ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    EUROsongs - Οι ελληνικές συμμετοχές από το '74

    jorge
    30.04.2007, 10:20
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


    EUROsongs

    ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1974

    Η Ελληνική EUROVISION σε ένα album.

    Για πρώτη φορά κυκλοφορεί μία συλλογή που περιέχει όλες τις αυθεντικές εκτελέσεις των τραγουδιών που έχουν εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού της EUROVISION, από τη πρώτη συμμετοχή του 1974 μέχρι και τη νίκη του 2005.

    CD 1:
    ΚΡΑΣΙ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ-Μαρινέλλα, ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ-Μ. Κωχ, ΜΑΘΗΜΑ ΣΟΛΦΕΖ-Πασχάλης, Μ.Τόλη, Ρ.Ουϊλιαμς, Μ.Αργυράκη, ΤΣΑΡΛΥ ΤΣΑΠΛΙΝ-Τ.Τσανακλίδου, ΣΩΚΡΑΤΗΣ-Ελπίδα, AUTOSTOP-Α.Βίσση & Επίκουροι, ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ-Γ.Δημητράς,
    ΜΟΥ ΛΕΣ Κ.Στασινοπούλου, ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ-Τ.Μπινιάρης, ΣΤΟΠ-Bang, ΚΛΟΟΥΝ-Α.Φρυδά, ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΣΤΕΡΙ-Μ.Ευστρατίου,
    ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΠΟ-Χ.Κάλοου.

    CD 2:
    ΑΝΟΙΞΗ-Σ.Βόσσου, ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Η ΕΛΠΙΔΑ-Κλεοπάτρα,
    ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ-Κ.Γαρμπή, ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΙ-Κ.Μπίγαλης & The Sea Lovers, ΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ-Ε. Κωνσταντοπούλου,
    ΕΜΕΙΣ ΦΟΡΑΜΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ-Μ.Ευστρατίου, ΧΟΡΕΨΕ-Μ.Ζορμπά, ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ-Θάλασσα,
    DIE FOR YOU-Antique, S.A.G.A.P.O-Μ.Ρακιντζής, NEVER LET YOU GO-Μαντώ, SHAKE IT-Σ.Ρουβάς και
    MY NUMBER ONE-Ε. Παπαρίζου.

    Μία προσεγμένη έκδοση με 26 συλλεκτικά τραγούδια. ‘Eνα πλούσιο 16 σέλιδο booklet με πληροφορίες, σχόλια και φωτογραφίες για την κάθε συμμετοχή.

    Μία συλλογή αρχείου που δεν θα πρέπει να λείπει από καμία δισκοθήκη.

    Κυκλοφορεί από τη Sony BMG σε συνεργασία με την Minos-EMI και τη UNIVERSAL.
    Επιμέλεια παραγωγής:Δημήτρης Μεϊδάνης


    MarakiVas
    30.04.2007, 15:25
    Πολύ καλή κίνηση των τριών εταιριών να κυκλοφορήσει αυτή η συλλογή. Να μάθουμε εμείς οι νεότεροι ποιοι και ποια τραγούδια μας εκπροσώπησαν στην eurovision και παλιότερα. Μπράβο!
    movflower
    30.04.2007, 18:11
    :))))))))))))

    Πολύ ωραίο άλμπουμ! Ειδικά για κάτι τρελλά σαν εμένα που δεν χάνουν ποτέ το διαγωνισμό!