ελληνική μουσική
    793 online   ·  210.850 μέλη

    Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

    ageras
    15.07.2006, 14:14
    Πέτρο καλώς ή κακώς δεν είναι πάρα πολλοί ρομαντικοί σαν εσένα.Εγώ συμφωνώ μαζί σου.Θέλω τους στίχους,το βιβλιαράκι,να διαβάζω τους μουσικούς κ.τ.λ...
    Πάντως αν ψάξει κανείς στα δισκοπωλεία μπορεί να βρει απίθανες ευκαιρίες.
    Τελευταίο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι σχεδόν όλη η δισκογραφία των Iron Maiden με τιμή του ενός cd 6 euro!!!!!

    johnny_b
    16.07.2006, 21:53
    Το μέλος uNick στις 15-07-2006 στις 09:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sindy-windy στις 14-07-2006 στις 22:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    ενταξει βρε unick δεν ειπαμε και τιποτα!!! τωρα , δεν θα εδινα ποτε λεφτα για να παρω ενα cd της καλομοιρας αλλα για ενα cd που αξιζει ναι θα εδινα λεφτα(μεσα σε λογικα ορια παντα)!!


    Αυτό ακριβώς..... Μέσα σε λογικά πάντα πλαίσια. Τα 20 ή 25 ευρώ είναι πολύ μακρυά από τα λογικά πλαίσια όμως!!!!! Η λογική τιμή ενός cd είναι από 10 έως 15 ευρώ (στις ΗΠΑ τα cd κοστίζουν 13 δολλάρια - σχεδόν 11 ευρώ - κατά μέσο όρο)... και μιλάω για κάτι καλό και ποιοτικό. Την Καλομοίρα, μιας και την αναφέραμε, δεν θα την πλήρωνα ούτε 1 ευρώ...!


    Συμφωνώ,έτσι τα cd θα γινόντουσαν πιο προσίτα από όλους...

    justin
    21.07.2006, 01:55
    μπορεί η πειρατεία να σκοτώνει δήθεν τη μουσική...αλλά σώζει την τσέπη!Ας μη κρυβόμαστε........
    nikos_f3n
    21.07.2006, 14:19
    Ποτε Ποτε Ποτε!!! Ποτε δεν αγορασα ουτε προκειται να δωσω λεφτα σε οποιοδηποτε cd τουλαχιστων οσο υπαρχουν τα mp3. Ουτε πηρα ποτε cd απο μαυρο. Οποιο τραγουδι θελω shareaza ή limeware και σε δεκα λεπτα ειμαι ετοιμος. Και αν ειχα dsl ολοκληρα album και DVD collections θα κατεβαζα. Για μαλ..ες μας περνανε

    Appetite for Destruction

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_f3n στις 21-07-2006 15:44 ]


    challenger_4
    21.07.2006, 22:43
    Οι δισκογραφικές, τα ΜΜΕ και το χαμηλό νοητικό επίπεδο του λαού-μάζα σκοτώνει τη μουσική. Και όπως πολύ καλά έχουν γράψει σε ένα τοίχο κοντά στο ΤΜΣ της Κέρκυρας "πίσω απο τις νότες προβάλλουν οι έμποροι".
    maspa
    22.09.2006, 23:56
    Μήπως οι ανεβασμένες τιμές σκοτώνουν τη μουσική??
    Βρε καλά κάνω εγώ και κατεβάζω από το limewire.....!
    sirius99
    23.09.2006, 22:17
    Κάθε φορά που κατεβάζεις ένα τραγούδι από κάποιο πειρατικό site δεν κλέβεις μόνο την δισκογραφική εταιρία (για την οποία΄"χέστηκες" αφού είναι εταιρία συνήθως πολυεθνική, που ενδιαφέρεται μόνον για τα κέρδη της κλπ, κλπ) και τον τραγουδιστή (για τον οποίον επίσης προφανώς αδιαφορείς αφού τα βγάζει στις συναυλίες) αλλά και το συνθέτη και στιχουργό, οι οποίοι πως διάλο πιστεύεις ότι μπορούν να επιβιώσουν, ιδίως ο στιχουργός γιατί ο συνθέτης άντε θα παίζει και κανένα οργανάκι και θα βγάζει το μεροκάματό του στις συναυλίες.

