ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    Ήρθαμε στη ζωή για ένα τραγούδι...

    swkraths
    04.05.2007, 02:14
    Έτσι είχε δηλώσει ο Σωκράτης Μάλαμας στον Ορφέα Περίδη.
    Ότι ο κάθε μουσικός δηλαδή έχει έρθει στη ζωή για να γράψει ένα και μόνο τραγούδι.
    Ότι αυτό το ένα τραγούδι θα είναι αυτό που θα τον στιγματίσει,και εμάς μαζί του, και σε αυτό θα καταθέσει την ψυχή του.
    Συμφωνείτε με αυτή την άποψη?Και αν ναι ποιό νομίζετε ότι είναι αυτό το μοναδικό τραγούδι του αγαπημένου σας καλλιτέχνη-τραγουδοποιού?
    flamouria
    04.05.2007, 02:48
    Αγαπητέ Σωκράτη,

    Δεν θα συμφωνήσω με την παραπάνω άποψη και ειδικά όταν έχει ειπωθεί από έναν τραγουδοποιό όπως ο Μάλαμας, ο οποίος σε κάθε τραγούδι που έχει γράψει και έχει τραγουδήσει καταθέτει κάτι παραπάνω από την ψυχή του.
    Και στο κάτω κάτω αν κάτσεις και σκεφτείς ποιό απ΄όλα μπορεί να είναι το τραγούδι που τον έχει στιγματίσει τότε μπορεί και να έχει δίκιο....


    dimitrapan
    04.05.2007, 11:51
    Δεν θα διαφωνήσω απαραιτήτως με αυτή την άποψη αλλά το "ένα τραγούδι" διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...

    Δηλαδή μπορεί, ας πάρουμε για παράδειγμα τον Περίδη, το "φεύγω" να είναι για μένα εξαιρετικό κομμάτι, να με συγκλονίζει, να μου δημιουργεί σκέψεις και συναισθήματα κλπ και σε κάποιον άλλον μπορεί ακριβώς τα ίδια... συμπτώματα να του γεννιούνται με τη "φωτοβολίδα". Οπότε το "ένα τραγούδι" ορίζεται ανά πάσα στιγμή από τον εκάστοτε ακροατή.

    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 04-05-2007 11:54 ]


    KAKOFONIKS
    04.05.2007, 12:03
    Ούτε και εγώ θα διαφωνήσω ολοκληρωτικά αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ απόλυτο !

    Εντάξει ο κάθε τραγουδοποιός θα φτιάξει ένα τραγούδι το οποίο θα είναι καλύτερο απο όλα τα άλλα, αλλά δεν αποκλείεται να γράψει και άλλα !
    swkraths
    05.05.2007, 14:56
    Nαι κι εγώ θα το θεωρήσω λίγο απόλυτο ειδικά από το Μάλαμα που μας έχει προσφέρει τόσα υπέροχα κομμάτια.Απλά νομίζω πως είναι ελάχιστοι οι καλλιτέχνες που έχουν κάνει κάτι παρόμοιο.
    tsibitos
    05.05.2007, 15:06
    Καθε δημιουργος που πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει θεωρει καθε εργο του σαν ενα παιδι του. Πως λοιπον ενας γονεας μπορει να πει οτι ενα παιδι του ειναι το καλυτερο απο ολα τα αλλα;; Αμφιβαλλω αν εχει πει τετοιο πραγμα ο Μαλαμας.. Μαλλον δημιουργηθηκε απο καποιους (εφημεριδες κλπ.) ετσι για να σχολιαστει..
    swkraths
    05.05.2007, 15:10
    Δεν είμαι φερέφωνο Κώστα κάποιας εφημερίδας.....
    Το δήλωσε ο ίδιος ο Περίδης σε συνέντευξή του στην τηλεόραση....Εκτός κι αν δε τον πιστεύεις ούτε αυτόν....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 05-05-2007 15:11 ]


    tsibitos
    05.05.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 05-05-2007 στις 15:10 έγραψε...

    Δεν είμαι φερέφωνο Κώστα κάποιας εφημερίδας.....
    Το δήλωσε ο ίδιος ο Περίδης σε συνέντευξή του στην τηλεόραση....Εκτός κι αν δε τον πιστεύεις ούτε αυτόν....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 05-05-2007 15:11 ]





    Γιατι αρπαζεσαι;; Λιγα ψεμματα λενε κατα καιρους οι εφημεριδες ετσι απλα για να κανουν θεμα;; Σε απειρες συνεντευξεις αυτα που λεει ο συνεντευξιαζομενος διαστρεβλωνονται για να ακουστουν πιο βαρυγδουπα. Εγω δεν μιλησα για σενα, μιλησα για την πηγη σου. Δεν εργαψες αρχικα οτι το ακουσες απο το στομα του Περιδη. Αν ειναι ετσι τοτε αλλαζει η αποψη μου αλλα μονο ως προς το δευτερο σκελος της. (Και δεν μιλησα για φερεφωνα κλπ. χαλαρωσε!)

