ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιός τραγουδιστής/ρια θα θέλατε να είστε και γιατί;;;;;;;;

    gkapar
    14.04.2004, 18:43
    Όλοι εμείς οι λάτρεις της μουσικής ονειρευόμαστε να ήμασταν κάποιος μεγάλος/λη τραγουδιστής/ρια ή να ήμασταν μέλος σε ένα καταξιομένο συγκρότημα. Ποιός/α θα θέλατε να είστε και γιατί;;;;
    soloffor7
    14.04.2004, 22:39
    Αν διάλεγα να γευτώ τη ζωή αλλά και το θάνατο ενός μεγάλου καλλιτέχνη αυτός θα ήταν ο Jim Morrison....
    Kotsiraki
    14.04.2004, 23:04
    Τι καλύτερο από το να είχα τη φωνή της Χαρούλας Αλεξίου ή της Ελ. Αρβανιτάκη.

    Όνειρα..!!!
    gkapar
    15.04.2004, 14:04
    Ωραία επιλογή soloffor7. Εγώ θα διάλεγα τον rorry gallagher.
    Για συγκρότημα θα ήθελα να ήμουν κιθαρίστας στους R.E.M. ή στους Red Hot Chily Peppers. Ο λόγος απλός. Υπέροχη μουσική, ποιοτική, με την ηλεκτρική κιθάρα να κυριαρχεί......
    Giorgos
    15.04.2004, 15:39
    Quote:

    Το μέλος soloffor7 στις 14-04-2004 στις 22:39 έγραψε:

    Αν διάλεγα να γευτώ τη ζωή αλλά και το θάνατο ενός μεγάλου καλλιτέχνη αυτός θα ήταν ο Jim Morrison....





    Μιας και ανέφερες τη λέξη θάνατο...γνωρίζατε ότι στον τάφο του Jim Morrison στο Παρίσι, υπάρχει η εξής επιγραφή:

    JAMES DOUGLAS MORRISON
    1943 - 1971
    KATA TON ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ

    Ναι. Όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται, υπάρχει ελληνικότατη επιγραφή στον τάφο αυτού του μεγάλου τραγουδιστή που έφυγε τόσο νωρίς. Κι αν αναρωτιέστε τι μπορεί να σημαίνει η ελληνική φράση, η απάντηση είναι η εξής:

    Η λέξη "δαίμων" δεν έχει καμία σχέση όπως την ξέρουμε εμείς σήμερα (οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν Διάβολο). "Δαίμων" ήταν αρχικά η θεότητα που μοίραζε, κατένειμε την μοίρα (δαίομαι = μοιράζω) και μετά ονομαζόταν οποιαδήποτε θεότητα στην οποία αποδίδονταν τιμές. "Δαίμων εαυτού" ονομαζόταν η θεότητα-προστάτης που ζούσε μέσα σε κάθε άνθρωπο από τη γέννηση έως το θάνατό του και φρόντιζε για την προσωπική εξέλιξη κι ευημερία, κάτι σαν το αντίστοιχο σημερινό χριστιανικό "Φύλακας-άγγελος", αποτελώντας κατά κάποιο τρόπο ένα "δίαυλο" μεταξύ του κόσμου των θνητών και του κόσμου των θεών. "Πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού" ουσιαστικά σημαίνει "πράττω σύμφωνα με αυτό που η συνείδησή μου θεωρεί σωστό", αδιαφορώντας ίσως για το τι θα πουν οι άλλοι και είναι μια στάση ζωής που υιοθέτησαν και επιδοκίμασαν οι Στωικοί φιλόσοφοι. Έτσι λοιπόν, η φράση "Κατά τον δαίμονα εαυτού" γράφτηκε από τους συγγενείς του Jim Morrison στον τάφο του, εννοώντας ότι ο τραγουδιστής των Doors έπραττε στη συντομη ζωή του πάντα σύμφωνα με ό,τι υπαγόρευε η συνείδησή του, ο "προσωπικός του θεός", κι όχι σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας.

