ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική

    SoulbassJr
    21.05.2007, 12:11

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SoulbassJr, 04-01-2013 20:09 ]


    Armonistas
    30.05.2007, 18:41
    Λοιπόν εγώ θέλω να πω ότι είμαι κατά των ναρκωτικών.Σαφώς οι άνθρωποι που παίρνουν ναρκωτικά μπορούν να είναι εκφραστικοι,+συναισθηματικοι αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερο να γράφεις στίχους,μουσική βάζοντας το μυαλό σου να κάνει στροφές όντας υγιής.Στο κάτω κάτω, τόσοι άλλοι άνθρωποι σε δουλειές άσχετες με την μουσική έγιναν γνωστοί,πετυχημένοι, κερδίζοντας πολλά λεφτά χωρίς να παίρνουν ναρκωτικά. javas c r i p t: x()






    renabill
    30.05.2007, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 17-05-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vaninoui στις 10-05-2007 στις 07:31 έγραψε...

    "Φίλε μαγκιά είναι να μπορεί το μυαλό, η ψυχή, η θέληση να φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο και να μπορεί να βγάλει το οποιοδήποτε συναίσθημα σε οποιαδήποτε μορφή είτε μουσική είτε είναι στίχος είτε οτιδήποτε…
    Αν χρειαζόμαστε βοήθεια για να γίνει αυτό τότε το παιχνίδι είναι σηκέ…

    Ζητώ σε αυτούς που είναι πραγματικά Μεγάλοι… "




    Θα συμφωνησω!!



    Και γω! Γιατί αν παραδεχτούμε ότι τα ναρκωτικά δεν καταστρέφουν είναι σαν να τα επιβραβεύουμε

    r0us
    03.06.2007, 06:39

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : r0us στις 06-03-2009 02:55 ]


    otarek
    03.06.2007, 18:01
    Δεν είναι τα ναρκωτικά που σκοτώνουν τη μουσική...το κέρδος είναι.
    puntix
    01.01.2011, 12:14
    καλη χρονια εχουν περασει 4 χρονια απο το last post , και εγω θα συμφωνησω στο οτι τα ναρκωτικα εχουν προσφερει στον τομεα μουσικη οπως και να το κανουμε , παρολαυτα δεν ειμαι υπερ , παντως στο πρωτο ποστ υπαρχει μια τρομερη ανακριβια ο Bob marley δεν πεθανε απο ναρκωτικα αλλα απο καρκινο.
    freddieKrueger
    01.01.2011, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος -sofaki στις 09-05-2007 στις 23:45 έγραψε...

    jim morison
    jimmy hendrix
    bob marley
    stevie nicks
    bon scott

    και μια η ερωτηση
    ΓΙΑΤΙ?

    Τι παει να πει ΓΙΑΤΙ?Αφελεστατη για να μην πω βλακωδης η ερωτηση...Γιατι τα λουλουδια ανθιζουν την ανοιξη?Γιατι δεν αναρρωτιεσαι γιατι χιλιαδες ασημα παιδια πεθαινουν καθημερινα απο αυτη τη μαστιγα και σε πηρε ο πονος για δαυτους?

    Οσο για καποιους που γραφουν πως αριστουργηματα γεννιουται υπο την επηρεια ναρκωτικων,ας το ξανασκεφτουν:Τα ναρκωτικα καταστρεφουν τις ανωτερες πνευματικες λειτουργιες οπως καθαρη σκεψη νοηση διανοηση και ισοπεδωνουν τη φαντασια σε ενα παραληρηματικου τυπου ονειρο...

    Κατι τυποι σαν και σας ειναι που μεταλαμπαδευουν μηνυματα θετικα για τα ναρκωτικα:Δεν εχουν καμμια ωφελιμη επιδραση στις Καλες τεχνες,μονο ορισμενα απο αυτα στην ιατρικη...

