ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.833 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για τα Remix?

    edelweiss
    10.05.2007, 20:35
    Μέσα στη μουσική υπάρχουν και η μίξη κομματιών μέσα από διαφορετικά είδη μουσικής, π.χ. ένα δημοτικό τραγούδι να παίζεται με το beat της trance μουσικής ή ένα δημοτικό τραγούδι εκεί που το παίζουν με τα παραδοσιακά όργανα ξαφνικά να εναλλάσεται με όργανα που παίζονται στην rock μουσική.

    Τι γνώμη έχετε για αυτήν την μορφή εξέλιξης?

    Μπορείτε να συμβιβαστείτε?
    maroulaki_321
    10.05.2007, 21:53
    Για τα παραδείγματα που ανέφερες θα διαφωνούσα. Υπάρχουν όμως και remix κυρίως όμως απο ξένους δημιουργούς που κάνουν το remix καλύτερο απο το original.
    Και πάλι γενικά μιλώντας, δεν θα έλεγα οτι είμαι γενικά υποστηρικτής του, σαν ιδέα. Μου αρέσουν οι "παρθένες" εκτελέσεις, χωρίς πρόσθετα. Αντίθετα με τα remix, βρίσκω πολύ δημιοργικές τις διασκευές. Αλλα αυτό είναι άσχετο.


    Υ.Γ Ωραίο θέμα
    mousikofilh
    10.05.2007, 22:37
    Εγω δεν είμαι και πολύ θετική σε αυτό.Δεν τα παω καλά με τις μίξεις και τις περισσότερες φορές,δεν καταλαβαίνω και το λόγο ύπαρξης των remix.
    Δεν θέλω κάποια αγαπημένα μου κομμάτια να τα ''πειράζουν''
    κάνοντας τα beat κλπ.
    Είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι φορές που ένα remix θα μου αρέσει καλύτερα
    από την αρχική μορφή του τραγουδιού.

    venus2
    10.05.2007, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 10-05-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Για τα παραδείγματα που ανέφερες θα διαφωνούσα. Υπάρχουν όμως και remix κυρίως όμως απο ξένους δημιουργούς που κάνουν το remix καλύτερο απο το original.
    Και πάλι γενικά μιλώντας, δεν θα έλεγα οτι είμαι γενικά υποστηρικτής του, σαν ιδέα. Μου αρέσουν οι "παρθένες" εκτελέσεις, χωρίς πρόσθετα. Αντίθετα με τα remix, βρίσκω πολύ δημιοργικές τις διασκευές. Αλλα αυτό είναι άσχετο.


    Υ.Γ Ωραίο θέμα


    συμφωνώ με την άποψη αυτή!!! τα παραδείγματα που έφερες δεν είναι και τα καλύτερα!!! κ όσον αφορά τα remix, πραγματικά μερικα ανακατέματα είναι πολύ πετυχημένα!!! αλλά δεν είμαι υπέρ αυτού του ανακατέματος! (λίγο ανάλυση σε αυτά που είπε ο προλαλήσας έκανα... )
    sea_like_eyes
    11.05.2007, 13:42
    The killers- ''Μr.brightside''
    The killers- ''Μr.brightside(Thin White Duke Remix)''

    Dido - ''Thank You''
    Dido - ''Thank You (Deep Dish White Label Mix A)''

    ακουστε τα...μερικες φορες ενα remix απογειώνει το original...
    Θα επανέλθω και με άλλα remixakia…


    Emilia_
    11.05.2007, 13:59
    Συμφωνω...ειναι αναλογως σε πιο τραγουδι γινεται η αλλαγη αυτη, και ποσο "του παει"...

    Sapios
    16.05.2007, 04:17
    Αυτό το πράγμα που γίνεται είναι απαράδεκτο.

    Ενα παράδειγμα: Δεν μπορείς ρε φίλε να παίρνεις το nightmare (MSG), μια απο τις καλύτερες μπαλάντες και να το κάνεις μπιτάκι.... ΕΛΕΟΣ.
    Το'χεις καταστρέψει το κομμάτι.

    Είναι κάτι ασόβαρο και αντιαισθητικό.
    Είναι απαξίωση.
    Είναι αισχρό.

