ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.814 μέλη

    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική

    PanGuitar
    06.01.2011, 15:35

    Χαχαχαχα

    Μπορώ να σου πω ότι για μένα ο Άσιμος είναι πιο ψηλά απο κάθε άλλο. Γενικά οι μουσικές μου προτιμήσεις δεν είναι πέξε γέλασε. Δεν νομίζω να φανταστείς ότι ακούω Τζούλια και Καρβέλα επειδή τους έγραψα ετσί; :P

    Απλά η λεγάμενη έχει δίσκο και τραγουδάει σε πίστα, αρα θεωρείτε τραγουδίστρια όπως και να το κάνουμε, γι'αυτό την έβαλα. Δηλάδη ο Καρβέλας (και ο Φοίβος που δεν γράφτηκε γιατι δεν πίνει) που έχει κλέψει του κόσμου τα τραγούδια και έκανε καριέρα είναι καλύτερος; Απλά επειδή έχουν δίσκους και θεωρούντε τραγουδιστές τους έγραψα


    inkve
    06.01.2011, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος klefths στις 06-01-2011 στις 00:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 05-01-2011 στις 16:22 έγραψε...

    αφου συμφωνα με ΚΑΠΟΙΟΥΣ-ΕΣ τα ναρκωτικα βοηθουν ας μοιραστουνε μαζι μας τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.....



     

    Θελεις την γνωμη καποιου που δεν εχει πουλησει ουτε ενα δισκο η θελεις την προσωπικη εμπειρια καποιου που πουλαει εκατομυρια?

    Θελω να πιστευω το δευτερο, οποτε δες τα παρακατω λινκ, μου πηρε 30" να τα βρω, η μαγικη λεξη ειναι google!


    http://www.examiner.com/music-industry-in-los-angeles/lady-gaga-why-i-do-drugs
    http://dancemusic.about.com/od/artistshomepages/a/LadyGagaInt_2.htm
    http://heystupid.wordpress.com/2007/06/11/the-champ-kennedy-mixtape-bin-best-songs-written-while-the-artist-was-stoned/
    http://en.wikipedia.org/wiki/John_Lennon
    http://bygonebureau.com/2008/01/14/narcotica-taking-drugs-to-make-music-to-take-drugs-to/
    http://music.msn.com/music/article.aspx?news=497704
    http://maggiered.blogspot.com/2010/08/lady-gaga-says-taking-drugs-helps-her.html

     

    επαναλαμβανομαι....ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ...Η ΚΑΙ ΑΛΛΩΝΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ...ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΜΗΠΩΣ??ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ.....ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΕΡΑ ΟΧΘΗ,,,,,ΕΣΥ???

    τι καθεσαι και λες σε μενα η στον kruegger τι εκανε ο ενας και ο αλλος??δεν τα γνωριζουμε πιστευεις??

    ναι αρκετοι  γραψανε ενα η δυο ΚΑΛΑ κομματια υπο την εππηρεια....ε και??νομιζεις πηραν το θειο πνευμα απο τα drugs και γραψανε μουσικη???τα ναρκωτικα νομιζεις δωσανε αυτη την ωθηση???απλα οι ανθρωποι ειχαν ταλεντο στο να γραφουν μουσικη...ολα τα αλλα που περιγραφεις ειναι λογια να αγαπιομαστε και ιστοριουλες για τα περιοδικα του lifestyle των ροκαδων...

    αν πιστευεις λοιπον οτι να μαστουρωνεις σου χαριζει και μουσικο ταλεντο εκτος απο καποιες λιγες ωρες/λεπτα ιδιοτυπης ευχαριστησης τοτε λυπαμαι που θα το πω ετσι αλλα η γνωμη σου ειναι αξιολυπητη ισως και επικινδυνη για να την δημοσιευεις...!!!

    ο kruegger καλα σου ειπε οτι μαλλον δεν εχεις πολυ βγει απο το σπιτι σου....διοτι το να μας παραπεμπεις σε λινκ και σε ιντερνετ μαλλον αυτη ειναι η επαφη σου με την πραγματικοτητα και οχι του kruegger που αντι να σου λεει google it σου λεει τραβα μια βολτα απο τα στεκια να δεις εκει μουσικες εμπνευσεις!!!

     

     

     




    klefths
    06.01.2011, 19:14

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 06-01-2011 στις 16:10 έγραψε...

    επαναλαμβανομαι....ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ...Η ΚΑΙ ΑΛΛΩΝΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ...ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΜΗΠΩΣ??ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ.....ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΕΡΑ ΟΧΘΗ,,,,,ΕΣΥ???
    τι καθεσαι και λες σε μενα η στον kruegger τι εκανε ο ενας και ο αλλος??δεν τα γνωριζουμε πιστευεις??
    ναι αρκετοι  γραψανε ενα η δυο ΚΑΛΑ κομματια υπο την εππηρεια....ε και??νομιζεις πηραν το θειο πνευμα απο τα drugs και γραψανε μουσικη???τα ναρκωτικα νομιζεις δωσανε αυτη την ωθηση???απλα οι ανθρωποι ειχαν ταλεντο στο να γραφουν μουσικη...ολα τα αλλα που περιγραφεις ειναι λογια να αγαπιομαστε και ιστοριουλες για τα περιοδικα του lifestyle των ροκαδων...
    αν πιστευεις λοιπον οτι να μαστουρωνεις σου χαριζει και μουσικο ταλεντο εκτος απο καποιες λιγες ωρες/λεπτα ιδιοτυπης ευχαριστησης τοτε λυπαμαι που θα το πω ετσι αλλα η γνωμη σου ειναι αξιολυπητη ισως και επικινδυνη για να την δημοσιευεις...!!!
    ο kruegger καλα σου ειπε οτι μαλλον δεν εχεις πολυ βγει απο το σπιτι σου....διοτι το να μας παραπεμπεις σε λινκ και σε ιντερνετ μαλλον αυτη ειναι η επαφη σου με την πραγματικοτητα και οχι του kruegger που αντι να σου λεει google it σου λεει τραβα μια βολτα απο τα στεκια να δεις εκει μουσικες εμπνευσεις!!!



    Γεια χαρα και παλι,
    πολυ ενδιαφερον και παλι το μηνημα σου, με μια μικρη ομως -αρνητηκη- λεπτομερεια.
    ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.
    Αν δεν το καταλαβες ακομα, ο τιτλος του συγκεκριμενου thread που μαλλον δεν το διαβασες καλα ειναι: "Τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική" και οχι "τους μουσικους" οπως εσυ και μερικοι - μερικοι αλλοι νομιζουν.
    Εδω ψαχνουμε να βρουμε την σχεση μεταξυ μουσικης και ναρκωτικων, ειναι δηλαδη μια σχεση διμιουργικη η καταστροφικη ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ, οποτε, θεωριες για το ποσο καλο η κακο κανουν τα ναρκωτικα στον καλλιτεχνη η σε εμας, ποιος περασε απεναντι το ρυακι και ποιος κολυμπαει ακομα στο ποταμι, ειναι εκτος θεματος και δεν πρεπει να μας ενδιαφερουν.

    Βγαινωντας ομως κι εγω λιγο απο το θεμα, ετσι απλα για να σε αντιπαραθεσω:
    Aντιλαμβανομαι απο τα λεγομενα σου, πως η απεναντη οχθη που αναμφιβολα βλακωδως περασες και για καποιο λογο που μονο εσυ ξερεις ΚΑΙ περπατησες, θα ηταν στρωμενη με σκληρα βραχια, ισως και πευκοβελονες που σε τρυπησαν - if you get my drift -, γιαυτο και η επιμονη σου να προειδοποιησεις οσους φορεσαν μαγιο και σκοπευουν να κολυμπησουν για απεναντι.
    Ελπιζω βεβαια να εχεις επιστρεψει στην οχθη απο οπου ξεκινησες και να εισαι πια στεγνη, μιας και δεν το εχεις ξεκαθαρησει ακομα.
    Αν ειναι ετσι τοτε εχεις δηκιο, νικησες, εισαι αρχηγος και σου βγαζω το καπελο.
    Αν δεν ειναι ετσι τι να πω, εκτος απο το οτι μαλλον ουτε κι εσυ εχεις βγει απο το σπιτι, μπορουμε να γινουμε φιλαρακια και να τσαταρουμε στο msn.
    Η δικη μου οχθη δεν εχεi ιχνος κωνοφορου δεντρου, το ποταμι ειναι ρυακι και με ενα απλο πηδηματακι μπορω να ειμαι μια εδω και τσουπ! μια εκει.
    Στην πολυχρωνη ζωη μου εχω εξερευνησει και αλλα γειτονικα ποταμακια αλλα επειδη ειχα πολλους φιλους -μακαριτες πια- στην απεναντι οχθη μερικων απο αυτα αποφασισα πως δεν με ενδιαφερει αυτο το ταξιδι.
    Ενα αλλο πραγμα που με στεναχωρησε σε σενα ειναι η αποψη σου -η σεβαστη-, πως η γνωμη μου ειναι αξιολυπητη και επικυνδυνη να την δημοσιευω.
    Βλεπω πως εκτος απο κολυμπι σε ρηχα ποταμια εισαι υδιοφυια και στην ελευθερια της σκεψης, ενας ακουραστος αυτεπαγγελτος χωροφυλακας του διαδυκτυου και δεν μπορω να σου περιγραψω τι χαρα μου προκαλει να βλεπω ενα ατομο -που ισχυριζεται οτι εχει παει και απεναντι- να παραδιδει μαθηματα στενοκεφαλισμου με παρωπιδες.
    Τελειωνω με μια ερωτηση:

