ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.846 μέλη

    Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

    rory166
    22.02.2006, 20:34
    η πειρατεια σωζει την τσεπη σου..
    Αγαθα copy's κτωνται λεω εγω...
    MARINAXXX
    28.03.2006, 20:00
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 08-04-2004 στις 11:48 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος dEUS στις 06-10-2003 στις 03:18 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    22-09-2003 στις 21:40, Back_For_More wrote:
    H peirateia eixe san apotelesma to terma stis terasties eispra3eis ton diskografikon
    H meiosh ayton ton esodon apotelese k apotelei terastio problhma stoun neous mousikous poy 8eloun na anadeixtoun k den exoun ta mesa , ane3arthtos poiothtas douleias ton
    Ayto exei san apotelesma file moy , na meionontai oi nees kai prototypes kyklofories kai na tros oti akribos sou dinoyn aytoi k mono xoris na to katalabaineis .... Akoma k sto peri8orio (mousikon apasmaton) ..... to peri8orio einai k ayto diko tous
    Filika , giorgos pasxalidhs




    file mou de pistevw pws i miwsi twn esodwn twn diskografikwn na pnigei tous kenourgious kalitexnes...h anagnwrisi newn kalitexnwn stin ellada erxete kiriws apo ti diafimisi k oxi apo ts poliseis twn diskwn,giati kaka ta psemata tha pas na agoraseis disko kenourgiou kalitexnh xwris na exeis akousei kati apo to radiofono h' apo kapoion filo sou?
    se merikes xwres tou ekswterikou k kiriws ameriki k agglia iparxoun polla music stages pou gemizoun apo kosmo pou paei na akousei kainourgious kalitexnes.k einai dimofileis prin akoma vgaloun disko!k exw paradigmata polla na sou dwsw,kiriws gia agglikes mpantes.
    edw de simvenei kati paromoio kai 10 album na vgaleis an de se peksei to radio h' de vgeis sto giali den iparxeis...




    AΓAΠHTE dEUS, AN ΔEN KYKΛOΦOPHΣEI ΠΩΣ ΘA TO AKOYΣEIΣ NA ΠAΣ NA TO ΠAPEIΣ? ΘA EINAI ΣTA ΣYPTAPIA TOY ΔHMIOYPΓOY.... ΔE ΘA ΞEPEIΣ KAN OTI YΠAPXEI.... ΠOΣA APIΣTOYPΓHMATA BPIΣKONTAI ΣE ΣYPTAPIA ΔE ΦANTAZEΣAI...



    OΛA AYTA ΣΩΣTA KAI ΦPONHMA ΠOY ANAΦEPETE OΛOI EΣEIΣ AΓAΠHTOI...

    ΣYMΦΩNΩ ME TA ΠEPIΣΣOTEPA KAI EIMAI KAI EΓΩ THΣ ΓNΩMHΣ OTI H ΛYΣH TOY ΠPOBΛHMATOΣ EINAI H MEIΩΣH TΩN TIMΩN...

    ΠAPOΛ'AYTA, AYTO ΠOY ANAΦEPEI O ΦIΛOΣ giorgos pasxalidhs EINAI ΣΩΣTO...

    EXΩ ENA ΓNΩΣTO, O OΠOIOΣ ΓPAΦEI TPAΓOYΔIA, EXEI BΓAΛEI HΔH KAΠOIO ΔIΣKO O OΠOIOΣ EKANE MIA ΔYO EΠITYXIEΣ AΣ TO ΠOYME ΠOY AKOYΣTHKAN ΣTO PAΔIOΦΩNO.

