ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    Τουρκικό Ψευδοκράτος, ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια Λευκωσίας

    Paloukeze
    07.05.2007, 17:16
    Το παρακάτω βίντεο παραθέτει και σχολιάζει φαινόμενα που παρατηρήθηκαν στον ποδοσφαιρικό ημιτελικό του Κυπριακού Κυπέλου 2006-07 στον αγώνα μεταξύ του ΑΠΟΕΛ (Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμηλος Ελλήνων Λευκωσίας) και της Ομόνοιας Λευκωσίας.
    Οι φίλαθλοι του ΑΠΟΕΛ έχουν κατηγορηθεί ότι είναι, σε μεγάλο βαθμό, εθνικιστές. Οι φίλαθλοι της Ομόνοιας απο την άλλη έχουν κατηγορηθεί ως ακραίοι αντιεθνικιστές, ορισμένες φορές σε βαθμό ανθελληνισμού. ΔΕΝ έχω άποψη γύρω απο το συγκεκριμμένο θέμα, καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, μεταφέρω ο'τι έχω ακούσει. Αν κάποιος φίλος Κύπριος θέλει, ας μας διαφωτήσει περεταίρω.
    Όσον αφορά το βίντεο, προσωπική μου άποψη είναι ότι τα φαινόμενα που καταγγέλει είναι όντως ιστορικώς ανεπίτρεπτα. Δεν έχει να κάνει η αποδοκιμασία προς αυτά (από μέρους μου) με καμία απολύτως εθνικιστική η άλλη "ύποπτη" τάση. Το κρίνω καθαρά με βάση τα ιστορικά γεγονότα.
    Την εξήγηση αυτή αισθάνομαι την ανάγκη να τη δώσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
    Θα ήθελα παρακαλώ τα σχόλιά σας, πιστεύω πως είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρον.



    Οι φίλαθλοι με τα πράσινα που κατακρίνονται στο βίντεο είναι αυτοί της Ομόνοιας Λευκωσίας, για να ξέρουμε τι βλέπουμε
    uNick
    07.05.2007, 17:30
    Το δικό μου σχόλιο είναι το εξής:
    Κάφροι, ανιστόρητοι και ανεγκέφαλοι υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, παντού και πάντα!
    tsibitos
    07.05.2007, 17:41
    Ανεγκεφαλοι υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ δυστυχως.. τι να πω.. Μονο αυτο μπορω να πω... Οι υπολοιποι ομως γυρω τους τι κανουν; Δεν μπορουν αν τους απομωνοσουν; Δεν μπορω να φανταστω οτι ολοι οι φιλαθλοι της ΟΜΟΝΟΙΑΣ εχουν αυτες τις αποψεις..

    (το Κομματι που παιζει απο πισω ειναι απο το Στελιο Ροκκο και ονομαζεται "Για τον Σολωμο Σολωμου" σε στιχους Νικου Γριτση.)
    beatlus
    07.05.2007, 17:57
    Σημεία των καιρών, δυστυχώς... Η "διαστροφική" ανάγκη αυτοεπιβεβαίωσης, την οποία νιώθουν αρκετοί στην εποχή μας και εκδηλώνουν σε χώρους άλλοτε υγιείς, όπως σε αυτόν του αθλητισμού, οδηγεί σε συμπεριφορές που αλλοιώνουν τα χαρακτηριστικά της όποιας κρίσης. Με πιο απλά λόγια, εκτόνωση μέσω ακραίων "απόψεων"... Δυστυχώς, δυστυχώς...
    Astron
    07.05.2007, 18:40
    Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί που σηκώνουν την σημαία του ψευδοκράτους. Ελπίζω να είναι ανιστόρητα παιδάκια που τυφλωμένα απ' τον οπαδισμό και το μίσος για την αντίπαλη ομάδα κατέληξαν σε ακρότητες.

    Πολύ συγκινητικό το video και το τραγούδι.

    Μοναδική μου ένσταση είναι ότι δεν θα 'πρεπε να παίρνουμε αφορμή από τέτοιες ηλίθιες πράξεις σε ποδοσφαιρικούς αγώνες για να θυμόμαστε τον Τάσο Ισαάκ και τον Σολωμό Σολωμού.
    Αυτούς πρέπει να τους έχουμε πάντα στην καρδιά μας, και να στέκουμε αμίλητοι και ταπεινοί μπροστά στον μεγαλειώδη πόθο τους για την ελευθερία.

