ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Η καλύτερη δεκαετία του Ελληνικού Τραγουδιού τα τελευταία 50 χρόνια

    miliosmelody
    25.04.2007, 02:43
    1960, 1970, 1980, 1990, 2000. Η τελευταία πεντηκονταετία του Ελληνικού Τραγουδιού. Πώς την ξεκινήσαμε και πώς την καταντήσαμε! Προσωπικά πιστεύω ότι η χρυσή δεκαετία για το Ελληνικό Τραγούδι είναι η δεκαετία του 1960. Μάνος Χατζιδάκις, Μίκης Θεοδωράκης, Σταύρος Ξαρχάκος, Γιάννης Μαρκόπουλος, Μάνος Λοϊζος, Δήμος Μούτσης, Γιάννης Σπανός, Μίμης Πλέσσας, Σταύρος Κουγιουμτζής, Απόστολος Καλδάρας, Γιώργος Ζαμπέτας, Μανώλης Χιώτης και ένα πλήθος ακόμη συνθετών σε όλα τα είδη του Ελληνικού Τραγουδιού. Δεν θέλω να αναφέρω βέβαια τους μεγάλους στιχουργούς και ερμηνευτές εκείνης της εποχής γιατί θα σας κουράσω. Απλώς θα αναφέρω ότι, τραγούδια που γράφτηκαν πριν από 40 χρόνια τα ακούμε σήμερα και νιώθουμε ένα ρίγος. Τα έγραφαν και τα ερμήνευαν Καλλιτέχνες.
    jorge
    25.04.2007, 11:10
    Πριν λίγο καιρό είχαμε ψηφίσει στο MusicHeaven την καλύτερη μουσική δεκαετία. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα εδώ.
    megaloserwtikos
    25.04.2007, 14:55
    Νομίζω αν και δεν είμαι ιστορικός της μουσικής, ότι όλες οι εποχές είχαν καλούς συνθέτες. Τα μουσικά ακούσματα είναι διαφορετικά, αλλά αυτό είναι φυσικό. Η μουσική συμβαδίζει με τις εποχές που κι αυτές άλλωστε αλλάζουν.

    Θα μπορούσα να αντιπαραθέσω απέναντι στους πραγματικά σπουδαίους καλλιτέχνες της δεκαετίας του 60, καλλιτέχνες σημερινούς όπως ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, ο Μάλαμας, ο Λουδοβίκος, η Καραίνδρου, ο Σπανουδάκης, ο Κραουνάκης, ο Παπαδημητρίου, ο Θ. Παπακωνσταντίνου, ο Πορτοκάλογλου, ο Νικολόπουλος, ο Λάντσιας αλλά και αρκετοί άλλοι. Όπως και νεώτεροι που θέλουν τον χρόνο τους για να φανεί η δουλειά τους. Ο Κ. Βήτα, ένα παράδειγμα που η δουλειά του ήδη ξεχώρισε.

    Δεν νομίζω πως είναι δίκαιο να λέμε πως σήμερα δεν υπάρχουν αξιόλογοι καλλιτέχνες. Εκτός κι αν μιλάμε παρασυρόμενοι από το ανάλαφρο ποπ της εποχής. Αλλά κι αυτό άδικο είναι. Κάθε εποχή είχε τους διασκεδαστές της.
    trademark
    25.04.2007, 16:20
    Θα συμφωνήσω ότι η δεκαετία του 60 ήταν η σημαντικότερη για το ελληνικό τραγούδι , ναι μεν και στις άλλες δεκαετίες υπάρχουν αξιόλογοι δημιουργοί και ερμηνευτές αλλά καμία δεκαετία δεν έχει την ποσότητα σε συνάρτηση με την ποιότητα αλλά και την ισορροπία στα είδη του τραγουδιού που συναντάμε στη δεκαετία του 60.
    miliosmelody
    25.04.2007, 18:11
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 25-04-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Νομίζω αν και δεν είμαι ιστορικός της μουσικής, ότι όλες οι εποχές είχαν καλούς συνθέτες. Τα μουσικά ακούσματα είναι διαφορετικά, αλλά αυτό είναι φυσικό. Η μουσική συμβαδίζει με τις εποχές που κι αυτές άλλωστε αλλάζουν.

