ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Έχει νόημα ο κόσμος όπως είναι;

    Spirous
    04.05.2007, 00:05
    Αλήθεια ο κόσμος μας όπως είναι έχει νόημα; Τι εννοώ: έχει νόημα ένας κόσμος ο οποίος αποτελείται από όντα που φθείρονται, γερνάνε και πεθαίνουν; Αυτή η εξάρτηση μας από την ύλη, την ενέργεια, το χώρο και το χρόνο δεν υποβαθμίζει την ύπαρξή μας; Μήπως τελικά η αυτοκαταστροφή εκτός από γεγονός μοιραίο είναι και γεγονός αναγκαίο με την ελπίδα ότι μπορεί μέσα από τις στάχτες να δημιουργηθεί μια άλλη ζωή πιο δυνατή και αιώνια; Γιατί διαφορετικά, προσωπικά δεν βρίσκω κανένα νόημα κάποια μέρα να οι άνθρωποι να ζουν αγαπημένοι, ειρηνικά και δίκαια αλλά να συνεχίσουν να έχουν τις παραπάνω εξαρτήσεις και τελικά να πεθαίνουν. Εσείς τι πιστεύετε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 04-05-2007 00:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 04-05-2007 00:09 ]


    fantasma
    04.05.2007, 00:44
    τι να σου πω κι εγω τωρα.....
    μεγαλη ιστορια...

    movflower
    04.05.2007, 00:51
    Σπάιρους, με το ωραίο νικ.

    Περνάς μια σκοτεινή φάση,πιστεύω, που όλοι περάσαμε και περνούμε ακόμα, καμιά φορά. Παίρνω το θάρρος να το πω αυτό, γιατί έχω διαβάσει και τα κείμενα στο μπλογκ σου.

    Η ύπαρξη κανενός δεν είναι ασήμαντη ή γελοία. Αλλιώς δεν θα ήταν εδώ γύρω.Η ζωή είναι ωραία, φτάνει να μην την καταστρέφουμε. Και άσε τους άλλους να κάνουνε ό,τι θέλουνε. Εσύ να είσαι σωστός. Εσύ να είσαι καλά. Αυτό έχει σημασία όταν έρθει η στιγμή του θανάτου που λες.

    Φιλιά

    Astron
    04.05.2007, 01:00
    Spirous, να σε ρωτήσω το αντίστροφο:
    "έχει νόημα ένας κόσμος ο οποίος αποτελείται από όντα που ΔΕΝ φθείρονται, ΔΕΝ γερνάνε και ΔΕΝ πεθαίνουν;"