    EΠIΣHΣ ΠPEΠEI NA ANAΦEPΩ OTI TA TPAΓOYΔIA ΠOY ΓPAΦEI EINAI ΠOΛY KAΛYTEPA (ANTIKEIMENIKA) AΠO KAΠOIA ΔHΘEN ΠOIOTIKA ΠOY MAΣ ΠAΣAPOYN OI "ΠOIOTIKOI" PAΔIOΦΩNIKOI ΣTAΘMOI....
    (IΣΩΣ KAΠOIA ΣTIΓMH ΘA ΠPEΠEI NA ΓINEI KAI KAΠOIA ΣYZHTHΣH ΠANΩ ΣE AYTO TO ΘEMA, ΠPAΓMATIKA AΓANAKTΩ AKOYΓONTAΣ ΣTO PAΔIOΦΩNO "ΠOIOTIKA" ΣKOYΠIΔIA ΠOY ΠPOΩΘOYNTAI ΓIA ΔIAΦOPOYΣ ΛOΓOYΣ ΣTOYΣ "ΠOIOTIKOYΣ" PAΔIOΦΩNIKOYΣ ΣTAΘMOYΣ MAΣ)

    NA MHN ΠOΛYΛOΓΩ, AYTOΣ O ΦIΛOΣ, ΠPOΣΠAΘEI KAI TPEXEI ΣTIΣ ETAIPIEΣ ME ΣKOΠO KAΠOIA KYKΛOΦOPIA ENOΣ AKOMA ΔIΣKOY...

    H AΠANTHΣH ΠOY ΠAIPNEI AΠO TIΣ ETAIPIEΣ EINAI OTI AN TOY BΓAΛOYN AYTO TO ΔIΣKO, KAI NA ΠOYΛHΣEI (AΦOY NA ΠOYΛHΣEI TPEΛΛA EINAI ΔYΣKOΛO-ΓIA ENAN ΣXEΔON ΠPΩTOEMΦANIZOMENO) ΔEN ΘA EXOYN AYTOI TO KEPΔOΣ ΠOY ΘEΛOYN , ΛOΓΩ THΣ ΠEIPATIAΣ.
    AYTOΣ EINAI ENAΣ BAΣIKOΣ ΛOΓOΣ ΠOY H ΠEIPATEIA ΠPAΓMATIKA BΛAΠTEI TH MOYΣIKH.... KΛEBEI EYKAIPIEΣ AΠO NEOYΣ KAΛΛITEXNEΣ...
    BEBAIA EXEI KAI TA KAΛA THΣ ΔE ΛEΩ....

    AYTA EIXA NA ΠΩ

    KAΛO ΠAΣXA ΣE OΛOYΣ



    [/I]


    KAKOFONIKS
    28.03.2006, 20:11
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ .ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΑ CD'S ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΠΙΔΙΩΚΟΝΤΑΣ ΚΕΡΔΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 200 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???????
    elzaatar
    28.03.2006, 23:57
    Για την πειρατεία στην τσέπη μας από τις εταιρείες τι έχουν να μας πουν οι του κυκλώματος;
    Αν υπήρχε μια λογική τιμή με κάποιο λογικό ποσοστό κέρδους για όλους κανένας(;) δεν θα έμπαινε στην διαδικασία της πειρατείας.
    Rasmio
    29.03.2006, 18:01
    Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΔΙΑΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ
    ageras
    30.03.2006, 13:34
    Τον πιο σκληρό νόμο ενάντια στην online ανταλλαγή αρχείων πέρασε η κυβέρνηση της Γερμανίας την Παρασκευή.

    Ο νέος νόμος, που θα έχει ισχύ από την 1η Ιανουαρίου του 2007, χαρακτηρίζει ως κακούργημα την ενέργεια του dowloading μουσικής που υποκειται σε πνευματικά δικαιώματα! Όσοι συλλαμβάνονται να το διαπράττουν θα τιμωρούνται μέχρι και με δύο χρόνια φυλάκιση. Η ποινή μπορεί να φτάσει ακόμα και τα πέντε χρόνια αν ο σκοπός του download είναι εμπορικός.

