ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Γιατί δεν πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που δεν αποδέχονται τη μουσική μας;

    despinakontogianni
    03.05.2007, 15:05
    Σας θέτω αυτό το ερώτημα. Κατά τη γνώμη μου η μουσική είναι σαν την τροφή. πρέπει να δοκιμάσεις από όλα μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που θα σου αρέσει. Πάντα όμως πρέπει να ανεχτείς τα υπόλοιπα φαγητά ακόμη κι αν είσαι αλλεργικός. Γι' αυτό λοιπόν δεν πιστεύω πως μπορούμε να απομονώσουμε τις μελωδίες που δε μας είναι αρεστές απλά να προσπαθήσουμε να συμβαδίσουμε μ'αυτή την ιδέα και να μην κατακρίνουμε τους ανθρώπους που ακούν διαφορετική μουσική.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 03-05-2007 15:57 ]


    Kerato
    03.05.2007, 16:23
    Η έννοια της τροφής είναι εύπλαστη. Έχω δει κότες να τρώνε μύξες...
    Δε χρειάζεται να δοκιμάσω τη μύξα για να επιλέξω να μην τη φάω...
    Κι όσοι τρώνε μύξες μουσικές για μένα είναι κότες ακροατές...
    Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
    Τους κατακρίνω; Ίσως, αλλά φτάνει πια μ' αυτήν την περίεργη ηθική του "δεν έχεις δικαίωμα να κρίνεις και να κατακρίνεις"!
    Το έχω και το ασκώ.

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 03-05-2007 16:24 ]


    Tropaiatissa
    03.05.2007, 16:28
    Και οι 2 απόψεις μού φαίνονται σωστές...
    Προσωπικά βέβαια, προτιμώ να μην κατακρίνω κανέναν, όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά δε μ' αρέσει να το κάνω...

    jacamar
    03.05.2007, 17:41
    Μερικές φορές είναι αναπόφευκτο το να κρίνεις τις μουσικες επιλογές καποιου...
    αν ξέρει γιατί ακούει ένα μουσικό είδος και αν πραγματικά του αρέσει τότε δεν θα έχει πρόβλημα με την κριτική....!!
    sea_like_eyes
    03.05.2007, 17:49
    αρκεί να υπάρχουν και επιχειρήματα…αλλιώς είναι να κλαις από τα γέλια(και από τα νεύρα πολλές φορές)
    Astron
    03.05.2007, 18:27
    Μα έτσι κι αλλιώς, για να καταλήξουμε στο μουσικό είδος το οποίο αγαπάμε σημαίνει ότι κάναμε μια επιλογή. Κρίναμε δηλαδή τί μας ταίριαζε και τί όχι, τί μας άρεσε και τί όχι, και το επιλέξαμε. Η κριτική λοιπόν στην μουσική υπάρχει, και είναι θεμιτή. Αυτό που είναι λάθος είναι το να κρίνoυμε έναν άνθρωπο αποκλειστικά απ' την μουσική που ακούει.

    fantasma
    03.05.2007, 23:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 03-05-2007 στις 18:27 έγραψε...

    Μα έτσι κι αλλιώς, για να καταλήξουμε στο μουσικό είδος το οποίο αγαπάμε σημαίνει ότι κάναμε μια επιλογή. Κρίναμε δηλαδή τί μας ταίριαζε και τί όχι, τί μας άρεσε και τί όχι, και το επιλέξαμε. Η κριτική λοιπόν στην μουσική υπάρχει, και είναι θεμιτή. Αυτό που είναι λάθος είναι το να κρίνoυμε έναν άνθρωπο αποκλειστικά απ' την μουσική που ακούει.




    συμφωνω!!! δεν εχω τιποτα αλλο να πω...!
    makisdav
    03.05.2007, 23:58
    Ποιος ειμαι εγω να κατακρινω τον τροπο εκφρασης του συνανθρωπου μου ,που ειναι κ η μουσικη που του αρεσει ,εφοσον δεν θιγονται οι ελευθεριες κ τα δικαιωματα μου?Η διαφορετικοτητα δινει ζωη στις κοινωνικες ομαδες.Αλλιως ολα θα ηταν βαρετα κ μονοτονα!
    ph
    04.05.2007, 09:16