    Δηλαδή τα ηλίθια συμβάντα ενός ποδοσφαιρικού αγώνα μου φαίνονται ελάχιστα, και ασήμαντα για να βρίσκονται στο ίδιο αφιέρωμα που συμπεριλαμβάνει τους ηρωικούς θανάτους του Σολωμού και του Ισαάκ...
    movflower
    07.05.2007, 18:56
    Μη φοβάστε, επανελειμμένα το έχουνε κάνει αυτά τα ανεγκέφαλα παιδάκια. Σε παιχνίδια και με τον Αποέλ όσο και με την Ανόρθωση. Μάλιστα, όταν οι δύο τελευταίες ομάδες, έπαιξαν με τούρκικες ομάδες σε διεθνείς οργανώσεις, είχαν πάει μερικοί έξυπνοι οπαδοί της Ομόνοιας, και κάθισαν στις κερκίδες των τουρκικών ομάδων. Αλλά μόνο από ποδοσφαιρικό φανατισμό. Η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια.

    Γενικά, ναι, στην Κύπρο, οι οπαδοί των ποδοσφαιρικών ομάδων χωρίζονται με βάση τις πολιτικές τους πεποιθήσεις.Ο κόσμος της Ομόνοιας είναι αριστερών πεποιθήσεων, ο "Λαός", και συνήθως οπαδοί του ΑΚΕΛ. Το κόμμα που πάντα υποστήριζε ότι οι Τουρκοκύπριοι είναι αδέρφια μας. Όταν φυσικά ήρθε το δημοψήφισμα, ξέχασαν τις συγγένειες. Τις θυμούνται, μόνο όταν δεν πρόκειται να ληφθούν σημαντικές αποφάσεις. Όπως σε αγώνες ντέρμπι με εθνικόφρωνες ομάδες

    Όπως είναι ο Αποέλ, η Ανόρθωση, ο Απόλλωνας.

    Όμως, να σημειώσω, ότι κανένας αριστερός, με μυαλό, δεν θα σήκωνε ποτέ σημαία με αστέρια και μισοφέγγαρα. Αυτά τα κάνουνε, παιδάκια ή φανατισμένοι οπαδοί, που θέλουν να εξαγριώσουνε τους κατά παράδοσην εθνικόφρωνες οπαδούς των αντίπαλων ομάδων.

    Φυσικά, η δική μου απορία, είναι γιατί τα ανέχεται η σημερινή μας κυβέρνηση και αστυνομία. Διότι όταν γίνονται γεγονότα και φασαρίες, φταίνε οι άλλοι, που θύμωσαν.



    dimko
    07.05.2007, 21:49
    Ωραίο θέμα, αλλά δύσκολο..

    Νομίζω ότι στο βάθος οι δυο προσεγγίσεις, ποδοσφαιροφιλαθλική και εθνικοπατριωτική έχουν κοινές καταβολές, γι αυτό και επικοινωνούν τόσο άνετα μεταξύ τους.

    Κατά τη γνώμη μου ο θάνατος των δυο παιδιών ήταν πέρα για πέρα άδικος και άσκοπος, πέσανε θύματα των πονηρών καιρών, και των δημεγερτών και λαοπλάνων πολιτικών εκατέρωθεν.

    Πιστεύω ότι οι δυο πλευρές πρέπει κάποτε να μάθουν να ζουν ειρηνικά και να συνεργάζονται, και πρέπει, και από τους δυο λαούς, να γίνουν υποχωρήσεις για αυτόν τον σκοπό, κλείνοντας τα αυτιά στις σειρήνες του εθνικισμού, τουρκικού και ελληνοκυπριακού.
    Anthos
    08.05.2007, 09:33
    Έτσι για να βάλουμε και λίγα πράγματα στην θέση τους. Εγώ δεν είμαι ούτε Αποελίστας ούτε Ομονοιάτης αλλά σε αυτό το ποστ έχουν λεχθεί μόνο τα καταδικαστέα γεγονότα από την μία πλευρά πράγμα το οποίο δεν δίνει την σωστή διάσταση του πρβλήματος. Κανένας δεν έχει αναφερθει για παράδειγμα:

    * Στις σβάστικες που αναρτούν οι Αποελίστες.
    * Στα συνθήματα κατά των Ομονοιατών ονομάζοντας τους "Τούρκους".
    * Στην ΜΗ αναγνώριση της Κυπριακής σημαίας από μεγάλο αριθμό οπάδών του Αποέλ (εξού και το γεγονός ότι δεν υπάρχει ποτέ έστω και μία Κυπριακή σημαία όπως και δεν υπάρχει καμία Ελληνική από την άλλη).

    Και στις δύο πλευρές πιστεύω ότι είναι μία μικρή ανεγκέφαλη μερίδα που έχουν καταδικαστεί και επισήμως από τα σωματεία αλλά αυτό που με ξενίζει είναι γιατί οι παρευρισκόμενοι δεν κάνουν τίποτε. Γύρω από το άτομο που ανάρτησε την ψευτό-σημαία πρέπει να βρισκόνταν τουλάχιστον 30-40 άτομα που θα τον είδαν και έπρεπε να τον είχαν σπάσει στο ξύλο όπως θα έπρεπε να είχαν σπάσει στο ξύλο αυτούς με τις σβάστικες.