    Αυτός ο νόμος πρόκειται ίσως σύντομα να βρει και πανευρωπαϊκή εφαρμογή καθώς θα υπάρξουν πιέσης εναρμόνισης και των υπολοίπων κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Από την άλλη, μόλις πρόσφατα υπήρξαν αθωώσεις για μη πληρωμένα downloads copyrighted κομματιών μέσω προγραμμάτων ανταλλαγής αρχείων στην Γαλλία. Το Γαλλικό Ανώτατο Δικαστήριο άνοιξε έτσι το δρόμο για εκατοντάδες αθωώσεις σε δίκες που εκκρεμούν, ουσιαστικά νομιμοποιώντας την πράξη και προκαλώντας αρκετή αναστάτωση και διαμάχες με την Ένωση Δισκογραφικών Εταιριών της χώρας.

    Ενδέχεται λοιπόν να υπάρξουν δύο αντίθετοι πόλοι στη διαδικασία αυτή της δημιουργίας κοινού ευρωπαϊκού νόμου.

    Επιπλέον, μένει να δούμε πως θα εφαρμοστεί ο νέος νόμος (με διαρκείς παρακολουθήσεις όσων χρησιμοποιούν όλα αυτά τα προγράμματα; και μέχρι ποιο σημείο;), αλλά και πως θα αντιδράσουν οι γερμανοί πολίτες.

    Πηγή:avopolis.gr//Τάσος Βογιατζής
    vouliakis
    04.04.2006, 19:30


    Η δισκογραφική βιομηχανία εξαπέλυσε την Τρίτη νέο κύμα αγωγών εναντίον χρηστών σε δέκα ευρωπαϊκές χώρες, οι οποίοι διέθεταν στο Διαδίκτυο παράνομα αντίγραφα τραγουδιών.

    Περίπου 2.000 αγωγές κατατέθηκαν σε τοπικά δικαστήρια, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των εναγομένων σε 5.500 άτομα σε 18 χώρες, ανακοίνωσε η Διεθνής Ομοσπονδία Φωνογραφικής Βιομηχανίας (IFPI).

    Όπως αναφέρει το Reuters, στους αριθμούς αυτούς δεν περιλαμβάνονται οι 18.000 αγωγές κατά χρηστών στις ΗΠΑ, οι οποίες έχουν κατατεθεί από τον αντίστοιχο αμερικανικό σύνδεσμο, την Ένωση Δισκογραφικής Βιομηχανίας Αμερικής (RIAA).

    Οι νέες υποθέσεις, διευκρίνισε η IFPI, δεν αφορούν χρήστες που κατέβαζαν μουσική παρανόμως, αλλά χρήστες που ανέβαζαν πειρατικά τραγούδια σε δίκτυα ανταλλαγής αρχείων.

    Οι περισσότεροι από τους «στόχους» βρίσκονται στην Πορτογαλία, όπου οι πωλήσεις CD έχουν μειωθεί κατά 40% τα τελευταία τέσσερα χρόνια, ενώ παράλληλα όλο και περισσότερα άτομα, κυρίως φοιτητές, ανταλλάσσουν παράνομα αρχεία. Η IFPI υποστηρίζει ότι, εάν δεν ληφθούν μέτρα κατά της πειρατείας, η αγορά μουσικής στη χώρα θα καταρρεύσει.

    Στην Ιταλία, οι Αρχές κατέσχεσαν περισσότερους από 70 υπολογιστές στην αναζήτηση ενδείξεων για παράνομη ανταλλαγή αρχείων.

    Άλλοι χρήστες που θα αντιμετωπίσουν την IFPI στα δικαστήρια είναι ένας ξυλουργός στη Φινλανδία, ένας Βρετανός ταχυδρόμος, ένας ειδικός Πληροφορικής στην Τσεχία και ένας Γερμανός δικαστής. «Ένας μεγάλος αριθμός περιπτώσεων αφορά άνδρες ηλικίας από 20 έως 35 ετών, καθώς και γονείς που αγνόησαν τις διαδοχικές εκστρατείας ενημέρωσης και προειδοποίησης» ανακοίνωσε η Ομοσπονδία.

