ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.844 μέλη
    gogere17
    30.04.2007, 20:17
    ΜΕΤΑ λυπης μου διαπιστωνω οτι δεν υπαρχει σχετικη συζητηση γι'αυτο το φοβερο συγκροτημα....(ελπιζω να κανω λαθος,αναζητηση παντως εκανα)υπαρχουν διαφορες αλλα οχι σε αυτη την κατηγορια.Ελπιζω να τους θεωρειται δεδομενους και γι'αυτο δεν εχει δημιουργηθει καποια συζητηση!αγαπημενα τραγουδια???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-04-2007 20:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gogere17 στις 01-05-2007 14:43 ]


    Paloukeze
    30.04.2007, 23:12
    Κι εγώ είχα σκεφτεί ν' ανοίξω topic για τους θεούς, αλλά όλο το ανέβαλα και... Με πρόλαβες!

    Μεγάλο συγκρότημα οι Σκορπιοί, με τέσσερεις περιόδους ρεπερτοριακής ανανέωσης (χωρίς να κάνουν πάντα σωστές επιλογές) και τραγούδια που έχουν γράψει ιστορία. Hard Rockers περιοπής, με ύμνους όπως τα Fly to the Rainbow, Sails of charon, We 'll burn the sky, Coast to Coast, super hits όπως τα No one like you, Rock you like a Hurricane, Lovedrive, Rhythm of love, Blackout, Is there anybody there, The Zoo και τόσα άλλα...
    Βεβαίως, οι Scorpions φέρουν ένα τίτλο που τους γράφει στις σελίδες τις ροκ με (ακόμη περισσσοτέρων καρατίων) χρυσά γράμματα: Είναι οι αναμφισβήτητοι ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ της ροκ μπαλάντας! Κανένα άλλο συγκρότημα δε μπορεί να τους ανταγωνιστεί στον αριθμό κορυφαίων μπαλαντών που έχουν γράψει! Πολλοί οι μεγάλοι μπαλανταδόροι (ερωτικοί ή μη) στη ιστορία της ροκ, αλλά κανείς δεν έχει το ρεπερτόριο των Σκορπιών!
    Για του λόγου το αληθές: Always somewhere, Believe in love, Born to touch your feelings, Daddys girl, Heroes don't cry, Holiday, In trance, In your park, Living for tomorow, Lonely nights, Maybe I maybe you, Send me an angel, Still loving you (η κορυφαία ερωτική όλων των εποχών για 'μένα), When the smoke is going down, Wind of change, You and I... Ε, τι άλλο να πεί κανείς...
    RESPECT


    Υ.Γ.: Ο Klaus Meine, εκτώς όλων των άλλων, έχει κάνει και μία από τις πιό ακραίες ερμηνίες που έχουν γίνει, στην (σχετικά μέτρια) μπαλάντα τους "Woman". Στο ρεφραίν λέει ένα "I wanna know who the hell am I" σε απίστευτα υψηλό τόνο!!! Νομίζεις οτι θα εκραγεί! Αξεπέραστος...

    Πρώτο ρεφραίν στο βίντεο στα 3:09, για να δια πιστώσετε την απίστευτη καμπάνα...


    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 02-05-2007 18:06 ]


    tsibitos
    30.04.2007, 23:21
    Υπαρχουν παντως παρα πολλα αλλα τοπικ που μιλανε για την αξια των Σκορπιων.. Δηλωνω και εγω μεγαλος φαν και ελπιζω να καταφερω και φετος να βρισκομαι στο Καραισκαση στις 18 Ιουνιου (για να δω και τον Roth..)!!


    pkamno
    01.05.2007, 00:56
    Ta πρωτα μουσικα μου βηματα σαν ακροατης τα εκανα κι εγω με Scorpions!!!Πιστευω οτι οι Scorpions ηταν παιδεια για μενα!Καταπληκτικοι!!!
    matthias16
    01.05.2007, 12:14
    Και εγω αρχισα να ακουω ροκ με ποιο αλλο....το Hurricane!
    Εχω αγορασει ολη τους την δισκογραφια και πολλα απ'αυτα και σε κασετες και σε βυνιλιο Ειχα κολλημα παλιοτερα με τις συλλογες
    Η παλια τους περιοδος ('72-'82) ειναι σιγουρα η καλυτερη....
    Δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο η καποια τραγουδια απο αυτη την περιοδο!
    Ολα εκπληκτικα.Κριμα που δεν θα τους δω το καλοκαιρι
    Και η επιλογη του ψευδωνυμου μου δεν ειναι τυχαια!Πολυ ωραιο στυλ εχει ο τυπος..
    Και την κιθαρα την χειριζεται αψογα