    Και τα σωματεία δεν πρέπει να μένουν μόνο στις καταδίκες αφού πιστεύω εύκολα μπορούν να βρουν τους ανεγκέφαλους. Άλλο είναι να βρίζεις σωματειακά και άλλο να αναρτάς την σημαία του ψευδοκράτους και να δικαιολογείς την πράξη στο ότι ο απέναντι σε φωνάζει "Τούρκο"...

    Τουλάχιστον σε μία ημικατεχόμενη πατρίδα θα έπρεπε να αποφεύγονται αυτά.
    Paloukeze
    08.05.2007, 18:08
    Anthos είχα πει στο αρχικό post οτι είχα ακούσει για εθνικιστικές τάσεις (μερικών τουλάχιστον) ΑΠΟΕΛιστών και με επιβεβαιώνεις! Όπως φαίνεται οι Κύπριοι του MusicHeaven μπορούν όντως να δώσουν πολύτιμες πληροφορίες γύρω από το θέμα. Εγώ, να πω την αλήθεια, δε γνώριζα τίποτα μέχρι που ανακάλυψα τυχαία το επίμαχο βίντεο στο Youtube. Είναι πάντως ντροπή αυτα που αναφέρεις και οι αρχές θα έπρεπε να κάνουν κάτι πολύ πιο δραστικό σίγουρα. Φαίνεται πως εξυπηρετεί κάποιους αυτή η κατάσταση...
    Anthos
    08.05.2007, 20:11
    Φίλε Paloukeze, κανένας υγειής φίλαθλος δεν επικροτά αυτά τα πράγματα. Εγώ αν ήμουν δίπλα του παιδιού που ανάρτησε την σημαία θα τον σάπιζα στο ξύλο και ας ήταν της ίδιας ομάδας ή του ίδιου πολιτικού κόμματος.

    Στο ΓΣΠ υπάρχει υπερσύχρονο κύκλωμα κλειστής TV όπου καταγράφονται τα πάντα σε λεπτομέρεια. Αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε για σκοπούς σύλληψης. Και οι ψευτο-παλληκαράδες χούλιγκανς που κρύβονται μέσα στον όχλο δεν είναι πολλοί. Και τους γνωρίζουν τα σωματεία. Και ναι κάποιους μπορεί να βολέυει ο φανατισμός αλλά όταν τους ξεφύγει η κατάσταση δεν θα προλαμβαίνουν. Σημειώστε ότι ποτέ δεν είχαν γίνει επεισόδια μεταξύ των αιωνίων μέχρι το τελευταίο παιχνίδι όπου φάνηκε ότι με αυτά τα συνθήματα πριν το παιχνίδι φανατίστηκε επικίνδυνα η ατμόσφαιρα.

    Οι εξτρεμιστικές πράξεις είναι καταδικαστέες απ'όπου και αν προέρχονται καθώς μόνο κακό μπορούν να προκαλέσουν όπως έγινε και στο παρελθόν στην Κύπρο με την δυσάρεστη κατάληξη που είχαμε στο νησί το 74
    GL
    08.05.2007, 22:41
    Παραδειγμα 1:

    Οι Παοκζηδες λενε τους Αρειανους Τουρκους και τα Αρειανα τους Παοκζηδες Βουλγαρους...(και οχι μονο οι Αρειανοι...)

    Παραδειγμα 2:

    Στην Αθηνα υπαρχει η Ν.Ο.Π.Ο(Ναζιστικη Οργανωση Παναθηναικων Οπαδων...)

    Παραδειγμα 3:

    Στην δικη μου ομαδα τον Ολυμπιακο υπαρχουν ουκ ολιγες εστιες φασιστικορατσιστικων αποψεων οι οποιες εμφανιζονται μεσα απο το πουθενα, την στιγμη που λες οτι δεν υπαρχουν!!

    Παραδειγμα 4:

    Στην ΑΕΚ κατω απο το σημα του δικεφαλου αετου κρυβεται ορισμενες φορες το μεγα φασιστικο και αντιτουρκικο μενος για να παρουμε ξανα την Πολη πισω!! Το χουμε δει αυτο στο παρελθον σε παμπολα πανο τους και εκδηλωσεις τους!


    Τα αποτελεσματα?? Τα χειροτερα τα ειδαμε πριν λιγο καιρο...Τα χουμε ξαναδει στο παρελθον και με αλλους θανατους....

    Τα λιγοτερο χειροτερα τα βλεπουμε στα Τεμπη,στην Λαμια,στη Λαρισα, στα στενα της Αθηνας, στα καραβια που παιρνουν οπαδους στην Κρητη, στον περιφερειακο της Σαλονικης και οπου αλλου θετε....