    Αν ολα τα τραγουδια του κοσμου μιλαγαν για το ποσο κακο κανουν τα ναρκωτικα και ολες οι συναυλιες και οι πωλησεις δισκων πηγαιναν στον αγωνα κατα των ναρκωτικων, παλι τα ναρκωτικα δεν θα ηταν αυτα που θα εδιναν ζωη στην μουσικη?
    Γιαυτο, πριν ποσταρεις διαβασε ΚΑΛΑ τον τιτλο του thread και αν δεν σε βολευει για να εκφρασεις τις δικες σου ιστοριουλες ανοιξε καινουργιο.
    Πολλα φιλια

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 06-01-2011 στις 15:14 έγραψε...

    Kat arxhn milame gia mousikes idiofyies kai oxi idiofyies ths zwhs...to oti apofasisan na paroun narkwtika den to ekanan sigoura gia na grapsoun mousikh...to ekanan gia ena swro allous logous...ki an ayto diafhmhsan kapoioi tote esy eisai to 8yma pou tous pistepses...
    To oti kapoios exei talento,gnwseis,meraki se ena tomea kai stous allous einai gamhse ta,de anairei ka8olou thn idiofyia toy...Egw mporei na grafw eksairetikh mousikh alla sthn proswpikh mou zwh na eimai bisexual,narkomanhs,paidofilos,kai de symmazeyetai...
    Ola ta ar8ra pou mou para8eteis den lene tipota perissotero apo to gegonos pws to lifestyle enos rocka,h allou typou kataksiwmenou mousikou syndeetai me ta narkwtika...milame gia lifestyle...
    Esy nomizeis dhl pws an pareis kapoia ousia 8a gineis kommataki kalyteros mousikos?H mhpws karagkiozhs?
    Den exw tipota allo na sou grapsw para to ekshs:KANE MIA BOLTA APO OKANA H apo STOURNARI na deis pws einai ta prezonia kai psakse anamesa tous mouika talenta,na doume poso h koka to xasisi kai h hrwinh ksypna to mousiko mesa tous...
    To eirwniko sou pneuma me diaskedazei pantws file mou...8a se symbouleya na mh me akous pantws...esy exeis dikio...se symbouleyw na asxolh8eis epitaktika me th grafh mousikhs opws esy thn ennoeis...8a einai etsi kalytera kai gia sena kai gia mas...kalh xronia



    Πολυ καλε μου φιλε, γεια χαρα
    Χαιρομαι αφανταστα που το ειρωνικο μου πνευμα σε διασκεδαζει γιαυτο επετρεψε μου να συνεχισω ετσι, για χατηρι σου!
    Ξεκινωντας:
    Ειναι πραγματικα δειγμα ανοικτου μυαλου η τακτικη εσενα και μερικων αλλων ακομα να βαζουν σε ενα καλαθι bisexuals, ναρκομανεις, pedofilous και δεν συμμαζευεται, και να τους στελνουν στον διαολο.
    Ευγε!
    Δειχνει εκτος του οτι δεν εκανες ποτε χρηση καποιας ουσιας (αλλοιως θα σε εξισωνε με τους βρωμερους προαναφερθεντες) και την πραγματικα ροκαδικη αντιμετωπιση πληθισμιακων μειονωτικων ομαδων στο πνευμα του woodstock με μια ελαφρια πινελια απο το τριτο ραιχ.

    Δειχνει επισης την τεραστια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ενημερωση που εχεις απο πολλους μεγαλους καλιτεχνες για τους λογους που τους οδηγησαν να παρουν τις διαφορες ουσιες.
    Γιαυτο και δεν μπηκες καν στον κοπο να μας παρουσιασης ενα τοσο δα μικρο linkακι που να επικυρωνει τα λεγομενα σου μιας κι εσυ εχεις εκ των εσω ενημερωση.
    Ειναι αποριας αξιο βεβαια, πως η απεραντη λεωφωρος του μυαλου σου εχει στριμωξει πρεζακια, κοκα, χασισι και ηρωηνη σε μια γωνια καπου μεταξυ Στουρναρη και γωνιά, οπου αναμεσα τους εισαι εκτος των αλλων σιγουρος (εσυ και καποιοι αλλοι, ονοματα δεν λεμε) πως δεν υπαρχει ουτε ενα μουσικο ταλεντο.
    Μημπως τελικα να τους πνιγουμε στη γεννα?
    Πες μου που εισαι υποψηφιος να σε ψηφησω.
    ΟΝΤΩΣ ξενερωτος λοιπον, αναρωτιεμαι με τι κριτηρια αποφασιζεις για μενα ποιος ειναι μουσικη ιδιοφυια, ποιος ιδιοφυια της ζωης, ποιος εχει ταλεντο και ποιος ειναι καραγκιοζης και αν τελικα τα ναρκωτικα που δεν εχεις ιδεα τι ειναι σχετιζονται με την μουσικη (ροκ νομιζω εχεις βαλει στο προφιλ σου) την οποια μαλλον κι αυτη παρεξηγημενη την εχεις.
    Μημπως ειχα δηκιο που στο προηγουμενο μου μηνημα σε αποκαλεσα θεο?
    Θα σου ελεγα πως εισαι εκτος θεματος αλλα δεν θα το κανω γιατι εσυ φιλε μου εισαι θεμα απο μονος σου, Μουσικα δεν ξερω αλλα γενικα εχω την διαισθηση πως θα πας μπροστα!
    Ο καθενας φυσικα μπορει να εκφραζει ελευθερα τις αποψεις του, αλλα δυστυχως χωρις τεκμηριωση θα παραμεινουν απλα αποψεις.
    Με πολλη πολλη αγαπη.

    ΥΓ
    Εχω να προσθεσω δυο ακομα πραγματακια.
    Τα links που παραθετω ειναι για επιβεβαιωση των οσων λεω, ουτε για να δειξω τις γνωσεις μου ουτε για να πουλησω μαγκια, τα απεχθανομαι και τα δυο.
    Αντι να παιρνω σαν δεδομενο την γνωμη του καθενος ψευτομουσικαντη σαν κι εμενα για την σχεση ναρκωτικων - μουσικης, φιλε freddieKrueger και inkve, μοναχα επειδη ο ιδιος πιστευει πως ετσι πρεπει να ειναι, προτιμω να παρω την γνωμη καποιου που εχει πουλησει εστω και ενα δισκο και εχει τουλαχιστον μια φορα στην ζωη του επαφη με καποια ναρκωτικη ουσια εκτος της νικοτινης και της καφεινης.
    Τελος εγω δεν απομυθοποιω και δεν παροτρυνω κανεναν να παρη ναρκωτικα - ιδιεταιρως τα απαγορευμενα- για να κανει καλυτερη μουσικη, ουτε κανω κριτικη σε αυτους που παιρνουν η δεν παιρνουν διαφορες ουσιες, ο καθενας μας ειναι μονος του υπευθυνος για τις αποφασεις που παιρνει.
    Αν το εκανα ποτε αυτο εδω, εκτος των αλλων θα ημουν και EKTOS ΘEMATOΣ.
    Χ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    inkve
    06.01.2011, 19:59

    δεν ειμαι εκτος θεματος klefti....

    απο την στιγμη που τα ναρκωτικα σκοτωνουν τους μουσικους πεθαινει και η οποια μουσικη μαζι τους...

    δεν δινεις την εντυπωση οτι κοιτας το δεντρο αντι για το δασος οποτε καλυτερα να αποφυγουμε περαιτερω αναλυσεις οταν εξαρχης καταλαβες τι θελω να πω απλα επαιξες ευστοχα το παιχνιδι με τις λεξεις διαλεγωντας φρασεις μου...