    Όσο γι' αυτήν την καραμέλα ότι οι δίσκοι είναι ακριβοί, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι ακριβοί και σε σχέση με τι, μήπως με το τζάμπα του κλεμμένου?.

    Τα ringtones και οι άλλες - για μένα άχρηστες - υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας δεν είναι ακριβές? Τα εισητήρια των συναυλιών? Τα σκάτε όμως στις συναυλίες γιατί δεν έχει τζάμπα. Τα βιβλία, ο καφές, τα εισιτήρια των κινηματογράφων, το ποτό στο μπαρ (7-9 Ευρώ για ένα ποτό, τζάμπα πράγμα)

    Εγώ ξέρω ότι 8 στους δέκα δίσκους είναι ζημιογόνοι, ότι η BMG και η Warner σταμάτησαν να βγάζουν ελληνικούς δίσκους, η Λύρα υπολειτουργεί, η FM επίσης σταμάτησε και κάνει μόνον εισαγωγές, οι υπάλληλοι των λοιπων δισκογραφικών μειώθηκαν κατά 50% (χεστήκαμε και γι' αυτούς??), οι δισκογραφικές πλέον - εκτός εξαιρέσεων - έχουν σταματήσει να επενδύουν σε νέους καλλιτέχνες και νεά μουσικά ρεύματα, βγάζουν δίσκους μόνον με ότι θεωρούν εμπορικό (βλέπε μοντέρνο λαικό, λαικοποπ, σκυλάδικο κλπ). Η μεγαλύτερη καταστροφή έχει γίνει με τα δισκοπωλεία, που έχουν συρρικνωθεί κατά 80% τα τελευταία χρόνια και εξακολουθούν να μειώνονται.

    Στο μόνο στο οποίο θα συμφωνήσω είναι ότι οι νέοι δίσκοι είναι ακριβοί σε σχέση την αξία του περιεχομένου τους που συνήθως είναι για πέταμα - σκουπίδι.

    Σε αυτό φταίει και η πειρατεί αλλά όχι μόνον, εξίσου "φταίνε" η αμορφωσιά των ανθρώπων των δισκογραφικών, των ραδιοφωνικών σταθμών, η αγωνία των φτασμένων τραγουδιστών που επιδιώκουν μόνον την επόμενη επιτυχία και όχι την έκφραση της οποιαδήποτε - αν υπάρχει - καλλιτεχνικής τους ανησυχίας, η έλλειψη ευαίσθητων αυτιών σε όλο το κύκλωμα μέχρι και το κοινό.

    Για την κρίση της δισκογραφίας βέβαια φταίνε και άλλα πράγματα, όπως ο ανταγωνισμός με άλλα προϊόντα, ηλεκτρονικά παιχνίδια, dvd, κινητά τηλέφωνα, ιντερνετ κλπ. Εγώ μικρός το χαρτζηλίκι μου το ξόδευα κυρίως για να αγοράσω δίσκους, σήμερα τα παιδιά έχουν άλλες προτεραιότητες


    Η δική μου απάντηση λοιπόν στο ερώτημα είναι ότι η Πειρατεία σκοτώνει τη μουσική μαζί με την αμορφωσιά, τη βλακεία, την έλλειψη ευαισθησίας των ανθρώπων της δισκογραφίας και του ραδιοφώνου, τα βινετοπαιχνίδια, gudgets και ένα σωρό άλλους παράγοντες.

    Και μία έκκληση, όσοι κατεβάζετε τραγούδια, τουλάχιστον πηγαίνετε να αγοράσετε τους δίσκους που πιστεύετε ότι αξίζουν, έτσι θα βοηθήσετε να συνεχίσουν να υπάρχουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sirius99 στις 24-09-2006 13:52 ]


    uNick
    23.09.2006, 23:41
    Sirius, 2 σχόλια έχω να κάνω... ένα για το topic ένα για το musicheaven:

    1. Όλα όσα είπες, αλλά και πολλά άλλα, έχουν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες... Επίσης, όλα όσα ρωτάς έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενα topics. Θα σε βοηθήσει αν διαβάσεις τί έχουν γράψει οι προηγούμενοι.