    Φιλαρακια μου απο την Κυπρο....???Στο ιδιο καζανι βραζετε και εσεις με εμας...
    Καποια στιγμη θα ερθει και σε σας το μοιραιο....και θα κανετε Ακριβως οτι εμεις!!

    1) Τοτε θα ανακαλυψετε ΞΑΝΑ οτι υπαρχουν καμερες στο Γ.Σ.Π,
    2) τοτε θα πειτε με μια φωνη να κλεισουν οι συνδεσμοι,
    3) τοτε θα τα βαζετε με την Αστυνομια που δεν ηταν στη θεση της...
    4) τοτε θα κατηγορει τους Κυβερνοντες σας η αντιπολιτευση
    5) τοτε θα τα ριχνουν παλι οι Κυβερνωντες στους προηγουμενους
    6) τοτε θα συλλαβετε τους ενοχους ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!
    7) τοτε θα βρεθουν δικηγοροι να τους βγαλουν οξω γιατι ηταν καλα παιδια...
    8) τοτε......κλπ...κλπ....κλπ.....


    Ξερετε κατι???

    Ιδιο αιμα ειμαστε....

    Το μεγαλο σας λαθος ειναι οτι δεν παιρνετε μαθηματα απο αυτα που γινονται στο Ελλαδισταν...
    Απλα προσπαθειτε να μας μυμηθειτε σε φαση που μας ξεπερνατε κιολας....

    ΣΥΝΕΛΘΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ!!!!

    Kατω απο το χωμα ουτε Αποελ υπαρχει, ουτε Ομονοια...Μια ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ


    augoustos
    09.05.2007, 03:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Anthos στις 08-05-2007 στις 09:33 έγραψε...

    Έτσι για να βάλουμε και λίγα πράγματα στην θέση τους. Εγώ δεν είμαι ούτε Αποελίστας ούτε Ομονοιάτης αλλά σε αυτό το ποστ έχουν λεχθεί μόνο τα καταδικαστέα γεγονότα από την μία πλευρά πράγμα το οποίο δεν δίνει την σωστή διάσταση του πρβλήματος. Κανένας δεν έχει αναφερθει για παράδειγμα:

    * Στις σβάστικες που αναρτούν οι Αποελίστες.
    * Στα συνθήματα κατά των Ομονοιατών ονομάζοντας τους "Τούρκους".
    * Στην ΜΗ αναγνώριση της Κυπριακής σημαίας από μεγάλο αριθμό οπάδών του Αποέλ (εξού και το γεγονός ότι δεν υπάρχει ποτέ έστω και μία Κυπριακή σημαία όπως και δεν υπάρχει καμία Ελληνική από την άλλη).

    Και στις δύο πλευρές πιστεύω ότι είναι μία μικρή ανεγκέφαλη μερίδα που έχουν καταδικαστεί και επισήμως από τα σωματεία αλλά αυτό που με ξενίζει είναι γιατί οι παρευρισκόμενοι δεν κάνουν τίποτε. Γύρω από το άτομο που ανάρτησε την ψευτό-σημαία πρέπει να βρισκόνταν τουλάχιστον 30-40 άτομα που θα τον είδαν και έπρεπε να τον είχαν σπάσει στο ξύλο όπως θα έπρεπε να είχαν σπάσει στο ξύλο αυτούς με τις σβάστικες.

    Και τα σωματεία δεν πρέπει να μένουν μόνο στις καταδίκες αφού πιστεύω εύκολα μπορούν να βρουν τους ανεγκέφαλους. Άλλο είναι να βρίζεις σωματειακά και άλλο να αναρτάς την σημαία του ψευδοκράτους και να δικαιολογείς την πράξη στο ότι ο απέναντι σε φωνάζει "Τούρκο"...

    Τουλάχιστον σε μία ημικατεχόμενη πατρίδα θα έπρεπε να αποφεύγονται αυτά.



    Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την ευθύνη που δεν λαμβάνουν τα σωματεία.Άμαν ήθελαν, τους έβρισκαν και τους έβαζαν στην κλούβα.

    Ναι, οι Ανορθωσιάτες έκαιαν σφυροδρέπανα σε αγώνα με την Ομόνοια, και η αστυνομία τους έπιασε αμέσως. Όπως και με τους Αποελίστες που ανάρτησαν σβάστικες. Οι Ομονοιάτες, γιατί έχουν το δικαίωμα να κρατάνε και να ανεμίζουν σε όλη τη διάρκεια του ματς τις σημαίες του Ψευδοκράτους και της Τουρκίας;