    ...Καντε μια βολτα απο Στουρναρη μερια η απο ΟΚΑΝΑ να δειτε ποσοι απο τα πρεζονια ειναι μουσικες ιδιοφυιες και τα ξαναλεμε...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 01-01-2011 12:29 ]


    Lorelei
    01.01.2011, 16:06

    Δε νομίζω ότι τα ναρκωτικά σκοτώνουν τη μουσική… Το σίγουρο είναι ότι είναι επικίνδυνα για τους ίδιους τους καλλιτέχνες. Το αποτέλεσμα όμως που δημιουργούν στη διάθεσή μας μπορεί να επιτευχθεί και από μας. Ο εγκέφαλός μας δεν θα αντιδρούσε ποτέ στα ναρκωτικά αν δεν είχε ειδικούς υποδοχείς για να δεχτεί ουσίες που προκαλούν παρόμοια αποτελέσματα με τα ναρκωτικά. Ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να κατασκευάσει τις δικές του «μορφίνες» που είναι φυσικές  και λέγονται ενδορφίνες (και προκαλούν το ίδιο ευχάριστο συναίσθημα που προκαλούν και τα ναρκωτικά). Οι καλλιτέχνες όμως που χρησιμοποιούν ναρκωτικά μεταβάλλουν τη διάθεσή τους με τεχνητό τρόπο, αλλά δε νομίζω ότι η μουσική που δημιουργούν έχει κάποια σχέση με όλο αυτό. Η αλήθεια είναι ότι οι ουσίες που δημιουργούν ψευδαισθήσεις εκτός από την αλλαγή στη διάθεση μπορούν να προκαλέσουν αλλαγή στον τρόπο αντίληψης των αισθήσεων, π.χ. ν’ ακούει κάποιος ένα χρώμα ή να βλέπει έναν ήχο, ή αλλαγή στην αντίληψη του χρόνου κ.ά. Πολλοί όμως παίρνουν ναρκωτικά και έχουν τέτοιες εμπειρίες αλλά δεν μπορούν να συνθέσουν μουσική. Με άλλα λόγια δεν είναι τα ναρκωτικά αυτά που συντελούν στη δημιουργία μιας μουσικής σύνθεσης και ενός κομματιού αλλά ο ίδιος ο καλλιτέχνης.


    djmetronomos
    01.01.2011, 19:56

    ε, συγγνώμη, αλλά πότε πέθανε η Stevie Nicks και δεν το ήξερα?

    Εκτός κι αν σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν...

    62 ετών και ζωντανή...

    Όσο για τα drugs... Πάντα υπάρχουν παράμετροι... Ο Zappa θα σου έλεγε δεν τα ακουμπάω γιατί άντε μετά να παίξω την πολύπλοκη μουσική μου μαστουρωμένος, ο Lou Reed θα σου έλεγε, τα είχα ανάγκη για να γράψω τα amphetamine-crazed τζαμαρίσματα με τους Velvet Underground...

    Νομίζω οι ενήλικες ένθρωποι είναι σε θέση ν' αποφασίζουν μόνοι τους τι τους πάει και τι όχι...


    NikosRoman
    02.01.2011, 13:08

    Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΞΙΣΟΥ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ.

    Οσον αφορα ολους τους προαναφερθεντες καλλιτεχνες δικαιωμα τους.... ΑΛΛΑ.... αιτιες θανατου καλλιτεχνων υπαρχουν και αλλες οπως αυτοκτονιες,αυτοκινητιστικα και αεροπορικα δυστηχηματα,δολοφονιες κλπ κλπ...

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ!!!

    ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ....ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΤΑ ΟΠΛΑ,ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ.

    ΚΑΤΑΛΗΓΩ....Αν ο Μορισσον(και ολοι οι αλλοι) δεν πεθαινε απο ναρκωτικα υπηρχαν και αλλες εναλλακτικες.Το μονο σιγουρο για αυτον(αυτους) ηταν ο θανατος.Τοσο του(τους) ηταν γραμμενο.