    2. Εκφράσεις του στυλ "Τα ringtones και τις άλλες αηδίες που κατεβάζετε σαν ηλίθιοι δεν είναι ακριβά?" κάποιοι μπορεί να τις πάρουν στα σοβαρά και να προσβληθούν. Θα σε παρακαλούσα να τις αποφεύγεις... Ας κρατήσουμε όλοι το ωραίο κλίμα που υπάρχει εδώ μέσα.

    vero
    24.09.2006, 00:42
    Η πειρατεια δεν σκοτωνει τη μουσικη αλλα σκοτωνει το ηλ. υπολ. απο τους ιους. Επισης γιατι να αγορασω δισκο αφου ειναι ακριβο?
    nalpha
    24.09.2006, 01:05
    Το μέλος maspa στις 22-09-2006 στις 23:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μήπως οι ανεβασμένες τιμές σκοτώνουν τη μουσική??
    Βρε καλά κάνω εγώ και κατεβάζω από το limewire.....!



    ΜΑΖΙ ΣΟΥ MASPA...
    poison_girl
    24.09.2006, 02:38
    κ γω παιδια limewire !!!!!! limewire 12 points
    sirius99
    24.09.2006, 13:48
    Unick έχεις σε όλα δίκηο. Μετά από την παρατήρησή σου θα διορθώσω τώρα αμέσως τη διατύπωση των λεγόμενων μου.
    Txs
    sirius99
    24.09.2006, 14:30
    Θα με ενδιέφερε η δική σου τοποθέτηση στο θέμα...
    Aiolos_m
    24.09.2006, 17:29
    Αν δεν έχεις τα χρήματα για να αγοράζεις τη μουσική που σου αρέσει, τότε η πειρατεία σώζει τη μουσική μέσω εσένα...
    uNick
    24.09.2006, 17:43
    Το μέλος sirius99 στις 24-09-2006 στις 14:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα με ενδιέφερε η δική σου τοποθέτηση στο θέμα...


    Έχω ήδη τοποθετηθεί, φίλε μου, σε προηγούμενο post μου... Ας μην τα ξαναγράφω για την οικονομία του χώρου.

    sirius99
    25.09.2006, 11:15
    Το μέλος uNick στις 24-09-2006 στις 17:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sirius99 στις 24-09-2006 στις 14:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα με ενδιέφερε η δική σου τοποθέτηση στο θέμα...


    Έχω ήδη τοποθετηθεί, φίλε μου, σε προηγούμενο post μου... Ας μην τα ξαναγράφω για την οικονομία του χώρου.





    Βρήκα δύο σχετικά σου μηνύματα - πολύ σύντομα - σε προηγούμενες σελίδες με αναφορά μόνον στο θέμα της τιμής.

    Μου έχουν διαφύγει άλλα σου μυνήματα?
    Αν όχι, κρίμα, περίμενα μία συνολικότερη και πειστικότερη τοποθέτηση από ένα μέλος του επιπέδου σου.
    uNick
    25.09.2006, 13:55
    Φίλε μου, αν και νομίζω ότι η τοποθέτησή μου ήταν σαφής, ας το ξαναπώ με το "επίμαχο σημείο" σε bold:

    Σχετικά με την τιμή του original cd, έχω γράψει και σε άλλο topic ότι η τιμή τους θα έπρεπε να είναι 12-13 ευρώ μόνο! Τα υπόλοιπα μέχρι τα 20 ή 25 είναι αυτά που μας κλέβουν οι δισκογραφικές από τις τσέπες μας... Δεν σκοτώνει η πειρατεία την μουσική, αλλά οι δισκογραφικές εταιρίες και οι διανομείς!!! Αυτοί μας σπρώχνουν στην πειρατική αγορά... Προσωπικά δεν τους δίνω 25 ευρώ, που να χτυπιόνται...! Προτιμώ το πειρατικό cd του έγχρωμου πλανόδιου, ή να κατεβάζω ό,τι χρειάζομαι και να τα γράφω με τη σειρά που θέλω...