    Τα δύο σύμβολα όμως, παραμένουν σύμβολα πολιτικοκοινωνικά. ΌΧΙ ΕΘΝΙΚΑ! Και δεν είναι η σημαία της Τουρκίας που εμπήκε στο σπίτι σου, βίασε, σκότωσε, άρπαξε.
    Όποιος κρατά σημαία της Τουρκίας, μπορεί να είναι ανεγκέφαλος.
    Όμως το δικαίωμα να τον αποκαλέσει ο οποιοσδήποτε Τούρκο, το έδωσε. Αφού κρατά τη σημαία και την τιμά, τότε είναι Τούρκος, έτσι;
    Δεν ξέρω κανένα αριστερό ή δεξιό Ομονοιάτη, Αποελίστα, Ανορθωσιάτη ή Απολλωνίστα που να μην σέβεται την Κυπριακή σημαία. Ούτε ξέρω δεξιό, που να έκαψε ποτέ την κρατική μας σημαία. Όμως γνωρίζω αριστερούς που να έχουν κάψει την εθνική μας σημαία, την Ελληνική. Εκτός ποδοσφαίρου. Τελικά, ναι, πολλές οι απερισκεψίες, έτσι;

    Τώρα, για όσους θεωρούν ότι είναι εθνικισμός, να κρατά κάποιος τη σημαία της Ελλάδας, τη στιγμή, που αυτός ο κάποιος ανήκει στο Ελληνικό έθνος, τί να πω; Και γιατί κύριε Ομονοιάτη εξαγριώνεσαι και βρίζεις επειδή ο άλλος κρατά τη σημαία της Ελλάδας; Εσύ τι θρησκεία έχεις; Ποιά είναι η μητρική σου γλώσσα; Τι έθιμα έχεις στην ιδιαίτερη σου πατρίδα; Εσύ κύριε Ομονοιάτη, γιατί βγήκες να πανηγυρίσεις με τη νίκη της Εθνικής Ελλάδος το 2004; Γιατί χάρηκες με το NR1 της Παπαρίζου;
    Τότε να μην έχεις πρόβλημα και με την ελληνική σημαία.
    Για την οποία, χύθηκε πολύ αίμα στην Κύπρο.

    Μιλούμε με γεγονότα. Όποιος ανέχεται να σηκώνει τη σημαία της Τουρκίας, δεν σέβεται τους παππούδες και τους γονείς του, που έχασαν το σπίτι τους ή τη ζωή τους. Δεν έχουνε, για την ακρίβεια, με ιερό με όσιο!

    Και είναι καιρός στην Κύπρο να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε την πούγκα μας μόνο και να μην αναμιγνύουμε ιδεολογίες, εθνικά προβλήματα με το ποδόσφαιρο. Το κάθε τι στον τόπο και τον χρόνο του.





    xifomaxos
    09.05.2007, 07:36
    Παράθεση:
    Δεν ξέρω κανένα αριστερό ή δεξιό Ομονοιάτη, Αποελίστα, Ανορθωσιάτη ή Απολλωνίστα που να μην σέβεται την Κυπριακή σημαία. Ούτε ξέρω δεξιό, που να έκαψε ποτέ την κρατική μας σημαία. Όμως γνωρίζω αριστερούς που να έχουν κάψει την εθνική μας σημαία, την Ελληνική


    Kρατική και εθνική σημαία και τρίχες κατσαρές! Είναι γνωστά τα αισθήματα απαξίωσης που τρέφουν οι περισσότεροι Κύπριοι για τους Έλληνες. Η επιμονή σας να θεωρείτε τους εαυτούς σας ανώτερους και διαφορετικούς από τους υπόλοιπους σας οδήγησε να ψηφίσετε "οχι" στην ένωση με την Ελλάδα. Παρόλα αυτά απαιτείτε να αναλάβει η Ελλάδα την προστασία σας και να πεθάνουμε γι εσάς και μετά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, είμαστε διαφορετικά κράτη...
    Επέτρεψαν οι Τούρκοι να εισέλθετε στα κατεχόμενα και εσείς τρέξατε αντί να διαδηλώσετε και τις θυσίες του Σολωμού και του Ισαάκ τις έχετε γράψει στις σόλες των υποδημάτων σας...
    movflower
    09.05.2007, 08:37
    Παράθεση:

    Το μέλος xifomaxos στις 09-05-2007 στις 07:36 έγραψε...