    Η IFPI ανακοίνωσε την περασμένη εβδομάδα ότι οι ψηφιακές πωλήσεις μουσικής εκτοξεύτηκαν το 2005, όχι όμως αρκετά ώστε να αντισταθμίσουν τη μείωση στις πωλήσεις CD, η οποία ανήλθε για το περυσινό έτος στο 3%.

    Πηγή: news.in.gr, φωτογραφία: Associated Press

    SWEETHOPE
    16.04.2006, 18:05
    Πριν πιάσουμε το θέμα της πειρατείας[ποιάς πειρατείας-από ποιούς μεσάζοντες και κάτω από ποιές συνθήκες-αίτια αληθινά]θα ήθελα να έβλεπα να μειώνονται οι εξωφρενικές τιμές των cd[’άσε που τις περισσότερες φορές ο ήχος παραγωγής είναι επιεικώς για κλάματα].Μετά όλα τα άλλα.Φιλικά
    alexandrosalvador
    16.04.2006, 22:59
    Εξαρτάται.......
    Εγώ πιστεύω πως συνήθως η πειραρεία σώζει τη τσέπη του καθενώς...

    SinDenial
    16.04.2006, 23:45
    Δεν ξέρω αν η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική, η μουσική βιομηχανία πάντως σιγουρεύτηκα τα τελευταία χρόνια πως προσπαθεί να αυτοκτονήσει.

    Ευχές,

    -Sino.
    maroulaki_321
    30.04.2006, 19:19
    Δε μας παρατάνε λέω εγώ με τη μαλακία που δέρνει το κεφάλι τους.
    Φράγκο δεν δίνω στις δισκογραφικές. Αλλωστε μια χαρά κονομάνε. Και κονομάνε εις βάρος μας. 20 € το cd. Οχι λυπάμαι πάρα πολύ. 20 € θα δώσω στο live, έτσι για να γουστάρω, να δώ τον καλλιτέχνη απο κοντά. Θα μου πείς, εκεί τα κονομάει το μαγαζί.
    Τέλος πάντων νομίζω πως στο live πιάνουν τόπο αυτά που θα πληρώσω.
    Η μουσική σκοτώνεται απο τους παπάρες τους άσχετους με τα μικρόφωνα στο χέρι.
    Αντε γιατί τα χω πάρει πολυ τώρα. Ολα για να γεμίζουν οι τσέπες τους, και ν'αδειάζουν οι δικές μας.
    Γιατί κάποιοι καλλιτέχνες δίνουν τα cd τους ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ στο δίκτυο FREE????
    Κι αυτοί που τσακώνουνε τους μαυρους και γεμίζουν οι αποθήκες με τα πειρατικά, μετά αυτά τα cd τι γίνονται????? Δεν νομίζω να τα πετάνε!!!!!!!!!!!!!!
    Α, ρε greece με την αστυνόμευση της μουσικής. Αφήστε ρε τη μουσική να κυκλοφορήσει!!!!! Να ανοίξουν οι μουσικοί μας ορίζοντες.....Να ακούσουμε και τιποτα διαφορετικό....Αν πάω γω σ'ενα φιλαράκι και αντιγραψω απ το σκληρό του ένα καλλιτέχνη αξιόλογο, που τον βρίσκω τζάμπα, δεν θα πειραματιστώ να τον ακούσω? Ισως να βγεί τίποτα καλό απο αυτό!!!!!!! Κάνω λάθος????
    Ουστ ρε κλεφτες.
    Αφήστε τη μουσική να κυκλοφορήσει ελευθερη!!!!!!

