ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη

    Πως επιδρά το Χρήμα στην μουσική?

    edelweiss
    10.05.2007, 21:35
    Το χρήμα παίζει σημαντικό ρόλο στην δημιουργία της μουσική? Αν είναι ποιοτική ή όχι.
    MyNameIsDo
    10.05.2007, 21:39

    Εννοείς στη διαφήμιση και προώθηση της μουσικής έ?

    Ειδάλλως δεν βλέπω κανένα λόγο που το χρήμα να παίζει ρόλο στη μουσική δημιουργία.
    edelweiss
    10.05.2007, 21:43
    εγώ πιστεύω αυτό που λέγεται εμπορική μουσική έχει να κάνει με το χρήμα πάρα πολύ η δημιουργία της.
    MyNameIsDo
    10.05.2007, 21:47

    Ναί, συμφωνώ μαζί σου.
    Πλάκα πλάκα μόνο για ένα διάσημο γερμανικό συγκρότημα έχω ακούσει που απέρριψε πρόταση πολλώων χρημάτων προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η μουσική τους σε διαφήμιση.
    όμως η μουσική δημιουργία αυτή καθ΄αυτή δεν χρειάζεται να εμπορικοποιειται. Ούτε κάν να διασημοποιείται.
    Spirous
    11.05.2007, 00:51
    Η μουσική είναι τέχνη. Και όπως κάθε μορφή τέχνης αν δεν γίνεται με κίνητρο την ελεύθερη έκφραση και την ανιδιοτέλεια καταντά να είναι εμπόρευμα και τελικά να πεθαίνει.
    jacamar
    11.05.2007, 20:32
    αν θες απάντηση στο ερώτημα σου απλά ρίξε μια ματιά στην ελληνική δισκογραφία στην κατηγορία των λαικών-σκυλάδικων ασμάτων....
    Αν δεν είναι το χρήμα ο λόγος δημιουργίας τους τότε τι είναι??
    gogere17
    12.05.2007, 15:42
    νομιζω οτι αυτο που ειπε η jacamar ta καλυπτει ολα........
    renabill
    21.05.2007, 17:23
    Νομίζω ότι η αγάπη για τη μουσική παίζει το βασικό ρόλο. Το χρήμα συντελεί στο να συντονιστούμε σε κάποιο είδος μουσικής.Οι συνθέτες που θέλουν να βγάλουν εύκολο χρήμα πχ κυνηγάνε τα σουξεδάκια.Άλλοι πάλι δεν επηρρεάζονται και σ'όποιον αρέσουν, για τους άλλους δε θα μπορέσουν Ε?
    lowbapsoldier
    30.05.2007, 20:10
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 10-05-2007 στις 21:47 έγραψε...


    Ναί, συμφωνώ μαζί σου.
    Πλάκα πλάκα μόνο για ένα διάσημο γερμανικό συγκρότημα έχω ακούσει που απέρριψε πρόταση πολλώων χρημάτων προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η μουσική τους σε διαφήμιση.
    όμως η μουσική δημιουργία αυτή καθ΄αυτή δεν χρειάζεται να εμπορικοποιειται. Ούτε κάν να διασημοποιείται.



    www.lowbap.com
    tsekare
    MyNameIsDo
    30.05.2007, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος lowbapsoldier στις 30-05-2007 στις 20:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 10-05-2007 στις 21:47 έγραψε...
    Ναί, συμφωνώ μαζί σου.
    Π

    www.lowbap.com
    tsekare



    Πολύ ενδιαφέρον!
    Μπράβο παιδιά! Καλή συνέχεια!!!
    Ευχαριστώ για την πληροφορία lowbapsoldier. Θα το κοιτάξω πιό προσεκτικά όταν έχω περισσότερο χρόνο.
    lowbapsoldier
    31.05.2007, 17:49
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 30-05-2007 στις 21:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος lowbapsoldier στις 30-05-2007 στις 20:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 10-05-2007 στις 21:47 έγραψε...
    Ναί, συμφωνώ μαζί σου.
    Π

    www.lowbap.com
    tsekare



    Πολύ ενδιαφέρον!
    Μπράβο παιδιά! Καλή συνέχεια!!!
    Ευχαριστώ για την πληροφορία lowbapsoldier. Θα το κοιτάξω πιό προσεκτικά όταν έχω περισσότερο χρόνο.



    KAI AKOMA PIO SYGKEKRIMENO STHN ERWTHSH SOU: www.nosponsors.org
    EKTOS APO AYTOUS POU EKMETALEYONTAS THN TEXNH DEN KANOYN KAI TEXNH YPARXOYN KAI ALLOI, POU DEN ZOYN AP' THN TEXNH, ALLA GIA NA KANOYN TEXNH OPWS KSEROYN
    MyNameIsDo
    31.05.2007, 18:24
    Παράθεση:


    KAI AKOMA PIO SYGKEKRIMENO STHN ERWTHSH SOU: www.nosponsors.org
    EKTOS APO AYTOUS POU EKMETALEYONTAS THN TEXNH DEN KANOYN KAI TEXNH YPARXOYN KAI ALLOI, POU DEN ZOYN AP' THN TEXNH, ALLA GIA NA KANOYN TEXNH OPWS KSEROYN



    Μάλλον έχεις δώσει την καλύτερη απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα lowbapsoldier



    k-os
    08.12.2007, 18:45
    oso anafora to no-sponsors pisteuw oti tan i kaliteri idea p eixe pote o B.D.Fooxmore
    kai merikoi kaloi kalitexnes malamas,alexiou k.a. oxi mono aperipsan autin tin idea alla malwsan kai mazi tou.....
    pisteuw oti i emporopiisi tis mousikis exei arxisei na odigei tin mousiki stn parakmi tis!!!!!