    και για να σου απαντησω...ναι...περπατησα αλλα δεν ακουμπησα...δεν ειμαι περηφανος για αυτα που εχω ζησει με χρηστες αλλα τουλαχιστον μου δινει ενα δικαιωμα να ειμαι πιο καθετος πανω στο θεμα

    οσο για την ελευθερια λογου να σου πω οτι ειναι το πιο παρεξηγημενο θεμα που υπαρχει....και ναι...αν ειναι να λεμε οτι τα ναρκωτικα βοηθανε στην μουσικη τοτε οι αποψεις σου ειναι επικινδυνες....δεν νομιζω οτι σου δινει εσενα την ελευθερια να με χαρακτηριζεις χωροφυλακα!!!


    djmetronomos
    06.01.2011, 21:06

    Χμμμ...

    Αυτό που κάνουμε είναι να μπαίνουμε σε ξένα χωράφια και να τρωγόμαστε για την (πολιτική?) ορθότητα ή όχι του να χρησιμοποιεί ουσίες ο τάδε, ο τάδε και ο τάδε...
    Λες και μας ρώτησαν ή περιμένουν τη γνώμη μας για να συνεχίσουν να παίζουν πίνοντας ή μη...
    Σπατάλη χωροχρόνου... για το αν ο Keith Richards καλά έκανε και βάραγε ένα g πριν τις συναυλίες... ή για το αν o Ian Anderson, που δεν ήθελε ν' ακούει για drugs, καλά έκανε και δεν προσλάμβανε druggies στους Jethro Tull...
    Η ζωή θα συνεχίζεται, με ή χωρίς drugs, τραγούδια θα γράφονται, με ή χωρίς drugs, και κανένα drug - νόμιμο ή παράνομο - δεν θα σκοτώσει τη μουσική...


    freddieKrueger
    06.01.2011, 21:25

    Klefth,

    kat arxhn de bazw sto idio kaloupi paidofilous,bisexual kai xrhstes ousiwn...anaferw aytes tis kathgories ws deiktes f8oras enos an8rwpou asxeta me to varos h thn pioithta twn egklhmatwn...Omws an gia px enas xrhsths ypopiptei se sobara egklhmata gia na eksasfalhsei th dosh tou,den ton kanei kalytero apo tis alles kathgories...An 8es na milhsoume gia to pws antimetwpizw ta paidia pou nai xrhstes,ma8e pws ta antimetwpizw opws kai ton ka8e an8rwpo dipla mou...den tous lupamai,alla 8a 8ela na tous vohthsw kai kapoies fores isws kai na katafera kati...den eimai h mhtera tereza pantws kai ka8e an8rwpos 8a prepei na louzetai tis synepeies twn epilogwn tou...

    Tespa to 8ema ayto einain arketa makry...ayto pou exw na sou grapsw einai pws den xreiazomai anohta link gia na tekmhriwsw to kyros aytwn pou lew...Skopos mou den einai na peisw kai ton ka8e stenokefalo googlarwntas kai briskontas diasparta links pou apla anaferoun th stenh sxesh twn narkwtikwn me th rok mousikh kai lifestyle...

    Oyte me apasxolhse pote an ta narkwtika skotwnoun th mousikh h tous mousikous...estiasa ka8ara sta legomena sou pws ta narkwtika apogeiwnoun th mousikh empneysh kai odhgoun tous kallitexnes sthn paragwgh aristourghmatwn...Ayta ta xaza den mporw na akouw...To oti arketoi apo tous megalous kallitexnes kanoun h ekanan xrhsh de syndeetai me th mousikh tous...Ta xrhmata kai h doksa prwta tous malakizoun ton egkefalo ki erxontai meta kai ta narkwtika na apoteleiwsoun oti emeine...

    Oso gia ta prezonai ths Stournarh h kai se alla shmeia ths A8hnas h ths Ellados an psakseis 8a breis mousika talenta,alla sigoura oxi perissotera ap oti an epsaxnes sto geniko ''ygih'' plh8ysmo...

    Synexise th diaskedash moy...


    freddieKrueger
    06.01.2011, 21:30

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 06-01-2011 στις 21:06 έγραψε...

    Χμμμ...

    Αυτό που κάνουμε είναι να μπαίνουμε σε ξένα χωράφια και να τρωγόμαστε για την (πολιτική?) ορθότητα ή όχι του να χρησιμοποιεί ουσίες ο τάδε, ο τάδε και ο τάδε...
    Λες και μας ρώτησαν ή περιμένουν τη γνώμη μας για να συνεχίσουν να παίζουν πίνοντας ή μη...
    Σπατάλη χωροχρόνου... για το αν ο Keith Richards καλά έκανε και βάραγε ένα g πριν τις συναυλίες... ή για το αν o Ian Anderson, που δεν ήθελε ν' ακούει για drugs, καλά έκανε και δεν προσλάμβανε druggies στους Jethro Tull...
    Η ζωή θα συνεχίζεται, με ή χωρίς drugs, τραγούδια θα γράφονται, με ή χωρίς drugs, και κανένα drug - νόμιμο ή παράνομο - δεν θα σκοτώσει τη μουσική...



    Ma,agaphte dj den ti8etai kan 8ema 8anatou ths mousikhs otan 8nhtoi paragoun a8anath mousikh...


    klefths
    06.01.2011, 23:22

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 06-01-2011 στις 21:06 έγραψε...
    Χμμμ...
    Αυτό που κάνουμε είναι να μπαίνουμε σε ξένα χωράφια και να τρωγόμαστε για την (πολιτική?) ορθότητα ή όχι του να χρησιμοποιεί ουσίες ο τάδε, ο τάδε και ο τάδε...
    Λες και μας ρώτησαν ή περιμένουν τη γνώμη μας για να συνεχίσουν να παίζουν πίνοντας ή μη...
    Σπατάλη χωροχρόνου... για το αν ο Keith Richards καλά έκανε και βάραγε ένα g πριν τις συναυλίες... ή για το αν o Ian Anderson, που δεν ήθελε ν' ακούει για drugs, καλά έκανε και δεν προσλάμβανε druggies στους Jethro Tull...
    Η ζωή θα συνεχίζεται, με ή χωρίς drugs, τραγούδια θα γράφονται, με ή χωρίς drugs, και κανένα drug - νόμιμο ή παράνομο - δεν θα σκοτώσει τη μουσική...


    Ακριβως, εχεις απολυτο δηκιο.
    Αυτο προσπαθω να εξηγησω σε καποιους εδω μεσα, δεν κριτικαρουμε αν ειναι σωστο η λαθος η χρηση ναρκωτικων, αφου ετσι κι αλοιως  δεν μας αφορα τι κανει ο καθε καλλιτεχνης με την ζωη του.
    Ουτε ειμαστε μπαμπουλες να τους φοβισουμε ουτε χωροφυλακες να τους (μας) αστυνομευσουμε, ειναι ο καθενας υπευθυνος των πραξεων του.
    Ειναι στενοκεφαλο, κουραστικο, και εγωιστικο μερικοι κολλημενοι να ασχολουνται με την  ορθοτητα της πραξης χανοντας το νοημα, με αποτελεσμα συνεχως να βρισκουν νεους τροπους να βγαζουν την συζητηση εκτος θεματος.
    Το θεμα ειναι:
    Υπαρχει σχεση μουσικης -ναρκωτικων κατ αρχας?
    Αποψη μου:
    Ναι, εχει αποδειχτει με επιστημονικες μελετες και η συγκεκριμενη σχεση μεγαλωνει μερα με τη μερα.
    Σκοτωνουν τα ναρκωτικα την μουσικη?
    Αποψη μου:
    Οχι, ουτε θα μπορουσαν ποτε, και εαν το δουμε απο εμπορικης πλευρας μαλλον της δινουν ζωη.



    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 06-01-2011 στις 21:25 έγραψε...
    Klefth,
    ...Μπλα, μπλα, μπλα....
    Synexise th diaskedash moy...


    Ευχαριστω, συνεχιζω!

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 06-01-2011 στις 19:59 έγραψε...
    δεν ειμαι εκτος θεματος klefti....
    ... Μπλα, μπλα, μπλα...
    ...οι αποψεις σου ειναι επικινδυνες....δεν νομιζω οτι σου δινει εσενα την ελευθερια να με χαρακτηριζεις χωροφυλακα!!!


    Jawoll!


