. αξίζει από κει μέσα;; Κι έπειτα δεν καταλαβαίνω - ο Χατζηγιάννης υποστηρίζεται τα τελευταία χρόνια από ένα σωρό ανθρώπους, όπως ο Νταλάρας, η Γαλάνη κι ένα σωρό άλλοι του λεγόμενου εντέχνου και βγαίνει και λέει ότι το είδος που εκπροσωπούν στην ουσία αυτοί κι ένα σωρό άλλοι με τους οποίους συναναστρέφεται (και ενίοτε εκθειάζει) σε συνεντεύξεις του και συνεργασίες του, έχει πεθάνει;;; Δεν τον καταλαβαίνω....

    Επί της ουσίας, συμφωνώ με τον Κατσιμίχα.

    Ω, πριγκιπομαστούρηδες κι αλητοβασιλιάδες....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasiloukos στις 17-07-2007 11:26 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasiloukos στις 17-07-2007 11:28 ]


    tolaruba
    17.07.2007, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Natoulis στις 17-07-2007 στις 03:51 έγραψε...

    Ναι κάλά Κατσιμίχας ειναι αυτος οτι θέλει κάνει τα βάζει με όλους και με όλα. ο γιάτρος έχει πει να μην του φέρνουμε αντιρηση. Μπορει να εχει πει τραγουδάρες αλλα ως εκει.


    Τις τραγουδαρες δε τις εχει πει μονο αλλα τις εχει γραψει κιολας.Τραγουδαρες οπως λες που ο καθε Χατζηγιαννης δε προκειται να δει ουτε στον υπνο του.Ασχετα με το εργο του που εχει γραψει ιστορια , ο Κατσιμιχας δεν υπηρξε ποτε κοιμισης και αναμφισβητητα ηταν ανθρωπος με ηθος.Δε θελω να αρχισω να λεω γιατι θα παρω δυο σελιδες και ειλικρινα βαριεμαι αλλα αυτο με το γιατρο που ακριβως αποσκοπουσε;
    Morpheus91
    17.07.2007, 12:12
    Είπε μια κουβέντα ο Χατζηγιαννης , είπε αλλες δυο ο Κατσιμιχας κ εμεις το εχουμε κανει ολοκληρο θεμα !!! ΓΟΥΣΤΑΡΩ !!! Τεσπα Τι καθόμαστε και ασχολουμαστε ηθελα να ξερα αφου το θεμα τελειωσε κ ουτε πλεον οι ιδιοι οι τραγουδιστες δεν ενδιαφέρονται ??? Αντε να ανοιξουμε κανενα αλλο θεματακι να μιλαμε !! Ελα μια ανανεωση στο Forum !!!
    teressa
    17.07.2007, 12:25
    Δεν εχει πει μονο,τις εχει γραψει κιολας!Ο Κotsos νομιζω το εθεσε στη σωστη του βαση.
    Morpheus91
    17.07.2007, 12:34
    kotsos ROCKS !!
    Zeta21
    17.07.2007, 12:51
    Ama to eipe o katsimihas einai amesws shmantiko!
    Gia na to leei kati tetoio antilamvanetai o idios...
    An kai o xatzigiannhs mou aresei polu!

    tolaruba
    17.07.2007, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 17-07-2007 στις 12:25 έγραψε...

    Δεν εχει πει μονο,τις εχει γραψει κιολας!Ο Κotsos νομιζω το εθεσε στη σωστη του βαση.


    exo mia entiposi oti ayto to ipa ego!!!
    sto idio anaferomaste?
    SOPHIA-MX-4EVER
    17.07.2007, 16:12
    λοιπον ο Χατζηγιαννης εχει καβαλησει το καλαμι, ΝΑΙ
    κ καλα κανει
    αφου καθε μερα πανε στο vox κ στις συναυλιες χιλιαδες κ τον "προσκυνανε"
    εχει φωναρα -για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση του αυτο θα εκανε
    γιατι τον κατηγορουμε γι αυτο?
    εχει πλουτησει απ αυτο και δεν φταιει αυτος -τοσο- οσο αυτοι που πανε και του τα ακουμπανε (οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος τον εχει κανει ετσι κι εσεις που τον κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν του
    με λιγα λογια: μην ασχολειστε με το καλαμι του Μιχαλη
    προβλημα του ειναι στο κατω κατω και επιλογη του
    και ξαναλεω πως με το δικιο του το εχει καβαλησει
    αναφορα θα δωσει στο Κατσιμιχα και στο καθε Κατσιμιχα τι θα κανει??
    ρε MICHALI, σου λεω, GO ON !

