ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιός τραγουδιστής/ρια θα θέλατε να είστε και γιατί;;;;;;;;

    Melissanthi
    07.11.2006, 03:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos στις 15-04-2004 στις 15:39 έγραψε...

    Quote:

    Το μέλος soloffor7 στις 14-04-2004 στις 22:39 έγραψε:

    Αν διάλεγα να γευτώ τη ζωή αλλά και το θάνατο ενός μεγάλου καλλιτέχνη αυτός θα ήταν ο Jim Morrison....





    Μιας και ανέφερες τη λέξη θάνατο...γνωρίζατε ότι στον τάφο του Jim Morrison στο Παρίσι, υπάρχει η εξής επιγραφή:

    JAMES DOUGLAS MORRISON
    1943 - 1971
    KATA TON ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ

    Ναι. Όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται, υπάρχει ελληνικότατη επιγραφή στον τάφο αυτού του μεγάλου τραγουδιστή που έφυγε τόσο νωρίς. Κι αν αναρωτιέστε τι μπορεί να σημαίνει η ελληνική φράση, η απάντηση είναι η εξής:

    Η λέξη "δαίμων" δεν έχει καμία σχέση όπως την ξέρουμε εμείς σήμερα (οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν Διάβολο). "Δαίμων" ήταν αρχικά η θεότητα που μοίραζε, κατένειμε την μοίρα (δαίομαι = μοιράζω) και μετά ονομαζόταν οποιαδήποτε θεότητα στην οποία αποδίδονταν τιμές. "Δαίμων εαυτού" ονομαζόταν η θεότητα-προστάτης που ζούσε μέσα σε κάθε άνθρωπο από τη γέννηση έως το θάνατό του και φρόντιζε για την προσωπική εξέλιξη κι ευημερία, κάτι σαν το αντίστοιχο σημερινό χριστιανικό "Φύλακας-άγγελος", αποτελώντας κατά κάποιο τρόπο ένα "δίαυλο" μεταξύ του κόσμου των θνητών και του κόσμου των θεών. "Πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού" ουσιαστικά σημαίνει "πράττω σύμφωνα με αυτό που η συνείδησή μου θεωρεί σωστό", αδιαφορώντας ίσως για το τι θα πουν οι άλλοι και είναι μια στάση ζωής που υιοθέτησαν και επιδοκίμασαν οι Στωικοί φιλόσοφοι. Έτσι λοιπόν, η φράση "Κατά τον δαίμονα εαυτού" γράφτηκε από τους συγγενείς του Jim Morrison στον τάφο του, εννοώντας ότι ο τραγουδιστής των Doors έπραττε στη συντομη ζωή του πάντα σύμφωνα με ό,τι υπαγόρευε η συνείδησή του, ο "προσωπικός του θεός", κι όχι σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας.

    Δείτε και την φωτογραφία, δια του λόγου το αληθές. Εντυπωσιακό, έτσι;

    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Giorgos on 15-04-2004 17:15 ]





    Μπράβο, Giorgo για την χρήσιμη πληροφορία όσον αφορά για την ετυμολογία αυτής της έκφρασης.
    Με έκανες κατά μια γνώση πλουσιότερη!

    zigas
    09.11.2006, 14:38
    Προσέξτε φίλοι μου γιατί όλα αυτά τα μεγαθήρια αποτελούν εμπόδιο στην δική σας μουσική σταδιοδρομία και ταυτότητα, όσο τα σκέφτεστε ως ινδάλματα.
    Γνωρίσω αρκετούς που προσπαθούν και το καταφέρνουν να μιμηθούν επάξια μεγάλους τραγουδιστές (Νταλάρα, Μητσιά κλπ). Το αποτέλεσμα για όλους είναι το ίδιο: Εργάζονται χρόνια τώρα σε τοπικά ξενυχτάδικα χωρίς να έχουν παρακαταθήκες
    από δημιουργίες δικές τους και χωρίς πουθενά να φαίνεται το μουσικό τους στίγμα, όσο ασθενές κι αν μπορεί να είναι για τον καθένα μας.
    Αναζητείστε από την μουσική τη δημιουργία και όχι την παπαγαλία.

    evangelia_
    13.11.2006, 17:58
    Επειδή λέμε ποιος τραγουδιστής θα'θέλαμε να είμαστε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προσπαθούμε να του μοιάσουμε!.... Έγω πάντως, θα μ'άρεσε να είχα την φωνή της Amy Lee από τους Evanescence... Έχει απίστευτη φωνή, ταιριάζει τέλεια με το στυλ τραγουδιού που συμμετέχει και πιστεύω πως προσθέτει στο κάθε τραγούδι ένα πολύ ωραίο χρώμα...

    evangelia_
    13.11.2006, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 01-07-2006 στις 02:10 έγραψε...

    Πάντως όχι ο Νταλάρας...




    Γιατί το λες αυτό???? Ο Νταλάρας πιστεύω έχει πολύ ωραία φωνή...
    giama
    29.11.2006, 11:01
    μελωδικοτατη η φωνη τησ αλεξιου..........αυτη τη φωνη θα ηθελα να εχω!!
    giama
    29.11.2006, 11:01
    μελωδικοτατη η φωνη τησ αλεξιου..........αυτη τη φωνη θα ηθελα να εχω!!
    tsagkarousianos
    29.11.2006, 15:45
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 27-06-2006 στις 16:34 έγραψε...

    Θα ήθελα να είμαι ο Πετρέλης για να ακούω τον Ageras να τραγουδάει πριν απο εμένα........



    Θα θελά να μουν ο ΑΓΕΡΑΣ για να τραγουδάω πριν απο τον Ανδρέα που θα ήταν ο Πετρέλης............
    justin
    29.11.2006, 20:06
    Ανδριάννα Μπάμπαλη!!!γαμώ τα παιδιά!
    XeniaRodo
    29.11.2006, 21:54
    Θα 'θελα να' μουν κηπουρός... γαμώ τα παιδιά...