ελληνική μουσική
    615 online   ·  210.843 μέλη

    Β. Παπακωνσταντινου - Α. Ρέμος στην ιδια σκηνή;;

    tsibitos
    09.05.2007, 02:04
    Ναι, Σωστά διαβάσατε. οι Onirama ετοιμάζουν ένα μεγάλο party στις 14 Μαΐου στο Σταυρό του Νότου για να επισφραγίσουν όσα έκαναν τη χρονιά αυτή. Στο party αυτό, εκτός των Onirama, θα ανέβουν στη σκηνή και οι: Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Λάκης Παπαδόπουλος και Θεοδοσία Τσάτσου. Μόλις χθες ομως ανακοινώθηκε και αλλο ενα ονομα, που δεν είναι άλλος από τον Αντώνη Ρέμο. Δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα αν θα ανέβει στη σκηνή μαζί τους. Αντώνης Ρέμος πάντως και Onirama θα κάνουν live tour το καλοκαίρι σε όλη την Ελλάδα.

    πηγή mad.gr
    tsibitos
    09.05.2007, 02:17
    Να υπενθυμίσω βέβαια οτι Παπακωνσταντίνου και Ρέμος έχουν συμμετάσχει ξάνα σε συναυλία και οι 2 μαζί (Για τον Γρήγορη Μπιθικώτση το 2002 στο Σ.Ε.Φ.) αλλα και σε cd (το επισημο cd των Ολυμπιακών Αγώνων με διαφορα τραγουδια του Μίκη Θοδωράκη). 'Ηταν όμως άλλα τα μεγέθη και συμμετείχε πλειάδα τραγουδιστών.. Στην παραπάνω ειναι (εκτός από τους Onirama) πέντε..
    vasiloukos
    09.05.2007, 03:09
    Καλά, το γεγονός ότι θα συμμετάσχουν και οι δύο σαν guest σ' ένα event δε λέει και πολλά πράματα... Ο Βασίλης κάνει πολλές συμμετοχές κάθε χρόνο και στη δισκογραφία και σε συναύλίες, φυσικό είναι. ’λλωστε, έχουν ξαναεμφανιστεί κι οι δύο στα στούντιο της ΝΕΤ στο ''Κοίτα τι έκανες'' πιο παλιά στην εκπομπή - αφιέρωμα στο Νταλάρα, την εποχή που συνεργαζόταν ο Νταλάρας με το Ρέμο. Παράλληλα, ο Παπακωνσταντίνου έχει δηλώσει πολλές φορές ότι ο Ρέμος έχει ωραία φωνή. Από 'κει και πέρα, είναι ψιλοκατανοητό γιατι δεν έχουν συνεργαστεί οι δυό τους σαν τα σχήματα Πρωτοψάλτη - Ρέμος ή Νταλάρας - Ρέμος που για μένα απέτυχαν παταγωδώς. Αλλού ο ένας, αλλού ο άλλος, δεν έχει νόημα, πάντως ο ένας λέει πάντα καλά λόγια για τον άλλον.
    Aiolos_m
    09.05.2007, 08:25
    Εντάξει ρε παιδιά, το οτι θα βρεθούν στην ίδια σκηνή δεν είναι και τίποτα. Ανεξάρτητα αν μας αρέσει το ρεπερτόριο του Ρέμου-γιατί απ' ότι κατάλαβα αυτόν βαραίνουν οι ενστάσεις- ας μην ξεχνάμε πως έχει μια πολύ καλή φωνή η οποία μάλιστα έχει τραγουδήσει και το ’ξιον Εστί...
    mousikofilh
    09.05.2007, 09:02
    Τι έχει τραγουδήσει ο Ρέμος?το άξιον εστί???
    Και εγώ που ήμουν,σε άλλο πλανήτη?

    Aiolos_m
    09.05.2007, 09:06
    Πιθανόν.
    mousikofilh
    09.05.2007, 09:08
    Καλα,εισαι σίγουρος γι'αυτό?Πότε έγινε?
    Μήπως τον μπερδεύεις με τον Κότσιρα?

    athinouli24
    09.05.2007, 09:15
    Το ότι θα είναι στην ίδια σκηνή δεν λέει τίποτα,εξάλου δεν είναι η πρώτη φορά...Και μπορεί η επιλογή των τραγουδιών να είναι τέτοια ετσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι πολύ καλό...Ας τους δούμε πρώτα και ας κρίνουμε μετά
    Aiolos_m
    09.05.2007, 09:39
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 09-05-2007 στις 09:08 έγραψε...