    Spirous
    04.05.2007, 01:05
    Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πιο αισιόδοξο.
    Astron
    04.05.2007, 01:22
    Ή και πιο μάταιο.
    Είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας.
    movflower
    04.05.2007, 01:29
    Υπάρχει και η θεωρία της Μετεμψύχωσης...
    alexisgerardis
    04.05.2007, 10:29
    Γεια σου Spiro. Ρωτάς αν ο κόσμος έχει νόημα και το συγκεκριμενοποιείς,
    λέγωντας για τη φθορα κλπ. Θα σε ρωτούσα σε σχέση με ποιό άλλο συμπαντικό
    πρότυπο σαν σύστημα αναφοράς ρωτάς?
    Σ' αυτό το ένα σύμπαν ο χρόνος χοντρά χοντρά, δίνει το στοιχείο της αρχής της μέσης και του τέλους,ενός αστεριού,
    μιας μύγας, των ανθρώπων και όλων των έμψυχων και άψυχων.
    Λέω χοντρά χοντρά για να μην μπούμε σε κβαντικές θεωρίες,
    παράλληλα συμπάντα κλπ και έτσι να εστιάσουμε στο πιο απτό σύμπαν που γνωρίζουμε.
    Η ζωή γεννιέται και πεθαίνει και αυτό είναι αξίωμα.
    Τώρα αν είναι μάταιο... πολύ το έχουν αναρωτηθεί κατά καιρούς...
    Με τη δημιουργία πιό αιώνιας ζωής τι εννοείς?
    Ζητάς απλά παράταση ζωής, αντί για εναν περίπου αιώνα που ζούμε, να πάει παραπάνω?
    Μάλλον η αθανασία είναι πιο δελεαστική...
    Η εξάρτηση από την ύλη και τα υπόλοιπα που αναφέρεις
    δεν υποβαθμίζει κατά τη γνώμη μου κάτι.
    Είναι το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείται η ζωή, αλλά το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε?
    Άν ο πνευματικός κόσμος είναι ενα δημιούργημα της φαντασίας μας και όχι πραγματικός, τότε αυτό συμβαίνει στον άνθρωπο ακριβώς για να καθυσηχάσει τους φόβους που αναφέρεις.
    Το πας πολύ πιο μακρυα νομίζω όμως τι στιγμή που αναρωτιέσαι αν η εξάρτηση από όλα αυτά (ύλη, ενέργεια, χώρος και χρόνος) υποβαθμίζει την ύπαρξη.
    Ακόμα και πνέυματα να είμασταν σε ενα άχρονο και άπειρο κόσμο
    χωρίς ύλη, μια κάποια ενέργεια πρέπει να υπάρχει.
    Αν η ενέργεια έχει συνείδηση τότε πράτει.
    Δεν είναι σαν το ηλεκτρικό ρεύμα.
    Είναι σαν το ζώο ή το "ζώον" άνθρωπος.
    Όταν η συνειδητή ζωή πράττει,
    κινείται με το ένστικτο της επιβίωσης.
    Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που έχει αναπτύξει τη διάνοια, λόγω του εγκεφάλου του, τη συλλογή και επεξεργασία πληροφοριών, και με τη γνώση και την επιστήμη κυριάρχησε στη γη.
    Κρατάει ακόμα κάποια βασικά ένστικτα τα οποία είναι και η αιτία να μην
    ακολουθεί συχνά τους ηθικούς κανόνες, που ο ίδιος έχει θέσει στις κοινωνίες του,
    όπως ο σεβασμός του συνανθρώπου.
    Δεν είναι τυχαίο ότι η ηθική είναι ένας σημαντικός κλάδος της φιλοσοφίας...
    Όταν ο άνθρωπος με συνειδητή προσπάθεια μειώσει τη βία του έναντι του κοινού καλού, τότε μπορούμε να έχουμε ελπίδα ότι δε θα κάνει λαμπόγυαλο τον πλανήτη μας.
    Και σε έναν πιο δίκαιο κόσμο δε θα σου φταίει τόσο το χρονικό πλαίσιο στο οποίο ζούμε, ούτε θα αναρωτιέσαι αν είναι μάταιο.
    Αν εγω προστατεύω το κοινό καλό ακόμα και χωρίς να κυνηγήσω το μάγκα που με έβρισε μεσ την κίνηση απο το δίπλα αμάξι, δίνω όραμα για μια καλύτερη ζωή.
    Απαλοιφή λοιπόν των κακών ενστίκτων επιβίωσης και αυτοπροστασίας στο βαθμό που διεισδύουν στο χώρο και την ακεραιότητα των άλλων και μάλιστα, απαλοιφή αυτών από όλους μας...
    Το ένστικτο της αναπαραγωγής μας, μας αρέσει και το κρατάμε, κατά τα άλλα καθώς και την χαρά του σεξ.
    Έχουμε διάνοια και λογική να μας κάνουμε ότι θέλουμε.
    Έχουμε ελπίδα μόνο αν κρατήσουμε μέσα μας ότι προστατεύει τη ζωή όλων.
    Ειλικρινά αναρωτήσου: σου φταίει η διάκρεια ζωής και τα πλαίσια στα οποία κινείται η ύλη ή μήπως η κακή ποιότητα ζωής που ακόμα δημιουργεί ο άνθρωπος?
    Προτείνεις την αυτοκαταστροφή έναντι κάποιας καλύτερης ζωής?
    Θα έπειθες όλη την ανθρωπότητα να αυτοκτονήσει, για να έρθει κάτι καλύτερο?
    Η ζωή είναι ωραία. Εμείς τι κάνουμε?null
    KAKOFONIKS
    04.05.2007, 11:56
    Εγώ πιστεύω ότι και βέβαια έχει νόημα ο κόσμος η ζωή και όλα αυτά που υπάρχουν αρκεί να το βρεί ο καθένας σε προσωπικές αναζητήσεις σύ φίλε Σπύρο είσαι σε αυτήν την αναζήτηση!


