ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Καλή επιτυχία...Μακεδονία ανέκραξε η γνωστή TVτιγκλόνισα Μαρία Μπακοδήμου

    miliosmelody
    12.05.2007, 01:07
    Φίλε ph μην πέφτεις στην παγίδα τους. Το λάθος που κάνουμε εμείς οι νεοέλληνες είναι να μην μελετούμε την ιστορία μας. Έτσι μας κατάντησαν.
    Η Μακεδονία κατ' αρχήν ώς λέξη είναι ελληνική και σημαίνει την χώρα που έχει ψηλούς άνδρες. Μάκος = μήκος. Οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Δωριείς και ο ίδιος ο Αλέξανδρος καταγόταν από την γενιά του Αχιλλέα και από την γενιά του Ηρακλή. Μιλούσε και έγραφε στην Ελληνική γλώσσα, έπαιρνε μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες στους οποίου μόνον έλληνες στο γένος μπορούσαν να πάρουν μέρος και εξεστράτευσε εναντίον των βαρβάρων εκ μέρους όλων των Ελλήνων.
    Οι Σκοπιανοί και οι υπόλοιποι σκλάβοι (σλάβοι - σλαύοι) ήρθανε στην Μακεδονία τον 6ο - 7ο αιώνα μ.Χ. επί βυζαντινής αυτοκρατορίας. Για να μην τα πολυλογούμε το πρόβλημα άρχισε να δημιουργείται από το 1924 όταν το Κ.Κ.Ε. άρχισε να κάνει αγώνα προκειμένου να παραδώσει την Μακεδονία στην τότε Σοβιετική Ένωση μέσω των χωρών που ανήκαν στο Block της προκειμένου να έχει πρόσβαση στο Αιγαίο.
    Το 1945 ο στρατάρχης Τίτο της πρώην Γιουγκοσλαυίας ονόμασε το κρατίδιο αυτό που μέχρι τότε λεγόταν Vardarska ως Μακεδονία και έτσι άρχισε το πανηγύρι.
    Από τα εδάφη της αρχαίας Μακεδονίας μόνο το 17% ανήκει στα Σκόπια κι από αυτό, το μεγαλύτερο μέρος είναι ελληνικές περιοχές μέχρι το παλιό Μοναστήρι.
    Ένα 13% ανήκει στην Βουλγαρία και το υπόλοιπο ανήκει στην ελληνική επικράτεια.
    Εάν θέλουνε αυτοί οι κύριοι να λέγονται Μακεδόνες δεν θα είχαμε καμμία αντίρηση να έρθουν να ενωθούν με την υπόλοιπη Ελλάδα.
    Σκέφτηκες όμως ποτέ για ποιον λόγο δημιουργούνε ένα τέτοιο πρόβλημα μία χούφτα άνθρωποι;
    Ένα μόνο πρέπει να ξέρουμε. Ότι το υπέδαφος της Μακεδονίας μας είναι γεμάτο με χρυσό, ρουμπίνι, διαμάντι και πετρέλαιο. Οι γνωστοί - άγνωστοι, βάσει κρυφών συμφωνιών δεν μας επιτρέπουν να τα εξορύξουμε γιατί τα προορίζουν για τον εαυτό τους. Βάζουν λοιπόν μπροστά αυτούς τους ταλαίπωρους τους σκοπιανούς οι οποίοι δεν ξέρουν ποια είναι η πραγματική τους ταυτότητα γιατί είναι ένα συνοθύλευμα λαών και τους κάνουν πλύση εγκεφάλου. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται, την κάνουν μάλλον και σε εμάς.

    night_ghost
    12.05.2007, 01:12
    λυπαμαι ειλικρινα που νεος επαναπαυεται στο τι θα κανουν αυτοι που ειναι στις καιριες θεσεις και καθεται στο καναπε του η στον η/υ του και πινει μπυρες με τετοιο θεμα... με χαλασες ph
    miliosmelody
    12.05.2007, 01:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-05-2007 στις 01:05 έγραψε...

    το παραπηραμε στα σοβαρα το ολο θεμα...υπαρχουν ατομα στις καταλληλες θεσεις που μπορουν(αν θελουν)να ασχοληθουν με το ολο ζητημα!το να γινεται ο
    καθενας-μια ιστορικος δεν ειναι λυση...



