ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Γιατί δεν πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που δεν αποδέχονται τη μουσική μας;

    Tren
    07.05.2007, 08:13
    Nα μ'αρεσει δηλαδη η τσουκνιδα και οχι το τριανταφυλλο. Ναι....... Δεν ειναι φυσιολογικο....Αντιμετωπιζουμε τον πασχοντα σαν ασθενη..τον πλησιαζουμε με αγαπη και υπομονη.Ψαχνουμε την αιτια αυτου του αποτελεσματος την βαθια ριζα του κακου και με τροπο του δειχνουμε τον σωστο δρομο.Λεμε ειναι συνειδητη αραγε επιλογη του η μηπως ειναι αντιδραση ενος κουρασμενου οργανισμου ολο αυτο?Κατι φταιει που ακουει το Βας ΒΑς Ο Παρασκευας ,βλεπει την Μαρια την ασχημη και ψηφιζει Σαρμπελ....

    Το κρυφα τη νυχτα ειναι μεταφορικο!Οχι μεσο !Ολοι οι βανδαλισμοι κρυφα γινονται, στην περιπτωση της μουσικης ομως αυτο το "κρυφα"μεταφραζεται με το γενικο ραδιοφωνικοτηλεοπτικοδιαφημιστικο πλασαρισμα που σε κανει να πιστευεις τελικα αν εισαι ευκολοπιστος, οτι για να το ακουνε ολοι παντου μαλλον καλο ειναι το ασμα!Και λες κι εσυ αντε να το βαλλω κι εγω να παιζει να ειμαι in!
    Εκει ακριβως την πατας την μπανανοφλουδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    melody-music
    07.05.2007, 14:41
    δεν τους κατακρινουμε γιατι ειμαστε large και δειχνουμε κατανοηση στους ανιδεους!!
    mavroula
    07.05.2007, 23:32
    Θαυμάζω το πάθος σου, εγώ ποτέ δεν θα μπορούσα να είμαι τόσο απόλυτη, αν και δεν εχω κανενα κολλητο που να ακουει με μανία σκυλάδικα....
    μια ερώτηση μόνο.. γιατί άμστερνταμ? θεωρείς ότι εκεί ο καθένας κάνει ότι του "καπνίσει"; ή ότι κανείς δεν κρίνει.. ; γιατί δεν πιστεύω ότι είναι η πόλη της απόλυτης ελευθεριας...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 07-05-2007 στις 03:05 έγραψε...
    .....Και λεω γενικως γιατι ολο αυτο το περι του να μην κατακρινω το δικαιωμα του "καθενος"να κανει" οτιδηποτε"εχει γινει καραμελα κι εδω δεν ειναι Αμστερνταμ!
    .....

    Tren
    08.05.2007, 01:06
    Αγαπητο Maraki24 δεν εννοω τιποτα αλλο απο αυτο ακριβως που γραφω,νομιζω οτι ειμαι σαφεστατη.
    Το θεμα αλλωστε δεν ειναι τι κανω εγω με τους φιλους μου ,αλλα η γνωμη μου για το συγκεκριμενο θεμα.Ουτε οι δυσκολιες της φιλης σου ,για την οποια ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα ειναι το θεμα μας!
    Ειπα την γνωμη μου και επιμενω .Στην ακρη τα γαιδουραγκαθα να φανουν τα λουλουδια.Να ζεσταθουν οι καρδιες των ανθρωπων.Να στροφαρει το μυαλο να ξυπνησουν οι ευγενικες αισθησεις στο σωμα τους.Να ιδρωσει η ψυχη οχι μονο ο γλουτος και η μασχαλη.Να ταξιδεψουν τα βλεματα.Να παρει η τεχνη τον θρονο της πισω και οι ποιητες τα ξενυχτια τους!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φερτε πισω την ανατριχιλα στον κοσμο!

