ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική

    jethroomi
    08.01.2011, 20:45

    Καλη χρονιά!

    Σας διαβασα ολους και ολες (φρεντι κρουγκερ με κουρασες με τα γριχλιςh).

    Σταματηστε τους "τσακωμους", το θεμα ηταν απο την αρχη τραγικα κακοδιατυπωμενο.

    Η λεξη μουσικη ειναι αφηρημενη εννοια και δεν μπορει να την σκοτωσει κανεις.

    Οι μουσικοι ειναι ανθρωποι και μπορουν να σκοτωθουν - πεθανουν ανα πασα στιγμη απο οποιοδηποτε λογο.

    Τελικα πιο πολυ φοβαμαι τους ανθρωπους απο τα ναρκωτικα.{#emotions_dlg.yes}

     

     


    klefths
    09.01.2011, 07:54

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 08-01-2011 στις 20:45 έγραψε...

    Καλη χρονιά!

    Σας διαβασα ολους και ολες (φρεντι κρουγκερ με κουρασες με τα γριχλιςh).

    Σταματηστε τους "τσακωμους", το θεμα ηταν απο την αρχη τραγικα κακοδιατυπωμενο.

    Η λεξη μουσικη ειναι αφηρημενη εννοια και δεν μπορει να την σκοτωσει κανεις.

    Οι μουσικοι ειναι ανθρωποι και μπορουν να σκοτωθουν - πεθανουν ανα πασα στιγμη απο οποιοδηποτε λογο.

    Τελικα πιο πολυ φοβαμαι τους ανθρωπους απο τα ναρκωτικα.{#emotions_dlg.yes}

    Πολυ καλη διατυπωση, συμφωνω απολυτα φιλε, ΤΕΛΕΙΟ!

     

     


    klefths
    09.01.2011, 08:08

     

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 08-01-2011 στις 15:29 έγραψε...


    Οντως δεν εχω το δικαιωμα να σου μιλαω ασχημα μια και δε σε γνωριζω για να εχω το θαρρος...οποτε εδω παραδεχομαι το φαουλ μου...παραδεξου ομως κι εσυ πως οντας ειρωνας θα πρεπε καποια στιγμη να περιμενεις πως δε θα σε χαιδεψω...

    No hard feelings κλεφτη....

    Ενταξει freddieKrueger, δεκτο, καλο θα ειναι βεβαια να υπαρχουν καποια ορια και να μην τα ξεπερναμε πανω στην συζητηση, ετσι κι αλλοιως το ειπα ειδη σε προηγουμενο μου post εδω:

    "Φιλε μου Lorelei ειμαστε παντα cool, μιλαω εκ μερους ολων, δεν θα σκοτωθουμε, ουτε μισουμε κανεναν εδω μεσα, απλα κανουμε δημιουργικη κριτικη. Αν οι τονοι ειναι ψηλοι ειναι που ειμαστε θερμοαιμοι οπαδοι των ιδεων μας, ολα σημερα εχουν μια δοση ειρωνειας και σαρκασμου, ετσι κι αλλοως."

    Τελικα συμφωνησαμε οτι διαφωνουμε.

    No hard feelings κι απο μενα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 09-01-2011 08:08 ]


    klefths
    09.01.2011, 08:17

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-01-2011 στις 16:40 έγραψε...

    1.Πρώτα απ'όλα,όταν απλουστεύουμε (και όχι "εξαπλουστεύουμε") ένα θέμα,αναγκαστικά παραβλέπουμε κάποιες παραμέτρους του,κι'αυτό δέν είναι πάντα καλό-πολλές φορές είναι κι'επικίνδυνο και θα δής παρακάτω γιατί.

    2.Οπως σού έγραψε κι'ο freddiekrueger,άλλο μουσική βιομηχανία κι'άλλο μουσική γενικά.Εσύ συγχέεις το ένα με το άλλο.Σ'αυτό το site είμαστε κάμποσες χιλιάδες μέλη που οι περισσότεροι είμαστε μουσικοί και που,άλλος πιό πολύ,άλλος πιό λίγο,γράφουμε και τα όποια τραγούδια μας.Αυτό σημαίνει δημιουργία.Δέν είμαστε κατ'άνάγκην όλοι πασίγνωστοι στο ευρύ κοινό και πάρα πολλοί-ενδεχομένως όλοι όσοι είμαστε μέλη-δέν χαίρουμε εμπορικής προώθησης τών τραγουδιών μας,τουλάχιστον όχι στον βαθμό που αυτό γίνεται γιά τους επώνυμους.Ομως ΚΑΙ εμείς ασχολούμαστε με την μουσική.Ακόμα κι'αυτός που παίζει με μιά ακουστική κιθάρα στίς ελεύθερες ώρες του γιά τον εαυτό του και την παρέα του,μουσική παίζει,όχι χάντμπωλ.

    3.Τα προηγούμενα posts σου τα διάβασα προσεκτικά.Όμως,κοίταξε πώς καταλήγεις τον συλλογισμό σου:

    "απλα το συμπερασμα που καταληγω, για να σε διευκολυνω εξαπλουστευωντας το ειναι πως η μουσικη βιομηχανια εχει βοηθηθει απο ολον αυτον τον ντορο που γινεται για τα ναρκωτικα, γιαυτο λεω πως τελικα τα ναρκωτικα κανουν καλο στην μουσικη. Επαναλαμβανω, εξαπλουστευοντας το." (οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου).

    Κι'εδώ έρχομαι εγώ και σού δείχνω πόσο επικίνδυνη είναι αυτή η απλούστευση που κάνεις (γιά την ακρίβεια,δέν είναι απλούστευση αλλά ολόκληρο λογικό άλμα!Ούτε ο Παπανικολάου,που είχε παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ να ήσουν...).

    Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μάς λές ότι εμείς όλοι οι μουσικοί-μέλη σ'αυτό το site και σε άλλα παρόμοια κι'ακόμα και ο καθένας που παίζει κάποιο όργανο έτσι,γιά την πλάκα του,θα ωφεληθούμε άν πίνουμε τα πεντάφυλλά μας και τίς κανναβίτσες μας....

    Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τώρα σε τί επικίνδυνο συμπέρασμα κατέληξες....

     

    Ακρως ενδιαφεροντα ολα οσα γραφεις, ευχαριστω που διαβασες ολα τα προηγουμενα post, για να ειμαι συνεπης κι εγω διπλοδιαβασα το μηνημα σου για να ειμαι σιγουρος πως καταλαβα σωστα ολα οσα λες.
    Οι απαντησεις μου ειναι οι εξης:

    1. Λες: "Οπως σού έγραψε κι'ο freddiekrueger,άλλο μουσική μουσικη βιομηχανία κι'άλλο μουσική γενικά"
    Επετρεψε μου να μην συμφωνησω, χωρις να θελω να πω βεβαια οτι τελικα ειναι και τα δυο το ιδιο πραγμα.
    Η κοινη λεξη "ΜΟΥΣΙΚΗ" μπροστα απο τους δυο ορους φανερωνει οτι τα δυο αυτα πραγματα συνδεονται, εχουν ιδια ριζα και μια σχεση το ενα με το αλλο, οποτε ο χαρακτηρισμος σου αλλο το ενα και αλλο το αλλο ειναι μαλλον πολυ απολυτος, μιας και το ενα αποτελειται απο το αλλο.
    Yes?

    Παρ' ολα αυτα ο freddiekrueger εγραψε κατι διαφορετικο απο αυτο που λες. Εγραψε: "Mallon 8a lega pws h mousikh BIOMHXANIA pou den taytizetai se kammia periptwsh me th mousikh DHMIOURGIA boh8aei ta narkwtika ki oxi ta narkwtika th mousikh...esy ta xeis mpleksei file klefth..."
    Η απαντηση μου ηταν η εξης: "Η μουσικη βιομηχανια φιλε Αινσταιν, αποτελειται απο την μουσικη δημιουργια και οχι το αντιθετο. Εσυ τις ταυτισες, εγω δεν ειπα ποτε τιποτα τετοιο."
    Δηλαδη το δικο σου "μουσικη γενικα" ειναι στην πραγματικοτητα "μουσικη δημιουργια" του freddiekrueger.
    Θα μου πεις εχει σημασια μια τοσο δα λεξουλα?
    Για μενα πολυ μεγαλη, ειμαι σιγουρος και για σενα αν κρινω απο τις καλοδεχουμενες φραστικες διορθωσεις που εκανες στα γραφομενα μου.
    Οπως και να εχει το θεμα νομιζω πως η διατυπωση του freddiekrueger δεν ειναι σωστη.
    Για να το απλουστευσω (και οχι εξαπλουστευσω, οπως σωστα λες):
    Η βιομηχανια της μουσικης αποτελειται απο μουσικες δημιουργιες.
    Yes?

    Οποτε, οπως βλεπεις, δεν συγχεω το ενα με το αλλο φιλε Hastaroth, ειναι δυο διαφορετικα πραγματα με το ιδιο θεμα, την μουσικη, το ενα ομως ειναι τμημα του αλλου.
    Yes?

    2. Λες πως :"Δέν είμαστε κατ'άνάγκην όλοι πασίγνωστοι στο ευρύ κοινό και πάρα πολλοί-ενδεχομένως όλοι όσοι είμαστε μέλη-δέν χαίρουμε εμπορικής προώθησης τών τραγουδιών μας,τουλάχιστον όχι στον βαθμό που αυτό γίνεται γιά τους επώνυμους."
    Συμφωνω απολυτως.
    Δεν σημαινει ομως πως σε καποιο βαθμο αρκετοι απο εμας δεν αποκομιζουμε καποιο οικονομικο οφελος απο την μουσικη βιομηχανια. Αρκετοι εδω μεσα ειμαστε τμηματα της και εξαρτωμαστε απο αυτην, χωρις πολλες φορες να το γνωριζουμε..
    ΓΙα να εξηγουμαι:
    Δεν νομιζω να χρειαζεται να σου πω πως η μουσικη βιομηχανια δεν ειναι μονο πωλησεις δισκων.
    Ειναι πολυ ευκολο να ακουμε ενα cd και να σκεφτομαστε, α, ειναι ενας τυπος που τραγουδαει και ενας που παιζει βιολι, αρα δυο.
    Yes?

    He, he he, that was a trick question, ελπιζω να απαντησες no! οποτε συνεχιζω.

    Eιναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 100 ατομα απο πισω και ολους αυτους τους τρεφει η μουσικη βιομηχανια.
    Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?
    Χαιρομαι που με ρωτησες ;) Η απαντηση ειναι η εξης, αν και λιγο κουραστικη:
    Οι δισκογραφικες εταιριες ειναι ενα απο τα κομματια της μουσιικης βιομηχανιας, το οποιο κομματι, εκτος απο τους μουσικους, στιχουργους και συνθετες, αποτελειται και απο παραγωγους, Session μουσικους, μανατζερ, ηχοληπτες, ενωρχηστρωτες, που o καθενας απο αυτους πολλες φορες εχει και δυο - τρεις βοηθους, εργοστασια να κοβουν δισκους, τα DVD  και τα CD, εκατονταδες ανθρωποι να δουλευουν σε δουλειες γραφειου για την ΕΜΙ η την Columbia, και για καθε δισκογραφικη, αλλα και χιλιαδες αλλους αλλους ακομα που δεν μου ερχονται στο μυαλο.
    Ενα αλλο κοματι της μουσικης βιομηχανιας ειναι οι διοργανωσεις  συναυλιων, ξανα με δεκαπεντε τουλαχιστον παρακλαδια, οπως μηχανικοι ηχου, Roadies,  φωτιστες, Sound arraυ engineers (που μπαινουν τα ηχεια στο χωρο, κατευθυνσεις κλπ) φροντιστες, σεκιουριταδες, οδηγοι, εταιριες catering, ακομα και ο τυπος που τσεκαρει τα εισητηρια στην εισοδο του χωρου και η καθαριστρια στην τουαλετα, και αυτοι δουλευουν για την μουσικη βιομηχανια, γιαυτο και της αποδιδεται και αυτος ο ορος, βιομηχανια.
    Επειτα ερχεται το ραδιο, με ραδιοφωνικους παραγωγους, Dj's, ηχοληπτες, εκφωνητες, μηχανικους, αντε μετα και η Τηλεοραση, με μουσικα ριαλιτυ, με μουσικους διαγωνισμους, και δωστου παρουσιαστες για μουσικες εκπομπες, και να πανηγυρια με μουσικους να παιζουν (κι αλλους να τρωνε και να χορευουν), και να αρχιζει το σηριαλ ακουω την εισαγωγη της μουσικης του, χαιρεται ο πρωταγωνιστης? βαλε χαρουμενη μουσικη, στεναχηρηθηκε η καλη του? Δωσε λιγο κλαμα βιολι, ηχητικο το σημα του σταθμου, το ηχητικο σημα των ειδησεων, το ηχητικο σημα του καιρου, μπλα, μπλα, μπλα, ερχεται και ο κινηματογραφος με soundtracks ταινιων, παλι ηχοληπτες, παλι μουσικοι παραγωγοι, συμβουλοι, τεχνικοι, κανα - δυο σχεδιαστες ηχου, σκαει και η ΑΕΠΙ, κονομαει κι αυτη απο τις μουσικες και τους μουσικους _γιατι κονομαει, οτι και να μας πουν-, βαλε μετα και τα προβαδικα, τα στουντιο ηχογραφησεων, τις εταιριες mastering τα μουσικα περιοδικα, τις διαφημιστικες εταιριες, τα μουσικα οργανα, τις εταιριες software, gaming, μουσικες σχολες, τα ωδεια, τα κολλεγια, τα πανεπηστημια ( σε καποιο βαθμο, ετσι?) τους μαθητες τους που θελουνε να γινουν Ρουβακια -ενταξει μερικοι απο αυτους-, βαλε και τις ορδες των DJ's τα καλοκαιρια στα νησια, μετα υπαρχει η διαφημηση ΟΛΩΝ των προαναφερθεντων, το μαρκετινγ τους, τα λογιστικα τους, το προμοτ τους, αφισες απο δω, flyers απο εκει, κονκαρδες, stickers, μαζευτηκανε σιγα σιγα πανω απο δεκα χιλιαδες ατομα.
    Yes?

    Ποσοι απο εμας κατεχουν μια απο τις παραπανω θεσιες λοιπον στον χωρο της μουσικης βιομηχανιας?
    Εγω κατα καιρους ολο και καποιες απο αυτες τις θεσεις κατειχα και κατεχω, και εσυ ειμαι σιγουρος πως ειδες τον εαυτο σου σε δυο - τρεις απο αυτες.
    Yes?

    Και ολοι εμεις και ολοι αυτοι απο που πληρονωμαστε?
    Απο την μουσικη βιομηχανια, ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, γιατι χωρις δημιουργια δεν υπαρχει και βιομηχανια.
    Yes?

    Για να το ξανα-απλουστεψω λοιπον, οσοι απο εμας εχουν κανει τον Dj για παραδειγμα, απο την μουσικη βιομηχανια πληρωθηκαμε και στην μουσικη βιομηχανια το χρωσταμε, ειτε το γνωριζουμε ειτε οχι.
    Yes?

    Παμε λοιπον πισω σε αυτο που ειπε και ο freddiekrueger: "Mallon 8a lega pws h mousikh BIOMHXANIA ... boh8aei ta narkwtika ki oxi ta narkwtika th mousikh".
    Παω πασο. Γιατι αραγε γινεται κατι τετοιο ομως, σκεφτηκε κανεις?
    Σιγουρα οχι για να μειωσει η μουσικη βιομηχανια τις πωλησεις της, ετσι?.  Για να τις αυξησει και μονο.
    Αυξανοντας λοιπον τις πωλησεις της, προωθει -αντε και δημιουργει- νεους καλλιτεχνες, ολοι αυτοι οι νεοι καλλιτεχνες θελουν νεους μανατζερ, που ψαχνουν νεα στουντιο και ισως νεους ηχοληπτες και παει λεγοντας, και ολοι αυτοι οι προαναφερομενοι και αλλοι τοσοι, μαζι τους κι εγω κι εσυ και ο freddiekrueger, ξανατρωμε απο μια μπουκια ψωμι ο καθενας.
    Yes?

    Συμπερασμα? Δεν χρειαζεται να γινουμε φιρμες για να αποτελεσουμε κομματι της μουσικης βιομηχανιας.
    Yes?

    Φτανουμε λοιπον στο περιφημο αλμα του Παπανικολαου!

    Λες: "Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μάς λές ότι εμείς όλοι οι μουσικοί-μέλη σ'αυτό το site και σε άλλα παρόμοια κι'ακόμα και ο καθένας που παίζει κάποιο όργανο έτσι,γιά την πλάκα του,θα ωφεληθούμε άν πίνουμε τα πεντάφυλλά μας και τίς κανναβίτσες μας...."
    Ενω εγω εχω επανηλημενα πει (βλεπε προηγουμενα posts): ""Τελος εγω δεν απομυθοποιω και δεν παροτρυνω κανεναν να παρη ναρκωτικα - ιδιεταιρως τα απαγορευμενα- για να κανει καλυτερη μουσικη, ουτε κανω κριτικη σε αυτους που παιρνουν η δεν παιρνουν διαφορες ουσιες, ο καθενας μας ειναι μονος του υπευθυνος για τις αποφασεις που παιρνει."
    Λες: " Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τώρα σε τί επικίνδυνο συμπέρασμα κατέληξες.... "
    Και σου απαντω επιστρεφοντας: Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τωρα σε τι επικυνδυνο συμπερασμα δεν κατεληξα.

    Ευχομαι να σε διαφωτησα ως προς τα λεγομενα μου και να σου ελυσα και μερικες αποριες, ειμαι σιγουρος βεβαια οτι σου δημιουργησα και αλλες ελπιζω μονο να μην ειναι ακομα περισσοτερες.

    Εχω καταληξει μεσα απο αυτα που γραφω και εδω, σε αυτο που ειπα στο πρωτο μολις post που εκανα πανω στο θεμα.
    Ειναι εκει και περιμενει να το τσεκαρει οποιος το αμφισβητει.
    Ποιο ειναι αυτο?
    "Τελικα μαλλον το αντιθετο συμβαινει ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΔΙΝΟΥΝ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ" που παρολο και αν ακουγεται εντελως φαλτσο απο μονο του και μερικοι βγαζουν σπυρια διαβαζοντας το, δεν παυει να ειναι η πικρη αληθεια.

    Φιλικα.

    ΥΓ Τα [yes?] δεν ειναι προσβλητικα, ειναι εκει γιατι μου φανηκαν αστεια.

    {#emotions_dlg.laugh}

     

     

     


    Hastaroth
    09.01.2011, 12:09

    Φίλε klefth,όλη αυτή η συλλογιστική σου μού θυμίζει το γνωστό εκ τού μαθήματος τής Λογικής που κάναμε στο σχολείο,ότι δηλαδή "το μπουζούκι είναι όργανο,ο αστυνομικός είναι όργανο,άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι"....

    Αλλή έννοια έχει η λέξη "όργανο" προκειμένου να χαρακτηρίση το μπουζούκι (όργανο μουσικής) και άλλη έννοια έχει προκειμένου να χαρακτηρίση τον αστυνομικό (όργανο τής τάξης).Το ίδιο συμβαίνει και με την λέξη "μουσική".

    Αυτό είναι το λογικό άλμα που εννοώ ότι κάνεις.

    Ολα τα άλλα που έγραψες είναι εντελώς περιττά....

     


    freddieKrueger
    09.01.2011, 13:59

    Φιλε Κλεφτη,

    η μουσικη δημιουργια οπως εγραψα και στα προηγουμενα μου ποστ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με τη μουσικη βιομηχανια...

    Μουσικη δημιουργια δεν ειναι ολο αυτο το συστημα τεχνικης-διαφημιστικης-ενορχηστρωτικης η δεν ξερω εγω τι αλλο υποστηριξης...

    Μουσικη δημιουργια ειναι η διαδικασια οχι της εμπορικης παραγωγης και τεχνικης υποστηριξης μουσικης,αλλα η διαδικασια συνθεσης και αναπτυξης της απο τον καλλιτεχνη που δεν ειναι αναγκη να τρωει ψωμακι απο τη μουσικη...μπορει να ειναι ο ταδε ασημος στο μπαλκονι του σπιτιου του τη στιγμη που απο κατω περνα μια θεογκομενα και τη βλεπει και το στριγκακι της ειναι η αφορμη να γραντουνισει μελωδικα κι αυτος τα 6 στρινγκς της κιθαρας του{#emotions_dlg.biggrin}...ΑΥΤΟ ειναι ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...το ερεθισμα δοθηκε....η μελωδια και οι στιχοι αρχιζουν να γραφονται...οριστε μια πρωτη εικονα-εμβρυικη μορφη του κομματιου...μετα απο καμποσο καιρο,κατι μπορει να αλλαξεις,κατι να αφιαρεσεις,κατι να προσθεσεις...δοκιμαζεις τη μελωδια και στο πιανο...την εμπλουτιζεις...παμε παρακατω...

    Αν δεν εγραψες μια ΠΑΤΑΤΑ και εχεις τις καταλληλες προυποθεσεις για να προωθησεις το κομματι και να κανεις τον εαυτο σου και τη στριγκοφορουσα γκομενα διασημους,ΤΟΤΕ αρχιζει δειλα δειλα να εκκινειται ολη αυτη η διαδικασιας της μουσικης ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ κοκ...

     

    Αρα η μουσικη δημιουργια ειναι κατι το εντελως διαφορετικο απο τη μουσικ βιομηχανια...δυστυχως μαλιστα η πρωτη τα τελευταια χρονια εχει ισοπεδωθει και αφομιωθει απο το μοντερνο ''lifestyle'' ισως και για αλλους λογους και γι αυτο πλεον προκειται για βιοηχανια παραγωγης fast food μουσικης χωρις ιδιαιτερη ποιοτητα,αξια η διαχροικοτητα...καλλιτεχνες που θα μπορουσαν να εχουν ολα τα φοντα για να προβαλλουν την αληθινη μουσικη τους δημιουργια βλεπεις να υποτασσονται στους νταβαντζηδες της μουσικης βιομηχανιας και να παραγουν γρηγορη κι ετοιμη τροφη...

     

    Αρα πολυ περισσοτερο μαλλον στην εποχη μας μουσικη βιομηχανια και δημιουργια εχουν αρχισει να αποχωριζονται η μια την αλλη...