    Όλοι μας πρέπει να γίνουμε ιστορικοί. Λαός που ξεχνάει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να αφανιστεί. Το ότι υπάρχουν άτομα στις κατάλληλες θέσεις, σε αυτό συμφωνώ. Τα άτομα όμως αυτά είναι εντελώς ακατάλληλα και δεν θέλουν να ασχοληθούν με το όλο ζήτημα επειδή αυτοί που τους τοποθέτησαν σε αυτές τις θέσεις τους τροφοδοτούν για να πράττουν ακριβώς τα αντίθετα προς το συμφέρον της χώρας. Πρόσφατο παράδειγμα το βιβλίο της στ' δημοτικού. Πώς σου φάνηκε όταν άκουσες από αυτούς τους ειδήμονες ότι η γιαγιά σου και ο παππούς σου στριμώχθηκαν στην αποβάθρα της Σμύρνης επειδή αποφάσισαν ξαφνικά την ίδια ημέρα να φύγουν όλοι για διακοπές στην Ελλάδα της άλλης πλευράς του Αιγαίου;
    sea_like_eyes
    12.05.2007, 01:34
    διαβάζω συνεχώς διαφορετικές απόψεις...ο καθένας λέει και την δικιά του(ιστορικη?,γεωγραφικη? κτλ.)αληθεια!το θεμα ειναι πολυ σοβαρο,οποιος θελει μπορει να συνεχισει να μιλαει,απλα εγω προσωπικα αμφιβαλλω για πολλα απο αυτα που εχουν προαναφερθει( αμφιβαλλω ως προς το κατα ποσο ορθα ειναι)και αυτο με κουραζει...

    Υ.Γ ειναι καλο(και ωφειλουμε)να γνωριζουμε ιστορια...κακο για μενα θεωρω το να το παιζουμε ιστορικοι!Εγω,εκει εχω το προβλημα.
    Υ.Γ αν υπηρχε τροπος να κανω κατι για τετοιου ειδους θεματα θα το ειχα ηδη κανει!ουτε στον καναπε μου καθομαι,ουτε μπυρες πινω!αν καποιοι αλλοι εδω γνωριζουν τον τροπο και εχουν τα μεσα να πεισουν την Ε.Ε για τετοια θεματα να μας το πουν να τους βοηθησουμε.Αν εχουν τετοια ικανοτητα τους παρακαλω να φερουν και κατι μαρμαρα απο την Αγγλια...ξερουν αυτοι...απο τον καναπε τους!Mε ενα mail γινονται αυτα...
    ph
    12.05.2007, 01:46

    Δεν ξέρω αν σου είναι πιο συμπαθές το μήνυμά μου ή του φίλου που διαφώνησε μαζί μου, εμένα όμως μου τη σπάει το δικό σου μήνυμα. ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟΤΕ ΡΕ ΦΙΛΕ! Η δική σου άποψη δηλαδή δεν είναι του καναπέ? Η άποψη "ας μη μιλάμε επειδή ο καθένας λέει την άποψή του και επιστρατεύει τα στοιχεία και τα επιχειρήματα που θα τον βοηθήσουν να την καταθέσει" (αυτό λες ουσιαστικά), δεν είναι του καναπέ. Δεν κάθεται πουθενά. Ούτε σκαμπώ. Μια χαρά είναι η συζήτηση φίλε. Εσύ δεν έχεις να πεις κάτι και έγραψες μερικές αράδες έτσι. Ποιος ξέρει γιατί... Ούτε εσύ υποπτεύομαι!







    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-05-2007 στις 01:34 έγραψε...

    διαβάζω συνεχώς διαφορετικές απόψεις...ο καθένας λέει και την δικιά του(ιστορικη?,γεωγραφικη? κτλ.)αληθεια!το θεμα ειναι πολυ σοβαρο,οποιος θελει μπορει να συνεχισει να μιλαει,απλα εγω προσωπικα αμφιβαλλω για πολλα απο αυτα που εχουν προαναφερθει( αμφιβαλλω ως προς το κατα ποσο ορθα ειναι)και αυτο με κουραζει...

    Υ.Γ ειναι καλο(και ωφειλουμε)να γνωριζουμε ιστορια...κακο για μενα θεωρω το να το παιζουμε ιστορικοι!Εγω,εκει εχω το προβλημα.
    Υ.Γ αν υπηρχε τροπος να κανω κατι για τετοιου ειδους θεματα θα το ειχα ηδη κανει!ουτε στον καναπε μου καθομαι,ουτε μπυρες πινω!αν καποιοι αλλοι εδω γνωριζουν τον τροπο και εχουν τα μεσα να πεισουν την Ε.Ε για τετοια θεματα να μας το πουν να τους βοηθησουμε.Αν εχουν τετοια ικανοτητα τους παρακαλω να φερουν και κατι μαρμαρα απο την Αγγλια...ξερουν αυτοι...απο τον καναπε τους!Mε ενα mail γινονται αυτα...


    night_ghost
    12.05.2007, 01:51
    Το οτι μπορει καποιος να ξερει λιγα παραπανω πραγματα απο ο,τι εμεις σε σχεση με ιστορια δεν σημαινει οτι ειναι η το παιζει ιστορικος. Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να αμφιβάλλει ακομα και να διαφωνει.
    Το εαν κουραζεται δεν μας απασχολει, εχει επιλογη να επιλεξει αλλο θεμα στο forum...Για τη Μακεδονια και το θεμα εχουμε να πούμε κατι αλλο?