    Καλα,εισαι σίγουρος γι'αυτό?Πότε έγινε?
    Μήπως τον μπερδεύεις με τον Κότσιρα?




    Λοιπόν έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στη "μηχανή του θεού" αλλά τα αποτελέσματα δεν δείχνουν να συμφωνούν μαζί μου. Η αλήθεια είναι όμως ότι θυμάμαι να έχει δημιουργηθεί ένα μικρό σούσουρο πριν λίγα χρόνια όταν ο Ρέμος τραγούδησε Θεοδωράκη και αν δεν κάνω λάθος ήταν στο Ηρώδειο με πρόσκληση του ίδιου του συνθέτη. Λες να το' δα όνειρο και μάλιστα να είναι τόσο έντονο;

    Όποιος έχει πηγή παρακαλούμε να ρίξει τα φώτα του και κατα δω...
    mousikofilh
    09.05.2007, 09:46
    Μα γι'αυτό εξεπλάγην και εγω.Δεν νομίζω ότι έχει γίνει κάτι τέτοιο.
    Είχε τραγουδήσει Θεοδωράκη,αλλά αν θυμάμαι καλά,ηταν τα τραγούδια από
    τις ταινίες η κάτι τέτοιο.Δεν είχε να κάνει το αξιον εστι.Καμια σχέση...

    spiroos
    09.05.2007, 10:25
    tsibitos ο τίτλος που επέλεξες για το τόπικ είναι πιασάρικος.... και θα την πατήσουν πολλοί νομίζοντας πως πρόκειται για συνεργασία...Το περιεχόμενο όμως είναι άλλο και το ξέρεις. Μπορεί πχ να μη βρεθούν καθόλου μαζί πάνω στη σκηνή, άλλος ό χρόνος τους. ’ρα δεν τίθεται θέμα. Αλλά και να βρεθούν δεν είναι απίθανο ούτε μεμπτό, προσκεκλημένοι σε πάρτυ είναι. Μήπως να το άλλαζες σε πχ. "party των Οnirama στο Σταυρό του Νότου"; Πρόταση κάνω...
    tsibitos
    09.05.2007, 11:16

    Μα εγώ δεν θέλω να "διαφημίσω" τους Onirama. Σχολιασμό για την εν λόγω συνύπαρξη των δυο καλλιτεχνών θέλω. Αυτό μου έκανε εντύπωση. Και δεν είπα οτι είναι κακό κλπ. εξάλλου εμένα μ'αρέσει και ο Ρέμος. Δεν νομίζω ότι μπερδέυεται κανείς γιατί στην ανάλυση του τόπικ νομίζω ότι γίνομαι σαφής. Παντως Αν δεν ήταν Ρέμος - Παπακώνσταντίνου στην ίδια σκηνή ούτε που θα το κοίταγα.
    ageras
    09.05.2007, 11:22
    Καλά δεν είναι και τόσο περίεργο!Ο Αντώνης συνηθίζει περίεργες συνυρπάξεις επί σκηνής.Δεν θα κρίνω αν κάνει καλά ή όχι.Απλά το κάνει συχνά!
    Συγκεκριμένα με τον Παπακωνσταντίνου σκηνικό:
    Δούλευα με τον Αντώνη στην Θεσσαλονίκη πριν 3ή 4 καλόκαιρια και είχε έρθει ο Παπακώ
    είχε γίνει ψιλοτύφλα,και τραγουδησαν μαζί για κανα μισάωρο!!!
    Τώρα οσο για το συγκεκριμένο,οι Ονιράμα (που είναι πολύ καλοί) κάνουν την εκδήλωση αυτή όπως πολύ σωστα αναφέρθηκε για promo των συναυλιών τους με τον Αντώνη το καλοκαίρι.Αλλωστε κάναν μαζί και secret concert στο Mad.

    capone69
    09.05.2007, 12:31
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 09-05-2007 στις 11:22 έγραψε...