     

    Το κερδος ειναι που εχει μεγαλη σημασια για εκεινους τους νταβατζηδες που σου γραψα πιο πανω...πως να πουλησουν γρηγορα περισοτερες κοπιες..η μουσικη εχει πολυ μεγαλη δυναμη και στα χερια της μουσικης βιοηχανιας ειναι ικανη να κανει πυση εγκεφαλου,να προωθησει προτυπα η αντι προτυπα,μεχρι και κυβερνησεις μπορει να ριξει...Αυτο το γωριζουν καλα και αλλες βιομηχανιες:Μια απ αυτες ειναι και την παγκοσμιας διακινησης ναρκωτικων ουσιων...χερι χερι λοιπον τωρα πια,συνεργαζονται και η μουσικη βιομηχανια εκμεταλλευομενη τη λατρεια των φανς για τα μουσικα ειδωλα που αυτη εχει δημιουργησει,τους οδηγει εμμεσα να λατρεψουν και το γενικοτερο Lifestyle τους:Πως πινουν,που πινουν,τι πινουν,που τρωνε,που χεζουν...κτλ   το ιδιο θα λετρευες τη δικη μου κουραδα με του Μικ τζαγκερ?Μπορει τη δευετερη να την κραταγες και για φυλαχτο η να την αγοραζες παο ακριβη δημοπρασια...ετσι και με τα ναρκωτικα...γοητευονται οι μαζες απο αυτα σαν μερος της προσωπικοτητας του μουσικου ειδωλου και ακολουθουν στη χρηση τους νομιζωντας πως δοκιμαζουν λιγη απ τη μαγεια....

     

     

     


    klefths
    09.01.2011, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09-01-2011 στις 12:09 έγραψε...

    Φίλε klefth,όλη αυτή η συλλογιστική σου μού θυμίζει το γνωστό εκ τού μαθήματος τής Λογικής που κάναμε στο σχολείο,ότι δηλαδή "το μπουζούκι είναι όργανο,ο αστυνομικός είναι όργανο,άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι"....

    Αλλή έννοια έχει η λέξη "όργανο" προκειμένου να χαρακτηρίση το μπουζούκι (όργανο μουσικής) και άλλη έννοια έχει προκειμένου να χαρακτηρίση τον αστυνομικό (όργανο τής τάξης).Το ίδιο συμβαίνει και με την λέξη "μουσική".

    Αυτό είναι το λογικό άλμα που εννοώ ότι κάνεις.

    Ολα τα άλλα που έγραψες είναι εντελώς περιττά....

     

    Φιλε Hastaroth δεν νομιζω οσα γραφω να ειναι εντελως περιττα. Αν ειναι ετσ,ι τοτε κι εγω θεωρω οσα γραφεις εντελως περιττα και κοβουμε τον διαλογο. Δεν ειναι ετσι ομως -για μενα μιλαω παντα-, μιας και παντοτε βρισκω ενδιαφερουσες τις αποψεις των συνομηλητων μου, ασχετο εαν τις αποδεχομαι η οχι. Ειμαι σχεδον σιγουρος βεβαια οτι και εσυ ανηκεις στην ιδια ομαδα, σωστα?

    Αν και σεβομαι την αποψη σου, απο την αλλη μερια, εγω τουλαχιστον προσοαθω μεσω καποιας λογικης οδου να αποδειξω την ορθοτητα των σκεψεων μου, που μπορουν ασφαλως να κριθουν απο τον καθενα απο εμας.

    Εσυ απο την αλλη, μεσα απο το μαλλον ατυχες παραδειγμα της λογικης που αναφερεις, παρομοιαζεις τα λεγομενα μου με προσπαθεια ταυτοποιησης δυο εντελως διαφορετικων πραγματων, που ετσι κι αλλοιως δεν κανω πουθενα και δεν θα μπω στον κοπο να το ξανα- ματα- υπενθυμισω μιας και ηδη το εχω πει πολλες φορες εδω, αλλα για καποιο λογο που μονο εσυ γνωριζεις επιμενεις να επικαλεισαι διαρκως.

    Ειναι περιεργο που οντως ανθρωπος που ακολουθει καποια λογικη οδο για να βγαλει τα συμπερασματα του, παρ ολα αυτα δεν μπαινεις στον κοπο να αναφερεις ποια λογικη ακολουθησες ωστε να φτασεις στο συμπερασμα οτι εκανα ξανα εγω ενα λογικο αλμα.

    Θα ελεγα μαλιστα πως ισως το λογικο αλμα να εχει γινει απο την δικη σου μερια, μιας και δεν εμπεριστατωνεις πουθενα τον τροπο που κατεληξες στο παραπανω συμπερασμα, παρα με καποιο φτηνο κολπο που χρησημοποιουσαν παλιοι, αμφιλεγομενου κυρους φιλολογοι γυμνασιων, για να μας αποδειξουν οτι ημασταν εκτος θεματος οταν δεν μπορουσαν να βρουν οι ιδιοι την απαντηση σε καποια απο τις λογικες μας αποριες.

    Εγω παντως, -ειλικρινα- δεν σε βαζω στην ιδια κατηγορια, με αυτους και θελω να πιστευω οτι το παραδειγμα που εδωσες ηταν απλα μια ατυχης στιγμη και δεν θα δωσω περισσοτερο βαρος σε αυτο.

    Για να μην προβω ξανα σε αναλυσεις -μιας και οπως λες ειναι περριτες για εσενα-, θα σου κανω μια ερωτηση, μπορεις αν θελεις να απαντησεις, αλλα αυτη την φορα στην καθ'αυτην ερωτηση που σου κανω, χωρις να εισαι υποχρεωμενος βεβαια.

    Ερωτηση:

    Ειναι η μουσικη δημιουργια και η μουσικη γενικα τμημα της μουσικης βιομηχανιας, ναι η οχι?

    Περιμανω απαντηση σου.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    Hastaroth
    09.01.2011, 20:02

    Την απάντηση,φίλε klefth,πρόλαβε και σού την έδωσε ο freddiekruger.

    Αν τώρα εσύ δέν καταλαβαίνεις και επιμένεις να πιστεύης ότι μουσική δημιουργία είναι μόνο ό,τι προωθείται από τίς δισκογραφικές εταιρείες,τίς εταιρείες διοργάνωσης συναυλιών,τούς ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς και εν γένει τα ΜΜΕ,τί να πώ,σηκώνω τα χέρια ψηλά...........


    klefths
    09.01.2011, 20:16

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 09-01-2011 στις 13:59 έγραψε...
    Φιλε Κλεφτη,

    η μουσικη δημιουργια οπως εγραψα και στα προηγουμενα μου ποστ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με τη μουσικη βιομηχανια...

    Μουσικη δημιουργια δεν ειναι ολο αυτο το συστημα τεχνικης-διαφημιστικης-ενορχηστρωτικης η δεν ξερω εγω τι αλλο υποστηριξης...

    Μουσικη δημιουργια ειναι η διαδικασια οχι της εμπορικης παραγωγης και τεχνικης υποστηριξης μουσικης,αλλα η διαδικασια συνθεσης και αναπτυξης της απο τον καλλιτεχνη που δεν ειναι αναγκη να τρωει ψωμακι απο τη μουσικη...μπορει να ειναι ο ταδε ασημος στο μπαλκονι του σπιτιου του τη στιγμη που απο κατω περνα μια θεογκομενα και τη βλεπει και το στριγκακι της ειναι η αφορμη να γραντουνισει μελωδικα κι αυτος τα 6 στρινγκς της κιθαρας του{#emotions_dlg.biggrin}...ΑΥΤΟ ειναι ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...το ερεθισμα δοθηκε....η μελωδια και οι στιχοι αρχιζουν να γραφονται...οριστε μια πρωτη εικονα-εμβρυικη μορφη του κομματιου...μετα απο καμποσο καιρο,κατι μπορει να αλλαξεις,κατι να αφιαρεσεις,κατι να προσθεσεις...δοκιμαζεις τη μελωδια και στο πιανο...την εμπλουτιζεις...παμε παρακατω...

    Αν δεν εγραψες μια ΠΑΤΑΤΑ και εχεις τις καταλληλες προυποθεσεις για να προωθησεις το κομματι και να κανεις τον εαυτο σου και τη στριγκοφορουσα γκομενα διασημους,ΤΟΤΕ αρχιζει δειλα δειλα να εκκινειται ολη αυτη η διαδικασιας της μουσικης ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ κοκ...

    Αρα η μουσικη δημιουργια ειναι κατι το εντελως διαφορετικο απο τη μουσικ βιομηχανια...δυστυχως μαλιστα η πρωτη τα τελευταια χρονια εχει ισοπεδωθει και αφομιωθει απο το μοντερνο ''lifestyle'' ισως και για αλλους λογους και γι αυτο πλεον προκειται για βιοηχανια παραγωγης fast food μουσικης χωρις ιδιαιτερη ποιοτητα,αξια η διαχροικοτητα...καλλιτεχνες που θα μπορουσαν να εχουν ολα τα φοντα για να προβαλλουν την αληθινη μουσικη τους δημιουργια βλεπεις να υποτασσονται στους νταβαντζηδες της μουσικης βιομηχανιας και να παραγουν γρηγορη κι ετοιμη τροφη...

    Αρα πολυ περισσοτερο μαλλον στην εποχη μας μουσικη βιομηχανια και δημιουργια εχουν αρχισει να αποχωριζονται η μια την αλλη...

    Το κερδος ειναι που εχει μεγαλη σημασια για εκεινους τους νταβατζηδες που σου γραψα πιο πανω...πως να πουλησουν γρηγορα περισοτερες κοπιες..η μουσικη εχει πολυ μεγαλη δυναμη και στα χερια της μουσικης βιοηχανιας ειναι ικανη να κανει πυση εγκεφαλου,να προωθησει προτυπα η αντι προτυπα,μεχρι και κυβερνησεις μπορει να ριξει...Αυτο το γωριζουν καλα και αλλες βιομηχανιες:Μια απ αυτες ειναι και την παγκοσμιας διακινησης ναρκωτικων ουσιων...χερι χερι λοιπον τωρα πια,συνεργαζονται και η μουσικη βιομηχανια εκμεταλλευομενη τη λατρεια των φανς για τα μουσικα ειδωλα που αυτη εχει δημιουργησει,τους οδηγει εμμεσα να λατρεψουν και το γενικοτερο Lifestyle τους:Πως πινουν,που πινουν,τι πινουν,που τρωνε,που χεζουν...κτλ   το ιδιο θα λετρευες τη δικη μου κουραδα με του Μικ τζαγκερ?Μπορει τη δευετερη να την κραταγες και για φυλαχτο η να την αγοραζες παο ακριβη δημοπρασια...ετσι και με τα ναρκωτικα...γοητευονται οι μαζες απο αυτα σαν μερος της προσωπικοτητας του μουσικου ειδωλου και ακολουθουν στη χρηση τους νομιζωντας πως δοκιμαζουν λιγη απ τη μαγεια....

    Φιλε freddieKrueger

    Οπως εγραψα κι εγω επανηλημενα, δεν εχω πει σε κανενα μου ποστ πως η δημιουργια και η βιομηχανια ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ.