    Παράθεση:
    Δεν ξέρω κανένα αριστερό ή δεξιό Ομονοιάτη, Αποελίστα, Ανορθωσιάτη ή Απολλωνίστα που να μην σέβεται την Κυπριακή σημαία. Ούτε ξέρω δεξιό, που να έκαψε ποτέ την κρατική μας σημαία. Όμως γνωρίζω αριστερούς που να έχουν κάψει την εθνική μας σημαία, την Ελληνική


    Kρατική και εθνική σημαία και τρίχες κατσαρές! Είναι γνωστά τα αισθήματα απαξίωσης που τρέφουν οι περισσότεροι Κύπριοι για τους Έλληνες. Η επιμονή σας να θεωρείτε τους εαυτούς σας ανώτερους και διαφορετικούς από τους υπόλοιπους σας οδήγησε να ψηφίσετε "οχι" στην ένωση με την Ελλάδα. Παρόλα αυτά απαιτείτε να αναλάβει η Ελλάδα την προστασία σας και να πεθάνουμε γι εσάς και μετά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, είμαστε διαφορετικά κράτη...
    Επέτρεψαν οι Τούρκοι να εισέλθετε στα κατεχόμενα και εσείς τρέξατε αντί να διαδηλώσετε και τις θυσίες του Σολωμού και του Ισαάκ τις έχετε γράψει στις σόλες των υποδημάτων σας...



    Καλημέρα μας!
    Κάπου διάβασα ότι τα ξίφη δεν πρέπει να βγαίνουν από τη θήκη τους, χωρίς σκοπό και χωρίς να ξέρει ο ξιφομάχος το λόγο που ξεσπαθώνει. Εσύ τι λες για αυτό, αλήθεια;
    Πάμε παρακάτω τώρα. Το θέμα ξεκίνησε από την προβληματική συμπεριφορά στα γήπεδα, που είναι μάλλον παγκόσμιο πρόβλημα, και καταπιαστήκαμε τώρα με το εθνικό πρόβλημα και για καλημέρα πίνουμε αντί για καφέ, τη δική σου πικρία, που δικαιούσαι να την πεις, αλλά όχι στο συγκεκριμένο τόπικ, μα δεν πειράζει.

    Μιλάς για τους Κυπρίους που τρέχουνε στα κατεχόμενα για τουρισμό.Ναι μου τη δίνει και εμένα αυτή η συμπεριφορά των συγχωριανών μου, αλλά ξέρεις, πάντα γίνονται αυτά, διότι ο ιδωτισμός προωθείται περισσότερο από την συνείδηση. Και όχι μόνο στην Κύπρο. Τη Μικρά Ασία πως την χάσαμε, αλήθεια; Είναι ρε παιδί μου, αυτό παντοτινό πρόβλημα στον ελληνικό χώρο.Μαζί με τη διχόνοια.

    Εκτός αν εσύ θεωρείς την Μικρά Ασία τούρκικα χωράφια και καλά μας κάνανε που μας πέταξαν στη θάλασσα. Το επισημαίνω, διότι κάτι μου στάθηκε όταν διάβασα το "μας" και το "σας". Αλήθεια, έτσι συμπεριφέρεσαι και στους άλλους νησιώτες; Ο διαχωρισμός που εσύ θέτεις, τί είναι δηλαδή; Σύμπλεγμα ανωτερότητας ή κατωτερότητας; "Να πεθάνουμε για εσας!" Αυτό έγραψες. ΕΛΕΟΣ!

    Για την ιστορία θα σου παραθέσω ένα κείμενο ιστορικό και όχι αμπελοφιλοσοφικό.
    "Το 1914 η Κύπρος ανακηρύσσεται τμήμα της βρετανικής αυτοκρατορίας. Τον Οκτώβριο του 1915 η Αγγλία για να πείσει την Ελλάδα να μπει στον πόλεμο στο πλευρό της Αντάντ, προσέφερε την ένωση της Κύπρου. Ο δισταγμός της τότε κυβέρνησης του Ζαΐμη προκάλεσε την ανάκληση της προσφοράς. Από το 1918 ξεκινάνε προσπάθειες των Κυπρίων για ένωση με την Ελλάδα, οι οποίες θα καταλήξουν στο λεγόμενο Κίνημα του Οκτωβρίου 1931. Ταραχές, διαδηλώσεις, διακηρύξεις ιεραρχών, φυλακίσεις και καταδιώξεις αναστατώνουν την Κύπρο. Το κίνημα του 1931 διαδέχεται η περίοδος της τυραννικής διοίκησης του Πάλμερ. Στη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου τα ανθελληνικά μέτρα χαλαρώνουν ώστε να προσεταιριστούν τον Κυπριακό λαό.

    Το 1950 γίνεται δημοψήφισμα με το οποίο το 96% του πληθυσμού ψηφίζει την Ένωση με την Μητέρα Ελλάδα. Οι "δημοκρατικοί" και "φιλελεύθεροι" Άγγλοι, όπως ήταν αναμενόμενο δεν δέχτηκαν το αποτέλεσμα. Οι "καλοί μας σύμμαχοι" παρά τις θυσίες και τα βάσανα που υπέστη τόσο η Ελλάδα όσο και η Κύπρος εξαιτίας τους και παρά το αίμα που έχυσαν οι Κύπριοι στις ερήμους της Μέσης Ανατολής, δεν δέχτηκαν να πραγματοποιηθεί το όνειρο για την πολυπόθητη Ένωση. Τον Αύγουστο του 1954 η Ελληνική κυβέρνηση ξεκινάει προσπάθειες για να καταστήσει το Κυπριακό διεθνές ζήτημα. Φυσικά η διπλωματία δεν απέδωσε."