    Αυτους κατακρινω ..αυτους που εκλεψαν απο την μουσικη το ανατριχιασμα!!!!!!!
    Tren
    08.05.2007, 01:20
    Τωρα για το Αμστερνταμ............... αυτο μου ρθε απλα να αναφερω !
    Θα συμφωνησω ομως μαζι σου Mavroula σ'αυτο ,δεν ειναι η πολη της απολυτης ελευθεριας!Και ειμαι κι εγω απολυτη σ'αυτο οπως κι εσυ.
    aggeliki
    08.05.2007, 10:38
    H τέχνη θέλει αυτιά και μάτια ανοιχτά.
    Πάντου υπάρχουν καλά και παντού υπάρχουν κακά...

    Δεν γίνετε να απορίπτουμε ανθρώπους για τα μουσικά τους ακούσματα...Αν είναι δυνατόν...
    Δηλαδή εμένα που η αδερφή μου ακούει Βανδή και εγώ Αλεξίου τι να κάνω να την διώξω από το σπίτι και να μην της ξαναμιλήσω???


    Έλεος...
    alex3
    08.05.2007, 11:30
    Η διάθεση να μην κρίνουμε και κατά-κρίνουμε, συνήθως κρύβει πίσω της έναν φόβο να μην κριθούμε και κατά-κριθούμε. Ζούμε σε ελεύθερη(τέλος πάντων, ας πούμε...) κοινωνία, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα της άποψης και, ακριβώς γι' αυτό, γίνεται και αντικείμενο κρίσης...Αν η κρίση είναι θετική ή όχι, είναι εξαιρετικά σύμπλοκο ζήτημα, και έχει να κάνει τόσο με τη δική μας γνώση των πραγματικών δεδομένων που διαμορφώνουν τις απόψεις μας, όσο και με το "ακροατήριο"στο οποίο απευθυνόμαστε... Ωστόσο, και ανεξάρτητα από την ακρίβεια της δικής μας άποψης για τον κόσμο και τα πράγματα, διατηρούμε πάντα το δικαίωμα της αποδοχής ή όχι οποιασδήποτε θέσης καθώς και το χαρακτηρισμό του φορέα της.

    Σ'αυτή τη βάση, η επιλογή συγκεκριμένων μουσικών ακουσμάτων συνήθως είναι ενδεικτική και μιας επιλογής και άλλων συνηθειών...Και για την οικονομία του χρόνου της ζωής, οι άνθρωποι γίνεται να κατηγοριοποιηθούν έστω και μόνο απ'αυτό...Ασφαλώς, δεν εννοώ κατηγοριοποίηση στον άξονα " καλός - κακός ", άλλωστε αυτό βρίσκω να είναι πολύ σχετικό στη ζωή-αλλά σ'εκείνον του "τακιμιάζω - δεν τακιμιάζω"...
    MoonSha
    09.05.2007, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 03-05-2007 στις 17:49 έγραψε...

    αρκεί να υπάρχουν και επιχειρήματα…αλλιώς είναι να κλαις από τα γέλια(και από τα νεύρα πολλές φορές)