    Εξακολουθεις να το αναφερεις σαν λεγομενο μου, γιαυτο λοιπον σε προκαλω: Βρες την συγκεκριμενη αναφορα που επικαλεισαι πως εκανα, ποσταρε την εδω για να την δουμε και οι υπολυποι η σταματα να την επικαλεισαι.

    Εχω πει, και αυτη θελω να πιστευω ειναι η τελευταια φορα που θα χρειαστει να το κανω, μιας και πιστευω πως θα το καταλαβης τελικα οτι:

    Η μουσικη δημιουργια και η μουσικη γενικα, ειναι κοματια της μουσικης βιομηχανιας. (ξαναδιαβασε το οσες φορες χρειαστει μεχρι να το καταλαβης, μετα συνεχισε παρακατω)

    Στην θεωρια σου για το τι ειναι μουσικη δημιουργια, απο ποια ερεθισματα προκαλειται και που μπορουμε να φτασουμε μεσω αυτης πανω κατω συμφωνουμε.

    Παρολα αυτα, αν διαβασες οσα εγραψα στο προηγουμενο μου ποστ, ενα κομματι της μουσικης βιομηχανιας ειναι και η βιομηχανια μουσικων οργανων μιας και εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο αυτην, γιαυτο καλλιτεχνες καταξιωμενοι λαμβανουν παχουλα τσεκ μονο και μονο για να πουν πως η ibanez ειναι καλυτερη απο την ovation η πως ο marshall βγαζει καλυτερη ποιοτητα ηχου απο τον fender, αρα, την στιγμη που αποφασιζεις να γραντζουνισης τις χορδες της κιθαρας σου ακουμπας την μουσικη βιομηχανια χωρις καν να το καταλαβης.

    Οποτε, ανεξαρτητα απο ποιο κομματι της μουσικης δημιουργιας ακολουθεις, σχεδον παντοτε το κανεις με την βοηθεια της μουσικης βιομηχανιας, υπαρχουν και μερικες εξεραισεις φυσικα, αλλα δεν παυει να ειναι ο βασικος κανονας.

    Παρολα αυτα ξανακαταληγεις στο απολυτο συμπερασμα που κατεληξες σε προηγουμενα σου ποστ:"Αρα η μουσικη δημιουργια ειναι κατι το εντελως διαφορετικο απο τη μουσικ βιομηχανια", συμπερασμα που το αντεκρουσα και τωτε αλλα και τωρα και ελπιζω να μην χρειαστει να το ξανακανω.

    Θα σου κανω την ιδια ερωτηση που εκανα προηγουμενως στον φιλο Hastaroth λοιπον, και με τους ιδιους ορους, δηλαδη αν θελεις απαντας αλλα στην καθ'αυτην ερωτηση που σου κανω, χωρις να εισαι υποχρεωμενος να το κανεις βεβαια.

    Ειναι η μουσικη δημιουργια και η μουσικη γενικα τμημα της μουσικης βιομηχανιας, ναι η οχι?

    Περιμενω την απαντηση σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 09-01-2011 20:19 ]


    klefths
    09.01.2011, 20:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09-01-2011 στις 20:02 έγραψε...
    Την απάντηση,φίλε klefth,πρόλαβε και σού την έδωσε ο freddiekruger.

    Αν τώρα εσύ δέν καταλαβαίνεις και επιμένεις να πιστεύης ότι μουσική δημιουργία είναι μονο ό,τι προωθείται από τίς δισκογραφικές εταιρείες,τίς εταιρείες διοργάνωσης συναυλιών,τούς ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς και εν γένει τα ΜΜΕ,τί να πώ,σηκώνω τα χέρια ψηλά...........

    Την απαντηση φιλε Hastaroth δεν μου την εδωσες την δανειστηκες.

    Παρολο που δεν μπορεσες να απαντησεις μονος σου με ενα απλο ναι η ενα πιο απλο οχι, ξαναπερασες στο φτηνο κολπο να βαλης δικα σου λογια στο στομα μου.

    Αυτο το "μονο" που το διαβασες?

    Να συμπερανω οτι ηθελημενα προσθετεις και δικες σου λεξεις σε αυτα που σου γραφω?

    Αν ναι, για ποιον σκοπο να το κανεις αραγε?

    Αν οχι, τελικα θα απαντησεις η μημπως δεν μπορεις και ποιος ειναι ο λογος?

    Μημπως επειδη εχεις αδικο? (λεω τωρα, μημπως?)

    Τελος, με το "σηκωνω τα χερια ψηλα", τι εννοεις? Οτι δεν καταλαβαινω και οτι δεν προκειται να καταλαβω?

    Γιατι μαλλον εγω δεν ειμαι αυτος που δεν καταλαβαινει φιλε Hastaroth, αλλος ειναι, εγω καταλαβαινω πολυ καλα ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να ξεγληστρησει κανεις απο την συζητηση οταν εχει αδικο.

    Φιλικα

    ΥΓ η τροποποιηση που γραφει παρακατω δεν γινεται για να αλλαξω αυτα που γραφω αλλα για να ξεφορτοθω τα μεγαλα κενα στο τελος των μηνηματων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 09-01-2011 20:43 ]


    Hastaroth
    09.01.2011, 20:49

    Ν'απαντήσω εγώ λοιπόν.

    ΟΧΙ,η μουσική δημιουργία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τμήμα τής μουσικής βιομηχανίας.

    Αντιθέτως,η μουσική βιομηχανία είναι τμήμα τής μουσικής δημιουργίας.

    Είναι σάν να λές ότι η δημιουργία κοιτασμάτων πετρελαίου στο υπέδαφος είναι τμήμα τής βιομηχανίας πετρελαιοειδών-ενώ συμβαίνει το αντίθετο,αφού κοιτάσματα πετρελαίου σχηματιζόντουσαν στην γή πολύ πρίν υπάρξη η βιομηχανία πετρελαιοειδών,όπως ακριβώς μουσική δημιουργία υπήρχε πολύ πρίν αναπτυχθή όλο αυτό το σύστημα εμπορευματοποίησης τής μουσικής.

    Ξαναδιάβασε τί έγραψε ο freddiekrueger:"Μουσικη δημιουργια ειναι η διαδικασια οχι της εμπορικης παραγωγης και τεχνικης υποστηριξης μουσικης,αλλα η διαδικασια συνθεσης και αναπτυξης της απο τον καλλιτεχνη που δεν ειναι αναγκη να τρωει ψωμακι απο τη μουσικη".

    Μ'άλλα λόγια,μπορεί κάποιος να περάση όλη του την ζωή γράφοντας τραγούδια επειδή κρίνει ότι μ'αυτόν τον τρόπο εκφράζει τίς σκέψεις,τα βιώματα και τα συναισθήματά του,κι'όμως ποτέ να μήν μπή στην διαδικασία να χτυπήση την πόρτα μιάς δισκογραφικής εταιρίας,ενός ραδιοτηλεοπτικού σταθμού κλπ κλπ.Και μπορεί αυτός ο κάποιος να έχη επαγγελματική απασχόληση τελείως άσχετη με την μουσική.

    Μπορεί ακόμα και να μήν φτάσουν τα τραγούδια του στα δικά μας αυτιά,παρά μόνο στ'αυτιά φίλων και συγγενών του,που θα τούς τα τραγουδά στά οικογενειακά τραπέζια και στίς φιλικές συνεστιάσεις.

    Το γεγονός και μόνο ότι θα έχη συνθέσει δικά του τραγούδια,όμως,τον καθιστά ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ μουσικής.

    Και άν αυτός ο δημιουργός μουσικής γιά χ,ψ λόγους καταφεύγει στα ναρκωτικά,κάποια στιγμή θα φθαρή και θα πεθάνη πρίν την ώρα του.Οπότε η μουσική-γενικά-θα έχη γίνει φτωχότερη κατά έναν δημιουργό.....

    Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες.....


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 09-01-2011 20:51 ]


    freddieKrueger
    09.01.2011, 20:56

    ''Είναι η μουσική δημιουργία και η μουσική γενικότερα μέρος της μουσικής βιομηχανίας?''

    Σου απαντώ,αγαπητέ Κλέφτη:Κατά την άποψή μου,όχι:Οχι διότι η βιομηχανία της μουσικής όπως σου γραψα και στο προηγούμενο ποστ μου ασχολέιται με την προώθηση ενός ΤΜΗΜΑΤΟΣ της μουσικής,ίσως όχι και του πλέον δημιουργικού...μάλλον του πιο εμπορικού....

    Η μουσική έιναι μια έννοια πολύ ευρύτερη:Δεν περιορίζεται σε στούντιο ηχογραφήσεων,σε συναυλικούς χώρους η σε μουσικές σκηνές...Είναι σίγουρο πως μουσική βιομηχανία δεν θα υπήρχε χωρίς μουσική,αλλά μουσική θα υπήρχε άνετα χωρίς μουσική βιομηχανία....

     

    Παρ όλα αυτά οφείλω να προσπαθήσω να κάνω μια απόπειρα γεφύρωσης των απόψεών μας:Εσύ εννοείς πως η μουσική βιομηχανία σαν ένα σύνολο πολλών παραγόντων περιλαμβάνει και αυτό που προωθεί:τις μουσικές δημιουργίες του εκάστοτε εμπορικού η διάσημου καλλιτέχνη...Όμως,σου ξαναγράφω:Μουσική δημιουργία σημαίνει κάτι πολύ πιο ευρύ:Αν δεχτούμε πως αυτή περιορίζεται αυστηρά και μόνο στους εμπορικούς-βιομηχανικούς κύκλους,είναι σαν να ακυρώνουμε τις ρίζες της και φυσικά όλους εκείνους τους εξαιρετικούς μουσικούς που δεν ανήκουν στη μουσική φάμπρικα...

     

    Η μουσική βιομηχανία δεν επιλέγει να προωθήσει τα καλύτερα,αλλά τα εμπορικότερα...κι εγώ επιλέγω την κιθάρα μου,ανάλογα με αυτό που γαργαλάει περισσότερο το δικό μου αισθητήριο...παρόλο που η πλύση εγκεφάλου της ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ των επώνυμων σταρ ασκεί πολύ ισχυρή επίδραση...κι αν πείστηκα να πάρω τη fender ξέρω γω τότε η διαφήμιση θα χε την 100% επιτυχία της αν ολοκλήρωνα το πακέτο κάνοντας 'το τσιγαριλίκι που προτείνει ο εν λόγω ροκ σταρ που προτιμά fender,σαν πήγαινα σπίτι μου...

    Μπορώ να φανταστώ και τη διαφήμιση(έτσι,για να αλαφρύνουμε και λίγο το κλίμα{#emotions_dlg.biggrin}):

    Ο τζαγκερ να πάιζει ξέρω γω στη συναυλία να τα δίνει όλα και μετά ιδρωμένος από την ένταση και υπό τις ζητοκραυγές των φανς να λέει ''Ο ηχος της fender μαγεύει τα πλήθη!!!Μάγεψε τα κι εσύ μαζί της!!!Και μετά στο καμαρίνι ενώ σνιφάρει την κόκα του:Με τρεις ''μυτιές'' και τη fender,έχεις το πακέτο του μεγάλου ροκ σταρ...''μυρίζεσαι''την επιτυχία?και κατόπιν αποχωρεί μαζί με τους άλλους ροκάρες σε ένα τρελό orgy παρτυ με ούζα...