    SWEETHOPE
    30.04.2006, 20:08
    Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω maroulaki_ 321.Τα είπες όλα και τα έβαλες στη θέση τους εξαιρετικά εύστοχα.Είναι και κάτι ηλίθιοι που όταν τους πείς γουστάρω αυτόν [άσχετα αν είναι επαγγελματίας ή ερασιτέχνης]γιατί δε χαμπαριάζει από αγορές και κυκλώματα[ναοί της Τέχνης] σε λένε ΄΄θύμα΄΄.Ποιοί αυτοί που πληρώνουν με καμάρι τα 20 αναθεματισμένα για να φάνε στη μάπα ηχοληψίες της πλάκας,προγράμματα[λέει]της φάπας και live νεκρά.Πολύ φιλικά
    IxNiLaTiS
    30.04.2006, 21:58
    Θα ήθελα στο θέμα αυτό,
    αν και δεν έχω διαβάσει όλα τα posts,
    να θέσω και εγώ την γνώμη μου.

    Η πειρατεία θα ωφελήσει την ποιοτική μουσική,
    ενώ θα καταστρέψει τους τυχάρπαστους, τους … βιαστές της!


    Είδατε ποτέ να πουλάνε στο δρόμο οι μαύροι Σκαλλκώτα,
    Vollenweider, Glass, Micus, κλασική κλπ;

    Όχι, γιατί αυτός που μπορεί να ακούσει τέτοια μουσική
    δεν καταδέχεται να έχει μαϊμού CD.

    Ντρέπεται!



    Το αυθεντικό CD συμπληρώνει την ψυχολογική επαφή με τον καλλιτέχνη,
    γιαυτό και το αγοράζουμε.

    Αγοράζουμε όμως το CD του μουσικού «καλλιτέχνη»,
    εκείνου που μέσα στο CD έχει καταθέσει την ψυχή του,
    και όχι το CD του μουσικού «τεχνίτη»
    που το έβγαλε για να κοροϊδέψει και να μαζέψει χρήμα εξαπατώντας.

    Μπορεί να κατεβάσεις από το διαδίκτυο ένα mp3 ενός καλλιτέχνη,
    αλλά αν «μαγευτείς» από την μουσική του,
    θα πας μόλις μπορέσεις και θα το αγοράσεις.


    Τι να αγοράσεις από τραγούδια του στυλ
    «Αν μου φύγεις, τι θα κάνω,
    γύρνα πίσω, θα πεθάνω»,
    που τραγουδάει η Μπεμπέ Μπούτι;



    Η μουσική βιομηχανία θα πεθάνει, μια που πλέον δεν έχει τίποτα να προσφέρει,
    γιατί αυτό που προσέφερε αυτή, τώρα το προσφέρει το διαδίκτυο,
    αλλά οι σωστοί ηχολήπτες θα πάνε μια χαρά
    αφού τώρα με την ευκολία του PC,
    όλο και περισσότεροι θα φτιάχνουν μουσική.

    Ενώ πρώτα, υπήρχαν αυτά τα δέκα μεγάλα ονόματα και τέρμα ...
    στο εξής, πολλοί θα είναι αυτοί που θα έχουν υλικό έτοιμο για έκδοση
    και θα χρειαστούν κάποιον τεχνικό για μίξη και Mastering.



    Έχω την εντύπωση πως αυτοί που προσπάθησαν
    να βάλουν τους υπολογιστές στην ζωή μας,
    και να μετατρέψουν τον άνθρωπο
    από ελεύθερο όν, σε περιφερειακό του υπολογιστή,
    έπεσαν μέσα στον λάκκο που οι ίδιοι έσκαψαν.


    Και αυτό θα το δείτε και σε άλλους τομείς…








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 01-05-2006 09:12 ]
    assasinos
    03.05.2006, 03:00
    piasmenos apo to wraio (alla eukola antikrouomeno) moto pou exei h maroulaki
    na apanthsw ki egw me ena moto gia thn peirateia...
    When freedom is outlawed only the outlaws will ever be free!
    Sideline
    03.05.2006, 03:39
    Μακάρι να την σκότωνε.Μακάρι.