    Και από άλλη πηγή: "Τότε η Εθναρχία της Κύπρου διοργανώνει το ενωτικό δημοψήφισμα στις 15 Ιανουαρίου 1950, όπου ο λαός της Κύπρου αξίωσε δια της υπογραφής του σε ποσοστό 97% την ένωση της Κύπρου με την μητέρα Ελλάδα. Την ένωση ψήφισαν ακόμα και πολλοί Τουρκοκύπριοι, Αρμένιοι κ.α."


    Ακολουθεί φυσικά ο αγώνας της ΕΟΚΑ 1955-59.
    Και με το τέλος του, κάτι έγινε, τί; Περίοδος εκπτώσεων, δυστυχώς, για την οποία ευθύνονται πολλοί, και από την κυπριακή εθναρχία αλλά και από την ελληνική ηγεσία της εποχής. Αποφεύγοντας να αναφέρουμε ονόματα.

    Θα πρότεινα, αν καίγεσαι τόσο, να διάβαζες λίγο περισσότερο, και αν θέλεις, να άνοιγες και σχετικό τόπικ. Διχόνοιας.

    Καλημέρα παιδιά, και συγγνώμη για το τόσο δυσάρεστο κείμενο.


    Anthos
    09.05.2007, 08:52
    @ augoustos

    Παράθεση:
    Ναι, οι Ανορθωσιάτες έκαιαν σφυροδρέπανα σε αγώνα με την Ομόνοια, και η αστυνομία τους έπιασε αμέσως. Όπως και με τους Αποελίστες που ανάρτησαν σβάστικες. Οι Ομονοιάτες, γιατί έχουν το δικαίωμα να κρατάνε και να ανεμίζουν σε όλη τη διάρκεια του ματς τις σημαίες του Ψευδοκράτους και της Τουρκίας;


    Αυτό είναι ανακρίβεια φίλε. Ποτέ δεν συνελήφθηκε κανείς και αυτά λέγονται για κατανάλωση. Ούτε αυτοί με τις σβάστικες ούτε κανένας.

    Και ναι θα συμφωνήσω ότι η ανάρτηση του ψευδοκράτους είναι χειρότερη ακόμα και από την σβάστικα στην περίπτωση της Κύπρου λόγο των καταστάσεων.

    Παράθεση:
    Δεν ξέρω κανένα αριστερό ή δεξιό Ομονοιάτη, Αποελίστα, Ανορθωσιάτη ή Απολλωνίστα που να μην σέβεται την Κυπριακή σημαία.


    Και εδώ παραθέτεις μία μεγάλη ανακρίβεια φίλε. Προς Θεού. Ένας μεγάλος αριθμός δεξιών στην Κύπρο απαρνούνται την Κυπριακή σημαία. Άλλοι λίγο και άλλοι περισσότερο. Σε απόσταση 5 μέτρων από εδώ που κάθομαι υπάρχουν δύο συναδέλφοι που το πιστεύουν! Και ο συγκάτοικος μου στην Αγγλία τα ίδια μου έλεγε κτλ κτλ. Και όταν παίζει η Εθνική την αποκαλούν "μικτή" κτλ

    Γενικά συμφωνούμε ότι τίποτα από αυτά δεν πρέπει να γίνονται είτε από την μία πλευρά είτε από την άλλη.

    @ xifomaxos

    Εκτός από ανιστόριτος είσαι και προκαταλειμένος.

    Παράθεση:
    σας οδήγησε να ψηφίσετε "οχι" στην ένωση με την Ελλάδα


    Το ενωτικό δημοψήφισμα έδωσε 96% ΝΑΙ στην ένωση με την Ελλάδα το 1950. Απλά ότι σας λένε το ασπάζεστε χωρίς να το ερευνάτε διότι σας βολέυει. Όπως και οι βλακείες περί δήθεν χρημάτων που δίνει η Ελλάδα στην Κύπρο ως εγγυήτρια.

    Όσο για το αν απαιτώ την προστασία σου μπορείς να ανατρέξεις για την συμβολή των Ελλήνων αξιωματικών το 74 οι οποίοι θυσίασαν τα παλληκάρια της Κύπρου και της ΕΛΔΥΚ.

    Αλλά ούτε αυτό θα το ξέρεις.

