ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.816 μέλη

    Γιατί δεν πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που δεν αποδέχονται τη μουσική μας;

    fwdas
    17.05.2007, 16:27
    Η αγαπη για την μοθσικη,για οποιοδήποτε είδος μουσικής ειναι πολυ σημαντικο!με εκνευριζουν ομως οι αν8ρωποι που ακουνε τραγουδια πο τα προβαλλουν τα media χωρις ναι "ψαχνονται" κα8ολου και νομιζουν πως ειναι μουσικη!!
    Zefuros
    17.05.2007, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 16-05-2007 στις 20:53 έγραψε...

    Για μενα το τι μουσικη ακουει καποιος ειναι ενα σοβαρο πρωτο κριτηριο για να βγαλω ενα γρηγορο συμπερασμα... Δε λεω εξαιρεσεις υπαρχουν παντου, αλλα δεν μπορω με τιποτα να βρεθω ουτε μουσικα ουτε "χημικα" με ανθρωπους που ακουν σκυλαδικα...



    Mallon πρεπει να αλλαξεις λιγο τα αρχικα σου κριτηρια.... δεν παιζουν.... σορρυ

    mmmyrto
    17.05.2007, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 17-05-2007 στις 16:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 16-05-2007 στις 20:53 έγραψε...

    Για μενα το τι μουσικη ακουει καποιος ειναι ενα σοβαρο πρωτο κριτηριο για να βγαλω ενα γρηγορο συμπερασμα... Δε λεω εξαιρεσεις υπαρχουν παντου, αλλα δεν μπορω με τιποτα να βρεθω ουτε μουσικα ουτε "χημικα" με ανθρωπους που ακουν σκυλαδικα...



    Mallon πρεπει να αλλαξεις λιγο τα αρχικα σου κριτηρια.... δεν παιζουν.... σορρυ




    Η μουσική που ακούει κάποιος αποκαλύπτει στοιχεία του χαρακτήρα του...
    mmmyrto
    17.05.2007, 18:13
    Κατά τη γνώμη μου ο καθένας έχει το δικαίωμα να ακούει αυτό που θέλει εφόσον του αρέσει. Μπορεί κάποιος να ακούει μουσική που εμένα δεν μου αρέσει ή την απεχθάνομαι, θα του πω απλά την άποψή μου, χωρίς να τον κατακρίνω..
    Το πρόβλημα πιστεύω ότι έγκειται αλλού. Στο ότι πολλοί ακούνε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής, μόνο και μόνο επειδή προβάλεται και επειδή είνα της μόδας..
    pluton
    17.05.2007, 23:24
    Γιατί, ούτε κι εμείς αποδεχόμαστε πάντα τη μουσική τους...
    YrIazz
    18.05.2007, 21:09
    @zefuros
    Τι εννοεις Mallon πρεπει να αλλαξεις λιγο τα αρχικα σου κριτηρια.... δεν παιζουν.... ?? Σαφως κ παιζουν μιας κ τοσα χρονια βαση καταστασεων κ ανθρωπων που εχω γνωρισει σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα..... Ακομη κ με φιλους που εκανα παρεα χρονια με το που το γυρισαν σε αυτο το στυλ, μετα απο καποια χρονια κοψαμε γιατι τα ενδιαφεροντα μας δεν ηταν ουτε στο ελαχιστο κοινα...

    Και αναφερομαι μονο σε αυτους που ακουνε σκυλαδικο γιατι με ολα τα παιδια που ακουνε τα υπολοιπα ειδη υπαρχει μια κοινη βαση επικοινωνιας....
    Tren
    20.05.2007, 14:11

    Οποιος θελει να εχει αποψη για τη μουσικη τα ακουει ΟΛΑ και κραταει αυτα που ειναι του γουστου του.Δεν ακουει μονο αυτα που ειναι του γουστου του και κανει κριτικη σε ΟΛΑ!
    uranous88
    20.05.2007, 15:44
    Πιστεύω ότι όλα τα μουσικά είδη (εκτός μερικών, βλέπε ελαφρολαικοποπτσιφτετελοσκυλαδικο...) αξίζουν τουλάχιστον τον σεβασμό μας. Δε λέω μπορεί να μας αρέσει πιο πολύ ένα είδος από ένα άλλο, αλλά αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να το κατακρίνουμε. Απ'όλα τα είδη έχουν περάσει σπουδαίοι καλλιτέχνες και δεν μπορούμε εμείς να τους ακυρώνουμε έτσι απλά. Δεν υπάρχει καλύτερη μουσική όταν αναφερόμαστε σε διαφορετικά είδη. Μπορείς να πεις "Αυτή η ντομάτα είναι καλύτερη γευστικά από αυτό το μήλο"? Δε νομίζω...
    lowbapsoldier
    30.05.2007, 19:20
    otan kounas aplws ton kol. sou se 1 skyladiko kai den akous mousikh. otan akous ta skylo pop apo kinhta stous dromous kai arxizeis na ta sigotragoudas apo mesa sou giati einai to agaphmeno ti gomenas sou kai prepei na to ksereis. OTAN NTREPESAI NA PEIS: NAI RE, AKOUW AYTH TH MOUSIKH GIA TO 1 KAI GIA TO ALLO LOGO. denmporw na mhn se katakrinw
    lowbapsoldier
    30.05.2007, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος RandyOzzy στις 10-05-2007 στις 15:48 έγραψε...