    Μα από κάποιο σημείο και μετά δεν υπάρχουν επιχειρήματα. Μια ακολουθία νοτών μπορεί απλώς να δημιουργήσει μαγεία. Σε οποιδήποτε είδος μουσικής. Είναι αυτό "το κάτι", "το κλικ". Δεν εξηγείται, τουλάχιστον όχι με τα μέσα που διαθέτει ο άνθρωπος προς το παρόν.
    Το να λέμε ότι ο άλλος "τόσα ξέρει, τόσα λέει", είναι πολύ εύκολο. Το κάνουμε συνέχεια και όχι μόνο στη μουσική ("Ποια, αυτή η τάδε ηθοποιός; Σας πλασαρίστηκε για όμορφη και το χάψατε!"). Ας αποδεχτούμε καλύτερα ότι ο άλλος μπορεί εξίσου πηγαία και αυθόρμητα μ' εμάς να του αρέσει ή να μην του αρέσει κάτι.
    Παγίδες υπάρχουν. Εγώ ας πούμε ακούω πολλή ξένη ποπ επειδή μου αρέσει να χορεύω. Βλέπω το βίντεο κλιπ με τη χορογραφία και μετά θέλω να το ξανακούσω για να το χορέψω. Ή συνδέεις είδη μουσικής με συγκεκριμένες καταστάσεις πχ με τον σεξουαλισμό που επικρατεί όταν ακούγεται τσιφτετέλι ή με το ατσάλωμα που ξέρεις ότι αντιπροσωπεύει η μέταλ. Πέρα από το γεγονός ότι δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον άλλον για την κατάσταση που έχει ανάγκη, πέρα από το ότι είναι δύσκολο να ζήσουμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον, και πέρα από το ότι δεν είναι εύκολο από κάποιο σημείο και μετά να ξεδιαλύνεις τι είναι του "πακέτου" και τι είναι της ίδιας της μουσικής, δεν είναι και απαραίτητα κακό, ειδικά εφόσον ξέρουμε ότι μας συμβαίνει.
    Το "όλα συνηθίζονται" είναι κι αυτό παγίδα, αλλά προσοχή, ισχύει για όλα. Και η λιγότερο διαδεδομένη κλασική μουσική χρειάζεται εξοικείωση. Όπως και η μέταλ. Όπως και η rnb. Δε με νοιάζει αν επιστημονικά κάποια είναι ανώτερη. Έχει και αυτό την αξία του, μεγάλη δεν αντιλέγω, αλλά για μένα είναι δευτερεύον. Πιο δύσκολα αγγίζει κανείς την καρδιά μου (τέχνη) παρά το μυαλό μου (επιστήμη). Ξέρω ότι υπεραπλουστεύω, τα δύο μπλέκονται, αλλά χάριν της συζήτησης φτάνω στο βάθος όπου τα δύο διαχωρίζονται (εκεί όπου ένας σκοπός είναι ένας σκοπός χωρίς καν να ξέρεις σε ποιές νότες αντιστοιχεί).
    Εγώ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από θεωρία μουσικής και πιθανώς να μειώσετε απλώς σε αυτό τις απόψεις μου. Αλλά το εξής ελπίζω μόνο: όταν θα μάθω θεωρία της μουσικής, να μην ξεχάσω ότι υπάρχει και καθαρός αυθορμητισμός. Γιατί είναι εύκολο να πέσεις και σε αυτή την παγίδα: όταν σου μάθουν να χρησιμοποιείς ένα σφυρί να τα βλέπεις όλα για καρφιά. (Προς θεού δεν ισχυρίζομαι ότι η θεωρία της μουσικής δεν είναι αξιοθαύμαστο πράγμα. Ή ότι μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς αυτήν. Ούτε να χρεώσετε τις απόψεις μου σε κομπλεξισμό.)
    Για όλα αυτά, προτιμώ να αποδομώ τα δικά μου γούστα παρά τα γούστα των άλλων (ειδικά όταν δεν τους ξέρω καλά).

    Επεξεργασία: "Ειδικα οταν χρυσωνουμε την αγνοια μας για να δικαιολογησουμε τα γουστα μας." Αυτό πάει και ανάποδα - ούτε να χρυσώνουμε τις γνώσεις μας.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MoonSha στις 09-05-2007 18:41 ]


    Tren
    09.05.2007, 19:23
    Για να τελειωνουμε και να μην το παρακουραζουμε το θεμα ξαναεξηγουμαι.
    Το να απομονωνετε αποσπασματα απο τα γραπτα μου και να τα διαστρεβλωνετε δεν εξυπηρετει τον διαλογο και ειναι φαυλος κυκλος.
    Το λοιπον καταρχην η γνωση ειναι χρυσος απο μονη της δεν θελει επιχρυσωμα φιλε/η Moonsha, ο δρομος δε και ο αγωνας να την προσεγγισεις θησαυρος ολοκληρος.Κατα δευτερον Maraki24 ειναι δικαιωμα σου να δημιουργεις κριση απο τους ανθρωπους και τα βασανα τους .Οχι απο τα ακουσματα τους.
    Μου επιτρεπεις να μην κανω το ιδιο? Ωραιαααααααααααααααα!!!!!!
    Το ερωτημα ειναι αυτο που βλεπω απο πανω η κατι αλλο και δεν το εχω αντιληφθει?

