ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιο είναι το κομμάτι που σας θυμίζει μία συγκεκριμένη ώρα της ημέρας;

    despinakontogianni
    03.05.2007, 15:13
    Υπάρχουν κομμάτια που μόλις τα ακούμε μας φέρνουν μια συγκεκριμένη ώρα ή εποχή στο μυαλό. Είτε είναι γραμμένα για αυτή την εποχή είτε όχι.
    Για παράδειγμα εμένα το "Φθινόπωρο" της Λίνας Νικολακοπούλου μου φέρνει στο μυαλό την αρχή του φθινοπώρου γιατί το αναφέρει μέσα. Όπως και το "Μια μέρα μετά" της Χαρούλας μου φέρνει στο μυαλό πάντα απόγευμα. Αλλότε μας συγκινούν και άλλοτε είναι αφόρητα... Εσείς;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 03-05-2007 15:57 ]


    Tropaiatissa
    03.05.2007, 15:43
    Εμένα το "Σαββατόβραδο" του Μ. Λοΐζου και του Λευτ. Παπαδόπουλου, μου φέρνει μια μελαγχολία γιατί μιλάει για ένα Σαββατρόβραδο που έφυγε...

    Υ.Γ.: Μήπως μπορείς να γράφεις τους τίτλους των topics με μικρά γράμματα; Με κεφαλαία βγαίνουν πολύ μεγάλοι σε μήκος...
    PAPAZOGLOUFAN
    03.05.2007, 17:32
    το "γραμμα" του Σ. Μαλαμα.εκει που λεει δε θελω να πικραινεσαι της κυριακεσ τα βραδια.χωρις αυτη τη σκοτεινια τα χρινια μενουν αδεια.μου θυμιζει παντα τη μουντιλα που νοιωθω τα βραδυα της κυριακης,το χειμωνα συνηθως
    absurdus_delirium
    03.05.2007, 18:37
    Όταν πήγαινα στο Ποσείδι, στις κατασκηνώσεις του ΑΠΘ, την ώρα που έγερνε ο ήλιος στη θάλασσα, έπαιζε πάντα τον Τελευταίο των Μοϊκανών, το Conquest of Paradise (1492) και το Apres la pluie..