    Οπως νομιζετε.
    Αν πιστευετε οτι ο κοσμος ειναι μοναχα οσα χωρανε τα ομορφα ματακια σας, μαλλον ειστε γελασμενοι και απο οτι φαινεται βολεμενοι στην στενοκεφαλια, οποτε εχετε και οι δυο δηκιο.
    Οσο νομιζετε οτι ειστε γνωστες των παντων, χλευαζετε την γνωση περα απο την δικη σας, παραμενωντας σε ενα συστημα με κακα πρεζακια, οκαναδες, Στουρναρη, και στουρναρια να σας ποτιζουν ιδεες και ιδεολογιες για να αναμασατε στα διαφορα forums κι απο πανω παραπονιεστε για την καταντια του κοσμου που ζειτε, ε, παλι λογο παντελους αγνοιας δηκιο εχετε.
    Εγω προσωπικα την επιλογη μου την εχω κανει προ πολλου. Cool
    Επισης αφου οι διασταυρωμενες αποψεις σας ειναι πιο εγκυρες απο πανεπηστημιακων καθηγητων, διεθνων ερευνητων και καταξιωμενων αναλυτων (τα links στην διαθεση σας αν τα χρειαστειτε, χα! σιγα μην ασχοληθειτε να τα διαβασετε, ξερετε καλυτερα εσεις) προτεινω να μου τις ταιζετε μασημενες και στο στομα για να μην κουραζωμαι.
    Πισω στο θεμα μας τωρα.
    Ειναι πια ολοφανερο οτι καποιοι θα εξακολουθουν να αμφισβητουν την σχεση μουσικης / ναρκωτικων, η οποια υπηρξε, υπαρχει και οπως δειχνουν τα πραγματα θα υπαρχει και στο μελλον.
    Ο λογος μπορει να ειναι η πληρης αγνοια επι του θεματος, ηθελημενη διαστρευλωση της αληθειας με σκοπο την παραπληροφορηση, η απλα επειδη ΜΕΡΙΚΟΙ πιστευουν οτι ετσι πρεπει να ειναι.
    Στρουθοκαμηλισμος ειναι να κλεινεις τα ματια μπροστα στην αληθεια επειδη εχεις αντιθετη αποψη απο αυτην.
    Προσφερω λοιπον αυτο το link στα απανταχου στρουθοκαμηλακια με ολη μου την αγαπη, αλλα και σε αυτους τους πολυ λιγους που θα το βρουν χρησημο και θα μπουν στον κοπο να το διαβασουν.
    http://www.amazon.co.uk/Waiting-Man-Story-Drugs-Popular/dp/1900924080
    Να,στε καλα.


    freddieKrueger
    07.01.2011, 09:19

    Klefth,

    einai olofanero pws ta link pou paratheteis kai ta opoia exw diabasei,einai grammena apo eksypnoterous an8rwpous apo sena...

    Katarxhn egw pote de eipa ''kakws phran narkwtika ta paidia'' eipa aplws pws ayto pou oloi diafhmizoun pws dh8en xwris th boh8eia ths mastouras den 8a egrafan oti egrapsan einai my8os...

    Mporei merika tragoudia na einai grammena gia ta narkwika ka8eyta px h hrwinh tou Sidhropoulou pou mallon o kallitexnhs apotrepei to koino tou na ton akolou8hsei sto dromo xwris epistrofh...

    Pera 8ematologias loipon ta ypoloipa einai apla mia emmesh diafhmish:''Ta narkwtika mas vohthsan na syn8esoume aristourghmata'' ''xwris th boh8eia ths mastpouras den 8a egrafa'' ktl Ma,o eksarthmenos ayto akribws leei:Oti lene kai ta links:''Xwris th dosh mou,tipota''

    Ki en pasei periptwsh esy synexise na pisteyeis ta diafora links h ta keimena pou feroun ypografes ka8hghtadwn...pws ksereis pws ki emeis pou grafoume edw den eimaste ka8hghtes px Iatrodikastikhs-Toksikologias?Epeidh den to grafoume sto profil mas?

    Eisai gelasmenos klefth,alla an eisai xaroumenos egw paw paso...Opws sou pa kai prin...grapse th dikh sou mousikh...kai ''pies''kai sthn ygeia mas...


    Lorelei
    07.01.2011, 12:08

    Παιδιά  

    Μπορούμε να πούμε ότι τα ναρκωτικά δεν σκοτώνουν τη μουσική με την έννοια ότι η μουσική είναι δημιούργημα του καλλιτέχνη και η σύνθεση προκύπτει από αυτόν. Ακόμα κι να δώσουμε την ίδια ουσία σε εκατό ανθρώπους, κανένας δεν θα γράψει μουσική απλά λόγω της ουσίας... Τώρα αν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες συνέθεταν το ίδιο ακριβώς έργο χωρίς ναρκωτικά, αυτό νομίζω κανένας δεν μπορεί να το ξέρει. Παρ΄ολ' αυτά, επειδή τα ναρκωτικά μπορεί να είναι επικίνδυνα για τους καλλιτέχνες, όταν πεθαίνουν κάποιοι λόγω της χρήσης ναρκωτικών, χάνεται ένα μέρος της μουσικής δημιουργίας και παραγωγής. Είμαστε φτωχότεροι π.χ. κατά έναν Jim Morrison, με την έννοια ότι αν ζούσε θα μπορούσε να είχε γράψει περισσότερη μουσική.  Έμμεσα δηλαδή, τα ναρκωτικά μπορεί να βλάψουν τη μουσική. Η ποιότητα της μουσικής όμως δεν νομίζω ότι υποβαθμίζεται ή βελτιώνεται λόγω της χρήσης ναρκωτικών από κάποιον καλλιτέχνη.

     


    klefths
    07.01.2011, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 07-01-2011 στις 12:08 έγραψε...

    Παιδιά

    ...

    Τώρα αν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες συνέθεταν το ίδιο ακριβώς έργο χωρίς ναρκωτικά, αυτό νομίζω κανένας δεν μπορεί να το ξέρει.

    ...

    Είμαστε φτωχότεροι π.χ. κατά έναν Jim Morrison, με την έννοια ότι αν ζούσε θα μπορούσε να είχε γράψει περισσότερη μουσική.  Έμμεσα δηλαδή, τα ναρκωτικά μπορεί να βλάψουν τη μουσική.

    ...

     

    Φιλε μου Lorelei ειμαστε παντα cool, μιλαω εκ μερους ολων, δεν θα σκοτωθουμε, ουτε μισουμε κανεναν εδω μεσα, απλα κανουμε δημιουργικη κριτικη. Αν οι τονοι ειναι ψηλοι ειναι που ειμαστε θερμοαιμοι οπαδοι των ιδεων μας, ολα σημερα εχουν μια δοση ειρωνειας και σαρκασμου, ετσι κι αλλοως.

    Και μετα απο αυτο ας περασουμε λοιπον στα μπινελικια... {#emotions_dlg.happycrazy} ...πλακα κανω.

    Λοιπον, συμφωνω μαζι σου σε ολα εκτος απο καποια διευκρινηση. Αφου δεν ξερουμε τι θα εγραφε ο Jim Morrison αν ηταν ξενερωτος δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια οτι ειμαστε -μουσικα τουλαχιστον- φτωχοτεροι χωρις αυτον, αν για παραδειγμα ο καθαρος Jimmy μεταλασσονταν σε Jimmy Vanilli και μας εγραφε το "ασπρα κορακια, μαυρα κορακια" τοτε καλυτερα να μην ειχε γραψει περισσοτερη μουσικη.

    Οποτε το συμπερασμα σου θα επρεπε να διορθωθει σε "Έμμεσα δηλαδή, ΙΣΩΣ τα ναρκωτικά να μπορουν να βλάψουν τη μουσική."

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 07-01-2011 στις 09:19 έγραψε...
    Klefth,
    ...
    eipa aplws pws ayto pou oloi diafhmizoun pws dh8en xwris th boh8eia ths mastouras den 8a egrafan oti egrapsan einai my8os...
    ...
    Pera 8ematologias loipon ta ypoloipa einai apla mia emmesh diafhmish:''Ta narkwtika mas vohthsan na syn8esoume aristourghmata'' ''xwris th boh8eia ths mastpouras den 8a egrafa'' ktl Ma,o eksarthmenos ayto akribws leei:Oti lene kai ta links:''Xwris th dosh mou,tipota''
    Ki en pasei periptwsh esy synexise na pisteyeis ta diafora links h ta keimena pou feroun ypografes ka8hghtadwn...pws ksereis pws ki emeis pou grafoume edw den eimaste ka8hghtes px Iatrodikastikhs-Toksikologias?Epeidh den to grafoume sto profil mas?
    Eisai gelasmenos klefth,alla an eisai xaroumenos egw paw paso...Opws sou pa kai prin...grapse th dikh sou mousikh...kai ''pies''kai sthn ygeia mas...



