ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.845 μέλη

    Τέλος τα ψηλά τακούνια στο Ηρώδειο με απόφαση του Αρχαιολογικού Συμβουλίου

    kalouka
    04.05.2007, 13:29
    Πλατφόρμες και παπούτσια, που δεν «πληγώνουν» τα μάρμαρα του Ηρωδείου, θα αναγκαστούν να φορέσουν από φέτος οι κυρίες που θέλουν να απολαύσουν το πρόγραμμα του Ελληνικού Φεστιβάλ.
    Το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο (ΚΑΣ) αποφάσισε όχι μόνο να ενεργοποιήσει το συγκεκριμένο όρο παραχώρησης του Ηρωδείου προς το Ελληνικό Φεστιβάλ, αλλά να ζητήσει και την αναφορά του σε εισιτήρια, προγράμματα και φυλλάδια, δίπλα στις οδηγίες προς τους θεατές περί απενεργοποίησης των κινητών, απαγόρευσης κατανάλωσης ποτών και τροφίμων, ηχογράφησης και κινηματογράφησης των εκδηλώσεων. Συνεπώς το ΚΑΣ δεν δέχεται την αιτιολογία «δεν γνωρίζαμε».
    Στην περίπτωση που οι κομψές κυρίες δεν αποχωριστούν τα ψηλά τακούνια τους θα υποστούν κυρώσεις, ενώ εξετάζεται ακόμη και το ενδεχόμενο να μένουν εκτός του χώρου, όπως αναφέρουν Τα Νέα της Παρασκευής.
    Όμως, οι τσίχλες είναι μία άλλη πληγή του ρωμαϊκού μνημείου καθώς πέρυσι είχαν συλλεχθεί 27 κιλά κολλημένα στα εδώλια, ενώ προβλήματα παρουσιάζονται και κατά το στήσιμο και λύσιμο των σκηνικών (μέλη του ΚΑΣ δήλωσαν πως έχουν δει εργάτες να ισιώνουν καρφιά πάνω στα μάρμαρα), για αυτό και στο εξής οι εργασίες θα γίνονται υπό την εποπτεία της Α' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων.

    news.in.gr

    sea_like_eyes
    04.05.2007, 13:40
    Όμως, οι τσίχλες είναι μία άλλη πληγή του ρωμαϊκού μνημείου καθώς πέρυσι είχαν συλλεχθεί 27 κιλά κολλημένα στα εδώλια...

    εεεεεεετσι... ...ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ!!!!
    Tropaiatissa
    04.05.2007, 14:05
    Αυτό με τις τσίχλες το'χα διαβάσει κάπου και είχα φρικάρει!
    Πάντως αυτό με τα τακούνια, απ' όσο ξέρω, πάντα το έγραφε και στην πίσω πλευρά των εισητηρίων του Ηρωδείου...
    Εδώ που τα λέμε, στο Ηρώδειο συγκεκριμένα, είναι καλό να μη φοράμε τακούνια και για τη δική μας ασφάλεια... Έτσι ψηλά που είναι τα σκαλιά όποια φοράει τακούνια κινδυνεύει να τσακιστεί...
    vero
    04.05.2007, 14:11
    συμφωνω

    θα καταστρεφουμε το μνημειο για τα τακουνια??????????

    δεν κανει που καταστρεφεται απο την ατμοσφαιρα να καταστρεφεται και απο τα τακουνια μας?
    kalouka
    04.05.2007, 14:19
    και καλά ο απλός λαός θα το κάνει τις μεγάλες κυρίες με τα πανάκριβα συνολάκια πως θα τις καταφέρουν;
    Tropaiatissa
    04.05.2007, 14:24
    Λοιπόν το βρήκα... Τελικά αυτό με τα τακούνια δεν αναγράφεται στα εισητήρια, αλλά στα προγράμματα του Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου... Λέει τα εξής:

    ( i ) Απαραίτητες Πληροφορίες
    1. Δεν επιτρέπεται:
    - Η είσοδος στο Θέατρο μετά την έναρξη της παράστασης, παρά μόνον στο διάλειμμα, εφόσον αυτό προβλέπεται.
    - Το κάπνισμα και η κατανάλωση τροφίμων και ποτών μέσα στο Θέατρο.
    - Η λήψη φωτογραφιών με ή χωρίς φλας, η μαγνητοφώνηση και η μαγνητοσκόπηση κατά την διάρκεια των παραστάσεων.
    - Η χρήση υποδημάτων με μυτερά τακούνια.
    - Η είσοδος σε παιδιά κάτω των έξι (6) ετών.
    - Το φιλοδώρημα.
    - Η επιστροφή εισιτηρίων.