    Και μια φιλική προτροπή φίλε Κλέφτη:Δε χρειάζεται ούτε να πιάνεσαι από τις λέξεις που γράφουμε,ούτε και να χρησιμοποιείς της δικές σου ως τεκμήριο των απόψεών σου...Δεν είμαστε σε δικαστήριο...κουβέντα κάνουμε από την οποία σίγουρα κερδισμένοι θα φύγουμε,όλοι μας...

    Φιλικά,

    Χρήστος


    klefths
    10.01.2011, 01:00

    Φιλε Hastaroth, ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Μην μπερδευεσαι.
    Η μουσικη βιομηχανια ειναι ΠΑΡΑΓΩΓΟ της μουσικης δημιουργιας και οχι τμημα της οπως λες, στον ιδιο βαθμο που η βιομηχανια πετρελαιου ειναι παραγωγο του πετρελαιου και οχι τμημα του, αλλα ουτε και το αντιθετο, δηλαδη το πετρελαιο να ειναι παραγωγω της βιομηχανιας.
    Οπως λοιπον δεν μπορει να υπαρχει πετρελαικη βιομηχανια χωρις πετρελαικη δημιουργια (να'σαι καλα θεουλη που τα παντα εν σοφια εποιησες), δεν μπορει να υπαρχει και μουσικη βιομηχανια χωρις μουσικη δημιουργια.
    Αυτο λεω εγω.
    ΕΣΥ μαλλον λες το αντιθετο.

    Φυσικα και ειναι αδυνατον ολοι εμεις να συμμετασχουμε με τον ιδιο τροπο και τον ιδιο βαθμο στην μουσικη δημιουργια, δεν παυουμε ομως να ακουμπαμε καθημερινα -μεσω της οποιασδηποτε μικρης και μεγαλης μας τριβης με αυτην την δημιουργια- κομματια της μουσικης βιομηχανιας.

    Ξαναδιάβασα τί έγραψε ο freddiekrueger: "Μουσικη δημιουργια ειναι η διαδικασια οχι της εμπορικης παραγωγης και τεχνικης υποστηριξης μουσικης,αλλα η διαδικασια συνθεσης και αναπτυξης της απο τον καλλιτεχνη που δεν ειναι αναγκη να τρωει ψωμακι απο τη μουσικη".
    Συμφωνω.
    Αυτη λοιπον η διαδικασια συνθεσης και αναπτυξης της απο τον καλλιτεχνη που αποτελει την μουσικη δημιουργια ειναι ισως ο μονος λογος στον οποιο οφειλει την υπαρξη της η μουσικη βιομηχανια, γιατι απο αυτον τελικα αντλει, χωρις αυτην την εμπνευση, συνθεση και αναπτυξη του δημιουργου, η βιομηχανια δεν θα υπηρχε.
    Εχεις αντιθετη γνωμη?
    Αφου λοιπον η βιομηχανια εξατρταται σε τετοιο βαθμο απο τον δημιουργο ωστε να οφηλει την υπαρξη της και μονο σε αυτον -σε σχεδον αποκλειστικο βαθμο-, δεν ειναι λογικο οτι η βιομηχανια θα εκανε τα παντα για να τον προστατευση και να τον κανει να της δωση ακομα περισσοτερα, φυσικα παντα με σκοπο το κερδος μιας και μιλαμε εδω για βιομηχανια.

    1. Εαν παιρναμε ως σωστη την αποψη πως η μουσικη δημιουργια μαλλον σκοτωνεται απο τα ναρκωτικα οπως λες, γιατι τοτε η μουσικη βιομηχανια να επετρεπε να γινεται αυτο στον εναν -και ισως μοναδικο- στον οποιο  οφειλει την υπαρξη της, τον δημιουργο?
    Ειναι δυνατον ολοκληρη βιομηχανια να ειναι τοσο αφελης και να αφηνει να χανονται τοσοι δημιουργοι και τοσες δημιουργιες, με αποτελεσμα να χανονται και τοσα πολλα $$$$?
    Δεν νομιζω.
    Δεν θα επρεπε τωρα λογικα να παρατηρουσαμε μια ταση, ισως και εμμονη της βιομηχανιας να προμοταρει την ιδεα του "καθαρου" μυαλου, μια ταση αποξενωσης προς τα ναρκωτικα, ωστε να προστατευση το συμφερον της?
    Γιατι λοιπον βλεπουμε να γινεται ακριβως το αντιθετο?
    Γιατι να προμοταρονται καλλιτεχνες που εχουν σχεση με ναρκωτικα και μουσικα ειδη να ξεπηδουν συνεχως, υιοθετωντας το καθενα τις δικες του παρανομες ουσιες?
    Θελει τελικα η μουσικη βιομηχανια, την αυτοκαταστροφη της?
    Εσυ τι νομιζεις?

    2. Εαν παιρναμε ως σωστη την αποψη πως η μουσικη δημιουργια μαλλον ωφελειται απο τα ναρκωτικα, τοτε η εμμονη της βιομηχανιας να προμοταρει τα ναρκωτικα και καλλιτεχνες, δημιουργους και μουσικα ειδη που σχετιζονται με αυτους ωστε να την θρεψουν και να της δωσουν ζωη, ΜΟΝΟ ετσι δεν θα μπορουσε να εξηγηθει? Η υπαρχει κατι πιο βαθυ απο πισω που το γνωριζεις εσυ και θα ηθελες να με κατατοπισεις σχετικα?

    Μπορουμε βεβαια ακομα και να αψηφησουμε την κοινη λογικη, για να αποκομησουμε αποτελεσματα και να βγαλουμε συμπερασματα που μας βολευουν, με την διαφορα πως τετοια συμπερασματα μονο λογικα μπορουν να χαρακτηριστουν.
    Για μενα ενα κι ενα κανουν δυο, τωρα εαν για καποιο λογο, ενα κι ενα κανουν τεσσερα για μερικους απο εμας, ειναι δικαιωμα τους να το πιστευουν.

    Και για να προλαβω εσενα και οποιονδηποτε αλλο, επαναλαμβανω για τουλαχιστον πεμπτη φορα πως δεν απομυθοποιω και δεν παροτρυνω κανεναν να παρη ναρκωτικα - ιδιεταιρως τα απαγορευμενα- για να κανει καλυτερη μουσικη.
    Εδω ψαχνουμε να βρουμε την σχεση μεταξυ μουσικης και ναρκωτικων, ειναι δηλαδη μια σχεση διμιουργικη η καταστροφικη για την μουσικη.

    Απο τις αντιδρασεις και μονο της μουσικης βιομηχανιας, που εξαρταται απο μεγαλο βαθμο απο τους δημιουργους της μουσικης την οποια εμπορευεται, μπορει βγει ενα και μονο συμπερασμα για την σχεση μουσικης - ναρκωτικων και εαν η σχεση αυτη ωφελει τους δημιουργους και κατα συνεπεια και την ιδια την βιομηχανια.

    Εσυ ποιο συμπερασμα βγαζεις?

    --------------------------------------------

    Φιλε Χρηστο γεια χαρα,

    Επετρεψε μου να αρχισω απο το τελος για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα.
    Λες καπου στο τελος του μηνηματος σου:
    "Δε χρειάζεται ούτε να πιάνεσαι από τις λέξεις που γράφουμε,ούτε και να χρησιμοποιείς της δικές σου ως τεκμήριο των απόψεών σου..."
    Δηλαδη να δινω το δικο μου νοημα σε αυτα που γραφεις? Αν δεν πιαστω απο τις λεξεις που χρησιμοποιουμε, πως θα βγαλω νοημα?
    Εσυ δηλαδη απο που πιανεσαι οταν μου απαντας?
    Φυσικα και οι δικες μου λεξεις ΔΕΝ ειναι αναγκστικα τεκμηριο των αποψεων μου, γιαυτο και εστειλα τα links στα πρωτα μου posts, τα οποια και αυτα αμφισβητησες αν και προερχονταν απο τα πιο εγκυρα σιτες στο internet οπως το wikipedia, τα οποια οσο και να αμφισβητηθουν θα παραμενουν τουλαχιστον εγκυροτερα απο εμενα και εσενα.
    Links τα οποια χαρακτηρισες ανοητα και οπως ειπες χαρακτηριστικα: "δen xreiazomai anohta link gia na tekmhriwsw to kyros aytwn pou lew..." 
    Οση η εγκυρωτητα δηλαδη βιβλιων χωρις βιβλιογραφια?
    Οποτε τελικα αν δεν χρησιμοποιω τις δικες μου λεξεις ως τεκμηριο των αποψεων μου, αλλα ουτε λεξεις αλλων, τι μενει να χρησιμοποιησω?

    {#emotions_dlg.confused1}

    Απαντας -και σε ευχαριστω- στην ερωτηση μου εαν είναι η μουσική δημιουργία και η μουσική γενικότερα μέρος της μουσικής βιομηχανίας με το εξης:
    "Σου απαντώ,αγαπητέ Κλέφτη:Κατά την άποψή μου,όχι:Οχι διότι η βιομηχανία της μουσικής όπως σου γραψα και στο προηγούμενο ποστ μου ασχολέιται με την προώθηση ενός ΤΜΗΜΑΤΟΣ της μουσικής,ίσως όχι και του πλέον δημιουργικού...μάλλον του πιο εμπορικού...."
    Και αμεσως μετα:
    "Η μουσική έιναι μια έννοια πολύ ευρύτερη:Δεν περιορίζεται σε στούντιο ηχογραφήσεων,σε συναυλικούς χώρους η σε μουσικές σκηνές...Είναι σίγουρο πως μουσική βιομηχανία δεν θα υπήρχε χωρίς μουσική,αλλά μουσική θα υπήρχε άνετα χωρίς μουσική βιομηχανία...."
    Δυο μαλλον διαφορετικες και αντιθετες απαντησεις πανω στην ιδια ερωτηση.
    Ποιο απο τα δυο λοιπον ειναι?
    Ειναι το "Είναι σίγουρο πως μουσική βιομηχανία δεν θα υπήρχε χωρίς μουσική" η το "Κατά την άποψή μου,όχι"?
    Εγω θα διαλεξω το δευτερο, μιας και η λεξη "σιγουρο" που προσθετεις μπροστα, το κανει να ακουγεται πιο εγκυρο.
    Στο πως "μουσική θα υπήρχε άνετα χωρίς μουσική βιομηχανία" δεν νομιζω να υπαρχει κανεις λογικος αναμεσα μας για να το αμφισβητησει.