    Αυτοι που δεν αποδεχονται την μουσικη μου ειναι οι πρωτοι που δεν αποδεχονται ενα κομματι του εαυτου μου.Αυτο σημαινει δηλαδη πως εγω πρεπει για να με αποδεχτουν να παω με τα νερα τους,ετσι δεν ειναι?Τωρα ολο αυτο εγω πρεπει να το δω με ανωτεροτητα και να μην το κατακρινω?Να την ακουσω την Βανδη εγω λοιπον .....και ερωτω Γιατι να μην ακουσουν και αυτοι τον Μαλαμα π.χ?

    Να σου πω εγω γιατι!Γιατι το "Μεχρι Μαη μηνα" εγω το καταλαβαινω το τραγουδακι...αλλα αυτοι αντε να καταλαβουν την "Αραχνη"....

    Tren
    10.05.2007, 00:05
    Maraki24 στην υγεια μας και στις μουσικες μας !
    mikepat
    10.05.2007, 00:28
    Το ξέρατε ότι τα σκουπίδια βγάζουν ενέργεια? και φιλική προς τη φύση!!!
    Αντι λοιπόν να τα κατακρίνουμε, ας τα χρησιμοποιήσουμε για να παραχθεί θετική ενέργεια από το πουθενά!!!



    deathminor88
    10.05.2007, 01:30
    Εχω βαρεθει να ακου βλακειες... Ειδικα για το ποια μουσικη ειναι καλη... Το κακο ειναι οτι οι ανθρωποι απλα δεν σκεφτονται ειτε γιατι δεν μπορουν ειτε γιατι τους εχουν καταντησει να μην θελουν να σκεφτουν αφου τα εχουν ολα ετοιμα... Ειδικα στην ελλαδα η κατασταση ειναι τραγικη. Ειναι απιστευτο το γεγονος οτι κανει 2 και 3 φορες πλατινενιους δισκους η βανδη... Ο κοσμος δν εχει να φαει ομως 30 ευρω σκαει για τα "καλαντα"... Ειναι απιστευτο το γεγονος του οτι οταν λεω οτι η συγχρονη ελληνικη μουσικη δν εχει τιποτα να μου προσφερει τρωω το κραξιμο της χρονιας και οταν λεω δεν μου αρεσει το μπουζουκι να μ λενε : "Ελληνας εισαι εσυ?" και εγω αναρωτιεμαι ποιος ειναι πιο ελληνας καποιος που απλα δεν του αρεσουν τα μπουζουκια (αλλα εχει ακουσει και Μικυ, και Βαγγελη Παπαθανασιου και Χατζιδακι και Πολυκανδριωτη) η καποιος π του αρεσει να βλεπει τη βισση και τη ζηνα ενω δεν ξερει ουτε καν το οτι υπαρχουν οι παραπανω?
    Για να πουμε την αληθεια ομως αν βγουν αυριο ολοι οι μεγαλοι οικοι μοδας και πουν τα κουρελλια ειναι στη μοδα, ολοι οι "εξυπνοι" θα πανε και θα φορεσουν κουρελια... Ετσι ειναι και με τη μουσικη... Το θεμα ειναι οτι ο θεος μας εδωσε το μυαλουδακι για να σκεφτομαστε και να επιλεγουμε... Ειμαι 19 χρονων και εχω καταληξει να ακουω απο κλασσικη μουσικη (λατρευω τα μπαροκ και τα ρομαντικα) μεχρι death και black metal και γενικοτερα μουσικη απ ολο τον κοσμο εκτος απο συγχρονα ελληνικα π πραγματικα ειναι απαισια. Αυτο που θα πω τωρα ομως αναιρει κατι που ειπα πριν. Τελικα η συγχρονη ελληνικη μουσικη εχει απειρα να μου προσφερει, απλα οχι αυτη που προβαλλεται και προωθειται αλλα εκεινη που υπαρχει στα στουντιο, στα ντεμο, στα μικρα μαγαζακια, στις σχολικες συναυλιες, κλπ...
    Και για να κλεισω θελω να θεσω μια ερωτηση: Ειναι "κολλημενος" καποιος που απ ολα τα ειδη μουσικης δεν τ αρεσουν τα συγχρονα ελληνικα. Οπως εγω δλδ που ακουω τα παντα (εχω μια προτιμιση στο ροκ και μεταλ) εκτος απο βανδές, βίσσες, ζηνες κλπ? Και τους ρωταω γιατι? Και μ λενε γιατι δν εχεις κατσει να τα ψαξεις πολυ και τα απορριπτεις επειδη δν σ αρεσουν 5 κομματια.. και τοτε αναρωτιεμαι σε ενα καδο με σκουπιδια μπορει να υπαρχει κατι καλο κ ομορφο που θα μ αρεσε να εχω στην κατοχη μ, μπορει ομως... Τι σημαινει οτι θα κατσω να ψαξω ολα τα σκουπιδια μηπως και το βρω η θα αναρρωτηθω τι μου λειπει και θα το ψαξω αλλου????