    Γενικότερα πιστεύω στην δύναμη των αντιθέτων , θέλω να πω δηλαδή ότι δεν θα είχε νόημα ζωή χωρίς θάνατο (θα βαριόμασταν), σχέση δίχως χορισμό ή αγάπη χωρίς μίσος(δεν θα μπορούσαμε να προσδιορίσουμε τι απο τα δυο νιώθουμε κ.τ.λ.

    Αυτό που θέλω να πώ είναι πως όλα στην ζωή μας (ακόμα και η ίδια η ζωή με τον θάνατο) είναι αλληλένδετα και αλληλοεξαρτόμενα(αν υπάρχει τέτοια λέξη)!

    Αυτά τα ολίγα!
    alekos5
    04.05.2007, 13:25
    eilikrina me eekseplikse o titlos tou thematos!
    ti simainei an exi o kosmos noima? einai o kosmos mas , se ayton ton kosmo eimaste emis kai oi anthropoi pou agapame
    roufikste tis stigmes , tis ores konta se agapimena prosopa, apolauste mia volta sthn akrogialia kai mia...panselino me ayto pou agapate
    exi noima o kosmos , h zoi , opo kai na einai
    rompa
    04.05.2007, 16:36
    Και εγώ υποστήριζα ότι κάτι προσωρινό και σύντομο δεν έχει νόημα ..Όμως σκέψου ότι μπορεί η συντομία να του δίνει νόημα ... Από την άλλη για τη δική σου ατομική ύπαρξη νομίζω ότι εσύ βρίσκεις το νόημα ...Εγώ π.χ μπορεί να θεωρώ ανούσιο να ζεις άρρωστος και καθηλωμένος σε μία καρέκλα , το άτομο όμως αυτό μπορεί να βρίσκει νόημα σε όλο αυτό .
    absurdus_delirium
    04.05.2007, 17:37
    Αυτό που πιθανότατα σε τρώει είναι το κατά πόσο η ύπαρξή μας είναι παράλογη. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε έναν πολύ αγαπητό μου διανοητή, τον Αλμπέρ Καμύ. "Ο μύθος του Σίσυφου" και "Ο ξένος" είναι δύο βιβλία που πάνε χέρι-χέρι και θα σου δώσουν , αν όχι μια απάντηση, ένα επόμενο σκαλοπάτι στις σκέψεις σου. Το θετικό είναι πως αυτό το σκαλοπάτι δεν είναι ούτε χαζοχαρούμενα αισιόδοξο ούτε καταθλιμμένα νιχιλιστικό.
    Αυτό που κάνει ο Καμύ είναι να δώσει δυαδικότητες: χαρά-θλίψη, φως-σκοτάδι, ζωή-θάνατος. Τονίζει τη θνητότητά μας για να απαιτήσει μεγαλύτερη αναγνώριση της ομορφιάς της ζωής. Ωστόσο, ενώ μπορούμε να ζήσουμε με τη δυαδικότητα (μετά από το σκοτάδι έρχεται το φως) είναι δύσκολο να ζήσουμε με το παράδοξο που αφηγείται στο Μύθο (η ζωή αξίζει, αλλά δεν έχει νόημα): Θεωρούμε πως η ζωή μας και η ύπαρξη μας έχουν μεγάλη αξία. Από την άλλη όμως ξέρουμε πως με το θάνατό μας ακυρώνονται τελικά όλες μας οι προσπάθειες, στερούνται νοήματος και, συνεκδοχικά, αξίας. Ενώ δεν ασχολείται ουσιαστικά με το να ορίσει το Παράλογο, ασχολείται με το πως βιώνεται. Κι εδώ συμφωνώ με τους προηγούμενους. Choose life. Choose..
    vero
    04.05.2007, 19:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-05-2007 στις 01:22 έγραψε...

    Είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας.



    θα συμφωνησω
    venus2
    05.05.2007, 13:32
    file Spirous,
    katarxin signwmi gia ta greeklish, alla den ginetai alliws...
    o kosmos mas fisika k exei noima!!!! alliws, an ola htan monima k aiwnia, tha ta bariomastan k tote pragmatika den tha ipirxe noima!!! gia afto iparxei i fthora k oxi i aftharsia k i athanasia. twra, oson afora tin eksartisi mas apo ola afta pou eipes, afta mallon iparxoun gia na diatirithei mia taksi. o xronos k i energeia einai ennoies pou oute tis katanooume plirws oute mporoume na is elenksoume. distixws bebaia... par'ola auta, den prepei na leme oti epeidi den ta elenxoume den exei noima i zwi mas. apla prepei na ta afisoume na kiloun mazi mas.
    autaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
    gazakas
    05.05.2007, 13:46
    Ο κόσμος δεν έχει νόημα - Ο κόσμος απλά είναι.
    Steppenwolf
    05.05.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 05-05-2007 στις 13:46 έγραψε...

    Ο κόσμος δεν έχει νόημα - Ο κόσμος απλά είναι.



    Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη...
    Αν παρόλα αυτά έπρεπε να διαλέξω μεταξύ ενός κόσμου άφθαρτου και αιώνιου και του δικού μας, θα διάλεγα τον δικό μας.
    Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να πρέπει να ζούμε αιώνια. Σαν εφιάλτης μου μοιάζει.

    Αλλά νόημα στην ύπαρξή μας δεν βρίσκω.

    Τελεταία σκέφτομαι πως το μόνο που αξίζει είναι να κάνεις το πέρασμά σου από εδώ πλούσιο σε εμπειρίες. Θετικές, αρνητικές δεν έχει σημασία. Με βλέπω σαν ένα σφουγγάρι και θέλω να "ρουφήξω" όσα περισσότερα μπορώ. Ένας μεγάλος έρωτας, ένα ποίημα ή μια μελωδία που σε ταξιδεύει, μια βόλτα στην παραλία κάτω από το φεγγαρόφωτο, ένα καλό φαγητό, μια βραδιά με φίλους, όλα αυτά προσθέτουν ευχάριστες πινελιές στην ζωή μας, κί ίσως να τις δίνουν αξία. Χέρι με χέρι όμως με αυτά πάνε και οι άσχημες στιγμές, οι οποίες, όσο κι αν δεν τις θέλουμε, μας συμπληρώνουν ως άτομα, μας βοηθάνε να εκτιμήσουμε τις πρώτες και πολλές φορές μας είναι απαραίτητες για να εξελιχθούμε σαν άτομα. Τα δίπολα είναι αναγκαία κατά τη γνώμη μου, αλλιώς τα πάντα είναι επίπεδα, άνοστα, άχρωμα, χλιαρά, μέτρια και εν τέλη άχρηστα. Βαρέθηκα τα μέτρια. Θέλω εξάρσεις, συκγινήσεις και έντονα συναισθήματα. Δε με νοιάζει τόσο σε ποιά μεριά της ζυγαριάς θα είναι, στα κακά ή στα καλά. Αλλά η προοπτική μιας μέτριας και συγκαταβατικής ζωής/πορείας με τρελαίνει.

