ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.844 μέλη

    Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο από το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

    swkraths
    07.05.2007, 14:23
    Με τον καλύτερο τρόπο, δύο βραδιές αφιερωμένες στον δημοσιογράφο και ποιητή Λευτέρη Παπαδόπουλο, γιορτάζει το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης τα 12 χρόνια παρουσίας του, στις 29 και 30 Μαΐου.

    Όπως αναφέρουν τα Νέα, η μουσική αυτή περιπλάνηση δανείζεται το όνομά της από τον τίτλο του χιλιοτραγουδισμένου στίχου του «Θα πιω απόψε το φεγγάρι».

    Τον Λευτέρη Παπαδόπουλο θα τιμήσουν από τη σκηνή του Μεγάρου ο Γιώργος Νταλάρας, η Μαρινέλλα, η Γλυκερία, ο Κώστας Μακεδόνας, η Μελίνα Ασλανίδου και το συγκρότημα Όναρ.

    «Αν δεν γράφω στίχους, αν δεν γράφω χρονογράφημα θα τρελαθώ» λέει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος και τονίζει:

    «Η μεγαλύτερη τιμή είναι όταν ακούω στις ταβέρνες όπου πηγαίνω, στους δρόμους καθώς περπατώ, τους ανθρώπους να λένε τα τραγούδια που έχω γράψει εδώ και 40 χρόνια».

    news.in.gr
    Tropaiatissa
    07.05.2007, 14:30
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
    ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 29 & 30 ΜΑΙΟΥ 2007


    Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο
    «Θα πιω απόψε το φεγγάρι»
    ‘Ένα μουσικό ταξίδι γεμάτο Ελλάδα


    ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ EUROBANK EFG


    Μετά από τις περυσινές πολύ πετυχημένες συναυλίες στο Μ.Μ.Α, το συναρπαστικό αυτό μουσικό ταξίδι με άξονα τον ποιητικό λόγο του Λευτέρη Παπαδόπουλου και συνοδοιπόρους τον Γιώργο Νταλάρα, την Μαρινέλλα,την Γλυκερία,τον Κώστα Μακεδόνα,την Μελίνα Ασλανίδου, και το συγκρότημα των Οναρ , πραγματοποιείται στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στις 29 και 30 Μαϊου 2007, με την ευγενική χορηγία του Ομίλου EUROBANK EFG η οποία «αγκαλιάζει» ένα ακόμη μεγάλο Πολιτιστικό γεγονός, σηματοδοτώντας έτσι τα 12 χρόνια επιτυχημένης παρουσίας του στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

    Ο διάλογος με το έργο του στιχουργού Λευτέρη Παπαδόπουλου είναι διαρκής, αφού τα εκατοντάδες τραγούδια του-που ταυτίζονται με τις μισές σχεδόν,διαχρονικές επιτυχίες της ελληνικής δισκογραφίας-σφύζουν από γνήσιο λαϊκό αίσθημα και οσο απομακρύνονται από την γέννησή τους τόσο επιβεβαιώνουν την αξία τους. Ένα μουσικό ταξίδι με πυξίδα τον λυρικό λόγο του Λευτέρη Παπαδόπουλου που με την ευαισθησία του σφράγισε και καθοδηγεί μέχρι σήμερα το λαϊκό τραγούδι, είναι στην πραγματικότητα οι δυο συναυλίες που πραγματοποιούνται προς τιμήν του, την Τρίτη 29 και την Τετάρτη 30 Μαϊου στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.