    Το γεγονός ότι αναφέρω την τιμή πώλησης ως επιχείρημα είναι γιατί θεωρώ μοναδικό λόγο (για εμένα προσωπικά, δεν ξέρω για τους άλλους) για στροφή στην πειρατική αγορά ή στο internet την κλοπή εκ μέρους των εταιριών παραγωγής και των εταιριών διανομής. Αυτές με κάνουν να αναζητώ άλλες πηγές για την μουσική που θέλω. Αυτές κάνουν κακό στη μουσική, και κατ'επέκτασιν στους δημιουργούς.

    Αν αυτή την τοποθέτηση την θεωρείς ανεπαρκή και μή πειστική, πολύ θα με ενδιέφερε να διαβάσω κάτι πιο ολοκληρωμένο, πιο πειστικό, από εσένα.

    sirius99
    25.09.2006, 15:42
    Ωραία λογική!

    Ό,τι θεωρούμε ακριβό, το κλέβουμε, αδιαφορόντας για τις συνέπειες στους δημιουργούς, δισκοπωλεία, μουσικούς, στούντιο, υπαλλήλους δισκογραφικών εταιριών κλπ.

    Τα εισιτήρια των συναυλιών επίσης τα κλέβεις?
    Στο μπαρ τα ποτά τα αφήνεις απλήρωτα επειδή είναι ακριβά?

    Και εν πάσει περιπτώσει στο προηγούμενο μήνυμά μου έγραψα διάφορους λόγους που αποδεικνύουν ότι τα CD δεν είναι ακριβά (εκτός βέβαια εάν τα συγκρίνει κανείς με την αξία του περιεχομένου τους, αλλά τα σκουπίδια δεν σε αναγκάζει κανένας να τα αγοράζεις, ούτε πιστεύω ότι τα θέλεις στο σπίτι σου ακόμα και εάν στα χαρίζανε, μιλάω για τα CD που κάτι αξιζουνε γι' αυτό και θέλεις να τα έχεις). Ούτε λέξη δεν είδα από εσένα στα ερωτήματα

    α) η τιμή των CD έχει αυξηθεί υπέρογκα τα τελευταία 10 ή 20 χρόνια σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο προϊόν?
    β) οι δισκογραφικές εταιρίες βγάζουν υπερκέρδη, δηλ. μας γδύνουν? (μια ματιά στους ισολογισμούς της αποδεικνύει το αντίθετο, δεν είναι τυχαίο ότι έχουν κλείσει όχι μία αλλά 3 εταιρίες - BMG, πολύ πριν τη συγχώνευσή της, Warner και FM τουλάχιστον ως προς την παραγωγή Ελληνικών δίσκων)
    γ) η τιμή των CD σε σύγκριση με άλλα προϊόντα σήμερα είναι υπέρογκη? - ενδεικτικά εισητίρια συναυλιών, βιβλία, ringtones, ποστό στο μπαρ, καφές, κινηματογράφος κλπ κλπ.
    δ) πόσοι από τους δίσκους που κυκλοφορούν έχουν έστω κι ένα Ευρώ κέρδος? (λιγότεροι από 2 στους 10)

    Δυστυχώς είμαι βέβαιος ότι ακόμα και εάν πείθεσαι από κάποια από τα επιχειρήματα θα εξακολουθήσεις να κατεβάζεις πειρατικά CD γιατί σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η τσέπη σου.

    Το καταλαβαίνω πλήρως, είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης, τουλάχιστον ας έχεις το θάρρος να παραδεχθείς ότι κάποιος ή κάποιοι που ζουν από τη μουσική βλάπτονται.

    Γειά Χαρά φίλε Nick,











    uNick
    25.09.2006, 17:23
    Αγαπητέ Sirius... ας το αναλύσω λίγο παραπέρα για να καταλάβεις τί εννοώ.

    Αρχικά, φαντάζομαι συμφωνείς ότι μιλάμε για μαζική παραγωγή (αρκετές χιλιάδες κομμάτια, αναλόγως του περιεχομένου, του καλλιτέχνη, κλπ.). Σε τέτοιες ποσότητες, τα κόστη σχεδόν μηδενίζονται. Εν προκειμένω, το συνολικό κόστος παραγωγής ενός cd, συμπεριλαμβανομένων των πνευματικών δικαιωμάτων προς τους δημιουργούς και εν πάσει περιπτώσει συμμετέχοντες (studio, artwork, κλπ), δεν μπορεί να ξεπερνά το 1.5 Ευρώ ανά τεμάχιο. Από εκεί, και μέχρι τα 10-15 Ευρώ που ανέφερα, η διαφορά "μοιράζεται" ανάμεσα σε δισκογραφική εταιρία, εταιρία προώθησης (και όσους ασχολούνται με αυτήν, πχ managers καλλιτεχνών) και εταιρία διανομής. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ακριβή στοιχεία για αυτή την "μοιρασιά" (αν υπήρχαν θα ξέραμε όλοι σε τί βαθμό ευθύνεται ο καθένας για τις εξωπραγματικές τιμές).