    (ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΒΑΘΜΟ ΕΙΡΩΝΕΙΑΣ για αυτους που η σκεψη τους ειναι σε μορφη μονομπλοκ).


    john1987
    04.01.2011, 21:01
    Παιδια αυτο που δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω ειναι γιατι απειροι καλλιτεχνες και μη παιρνουν ναρκωτικα. Μιλαμε απο τον Μορισον μεχρι...τους εγχωριους πουθεναδες!! Τους τα σπρωχνει το "συστημα" και οι "κυκλοι" τους? Δεν αντεχουν το lifestyle και την πιεση? Ο καθημερινος ανθρωπος δηλαδη που εχει να αντιμετωπισει τοσα προβληματα και αγχη δε νιωθει πιεση? Παντως δε θα συμφωνησω οτι σκοτωνουν τη μουσικη,δηλαδη επειδη ο οποιοσδηποτε καλλιτεχνης ηταν πρεζακι σκοτωθηκε η μουσικη?Ισως συμφωνω εν μερει οτι δε θα εγραφαν αυτα που εγραφαν αν δεν υπηρχαν τα ναρκωτικα.
    klefths
    05.01.2011, 02:46

    Μεγαλο λαθος.

    Τοτε ο Μαρκος, ο Στελλακης, ο Χατζηχρηστος, ο Γκογκος, o Κηρομυτης, ο Μπαγιαντερας, ο Παπαιωαννου, ο Τσιτσανης, ο Χιωτης, ο Καριπης, ο Παγιουμτζης, η Ροζα και η Μπελλου, o Σιδηροπουλος, οι Τρυπες, οι Απροσαρμοστοι, οι Σπυριδουλα, ο Πουλικακος, ο Ασιμος, o Παπακωνσταντινου, οι Σοκρατες, η Λενα Πλατωνος, ο Λητης, οι Τρυπες, οι Panx Romana, οι Deus ex machina, οι Κατσημιχα, οι Ενδελεχεια, ο Marley, ο Tosh, o Armstrong, o Calloway, o Charles, η Fitzerald, o Dylan, ο Neil Young, o Richards, o Lennon, η Faithfull, Eminem, Choplin, Morisson, Hendrix, Dylan, Animals, Who, Hawkwind, Led Zeppelin, Velvet Underground, Floyd, Adam Ant, Sex pistols, Art of noice, Talking Heads, Ferry, Eno, Lynch, Bowie, Reed, Einsturzende Neubauten, Nena Hagen, Yello, Ozric Tenticles, INXS, Beastie Boys, Depeche Mode, Ramstein, Nirvana, Prodigy, Manson, χιλιαδες ακομα που βαριεμαι να γραψω (εκτος απο την Hannah Montana και τον Chiris De Berg) και σχεδον ολοι οι παραγωγοι και Dj's της ηλεκτρονικης χορευτικης μουσικης δεν θα επρεπε να υπαρχουν.

    Τελικα μαλλον το αντιθετο συμβαινει τα ναρκωτικα δινουν ζωη στην μουσικη.

    ;)

     

     

     

     

     

     


    freddieKrueger
    05.01.2011, 13:55

    Ta narkwtika den exoun oudemia sxesh me th mousikh...ayto prepei na katalabete...ta parapanw atoma htan IDIOFYIES eite epairnan eite oxi narkwtika...

    Kala leei kai o NikosRoman!!Kati 8a bre8ei na se skotwsei an einai na pe8aneis...

    Mh tsimpate...allwste meta 8anaton kapoios kallitexnhs ginetai gnwstos...allloi apo narkwtika,alloi apo fanatikous 8aymastes,alloi apo aytoktonia kai de symmazeyetai...

    ''Den 8a egrafan ayta pou agrafan an den ekanan narkwtika''...egw sou lew oti 8a grafan akomh kalytera..allwste h periodos dhmiourghkothtas twn toksikomanwn asterwn htan kata bash otan htan ''ka8aroi'' gia kapoio diasthma...


    inkve
    05.01.2011, 16:22

    αφου συμφωνα με ΚΑΠΟΙΟΥΣ-ΕΣ τα ναρκωτικα βοηθουν ας μοιραστουνε μαζι μας τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.....


    klefths
    06.01.2011, 00:56

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 05-01-2011 στις 16:22 έγραψε...

    αφου συμφωνα με ΚΑΠΟΙΟΥΣ-ΕΣ τα ναρκωτικα βοηθουν ας μοιραστουνε μαζι μας τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.....