    Γραφεις επισης:
    "Εσύ εννοείς πως η μουσική βιομηχανία σαν ένα σύνολο πολλών παραγόντων περιλαμβάνει και αυτό που προωθεί:τις μουσικές δημιουργίες του εκάστοτε εμπορικού η διάσημου καλλιτέχνη...Όμως,σου ξαναγράφω:Μουσική δημιουργία σημαίνει κάτι πολύ πιο ευρύ:Αν δεχτούμε πως αυτή περιορίζεται αυστηρά και μόνο στους εμπορικούς-βιομηχανικούς κύκλους,είναι σαν να ακυρώνουμε τις ρίζες της και φυσικά όλους εκείνους τους εξαιρετικούς μουσικούς που δεν ανήκουν στη μουσική φάμπρικα..."
    Συμφωνω.
    Η μαγικη λεξη που χρησημοποιεις ειναι "σημαίνει κάτι πολύ πιο ευρύ" οποτε συμφωνεις κι εσυ με αυτο που ειπα εγω, προσθετοντας ταυτοχρονα ακομα περισσοτερες παραμετρους στον ορισμο μουσικη δημιουργια.
    Τελειο.
    Φυσικα και δεν δεχομαστε οτι η μουσικη περιοριζεται "μόνο στους εμπορικούς-βιομηχανικούς κύκλους" οπως λες και παλι συμφωνω.
    Δεχομαστε ομως πως οι εκαστοτε εμπορικοι και βιομηχανικοι αυτοι κυκλοι (η μουσικη βιομηχανια δηλαδη) αποτελουνται απο μουσικες δημιουργιες?
    Ασφαλωςκαι το δεχομαστε, διοτι χωρις δημιουργους και εμπνευσεις η βιομηχανια δεν θα υπηρχε, τουλαχιστων σε αυτην της την μορφη.
    Μεχρι εδω υπαρχει κατι που να διαφωνεις?

    Συνεχιζοντας, το παραδειγμα με την διαφημηση φανερωνει πως η μουσικη βιομηχανια, εχει αναγκη απο εσενα τον δημιουργο, σε παραπανω απο ενα σταδια, σε χρειαζεται να την διαφημησεις, να την πουλησης, να την αγορασης και να την χρησιμοποιησης. Χωρις εσενα τον εμπνευστη, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ, αγοραστη και πωλητη η μουσικη βιομηχανια δεν θα ηταν δυνατον να υπαρξει, αρα χρωσταει τα παντα σε εσενα.
    Οποτε -λογικα και παλι-, αν εσυ για παραδειγμα εξαρτασαι σε τετοιο μεγαλο βαθμο απο κατι, ειναι δυνατον, οντος νοημων ανθρωπος να το καταστρεψης?
    (θα ηθελα εδω να προσθεσω ενα παραδειγμα λογικου ανθρωπου να μην καταστρεφει αυτα που εξαρταται απο, οπως ο αερας, το νερο, η φυση κλπ αλλα δυστυχως δεν βρηκα!)
    Οποτε, δεν ειναι παραλογο, η μουσικη βιομηχανια να θελει να καταστρεψη τον μουσικο δημιουργο και κατα συνεπεια τον ιδιο της τον εαυτο μεσω των ναρκωτικων?
    Εσυ τι λες?

     


    Hastaroth
    10.01.2011, 16:07

    Λίγο πρίν σηκώσω ψηλά χέρια και πόδια με την συλλογιστική σου,φίλε klefth,έχω να πώ τα εξής:

    1.Ιδού τί έγραψες στίς 09.01.2011 απαντώντας στον freddiekrueger:

    Θα σου κανω την ιδια ερωτηση που εκανα προηγουμενως στον φιλο Hastaroth λοιπον, και με τους ιδιους ορους, δηλαδη αν θελεις απαντας αλλα στην καθ'αυτην ερωτηση που σου κανω, χωρις να εισαι υποχρεωμενος να το κανεις βεβαια.

    Ειναι η μουσικη δημιουργια και η μουσικη γενικα τμημα της μουσικης βιομηχανιας, ναι η οχι?

    Περιμενω την απαντηση σου.

    Ερχεσαι λοιπόν τώρα και λές σ'έμένα ότι:

    "Φιλε Hastaroth, ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Μην μπερδευεσαι.
    Η μουσικη βιομηχανια ειναι ΠΑΡΑΓΩΓΟ της μουσικης δημιουργιας και οχι τμημα της οπως λες"

    Ποιός είναι αυτός που έχει μπερδευτεί,εγώ ή εσύ;

    2.Υπήρχε άραγε μουσική βιομηχανία στην αρχαιότητα;στον μεσαίωνα;ΟΧΙ.Δέν υπήρχε ούτε κάν στους λεγόμενους "νέους χρόνους" (δηλ.μέχρι τα τέλη τού 19ου αιώνα).

    Υπήρχε άραγε μουσική δημιουργία στην αρχαιότητα;στον μεσαίωνα;στους νέους χρόνους;ΝΑΙ

    (συνέχεια το απόγευμα....)

     

     


    klefths
    11.01.2011, 01:34

    Φιλε Hastaroth


    Σχετικα με το πρωτο σκελος της ερωτησης σου:

    Καταλαβα τι εννοεις. Εχεις δηκιο, δικο μου το λαθος, εσυ ειχες καταλαβη σωστα!

    Παρ'ολα αυτα, συμφωνεις στο οτι η μουσικη βιομηχανια οφειλει την υπαρξη της στην μουσικη δημιουργια η πιστευεις το αντιθετο?


    Για το δευτερο σκελος της ερωτησης σου:

    Δεν ειπα ποτε οτι υπηρχε μουσικη βιομηχανια κατα τον μεσαιωνα η στην αρχαιοτητα και δεν διαφωνησα πουθενα σε αυτο, που σημειωτεων με ξαναρωτησες.

    Εγω ομως δεν μιλαω για την μουσικη βιομηχανια του 3000 πχ αλλα για την σημερινη.
    Θα προσπαθησω λοιπον, με ακομα πιο απλο τροπο, να ξανακανω την προηγουμενη μου ερωτηση (αν γινεται)

    Η σημερινη μουσικη βιομηχανια -το υλικο που εμπορευεται μια δισκογραφικη του 2011 για παραδειγμα-, αποτελειται απο μουσικες δημιουργιες, οπως πχ τραγουδια και συνθεσεις?

    Αρα κατα συνεπεια, εξαρταται η επιβιωση της ενλογο βιομηχανιας σε μεγαλο βαθμο απο τους τροφοδοτες του υλικου, αλλα και το ιδιο το υλικο που εμπορευεται?

    Αυτη ηταν η ερωτηση μου, πιο απλη δεν μπορω να την κανω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 11-01-2011 01:36 ]


    Hastaroth
    11.01.2011, 11:00

    Φίλε klefth,χαίρομαι που αναγνωρίζεις το λάθος σου στο πρώτο σκέλος τής ερώτησής σου.

    Σχετικά με το δεύτερο σκέλος,ασφαλώς η μουσική βιομηχανία εξαρτάται από την ύπαρξη μουσικής δημιουργίας.Αλλά δέν ταυτίζεται μ'αυτήν,είναι απλά ένα υποσύνολό της.

    Τα ναρκωτικά,τώρα,(γιά να έρθουμε και στο θέμα μας),όπως είπα σε προηγούμενο post μου,βλάπτουν την μουσική δημιουργία επειδή φθείρουν και τελικώς εξουδετερώνουν αυτούς τους μουσικούς δημιουργούς που καταφεύγουν σ'αυτά-ασχέτως άν ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ,επειδή αυτοί ισχυρίζονται πως κάποιες από τίς μουσικές τους δημιουργίες τίς εμπνεύστηκαν ή τίς παρουσίασαν υπό την επήρεια ουσιών,δίνεται η εντύπωση ότι συνεπώς τά ναρκωτικά βοηθούν στην δημιουργία μουσικών έργων ποιότητας.

    Αν ίσχυε ο συλλογισμός που κάνεις,ότι δηλαδή τα ναρκωτικά ωφελούν τους μουσικούς δημιουργούς,τότε όλοι οι μουσικοί δημιουργοί θα είχαν "συμφέρον" να παίρνουν ναρκωτικά,αφού αυτό θα αύξανε την ποιότητα τών μουσικών δημιουργιών τους.Ομως κάτι τέτοιο δέν ισχύει και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι πολύ περισσότεροι είναι εκείνοι οι μουσικοί που τα ναρκωτικά μειώνουν -μέχρι και εξαφανίζουν- τίς μουσικές τους ικανότητες από αυτούς που (κατά τον ισχυρισμό τους) τίς αυξάνουν με την χρήση ναρκωτικών. 

    Και τέτοιους μουσικούς έχω γνωρίσει κι'εγώ ο ίδιος-μουσικούς που είχαν ταλέντο,γνώσεις και ικανότητες να κάνουν πολλά πράγματα,αλλά "έπεσαν στην πρέζα" και τώρα πιά δέν μπορούν να παίξουν ούτε μιά νότα....


    klefths
    11.01.2011, 19:39

    Φιλε Hastaroth,

    πολυ ωραια οσα λες.

    Αυτο κι εγω εννοουσα στο προηγουμενο μου ποστ, οτι δηλαδη η μουσικη βιομηχανια ειναι παραγωγο της μουσικης δημιουργιας και οχι το αντιθετο, δηλαδη, δεν μας ταιζει η βιομηχανια τραγουδια βγαλμενα απο το μυαλο της, εμεις οι δημιουργοι την ταιζουμε με δικες μας εμπνευσεις. Οποτε εχουμε συμφωνησει πως:

    "η μουσική βιομηχανία εξαρτάται από την ύπαρξη μουσικής δημιουργίας.Αλλά δέν ταυτίζεται μ'αυτήν,είναι απλά ένα υποσύνολό της."

    Οταν ομως λες πως: "Τα ναρκωτικά βλάπτουν την μουσική δημιουργία επειδή φθείρουν και τελικώς εξουδετερώνουν αυτούς τους μουσικούς δημιουργούς" για μενα ειναι αμφισβητησημο συμπερασμα.

    Τοτε θα μπορουσαμε να πιστεψουμε πως και ο αγωνας για την απελευθερωση της Ελλαδος απο τον Τουρκικο ζυγο για παραδειγμα, εκανε κακο στην ελευθερια, μιας και οι οπαδοι της ελευθεριας πεθαναν πανω στον αγωνα. Αυτο ομως δεν υσχυει. Θελω να πω με αυτο το παραδειγμα πως υπαρχουν περιπτωσεις, που οντως, ο εφαρμοστης μιας ιδεας -ειται ειναι επαναστατης αγωνιστης ειτε ειναι ναρκωμανης μουσικος- ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ τον εαυτο του στον βωμο της ιδεας που πιστευει και υπηρετει. Ο ενας στο παραδειγμα μας την ελευθερια και ο αλλος την μουσικη. Δεν μπορουμε να πουμε πως ο ναρκωμανης υπηρετει την ιδεα των ναρκωτικων οπως δεν μπορουμε να πουμε πως ο αγωνιστης υπηρετει την ιδεα του αγωνα δηλαδη αγωνιστηκε μονο και μονο επειδη επιδιωκε τον αγωνα. Ο μουσικος υπηρετει την μουσικη, ο επαναστατης την επανασταση. Παρ' ολα αυτα, τελικα η ιδεα σtην οποια αφιερωθηκαν και οι δυο βγαινει τελικα αλαβωτη και ισως και πιο δυναμωμενη.

    Αρα λοιπον, αν και μπορει κατι οπως τα ναρκωτικα να σε σκοτωσει σαν μουσικο δημιουργο, αυτο ομως δεν σημαινει πως ταυτοχρονα σκοτωνεται και η μουσικη σαν ιδεα που αφηνεις πισω σου.