    "the best illusion is the perfect reality"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 01-05-2007 12:32 ]







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 01-05-2007 12:34 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 01-05-2007 12:37 ]


    επισυναπτόμενα: M.Jabs.jpg 
    venus2
    01.05.2007, 18:35
    τους σκορπιούς τους ακούω από τότε που ήμουν 8-9 ετών!!! η μαμά μου είναι τρελαμένη μ αυτούς κ κάθε φορά που άκουγε άκουγα κ γω μαζί!!! έτσι, τώρα που μεγάλωσα κ εξελίχθηκα σε τρελή ροκού έχω τρομερές επιρροές από αυτούς στη μουσική που ακούω τώρα κ τους θεωρώ το καλύτερο συγκρότημα ξένης ροκ μουσικής... καλύτερο κ από αυτά που ακούω τώρα...
    όσο για τη συναυλία, στις 25-26 δίνω αρμονία, παρόλα αυτά ελπιζω να είμαι εκει...
    MarakiVas
    01.05.2007, 19:56
    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!!!

    Ότι αξίζει ν'αγαπάς.. αξίζει και να περιμένεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MarakiVas στις 01-05-2007 19:57 ]


    jorge
    01.05.2007, 21:11
    Έχω πάει σε 5 live τους στην Αθήνα: Ν.Σμύρνη, Περιστέρι, Σ.Ε.Φ., Καραϊσκάκη (2)
    και "μεγάλωσα" με τη μουσική τους. Ακόμα θυμάμαι πόσο κόπο έκανα για να φτιάξω μια αλυσίδα με μια χρυσή κιθάρα, ίδια με αυτή που είχε ο Matthias σε μια φωτογραφία που τον είχα αφίσα στο δωμάτιό μου. Και πόσο κόπο έκανα για να πιάσω μία πέννα που πέταξε στο live στο Περιστέρι (τελικά τα κατάφερα!). Και ακόμα θυμάμαι πως αφορμή για να βάλω μεταλλικές χορδές στην κλασική μου, ήταν για να ακούγεται η κιθάρα μου σαν του Schenker, όταν έπαιζε το Holiday, σε ένα αφιέρωμα στην τηλεόραση...
    vouliakis
    01.05.2007, 21:20
    Ναι, ο jorge είναι γνωστό πως είναι εθισμένος σκορπιομανής
    vasilis23
    01.05.2007, 21:27
    Και για να θυμισω κατι που μου υπεγραψε ο κιθαριστας τους κατοπιν παραγγελιας μου...!



    επισυναπτόμενα: DSC00431.JPG 
    jorge
    01.05.2007, 21:46
    Ωραία ήταν εκείνο το μεσημέρι
    analystis
    02.05.2007, 16:52
    Είμαι ταυτόχρονα εντυπωσιασμένος αλλά και συγκινημένος που οι 20+, 18χρονοι και ακόμα νεότεροι φίλοι όχι μόνο γνωρίζουν αλλά συνεχίζουν να είναι φανατικοί αυτής της μουσικής με την οποία η δικιά μου γενιά μεγάλωσε, χόρευε στα πάρτυ, ερωτευόταν και ονειροπολούσε. Οι αξεπέραστες μπαλάντες και τα πιο γρήγορα, ρυθμικά κομμάτια που ξεσηκώνουν είναι το σήμα κατατεθέν των αιθαλών Scorpions των αυθεντικών ρόκερ.
    Μπράβο στα παιδιά, με έκαναν να αισιοδοξώ ότι η επόμενη γενιά είναι ξύπνια, με μουσικό τσαγανό και υγιή γούστα
    Paloukeze
    02.05.2007, 18:48
    Ένα σπάνιο βιντεάκι (δυστυχώς όχι πλήρες) με τους Scorpions να παίζουν το περίφημο We 'll burn the sky την εποχή που ήταν ο Roth μαζί τους! Θυσαυρός...