     

    Θελεις την γνωμη καποιου που δεν εχει πουλησει ουτε ενα δισκο η θελεις την προσωπικη εμπειρια καποιου που πουλαει εκατομυρια?

    Θελω να πιστευω το δευτερο, οποτε δες τα παρακατω λινκ, μου πηρε 30" να τα βρω, η μαγικη λεξη ειναι google!


    http://www.examiner.com/music-industry-in-los-angeles/lady-gaga-why-i-do-drugs
    http://dancemusic.about.com/od/artistshomepages/a/LadyGagaInt_2.htm
    http://heystupid.wordpress.com/2007/06/11/the-champ-kennedy-mixtape-bin-best-songs-written-while-the-artist-was-stoned/
    http://en.wikipedia.org/wiki/John_Lennon
    http://bygonebureau.com/2008/01/14/narcotica-taking-drugs-to-make-music-to-take-drugs-to/
    http://music.msn.com/music/article.aspx?news=497704
    http://maggiered.blogspot.com/2010/08/lady-gaga-says-taking-drugs-helps-her.html

     

     

     


    klefths
    06.01.2011, 06:08

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 05-01-2011 στις 13:55 έγραψε...

    Ta narkwtika den exoun oudemia sxesh me th mousikh...ayto prepei na katalabete...ta parapanw atoma htan IDIOFYIES eite epairnan eite oxi narkwtika...

    Kala leei kai o NikosRoman!!Kati 8a bre8ei na se skotwsei an einai na pe8aneis...

    Mh tsimpate...allwste meta 8anaton kapoios kallitexnhs ginetai gnwstos...allloi apo narkwtika,alloi apo fanatikous 8aymastes,alloi apo aytoktonia kai de symmazeyetai...

    ''Den 8a egrafan ayta pou agrafan an den ekanan narkwtika''...egw sou lew oti 8a grafan akomh kalytera..allwste h periodos dhmiourghkothtas twn toksikomanwn asterwn htan kata bash otan htan ''ka8aroi'' gia kapoio diasthma...



     

    Αγαπητε φιλε freddieKrueger

    Μημπως μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω, πως γινεται και αυτα τα ατομα που οπως λες κι εσυ ηταν ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ, να αποφασισουν να το ριξουν στα ναρκωτικα για να γραψουν μουσικη?

    Επισης ενα αλλο πραγμα που δεν καταλαβαινω και ισως μπορεις να με βοηθησεις, αφου αυτες οι ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ οπως λες θα εγραφαν καλυτερη μουσικη ξενερωτοι, γιατι τοτε αποφασισαν να γινουν λιωμα και να αφησουν πισω τους ερμηνειες που να ειναι υποδυεστερες απο αυτες που θα εγραφαν αν δεν ηταν υπο την επηρρεια?

    Tελικα, η ηταν ΒΛΑΚΕΣ η αποφασισαν οτι φτιαγμενοι μπορουν να γραψουν καλυτερη μουσικη?
    Ποιο απο τα δυο ειναι? Μαλλον το δευτερο, ε? Γιατι για να πει κανεις ολες τις ιδιοφυειες βλακες, πρεπει να ειναι ο Παγκαλος.

    Η αληθεια ειναι πως δεν μπορει κανεις να πει αν θα εκαναν καλυτερη η χειροτερη μουσικη παιρνωντας ναρκωτικα, εκτος αν ειναι ο θεουλης ο ιδιος, εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι, δεν ξερω ομως για σενα.
    Το μονο αναμφισβητητο γεγονος ειναι οτι οι τυποι εγραψαν διαμαντια υπο την επηρρεια, και αυτο δεν μπορει να το αλλαξει κανεις.