    Καλά δεν είναι και τόσο περίεργο!Ο Αντώνης συνηθίζει περίεργες συνυρπάξεις επί σκηνής.Δεν θα κρίνω αν κάνει καλά ή όχι.Απλά το κάνει συχνά!
    Συγκεκριμένα με τον Παπακωνσταντίνου σκηνικό:
    Δούλευα με τον Αντώνη στην Θεσσαλονίκη πριν 3ή 4 καλόκαιρια και είχε έρθει ο Παπακώ
    είχε γίνει ψιλοτύφλα,και τραγουδησαν μαζί για κανα μισάωρο!!!

    τα τσοθζει το παληκαρι ως γνωστον εμ! τι να κανουμε!
    καλα ειναι το απολαμβανουμε και σε ακυρες στιγμες

    dimitrapan
    14.05.2007, 11:13
    Σήμερα θα βρίσκομαι στον Σταυρό με την παρέα μου και μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει ότι θα είναι και ο Ρέμος έπί σκηνής... Στις διαφημίσεις που παίζονται για τη συγκεκριμένη εμφάνιση των Onirama δεν ακούγεται κάτι τέτοιο! Επίσης, σε τηλεφωνική επικοινωνία με το μαγαζί δεν αναφέρουν το όνομα του Α. Ρέμου ως καλεσμένου! Δεν ξέρω από που έχει αυτή την πληροφόρηση το mad, ίσως να είναι καλεσμένος έκπληξη ή κάτι τέτοιο...

    Πάντως, ακόμα και να εμφανιστεί ο Παπακωνσταντίνου με τον Ρέμο μαζί επί σκηνής, δεν με ξενίζει καθόλου. Ο Ρέμος έχει συνεργαστεί με τον Νταλάρα, τη Μαρινέλλα, την Πρωτοψάλτη κλπ, καλλιτέχνες που είναι πολύ ψηλά στην εκτίμηση πολλών από εμάς και είναι διαφορετικού ύφους. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί φάνηκε τόσο περίεργη μία ενδεχόμενη ούτε καν συνεργασία αλλά συνεύρευση των δύο τραγουδιστών στον ίδιο χώρο, όντας μάλιστα καλεσμένοι ενός άλλου συγκροτήματος...
    PAPAZOGLOUFAN
    14.05.2007, 19:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 09-05-2007 στις 09:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 09-05-2007 στις 09:08 έγραψε...

    Καλα,εισαι σίγουρος γι'αυτό?Πότε έγινε?
    Μήπως τον μπερδεύεις με τον Κότσιρα?




    Λοιπόν έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στη "μηχανή του θεού" αλλά τα αποτελέσματα δεν δείχνουν να συμφωνούν μαζί μου. Η αλήθεια είναι όμως ότι θυμάμαι να έχει δημιουργηθεί ένα μικρό σούσουρο πριν λίγα χρόνια όταν ο Ρέμος τραγούδησε Θεοδωράκη και αν δεν κάνω λάθος ήταν στο Ηρώδειο με πρόσκληση του ίδιου του συνθέτη. Λες να το' δα όνειρο και μάλιστα να είναι τόσο έντονο;

    Όποιος έχει πηγή παρακαλούμε να ρίξει τα φώτα του και κατα δω...

    κι ομως αιολε καπου ειχε ακουστει για το αξιον εστι και το ρεμο.ειχαν βγει κατι φημεσ επειτα απο μια συναυλια με θεμα τα τραγουδια του μικη στον ελληνικο κινηματογραφο και συμμετηχε και ο ρεμοσ.και ειχε ειπωθει οτι τον ιδιο χρονο θα τραγουδαγε και το αξιον εστι στο μεγαρο μουσικης.δεν ξερω τι εγινε τελικα. παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν τα ονειρευτικες
    aggeliki
    14.05.2007, 23:57
    Κάτι τρέχει στα γύφτικα τώρα...Και οι Οnirama παγερά αδιάφοροι μου κάνουν...

    tsibitos
    16.05.2007, 00:53
    Εμαθε τελικα κανεις αν ηταν ο Ρεμος εχθες;;;
    dimitrapan
    16.05.2007, 08:46
    Ναι, ο Ρέμος όντως εμφανίστηκε και τραγούδησε 3 τραγούδια του, τα οποία συμπερλιμβάνονται σε ένα cd με 12 τραγούδια του διασκευασμένα από τους Onirama σε ρυμθούς ποπ-ροκ, τζαζ, ρέγγε κλπ, το οποίο θα κυκλοφορήσει οσονούπω. Παράλληλα, Ρέμος και Onirama θα συνεργαστούν το καλοκαίρι σε μια σειρά συναυλιών.