    I apantisi pou fa stalfoune fa ine analoges me to ivos tis mousikis pou akoui o kafenas mas P.X
    ego akou Rock kai Metal kai fa katakrino aftous pou akoune R.A.P, R.N.B kai HIP - HOP me tin elpiva na xevigoun apo afto to gelio ivos mouiski.

    [size=7]www.rockforum.co.nr[/size]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RandyOzzy στις 10-05-2007 15:49 ]





    pes mas enan logo gia ton opoio eisai anti8etos me to hip-hop
    flyer
    31.05.2007, 02:15
    Παιδία ας σοβαρευτούμε επιτέλους.Θα πω και γω την γνώμη μου,γιατι εχουμε δημοκρατία και πρέπει να ακουγοντε όλες οι απόψεις ασχέτος αν κάποιες απο αυτές πικραίνουν η ενοχλούν.Εχω τρελαθεί σήμερα στίς μερες μας να ακούμε ξενόγλωσσα τραγούδια.Ελεος πια έλεος.Ηθελα να ηξερα οι ξένοι ακούνε ελληνική μουσική?Αμφιβάλλω κατηγοριματικά.Γιατι λοιπον να ακουμε ξένα?Τι μας προσφέρουν παραπάνω?τι μηνύματα μας περνάνε?το μονο που υπάρχουν είναι για να ξεδίνουμε στα ορθάδικα και να κοπανιώμαστα σαν καννίβαλοι.γιατι για τετοια μουσικη πρόκειτε.κανιβαλικη.και δεν αναφέρομε στα ξένα πουνε καπως ποιό ελαφρού στιλ οπως μλουζ η αλλα.Αναφέρομε για ηλεκτρονικές μουσικές και χιπ χοπ και αλλα του είδους τους.Βέβαια γουστα είναι αυτά δεν αντιλέγω, ο καθένας να ακούσει οτι θέλει.Αλλα και γω λέω την αποψι μου ασχέτος αν σε καποιους δεν αρεσουν τα λεγόμενα μου και προσπαθούν να μου επιβληθούν.Εγω δεν επιβάλλομαι σε κανέναν.λεω την αποψή μου και θα την λεω πάντα.
    athanasp
    31.05.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 20-05-2007 στις 14:11 έγραψε...


    Οποιος θελει να εχει αποψη για τη μουσικη τα ακουει ΟΛΑ και κραταει αυτα που ειναι του γουστου του. Δεν ακουει μονο αυτα που ειναι του γουστου του και κανει κριτικη σε ΟΛΑ!



    Συμφωνώ απολύτως!!!
    deathminor88
    31.05.2007, 19:16
    Παράθεση:

    Το μέλος RandyOzzy στις 10-05-2007 στις 15:48 έγραψε...

    I apantisi pou fa stalfoune fa ine analoges me to ivos tis mousikis pou akoui o kafenas mas P.X
    ego akou Rock kai Metal kai fa katakrino aftous pou akoune R.A.P, R.N.B kai HIP - HOP me tin elpiva na xevigoun apo afto to gelio ivos mouiski.

    [size=7]www.rockforum.co.nr[/size]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RandyOzzy στις 10-05-2007 15:49 ]





    Πιστεψε με υπαρχουν πολυ ωραια hip hop και rnb τραγουδια... To oτι ακους ροκ δεν σημαινει οτι απαγορευεται να ακους αλλες μουσικες επισης... Εδω ολοκληρος santana εχει ip hop κομματι...!!!
    MagicaDeSpell
    01.06.2007, 08:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 20-05-2007 στις 14:11 έγραψε...


    Οποιος θελει να εχει αποψη για τη μουσικη τα ακουει ΟΛΑ και κραταει αυτα που ειναι του γουστου του.Δεν ακουει μονο αυτα που ειναι του γουστου του και κανει κριτικη σε ΟΛΑ!


    Συμφωνώ Απόλυτα μαζίσου ....Εγω ακουω πολλα ειδη ανάλογα την στιγμή την διάθεση ή την παρέα...Φυσικά και αγαπώ περισσότερο τα rock/metal/80's ή ελληνικό έντεχνο αλλά γενικότερα απολαμβάνω ότι μ αρέσει (μουσική/στίχος) ανεξάρτητα σε τι είδος ανήκει

    renabill
    01.06.2007, 10:17
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 04-05-2007 στις 09:31 έγραψε...