    Κατακρίνω μόνο όσους κατακρίνουν. Η έπαρση των έντεχνων σε βάρος των σκυλάδων με βρίσκει αντίθετο, όπως αντίθετο με βρίσκει να νομίζει η Χρύσπα (στην τύχη την αναφέρω) πως είναι συνάδελφος με την Αλεξίου. Δεν δικαιολογείται κάποιος να κατακρίνει όσους δεν ακούν "καλή μουσική". Είναι προσβολή στην παιδεία, την αισθητική και τις ανάγκες των άλλων. Δυστυχώς, ο χώρος του έντεχνου και των οπαδών του, έχει πολύ σκουπιδαριό και πολύ αμορφωσιά και συνήθως απ' αυτό τον κουβά ξεφυτρώνουν φασιστοειδή που νομίζουν πως απειλείται ο πολιτισμός τους (που νομίζουν πως έχουν) από τα ευτελή ή πολύ ελαφρά ακούσματα. Το site αυτό μ' αρέσει. ΄Εχει όμως πολλά τέτοια παραδείγματα μέσα. Και νευριάζω.
    rompa
    04.05.2007, 09:31
    Εύστοχη η παρομοίωση της τροφής με τη μουσική και της απάρνησης κάποιου μουσικού είδους με την αλλεργία . Γενικά δεν κατακρίνω , απλά εξοργίζομαι μερικές φορές με τους στίχους και τις μουσικές που προσπαθούν να μας πασάρουν ορισμένοι "δημιουργοί"
    movflower
    04.05.2007, 10:51
    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 04-05-2007 στις 09:16 έγραψε...



    Κατακρίνω μόνο όσους κατακρίνουν. Η έπαρση των έντεχνων σε βάρος των σκυλάδων με βρίσκει αντίθετο, όπως αντίθετο με βρίσκει να νομίζει η Χρύσπα (στην τύχη την αναφέρω) πως είναι συνάδελφος με την Αλεξίου. Δεν δικαιολογείται κάποιος να κατακρίνει όσους δεν ακούν "καλή μουσική". Είναι προσβολή στην παιδεία, την αισθητική και τις ανάγκες των άλλων. Δυστυχώς, ο χώρος του έντεχνου και των οπαδών του, έχει πολύ σκουπιδαριό και πολύ αμορφωσιά και συνήθως απ' αυτό τον κουβά ξεφυτρώνουν φασιστοειδή που νομίζουν πως απειλείται ο πολιτισμός τους (που νομίζουν πως έχουν) από τα ευτελή ή πολύ ελαφρά ακούσματα. Το site αυτό μ' αρέσει. ΄Εχει όμως πολλά τέτοια παραδείγματα μέσα. Και νευριάζω.



    Το πάθος που κρύβουνε τα λόγια σου, και κάτι σκουπιδαριά και φασιστοειδή που πήρε το μάτι μου στο κείμενο σου, δείχνουνε μάλλον ότι έχεις κρίνει και κατακρίνει όλους όσους ασχολούνται με το έντεχνο.
    Παντού υπάρχουνε διαμάντια και κάρβουνα. Ακόμα και στο λαϊκό σου.
    movflower
    04.05.2007, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 03-05-2007 στις 15:05 έγραψε...

    Σας θέτω αυτό το ερώτημα. Κατά τη γνώμη μου η μουσική είναι σαν την τροφή. πρέπει να δοκιμάσεις από όλα μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που θα σου αρέσει. Πάντα όμως πρέπει να ανεχτείς τα υπόλοιπα φαγητά ακόμη κι αν είσαι αλλεργικός. Γι' αυτό λοιπόν δεν πιστεύω πως μπορούμε να απομονώσουμε τις μελωδίες που δε μας είναι αρεστές απλά να προσπαθήσουμε να συμβαδίσουμε μ'αυτή την ιδέα και να μην κατακρίνουμε τους ανθρώπους που ακούν διαφορετική μουσική.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 03-05-2007 15:57 ]





    Εμ... ναι, ο παραλληλισμός σου είναι σχεδόν εύστοχος. Διότι οι περισσότερες αλλεργίες στο φαγητό, φέρουνε νοσοκομείο ή θάνατο. Η μουσική αλλεργία, δεν έχει ακόμα αυτή τη δύναμη. Τις τάσεις για αυτόκτονία ίσως.

    Φυσικά έχεις δίκαιο, δεν πρέπει να κατακρίνουμε κανένα για τη μουσική του αρέσκεια. Όμως αυτό είναι το μικρότερο δείγμα ρατσισμού, που έχουμε να πολεμήσουμε. Προηγούνται οι πολύ πιο σοβαρές διακρίσεις εις βάρος του αντίθετου φύλου,της διαφορετικής εθνικής ταυτότητας, της θρησκείας, του κοινωνικού επιπέδου, της διαφορετικής μόρφωσης, του ελλειπούς ή του περιττού βάρους, των ξανθών μαλλιών. των ναρκομανών, των τόοοοοοοοοοοοοοοοοσων άλλων....Δεν είναι άσχετη η αναφορά μου, ξέρω τι γράφω.
    Ειδικά σε μια εποχή, που όλοι θέλουμε να είμαστε ίδιοι αλλά να διαφέρουμε...

