ελληνική μουσική
    344 online   ·  210.844 μέλη

    Ξέρετε το Ωδείο Αθηνών...?

    ANNAMARAKI
    10.01.2011, 16:27

    Ναι στο ωδειο αθηνων μπορεις να γραφτεις οποτε θελεις απλα σχετικα με τις εξετασεις που γινονται στο τελος της σχολικης χρονιας ειναι το θεμα!δηλαδη η υλη που μπορει να εχεις να δωσεις..προφανως ομως κρινουν αλλιως τους μαθητες που ερχονται στη μεση της χρονιας..


    marilloumajore
    11.01.2011, 12:44

    Επειδή η καθηγήτρια μου διδάσκει και στο ωδείο αθηνών ξέρω ότι είναι ενα εξαιρετικά (εως υπερβολικά) αυστηρό ωδείο.Αν αυτό δεν σε πειράζει, τότε πήγαινε, είναι απο τις καλύτερες επιλογές που υπάρχουν.

    Πάντως θα συμφωνήσω ότι από τα ωδεία που προαναφέρθηκαν μερικά είναι επίσης πολύ καλά (για άλλα έχω διαπιστώσει διάφορα "περίεργα"), αλλά πάνω απ'όλα μετράει ο καθηγητής.


    KwnstantiaDouka
    11.01.2011, 13:12

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 26-04-2007 στις 09:06 έγραψε...

    γεια σου Ανδρέα!Ασχολούμαι αρκετα χρόνια με τη μουσικη εχω πάρει το πτυχίο της αρμονιας και λεω να συνεχίσω για αντιστοιξη στο Αθηνών και παράλληλα να κάνω και βυζαντινή για να πάρω το πτυχίο..Απο όργανο παραδοσιακά κρουστά θελω να συνεχισω γιατι εχω κανει 3 χρόνια...

    ΑΝΝΑΜΑΡΑΚΙ χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Το ωδείο Αθηνών είναι ένα από τα καλύτερα ωδεία στην Ελλάδα και ένα από τα πιό δύσκολα. Μπορώ να σου μιλήσω, επειδή σπουδάζω εκεί στο τμήμα παραδοσιακής μουσικής, πως οι δάσκαλοι που 8α σε αναλάβουν ως αναφορά το τμήμα της Βυζαντινής κ παραδ.κρουστών είναι από τους πλέον κατάλληλους, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, με γνώσεις πανεπιστημιακού επιπέδου και μεγάλης πείρας ως εκπαιδευτικοί. Δεν γνωρίζω να σου πω για το τμήμα θεωρίας. Καλό θα ήταν πρώτα να μιλήσεις με τους δασκάλους σου. Καλή συνέχεια .

    Y.Γ. Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι, στείλε μου ΠΜ.


    Armenistis
    12.01.2011, 01:08
    Όταν λέτε αυστηρό τι εννοείτε ρε παιδιά γιατί με τρομάζετε λίγο, είχα ανοίξει και άλλο θέμα αλλά μάλλον εδώ έχει πιο πολύ ενδιαφέρον. Εγώ ασχολούμαι με το μπουζούκι αρκετά χρόνια και παράλληλα θα ήθελα να ασχοληθώ με την θεωρία για να μπω στην αρμονία Θα μου προτείνατε κάτι άλλο?
    marilloumajore
    13.01.2011, 17:40

    Αυτό που μου έχει πει η καθηγήτρια μου σε ερώτηση αν αξίζει να πάω στο Αθηνών, είναι ότι απο τη στιγμή που δεν έχω σκοπό μια καριέρα σολίστα, δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία της σκληρής κριτικής των επιτροπών (όχι απλα αυστηρης) και της πίεσης για τον όγκο της ύλης που υπάρχει στο Αθηνών. Πχ (από όσα ξέρω για το πιάνο)έχουν μερικά ιδαίτερα δύσκολα κομμάτια ώς στάνταρ ρεπερτόριο, τα οποία είναι υποχρωτικά μόνο στο Αθηνών - ο νόμος δεν τα αναφέρει.

    Υ.Γ. Δεν είμαι σε κανένα ωδειάκι της γειτονιάς, ήμουν χρονια στο Νάκα, και  πριν 2 χρόνια πήγα στο Σκαλκώτα μαζί με τη καθηγήτρια μου. Εννοώ ότι έχω συνηθίσει την αυστηρή κριτική. Αλλά απο την αυστηρότητα μέχρι τις φάσεις που μου περιγράφουν για το Αθηνών υπάρχει μια απόσταση....

    Υ.Γ. 2 νομίζω ότι πρέπει να περάσεις εξετάσεις για να σε δεχτούν, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.


    drakoul89
    27.03.2012, 00:00

    Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι σχετικά με το τμήμα άρπας του Ωδείου Αθηνών και θα ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες.. Σας ευχαριστώ!