    2. Είναι απαραίτητη:
    - Η επίδειξη ταυτότητας, κατά την είσοδο στο Θέατρο, για φοιτητές, νέους έως 18 ετών, πολυτέκνους και στρατιώτες, οι οποίοι εκδίδουν μειωμένο εισιτήριο.
    - Η απενεργοποίηση των κινητών τηλεφώνων, κατά την διάρκεια της παράστασης.

    3. Αν ματαιωθεί η εκδήλωση, θα υπάρξει ανακοίνωση σχετικά με την επιστροφή του αντιτίμου του εισιτηρίου.
    4. Οι παραστάσεις από τον Μάιο έως τον Αύγουστο αρχίζουν στις 21.00 ενώ τον Σεπτέμβριο στις 20.30
    5. Η διάθεση των εισιτηρίων ελέγχεται από ειδικό σύστημα ηλεκτρονικού υπολογιστή ώστε να αποκλείονται περιπτώσεις διπλοκρατήσεων.
    6. Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων είναι πιθανόν να υποστεί αλλαγές. Κάθε αλλαγή γνωστοποιείται έγκαιρα από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

    Παρακάτω γράφει ώρες-μέρες προπώλησης κλπ, απλώς δε τα μεταφέρω εδώ, γιατί το κείμενο απ' το οποίο έκανα το copy-paste έχει γραφτεί το 2005, και μπορεί να έχουν γίνει τίποτα αλλαγές...

    Αυτά...
    jacamar
    04.05.2007, 16:41
    αχ όχι και τώρα πως θα πηγαίνω στο Ηρώδειο?
    Γιατί αν δεν βάλεις το τακουνάκι σου για να περπατήσεις μισή ωρίτσα και μετά να σκαρφαλώσεις στην κερκίδα σου που θα το βάλεις????

    καιρός ήταν !!!εχω δει βλήματα να κρεμοτσακίζονται γιατι δεν μπορούσαν να ανέβουν τα σκαλια....!!!
    Tropaiatissa
    04.05.2007, 16:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 04-05-2007 στις 16:41 έγραψε...

    εχω δει βλήματα να κρεμοτσακίζονται γιατι δεν μπορούσαν να ανέβουν τα σκαλια....!!!


    Ναι;;;
    Κρίμα ρε γμτ, εγώ δεν έχω δει ποτέ τέτοια φάση!! Θα 'χει ποοολύ γέλιο!
    Είμαι κακιά, το ξέρω...
    Απλά μου τη σπάνε αφάνταστα κάτι κυράδες που πάνε στις συναυλίες (αυτό συμβαίνει κυρίως στο Μέγαρο) στολισμένες σαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο!
    Σε συναυλία πας κυρά μου, δεν πας σε επίδειξη μόδας!!
    jacamar
    04.05.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 04-05-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 04-05-2007 στις 16:41 έγραψε...

    εχω δει βλήματα να κρεμοτσακίζονται γιατι δεν μπορούσαν να ανέβουν τα σκαλια....!!!


    Ναι;;;
    Κρίμα ρε γμτ, εγώ δεν έχω δει ποτέ τέτοια φάση!! Θα 'χει ποοολύ γέλιο!
    Είμαι κακιά, το ξέρω...
    Απλά μου τη σπάνε αφάνταστα κάτι κυράδες που πάνε στις συναυλίες (αυτό συμβαίνει κυρίως στο Μέγαρο) στολισμένες σαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο!
    Σε συναυλία πας κυρά μου, δεν πας σε επίδειξη μόδας!!