    Θα μπορούσα να αντιπαραθέσω απέναντι στους πραγματικά σπουδαίους καλλιτέχνες της δεκαετίας του 60, καλλιτέχνες σημερινούς όπως ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, ο Μάλαμας, ο Λουδοβίκος, η Καραίνδρου, ο Σπανουδάκης, ο Κραουνάκης, ο Παπαδημητρίου, ο Θ. Παπακωνσταντίνου, ο Πορτοκάλογλου, ο Νικολόπουλος, ο Λάντσιας αλλά και αρκετοί άλλοι. Όπως και νεώτεροι που θέλουν τον χρόνο τους για να φανεί η δουλειά τους. Ο Κ. Βήτα, ένα παράδειγμα που η δουλειά του ήδη ξεχώρισε.

    Δεν νομίζω πως είναι δίκαιο να λέμε πως σήμερα δεν υπάρχουν αξιόλογοι καλλιτέχνες. Εκτός κι αν μιλάμε παρασυρόμενοι από το ανάλαφρο ποπ της εποχής. Αλλά κι αυτό άδικο είναι. Κάθε εποχή είχε τους διασκεδαστές της.




    Συμφωνώ μαζί σου, αλλά στις δύο τελευταίες δεκαετίες ιδιαίτερα έχουμε τέτοια πληθώρα διασκεδαστών και γελωτοποιών που πραγματικά οι ακροατές έχουν χαζέψει.
    Σίγουρα, σε κάθε εποχή υπάρχουν και καλοί δημιουργοί. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τότε πολιτιστικά θα είμασταν χαμένοι. Στην δεκαετία του '60 όμως αυτοί οι εργάτες της τέχνης κατελάμβαναν το 95% της Ελληνικής Δισκογραφίας ενώ στις ημέρες μας συμβαίνει το αντίθετο.
    Τότε, οι δισκογραφικές εταιρείες έψαχναν να βρουν πραγματικά ταλέντα όσον αφορά στην σύνθεση, στον στίχο και στην ερμηνεία. Σήμερα, εάν δεν περάσεις από την εκπομπή της Πάνια, δύσκολα κάνεις επιτυχία.
    Μήπως πρέπει ν' αρχίσουμε να βγάζουμε τα δόντια μας;
    megaloserwtikos
    25.04.2007, 18:33
    Γιατί να βγάλω τα δόντια μου; Με κόπο τα έφτιαξα και με τα σιδεράκια δυό χρόνια κοντά.... (εννοείται πως αστειεύομαι αγαπητέ φίλε)...

    Απλά έβγαλα εδώ και μήνες την τηλεόραση (το μέσο προβολής αυτής της αποβλακώσεως) από την πρίζα! Δεν μου λείπει καθόλου! Δεν την θυμάμαι πλέον ότι υπάρχει.

    Εχω δε την (ψευδ) αίσθηση πως μουσική στην Ελλάδα είναι τελευταία το ''γρήγορα η ώρα πέρασε'' και οι ''4 θεατρικοί μύθοι''. Οπότε διαβάζοντας το θέμα που έβαλες, αναρωτήθηκα αφελώς... ''ποιά κατάντια εννοεί;''
    miliosmelody
    26.04.2007, 01:36
    Να σου πω, καλά έκανες και την έβγαλες από την πρίζα. Δεν φταίει όμως αυτό το καημένο το "χαζοκούτι" που λέμε όλοι. Φταίνει αυτοί που το χρησιμοποιούν με δόλο προκειμένου να περάσουν τα αρνητικά τους μηνύματα. Φταίμε εμείς που τους παρακολουθούμε ως τηλεθεατές ή ακροατές και δεν τους σαρώνουμε (αγγλιστί Zapping) άμεσα. Έχουν σπουδάσει καλά την ψυχολογία της μάζας οι μάγκες. Να δούμε πότε αυτός ο έρμος ο αμνολαός θα ξυπνήσει κάποια στιγμή αντιλαμβανόμενος το παιχνίδι και θα τους στείλει εκεί που πρέπει! Αρκετά με την πολιτι - στι - κή αποχαύνωση...
    Kostaskou
    28.04.2007, 12:42
    Η Ελλάδα έβγαλε τραγούδια σε δύσκολες περιόδους. Δηλαδή τη δεκαετία 20΄, 30΄40΄50΄60΄70΄μετά το απόλυτο χάος και το τέλος για εμένα.
    miliosmelody
    28.04.2007, 17:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Kostaskou στις 28-04-2007 στις 12:42 έγραψε...

