ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη
    venus2
    07.07.2007, 17:30
    έχετε ακούσει τα κομμάτια που έχουν παίξει με τη φιλαρμονική του Βερολίνου?? είναι τρομερό!! έχουν κάνει πάρα πολύ ωραίες μεταφορές κ παντρέματα της κλασικής με την ροκ μουσική κ το αποτέλεσμα είναι φανταστικό... αγαπημένα από αυτό το δίσκο το moment of glory, death sting suite (he's a woman, she is a man instrumental) crossfire instrumental, still loving you (θεική εκτέλεση!!) κ άλλα πολλά. υπέροχη συνεργασία...
    Moonchild92
    26.01.2009, 00:57

    Scorpions... Τι να πρωτοπώ; Η μπάντα που με μύησε στη Rock, μία από τις αγαπημένες μου για πολλά χρόνια και ακόμα μες στην καρδιά μου(και κάτι παραπάνω...)!

    Πρώτο CD που άκουσα ήταν ένα Best Of τους, στο δημοτικό.... εκεί ήταν οι περισσότερες γνωστές επιτυχίες τους και, όπως ήταν λογικό, κόλλησα(ήμουν και μικρός τότε)! Εκείνο το CD είχε και 2 κομμάτια που αργότερα κατάλαβα πόσο μου άρεσαν... Το πρώτο ήταν το live του In Trance από το Tokyo Tapes(πάντα μου άρεσε, αλλά ποτέ δεν το είχα ξεχωρίσει...) και I'm Going Mad από το Lonesome Crow(τότε μου είχε φανεί αδιάφορο). Πολύ αργότερα, τέλη 2006, έχοντας ψαχτεί πολύ περισσότερο, ακούγοντας πολύ ραδιόφωνο, και έχοντας επιτέλους αποκτήσει υπολογιστή, πήρα από τους Η/Υ φίλων μου κι άλλα hits των Scorpions από τα 80's.

    Και τώρα.... αρχές 2008. Έχοντας αποκτήσει internet, αρχίζω να κατεβάζω από το Limewire (που μου είχαν τότε συστήσει) κομμάτια, ανάμεσα και σ' αυτά ένα που λεγόταν Fly to the Rainbow, χωρίς να έχω ιδέα..... Όταν όμως το άκουσα, έμεινα μ....ας!!! Δεν μπορώ να το πω αλλιώς! Ξαναανακάλυψα την αγαπημένη μου μπάντα! Εκείνο όμως τον καιρό ψαχνόμουν πολύ και με άλλα είδη, οπότε(αν εξαιρέσουμε 2-3 κομμάτια από Roth era)έμεινε στον πάγο το ψάξιμο...

    Πριν από ένα μήνα. αρχίζω να κατεβάζω επιτέλους όλα τα κομμάτια που ήθελα! Από Lonesome Crow, Fly to the Rainbow, In Trance, Virgin Killer, Taken By Force, Tokyo Tapes, Lovedrive.......

    Αγαπημένα; Όλα σχεδόν από 70's, αλλά σαν κομμάτια σίγουρα τα έπη Lonesome Crow και Fly to the Rainbow....

    Ουφ! Κάποτε έπρεπε να τα πω αυτά....


    kwstasagas
    26.01.2009, 11:13

    "Η παλια τους περιοδος ('72-'82) ειναι σιγουρα η καλυτερη.... "

    Σωστός ο matthias16 {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.yes}Wink.................


    freakhood
    27.01.2009, 04:10

    Όπως έχω γράψει και αλλού (δεν θέλω να θυμάμαι που γιατί θα βγάλω πολλές κακίες...πίσω έχει η αχλάδα την ουρα όμως...υπομονή...)

    Όπως έχω γράψει και αλλού, λοιπόν:

    Scorpions οπως και οι aerosmith χωριζονται σε δυο περιοδους. Την πρωτη,που εχουν πραγματικα βγαλει αριστουργηματα (βλεπε lonesome crow, fly to the rainbow αλλα και ενα σωρο αλλα), και την δευτερη,στη οποια καλυτερα να μην αναφερθω.