    Τουλάχιστον έτσι θα γλυτώναμε απο όλο το σκυλλο-ποπ σκουπιδαριό που βρώμισε τον τόπο.
    maroulaki_321
    03.05.2006, 20:32

    Προς IxNiLaTiS

    κάτι δεν πιάνω...Συμφωνώ οτι οι μη εμπορικοί καλλιτέχνες και σε ελληνική και σε ξένη μουσικοί δεν πουλιούνται γιατι ασφαλώς πώς οι μαυροι θα εχουν αποδοχές,αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί ας πούμε θα πρέπει να ντρέπομαι (γενικά ο καθένας μας), επειδή ας πούμε ΔΕΝ δώσαμε 20+ € για το cd. Δηλαδή είτε το πάρω απο μαυρο είτε το κατεβασω απ το emule αλλάζει κάτι? Η μήπως αλλάζει η μουσική ανάλογα με τον προορισμό της? Η μήπως-λέω μήπως-το οτι το βιβλιαράκι του cd έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία?
    "όσο για το οτι το αυθεντικό cd συμπληρώνει την ψυχή κτλ"
    το αυθεντικό cd συμπληρωνει τον κουμπαρά των καρχαριών της δισκογραφικής. Ο καλλιτέχνης έχει καταθέσει την ψυχή του στην μουσική και στο στίχο και όχι σε ένα πλαστικό παραλληλόγραμμο με ωραιο περιτυλιγμα. Γιατί δυστυχως ΔΕΝ εισπράττουν απο εκεί...Εισπράτουν απο τις συναυλίες επιδιώκοντας και την επαφή με το κοινό τους...

    Στη μόνη περίπτωση που αγορασα cd τα τελευταια χρόνια ήταν γιατί δεν μπορούσα να περιμένω πότε θα κυκλοφορήσει στο δίκτυο..Και οχι γιατί είμαι τσιγγούνα! Δεν ξέρω κι εγω πόσα χρήματα έχω δώσει σε συναυλίες...

    Για το τελευταιο που προσπαθουν να μας μετατρεψουν σε περιφερειακα του pc...

    Γειά στο στόμα σου...Αλλα τι να πώ! Που εγώ το έχω σπουδάσει κι ολας το άθλημα κι εχω καταντησει ενα ζομπι του προγραμματισμού



    No one can make you feel inferior without your consent


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 03-05-2006 20:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 03-05-2006 20:37 ]
    assasinos
    03.05.2006, 21:21
    MP3s simply rule...

    Oi diskografikes as fane ta etoima...eksallou to pososto pou pairnoun oi tragoudistes,kai to antistoixo twn diskografikwn,eite mikro eite megalo san pososto einai hdh arketo an to metafraseis se xrhmata.
    IxNiLaTiS
    05.05.2006, 22:46
    maroulaki_321.

    Δεν είπα πως ΠΡΕΠΕΙ να ντρέπεσαι αν έχεις μαϊμού cd
    αλλά με το αυθεντικό, ξέρεις πως ο αγαπημένος σου καλλιτέχνης
    θα λάβει από σένα έστω και 1€.
    Εκτός αυτού το βιβλιαράκι του cd ανάλογα την περίπτωση έχει κάποια αξία
    διότι συμπληρώνει την γενικότερη αίσθηση που σου δημιουργεί η μουσική του.

    Εγώ αγοράζοντας ένα cd την μουσική του οποίου αγαπώ
    και σέβομαι τον καλλιτέχνη δημιουργό του,
    το αισθάνομαι ως «απόκτημα»!

    Πώς μπορώ να δείξω τον σεβασμό μου σε έναν καλλιτέχνη,
    αν δεν αγοράσω το cd του;
    Πώς μπορώ να του πώ: «μπράβο, συνέχισε, βγάλε και άλλο ένα»;


    Quote:
    Γιατί δυστυχως ΔΕΝ εισπράττουν απο εκεί...Εισπράτουν απο τις συναυλίες επιδιώκοντας και την επαφή με το κοινό τους...