    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 17-07-2007 16:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 17-07-2007 16:19 ]


    tolaruba
    17.07.2007, 16:29
    Σεβαστα Σοφια μου αυτα που λες.Ξερω πως ειναι να θαυμαζεις καποιον και να τον υποστηριζεις!Και καλα κανεις!Αλλα μηπως θα επρεπε να φιλτραρουμε πρωτα αυτα που ακουμε και βλεπουμε και μετα να σχηματιζουμε αποψη?
    Τη γνωμη μου για το Χατζηγιαννη την ειπα και δε παιζει να ξανασχοληθω με το τοπικ γιατι δε μου πολυαρεσει το κραξιμο.Αλλα διαβασε αυτο που λες.
    Με λιγα λογια..
    Καλα εκανε ο Μιχαλης και ψωνιστηκε.δε φταιει αυτος!Οι θαυμαστες του!

    Και ναι σηκωνω το χερι!Ειμαι απο τη μικρη κατηγορια που δεν μου αρεσει ο Χατζηγιαννης!!!Καλυτερα να σαι απο τους λιγους παρα απο τους πολλους!

    Υ.Γ..Αναφορα δε θα δωσει σε κανεναν και ουτε ζητησε κανεις κατι τετοιο!Ο Κατσιμιχας αντεδρασε μονο και μονο γιατι ο Μιχαλακης εθιξε αυτο που πασχισε να δημιουργησει μαζι με πολλους αλλους.

    teressa
    17.07.2007, 16:52
    Συμφωνω ξανα με την tolaruba. και βρε Σοφια μου αν καλα κανει ο Χατζηγιαννης τοτε τι να πει η Αλεξιου!!!Καλα νομιζω οτι μου εγινε εθισμος αυτο το θεμα.Λοιπον δεν ξανα ασχολουμε...
    Anthos
    18.07.2007, 07:44
    Α ρε SOPHIA-MX-4EVER...

    Τέτοια να διαβάζω...Και μετά σου λένε ότι η σημερινή νεολαία έχει χάσει τον δρόμο της

    "Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο,
    Διατηρούμε την εσώτερη μιζέρια μας,
    Μ’ επαναστατική φρασεολογία…"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anthos στις 18-07-2007 07:48 ]


    absurdus_delirium
    18.07.2007, 13:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 17-07-2007 στις 12:12 έγραψε...

    Είπε μια κουβέντα ο Χατζηγιαννης , είπε αλλες δυο ο Κατσιμιχας κ εμεις το εχουμε κανει ολοκληρο θεμα !!! ΓΟΥΣΤΑΡΩ !!! Τεσπα Τι καθόμαστε και ασχολουμαστε ηθελα να ξερα αφου το θεμα τελειωσε κ ουτε πλεον οι ιδιοι οι τραγουδιστες δεν ενδιαφέρονται ??? Αντε να ανοιξουμε κανενα αλλο θεματακι να μιλαμε !! Ελα μια ανανεωση στο Forum !!!

    π


    Επειδή εγώ το επανέφερα από το χρονοντούλαπο να εξηγηθώ: Για μένα η διαμάχη και η αξία του να ασχοληθείς είναι μεταξύ αυτών που αντιπροσωπεύει ο Κατσιμίχας με αυτό που αντιπροσωπεύει ο Χατζηγιάννης. Ή καλύτερα - γιατί ο Κατσιμίχας δε βγήκε αυθόρμητα να μιλήσει- το θράσος του "σκεπτόμενου ποπ" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η γελοιότητα για όρος) απέναντι στο "έντεχνο" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η γελοιότητα για όρος). Γιατί, φίλη Μορφέα91, και ο Κατσιμίχας ασχολείται (γιατί έχει αποδείξει ότι είναι άνθρωπος που σκέφτεται) και ο Χατζηγιάννης ασχολείται (γιατί σε κάθε δίσκο του έχει και ένα τραγούδι για την Κοσμοτέ - όποιος το εκλάβει αυτό σαν επίθεση στην Κοσμοτέ είναι ηλίθιος και δεν του ξαναμιλάω ).
    Η δική μου ματιά πάνω σε όλο αυτό είναι ότι ο Χατζηγιάννης φτύνει εκεί που έγλυφε. Και, στα δικά μου μάτια τουλάχιστο, δεν είναι καλύτερο απ' το να γλύφει εκεί που έφτυνε, που λέει κι ο λαός μας. Και το ένα και το άλλο, δείχνει άνθρωπο που δε θεωρεί την αξιοπρέπεια απαραίτητο αξεσουάρ.
    "Τι να την κάνεις την αξιοπρέπεια όταν πας να βγάλεις φράγκα, ρε;", θα μου πει η Σοφία-Μιχαλάκης-Φορέβα. Και θα συμφωνήσω! Απόλυτα! Γιατί ισχύει αυτό ακριβώς που είπε:

    Παράθεση:

    αφου καθε μερα πανε στο vox κ στις συναυλιες χιλιαδες κ τον "προσκυνανε"
    εχει φωναρα -για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση του αυτο θα εκανε
    γιατι τον κατηγορουμε γι αυτο?
    εχει πλουτησει απ αυτο και δεν φταιει αυτος -τοσο- οσο αυτοι που πανε και του τα ακουμπανε (οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος τον εχει κανει ετσι κι εσεις που τον κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν του


    Να το αλλάξω λιγο; Να το κάνω να αναφέρετε κάπου παραπλήσια;

    Παράθεση:

    αφου καθε μερα πανε στο 34ο χλμ. που τραγουδάει κ τα "μαγαζά" είναι τίγκα κ την "προσκυνανε"
    εχει κωλάρα-για αλλους ισως μονο μια αξιοπρεπη φωνη- και το εκμεταλλευεται οπως ξερει καλυτερα
    ο καθενας στην θεση της αυτο θα εκανε
    γιατι την κατηγορουμε γι αυτο?
    δεν εχει, βέβαια, πλουτίσει απ αυτο (αλλά όλο και παίρνει τα δωράκια της) και δεν φταιει αυτή -τοσο- οσο αυτοι που πανε και κάνουνε ζημιές για πάρτη της(οπως κανω κι εγω)
    ο κοσμος την εχει κανει ετσι κι εσεις που την κατηγορειτε ειστε η μικρη κατηγορια που δεν ανηκουν στους φαν τις

    Ένας αφοσιωμένος φαν της Στέλλας Μπεζαντάκου


    Το πιάσατε το υπονοούμενο; Όπως εύστοχα είπε κάποιος "το ζήτημα δεν είναι τι δυνατότητες έχεις, αλλά τι κάνεις με αυτές τις δυνατότητες". Και ακριβώς όπως η Στέλλα "μου" θέλει να χαρακτηρίζεται τραγουδίστρια για να άπενοχοποιήσει το τρόπο που μεταχειρίζεται τα προσόντα της για να βγάλει φράγκα, ακριβώς έτσι και ο Μιχαλάκης ανακυρήσσει το είδος "του" Σκεπτόμενο Ποπ (το ΣΤ') ώστε να απενοχοποιήσει τη λατρεία της μετριότητας και της απόλυτης έλλειψης προβληματισμού.

    ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΟΦΙΑ (η οποία, κακώς -γιατί είμαι βέβαιος ότι στεναχωριέται αλήθεια- έχει αναλάβει το ρόλο του υπερασπιστή του Χατζημιχάλη): Δεν επιτίθεμαι στον Χατζητραγουδιστή σου σε οποιοδήποτε σημείο από τα παραπάνω. Επιτίθεμαι και εκφράζω την χιουμοριστική -ελπίζω- αντίθεσή μου σε αυτά που εκπροσωπεί. Σε παρακαλώ, μη μου ξαναγράψεις όλα όσα έχεις γράψει και πριν: τα διάβασα, πιστεύω ότι τα έχεις γράψει με τις καλύτερες προθέσεις αλλά το Χατζητζόννυ τον έχω γραμμένο εκεί που δε πιάνει μελάνι (πάνω στις σόλες των παπουτσιών... τσκ, τσκ, τσκ - μα τι σκεφτήκατε;) και αυτός εμένα παρομοίως, είμαι σιγουρος. ΤΟ ΜΟΝΟ σημείο όπου του επιτίθεμαι είναι το παρακάτω:

    α)Μετά τα δεκαοκτώ, αποκτάς κάτι το οποίο λέγεται νομική ευθύνη του εαυτού σου.
    β)Και πριν απο τα δεκαοκτώ, πιστεύω, ότι αν μαζευτεί μια ομάδα ατόμων και σου χτυπάει παλαμάκια και σε προσκυνάει και σου λέει πόσο πολύ σε λατρεύει όταν βάζεις το καπέλο του γελωτοποιού και χορεύεις σαν πιθήκι, η επιλογή και η ευθύνη του αν θα τους ευχαριστήσεις για να πάρεις την αποδοχή τους (βλέπε το χρήμα τους) είναι, σε κάθε περίπτωση, δική σου. Με άλλα λόγια, δε δέχομαι το "δε φταίει αυτός -τόσο- φτάινε οι άλλοι που τον προσκυνάνε".

    ΥΓ: Προς θεού, Σοφία, σου λέω ειλικρινά ότι ούτε σε σένα έχω την παραμικρή πρόθεση να επιτεθώ ή να σε προσβάλλω. Αν γράφω με έναν τρόπο λίγο πιο ερίστικό είναι για να σε τσιγκλίσω να σκεφτείς κάτι παραπέρα (και όχι να πάρω την αυτόματη-και συνήθως κενή νοήματος- αμυντική αντίδραση)