    Ίσως λοιπόν αυτές οι κάθε είδους εμπειρίες να δίνουν λίγη αξία στις στιγμές μας σε αυτό τον κόσμο. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλο το "σύστημα" στερείται νοήματος.

    Yo yo contigo alli!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 05-05-2007 15:43 ]


    gogere17
    05.05.2007, 15:32
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 04-05-2007 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-05-2007 στις 01:22 έγραψε...

    Είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας.



    θα συμφωνησω


    κι εγω
    siopiloss
    05.05.2007, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 04-05-2007 στις 17:37 έγραψε...

    Αυτό που πιθανότατα σε τρώει είναι το κατά πόσο η ύπαρξή μας είναι παράλογη. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε έναν πολύ αγαπητό μου διανοητή, τον Αλμπέρ Καμύ. "Ο μύθος του Σίσυφου" και "Ο ξένος" είναι δύο βιβλία που πάνε χέρι-χέρι και θα σου δώσουν , αν όχι μια απάντηση, ένα επόμενο σκαλοπάτι στις σκέψεις σου. Το θετικό είναι πως αυτό το σκαλοπάτι δεν είναι ούτε χαζοχαρούμενα αισιόδοξο ούτε καταθλιμμένα νιχιλιστικό.
    Αυτό που κάνει ο Καμύ είναι να δώσει δυαδικότητες: χαρά-θλίψη, φως-σκοτάδι, ζωή-θάνατος. Τονίζει τη θνητότητά μας για να απαιτήσει μεγαλύτερη αναγνώριση της ομορφιάς της ζωής. Ωστόσο, ενώ μπορούμε να ζήσουμε με τη δυαδικότητα (μετά από το σκοτάδι έρχεται το φως) είναι δύσκολο να ζήσουμε με το παράδοξο που αφηγείται στο Μύθο (η ζωή αξίζει, αλλά δεν έχει νόημα): Θεωρούμε πως η ζωή μας και η ύπαρξη μας έχουν μεγάλη αξία. Από την άλλη όμως ξέρουμε πως με το θάνατό μας ακυρώνονται τελικά όλες μας οι προσπάθειες, στερούνται νοήματος και, συνεκδοχικά, αξίας. Ενώ δεν ασχολείται ουσιαστικά με το να ορίσει το Παράλογο, ασχολείται με το πως βιώνεται. Κι εδώ συμφωνώ με τους προηγούμενους. Choose life. Choose..




    Απ' το στόμα μου το πήρες...
    mariza18
    06.05.2007, 01:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 04-05-2007 στις 00:05 έγραψε...

    Αλήθεια ο κόσμος μας όπως είναι έχει νόημα; Τι εννοώ: έχει νόημα ένας κόσμος ο οποίος αποτελείται από όντα που φθείρονται, γερνάνε και πεθαίνουν; Αυτή η εξάρτηση μας από την ύλη, την ενέργεια, το χώρο και το χρόνο δεν υποβαθμίζει την ύπαρξή μας; Μήπως τελικά η αυτοκαταστροφή εκτός από γεγονός μοιραίο είναι και γεγονός αναγκαίο με την ελπίδα ότι μπορεί μέσα από τις στάχτες να δημιουργηθεί μια άλλη ζωή πιο δυνατή και αιώνια; Γιατί διαφορετικά, προσωπικά δεν βρίσκω κανένα νόημα κάποια μέρα να οι άνθρωποι να ζουν αγαπημένοι, ειρηνικά και δίκαια αλλά να συνεχίσουν να έχουν τις παραπάνω εξαρτήσεις και τελικά να πεθαίνουν. Εσείς τι πιστεύετε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 04-05-2007 00:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 04-05-2007 00:09 ]





    πολυ αισιόδοξο σε βρίσκω...
    sea_like_eyes
    06.05.2007, 22:42
    "Έχει νόημα ο κόσμος όπως είναι;"...εσυ εψαξες να το βρεις?