    πες τα! και δεν ξερω για εναν περιεργο λογο ειναι και οι πιο ασχετες απο μουσική στην αιθουσα.....
    sea_like_eyes
    04.05.2007, 16:51
    δεν πας σε επίδειξη μόδας!! ........θα'θελαν
    athanasp
    04.05.2007, 17:13
    Φυσικά και θα είναι οι πιο άσχετες. Αφού πάνε μόνο για να τις δούνε (ελπιζουν δηλ.) και ποσώς τις απασχολούν τα δρώμενα, ό,τι κι αν είναι αυτά. Θυμάμαι ακόμα και γελάω με την ερώτηση κυρίας στα εκδοτήρια για το "Ναμπούκο". "Στον Τραμπούκο θα παίξει και ο Βέρντης;"
    movflower
    04.05.2007, 17:58
    Καλώς! Μερική αυστηρότητα πρέπει να υπάρξει, αν είναι να σώσουμε τους αρχαιολογικούς χώρους, κυρίως αυτούς που είναι εν χρήση.

    Τώρα για τα παιδιά κάτω των έξι, δεν καταλαβαίνω τι κακό κάνουνε, πέρα από ίσως τη φασαρία... δεν νομίζω να έχει να κάνει με την προστασία του μνημείου αλλά με την "προστασία" των υπόλοιποων θεατών.

    Φιλιά!


    Amelie
    04.05.2007, 18:07
    Ε, κοιτάξτε, φέτος που οι πλατφόρμες είναι της μόδας, δε θα έχουν κανένα πρόβλημα αυτές οι κυρίες! Εξάλλου με τους κοθόρνους θα τις μπερδεύουν και με τους ηθοποιούς!
    swkraths
    04.05.2007, 20:05
    Δυστυχώς ότι απαγορεύσεις και να επιβάλλουν η παιδεία μας δε θα αποτρέψει την καταστροφή των μνημείων.Ο κάθε υψηλά ιστάμενος θα εκστομίσει το γνωστό "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ??!!" έχοντας υπό μάλης την κάθε μία ξιπασμένη μανταμίτσα....
    Paloukeze
    04.05.2007, 21:25
    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 04-05-2007 στις 13:29 έγραψε...

    Όμως, οι τσίχλες είναι μία άλλη πληγή του ρωμαϊκού μνημείου καθώς πέρυσι είχαν συλλεχθεί 27 κιλά κολλημένα στα εδώλια, ενώ προβλήματα παρουσιάζονται και κατά το στήσιμο και λύσιμο των σκηνικών (μέλη του ΚΑΣ δήλωσαν πως έχουν δει εργάτες να ισιώνουν καρφιά πάνω στα μάρμαρα



    Oυ, κτήνη!!!
    koini_maria
    04.05.2007, 22:02
    Εντάξει , νομίζω οτι θα ακουστεί κάπως υπερβολικό αυτό που θα πω τώρα - πιθανότατα να είναι , όντως - μα δεν καταλαβαίνω γιατί τα κάνουμε όλα αυτά στο Ηρώδειο και στην Επίδαυρο ...
    Αφού το ξέρουμε , το βλέπουμε οτι συμβαίνουν πολλά γεγονότα που κυριολεκτικά καταστρέφουν αυτά τα τόσο σημαντικά μνημεία , γιατί κάθε χρόνο να γίνονται 20 και 30 συναυλίες στο καθένα από αυτά ; Δεν είναι κρίμα ;
    Πολλά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω , βασικά ....

    Υποθέτω οτι το Ηρώδειο και η Επίδαυρος θα έπρεπε να συμβολίζουν κάτι τώρα πια , να είναι μονάχα για εξαιρετικές περιπτώσεις και όχι για να κάνουν λχ τα γενέθλιά τους στον χώρο σημαντικοί καλλιτέχνες , υπάρχουν και άλλα θέατρα , δεν είναι ανάγκη να γίνονται τόσες εκδηλώσεις εκεί ...

    Και εγώ έχω πάει και έχω χαρεί τον Μαρκόπουλο και άλλους σημαντικούς για εμένα καλλιτέχνες εκεί μα ένιωθα απίστευτα άσχημα και ντρεπόμουν πολύ για το κάθε μου βήμα - αν και με φλατ παπούτσια - γιατί ενδόμυχα ήξερα οτι ακόμα και αυτό είναι επιβλαβές για τον χώρο , πόσο μάλλον τα πατήματα από γόβες και λοιπά τακούνια ...
    Είναι κρίμα , πολύ κρίμα ...

    Amelie
    05.05.2007, 12:14
    Γενικά ορισμένοι-ες πατούν επί πτωμάτων...Στα μάρμαρα θα κολλήσουν?