    Αν δεν εισέπρατταν από εκεί, δεν θα τα έβγαζαν στο εμπόριο.
    Θα τα έδιναν δωρεάν από την ιστοσελίδα τους. Έτσι δεν είναι;
    Άλλωστε η συναυλία δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση!

    Και μην νομίζεις πως από τις συναυλίες βγάζουν τόσα όσα φαίνεται!

    Τέλος πάντων, το ότι οι πωλήσεις των cd θα πέσουν,
    σημαίνει πως το επάγγελμα αυτό δεν θα είναι τόσο επικερδές όσο ήσαν μέχρι σήμερα.
    Αυτό σημαίνει πως οι τυχοδιώκτες του χώρου θα στραφούν αλλού,
    και στον χώρο θα μείνουν μόνον όσοι το έχουν μέσα τους.
    Όσοι δημιουργούν από ψυχική ανάγκη και όχι από οικονομική.

    Έτσι οι σκουπιδομουσικοί θα εκλείψουν,
    και μαζί τους θα εκλείψει και η σκουπιδομουσική του σουξέ και της κονόμας.
    Σε λίγο καιρό, ακόμα και τα απαίδευτα αυτιά θα αναγκαστούν να ακούν ποιότητα
    ή τουλάχιστον αυθεντικότητα.
    Και με την βοήθεια του ιντερνετ αυτό θα γίνει ακόμα γρηγορότερα…



    IxNiLaTiS
    05.05.2006, 22:49
    Να θυμάσαι ένα πράγμα:

    «Η αγάπη, πρώτα, περνάει από το στομάχι»

    maroulaki_321
    14.05.2006, 18:53
    Εγω εχω να πω ενα πράγμα με σιγουριά πέρα απο τους λόγους που παρέθεσα προηγουμένως.
    Το mp3 βοηθάει να ακουστούν νέοι καλλιτέχνες. Οπως και να το κάνουμε ρε παιδιά.
    Ο δοκιμασμένος καλός (οχι απαραίτητα διαφημισμένος-κάθε άλλο μάλιστα) καλλιτέχνης ενα παράδειγμα ας πούμε θηβαίος τον ξέρεις τον άνθρωπο, οτι είναι πολύ καλός, θα τον αγοράσεις.Η τους metallica. Ενας άλλος που βγαίνει τώρα, κάνει τα πρώτα του δειλά βήματα που λένε, θα σκεφτώ αν θα αγοράσω δισκάκι του. Αντε τώρα να δώσω 20 ευρω, και να μη μ'αρέσει.
    Πριν 2 χρόνια βρήκα τους "Τρίφωνο" σε mp3. Ενα διπλό κλικ μου στοιχισε να τους ακουσω. Μ'άρεσαν πάρα πολύ. Το πρώτο τους cd πήγα και το αγόρασα.
    Η κάτι συγκροτήματα που μερικοί τα λένε "περιθωριακά" του τύπου μεθυσμενα ξωτικά. Είναι μια ομάδα απο νέα παιδιά, με στίχο καθαρά πολιτικο, πολύ σκληρό, που ΚΑΜΙΑ δισκογραφική δεν θα τους θέλει. Σίγουρα. Ετσι κι αυτοι με την δύναμη του internet φτιάχνουν ενα web site βάζουν τα τραγουδάκια τους εκεί τζάμπα, και σου λένε εγώ έχω αυτά να πώ, ακουσε τα, κρίνε τα, οτι θελεις κάντα, και έλα να μας ακούσεις, να γουσταρουμε όλοι μαζί.
    Δισκογραφικές ουστ απο δώ αν με ακούτε!
    Στολίζετε τα ράφια των δισκοπωλείων με καλομοίρες και κακομοίρες και κοκκίνες και βανδές. ΟΥΣΤ!!!!

    Αυτά. Σας ζάλισα!!!