    Σ΄αυτήν την συναρπαστική μουσική περιπλάνηση που δανείζεται το όνομά της από τον τίτλο του χιλιοτραγουδισμένου στίχου του «Θα πιω απόψε το φεγγάρι», συνοδοιπόροι έρχονται κάποιες από τις μεγαλύτερες φωνές που έχει αναδείξει ο τόπος μας στον χώρο του λαϊκού και έντεχνου τραγουδιού αλλά και νεότεροι συνάδελφοι τους. Καλλιτέχνες που λίγο-πολύ συνέδεσαν το όνομά τους και την λάμψη τους με την ερμηνεία των γεμάτων τρυφερά αισθήματα, και μνήμες στίχων του. Ο Γιώργος Νταλάρας, που υπογράφει και την καλλιτεχνική επιμέλεια της εκδήλωσης, με την ισχυρή,χαρισματική σκηνική του παρουσία,κρατά βασικό ρόλο στις δύο συναυλίες, ενώ μοιράζεται την σκηνή με την Μαρινέλλα (τιμητική συμμετοχή), την αδιαφιλονίκητη «μεγάλη κυρία» του ελληνικού πενταγράμμου. Η Γλυκερία, μια σπουδαία φωνή με δυνατότητες ερμηνευτικές, ικανές να στηρίξουν το ίδιο καλά ένα ζεϊμπέκικο όσο και μια μπαλάντα πιο έντεχνου ύφους και ο Κώστας Μακεδόνας που διακρίνεται για την πηγαία λαϊκότητα της φωνής του. Η νεότερη Μελίνα Ασλανίδου, που το 2001 έγινε γνωστή στο πανελλήνιο, μέσα από την ανανεωμένη ερμηνεία του «Τι σού’κανα και πίνεις» των Λ.Παπαδόπουλου-Μ.Πλέσα και το συγκρότημα των Οναρ (Λευτέρης Πλιάτσικας-Πέννυ Ραμαντάνη). Ο γνήσια λυρικός λόγος του Λευτέρη Παπαδόπουλου ξετυλίγεται μέσα από τα αναρίθμητα τραγούδια του που θα ακουστούν στις δύο συναυλίες, στίχους που γέννησαν διαμάντια της ελληνικής δισκογραφίας σε μουσική Ξαρχάκου,Σπανού,Λοϊζου,Θεοδωράκη,Νικολόπουλου,Πλέσσα,Κουγιουμτζή,Μούτση,Καλδάρα,Λιβανελί κ.ά


    Την σκηνοθετική επιμέλεια της εκδήλωσης έχει ο Πάνος Παπαδόπουλος, την ενορχήστρωση έχει κάνει ο Κώστας Γανωσέλης, τον σχεδιασμό ήχου και ηχοληψίας ο Βαγγέλης Κουλούρης και τους φωτισμούς ο Δημήτρης Παπαδόπουλος.

    Τα τραγούδια: Ξύπνησε η πόλη σε μουσική Γιάννη Σπανού, Στα χέρια σου μεγάλωσαν και Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι του Σταύρου Ξαρχάκου καθώς και Τζαμάϊκα του Μάνου Λοϊζου , που θα ερμηνεύσουν όλοι μαζί οι καλλιτέχνες, θα μας εισάγουν στο γιορτινό κλίμα της συναυλίας, η οποία χωρίζεται σε τρία μέρη. Στην συνέχεια ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει: Κάποτε θα’ρθουν (Μ.Θεοδωράκη),Αχ Χελιδόνι μου,το Μη με ρωτάς (Μ.Λοϊζου) μαζί με τους ΟΝΑΡ, Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Σ.Ξαρχάκου) και Στην αλάνα (Γ.Σπανού) Η Γλυκερία θα ανέβει στην σκηνή, αμέσως μετά,για να τραγουδήσει: τον Αρχηγό (Μ.Λοϊζου),Χρόνια χελιδόνια και Ολες του κόσμου οι Κυριακές (Χ.Νικολόπουλου),Ανεστάκι (Ν.Τάτση) και Τι γλυκό να σ’αγαπούν (Γ.Ζαμπέτα). Ακολουθεί ο Κώστας Μακεδόνας με τα: Που να’βρω ένα ζεϊμπέκικο και Ο τρελός (Γ.Σπανού), Το άγαλμα και Οι γειτονιές του κόσμου (Μ.Πλέσσα), Η γοργόνα-Δελφίνι δελφινάκι και Παποράκι του Μπουρνόβα-Σεβάχ ο θαλασσινός (Μ.Λοίζου) Το πρώτο μέρος θα κλείσει με τον Γιώργο Νταλάρα στα: Εχω έναν καφενέ, Μάνα δε φυτέψανε και Ηλιε μου σε παρακαλώ (Μ.Λοίζου), Κάποιος χτύπησε την πόρτα (Μ.Κουγιουμτζή) και Σαν τον μετανάστη (Ζ.Λιβανελί)
    Οι Οναρ με τους οποίους ξεκινά το δεύτερο μέρος της συναυλίας, αποδίδουν με την φρέσκια τους ματιά τα: Ελισσώ (Μ.Λοϊζου) και Πες πως μ’αντάμωσες (Γ.Σπανού) ενώ η Μελίνα Ασλανίδου αποδίδει τρία τραγούδια του λαϊκού ποιητή: Δώσε μου το στόμα σου, Πρώτη φορά και Τσιγάρο στο τσιγάρο (Μ.Πλέσσα) Ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδά: Μέθυσε απόψε το κορίτσι μου και Καμαρούλα μια σταλιά (Μ.Πλέσσα) και δίνει την θέση του στην ανεπανάληπτη Μαρινέλλα. Με μια φωνή κυριολεκτικά σαν το παλιό κρασί, την ατσάλινη τεχνική και την κατακτημένη πείρα, ανεβαίνει στην σκηνή για να ερμηνεύσει: Απόψε σε θέλω, Αμα δείτε το φεγγάρι και το Ανοιξε πέτρα σε μουσική Μίμη Πλέσσα αλλά και τα Μια Κυριακή και Πές πως μ’αντάμωσες του Γ.Σπανού. Ο Γιώργος Νταλάρας επιστρέφει στην σκηνή για να ερμηνεύσει: Θα πιω απόψε το φεγγάρι και Επεφτε βαθιά σιωπή (Μ.Πλέσσα) και σε ντουέτο με την Γλυκερία Τα χέρια του Γ.Σπανού και Αυτά τα χέρια του Δ.Μούτση.