    Σχετικά με τα διασκευασμένα τραγούδια του Ρέμου που ακούσαμε, μου φάνηκαν αδιάφορα και δεν βρήκα κανέναν λόγο να διασκευαστούν. Επιπλέον, ένα από αυτά (δεν θυμάμαι τον τίτλο, ίσως είναι αυτό που λέει "είναι κάτι νύχτες μοναξιάς...") του έβαλαν την εισαγωγή από το Blue Hotel... Το βρήκα λίγο παρατραβηγμένο!!!

    Κατά τα άλλα, ο Αντώνης Ρέμος ήταν πάρα πολύ καλός επί σκηνής, φωνητικά άψογος, γεμάτος κέφι και ήταν πολύ ευχάριστος, μας είπε και τα ανεκδοτάκια του, έπαιξε και ντραμς και γενικά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αν και δήλωσε λίγο αγχωμένος γιατί όπως είπε είναι πολύ ευκολότερο να παίζεις σε πολύ κόσμο παρά σε λίγο, όπου η επαφή είναι μεγαλύτερη και μπορείς να διαπιστώσεις ευκολότερα αν διασκεδάζεις το κοινό ή όχι...

    Από την άλλη πλευρά, ο Παπακωνσταντίνου, δεν μας έκανε την χάρη! Παρότι μέχρι τελευταία στιγμή διαφημιζόταν η παρουσία του και από το μαγαζί ενημέρωναν ότι θα συμμετείχε στην βραδιά, εκείνος δεν εμφανίστηκε και κατά τη διάρκεια της βραδιάς κανείς δεν είπε τίποτα γι' αυτόν, ότι π.χ. "Ο Β. Παπακωνσταντίνου λόγω υποχρεώσεων, αρρώστιας, βαρεμάρας κλπ μας ειδοποίησε ότι δεν θα έρθει".

    Γενικότερα, αυτό είναι ένα φαινόμενο που συναντάμε τελευταία, κάποιοι καλεσμένοι "φίλοι" "φίλων" ενώ έχουν δηλώσει ότι θα παρίστανται στο τάδε ή το δείνα μέρος, να μην εμφανίζονται ποτέ! Δεν ξέρω ποιος φταίει γι' αυτό... Αν δηλαδή φταίνε οι μάνατζερ και η κακή συνεννόηση & οργάνωση ή αν φταίνε οι καλλιτέχνες που έχουν δηλώσει ότι θα εμφανιστούν και τελικά το μετανιώνουν, πάντως κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει το φαινόμενο αυτό γιατί δημιουργεί άσχημες εντυπώσεις!

    Όσον αφορά στo σύνολο της βραδιάς, περάσαμε πάρα πάρα πολύ ωραία! Οι Onirama αν και μουσικά κι ερμηνευτικά δεν έχουν τίποτα ιδιαίτερο, πέρα από καλές δημόσιες σχέσεις, έχουν αστεράκι..! Έχουν απίστευτη θετική ενέργεια και κέφι και μας παρέσυραν εύκολα στους ρυθμούς τους. Εξαιρετική βρήκα και την επιλογή των τραγουδιών που μας έπαιξαν!

    Σχετικά με τους υπόλοιπους καλεσμένους της βραδιάς, οι οποίοι είπαν από ένα τραγούδι τους, πολύ κακή εντύπωση μου έκανε η Θεοδοσία Τσάτσου, η οποία στο πρώτο κουπλέ ήταν έντελώς εκτός, το είχε χάσει τελείως (!!!), η Μπάμπαλη ήταν η γνωστή Μπάμπαλη, ενώ ο Λάκης Παπαδόπουλος ήταν όλα τα λεφτά! Ειλικρινά μας σήκωσε από τις θέσεις μας...

    Αυτά!