    Καλε μου φιλε freddieKrueger γιατι εισαι τοσο κολλημενος δεν μπορω να καταλαβω?

    -Πρωτον: Σου το εχω πει τρεις φορες σε τρια διαφορετικα post μεσα σε αυτο το thread, δεν μπορεις να ξερεις τι θα εγραγφαν χωρις την μαστουρα, και ουτε κανενας μας θα το μαθει ποτε, σου το λεει και ο φιλος μας ο lorelei στο δικο του post, εσυ εκει τον χαβα σου να μας ψησης οτι ετσι ειναι γιατι ετσι το θελεις εσυ. Ξεκολα.
    -Δευτερον: O καλλιτεχνης δεν εχει συμφερον να διαφημησει τα ναρκωτικα, ποιο το κερδος του Keith Richards αν παρω η δεν παρω εγω? Ο dealer μου ειναι?
    -Τριτον: Στο λινκ μου που τοσο καλα τσεκαρες ,ο καλλιτεχνης δεν ειναι πια εξαρτημενος οταν λεει οτι εγραψε υπο την επηρρεια. Οποτε για ποιον εξαρτημενο μιλας? Εκτος αν τον τσεκαρες προσφατα σαν καθηγητης ιατροδικαστικης τοξικολογιας που μπορει να εισαι για να παω πασο...
    -Τεταρτον δεν εχει.
    _Πεμπτον: Στο αλλο link που παλι το ξεκοκαλισες -τι εισαι εσυ βρε παιδι μου-, δεν αναφερονται πουθενα καθηγητες ιατροδικαστικης τοξικολογιας, που αμα δεν ξεκολησεις απο αυτην την εμμονη σου με τα ναρκωτικα σαν ιδεα, δεν θα το καταλαβεις ποτε.

    Γινονται ανεξαρτητες πανεπηστιμιακες μελετες και οι διεθνεις αναλυτες συμπεραινουν μετα απο πολυχρονες ερευνες, (ειδες, ξερω κι εγω να γραφω μεγαλες λεξεις, αμε!) πως εκει που στο συγκεκριμενο μουσικο ειδος  πριν δεκα χρονια αναφορες στα ναρκωτικα υπηρχαν στα δεκα απο τα εκατο τραγουδια, σημερα υπαρχουν στα εβδομηντα.

    Εσυ τι συμπερασμα βγαζεις απο αυτο?

    Ασπρο - μαυρο, αυτη ειναι η αληθεια.

    Τωρα τι σχεση μπορει να εχει η ιατροδικαστικη τοξικολογια που -αντε σε πιστευω- σπουδασες, με ερευνες της μουσικης βιομηχανιας, πανεπηστημιων, ειταιριων στατιστικης κλπ,  για την σχεση μουσικης - ναρκωτικων, ερευνες που δεν εκανες εσυ να σου θυμησω,  και προσπαθεις να με παραπληροφορησης  οτι τελικα ξερεις καλυτερα απο αυτους που ηταν εκει ΚΑΙ εκαναν την ερευνα ΚΑΙ εβγαλαν συμπερασματα, εεεε, ενταξει ημαρτον!

    Εσυ δεν εισαι η Δομη, εισαι Η ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ !
    Ναι φιλαρακι, ειμαι χαρουμενος.

    Γραφω την μουσικη μου.

    Εσυ γραψε την δικη σου ιστορια οπως σε βολευει.

    Τωρα το "kai ''pies''kai sthn ygeia mas" τι το ηθελες? Να μου δειξης την προκαταληψη σου?

    Ξεκολαααα!

    Με πολυ πολυ αγαπη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 07-01-2011 16:47 ]


    freddieKrueger
    07.01.2011, 19:18

    Oyte prokatalhpseis oute tipota...prin 10 xronia h mousikh htan poly kalyterh apo twra pou sto 70% opws les anaferonatai ta narkwtika...kai otan milaw gia diafhmish an prosekses,milaw gia EMMESH DIAFHMISH...o pagkosmios tziros apo ta narkwtika einai terastios...les na mhn ginetai mia psylo plysh egkefalou mesw twn media h ths mousikhs viomhxanias?Den einai toso diafhmish gia na eimai kai pipo akribhs, oso probolh enos lifestyle meros tou opoiou einai kai ta narkwtika...Koinws,se kanoun na nomizeis pws eisai kai magkas apo panw an mastourwneis...

    Kai mono pou xarakthrizeis ws ksenerwto ayton pou den exei ftiaxtei fanerwnei thn adynamia twn epixeirhmatwn sou...

    Den mporeis na dexteis me tipota pws yparxoun an8rwpoi pou mporoun na grapsoun mousikh kai na kanoun erwta kalytera ap oti esy mporeis ontas ''ftiagmenos''...


    klefths
    07.01.2011, 21:04

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 07-01-2011 στις 19:18 έγραψε...

    Oyte prokatalhpseis oute tipota...prin 10 xronia h mousikh htan poly kalyterh apo twra pou sto 70% opws les anaferonatai ta narkwtika...kai otan milaw gia diafhmish an prosekses,milaw gia EMMESH DIAFHMISH...o pagkosmios tziros apo ta narkwtika einai terastios...les na mhn ginetai mia psylo plysh egkefalou mesw twn media h ths mousikhs viomhxanias?Den einai toso diafhmish gia na eimai kai pipo akribhs, oso probolh enos lifestyle meros tou opoiou einai kai ta narkwtika...Koinws,se kanoun na nomizeis pws eisai kai magkas apo panw an mastourwneis...

    Kai mono pou xarakthrizeis ws ksenerwto ayton pou den exei ftiaxtei fanerwnei thn adynamia twn epixeirhmatwn sou...

    Den mporeis na dexteis me tipota pws yparxoun an8rwpoi pou mporoun na grapsoun mousikh kai na kanoun erwta kalytera ap oti esy mporeis ontas ''ftiagmenos''...

     

    Επιτελους, χαιρομαι που ξαναβρηκες τα λογικα σου.

    Ειμαστε συμφωνοι οτι η μουσικη πριν δεκα χρονια ηταν καλυτερη αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας, παντως συμφωνουμε.

    Συμφωνουμε επισης και στο οτι τα ναρκωτικα προβαλονται περισοτερο τωρα παρα πριν απο δεκα ας πουμε χρονια για τον Α η Β λογο.

    {#emotions_dlg.clap}

    Δηλαδη αφου τα media κανουν αυτην την πλυση εγκεφαλου να υποθεσω οτι δεν το κανουν για να πεσουν οι πωλησεις δισκων αλλα για να ανεβουν, σωστα?

    Οποτε ειναι λαθος να πει κανεις πως τελικα τα ναρκωτικα βοηθουν την μουσικη?

    Μην παει το μυαλο σου αποκλειστικα στην ληψη ναρκωτικων και ξαναρχισουμε τα ιδια παλι, τα ναρκωτικα σαν ιδεα, θεματολογια, μαστιγα, εμπνευση, καταρα, ευχη, πες το οπως θελεις, βοηθουν η δεν βοηθουν?

    Αντε, πες το χρυσοστομε!

    Φιλε μου αυτος που δεν εχει φτιαχτει ξενερωτος λεγεται, οχι προσβλητικα αλλα αυτο ειναι το ονομα του, και το βλητο βλητο λεγεται, και ο χαλβας χαλβας και η γοπα γοπα, τι να γινει? Τι θελεις παλι να αρχισω να σου στελνω links, googlαρετο!

    Το τελευταιο σου συμπερασμα "Den mporeis na dexteis me tipota pws yparxoun an8rwpoi pou mporoun na grapsoun mousikh kai na kanoun erwta kalytera ap oti esy mporeis ontas ''ftiagmenos''..."απο που το εβγαλες? μαλλον δεν ασχολεισαι και πολυ με το διαβασμα γιατι θα ειχες δει τι εχω γραψει στα προηγουμενα post μου, ειδικα για καποιους σαν κι εσενα:

    "δεν κριτικαρουμε αν ειναι σωστο η λαθος η χρηση ναρκωτικων, αφου ετσι κι αλοιως  δεν μας αφορα τι κανει ο καθε καλλιτεχνης με την ζωη του"

    και σε προηγουμενο post:

    "Τελος εγω δεν απομυθοποιω και δεν παροτρυνω κανεναν να παρη ναρκωτικα - ιδιεταιρως τα απαγορευμενα- για να κανει καλυτερη μουσικη, ουτε κανω κριτικη σε αυτους που παιρνουν η δεν παιρνουν διαφορες ουσιες, ο καθενας μας ειναι μονος του υπευθυνος για τις αποφασεις που παιρνει."