    Αυτα τα λιγα............
    Vangelis86
    10.05.2007, 05:50
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 10-05-2007 στις 01:30 έγραψε...

    Το θεμα ειναι οτι ο θεος μας εδωσε το μυαλουδακι για να σκεφτομαστε και να επιλεγουμε...


    Μερικοι ομως πρεπει να καταλαβετε οτι μουσικη δεν ακους με το μυαλο


    justin
    10.05.2007, 13:34
    guys,πολύ απόλυτοι είστε...οι μουσικές επιλογές είναι θέμα του καθενός κ εξαρτάται από πολλά πράγματα...την νοημοσύνη,το πνευματικό επίπεδο κ κυρίως τη διάθεση! Δηλαδή εσείς στους γάμους κ τα πανηγύρια ακούτε Μάλαμα+Ιωαννίδη;Για κατεβείτε λίγο,υπάρχουν κ άλλα είδη μουσικής με καλλιτέχνες που έχουν κάνει σπουδαία πράγματα κ έχουν δουλέψει πολύ για να φτάσουν σε ένα σημείο,δεν υπάρχει μόνο το έντεχνο...ΕΛΕΟΣ!(Προς θεού δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους εφήμερης κ τιποτένιας δόξας,βλέπε Μπεζεντάκου κ δεν συμμαζεύεται κλπ.)Δείτε πιο σφαιρικά!
    RandyOzzy
    10.05.2007, 15:48
    I apantisi pou fa stalfoune fa ine analoges me to ivos tis mousikis pou akoui o kafenas mas P.X
    ego akou Rock kai Metal kai fa katakrino aftous pou akoune R.A.P, R.N.B kai HIP - HOP me tin elpiva na xevigoun apo afto to gelio ivos mouiski.

    [size=7]www.rockforum.co.nr[/size]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RandyOzzy στις 10-05-2007 15:49 ]


    deathminor88
    10.05.2007, 17:10
    μουσικη οντως δεν ακους με το μυαλο αλλα με τα αφτια, με το μυαλο ομως σκεφτεσαι αν αξιζει να συνεχισεις να την ακους και αν σου προσφερει κατι και οχι απλα να σε κανει να κουνησεις λιγο τον κ()λ() σ!!! Και για να τελειωσς εδω το θεμα καλη μουσικη δν ειναι απαραιτητα η ροκ η το εντεχνο αλλα χιλλιαδες αλλα ειδη μουσικης επισης...

    Και επειδη κ εγω ειχα αποψεισ ιδιες με τον RandyOzzy πιο παλια, καταλαβα το λαθος μ κ θελω να του πω οτι παρολο που ο Randy ειναι ο μεντορας μ και τον λατρευω, δν σημαινει οτι πχ το rnb βλακεια και γελειο...