    Λες παρακατω:

    "Αν ίσχυε ο συλλογισμός που κάνεις,ότι δηλαδή τα ναρκωτικά ωφελούν τους μουσικούς δημιουργούς,τότε όλοι οι μουσικοί δημιουργοί θα είχαν "συμφέρον" να παίρνουν ναρκωτικά,αφού αυτό θα αύξανε την ποιότητα τών μουσικών δημιουργιών τους.Ομως κάτι τέτοιο δέν ισχύει και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι πολύ περισσότεροι είναι εκείνοι οι μουσικοί που τα ναρκωτικά μειώνουν -μέχρι και εξαφανίζουν- τίς μουσικές τους ικανότητες από αυτούς που (κατά τον ισχυρισμό τους) τίς αυξάνουν με την χρήση ναρκωτικών. "

    Εγω δεν κανω τετοιο συλλογισμο, δεν μπαινω καν στο παιχνιδι για το αν βοηθουν η οχι τους δημιουργους, αυτο ειναι δικη τους υποθεση. Εγω σαν μουσικος μπορει να εχω αλλη αποψη απο τον Hendrix, τον Zappa, τον Morrison η τον Anderson. Αν μου ελεγε ο Τσιτσανης η ο Richards οτι, "Α, εμενα ξερεις τα ναρκωτικα μου εκαναν καλο", θα τον πιστευα φυσικα γιατι αυτος θα ηταν και ο μονος που θα μπορουσε να κρινει την επιρροη τους πανω στον ιδιο του τον εαυτο. Δεν θα τον εκρινα ομως, ουτε και θα πηγαινα να παραγγειλω κι εγω μια παλλετα συριγγες μαζι με τον νεο μου Marshall.

    Ηταν δικη τους και μονο αποφαση η σταση που πηραν στο θεμα των ναρκωτικων ουσιων, και εφοσον δεν με παρακινησαν να αρχισω κι εγω την ληψη τετοιων ουσιων ουτε να τους κατακρινω μπορω ουτε να τους καταδικασω, μιας και δεν ειμαι ουτε ο θεος, ουτε και ο νομος για να λογοδοτησουν σε μενα.

    Εγω βλεπω αν η μουσικη σαν ιδεα ωφεληθηκε τελικα απο την σταση που κρατησαν, και οι μεν και οι δε. Οχι αν ωφεληθηκαν οι MOYΣKOI οι ιδιοι.
    Για παραδειγμα, λεγεται πως ο φωσφωρος κανει κακο στον ανθρωπο γαιτι ειναι ενα επικυνδυνο χημικο, δεν παυει να ωφελει ομως τα φυτα που τον εχουν αναγκη για την αναπτυξη τους, τα οποια αναμφησβητητα ο ιδιος ο ανθρωπος τα εχει αναγκη. Οποτε, αν και επικυνδυνο υλικο, ο φωσφωρος κανει καλο στον ανθρωπο, αρκει να τον χρησημοποιησει σωστα.

    Να πω πως οι καλλιτεχνες δεν χρησημοποιησαν σωστα τα ναρκωτικα επειδη πεθαναν? Συμφωνω.
    Να πω πως οι καλλιτεχνες δεν χρησημοποιησαν σωστα τα ναρκωτικα επειδη εγραψαν μουσικη? Διαφωνω.
    Να πω πως η μουσικη σαν ιδεα ΔΕΝ ωφεληθηκε απο τα ρεμπετικα του Μαρκου η του Χιωτη, που ηταν τιγκα στις αναφορες?
    Απο την Jazz της Fitzerald η του Armstrong?  Τα Rythm & Blues του Charles, Mayal και Rick James?  Την Reggae του Marley η του Tosh?  Το Rock των Stones η των Zeppelin?  Την Disco των Bee Gees, Donna Summer και KC and the Sunshine Band?  Το Punk των Dead Kennedy's, Stranglers, Husker Du και Pogues? To Hip Hop των Cypress hill η των Public Enemy?  Τα Metal των Black Sabbath, Rammstein η των GWAR?  Το Rap Των Gangsta boo και του Dr. Dre? Η ΟΛΟΚΛΗΡΗ την σημερινη χορευτικη σκηνη με Trance, Psy, Tribal, Techno, Drum & bass, Break Beat, Gabber και Dubstep?

    Οχι. Δεν θα τολμουσα να το πω.

    Ουτε βεβαια Θα υσχυριστω πως τα παντα εχουν να κανουν με τα ναρκωτικα, οσα καλα τραγουδια υπερ τους εχουν γραφτη, αλλα τοσα - ισως και περισσοτερα-  εχουν γραφτει κατα.
    Ομως ενα καλο τραγουδι κατα της κανναβης για παραδειγμα, δεν οφειλει και αυτο την υπαρξη του στην ιδια την κανναβη, μιας και χωρις αυτην δεν θα υπηρχε ποτε?
    Οποτε, ανεξαρτητα αν τα τραγουδια ειναι υπερ η κατα, σε τελικο βαθμο κανουν καλο στην μουσικη σαν ιδεα, ναι η οχι?
    Οσο δηλαδη μας ωφελησε το Θελω μαστουρης να γινω του Βαμβακαρη, το Smoke weed everyday του Snoop Dog, το Me gustas tu του Manu chao και το Champagne & Reefer του BB King, αλλο τοσο μας ωφελησαν το Σαν βγω απ' αυτην τη φυλακη του Σαββοπουλου, το Teenagers των My Chemical Romance, το Hotel California των Eagles και το Cocaine των JJCale.
    Οποτε, σαν συμπερασμα, ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ, μιας και καποιο συγκεκριμενο ειδος μουσικης, η καποιος καλλιτεχνης η ενα τραγουδι μπορει να ειναι υπερ η κατα της χρησης τους, παρ' ολα αυτα, τα ναρκωτικα - ανναμεσα σε πολλα αλλα- ειναι που δινουν τροφη στην ιδια την μουσικη ωστε να μπορει να εξελισσεται και να συνεχιξει να μας ψυχαγωγει.

     

     


    freddieKrueger
    12.01.2011, 12:58

    Αγαπητέ κλέφτη,τοποθετούμαι αρχικά στο σχόλιο σου πάνω στα γραφόμενά μου:

     

    "Σου απαντώ,αγαπητέ Κλέφτη:Κατά την άποψή μου,όχι:Οχι διότι η βιομηχανία της μουσικής όπως σου γραψα και στο προηγούμενο ποστ μου ασχολέιται με την προώθηση ενός ΤΜΗΜΑΤΟΣ της μουσικής,ίσως όχι και του πλέον δημιουργικού...μάλλον του πιο εμπορικού...."
    Και αμεσως μετα:
    "Η μουσική έιναι μια έννοια πολύ ευρύτερη:Δεν περιορίζεται σε στούντιο ηχογραφήσεων,σε συναυλικούς χώρους η σε μουσικές σκηνές...Είναι σίγουρο πως μουσική βιομηχανία δεν θα υπήρχε χωρίς μουσική,αλλά μουσική θα υπήρχε άνετα χωρίς μουσική βιομηχανία...."
    Δυο μαλλον διαφορετικες και αντιθετες απαντησεις πανω στην ιδια ερωτηση.
    Ποιο απο τα δυο λοιπον ειναι?
    Ειναι το "Είναι σίγουρο πως μουσική βιομηχανία δεν θα υπήρχε χωρίς μουσική" η το "Κατά την άποψή μου,όχι"?


    ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ και μετά δεν γράφω κτά την άποψή μου,όχι αναφερόμενος στην προηγούμενη τοποθέτηση,αλλά πως η μουσική ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ μέρος της μουσικής βιομηχανίας...Αυτά που εσύ θεωρείς ως τοποθετήσεις αντίθετες στην ουσία συμπληρώνουν και υποστηρίζουν η μια την άλλη:Η μουσική Βιομηχανία,ως παρακλάδι,ως ταπεινό μικρό μέρος της μουσικής,ως θυγατέρα να θες δεν θα υπήρχε χωρίς τη μαμά μουσική...

    Πάει αυτό.

     

    Τώρα για τα υπόλοιπα που λες έχω να μείνω σε ορισμένα σημεία και να σχολιάσω

    1)Ο παραλληλισμός ενός ένδοξου θανάτου για την ελευθερία με ενός μάλλον άδοξου για τη μουσική μέσω των ναρκωτικών είναι ατυχής...Υπάρχουν πράγματα για τα οποία αξίζει να πεθάνεις κι άλλα που είναι κουταμάρα να χαθέις άδικα...

    Μέσα για τον αγώνα της ελευθερίας είναι το θάρρος και η φιλοπατρία από μέρους των αγωνιστών όπως μέσα για τον αγώνα της μουσικής είναι η αγάπη για τη μουσική,το ταλέντο,το μεράκι και η έμπνευση...Τα ναρκωτικά δεν χωρούν σε καμμιά λίστα...περνούν απαρατήρητα όπως κι έτσι θα πρεπε να ναι...

     

    2)Δεν είναι σε θέση ο ίδιος ο χρήστης ναρκωτικών να εκτιμήσει αντικειμενικά της επίδραση των ουσιών πάνω του...το μόνο που δύναται να προσδιορίσει είναι τη μεταβολή της διάνοιας,της δίαθεσης και των συναισθημάτων του μετά τη λήψη...Αν κάποιος καλλιτέχνης ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ μουσικη υπο την επηρρεια τοτε αυτο ανηκει απλα κα μονο στη δικη του υποκειμενικη σφαιρα αντιληψης...αυτος μπορει να νομιζει πως ειναι και Θεος εκεινη τη στιγμη,πως παταει στα συννεφα η και δεν ξερω εγω τι αλλο:Ενω στην πραγματικοτητα παραγει απλως ενα μετριο μουσικο αποτελεσμα σε σχεση παντα με αυτο που θα μπορουσε να ειχε παραγει αν ηταν καθαρος...Η εκτιμηση ενος πρεζονιου οπως και η αυτο-εκτιμηση του,μονο αντικειμικη δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει...

    Κι εν πασει περιπτωση μιλαμε παντα για ταλαντουχους ανθρωπους,μουσικες ΙΔΥΟΦΥΙΕΣ,οχι της ζωης γενικοτερα,που μπορουν ανετα και δεδομενα να παραγουν κατι καλο ειτε βρισκονται υπο την επηρρεια ειτε οχι...

     

    Τα ναρκωτικα σκοτωνουν τελος τους μουσικους,αλλα ευτυχως οχι και τη μουσικη:Αφενος γιατι οι μουσικοι που πεθαναν αφησαν αθανατο εργο πισω τους,εφαλτηριο ισως για μελλοντικες εμπνευσεις απο τη νεα γενια,αφετερου γιατι παντα θα βρισκονται ταλαντουχοι ανθρωποι για να συμπληρωνουν τις απωλειες,αργα η γρηγορα...

     

    Μηνυμα προς τα νεα παιδια ειναι αν μπορουν να ''δανειστουν'' μονο τα θετικα στοιχεια μια καλλιτεχνικης προσωπικοτητας και οχι ολες του τις συνηθειες...

     

    Τα ναρκωτικα βλαπτουν σε οποιοδηποτε επιπεδο κι αν χρησιμοποιηθουν απο χερια που δεν ειναι ιατρικα....

     


    klefths
    12.01.2011, 16:08

    Φιλε freddieKrueger.