    και σε πιο προηγουμενο post:

    "Εδω ψαχνουμε να βρουμε την σχεση μεταξυ μουσικης και ναρκωτικων, ειναι δηλαδη μια σχεση διμιουργικη η καταστροφικη ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ, οποτε, θεωριες για το ποσο καλο η κακο κανουν τα ναρκωτικα στον καλλιτεχνη η σε εμας, ειναι εκτος θεματος και δεν πρεπει να μας ενδιαφερουν."

    Γιαυτο χαλιναγωγησε λιγακι την φαντασια σου γιατι σε εχει μπερδεξει πολυ.

    Εχω αδικο που σου λεω να ξεκολησης??

    Για να τελειωνουμε, να υποθεσω λοιπον οτι με αυτο που εγραφες μερικες μερες πριν πως "Ta narkwtika den exoun oudemia sxesh me th mousikh...ayto prepei na katalabete...ta parapanw atoma htan IDIOFYIES eite epairnan eite oxi narkwtika..." δεν συμφωνεις πια.

    :)

    Νασαι καλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 07-01-2011 21:05 ]


    Hastaroth
    07.01.2011, 22:25

    Δηλαδή εσύ,φίλε klefth,μάς λές ότι δέν παροτρύνεις κανέναν να πάρη ναρκωτικά,αλλά από την άλλη ισχυρίζεσαι πως τα ναρκωτικά βοηθούν την μουσική.Τότε λοιπόν γιατί να μήν τα παίρνουμε;

    Εγώ όμως πιστεύώ ότι τελικά τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική επειδή σκοτώνουν αυτούς που την δημιουργούν.Γιά την ακρίβεια,δέν την σκοτώνουν αλλά την βλάπτουν σε σημαντικό βαθμό,αφού εξουδετερώνουν δημιουργούς που θα μπορούσαν να είχαν προσφέρει περισσότερα άν δέν είχαν χαθεί πρόωρα.

    Τα ναρκωτικά δέν σε κάνουν μουσικό-πόσο μάλλον καλό μουσικό.Διαφορετικά,όλοι οι ναρκομανείς θα ήταν συνθέτες,τραγουδιστές ή βιρτουόζοι οργανοπαίκτες.Ακόμα κι'άν κάποιοι συνθέτες (λένε ή έχουν πεί πως) έγραψαν το τάδε ή το δείνα κομμάτι υπό την επήρεια ουσιών,δέν νομίζω πως θα μπορούσαν να το κάνουν άν δέν είχαν ήδη το ταλέντο και την ικανότητα να συνθέτουν.

    Θα ήταν ευχής έργο άν αυτοί οι καλλιτέχνες που κατέφυγαν ή καταφεύγουν στα ναρκωτικά προσπαθούσαν με άλλους τρόπους να λύσουν τα όποια προβλήματα έχουν.Κάποιες μουσικές ιδιοφυίες θα ζούσαν ακόμη και θα πλούτιζαν τον πολιτισμό μας με τα έργα τους.Και κάποιες άλλες μουσικές ιδιοφυίες δέν θα χαθούν πρόωρα....


    freddieKrueger
    07.01.2011, 23:58

    Mallon 8a lega pws h mousikh BIOMHXANIA pou den taytizetai se kammia periptwsh me th mousikh DHMIOURGIA boh8aei ta narkwtika ki oxi ta narkwtika th mousikh...esy ta xeis mpleksei file klefth...

    To leksilogio sou 8elei beltiwsh...ksekina apo ton eayto sou gia na katarripseis tous nomous sou:

    Ksenerwtos den fenesai,alla mallon eisai...Vlhto den fainesai alla mallon eisai...kai sbhse th ''gopa'' gia na anapseis allo tsigariliki giati se xalaei...kalhnyxta apo mena filtate klefth


    klefths
    08.01.2011, 00:01

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-01-2011 στις 22:25 έγραψε...
    Δηλαδή εσύ,φίλε klefth,μάς λές ότι δέν παροτρύνεις κανέναν να πάρη ναρκωτικά,αλλά από την άλλη ισχυρίζεσαι πως τα ναρκωτικά βοηθούν την μουσική.Τότε λοιπόν γιατί να μήν τα παίρνουμε;

    Εγώ όμως πιστεύώ ότι τελικά τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική επειδή σκοτώνουν αυτούς που την δημιουργούν.Γιά την ακρίβεια,δέν την σκοτώνουν αλλά την βλάπτουν σε σημαντικό βαθμό,αφού εξουδετερώνουν δημιουργούς που θα μπορούσαν να είχαν προσφέρει περισσότερα άν δέν είχαν χαθεί πρόωρα.

    Τα ναρκωτικά δέν σε κάνουν μουσικό-πόσο μάλλον καλό μουσικό.Διαφορετικά,όλοι οι ναρκομανείς θα ήταν συνθέτες,τραγουδιστές ή βιρτουόζοι οργανοπαίκτες.Ακόμα κι'άν κάποιοι συνθέτες (λένε ή έχουν πεί πως) έγραψαν το τάδε ή το δείνα κομμάτι υπό την επήρεια ουσιών,δέν νομίζω πως θα μπορούσαν να το κάνουν άν δέν είχαν ήδη το ταλέντο και την ικανότητα να συνθέτουν.

    Θα ήταν ευχής έργο άν αυτοί οι καλλιτέχνες που κατέφυγαν ή καταφεύγουν στα ναρκωτικά προσπαθούσαν με άλλους τρόπους να λύσουν τα όποια προβλήματα έχουν.Κάποιες μουσικές ιδιοφυίες θα ζούσαν ακόμη και θα πλούτιζαν τον πολιτισμό μας με τα έργα τους.Και κάποιες άλλες μουσικές ιδιοφυίες δέν θα χαθούν πρόωρα....

    Φιλε μου δυστυχως εχεις παρεξηγησει αυτα που γραφω, προτεινω αν θελεις μια πιο ολοκληρωμενη ιδεα για αυτο που εννοω να διαβασης και τα προηγουμενα ποστ μου.

    Οι σκεψεις που εκφραζεις καθως και οι ευλογες αποριες σου εχουν αναρτηθει και απο αλλους και εχω απαντησει σε αυτες, οποτε για να μην αναγκαστω παλι να κανω copy paste, ειλικρινα θα με δυευκολυνε πολυ εαν εκανες ενα μικρο κοπο και διαβαζες τα προηγουμενα.

    Αν διαβασης, καταλαβης και εχεις αποριες η ερωτησεις ακομα, ευχαριστως να το σηζητησουμε το θεμα, απλα το συμπερασμα που καταληγω, για να σε διευκολυνω εξαπλουστευωντας το ειναι πως η μουσικη βιομηχανια εχει βοηθηθει απο ολον αυτον τον ντορο που γινεται για τα ναρκωτικα, γιαυτο λεω πως τελικα τα ναρκωτικα κανουν καλο στην μουσικη. Επαναλαμβανω, εξαπλουστευοντας το.

    φιλικα

     

    ΥΓ

    Θα ειχες δηκιο αν ελεγα οτι τα ναρκωτικα βοηθανε στην μουσικη, ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα. Αν και μερικοι καλλιτεχνες το εχουν υσχυριστει ΚΑΙ αυτο οπως λες και εσυ.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 08-01-2011 00:35 ]


    klefths
    08.01.2011, 00:20

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 07-01-2011 στις 23:58 έγραψε...

    Mallon 8a lega pws h mousikh BIOMHXANIA pou den taytizetai se kammia periptwsh me th mousikh DHMIOURGIA boh8aei ta narkwtika ki oxi ta narkwtika th mousikh...esy ta xeis mpleksei file klefth...

    To leksilogio sou 8elei beltiwsh...ksekina apo ton eayto sou gia na katarripseis tous nomous sou:

    Ksenerwtos den fenesai,alla mallon eisai...Vlhto den fainesai alla mallon eisai...kai sbhse th ''gopa'' gia na anapseis allo tsigariliki giati se xalaei...kalhnyxta apo mena filtate klefth

     

    Η μουσικη βιομηχανια φιλε Αινσταιν, αποτελειται απο την μουσικη δημιουργια και οχι το αντιθετο. Εσυ τις ταυτισες, εγω δεν ειπα ποτε τιποτα τετοιο. Μην βαζεις λοιπον δικα σου λογια στο στομα μου, ουτε να ασχολεισαι με το τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ειπα, τα ματια τα εχεις για να διαβαζεις.

    Τελικα τι θα γινει με σενα, παλι αλλαξες γνωμη απο το τελευταιο σου post?