    tsibitos On Air Καθε Πέμπτη βράδυ (Ξημερώματα Παρασκευής) στις 02:00 Αποκλειστικά στο Radio Musicheaven

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 05-05-2007 15:19 ]


    swkraths
    09.05.2007, 23:57
    Οκ απλά δεν θα έγραφα ποτέ κάτι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.

    vouliakis
    10.05.2007, 01:23
    Παίδες, μπορείτε να βάλετε κάποιο link για να τη διαβάσουμε αυτή τη συνέντευξη?
    Δεν την έχω διαβάσει, αλλά αυτό το "Ήρθαμε στη ζωή για ένα τραγούδι...", εμένα με προδιαθέτει για κάτι πιο βαθύ: κάτι που, μεταφορικά, ίσως σημαίνει πως η ζωή κάθε ανθρώπου είναι ένα τραγούδι, κλπ...




    tsibitos
    10.05.2007, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 10-05-2007 στις 01:23 έγραψε...

    Παίδες, μπορείτε να βάλετε κάποιο link για να τη διαβάσουμε αυτή τη συνέντευξη?
    Δεν την έχω διαβάσει, αλλά αυτό το "Ήρθαμε στη ζωή για ένα τραγούδι...", εμένα με προδιαθέτει για κάτι πιο βαθύ: κάτι που, μεταφορικά, ίσως σημαίνει πως η ζωή κάθε ανθρώπου είναι ένα τραγούδι, κλπ...







    Πολυ σωστη σκεψη.. Οντως!!
    swkraths
    10.05.2007, 05:51
    Όπως δήλωσα και πιο πάνω ήταν κάποια συνέντευξη που είχα δει στην τηλεόραση.Στην ΕΤ3 αν θυμάμαι καλά.Όπότε link.....yok...


    whitetiger
    10.05.2007, 14:10
    Ίσως να αισθανόμαστε ιδιαίτερα πολλά τραγούδια αλλά κάποια στιγμή ο ενθουσιασμός σβήνει και ή τα βαριόμαστε ή τα ξεχνάμε...Θα σημφωνήσω ό,τι ίσως ένα θα είναι το τραγούδι που θα μας στιγματίσει ....όσο αναφορά τους μουσικός σίγουρα αν ένα συγκεκρυμμένο τραγούδι το γράψανε κάτω από μια ιδαίτερη ψυχολογική κατάσταση σε προσωπικό τομέα κι έγινε και επιτυχία με το δίκιο τους θα πούνε " Αυτό το τραγούδι είναι η ζωή μου...'
    RandyOzzy
    10.05.2007, 15:36
    Ego apli fa sinfoniso kafe kalitexnis fa mporouse na ftiaxi para pola kala tragouvia alla to ena apo afta fa xexorize
    edelweiss
    12.05.2007, 00:02
    Πιστεύω σε αυτό που λέει και συμφωνώ... Εγώ απλά δεν το έχω βρει ακόμα...

    Αλλά μέχρι στιγμής αυτό που λατρεύω σαν κομμάτι είναι το Send me an angel - Scorpions

    Μέτρησα τ' άστρα τ' ουρανού
    και λείπει ένα ζευγάρι
    χαμήλωσε τα μάτια σου
    μην έρθει και στα πάρει!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : edelweiss στις 12-05-2007 00:03 ]


    agapanthos
    12.05.2007, 02:14

    Aπορώ, στ' αλήθεια, γιατί υπάρχει κάποια σύγχυση . . .
    Ο Μάλαμας -κι ο Περίδης- εννοεί ότι ο κάθε τραγουδοποιός, στην ουσία ΕΝΑ (και μόνο...) τραγούδι γράφει, στη διάρκεια της ...τραγουδοποιητικής του ζωής.
    ΕΝΑ και μόνο ένα, δηλαδή, είναι το τραγούδι που μπορεί να θεωρηθεί ως συμπύκνωμα της φιλοσοφίας του, αλλά και της τραγουδοποιητικής του ...τεχνοτροπίας.
    ΕΝΑ και μόνο ένα είναι το τραγούδι που τον "βρήκε" στην πιο καλή του ώρα.
    Είναι ξεκάθαρο, παιδιά.
    Εγώ συμφωνώ μ' αυτό.
    Λέγεται μάλιστα και κάτι άλλο, σχετικό . . .
    Ότι δηλαδή, ο κάθε τραγουδοποιός έχει πάντα μια δεσπόζουσα μελωδία εντός του, που βγαίνει Σ' ΟΛΑ τα τραγούδια του με παραλλαγές.
    . . .Το ίδιο δηλαδή, τραγούδι γράφει !
    Και μ' αυτό συμφωνώ . . .΄