    Εχουμε λοιπον καταληξει στο συμπερασμα, πως η μουσικη βιομηχανια δεν θα υπηρχε χωρις μουσικη -οπως λες κι εσυ-, στο οποιο συμφωνω κι εγω απολυτα.
    Παμε παρακατω.
    Α. Στο παραδειγμα με τον αγωνιστη, μπορεις να διαβασεις το εξης.:
    "Θελω να πω με αυτο το παραδειγμα πως υπαρχουν περιπτωσεις, που οντως, ο εφαρμοστης μιας ιδεας -ειται ειναι επαναστατης αγωνιστης ειτε ειναι ναρκωμανης μουσικος- ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ τον εαυτο του στον βωμο της ιδεας που πιστευει και υπηρετει....παρ' ολα αυτα, τελικα η ιδεα σtην οποια αφιερωθηκαν και οι δυο βγαινει τελικα αλαβωτη και ισως και πιο δυναμωμενη."
    Και καταληγω στο συμπερασμα:
    "Αρα λοιπον, αν και μπορει κατι οπως τα ναρκωτικα να σε σκοτωσει σαν μουσικο δημιουργο, αυτο ομως δεν σημαινει πως ταυτοχρονα σκοτωνεται και η μουσικη σαν ιδεα που αφηνεις πισω σου."


    Οπως βλεπεις, δεν ηταν το παραδειγμα μου μια προσπαθεια να εξισωσω τα δυο ανομοια πραγματα, αλλα να υπογραμισω οτι μπορει να οφελησης μια ιδεα, ακομα και αν τελικα ο τροπος που διαλεγης να την υποστηριξης σε οδηγησει στον θανατο.
    Σε αυτο βλεπω να συμφωνεις και εσυ, αφου οπως λες καταληγοντας σαν συμπερασμα:
    "Τα ναρκωτικα σκοτωνουν τελος τους μουσικους,αλλα ευτυχως οχι και τη μουσικη.:Αφενος γιατι οι μουσικοι που πεθαναν αφησαν αθανατο εργο πισω τους,εφαλτηριο ισως για μελλοντικες εμπνευσεις απο τη νεα γενια,αφετερου γιατι παντα θα βρισκονται ταλαντουχοι ανθρωποι για να συμπληρωνουν τις απωλειες,αργα η γρηγορα..."


    Οποτε δηλαδη, η τελικη αποψη σου ειναι πως η μουσικη δεν σκοτωνεται.
    Αρα, διαφωνεις οπως κι εγω με τον τιτλο του συγκεκριμενου thread, που λεει με μεγαλα γραμματα: "Τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική."


    Με την αποψη του Hastaroth πως: "η μουσική βιομηχανία εξαρτάται από την ύπαρξη μουσικής δημιουργίας.Αλλά δέν ταυτίζεται μ'αυτήν,είναι απλά ένα υποσύνολό της." συμφωνεις?
    Αν ναι τοτε εχουμε μεινει τελικα συμφωνοι σε τρια πραγματα, τα εξης:

    1. Η μουσική βιομηχανία εξαρτάται από την ύπαρξη μουσικής δημιουργίας.
    2. Η μουσικη βιομηχανια δεν θα υπηρχε χωρις μουσικη δημιουργια.
    3. Τα ναρκωτικα δεν μπορουν να σκοτωσουν την μουσικη.

    Β. Λες τα εξης:
    "Δεν είναι σε θέση ο ίδιος ο χρήστης ναρκωτικών να εκτιμήσει αντικειμενικά της επίδραση των ουσιών πάνω του...το μόνο που δύναται να προσδιορίσει είναι τη μεταβολή της διάνοιας,της δίαθεσης και των συναισθημάτων του μετά τη λήψη...Αν κάποιος καλλιτέχνης ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ μουσικη υπο την επηρρεια τοτε αυτο ανηκει απλα κα μονο στη δικη του υποκειμενικη σφαιρα αντιληψης...αυτος μπορει να νομιζει πως ειναι και Θεος εκεινη τη στιγμη,πως παταει στα συννεφα η και δεν ξερω εγω τι αλλο:Ενω στην πραγματικοτητα παραγει απλως ενα μετριο μουσικο αποτελεσμα σε σχεση παντα με αυτο που θα μπορουσε να ειχε παραγει αν ηταν καθαρος...Η εκτιμηση ενος πρεζονιου οπως και η αυτο-εκτιμηση του,μονο αντικειμικη δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει..."
    Συμφωνω μεχρις ενος σημειου.
    Ο καλλιτεχνης υπο την επηρρεια, βεβαιως μπορει να νομιζει οτι παραγει φοβερη μουσικη. Αν αυτη η μουσικη ειναι οντως αξιολογη αυτο το κρινουν οι ακροατες του, δηλαδη εμεις.  Αφου οπως λες η μουσικη αξιολογηση ανηκει στην υποκειμενικη σφαιρα αντιληψης του καλλιτεχνη για το εργο του, ετσι ανηκει και στην υποκειμενικη σφαιρα αντιληψης του ακροατη. Αν εγω βοηθηθω απο αυτο που ακουω ενω ολοι οι υπολοιποι αμφισβητουν την προσφορα του καλλιτεχνη, ποιος ειναι αρμοδιος να κρινει τι ειναι καλυτερο για μενα τον ιδιο τον ακροατη σαν μοναδα, εκτος απο τον ιδιο μου τον εαυτο?
    Αρα, επειδη ο καθενας ακροατης μπορει να εχει διαφορετικες υποκειμενικες αποψεις για το τι ειναι αξιολογη μουσικη δημιουργια, αναγκαστικα, για να εχουμε μια πιο αντικειμενικη αποψη, πρεπει να δουλεψουμε με ποσοστα.
    Τι εννοω?
    Πρεπει, πρωτον, να ασχοληθουμε με εναν καλλιτεχνη, γνωστο σε μεγαλο βαθμοστο ευρυ κοινο.
    Δευτερον, εναν καλλιτεχνη, τον οποιο οι ακροατες σε μεγαλο ποσοστο θεωρουν αξιολογο η οχι.
    Τριτον, ο οποιος για μεγαλο διαστημα της μουσικης του καριερας επηρεαστηκε απο τα ναρκωτικα και αυτος και το εργο του σε μεγαλο βαθμο.
    Τεταρτον, το μουσικο του εργο να εχει ολοκληρωθει.

    Οι πρωτοι τρεις τετοιοι καλλιτεχνες, πασιγνωστοι σε ολοκληρη την υφηλιο, που μου ερχονται αμεσως στο μυαλο, ειναι τα τρια J:
    Jim Morisson
    Jimmy Hendrix
    Janis Joplin

    Γνωριζουμε τους παραπανω καλλιτεχνες?
    Επηρεαστηκαν οι ιδιοι οι συγκεκριμενοι καλλιτεχνες -οντως χρηστες-, η μουσικη τους γενικοτερα, το μουσικο ειδος που υπηρετησαν αλλα και αρκετες χιλιαδες οπαδοι τους - τουλαχιστον- σε μεγαλο βαθμο απο τα ναρκωτικα?
    Ολοκληρωθηκε το εργο τους?
    Ποια λοιπον η ΓΕΝΙΚΗ αξιολογηση του εργου που αφησαν πισω τους οι τρεις προαναφερομενοι, ειναι περισσοτερο θετικη?

    Αν οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε απαντησει ναι στα παραπανω, μπορουμε να περασουμε στο επομενο βημα που ειναι να βγαλουμε καποιο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ συμπερασμα, αποδεκτο απο το μεγαλυτερο ποσοστο του πληθησμου, για την σχεση ναρκωτικων - μουσικης.

    Συμφωνουμε τελικα, πως το κατα τους περισσοτερους απο εμας αξιολογο, ολοκληρωμενο εργο των γνωστων καλλιτεχνων που επηρεαστηκαν και αυτοι και το εργο τους απο τα ναρκωτικα σε μεγαλο βαθμο, ωφελησε την μουσικη?
    Αφησαν -οπως λες κι εσυ- "αθανατο εργο πισω τους,εφαλτηριο ισως για μελλοντικες εμπνευσεις"?

    Αν ναι, τοτε ειναι ολοφανερο πως τα ναρκωτικα, αν και θανατηφορα για τους εν λογο καλλιτεχνες δεν παυουν να ειναι αυτα που εδωσαν ζωη στην μουσικη των ιδιων αλλα και σε αυτη που ξεπηδησε απο αυτους σε μεγαλο βαθμο.


    Οποτε, ναι φιλε freddieKrueger, τα ναρκωτικα μπορουν να δωσουν ζωη στην μουσικη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 12-01-2011 16:19 ]


    freddieKrueger
    12.01.2011, 16:51

    Φίλε Κλέφτη,

     

    ξαναδιάβασε προσεκτικά τι γράφω για την παραγωγή μουσικής από ένα μουσικό υπό την επήρεια ναρκωτικών...

    Γράφω επ ακριβώς:'' 2)Δεν είναι σε θέση ο ίδιος ο χρήστης ναρκωτικών να εκτιμήσει αντικειμενικά της επίδραση των ουσιών πάνω του...το μόνο που δύναται να προσδιορίσει είναι τη μεταβολή της διάνοιας,της δίαθεσης και των συναισθημάτων του μετά τη λήψη...Αν κάποιος καλλιτέχνης ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ μουσικη υπο την επηρρεια τοτε αυτο ανηκει απλα κα μονο στη δικη του υποκειμενικη σφαιρα αντιληψης...αυτος μπορει να νομιζει πως ειναι και Θεος εκεινη τη στιγμη,πως παταει στα συννεφα η και δεν ξερω εγω τι αλλο:Ενω στην πραγματικοτητα παραγει απλως ενα μετριο μουσικο αποτελεσμα σε σχεση παντα με αυτο που θα μπορουσε να ειχε παραγει αν ηταν καθαρος...Η εκτιμηση ενος πρεζονιου οπως και η αυτο-εκτιμηση του,μονο αντικειμικη δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει...''

    Μέτριο μουσικό αποτέλεσμα όχι για τα δικά μας(των ακροατών,δηλ)αλλά σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε να είχε παράγει ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΟΥΣΙΩΝ...

     

    Τον παραλληλισμό σου με τη μάχη για την Ελευθερία την κατάλαβα,αλλά και πάλι:Στον πόλεμο αυτοί που πήγαν κρατούσαν όπλα,όχι νεροπίστολα...έτσι και στη μουσική...τα ναρκωτικά δεν μπορούν να θεωρηθούν όπλα στην υπερεσία μιας ανώτερης ιδέας,αλλά Placebo επιτυχίας και μουσικής δημιουργίας...

     

    Τα ''3J'' που λες άφησαν πίσω τους μεγάλο έργο,αλλα το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είχαν βοήθεια από τα ναρκωτικά...τα ναρκωτικά,για να επιστρέψω στον ισχυρισμό του αρχικού μου ποστ,ουδεμία σχέση είχαν με την επιτυχία τους...

     

    Τέλος,όταν γράφω πως η μουσική δεν πεθαίνει από τα ναρκωτικά εννοώ πως ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΛΑΒΕΡΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ...όπως για πχ η μεταλαμπάδευση των αριστουργημάτων και της τέχνης του ανόητου Jimmy Hendrix,σε κάποιον εξίσου ταλαντούχο νέο που θα χει την εξυπνάδα και τη διορατικότητα να περάσει τη μουσική τπου ιδιοφυία και σε άλλους τομείς της ζωής του:Ας πούμε να μην πάρει ναρκωτικά...