    Λυπαμαι ειλικρινα που ξεμεινες απο επιχειρηματα και το μονη σου διεξοδος πια ειναι να το ριξεις στα  βρισιδια. Και για να σε προλαβω, εγω σου εξηγησα ηδη την εννοια του ξενερωτος σε σχεση με τα ναρκωτικα, δεν εχει να κανει με βλακα αλλα μη καπνιζοντα, αυτο το ξερουν και οι κοτες. Οι δικες σου εκφρασεις απο την αλλη, με τον τροπο που τις χρησιμοποιησες, μονο προσβλητικες μπορουν να θεωρηθουν μιας και δεν γνωριζομαστε κι απο χτες για να εχεις τετοιο θαρρος απεναντι μου.

    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Ποιο ειναι το επομενο σταδιο, η ψυχολογικη η η σωματικη βια? Δεν μοιαζεις για ΤΟΟΟΟΣΟ κουτος, αρα καταλαβαινεις πως στην εικονα που περνας εδω, δεν δειχνεις για πολυ ανωτερος ανθρωπος. Συνεχισε αν θελεις αλλα σε πληροφορω πως γινεσαι μονος σου ρεζιλι. Εγω για να μην γελανε μαζι σου στο ειπα.

    Ξεκολα!

    Μακαρι να ησουν ετσι κολλημενος και σε μια συγκεκριμενη αποψη αντι να αλλαζεις ιδεες σαν τα πουκαμισα και να παραφραζεις πραγματα που ετσι κι αλλοιως ειναι γραμμενα πια και δεν μπορεις να τα διαφοροποιησης.

    Μημπως, λεω, μημπως εισαι εσυ που εχεις πλακωθει στα τσιγαριλικια? Ασε που σου καθονται και κομματι βαρια βρε αδερφακι μου?

    Τελικα εισαι κοντα στο να απεδειξες οχι μοναχα οτι εισαι ασχετος με ολα αυτα που ισχυριζεσαι πως ξερεις, αλλα και -πραγματικα λυπαμαι που το λεω- πως κανεις δεν σε εμαθε τροπους.

    Μπορει να εκανα τα στραβα ματια στα ατυχα σχολια που εκανες μερικα posts πριν για πρεζακια, Pedofilous, ναρκωμανεις και bisexuals, αλλα ως εδω! Εσυ εχεις παρει πολυ φορα και εχεις ξεφυγει για πολυ απο την συζητηση. Ειναι φανερο πως εχεις προβλημα και χρειαζεσαι βοηθεια.

    Συγνωμη αλλα δεν θα μπω στο παιχνιδι σου με τα βρισιδια φιλτατε, απο εδω και περα εισαι μονος σου και εγω προσωπικα δεν προκειται να συνεχισω αυτην την ανουσια, εκτος θεματος συξητηση μαζι σου, μιας και ολοφανερα  δεν οδηγει πουθενα. Talk to the hand.

    ΤΕΛΟΣ.

    Ζηταω συγνωμη γιατι οπως και πριν, παλι με αναγκασες να βγω απο το θεμα, απο τους υπολοιπους στην παρεα.

    Smile

    φιλικα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 08-01-2011 06:37 ]


    pastella
    08.01.2011, 15:03
    Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου klefths, ας περιοριστούμε σε γραφόμενα επί του θέματος και μόνο και ας μην ξεφύγουμε παραπάνω. Αν κάποιος δεν μπορεί να συνεισφέρει στην κουβέντα ας μην γράψει.
    freddieKrueger
    08.01.2011, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος klefths στις 08-01-2011 στις 00:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 07-01-2011 στις 23:58 έγραψε...

    Mallon 8a lega pws h mousikh BIOMHXANIA pou den taytizetai se kammia periptwsh me th mousikh DHMIOURGIA boh8aei ta narkwtika ki oxi ta narkwtika th mousikh...esy ta xeis mpleksei file klefth...

    To leksilogio sou 8elei beltiwsh...ksekina apo ton eayto sou gia na katarripseis tous nomous sou:

    Ksenerwtos den fenesai,alla mallon eisai...Vlhto den fainesai alla mallon eisai...kai sbhse th ''gopa'' gia na anapseis allo tsigariliki giati se xalaei...kalhnyxta apo mena filtate klefth

     

    Η μουσικη βιομηχανια φιλε Αινσταιν, αποτελειται απο την μουσικη δημιουργια και οχι το αντιθετο. Εσυ τις ταυτισες, εγω δεν ειπα ποτε τιποτα τετοιο. Μην βαζεις λοιπον δικα σου λογια στο στομα μου, ουτε να ασχολεισαι με το τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ειπα, τα ματια τα εχεις για να διαβαζεις.

    Τελικα τι θα γινει με σενα, παλι αλλαξες γνωμη απο το τελευταιο σου post?

    Λυπαμαι ειλικρινα που ξεμεινες απο επιχειρηματα και το μονη σου διεξοδος πια ειναι να το ριξεις στα  βρισιδια. Και για να σε προλαβω, εγω σου εξηγησα ηδη την εννοια του ξενερωτος σε σχεση με τα ναρκωτικα, δεν εχει να κανει με βλακα αλλα μη καπνιζοντα, αυτο το ξερουν και οι κοτες. Οι δικες σου εκφρασεις απο την αλλη, με τον τροπο που τις χρησιμοποιησες, μονο προσβλητικες μπορουν να θεωρηθουν μιας και δεν γνωριζομαστε κι απο χτες για να εχεις τετοιο θαρρος απεναντι μου.

    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Ποιο ειναι το επομενο σταδιο, η ψυχολογικη η η σωματικη βια? Δεν μοιαζεις για ΤΟΟΟΟΣΟ κουτος, αρα καταλαβαινεις πως στην εικονα που περνας εδω, δεν δειχνεις για πολυ ανωτερος ανθρωπος. Συνεχισε αν θελεις αλλα σε πληροφορω πως γινεσαι μονος σου ρεζιλι. Εγω για να μην γελανε μαζι σου στο ειπα.

    Ξεκολα!

    Μακαρι να ησουν ετσι κολλημενος και σε μια συγκεκριμενη αποψη αντι να αλλαζεις ιδεες σαν τα πουκαμισα και να παραφραζεις πραγματα που ετσι κι αλλοιως ειναι γραμμενα πια και δεν μπορεις να τα διαφοροποιησης.

    Μημπως, λεω, μημπως εισαι εσυ που εχεις πλακωθει στα τσιγαριλικια? Ασε που σου καθονται και κομματι βαρια βρε αδερφακι μου?

    Τελικα εισαι κοντα στο να απεδειξες οχι μοναχα οτι εισαι ασχετος με ολα αυτα που ισχυριζεσαι πως ξερεις, αλλα και -πραγματικα λυπαμαι που το λεω- πως κανεις δεν σε εμαθε τροπους.

    Μπορει να εκανα τα στραβα ματια στα ατυχα σχολια που εκανες μερικα posts πριν για πρεζακια, Pedofilous, ναρκωμανεις και bisexuals, αλλα ως εδω! Εσυ εχεις παρει πολυ φορα και εχεις ξεφυγει για πολυ απο την συζητηση. Ειναι φανερο πως εχεις προβλημα και χρειαζεσαι βοηθεια.

    Συγνωμη αλλα δεν θα μπω στο παιχνιδι σου με τα βρισιδια φιλτατε, απο εδω και περα εισαι μονος σου και εγω προσωπικα δεν προκειται να συνεχισω αυτην την ανουσια, εκτος θεματος συξητηση μαζι σου, μιας και ολοφανερα  δεν οδηγει πουθενα. Talk to the hand.

    ΤΕΛΟΣ.

    Ζηταω συγνωμη γιατι οπως και πριν, παλι με αναγκασες να βγω απο το θεμα, απο τους υπολοιπους στην παρεα.

    Smile

    φιλικα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 08-01-2011 06:37 ]



    Το τοπικ μιλα για το αν τα ναρκωτικα σκοτωνουν τη μουσικη η οχι...για σενα απ οτι φαινεται μουσικη ειναι οτι εχει γραφτει απο τους επωνυμους και προωθειται εμπορικα,δηλ η μουσικη βιομηχανια...για μενα μουσικη ειναι κατι πλυ περισσοτερο:Ειναι η δημιουργια απο το πρωτο της σταδιο που ο μουσικος εχει μια ιδεα η μια εμπνευση,πολυ πιο πριν ισως να γινει διασημος η τα εργα του προωθηθουν απο τη μουσικη βιομηχανια αν ποτε προωθηθουν...προσωπικα εχω ακουσει απο ερασιτεχνη που δεν εχει καμμια σχεση με τη Music showbiz πολυ ανωτερα κομματια και σε υφος και σε στοιχο και  σε ψυχη απο ''δηθεν'' αριστουργηματα,γαμω τη λαδη γκαγκα σου και ολα τα αλλα θαμπα αστερια που μας τσαμπουνασ στα λινκ σου...