    Οσο για το "allwste h periodos dhmiourghkothtas twn toksikomanwn asterwn htan kata bash otan htan ''ka8aroi'' gia kapoio diasthma..." μπορεις να μου πεις που το διαβασες η ποιος σου το ειπε? Γιατι κατι τετοιο πρωτη φορα ακουω, αλλα ενταξει, δεν ειμαι φαινεται και τοσο ενημερωμενος οσο εσυ.
    Απο μερικες ματιες που εριξα στο ιντερνετ βρηκα κατι παλιο-links για καποιους... να δεις πως τους λενε... α ναι, καποιους rolling stones νομιζω, που λενε οτι τα καλυτερα τους κομματια γραφτηκαν υπο την επηρεια ναρκωτικων, εναν McCartney να λεει πως πολλα τραγουδια των Beatles επηρεαστηκαν απο τις παρανομες ουσιες, για καποιους αλλους Led Zeppelin βγηκε βρωμα πως μονο ο Γεωργεας ελειπε απο τις συναυλιες τους, ενω οι Red Hot Chilly Peppers εκτος του οτι υσχυριζονται πως κομματια οπως το under the bridge γραφτηκε για καποιο πολυ βαρυ ναρκωτικο, επιμενουν λιγο πολυ πως στην μουσικη κουλτουρα της Καλιφορνιας τα ναρκωτικα αποτελουν τμημα της.
    Τους εχεις ακουστα?
    Πως μπορουν αυτοι να διαφωνουν μαζι σου?

    Τελειωνοντας, αρχιζεις με την εξης απολυτη φραση: "Ta narkwtika den exoun oudemia sxesh me th mousikh...ayto prepei na katalabete..."
    Να σου πω την αληθεια φιλε μου, εγω προσπαθω, προσπαθω, προσπαθω, αλλα ειναι κατι τυποι στο ιντερνετ που ισχυριζωνται πως δεν ειναι ετσι.
    Αυτοι στο wikipedia και κατι παρεμφερη ανεγκυρα sites.
    Εχουν αναρτησει ιστοσελιδες γεματες ψευδη, προφανως για να σε κανουν να δειχνεις λαθος.
    Αναμεσα στους υσχυρισμους τους ειναι και οι εξης:

    "The rock and roll lifestyle was popularly associated with sex and drugs"
    "Drugs were often a big part of the rock music lifestyle"
    "Psychedelic music to be under the influence of LSD or other hallucinogenic drugs"
    "Drugs and popular music have gone hand-in-hand since the earliest days of jazz at the turn of the century"
    "Rap Music Glamorizing Use of Drugs"
    "The number of drug references in rap music has risen sixfold since the genre revolutionised pop music"
    "Dance fans are the biggest drug takers"
    "Music taste linked to drug use"

    Επειδη εμενα τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα εισαι ευπροσδεκτος να μου τα μεταφρασης γιατι μπορει να εχω κανει και λαθος.
    Τις αναφορες δε που βρηκα για την καπνιστη reggae, την χτικιαρα Goa-Trance και τα ρεμπετικα της μαμας πατριδας μας τις αφηνω απεξω, μην τις διαβαση κανεις και τον βρει κανα κακο χρονιαρες μερες.
    Σου παραθετω και οοοολα τα links για να τους ειδοποιησεις ωστε να κανουν τις αναλογες αλλαγες στα αρθρα σε σχεση με αυτα που πιστευεις πως αποτελουν την πραγματικοτητα.

    http://www.contactmusic.com/news.nsf/story/jagger-drugs-fuelled-stones-classics_1141331
    http://www.songfacts.com/detail.php?id=84
    http://www.ukcia.org/potculture/73/number.html
    http://www.nyrock.com/interviews/rhcp_int.htm
    http://en.wikipedia.org/wiki/Social_effects_of_rock_music
    http://www.jahsonic.com/DrugMusic.html
    http://www.safetyissues.com/site/teens/rap_music_glamorizing_use_of_drugs.html
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-553209/How-rap-music-gone-condemning-drug-use-glorifying-it.html
    http://www.residentadvisor.net/news.aspx?id=8165
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/5343598.stm

    με πολλη αγαπη

    καλη χρονια

     

     

     

     

     

     

     


    PanGuitar
    06.01.2011, 11:53

    Από που κι ως που να σκοτώνουν την μουσική; Την μουσική την σκοτώνει η εμπορικότητα, ειδικά την ελληνική.

    Αν ένας καλλιτέχνης κάνει χρήση η μουσική τι θα πάθει; Αντίθετα, καλό μπορεί να της κάνει καθώς τόσα μεγάλα τραγούδια γράφτηκαν υπό επήρεια ουσιών.