    Δείτε και την φωτογραφία, δια του λόγου το αληθές. Εντυπωσιακό, έτσι;

    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Giorgos on 15-04-2004 17:15 ]
    ocean_soul
    15.04.2004, 17:04
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 15-04-2004 στις 15:39 έγραψε:

    Μιας και ανέφερες τη λέξη θάνατο...γνωρίζατε ότι στον τάφο του Jim Morrison στο Παρίσι, υπάρχει η εξής επιγραφή:

    JAMES DOUGLAS MORRISON
    1948 - 1971
    KATA TON ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ





    Νομίζω ότι ο Morrison γεννήθηκε το 1943 και όχι το 1948!! Εξάλλου αν είχε πεθάνει μόλις 23 χρονών, δεν θα είχε προλάβει να κάνει τόσο μεγάλη καριέρα με τους DOORS. Πάντως αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα, ας μας ενημερώσει...
    Giorgos
    15.04.2004, 17:14
    Χεχε, κοιτούσα την φωτό όταν το έγραφα και δεν πρόσεξα καλά και αντί για 3 έγραψα 8. Φυσικά και έχεις δίκιο, Κώστα. Για την ακρίβεια, γεννήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1943. Διορθώθηκε
    elenoua
    15.04.2004, 21:17
    αν ειχα την επιλογη να ειμουν καποιος μεγαλος τραγουδιστης θα ηθελα να ειμουν η Αννα Βισση (τελεια φωνη και στυλ)...
    anzelina
    16.04.2004, 17:47
    Elenua,
    Ποιός τη χάρη σου αν ήσουν η Βίσση θα είχες και το Φραγκολιά!!!
    elenoua
    16.04.2004, 23:29
    antzelina simfono para polli mazi sou!!!!!!!!ax pou tetoia tixei
    Nekros
    18.04.2004, 00:55
    Αν ήθελα να ήμουν ένας μεγάλος τραγουδιστής θα ήθελα βέβαια να ήμουν ο
    Παύλος Σιδηρόπουλος! Και ο λόγος...? Δεν ξέρω να σας πω...! Ίσως γιατί ο Σιδηρόπουλος ζούσε μέσα από τα τραγούδια του και τα τραγούδια του ζούσαν από αυτών...! Αν πάλι θα ήθελα να ήμουν μέλος σε κάποιο συγκρότημα θα ήθελα να ήμουν απλώς ο κιθαρίστας στους Iced Earth ή στους Blind Guardian λόγο του ότι με την μουσική τους ταξιδεύω στο κέντρο του δικού μου κόσμου και συναντώ καμιά φορά και τον εαυτό μου εκεί μέσα...!

    soadF
    15.02.2006, 20:01
    Θα ήθελα να ήμουν ο jim morrison ... έγραφε εξαιρετική ποίηση, εκφραζόταν με ένα ξεχωριστό τρόπο, και είχε κάποια εσσωτερική ελευθερία, που άλλοι τον συμπάθησαν γι αυτό, και άλλοι τον αντιπάθησαν.. Εγώ τον λάτρεψα !!! όσοι τον αγάπησαν, τον νοιώθουν ακόμη κοντά τους..Ακόμη και μετά το θάνατό του, είμαστε μαζί του, και θα είμαστε για πάντα !!
    nikostheater
    26.06.2006, 03:48
    Ο James LaBrie των Dream Theater.Απιστευτη φωνη!
    kadmilos
    26.06.2006, 04:03
    David Gilmour απο pink Floyd
    tolaruba
    26.06.2006, 20:57
    Αν ημουν αντρας θα ηθελα να μαι ο Παντελης Θαλασσινος αλλα υπο αυτες τις συνθυκες θα ηθελα να μαι.....εγω!!!!!!
    atrixospi8ikos
    26.06.2006, 23:49
    kanenas mou aresei auto pou eime....
    lianameladaki
    26.06.2006, 23:52
    αν ειμουν αντρας..ο kiedis των peppers...εχει ενα μοναδικο στυλ που δεν αντιγραφεται με τιποτα! αν ημουν γυναικα,η sirley των garbage για τον ιδιο ακριβως λογο!
    korgy
    27.06.2006, 08:31
    Bjork...


    δεν εχω τη φωνή της αλλά κουβαλάω την ίδια τρέλα
    EffieKakaflika
    27.06.2006, 10:58
    Θα ήθελα να ήμουν ένα υβρίδιο της Lila Downs και της Μάρθας Φριτζήλα, να έχω στοιχεία κι από τις δύο...
    Είναι τραγουδίστριες που τραγουδούν με όλο τους το είναι.. Αυτό θα ήθελα να πετύχω... Δεν με χαλάει να το καταφέρω με τη δική μου φωνή... Κατά βάση δεν θα ήθελα να είμαι κάποια άλλη, όσο κι αν τη θαυμάζω (αυτές τις δύο ειδικά που ανέφερα)!!!
    Ozzakos
    27.06.2006, 11:35
    Θα ήθελα να είχα την φωνή την καταξίωση και την αναγνώριση του Ozzy Osbourne αλλά όχι το μυαλό του γιατι έχει κάνει μερικά απίστευτα πράγματα στην 60χρονη ζωή του.....