    Είναι επίσης μια πατέντα, μια φόρμουλα των δισκογραφικών για να πουλάνε...

    Τι να πω; Μας αξίζει.
    rompa
    16.05.2007, 13:58
    Όταν δεν σέβονται το κομμάτι - που πολλές φορές συμβαίνει - δε μου αρέσουν καθόλου . Γενικά έχω ακούσει καλά δείγματα αλλά συνήθως λέω "πώς το έκαναν έτσι το κομμάτι ?"
    sea_like_eyes
    16.05.2007, 14:16
    MSG...remix...
    εμενα μ'αρεσει!οσο και το original...χαλαρα!

    οπως επισης o Armand van Helden - ''Into Your Eyes'' πηρε ενα ριχο rock κομματι
    Andy Taylor -'' I Might Lie '' και το μετέτρεψε σε μια House βομβα!

    δεν ειναι οτι δεν σας αρεσουν τα remix...απλα ειστε κατα τις house-progressive μουσικης...
    mi3s
    16.05.2007, 15:24
    Παιδιά επειδή ασχολούμαι με το θέμα και γενικά προσπαθώ να κάνω τέτοιου είδους παραγωγές.Συμφωνώ ναι μεν ότι το χαλάει το κομμάτι πολλές φορές,ειδικά οι Έλληνες dj που τις περισσότερες φορές τα κομμάτια γίνονται μονότονα και κουραστικά.Αλλά μεγάλες εταιρίες και παγκοσμίως γνωστοί dj τα κάνουν τα κομμάτια πολλοί ωραία.Ενα παράδειγμα να αναφέρω:Η συλλογη remixland 2007 .Ψαξτε το λίγο.Εμένα όλα τα τραγούδια από εκεί μου άρεσαν περισσότερο από τα original.Εξάλλου δε σε υποχρεώνει κανένας να μην ακούσεις το original.Αλλά ένας dj πχ δε μπορεί στο club να βάλει την original μπαλάντα,θα τον πα΄ρουν με τις κλωτσίες.Είναι ουσιαστικά ένας τρόπος για να ξανάζεσταίνεις το παλιό το φαγητό και να το σερβίρεις στο κόσμο κατά την αποψή μου το ρεμίξ!
    Sapios
    17.05.2007, 01:57
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 16-05-2007 στις 14:16 έγραψε...

    MSG...remix...
    εμενα μ'αρεσει!οσο και το original...χαλαρα!




    Κοιτα, το θεμα της μπαλάντας είναι να την ακους και να σε συγκινει. Τωρα με αυτον το ρυθμό και τα εφφε που του εχουνε σκασει στο remix τι να σε συγκινησει;
    Οπως είπα, ειναι αντιαισθητικό αυτό το πράγμα.
    sea_like_eyes
    17.05.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Sapios στις 17-05-2007 στις 01:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 16-05-2007 στις 14:16 έγραψε...

    MSG...remix...
    εμενα μ'αρεσει!οσο και το original...χαλαρα!




    Κοιτα, το θεμα της μπαλάντας είναι να την ακους και να σε συγκινει. Τωρα με αυτον το ρυθμό και τα εφφε που του εχουνε σκασει στο remix τι να σε συγκινησει;
    Οπως είπα, ειναι αντιαισθητικό αυτό το πράγμα.




    Έχεις δίκιο ,απλά είναι πως το αντιλαμβάνεται κανείς …στο συγκεκριμένο ασμα το beat που έχει προστεθεί πιστεύω ’' πατάει’’ στο ρυθμό του Original…
    πιστεψε με...ξημερωμα στην Καλλιθεα Χαλκιδικης ο ουρανος απο επανω σχεδον μοβ (το club Venue ειναι ''καμπριο'')και να ακους αυτη την απιστευτη remixara...
    ε τι να κανουμε...οταν το original ειναι υμνος , το remix δεν μπορει απλα να ειναι επισης τρομερο...


    sea_like_eyes
    08.06.2007, 15:19
    Britney Spears - Breathe On Me (James Holden Vocal Mix)
    αντε και καλο μας ΚαλοκαιρακΙ....
    renabill
    23.06.2007, 14:43
    Κι εμένα μου τη σπάει που κάνουν όλα σχεδόν τα κομμάτια remix αλλά οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι μερικά κομμάτια είναι καλύτερα έτσι.
    sea_like_eyes
    23.06.2007, 14:49
    joy division - new dawn fades
    joy Division -new dawn fades (moby remix)

    απλα τ-ε-λ-ε-ι-οοοοοο
    jacamar
    23.06.2007, 15:00
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 23-06-2007 στις 14:43 έγραψε...