    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 02-05-2007 18:51 ]


    Elementality
    23.05.2007, 18:03
    "Scorpions Biography"

    Οι Scorpions, ένα από τα πιο επιτυχημένα σύνολα της Rock μπαλάντας, σχηματίστηκαν στο Ανόβερο της Δυτικής Γερμανίας το 1969. Μένουν ακόμα ενεργοί, κυκλοφορώντας δεκάδες άλμπουμ και καταγράφοντας πωλήσεις δίσκων που ανέρχονται σε 20 εκατομμύρια αντίτυπα σε όλο τον κόσμο...

    Η σύνθεση με την οποία κυκλοφόρησαν το ντεμπούτο άλμπουμ τους "Lonesome Crow" (1972) περιλάμβανε τους Klaus Meine (φωνητικά), Rudolf Schenker (rhythm κιθάρα), Michael Schenker (lead κιθάρα), Lothar Heimberg (μπάσο) και Wolfgang Dziony (ντραμς). Λίγο μετά αποχώρησαν οι Michael Schenker (σχημάτισε τους UFO και αργότερα, στο τέλος της δεκαετίας του ΄70, τους Michael Schenker Group), Heimberg και Dziony για να αντικατασταθούν από τους Uli Jon Roth, Francis Buchholz και Herman Rarebell, αντίστοιχα. Η εν λόγω σύνθεση παρέμεινε σταθερή για τα επόμενα τέσσερα άλμπουμ [ανάμεσά τους περιλαμβάνονται τα αντιπροσωπευτικά "In Trance" (1975) και "Virgin Killer" (1976)], αλλά έκτοτε υπέστη αρκετές μεταβολές, με σημαντικότερη την αντικατάσταση του Roth από τον Matthias Jabs το 1979, την επόμενη χρονιά της κυκλοφορίας του διπλού λάιβ LP "The Tokyo Tapes".
    Το "Animal Magnetism" του 1980 ήταν το πρώτο άλμπουμ τους που έγινε χρυσό στις ΗΠΑ, ενώ το "Blackout" του 1982 κέρδισε τη διάκριση του πλατινένιου, περιλαμβάνοντας το χιτ "No One Like You". Το "Love At First Sting" του 1984 συνέχισε τη διαδοχή των επιτυχιών, με πωλήσεις εκατομμυρίων αντιτύπων χάρη σε τραγούδια όπως το "Rock You Like A Hurricane". Η παγκόσμια περιοδεία που ακολούθησε το 1985 καταγράφηκε στο λάιβ "World Wide Live". Απήχηση είχε και η επόμενη δουλειά των Scorpions, το "Savage Amusement" (1988, περιλάμβανε την μπαλάντα "Rhythm Of Love"), που ακολουθήθηκε από μια ακόμη παγκόσμια τουρνέ, με πολλές συναυλίες στην ΕΣΣΔ.
    Το "Crazy World" του 1990 υπήρξε η μεγαλύτερη επιτυχία της πολύχρονης καριέρας τους (ξεχώρισαν τα σινγκλ "Wind Of Change" και "Tease Me, Please Me"), αλλά ταυτόχρονα και η αρχή της αντίστροφης μέτρησης για τη δημοτικότητα των Scorpions, καθώς η σταδιακή άνοδος του grunge στις προτιμήσεις του Rock ακροατηρίου έθεσε το γερμανικό γκρουπ στο περιθώριο. Τα "Face The Heat" (1993) και "Deadly Sins" (1995) ακούγονταν παρωχημένα και οι εμπορικές τους επιδόσεις ήταν κατώτερες των προσδοκιών. Αντίστοιχη ήταν η πορεία των "Pure Instinct" (1996), "Eye II Eye" (1999) και "Moment Of Glory" (2000), που δεν κατάφεραν να αποδώσουν την επιζητούμενη ανανέωση. Αντίθετα, εμπορικά επιτυχημένο αποδείχθηκε το πείραμα ακουστικής αισθητικής του "Acoustica" (2001), που συνοδεύτηκε από μια "δίδυμη" κυκλοφορία σε DVD. Τελευταίος τους - προς το παρόν - δίσκος τους, το Unbreakable.

    Πηγή MusicHeaven

    Elementality

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Elementality στις 23-05-2007 21:21 ]


    deathminor88
    23.05.2007, 18:23
    Yπαρχουν καποιοι καλλιτεχνες οι οποιοι εχουν ξεπερασει τον ορο του θρυλου, του μυθου, κλπ... Εκτος απο απιστευτες μελωδιες, και την πιο ομορφη συμπεριφορα στους φιλους τους, ειναι ανθρωποι και αυτο τους κανει πιο σημαντικους για εμενα...