    Η Ελλάδα έβγαλε τραγούδια σε δύσκολες περιόδους. Δηλαδή τη δεκαετία 20΄, 30΄40΄50΄60΄70΄μετά το απόλυτο χάος και το τέλος για εμένα.




    Συμφωνώ. Εάν ο άνθρωπος μάθει στην καλοπέραση (φαινομενικά ισχύει σήμερα) και στην αποχαύνωση (ισχύει στην πραγματικότητα), το μόνο που του απομένει να κάνει είναι να τραγουδάει βας βας ο Παρασκευάς.
    Lansetris
    29.04.2007, 20:00
    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 25-04-2007 στις 02:43 έγραψε...

    1960, 1970, 1980, 1990, 2000. Η τελευταία πεντηκονταετία του Ελληνικού Τραγουδιού. Πώς την ξεκινήσαμε και πώς την καταντήσαμε! Προσωπικά πιστεύω ότι η χρυσή δεκαετία για το Ελληνικό Τραγούδι είναι η δεκαετία του 1960. Μάνος Χατζιδάκις, Μίκης Θεοδωράκης, Σταύρος Ξαρχάκος, Γιάννης Μαρκόπουλος, Μάνος Λοϊζος, Δήμος Μούτσης, Γιάννης Σπανός, Μίμης Πλέσσας, Σταύρος Κουγιουμτζής, Απόστολος Καλδάρας, Γιώργος Ζαμπέτας, Μανώλης Χιώτης και ένα πλήθος ακόμη συνθετών σε όλα τα είδη του Ελληνικού Τραγουδιού. Δεν θέλω να αναφέρω βέβαια τους μεγάλους στιχουργούς και ερμηνευτές εκείνης της εποχής γιατί θα σας κουράσω. Απλώς θα αναφέρω ότι, τραγούδια που γράφτηκαν πριν από 40 χρόνια τα ακούμε σήμερα και νιώθουμε ένα ρίγος. Τα έγραφαν και τα ερμήνευαν Καλλιτέχνες.


    τα ονόματα που παραθέτεις, αγαπητέ, είναι ονόματα συνθετών που βέβαια μεγαλούργησαν. Σήμερα έχουμε να αναφέρουμε βασικά τραγουδοποιούς που σε πολλές περιπτώσεις αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια ή κάποιους συνθέτες που κι αυτοί όμως δε δείχνουν να πολυψάχνουν στη μουσική. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι εκτός από την κορυφαία δεκαετία, του '60, και του '70 και του '90 είχαν ενδιαφέρον.
    miliosmelody
    29.04.2007, 23:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 29-04-2007 στις 20:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 25-04-2007 στις 02:43 έγραψε...

    1960, 1970, 1980, 1990, 2000. Η τελευταία πεντηκονταετία του Ελληνικού Τραγουδιού. Πώς την ξεκινήσαμε και πώς την καταντήσαμε! Προσωπικά πιστεύω ότι η χρυσή δεκαετία για το Ελληνικό Τραγούδι είναι η δεκαετία του 1960. Μάνος Χατζιδάκις, Μίκης Θεοδωράκης, Σταύρος Ξαρχάκος, Γιάννης Μαρκόπουλος, Μάνος Λοϊζος, Δήμος Μούτσης, Γιάννης Σπανός, Μίμης Πλέσσας, Σταύρος Κουγιουμτζής, Απόστολος Καλδάρας, Γιώργος Ζαμπέτας, Μανώλης Χιώτης και ένα πλήθος ακόμη συνθετών σε όλα τα είδη του Ελληνικού Τραγουδιού. Δεν θέλω να αναφέρω βέβαια τους μεγάλους στιχουργούς και ερμηνευτές εκείνης της εποχής γιατί θα σας κουράσω. Απλώς θα αναφέρω ότι, τραγούδια που γράφτηκαν πριν από 40 χρόνια τα ακούμε σήμερα και νιώθουμε ένα ρίγος. Τα έγραφαν και τα ερμήνευαν Καλλιτέχνες.