    Η κάνναβη συγκεκριμένα λόγο της χαλάρωσης που προκαλεί δημιουργεί μια διάπλαση της φαντασίας που προκαλεί έμπνευση για στίχο και σύνθεση. Ο καλλιτέχνης δεν προσπαθεί να γράψει και επειδή δεν έχει έμπνευση, πίνει και του έρχονται, έτσι δεν θα καταφέρει τίποτα. Απλά πίνει επειδή θέλει να πιει και μετά μέσα στην μαστούρα του έρχονται.

    Πολλοί μεγάλοι καλλιτέχνες που θαυμάζουμε και τραγούδια που αγαπάμε, δημιουργούν και γράφτηκαν αντίστοιχα υπό επήρεια γι'αυτό είμαι κατά αυτής της άποψης, οτι τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική.

    Τέλος, επειδή το θέμα είναι κάτι που ψάχνομαι και με ενδιαφέρει έχω κάνει μια λίστα από καλλιτέχνες που κάνουν χρήση. Αν ξέρετε πείτε μου κάποιον που κάνει και δεν έχω βάλει η διορθώστε με αν έχω λάθη

    Κάνναβη: Μιχάλης Χατζηγιάννης, Φίλιππος Πλιάτσιικας, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Δημήτρης Κοριαλάς, Στέλιος Βαμβακάρης, Μάρκος Βαμβακάρης, Νότης Σφακιανάκης, Λούκας Νταράλας, Στράτος Δυονισίου, Πάνος Μπουγάς (είναι ο Μηδενιστής), Νικόλας Άσιμος, Τζούλια Αλεξανδράτου, Νίκος Καρβέλας, Νίκος Μακρόπουλος.

    Κόκα: Σταμάτης Γονίδης, Μάνος Ξυδούς (?), Άννα Βίσση, Μανώλης Λιδάκης, Ματθαίος Γιαννούλης, Λευτέρης Βαζαίος

    Ηρωίνη: Παύλος Σιδηρόπουλος

    Δεν είμαι σίγουρος για όλους, βασικά μερικούς που άκουσα έχω αμφιβολίες (Ο Μάνος Ξυδους). Για τους χιπ χοπερς και τους ρεμπέτες που έχω βάλει μονο ένα απ'το κάθε είδος (Μηδενιστής, Βαμβακάρης) δεν έβαλα όσους ήξερα επειδή σ'αυτά τα δύο είδη μουσικής οι πλήστοι κάνουν χρήση

    Δεν έχει σχέση αν σταμάτησαν, πείτε μου αν ξέρετε κάποιο που έχει κάνει χρήση είτε έχει σταματήσει είτε συνεχίζει


    freddieKrueger
    06.01.2011, 15:14

    Παράθεση:

    Το μέλος klefths στις 06-01-2011 στις 06:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 05-01-2011 στις 13:55 έγραψε...

    Ta narkwtika den exoun oudemia sxesh me th mousikh...ayto prepei na katalabete...ta parapanw atoma htan IDIOFYIES eite epairnan eite oxi narkwtika...

    Kala leei kai o NikosRoman!!Kati 8a bre8ei na se skotwsei an einai na pe8aneis...

    Mh tsimpate...allwste meta 8anaton kapoios kallitexnhs ginetai gnwstos...allloi apo narkwtika,alloi apo fanatikous 8aymastes,alloi apo aytoktonia kai de symmazeyetai...

    ''Den 8a egrafan ayta pou agrafan an den ekanan narkwtika''...egw sou lew oti 8a grafan akomh kalytera..allwste h periodos dhmiourghkothtas twn toksikomanwn asterwn htan kata bash otan htan ''ka8aroi'' gia kapoio diasthma...



     

    Αγαπητε φιλε freddieKrueger

    Μημπως μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω, πως γινεται και αυτα τα ατομα που οπως λες κι εσυ ηταν ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ, να αποφασισουν να το ριξουν στα ναρκωτικα για να γραψουν μουσικη?