    Φιλιά!

    vero
    04.05.2007, 19:16
    εγω ως προσωπικα βιωματα παντα ακουγα τα εμπορικα μονο ο πατερας μου μου μαθαινε 2-3 πραγματακια παραπανω και εχω μαθει να την αγαπω την ποιοτικη μουσικη Επισης εχω περασει απο πολλα ειδη μουσικης ποπ χιπ-χοπ και εχω καταληξει στο ροκ(λογω της οικογενειας)... Αλλα οπως παντα ακουω και τα ποιοτικα ποπ, χιπ χοπ κτλ και οζι τις σαχλαμαρες αλλα δεν μ αρεσει να κατακρινω γι αυτα που ακοουνε ή που δεν ακουνε(αλλα καμια πλακιτσα κανουμε ) γιατι δεν μ αρεσει να με κατακρινουν εμενα
    theotita
    05.05.2007, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος makisdav στις 03-05-2007 στις 23:58 έγραψε...

    Ποιος ειμαι εγω να κατακρινω τον τροπο εκφρασης του συνανθρωπου μου ,που ειναι κ η μουσικη που του αρεσει ,εφοσον δεν θιγονται οι ελευθεριες κ τα δικαιωματα μου?Η διαφορετικοτητα δινει ζωη στις κοινωνικες ομαδες.Αλλιως ολα θα ηταν βαρετα κ μονοτονα!



    Θα συμφωνήσω και με Ph, αν και ο τροπος που εκράζεται ίσως πέσει βαρύς στα στομάχια κάποιον.

    Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί κρίνουμε και κατακρίνουμε τους άλους από το τι ακούνε ή τα ίδια τα μουσικά είδη από τη στιγμή που - θα αρχίσω να γίνομαι κουραστηκή από το πόσο συχνα το λέω - η μουσική προτίμηση είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ. Όπως λέει και ο Μάκης αν δεν υπήρχαν διάφορα είδη θα ήταν πολύ βαρετή η ζωή...

    Δεν ξέρω κατά πόσο θα σας άρεσαι (σε όσους κατακρίνουν) στη ζωή σας να συμφωνούσαν όλοι με τα πιστεύω σας, με τον τρόπο ζωή σας ή να τους άρεσαν τα ίδια χρώματα, ρούχα, φαγητά. Θα είχε νόημα? Θα ήμασταν σαν ρομπότ ή κονσερβες τυποποιημένες... Δεν θα υπήρχε διαφορετικότητα... Έτσι και με τη μουσική. Δικαίομά μου είναι να μ'αρέσει είτε το λεγόμενο έντεχνο/ποιοτικό είτε το λαικό/σκυλάδικο είτε και όλα...

    Κι όπως έχω ξαναπεί για μένα κανείς δε μπορεί να πει τι είναι ποιοτικό όταν σε πολλά τραγούδια (όχι σε όλα η αλήθεια είναι αυτή πια) κάποιος έχει βάλει την ψυχή του για να τα δημιουργήσει και όταν κάποιος άλλος σε κάποια τραγούδια (έστω και εμπορικά) βρίσκει την ψυχή του... Δηλαδή, τραγούδια παλιά λαϊκά που έχουν μείνει στο χρόνο δεν είναι ποιοτικά επειδή είναι λαϊκά; Και που ξέρουμέ σίγουρα επειδή σε μας δεν αρέσουν κάποια τραγούδια αν στα επόμενα χρόνια δε θεωρούντε κι αυτά ποιοτικά;
    Amelie
    05.05.2007, 13:06
    Δεν πρέπει να τους κατακρίνουμε γιατί είμαστε ευγενικά παιδάκια.
    a905
    06.05.2007, 14:24
    Δεν υπάρχει είδος μουσικής που να μην έχει τα χειρότερα και τα καλύτερα. Η επιλογή ενός η δυο η…. κάποιων μουσικών επιλογών είναι σχετική. Η απόρριψη και η κατακραυγή πάντα απευθύνετε σε περιπτώσεις μεμονωμένες παρασύροντας ένα ολόκληρο ρεύμα. Η αποδοχή και η ανάδειξη ακουσμάτων σε καλά η σε άσχημα, γίνετε για προσωπική τεκμηρίωση των επιλογών του καθένα. Να είμαστε καλά και να ακούμε μουσικάρες.