    mariam99
    11.05.2007, 22:44
    Εγω εχω βιωσει τιν κριτικη!!ακουω rock,καποια metal,και απο ελληνικα rock και εντεχνα.στο μερος ομως που ζω ολοι ακουν καρρα,τερλενγκα και γενικα οτι σκυλι κυκλοφορι εδω το εχουμε....ετσι μια φιλη μου με 8εωρει αναρχικια επειδη δεν διασκεδαζω κι εγω σε ποπ/λαικους ηχους,Ε-Λ-Ε-Ο-Σ...πλεον το εχουν παρει αποφαση πια ειμαι και απλα τσακωνομαστε καποιες φορες για τι μουσικη που θα βαλουμε!!ποσες φορες επιτελους 8α ακουσουμε αυτο το ηταν η ζωη μου κολαση και την εκανες απολαυση! παρολα αυτα ειμαι καλη φιλη και με κοριτσια που ακουν λαικα,αλλα εχω πολυ καλυτερες σχεσεις με το αλλο rockακι τις παρεας!η μουσικη μπορει να σε δεσει με καποιους γιατι ειναι τροπος εκφρασης..και ερχεσαι πιο κοντα με αν8ρωπους που εκφραζονται οπως εσυ...
    edelweiss
    11.05.2007, 23:54
    Σύμφωνοι :) δεν κατακρίνουμε ότι δεν μας αρέσει :) αλλά έχουμε κάθε δικαίωμα να λέμε την γνώμη μας μιας και αυτό για τον κάθε άνθρωπο είναι υποκειμενικό :)

    Οπότε είναι σεβαστό να σου λέει κάποιος την γνώμη του κι άμα θέλεις εσύ μην την ακους :)
    venus2
    12.05.2007, 12:51
    Παράθεση:

    Το μέλος mariam99 στις 11-05-2007 στις 22:44 έγραψε...

    Εγω εχω βιωσει τιν κριτικη!!ακουω rock,καποια metal,και απο ελληνικα rock και εντεχνα.στο μερος ομως που ζω ολοι ακουν καρρα,τερλενγκα και γενικα οτι σκυλι κυκλοφορι εδω το εχουμε....ετσι μια φιλη μου με 8εωρει αναρχικια επειδη δεν διασκεδαζω κι εγω σε ποπ/λαικους ηχους,Ε-Λ-Ε-Ο-Σ...πλεον το εχουν παρει αποφαση πια ειμαι και απλα τσακωνομαστε καποιες φορες για τι μουσικη που θα βαλουμε!!ποσες φορες επιτελους 8α ακουσουμε αυτο το ηταν η ζωη μου κολαση και την εκανες απολαυση! παρολα αυτα ειμαι καλη φιλη και με κοριτσια που ακουν λαικα,αλλα εχω πολυ καλυτερες σχεσεις με το αλλο rockακι τις παρεας!η μουσικη μπορει να σε δεσει με καποιους γιατι ειναι τροπος εκφρασης..και ερχεσαι πιο κοντα με αν8ρωπους που εκφραζονται οπως εσυ...


    κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ με μένα! παρόλο που βρίσκομαι σε μουσικό σχολείο κ υποτίθεται πως τα παιδιά εκεί έχουν κάποια παραπάνω μουσική καλλιέργεια, πολλοί από τους συμμαθητές μου ακούνε γουβ-γουβ κ το χαίρονται! κ μάλιστα κατακρίνουν κ τους άλλους που τολμούν να ακούσουν κάτι διαφορετικό, διότι το παίζουν σνόμπ κ δεν ακολουθούν το ρεύμα της εποχής. δηλαδή τι να πω!!! τα νεύρα μου!
    YrIazz
    16.05.2007, 20:53
    Για μενα το τι μουσικη ακουει καποιος ειναι ενα σοβαρο πρωτο κριτηριο για να βγαλω ενα γρηγορο συμπερασμα... Δε λεω εξαιρεσεις υπαρχουν παντου, αλλα δεν μπορω με τιποτα να βρεθω ουτε μουσικα ουτε "χημικα" με ανθρωπους που ακουν σκυλαδικα...

    Ειτε το θελουμε ειτε οχι η μουσικη που ακουει ο καθενας μας, μας διαμορφωνει κ αντανακλατε κ σε αλλες πτυχες της γενικοτερης συμπεριφορας κ αντιληψης μας... Και αν θελετε αυτη ειναι μια απο τις "χαρες" της...