    Επισης ενα αλλο πραγμα που δεν καταλαβαινω και ισως μπορεις να με βοηθησεις, αφου αυτες οι ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ οπως λες θα εγραφαν καλυτερη μουσικη ξενερωτοι, γιατι τοτε αποφασισαν να γινουν λιωμα και να αφησουν πισω τους ερμηνειες που να ειναι υποδυεστερες απο αυτες που θα εγραφαν αν δεν ηταν υπο την επηρρεια?

    Tελικα, η ηταν ΒΛΑΚΕΣ η αποφασισαν οτι φτιαγμενοι μπορουν να γραψουν καλυτερη μουσικη?
    Ποιο απο τα δυο ειναι? Μαλλον το δευτερο, ε? Γιατι για να πει κανεις ολες τις ιδιοφυειες βλακες, πρεπει να ειναι ο Παγκαλος.

    Η αληθεια ειναι πως δεν μπορει κανεις να πει αν θα εκαναν καλυτερη η χειροτερη μουσικη παιρνωντας ναρκωτικα, εκτος αν ειναι ο θεουλης ο ιδιος, εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι, δεν ξερω ομως για σενα.
    Το μονο αναμφισβητητο γεγονος ειναι οτι οι τυποι εγραψαν διαμαντια υπο την επηρρεια, και αυτο δεν μπορει να το αλλαξει κανεις.

    Οσο για το "allwste h periodos dhmiourghkothtas twn toksikomanwn asterwn htan kata bash otan htan ''ka8aroi'' gia kapoio diasthma..." μπορεις να μου πεις που το διαβασες η ποιος σου το ειπε? Γιατι κατι τετοιο πρωτη φορα ακουω, αλλα ενταξει, δεν ειμαι φαινεται και τοσο ενημερωμενος οσο εσυ.
    Απο μερικες ματιες που εριξα στο ιντερνετ βρηκα κατι παλιο-links για καποιους... να δεις πως τους λενε... α ναι, καποιους rolling stones νομιζω, που λενε οτι τα καλυτερα τους κομματια γραφτηκαν υπο την επηρεια ναρκωτικων, εναν McCartney να λεει πως πολλα τραγουδια των Beatles επηρεαστηκαν απο τις παρανομες ουσιες, για καποιους αλλους Led Zeppelin βγηκε βρωμα πως μονο ο Γεωργεας ελειπε απο τις συναυλιες τους, ενω οι Red Hot Chilly Peppers εκτος του οτι υσχυριζονται πως κομματια οπως το under the bridge γραφτηκε για καποιο πολυ βαρυ ναρκωτικο, επιμενουν λιγο πολυ πως στην μουσικη κουλτουρα της Καλιφορνιας τα ναρκωτικα αποτελουν τμημα της.
    Τους εχεις ακουστα?
    Πως μπορουν αυτοι να διαφωνουν μαζι σου?

    Τελειωνοντας, αρχιζεις με την εξης απολυτη φραση: "Ta narkwtika den exoun oudemia sxesh me th mousikh...ayto prepei na katalabete..."
    Να σου πω την αληθεια φιλε μου, εγω προσπαθω, προσπαθω, προσπαθω, αλλα ειναι κατι τυποι στο ιντερνετ που ισχυριζωνται πως δεν ειναι ετσι.
    Αυτοι στο wikipedia και κατι παρεμφερη ανεγκυρα sites.
    Εχουν αναρτησει ιστοσελιδες γεματες ψευδη, προφανως για να σε κανουν να δειχνεις λαθος.
    Αναμεσα στους υσχυρισμους τους ειναι και οι εξης:

    "The rock and roll lifestyle was popularly associated with sex and drugs"
    "Drugs were often a big part of the rock music lifestyle"
    "Psychedelic music to be under the influence of LSD or other hallucinogenic drugs"
    "Drugs and popular music have gone hand-in-hand since the earliest days of jazz at the turn of the century"
    "Rap Music Glamorizing Use of Drugs"
    "The number of drug references in rap music has risen sixfold since the genre revolutionised pop music"
    "Dance fans are the biggest drug takers"
    "Music taste linked to drug use"