    stay tune
    RadioPoint
    SoulbassJr
    06.05.2007, 16:32
    Η μουσική είναι μία δραστηριότητα των ανθρώπων.Όπως όλες οι δραστηριότητες του ανθρώπινου είδους έτσι και η μουσική πέρνει και θα πέρνει ποικίλες μορφές.Η κάθε μορφή της εξυπηρετεί τα συμφέροντα μίας συγκεκριμένης εποχής και εκφράζει τα συναισθήματα που γεννά η εποχή αυτή.Οπότε το να κατακρίνει κάποιος την μουσική προτίμηση του άλλου είναι σαν να κατακρινει την ποικιλομορφία σε όλες της της εκφάνσεις.Η κατάσταση αυτή οδηγεί στην γενίκευση και σε φασιστοειδής αντιλήψεις.Όλα τελικά είναι σχετικά.Εκεί ήθελα να καταλήξω !!!
    Tren
    07.05.2007, 03:05
    Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος βασιμος λογος που να μην μας επιτρεπει να κατακρινουμε οτι μας εκνευριζει.Οπως δεν νομιζω οτι πρεπει να σεβαστω την προτιμηση καποιου σε σαβουροακουσματα.Να την ανεχθω ισως αλλα και παλι θα πρεπει να ειμαι σε πολυ καλη μερα.Η μουσικη υποδειλωνει το τι ειναι ο καθενας.Ενας ανθρωπος που θεωρει εντεχνη αηδια τον Χατζηδακη τον Θεοδωρακη τον Μαρκοπουλο,ενας ανθρωπος που δεν εχει διαβασει ποτε στην ζωη του Γκατσο ,που ακουει ονοματα οπως το Σιδηροπουλος,Ασιμος,και σου λεει νομιζω οτι τον ειδα περισυ στο VOX και που χρησιμοποιει σαν επιχειρημα την γνωστη καραμελα"Τι ναι αυτα ρεεεεεεε,εδω ηρθαμε να διασκεδασουμε"δεν υπαρχει περιπτωση ποτε μα ποτε ομως να γινει παρεα μου.Ελεος πια!Δικαιωμα του να ακουει ο καθενας οτι θελει ,δικαιωμα του να επιλεγει ,δικαιωμα μου ομως κι εμενα να αντιστεκομαι σε ολον αυτον τον καταναγκασμο.Μια ειναι η εξηγηση ..καθενας ακουει μεχρι εκει που καταλαβαινει.Και ενα το προβλημα....πρεπει να αρχισει να καταλαβαινει περισσοτερο γενικωςςςςςςςςς!!!Και λεω γενικως γιατι ολο αυτο το περι του να μην κατακρινω το δικαιωμα του "καθενος"να κανει" οτιδηποτε"εχει γινει καραμελα κι εδω δεν ειναι Αμστερνταμ!

    Το οτι μπορει η καθε μια τυχαια να πεταξει τα σκουπιδια της (τις μουσικες της,τις ταινιες της,την αφωνια της ,την αταλαντοσυνη της ...)απο το μπαλκονι ανενοχλητη κρυφα μεσα στη νυχτα δεν σημαινει οτι το πρωι που θα τα δουμε δεν θα της πουμε και κουβεντα!
    Μαυρο στα σκουπιδια δαγκωτο!
    Tren
    07.05.2007, 03:19
    Επισης κι εγω νευριαζω!Πολυ!Ειδικα οταν χρυσωνουμε την αγνοια μας για να δικαιολογησουμε τα γουστα μας.Η μουσικη ειναι τεχνη και μερος του πολιτισμου μας αναμφιβολα.Αν ταξιδεψεις σε μια ξενη χωρα για να κρατησεις λιγη απο την γευση της τρια πραγματα θα φερεις μαζι σου.Τα τοπια της σε φωτογραφιες,την μουσικη της και την κουζινα της.
    Δεν ειναι πολιτισμος η Χρυσπα ,πως να το κανουμε τωρα δηλαδη?

    Να κανουμε κι αξιοθεατο το Frangelico να μην μεινει τιποτα ορθιο?


    Ζητω οι ανεξαρτητες εντεχνες παραγωγες!!!!!!!!Παρτε τους τα γκεμια να σωθει τ'αυτακι μαςςςςςςςςς!!!!!!!!!!
    absurdus_delirium
    07.05.2007, 04:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 07-05-2007 στις 03:05 έγραψε...

    κρυφα μεσα στη νυχτα


    Το "κρυφά" που ακριβώς το είδες; Συμφωνώ με το μαύρο δαγκωτό σε ό,τι προσβάλλει την αισθητική μας! Ναιαιαι! Ωπς, μισό λεπτό.. Τι γίνεται αν η αισθητική μας προσβάλλεται από την ποιότητα;