    Τα παραπάνω θα ήταν η ιδανική "εικόνα", που θα είχε ως αποτέλεσμα πολύ μεγαλύτερο αριθμό πωλήσεων και σαφώς περισσότερα κέρδη για όλους τους εμπλεκόμενους. Όταν όμως το cd που θα έπρεπε να πωλείται 10-15 Ευρώ (και θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι) φτάνει να πωλείται προς 20-25 (δηλαδή πάνω από 1,500% από το κόστος παραγωγής), έλα και πες μου ποιός κλέβει ποιόν!

    Το γεγονός ότι πάρα πολλοί άνθρωποι καταφεύγουν στην πειρατική αγορά ή στο internet για να αποκτήσουν τη μουσική που επιθυμούν είναι αποτέλεσμα (κυρίως) αυτής της λανθασμένης πρακτικής των εταιριών. Και τελικά, οι εταιρίες κλείνουν η μια μετά την άλλη ακριβώς γιατί λειτουργούν με τέτοιο τρόπο που μοιάζει σαν να κάνουν το παν για να χάνουν πωλήσεις!!! Όμως, αυτό οφείλεται πρωτίστως σε κακή διαχείριση πόρων, και εν συνεχεία σε άλλες παραμέτρους, όπως πχ. το υψηλό payroll ανθρώπων (που αποκαλούμε celebrities κλπ) που δεν προσφέρουν τόσα ώστε να δικαιολογούν τις απολαβές τους αλλά ζουν παρασιτικά στο στερέωμα της showbiz.

    Με απλά λόγια: δουλεύουν λάθος, αναγκάζονται να πουλάνε ακριβά για να "ισοφαρίσουν" τη χασούρα, και τελικά πουλάνε ακόμα λιγότερα αφού αναγκάζουν τους πολλούς να ψάχνουν αλλού για την μουσική που θέλουν να ακούσουν.

    Αν αυτό στα μάτια σου μας κάνει (και εμένα) κλέφτες, "ο αναμάρτητος (βλ. εταιρίες) πρώτος τω λίθω βαλέτω".

    Να είσαι καλά φίλε μου.


    Υ.Γ.1: Δεν μπαίνω στη διαδικασία να κάνω συγκρίσεις με άλλα προϊόντα. Το γεγονός ότι άλλα πράγματα είναι (επίσης παραλόγως) ακριβά δεν νομιμοποιεί κανέναν ώστε να αισχροκερδεί.
    Υ.Γ.2: Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω οικονομικό πρόβλημα. Δεν θα μπορούσες να το ξέρεις, και δεν κρατώ κακία για την ατάκα "...σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η τσέπη σου". Τα cd's που θεωρώ ότι αξίζουν έστω και να με κλέβουν οι εταιρίες πάω και τα πληρώνω. Για τα υπόλοιπα cd's, ναι, κάποιοι βλάπτονται από την πειρατεία, και ναι, κακώς το κάνουμε, αλλά πριν κατηγορήσεις κάποιον τελικό αποδέκτη, ψάξε για τους ηθικούς και τους φυσικούς αυτουργούς της λανθάνουσας αυτής κατάστασης.

    sirius99
    25.09.2006, 19:37
    Φίλε Νϊκο,

    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάπως καλύτερα την κατάσταση τα πράγματα έχουν ως εξής.