    Με απλα ελληνικα λεω πως τα ναρκωτικα ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ μεσω της μουσικης βιομηχανιας...κι οχι αυτο που λες εσυ πως τα ναρκωτικα βοηθουν τη μουσικη βιομηχανια...

    Τι αλλο πιο απλο να γραψω?Αυτο γραφω και υποστηριζω και στα προηγουμενα μου ποστ,οταν μιλαω για την εμμεση διαφημιση στα ναρκωτικα...

    Δεν με αγγιζουν ουτε στο ελαχιστο τα υπολοιπα που μου λες εκτος απο ενα:Οντως δεν εχω το δικαιωμα να σου μιλαω ασχημα μια και δε σε γνωριζω για να εχω το θαρρος...οποτε εδω παραδεχομαι το φαουλ μου...παραδεξου ομως κι εσυ πως οντας ειρωνας θα πρεπε καποια στιγμη να περιμενεις πως δε θα σε χαιδεψω...Κι οταν λεω δεν θα χαιδεψω φυσικα δεν εννοω ψυχολογικη η σωματικη βια...τυχαινει απλα να μη τα βρισκουμε στο διαλογο πανω σε ενα θεμα...αυτο δε σημαινει πως εχω μεσα μου για σενα κακια η οτι θα θελα να σου κανω κακο...Αν ποτε πιναμε καφε και συζητουσαμε λαιβ θα βλεπες πως ειναι το στυλ μου τετοιο,θερμοαιμο...Η βια σε οποια της μορφη ειναι για τους δικους μου ''ξενερωτους''...

    Τεσπα φενεται πως ο διαλογος μαζι σου στο παρων θεμα ειναι ανουσιος μια και διαστρεβλωνεις αυτα που σου γραφω και χρησιμοποιεις ανυποστατα επιχειρηματα...

     

    No hard feelings κλεφτη....

     


    Hastaroth
    08.01.2011, 16:40

    Παράθεση:

    Το μέλος klefths στις 08-01-2011 στις 00:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-01-2011 στις 22:25 έγραψε...
    Δηλαδή εσύ,φίλε klefth,μάς λές ότι δέν παροτρύνεις κανέναν να πάρη ναρκωτικά,αλλά από την άλλη ισχυρίζεσαι πως τα ναρκωτικά βοηθούν την μουσική.Τότε λοιπόν γιατί να μήν τα παίρνουμε;

    Εγώ όμως πιστεύω ότι τελικά τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική επειδή σκοτώνουν αυτούς που την δημιουργούν.Γιά την ακρίβεια,δέν την σκοτώνουν αλλά την βλάπτουν σε σημαντικό βαθμό,αφού εξουδετερώνουν δημιουργούς που θα μπορούσαν να είχαν προσφέρει περισσότερα άν δέν είχαν χαθεί πρόωρα.

    Τα ναρκωτικά δέν σε κάνουν μουσικό-πόσο μάλλον καλό μουσικό.Διαφορετικά,όλοι οι ναρκομανείς θα ήταν συνθέτες,τραγουδιστές ή βιρτουόζοι οργανοπαίκτες.Ακόμα κι'άν κάποιοι συνθέτες (λένε ή έχουν πεί πως) έγραψαν το τάδε ή το δείνα κομμάτι υπό την επήρεια ουσιών,δέν νομίζω πως θα μπορούσαν να το κάνουν άν δέν είχαν ήδη το ταλέντο και την ικανότητα να συνθέτουν.

    Θα ήταν ευχής έργο άν αυτοί οι καλλιτέχνες που κατέφυγαν ή καταφεύγουν στα ναρκωτικά προσπαθούσαν με άλλους τρόπους να λύσουν τα όποια προβλήματα έχουν.Κάποιες μουσικές ιδιοφυίες θα ζούσαν ακόμη και θα πλούτιζαν τον πολιτισμό μας με τα έργα τους.Και κάποιες άλλες μουσικές ιδιοφυίες δέν θα χαθούν πρόωρα....

    Φιλε μου δυστυχως εχεις παρεξηγησει αυτα που γραφω, προτεινω αν θελεις μια πιο ολοκληρωμενη ιδεα για αυτο που εννοω να διαβασης και τα προηγουμενα ποστ μου.

    Οι σκεψεις που εκφραζεις καθως και οι ευλογες αποριες σου εχουν αναρτηθει και απο αλλους και εχω απαντησει σε αυτες, οποτε για να μην αναγκαστω παλι να κανω copy paste, ειλικρινα θα με δυευκολυνε πολυ εαν εκανες ενα μικρο κοπο και διαβαζες τα προηγουμενα.

    Αν διαβασης, καταλαβης και εχεις αποριες η ερωτησεις ακομα, ευχαριστως να το σηζητησουμε το θεμα, απλα το συμπερασμα που καταληγω, για να σε διευκολυνω εξαπλουστευωντας το ειναι πως η μουσικη βιομηχανια εχει βοηθηθει απο ολον αυτον τον ντορο που γινεται για τα ναρκωτικα, γιαυτο λεω πως τελικα τα ναρκωτικα κανουν καλο στην μουσικη. Επαναλαμβανω, εξαπλουστευοντας το.

    φιλικα

     ΥΓ

    Θα ειχες δηκιο αν ελεγα οτι τα ναρκωτικα βοηθανε στην μουσικη, ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα. Αν και μερικοι καλλιτεχνες το εχουν υσχυριστει ΚΑΙ αυτο οπως λες και εσυ.

     [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 08-01-2011 00:35 ]

    1.Πρώτα απ'όλα,όταν απλουστεύουμε (και όχι "εξαπλουστεύουμε") ένα θέμα,αναγκαστικά παραβλέπουμε κάποιες παραμέτρους του,κι'αυτό δέν είναι πάντα καλό-πολλές φορές είναι κι'επικίνδυνο και θα δής παρακάτω γιατί.

    2.Οπως σού έγραψε κι'ο freddiekrueger,άλλο μουσική βιομηχανία κι'άλλο μουσική γενικά.Εσύ συγχέεις το ένα με το άλλο.Σ'αυτό το site είμαστε κάμποσες χιλιάδες μέλη που οι περισσότεροι είμαστε μουσικοί και που,άλλος πιό πολύ,άλλος πιό λίγο,γράφουμε και τα όποια τραγούδια μας.Αυτό σημαίνει δημιουργία.Δέν είμαστε κατ'άνάγκην όλοι πασίγνωστοι στο ευρύ κοινό και πάρα πολλοί-ενδεχομένως όλοι όσοι είμαστε μέλη-δέν χαίρουμε εμπορικής προώθησης τών τραγουδιών μας,τουλάχιστον όχι στον βαθμό που αυτό γίνεται γιά τους επώνυμους.Ομως ΚΑΙ εμείς ασχολούμαστε με την μουσική.Ακόμα κι'αυτός που παίζει με μιά ακουστική κιθάρα στίς ελεύθερες ώρες του γιά τον εαυτό του και την παρέα του,μουσική παίζει,όχι χάντμπωλ.

    3.Τα προηγούμενα posts σου τα διάβασα προσεκτικά.Όμως,κοίταξε πώς καταλήγεις τον συλλογισμό σου:

    "απλα το συμπερασμα που καταληγω, για να σε διευκολυνω εξαπλουστευωντας το ειναι πως η μουσικη βιομηχανια εχει βοηθηθει απο ολον αυτον τον ντορο που γινεται για τα ναρκωτικα, γιαυτο λεω πως τελικα τα ναρκωτικα κανουν καλο στην μουσικη. Επαναλαμβανω, εξαπλουστευοντας το." (οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου).

    Κι'εδώ έρχομαι εγώ και σού δείχνω πόσο επικίνδυνη είναι αυτή η απλούστευση που κάνεις (γιά την ακρίβεια,δέν είναι απλούστευση αλλά ολόκληρο λογικό άλμα!Ούτε ο Παπανικολάου,που είχε παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ να ήσουν...).

    Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μάς λές ότι εμείς όλοι οι μουσικοί-μέλη σ'αυτό το site και σε άλλα παρόμοια κι'ακόμα και ο καθένας που παίζει κάποιο όργανο έτσι,γιά την πλάκα του,θα ωφεληθούμε άν πίνουμε τα πεντάφυλλά μας και τίς κανναβίτσες μας....

    Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τώρα σε τί επικίνδυνο συμπέρασμα κατέληξες....