    Επειδη εμενα τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα εισαι ευπροσδεκτος να μου τα μεταφρασης γιατι μπορει να εχω κανει και λαθος.
    Τις αναφορες δε που βρηκα για την καπνιστη reggae, την χτικιαρα Goa-Trance και τα ρεμπετικα της μαμας πατριδας μας τις αφηνω απεξω, μην τις διαβαση κανεις και τον βρει κανα κακο χρονιαρες μερες.
    Σου παραθετω και οοοολα τα links για να τους ειδοποιησεις ωστε να κανουν τις αναλογες αλλαγες στα αρθρα σε σχεση με αυτα που πιστευεις πως αποτελουν την πραγματικοτητα.

    http://www.contactmusic.com/news.nsf/story/jagger-drugs-fuelled-stones-classics_1141331
    http://www.songfacts.com/detail.php?id=84
    http://www.ukcia.org/potculture/73/number.html
    http://www.nyrock.com/interviews/rhcp_int.htm
    http://en.wikipedia.org/wiki/Social_effects_of_rock_music
    http://www.jahsonic.com/DrugMusic.html
    http://www.safetyissues.com/site/teens/rap_music_glamorizing_use_of_drugs.html
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-553209/How-rap-music-gone-condemning-drug-use-glorifying-it.html
    http://www.residentadvisor.net/news.aspx?id=8165
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/5343598.stm

    με πολλη αγαπη

    καλη χρονια

     

     

     

     

     

     

     



    Kat arxhn milame gia mousikes idiofyies kai oxi idiofyies ths zwhs...to oti apofasisan na paroun narkwtika den to ekanan sigoura gia na grapsoun mousikh...to ekanan gia ena swro allous logous...ki an ayto diafhmhsan kapoioi tote esy eisai to 8yma pou tous pistepses...

    To oti kapoios exei talento,gnwseis,meraki se ena tomea kai stous allous einai gamhse ta,de anairei ka8olou thn idiofyia toy...Egw mporei na grafw eksairetikh mousikh alla sthn proswpikh mou zwh na eimai bisexual,narkomanhs,paidofilos,kai de symmazeyetai...

    Ola ta ar8ra pou mou para8eteis den lene tipota perissotero apo to gegonos pws to lifestyle enos rocka,h allou typou kataksiwmenou mousikou syndeetai me ta narkwtika...milame gia lifestyle...

    Esy nomizeis dhl pws an pareis kapoia ousia 8a gineis kommataki kalyteros mousikos?H mhpws karagkiozhs?

    Den exw tipota allo na sou grapsw para to ekshs:KANE MIA BOLTA APO OKANA H apo STOURNARI na deis pws einai ta prezonia kai psakse anamesa tous mouika talenta,na doume poso h koka to xasisi kai h hrwinh ksypna to mousiko mesa tous...

    To eirwniko sou pneuma me diaskedazei pantws file mou...8a se symbouleya na mh me akous pantws...esy exeis dikio...se symbouleyw na asxolh8eis epitaktika me th grafh mousikhs opws esy thn ennoeis...8a einai etsi kalytera kai gia sena kai gia mas...kalh xronia

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 06-01-2011 15:16 ]


    freddieKrueger
    06.01.2011, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος PanGuitar στις 06-01-2011 στις 11:53 έγραψε...

     

    Κάνναβη: Μιχάλης Χατζηγιάννης, Φίλιππος Πλιάτσιικας, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Δημήτρης Κοριαλάς, Στέλιος Βαμβακάρης, Μάρκος Βαμβακάρης, Νότης Σφακιανάκης, Λούκας Νταράλας, Στράτος Δυονισίου, Πάνος Μπουγάς (είναι ο Μηδενιστής), Νικόλας Άσιμος, Τζούλια Αλεξανδράτου, Νίκος Καρβέλας, Νίκος Μακρόπουλος



    Ayth pou th 8ymh8hkes re file?Emena giati me ksexases pou tragoudaw kalytera kai malista XWRIS narkwtika?

    Ainteeeeee.......Synel8ete lemeeeeee....


    jj7
    06.01.2011, 15:24
    το όνομα της @@νής πολυτελείας δίπλα από αυτό του άσιμου...ξύπνα νεοέλληνα γιατί το πλοίο βουλίαζει !