    τα ονόματα που παραθέτεις, αγαπητέ, είναι ονόματα συνθετών που βέβαια μεγαλούργησαν. Σήμερα έχουμε να αναφέρουμε βασικά τραγουδοποιούς που σε πολλές περιπτώσεις αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια ή κάποιους συνθέτες που κι αυτοί όμως δε δείχνουν να πολυψάχνουν στη μουσική. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι εκτός από την κορυφαία δεκαετία, του '60, και του '70 και του '90 είχαν ενδιαφέρον.





    Για την δεκαετία του '70 θα συμφωνήσω γιατί κυριαρχούσαν ακόμη στην μουσική σκηνή αυτοί που δημιούργησαν το θαύμα της δεκαετίας του '60. Η δεκαετία του '90 δεν μπορώ να διαπιστώσω τί μας άφησε ως μουσική κληρονομιά.
    Εξηγούμαι ότι σε κάθε εποχή υπάρχουν αυτοί που υπηρετούν ως τέχνη το Ελληνικό Τραγούδι και δεν το εκμεταλλεύονται και μόνον ως έμποροι.
    Σημασία για μένα έχει το ποσοστό των εμπνευσμένων από την μια και των κατασκευασμένων από την άλλη τραγουδιών που σερβίρονται στους ακροατές, τον ρυθμό των τρόπο και τα μέσα.
    pokopik
    30.04.2007, 01:45
    θα συνηγορησω και γω κατηγορηματικα για τις δεκαετιες '60 και '70.
    Δεν νομιζω αλλη δεκαετια ,να εχει αφησει σε ποσοτητα και ποιοτητα τετοια διαχρονικοτητα στο τραγουδι!
    Ευθυγραμμιζομαι πληρως με τον miliosmelody...
    edelweiss
    12.05.2007, 13:12
    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 25-04-2007 στις 02:43 έγραψε...

    1960, 1970, 1980, 1990, 2000. Η τελευταία πεντηκονταετία του Ελληνικού Τραγουδιού. Πώς την ξεκινήσαμε και πώς την καταντήσαμε! Προσωπικά πιστεύω ότι η χρυσή δεκαετία για το Ελληνικό Τραγούδι είναι η δεκαετία του 1960. Μάνος Χατζιδάκις, Μίκης Θεοδωράκης, Σταύρος Ξαρχάκος, Γιάννης Μαρκόπουλος, Μάνος Λοϊζος, Δήμος Μούτσης, Γιάννης Σπανός, Μίμης Πλέσσας, Σταύρος Κουγιουμτζής, Απόστολος Καλδάρας, Γιώργος Ζαμπέτας, Μανώλης Χιώτης και ένα πλήθος ακόμη συνθετών σε όλα τα είδη του Ελληνικού Τραγουδιού. Δεν θέλω να αναφέρω βέβαια τους μεγάλους στιχουργούς και ερμηνευτές εκείνης της εποχής γιατί θα σας κουράσω. Απλώς θα αναφέρω ότι, τραγούδια που γράφτηκαν πριν από 40 χρόνια τα ακούμε σήμερα και νιώθουμε ένα ρίγος. Τα έγραφαν και τα ερμήνευαν Καλλιτέχνες.



    milios κι εγώ μόνο που διάβασα τον τίτλο η πρώτη δεκαετία που μου ήρθε στο μυαλό είναι η δεκαετία του '60
    Crocodile
    15.09.2007, 16:24
    Πιστευω πως ολοκληρη η τριακονταετια 1960-1990 εδωσε αξιολογες δουλειες στον χωρο του ελληνικου τραγουδιου. Ομως, ειναι νομιζω κοινως αποδεκτο οτι σχεδον ολοι οι μεγαλοι συνθετες που αρχισαν τη σταδιοδρομια τους στη δεκαετια του '60 και παρεμειναν στο προσκηνιο για πολυ καιρο, εγραψαν τα σημαντικοτερα τραγουδια τους μεσα στη δεκαετια αυτη.
    LathosPathos
    15.09.2007, 19:17
    Τι να πω, είναι μάλλον δύσκολο να προσδιορίσεις ποια δεκαετία ήταν η καλύτερη για το ελληνικό τραγούδι τα τελευταία 50 χρόνια. . .

    Πάντως, σε κάθε περίπτωση, μπορούμε να βρούμε και (μουσικά) διαμάντια, και σκουπίδια! Κι αυτό, νομίζω, ισχύει για κάθε χρονική περίοδο.