ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    capo αντι για μπαρε

    xristosan
    24.04.2007, 14:30
    παιζω κιθαρα εδω και λιγο καιρο αλλα δε μπορω να πιασω μπαρε ακομα, αν παρω ενα capo θα με βοηθειση να παιξω καποια τραγουδια ποθ εχουν F B Bm Fm; και πως θα γινει αυτό?
    ageras
    24.04.2007, 14:46
    Αν χρησιμοποιήσεις capo πάλι θα χρειαστεί να πιάσεις ένα μπαρέ κάπου...
    Γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις όσο πιο πολύ μπορεις να πιάσεις μπαρέ γιατί θα σου λύσει τα δάχτυλα!
    Το capo χρησιμοποιήτε σε ειδικές περιπτώσεις και έχει να κάνει με τον ήχο που θες να βγάλεις.
    Κάποτε δίδασκα σε ωδεία και έλεγα με χιουμοριστική διάθεση οτι το capo είναι για τους τεμπέληδες!
    Οπότε μην βιάζεσαι...Η προσπάθεια και η υπομονή θα σε ανταμείψει πολύ περισσότερο!



    Astron
    24.04.2007, 14:46
    Το capo μπορεί να σε βοηθήσει να αλλάξεις την τονικότητα.
    Άκόμα όμως και αν παίζεις με capo είναι απαραίτητο να πιάνεις μπαρέ.
    Άλλωστε ακόμα και σε λα μινόρε να παίζεις ένα κομμάτι, το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να πιάσεις φα ματζόρε κάποια στιγμή μέσα στο τραγούδι.

    Το capo μπορεί να σε βοηθήσει όταν σε πολύωρες εμφανίσεις έχεις τραγούδια που παίζονται από συγχορδίες που παίζονται με μπαρέ, όπως Cm, Gm κλπ για να ξεκουράσεις στα χέρι σου.

    Πάντως μη σε παίρνει από κάτω, όσο δύσκολο κι αν φαίνεται τον πρώτο καιρό, σιγά σιγά θα καταφέρεις να τα παίζεις θαυμάσια.
    lemonc
    24.04.2007, 15:19
    Το Capo είναι πολύ χρήσιμο σε κουρδίσματα διαφορετικά απ’το κλασσικό, όπου πολλές συγχορδίες είναι αδύνατο να παιχτούν εκτός από κάποιες στάνταρ θέσεις.
    Πολλοί κιθαρίστες slide που κουρδίζουν πχ σε open G/open D χρησιμοποιούν Capo.
    JULIOS
    24.04.2007, 15:36
    Γνωμη μου?Μαθε να παιζεις με μπαρε.Καλο το capo,χρησιμο,αλλα θα αναγκαστεις να μαθεις να παιζεις με μπαρε.
    Καλa να περνας.
    uranous88
    30.04.2007, 20:39
    Άσε και εγώ τώρα παιδεύομαι με τα μπαρρέ. Που θα μου πάνε όμως...Άμα κάνεις συχνά εξάσκηση βελτιώνεσαι σταδιακά.
    roubas
    30.04.2007, 22:35
    Παράθεση:

    Το μέλος JULIOS στις 24-04-2007 στις 15:36 έγραψε...

    Γνωμη μου?Μαθε να παιζεις με μπαρε.Καλο το capo,χρησιμο,αλλα θα αναγκαστεις να μαθεις να παιζεις με μπαρε.
    Καλa να περνας.



    Συμφωνω κι εγω με αυτο!
    vouliakis
    30.04.2007, 23:50
    Αντιγράφω από μια συζήτηση που είχαμε κάνει παλιότερα:

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 13-10-2005 στις 22:31 έγραψε...

    Σίγουρα πρόκειται για ένα από τα πιο παρεξηγημένα "πραγματάκια", το καϋμένο το capotasto...
    Οι περισσότεροι θεωρούν ότι είναι απλά ένα "βοήθημα" για τους αρχάριους ή τους "τεμπέληδες".
    Όμως, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Το κάπο, σε αρκετές περιπτώσεις αναδεικνύει ηχοχρώματα και επιτρέπει τεχνικές που δεν επιτυγχάνονται διαφορετικά.
    Ας πούμε, το κάπο είναι πολύ συνηθισμένο στο Flamenco (οι κιθαριστές Flamenco το ονομάζουν cejuela).
    Και μια πληροφορία: ονομάζεται και καποντάστρο (όχι δεν έκανε λάθος ο dimko) από το όνομα μιας εταιρίας (Capo d'Astro), η οποία είχε παρουσιάσει στην αγορά ένα επιτυχημένο μοντέλο. Capotasto, σημαίνει (σε ελεύθερη απόδοση) πρώτο τάστο (tasto, από το λατινικό tactus: αυτό που αγγίζουμε, capo: κεφαλή).