    Aπλα δεν αξιζει ουτε στο ελαχιστο να ασχολουμαι πλεον μαζι τους.

    υγ:το αγαπημενο μου αλμπουμ ειναι το:tokyo tapes, και το αγαπημενο μου κομματι ειναι το another piece of meat στην live version του monsters of Rock που ειχε κυκλοφορησει και στην ελλαδα. Ηταν στην ουσία το πρωτο φεστιβάλ που ειχε γινει στο donnigton και καθιερωθηκε στην συνεχεια.


    sitzoune81
    27.01.2009, 17:14

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 27-01-2009 στις 04:10 έγραψε...

    υγ:το αγαπημενο μου αλμπουμ ειναι το:tokyo tapes...


    Μέσα είσαι μεγάλε!!!{#emotions_dlg.thumbup} Τι απερίγραπτη δισκάρα!!!!!


    angel-0f-darkness
    27.01.2009, 22:50

    Ρε παιδια το εχω πραγματικα απορια αυτο.. Δεν λεω καλοι οι Scorpions αλλα καθε φορα που ρωταω καποιον αν του αρεσουν η απαντηση ειναι συνηθως ναι.. Και οταν "πεφτει" το κρισημο ερωτημα... Ποια τραγουδια τους σου αρεσουν πιο πολυ η απαντηση συνηθως[παντα] ειναι.. wind of change.. και λεω εγω.. καποιο αλλο? Και δεν ξερουν καν αλλα τους τραγουδια.!{#emotions_dlg.excl}

    Και να πω οτι δεν εχουν αλλα υπεροχα τραγουδια..!


    Moonchild92
    27.01.2009, 23:21

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 27-01-2009 στις 22:50 έγραψε...

    Ρε παιδια το εχω πραγματικα απορια αυτο.. Δεν λεω καλοι οι Scorpions αλλα καθε φορα που ρωταω καποιον αν του αρεσουν η απαντηση ειναι συνηθως ναι.. Και οταν "πεφτει" το κρισημο ερωτημα... Ποια τραγουδια τους σου αρεσουν πιο πολυ η απαντηση συνηθως[παντα] ειναι.. wind of change.. και λεω εγω.. καποιο αλλο? Και δεν ξερουν καν αλλα τους τραγουδια.!{#emotions_dlg.excl}

    Και να πω οτι δεν εχουν αλλα υπεροχα τραγουδια..!



    Δυστυχώς έτσι είναι, και κανείς δεν φροντίζει να προωθήσει την δουλειά τους απ' τα 70s, αν εξαιρέσουμε το Lovedrive.... Ξεχνάνε τόσα και τόσα τραγούδια.... In search of the peace of mind, Inheritance, I'm going mad, Lonesome crow. Drifting sun, Fly to the rainbow, Speedy's coming, Dark lady, In trance(αν και αυτό παίζεται), Pictured life, Sails of Charon, We'll burn the sky..... Τόσα και τόσα κομμάτια, που αντιπροσωπεύουν την καλύτερη εποχή των Scorpions, και αντίθετα προωθούν τις μπαλάντες! Τα live τα δικαιολογώ, γενικά δεν παίζονται σε σταθμούς, αν και το Tokyo Tapes είναι κορυφαίο (το πρώτο μου βινύλιο)...... Τελοσπάντων....


    musicathy
    19.04.2009, 19:46

    I'm in traaaaaaanceeee...Αυτά είναι τραγούδια!Γιατί το Lonely Nights!...


    alex4you
    22.04.2009, 19:28

    μιλάμε για το απόλυτο ρόκ συγκρότημα με τη φιλαρμονική όπου και αν παίζουν  είναι τρομεροι.!!!!!!και είναι απο τους λίγους που απο όσο ξέρω δεν ανακατεύτηκαν με ουσίες ούτε διαλύθηκαν ολοκληρωτικά για γυναίκες κτλπ.Πέρα απο αυτά όμως σκίζουν είναι ταλέντα οι άνθρωποι.


    freakhood
    23.04.2009, 03:43

    Διαφωνώ καθέτως. Όσο για τα drugs και τις γυναίκες που γράφεις...άσε καλύτερα. Μην το ψάχνεις. Τρεις φορές πήγε σε κλινική ο ένας. Για να μην μιλήσουμε για τους υπόλοιπους. Δεν θα ηθικολογήσω όμως. Αν είναι να κακοχαρακτηρίζουμε κάποιον επειδή παίρνει κόκα ή κάνει κάτι άλλο...ζήτω που καήκαμε. Αν είναι να σκεφτόμαστε με τα μυαλά των παππούδων μας...καλυτερα να αρχίσουμε να κυκλοφορούμε με κελεμπίες.