    Εύστοχη η παρομοίωση της τροφής με τη μουσική και της απάρνησης κάποιου μουσικού είδους με την αλλεργία . Γενικά δεν κατακρίνω , απλά εξοργίζομαι μερικές φορές με τους στίχους και τις μουσικές που προσπαθούν να μας πασάρουν ορισμένοι "δημιουργοί"



    Το ότι απορρίποτουμε ένα είδος μουσικής και διαλέγουμε κάποιο άλλο δε σημαίνει ότι το κατακρίνουμε. Αλλά και όσοι το κατακρίνουν απλά γράφουν τη γνώμη τους.Εκεί δε βρίσκω κάτι κακό, αλλά σε μερικούς που προσπαθούν να την επιβάλλουν.
    riffmeister
    01.06.2007, 16:36
    εγω παντος ξερω οτι αυτοι που υποστηριζουν οτι και καλα τ'ακουνε ολα και δεν απορριπτουν τιποτα κλπ κλπ ειναι οι μεγαλυτεροι υποκριτες...
    r0us
    03.06.2007, 06:12

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : r0us στις 06-03-2009 02:57 ]


    deathminor88
    03.06.2007, 14:27
    Παράθεση:

    Το μέλος riffmeister στις 01-06-2007 στις 16:36 έγραψε...

    εγω παντος ξερω οτι αυτοι που υποστηριζουν οτι και καλα τ'ακουνε ολα και δεν απορριπτουν τιποτα κλπ κλπ ειναι οι μεγαλυτεροι υποκριτες...



    Toτε φιλε μου ξερεις λαθος! Ακουω σχεδον ολα τα ειδη μουσικης (δεν ακουω τα "μπουζουκια") απ ' ολο τον κοσμο και οχι μονο αυτο αλλα εχω ασχοληθει μαζι τους αρκετα, και ξερω τι γινεται... Μονο ετσι ανακαλυπτεις την μαγεια και ποικοιλια της μουσικης και οχι με το να ακους 1 ειδος και να απορριπτεις τα αλλα... Κολλημενους εγω θεωρω αυτους που λενε πχ οτι εισαι κολλημενος επειδη το απρριπτεις χωρις να το εχεις ψαξει. Αυτο μου κοπανανε 2 φιλοι μου οι οποιοι ακουνε τα "μπουζουκια" ομως αυτο που δεν καταλαβαινουν ειναι οτι αυτοι ειναι σε χειροτερη μοιρα γιατι πχ δεν εχουν καν ασχοληθει με το black metal, η το death metal... (ενδεικτικα αναφερα τα παραπανω ειδη).
    otarek
    03.06.2007, 17:54
    Ο τρόπος που τίθεται το ερώτημα του θέματος είναι περίεργος. Δέχεται ως αρχή το ότι δεν πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που δεν αποδέχονται τη μουσική μας. Από κεί και πέρα αναζητά τους λόγους.

    Προσωπικά, αν δεχόμουν το αξίωμα του ότι δεν πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που δεν αποδέχονται τη μουσική μας, θα απαντούσα: γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν αξίζουν ν' ασχοληθούμε μαζί τους.

    Όποιος δεν αποδέχεται τη μουσική μου, απορρίπτει ένα μέρος του είναι μου. Ε, δε θα κάτσω να σπαταλήσω το χρόνο μου στο να με αποδεχτεί όπως είμαι....
    riffmeister
    04.06.2007, 18:34
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 03-06-2007 στις 14:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος riffmeister στις 01-06-2007 στις 16:36 έγραψε...

    εγω παντος ξερω οτι αυτοι που υποστηριζουν οτι και καλα τ'ακουνε ολα και δεν απορριπτουν τιποτα κλπ κλπ ειναι οι μεγαλυτεροι υποκριτες...



    Toτε φιλε μου ξερεις λαθος! Ακουω σχεδον ολα τα ειδη μουσικης (δεν ακουω τα "μπουζουκια") απ ' ολο τον κοσμο και οχι μονο αυτο αλλα εχω ασχοληθει μαζι τους αρκετα, και ξερω τι γινεται... Μονο ετσι ανακαλυπτεις την μαγεια και ποικοιλια της μουσικης και οχι με το να ακους 1 ειδος και να απορριπτεις τα αλλα... Κολλημενους εγω θεωρω αυτους που λενε πχ οτι εισαι κολλημενος επειδη το απρριπτεις χωρις να το εχεις ψαξει. Αυτο μου κοπανανε 2 φιλοι μου οι οποιοι ακουνε τα "μπουζουκια" ομως αυτο που δεν καταλαβαινουν ειναι οτι αυτοι ειναι σε χειροτερη μοιρα γιατι πχ δεν εχουν καν ασχοληθει με το black metal, η το death metal... (ενδεικτικα αναφερα τα παραπανω ειδη).




    ναι, για τους κολλημενους εχεις δικιο, αλλο το ενα αλλο το αλλο. εγω λεω οτι αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι που λενε οτι ακουνε απ'ολα ειναι υποκριτες και το λενε για να δειχνουν ανοιχτομυαλοι κι'ετσι...παντως ειναι προτερημα να μην κολλας και να την ψαχνεις γενικοτερα.