    Ο λαός της Κύπρου ψήφισε ένωση (αριστεροί και δεξιοί) κατά 96% διότι έτσι ένιωθαν. Μετά άλλαξαν τα δεδομένα και τώρα η Κύπρος είναι ένα ανεξάρτητο κράτος ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ την Ελληνική του ταυτότητα με ήθη, έθιμα και θρησκεία παρόλα τα χιλιάδες χρόνια σκλαβιάς. Οι Κύπρος είναι ελέυθερη μόνο 40 χρόνια στα 10000 ιστορίας και αυτό με το μισό νησί κατεχόμενο!

    Και ναι η κόρη μου κρατούσε την Ελληνική σημαία στον τελικό του Euro. Εγώ δεν είμαι ουτε φανατικός με την σημαία αλλά ούτε την αγνοώ. Την σέβομαι διότι είναι η σημαία της Ελλάδας.

    Παράθεση:
    Επέτρεψαν οι Τούρκοι να εισέλθετε στα κατεχόμενα και εσείς τρέξατε αντί να διαδηλώσετε και τις θυσίες του Σολωμού και του Ισαάκ τις έχετε γράψει στις σόλες των υποδημάτων σας...


    Εδώ θα συμφωνήσω εν μέρη. Όχι γιατί κάποιοι ένιωσαν την ανάγκη να πάνε να δουν τα σπίτια τους μετά από 30 χρόνια, τους τόπους που μεγάλωσαν διότι αυτούς δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει. Κατηγορώ αυτούς που πάνε στα καζίνο των κατεχομένων και αυτούς που πάνε για εκδρομές. Τα ίδια που είχατε και έχετε εσείς με την Κωνσταντινούπολη.

    @GL
    Παράθεση:
    Το μεγαλο σας λαθος ειναι οτι δεν παιρνετε μαθηματα απο αυτα που γινονται στο Ελλαδισταν...


    Μα αφού το πρόβλημα είναι ότι οι ανεγκέφαλοι ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ από ότι γίνεται με τους ανεγκέφαλους εκεί φίλε! Και τα συνθήματα περί "Τούρκων" και οι διμάχες μεταξύ πόλεων (Αθήνα-Σαλονίκη = Λευκωσία-Λεμεσός) κτλ κτλ. Και στον αγώνα Ελλάδας-Τουρκίας είχαν τσακωθεί οι Αποελίστες Χρυσαυγίτες με Ολυμπιακούς που δεν δέχθηκαν να αναρτηθεί σημαία του Αποελ μέσα στο Καραισκάκη και είναι εκεί που έπεσε το ξύλο. Και μετά παρέμβηκαν και οι Ολυμπιακοί Χρυσαυγίτες που μπήκαν στην μέση. Μπουρδέλο.

    Η κατάσταση είναι ακόμα ανατρέψιμη στην Κύπρο με τους ανεγκέφαλους. Είναι λίγοι και γνωστοί. Και πάνω τους κολλούν κάποιοι ανήλικοι. Αν απομονωθούν οι λίγοι από τα σωματεία και την αστυνομία με κάποιες αλλαγές στην νομοθεσία (πχ δεν μπορεί να χρησιμποποιηθεί το βίντεο στο δικαστήριο), τότε μπορούν ακόμα να ανατρέψουν την κατάσταση.

    Ουυφφφ...

    edit : μέχρι να απαντήσω με διακοπές στην δουλειά με πρόλαβε σε κάποια πράγματα η φίλη movflower

    "Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο,
    Διατηρούμε την εσώτερη μιζέρια μας,
    Μ’ επαναστατική φρασεολογία…"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anthos στις 09-05-2007 09:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anthos στις 09-05-2007 10:32 ]


    Paloukeze
    09.05.2007, 13:15
    Φίλοι μου, εγώ πιστεύω οτι τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

    α) Παν μέτρον άριστον, παντού και πάντα. Οποιαδήποτε ακραία τάση (όχι μόνο ιδεολογικοπολιτική) πάσχει και προκάλει ανισορροπίες, αναλήθεια και γενικότερο βραχυκύκλωμα πνευματικής προόδου.

    β) Η ιστορία είναι φάρμακο σε πολλές πληγές. Για ποιόν άλλο λόγο άλλωστε να υπάρχουν τόσες προσπάθειες συγκάληψης ή παραποίησης της ιστορικής αλήθειας απο τους έχοντες συμφέρον ανα τους αιώνες;

    γ) Η γνώση και η (συμ)μόρφωση αποτελεί το κλειδί για την καταπολέμηση όλων των παθών. Όποιος τις κατέχει είναι άτρωτος.

    Αυτός που γνωρίζει και δε γνωρίζει οτι γνωρίζει είναι μεταίωρος
    Αυτός που δε γνωρίζει και δε γνωρίζει οτι δε γνωρίζει είναι ανόητος
    Αυτός που δε γνωρίζει και γνωρίζει οτι δε γνωρίζει είναι ευτυχής
    Αυτός που γνωρίζει και γνωρίζει οτι γνωρίζει είναι σοφός