    Κι εμένα μου τη σπάει που κάνουν όλα σχεδόν τα κομμάτια remix αλλά οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι μερικά κομμάτια είναι καλύτερα έτσι.





    σου την σπάνε? και τόσος κόσμος που κερδίζει απο τα remix?? και τόσα κομμάτια που θα βρίσκονταν στην αφάνεια αν δεν ήταν κάποιος να τους κάνει ένα καλό remix???
    deathminor88
    23.06.2007, 15:06
    Εμενα τις περισσοτερες φορες μου αρεσουν πιο πολυ τα remix...
    Noμιζω οτι ο κοσμος ειδικα οι "ροκαδες" απλα δεν αποδεχονται οπως λεει και ο sea_like_eyes την house/dance/progressive μουσικη. To nightmare ειναι ενα παραδειγμα για το οτι η μουσικη ειναι ουσιαστικα μια, απλα εχουμε τα ειδη για να συννενοουμαστε. Αλλαζοντας λιγο την ενορχηστρωση το οδηγεις σε ενα αλλο ειδος μουσικης οπου πολλοι μονο ετσι θα τους δινοταν η ευκαιρια να το ακουσουν, αλλα τωρα θα ψαξουν και το original. Eπισης δειχνει το μεγεθος της αξιας του κομματιου. Οταν βγηκε το proper education ημουν απο τους πιο φανατικους υποστηρικτες. Μετα απο 30 χρονια ιστοριας αυτου του κομματιου των Floy (another brick on the wall) του δινεται η δυνατοτητα να ακουστει ξανα παντου και για τα επομενα 30 χρονια...
    sea_like_eyes
    23.06.2007, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23-06-2007 στις 15:06 έγραψε...

    Εμενα τις περισσοτερες φορες μου αρεσουν πιο πολυ τα remix...
    Noμιζω οτι ο κοσμος ειδικα οι "ροκαδες" απλα δεν αποδεχονται οπως λεει και ο sea_like_eyes την house/dance/progressive μουσικη. To nightmare ειναι ενα παραδειγμα για το οτι η μουσικη ειναι ουσιαστικα μια, απλα εχουμε τα ειδη για να συννενοουμαστε. Αλλαζοντας λιγο την ενορχηστρωση το οδηγεις σε ενα αλλο ειδος μουσικης οπου πολλοι μονο ετσι θα τους δινοταν η ευκαιρια να το ακουσουν, αλλα τωρα θα ψαξουν και το original. Eπισης δειχνει το μεγεθος της αξιας του κομματιου. Οταν βγηκε το proper education ημουν απο τους πιο φανατικους υποστηρικτες. Μετα απο 30 χρονια ιστοριας αυτου του κομματιου των Floy (another brick on the wall) του δινεται η δυνατοτητα να ακουστει ξανα παντου και για τα επομενα 30 χρονια...



    κι επισης εχει ενα απο καλυτερα video clips που εχω δει...ERIC PRYDZ
    sea_like_eyes
    23.06.2007, 15:42
    και για τους fans των Πυξ Λαξ...

    Pyx Lax - Oi palies agapes pane sto paradeiso(dJ G-Pal SuMmeR Mix)
    deathminor88
    23.06.2007, 15:51
    Ειναι λιγο ασχετο με το topic αλλα δεν καταλαβαινω γιατι οι ροκαδες δεν μπορουν να αποδεχθουν αλλα ειδη μουσικης και να τα κουνε εξισου ευχαριστα... Το ιδιο ισχυει με τους μεταλλαδες, με τους σκυλαδες, με τους "tranceαδες"... Anyway ειμαι off topic.