    Στην παραγωγή κάθε δίσκου υπάρχουν τα "αρχικά" και τα μεταβλητά έξοδα.
    Αρχικά έξοδα είναι όλα αυτά που απαιτούνται για να γίνει η ηχογράφηση και το μαστερ καθώς και η γραφιστική επιμέλεια των εξωφύλλων.
    Μϊα φυσιολογική παραγωγή κοστίζει γύρω στα 20.000 Ευρώ (ενορχήστρωση, μουσικοί, studio) - πιο ακριβές είναι των λεγόμενων έντεχνων επώνυμων τραγουδιστών που φθάνουν μέχρι και 100.000 Ευρώ (μέχρι πριν από λίγα χρόνια γιατί σήμερα καμία εταιρία δεν δέχεται να δαπανήσει αυτό το ποσό ούτε καν για τον Νταλάρα, την Αρβανιτάκη κλπ)
    Στη συνέχεια έχουμε φωτογράφηση, γραφίστα (εκτός εάν είναι inhouse) και βιντεοκλιπ που φθάνουν περίπου τα 15000. Ευρώ. (Σε πολλούς δίσκους γίνονται περισσότερα βιντεοκλιπ)

    Σύνολο αρχικών εξόδων περίπου 35.000


    Η χονδρική τιμή ενός δίσκου είναι περίπου 12 Ευρώ μετά τις εκπτώσεις.

    Από αυτά το 9,009% πηγαίνει στην ΑΕΠΙ για τους δημιουργούς=1,081
    6-20% στον τραγουδιστή/τρια ανάλογα με την εμπορικότητά τους = 1,56 (μέσος όρος)
    6-12% πηγαίνει στο συνθέτη και στιχουργό = 1,08 (μέσος όρος) - οι συνθέτες/στιχουργοί κατά κανόνα ειπράττουν πρόσθετα δικαιώματα απευθείας από τη δισκογραφική εταιρία πέρα από τα δικαιώματα που εισπράττουν μέσω ΑΕΠΙ)
    15% κατά μέσο όρο για διαφήμιση 1,80
    1 Ευρώ περίπου βιομηχανικό κόστος cd + booklet (αν το βιβλιαράκι είναι πολυσέλιδο και πολυτελείας μπορεί να κοστίζει και παραπάνω)
    Κόστος διανομής περίπου 5% = 0,6

    σύνολο μεταβλητών εξόδων = 7.00 Ευρώ περίπου

    Έσοδο εταιρίας = 5 Ευρώ με τα οποία πρέπει να καλύψει τα αρχικά έξοδα των 35.000 Ευρώ

    35.000/5 = 7.000

    Με την πώληση 7.000 αντιτύπων θεωρητικά η Εταιρία θα καλύψει τα έξοδά της και από εκεί και πάνω θα έχει κέρδος 5 Ευρώ ανά CD.

    Πόσοι από τους δίσκους που έχουν εκδοθεί τα τελευταία χρόνια έχουν πουλήσει περισσότερα από 7.000 αντίτυπα? Αν είναι περισσότερος από 1 στους δέκα θα μου προξενούσε μεγάλη έκπληξη. Και αυτός ο ένας δεν πουλάει περισσότερα από 70.000 ώστε να καλύψει θεωρητικά τη χασούρα από τους υπόλοιπους 9.

    Αν υπολογίσει κανείς και τα πάγια έξοδα της εταιρία (ενοίκια μισθούς υπαλλήλων, διευθυντή κλπ) τότε τα νούμερα είναι πολύ χειρότερα.

    Γι ' αυτό τελικά θα επιβιώσουν οι εταιρίες με μεγάλο κατάλογο (παλιό ρεπερτόριο που έχει ήδη αποσβέσει το αρχικό κόστος) όπως η ΕΜΙ, η ΛΥΡΑ και η Universal. Η SONY BMG έχει ήδη σταματήσει να χρηματοδοτεί νέες παραγωγές και συνεργάζεται μόνον με καλλιτέχνες που αναλαμβάνουν να πληρώσουν οι ίδιοι το αρχικό κόστος (με εξαίρεση βέβαια τους ελάχιστους εμπορικούς της καλλιτέχνες).

    Η παραπάνω χονδρική τιμή των 12 Ευρώ είναι χωρίς ΦΠΑ. Με το ΦΠΑ και το κέρδος του καταστήματος διαμορφώνεται η λιανική τιμή περίπου στα 16 έως 20 Ευρώ.

    Ελπίζω να βοήθησα στο να αποκτήσεις μία ακριβέστερη εικόνα του θέματος τιμή.