    ΥΓ πιστευω οτι η σειρα αξιας των κιθαριστων ειναι 1 - Roth, 2 - M Schencker, 2 - Jabs, 4 - R Schencker....
    Paloukeze
    24.05.2007, 14:29
    Φίλε Deathminor συμφωνώ για τη σειρά αξίας κιθαριστών, αν και πιστεύω οτι ο M. Schenker κονταροχτυπιέται με τον Roth για τον τίτλο του καλύτερου! Το γεγονός επίσης οτι ο R. Schenker έρχεται 4ος οφείλεται περισσότερο στο οτι πάντα είχε το ρόλο του ρυθμικού κιθαρίστα.

    Επισήμανση: το παραπάνω κείμενο (copy-paste απο το e-περιοδικό μας) που παρατίθεται ώς βιογραφία των Scorpions είναι ΤΙΓΚΑ στα λάθη και τις ελλείψεις, γεγονός που είχα σχολιάσει στο e-περιοδικό και ο jorge που το είχε δημοσιεύσει (αλλά όχι συγγράψει) το παραδέχτηκε και είπε οτι όποτε μπορέσει θα το διορθώσει και θα το συμπληρώσει. ΜΗΝ το λαμβάνετε σοβαρά υπ' όψην.




    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 24-05-2007 14:30 ]


    deathminor88
    24.05.2007, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 24-05-2007 στις 14:29 έγραψε...

    Φίλε Deathminor συμφωνώ για τη σειρά αξίας κιθαριστών, αν και πιστεύω οτι ο M. Schenker κονταροχτυπιέται με τον Roth για τον τίτλο του καλύτερου! Το γεγονός επίσης οτι ο R. Schenker έρχεται 4ος οφείλεται περισσότερο στο οτι πάντα είχε το ρόλο του ρυθμικού κιθαρίστα.

    Επισήμανση: το παραπάνω κείμενο (copy-paste απο το e-περιοδικό μας) που παρατίθεται ώς βιογραφία των Scorpions είναι ΤΙΓΚΑ στα λάθη και τις ελλείψεις, γεγονός που είχα σχολιάσει στο e-περιοδικό και ο jorge που το είχε δημοσιεύσει (αλλά όχι συγγράψει) το παραδέχτηκε και είπε οτι όποτε μπορέσει θα το διορθώσει και θα το συμπληρώσει. ΜΗΝ το λαμβάνετε σοβαρά υπ' όψην.




    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 24-05-2007 14:30 ]





    Κυρίως o Roth παιζει πιο νεοκλασσικα, και εχει πιο progressive ιδεες. Παντως τους λατρευω και τους 2...
    Paloukeze
    24.05.2007, 14:46
    Πριν 2-3 μέρες, ο Νίκος Μαστοράκης ήπιε ένα καφέ με τον Klaus (ο Klaus έπινε Perier) και συζήτησε μαζί του για διάφορα θέματα γύρω απο το συγκρότημα και όχι μόνο. Τη συνέντευξη, που ακούσαμε σε 2 μέρη από τον Radio Gold, μπορείτε να ακούσετε (στα αγγλικά φυσικά) εδώ

    -----
    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη




    Peter Amend (μάνατζερ των Scorpions), Klaus Meine, Νίκος Μαστοράκης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 24-05-2007 14:50 ]


    επισυναπτόμενα: kMeine3.jpg 
    mary_p15
    06.07.2007, 14:30
    Πραγματικα οι Scorpions ειναι φ-ο-β-ε-ρ-ο-ι!!!!!Ακουγα εδω και αρκετο καιρο αλλα μετα την φετινη τους συναυλια στο Καραϊσκακη ακουω πια φανατικα!!!!
    Μερικα απο τ αγαπημενα μου κομματια ειναι Rock you like a hurricane,still loving you,rhythm of love,when the smoke is going down,humanity,holiday,send me an angel,wind of change!!!Ελπιζω να συμφωνειτε!!!

    myrtouli
    07.07.2007, 15:30
    το ορχηστρικο Hurricane τα ΣΠΑΕΙ!!!
    επισης το still loving you και το holiday ειναι απ'τα αγαπημενα μου.
    και ο Meine φωναρα ετσι? δεν το συζητω, ο τυπος φυσαει!(για να μην ξαναπω τα σπαει)
    τεσπα,απο μενα και στους Scorpions RESPECT!
    θελει και ρωτημα?!!?