    ‘Ένα τελευταίο απάνθισμα τραγουδιών του κορυφαίου έλληνα στιχουργού περιλαμβάνει το τρίτο και τελευταίο μέρος της συναυλίας: Στα ψηλά τα παραθύρια, Μάτια μου μάτια μου (Σ.Κουγιουμτζή), Ακου πως κλαίει ο μπαγλαμάς (Γ.Σπανού), Παραμυθάκι μου, Δέκα παλικάρια , ‘Όταν βλέπετε να κλαίω, Η δουλειά κάνει τους άντρες, Δεν θα ξαναγαπήσω (Μ.Λοϊζου), Ξημερώνει Κυριακή, Ποια νύχτα σ’έκλεψε, Μην του μιλάτε του παιδιού, Βρέχει φωτιά στη στράτα μου (Μ.Πλέσσα) Αχ ο μπαγλαμάς, Βάρα νταγερέ, Για πάρε γύφτο σφυρί κι αμόνι (Α.Καλδάρα) Ο Σαλονικιός, Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα, Ο ξένος, Μη γυρίζεις πια, Αγάπησέ με, Καληνύχτα (Χ.Νικολόπουλου) και Απονη ζωή (Σ.Ξαρχάκου). Με την συνοδεία της ορχήστρας το κοινό θα έχει την ευκαιρία να πάρει ενεργό μέρος στην μουσική αυτή γιορτή ενώνοντας την φωνή του με κείνη των γνωστών καλλιτεχνών.

    Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1935 από γονείς πρόσφυγες. Σπούδασε νομικά στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας αλλά εγκατέλειψε τις σπουδές του γιατί τον απορρόφησε η δημοσιογραφία. Από το 1959 εργάζεται χωρίς διακοπή, στην εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ». Εκτός από την δημοσιογραφία, έχει γράψει 14 βιβλία, τρία θεατρικά έργα ενώ έχει οργανώσει και παρουσιάσει αναρίθμητες εκπομπές για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση. Με το τραγούδι άρχισε να ασχολείται από το 1963 οπότε μαζί με τον Σταύρο Ξαρχάκο έγραψαν την «Απονη ζωή» και τη «Φτωχολογιά» που τους καθιέρωσαν. Εχει συνεργαστεί με όλους σχεδόν τους σημαντικούς έλληνες συνθέτες (Θεοδωράκης,Ξαρχάκος,Μαρκόπουλος,Λοϊζος,Σπανός,Λεοντής,ΚουγιουμτζήςΜούτσης,Νικολόπουλος,Κηλαηδόνης,Γλέζος,Καραϊνδρου,Πλέσσας,Πολυκανδριώτης,Χατζηνάσιος,Καλδάρας, Στ.Βαμβακάρης κ.ά) Τα τραγούδια-που υπολογίζονται στα 1200-έχουν ερμηνεύσει μεγάλες φωνές του λαϊκού και του έντεχνου τραγουδιού (Στέλιος Καζαντζίδης-Γρηγόρης Μπιθικώτσης-Γιώργος Νταλάρας-Χάρις Αλεξίου-Βίκυ Μοσχολιού-Στράτος Διονυσίου-Γιάννης Πάριος-Μαρινέλλα-Δήμητρα Γαλάνη-Γιάννης Καλαντζής-Τόλης Βοσκόπουλος-Μανώλης Μητσιάς-Μαρία Φαραντούρη-Γιάννης Πουλόπουλος-Σταμάτης Κόκοτας-Ρένα Κουμιώτη-Μαρίζα Κωκ κ.ά)



    ΧΟΡΗΓΟΣ ΟΜΙΛΟΣ EUROBANK EFG





    Tropaiatissa
    07.05.2007, 16:33