    Ας περάσουμε στην ουσία όμως. Όπως πάνω κάτω έχω ξαναγράψει, δυστυχώς οι Scorpions (και πολλοι σαν τους Scorpions) ειναι η αιτια που το ροκ ως ουσία έχει θαφτεί.

    υγ1: Το οτι εχουν ξεπουληθεί τελείως απο την δεκαετια του '80 είναι πασιφανέστατο.

    υγ2: Έπρεπε να είχαν διαλυθεί από τότε αλλά έτσι είναι οι εταιρίες. Τύπου Scorpions.


    NoQuarter
    24.04.2009, 09:42

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 27-01-2009 στις 22:50 έγραψε...

    Ρε παιδια το εχω πραγματικα απορια αυτο.. Δεν λεω καλοι οι Scorpions αλλα καθε φορα που ρωταω καποιον αν του αρεσουν η απαντηση ειναι συνηθως ναι.. Και οταν "πεφτει" το κρισημο ερωτημα... Ποια τραγουδια τους σου αρεσουν πιο πολυ η απαντηση συνηθως[παντα] ειναι.. wind of change.. και λεω εγω.. καποιο αλλο? Και δεν ξερουν καν αλλα τους τραγουδια.!{#emotions_dlg.excl}

    Και να πω οτι δεν εχουν αλλα υπεροχα τραγουδια..!



    Είναι αντίστοιχο με αυτούς που λένε οτι τους αρέσουν οι Deep Purple και αγαπημένο τους κομμάτι είναι το Soldier of Fortune. {#emotions_dlg.lol} Κυρίως έφηβοι/ες που είναι μισό βήμα πρίν απο το να αρχίσουν να ξημεροβραδιάζονται στον Κιάμο.


    alex4you
    24.04.2009, 19:36

    εννοείται πώς δεν χαρακτηρίζουμε τη μουσική κάποιου με το άν πέρνει ουσίες--δές amy winehouse-η οποία είναι τρομερή πέρα απο ότι έχει κάνει.Απλά το ανέφερα σαν παράδειγμα ανθρώπων που έχουν τη δύναμη και δέν χρειάζονται "άλλες βοήθειες"Και είναι πάνω απο όλα ενωμένοι η τουλάχιστον έτσι δείχνουν.

    ίσως να κάνω λάθος.Το ότι υπάρχουν ακόμα το οφείλουν στους θαυμαστές ους όσο και αν οι εταιρείες τους "πουλάνε".Απλά είναι διαχροικοί όπως οι ac/dc υπάρχουν και θα υπάρχουν για αρκετο καιρό!!!!!!!!!!! Αν εννοείς τον michael ενημερώνω ότι έφυγε απο την μπάντα εδώ και καιρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 24-04-2009 19:39 ]


    madprofessorus
    06.07.2009, 19:54

    Scorpions...μεγάλη μπάντα,η πρώτη τους περίοδος με τον roth στην κιθάρα,ήταν μακράν η καλύτερη από καλλιτεχνικής πλευράς,κ το πρώτο τους album με τον michael schenker ηταν πολύ καλο,σε διαφορετικό βέβαια στυλ,αλλά και η πιο εμπορική τους περίοδος έχει αφήσει πίσω κάποια κλασσικά τραγούδια,κάποια στιγμή παρήκμασαν κ αυτοί απολύτως φυσιολογικά,αλλά τα τελευταία χρόνια με το "unbreakable' και το "humanity hour I" έχουν πάρει πάλι τα πάνω τους,με λίγα λόγια επιβεβλημένη επιλογή για όσους ξεκινάν να ακούν Hard Rock.