    Υ.Γ Οταν κανουμε μια συζητηση θετικο αποτελεσμα μπορεί να βγει και απο τη διαφωνια



    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-05-2007 στις 01:34 έγραψε...

    διαβάζω συνεχώς διαφορετικές απόψεις...ο καθένας λέει και την δικιά του(ιστορικη?,γεωγραφικη? κτλ.)αληθεια!το θεμα ειναι πολυ σοβαρο,οποιος θελει μπορει να συνεχισει να μιλαει,απλα εγω προσωπικα αμφιβαλλω για πολλα απο αυτα που εχουν προαναφερθει( αμφιβαλλω ως προς το κατα ποσο ορθα ειναι)και αυτο με κουραζει...

    Υ.Γ ειναι καλο(και ωφειλουμε)να γνωριζουμε ιστορια...κακο για μενα θεωρω το να το παιζουμε ιστορικοι!Εγω,εκει εχω το προβλημα.
    Υ.Γ αν υπηρχε τροπος να κανω κατι για τετοιου ειδους θεματα θα το ειχα ηδη κανει!ουτε στον καναπε μου καθομαι,ουτε μπυρες πινω!αν καποιοι αλλοι εδω γνωριζουν τον τροπο και εχουν τα μεσα να πεισουν την Ε.Ε για τετοια θεματα να μας το πουν να τους βοηθησουμε.Αν εχουν τετοια ικανοτητα τους παρακαλω να φερουν και κατι μαρμαρα απο την Αγγλια...ξερουν αυτοι...απο τον καναπε τους!Mε ενα mail γινονται αυτα...


    ph
    12.05.2007, 01:58






    σωστή



    Παράθεση:

    Το μέλος night_ghost στις 12-05-2007 στις 01:51 έγραψε...

    Το οτι μπορει καποιος να ξερει λιγα παραπανω πραγματα απο ο,τι εμεις σε σχεση με ιστορια δεν σημαινει οτι ειναι η το παιζει ιστορικος. Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να αμφιβάλλει ακομα και να διαφωνει.
    Το εαν κουραζεται δεν μας απασχολει, εχει επιλογη να επιλεξει αλλο θεμα στο forum...Για τη Μακεδονια και το θεμα εχουμε να πούμε κατι αλλο?


    Υ.Γ Οταν κανουμε μια συζητηση θετικο αποτελεσμα μπορεί να βγει και απο τη διαφωνια



    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-05-2007 στις 01:34 έγραψε...

    διαβάζω συνεχώς διαφορετικές απόψεις...ο καθένας λέει και την δικιά του(ιστορικη?,γεωγραφικη? κτλ.)αληθεια!το θεμα ειναι πολυ σοβαρο,οποιος θελει μπορει να συνεχισει να μιλαει,απλα εγω προσωπικα αμφιβαλλω για πολλα απο αυτα που εχουν προαναφερθει( αμφιβαλλω ως προς το κατα ποσο ορθα ειναι)και αυτο με κουραζει...

    Υ.Γ ειναι καλο(και ωφειλουμε)να γνωριζουμε ιστορια...κακο για μενα θεωρω το να το παιζουμε ιστορικοι!Εγω,εκει εχω το προβλημα.
    Υ.Γ αν υπηρχε τροπος να κανω κατι για τετοιου ειδους θεματα θα το ειχα ηδη κανει!ουτε στον καναπε μου καθομαι,ουτε μπυρες πινω!αν καποιοι αλλοι εδω γνωριζουν τον τροπο και εχουν τα μεσα να πεισουν την Ε.Ε για τετοια θεματα να μας το πουν να τους βοηθησουμε.Αν εχουν τετοια ικανοτητα τους παρακαλω να φερουν και κατι μαρμαρα απο την Αγγλια...ξερουν αυτοι...απο τον καναπε τους!Mε ενα mail γινονται αυτα...




    night_ghost
    12.05.2007, 02:11
    ααααααααααααααχχχχχχχχ ph κατι τετοια κανουν τις κυριες Μπακοδήμου και λενε οτι θελουνε.......
    PAPAZOGLOUFAN
    12.05.2007, 03:11
    το κακο ειναι οτι ολοι αυτοι οι ελληναρες που βιαστηκαν να επεμβουν δεν θα θυσιαζαν τπτ για να λεγεται η μακεδονια μακεδονια και τα σκοπια σκοπια.οταν ηταν ιν τρεχαν ολοι στα συλλαλητηρια.τωρα δε γινεται τπτ.μια φορα ειχα φαει αγριο ξυλο γιατι εγραψα σε ενα αμαξι με σπρει οτι η μακεδονια ειναι μονο μια.με τσακισε στο ξυλο ο ιδιοκτητησ.τι αλητη με ειπε τι οτι θεσ.κι εγω σκεφτομαι και λεω οτι αν ξεκαρφωτα του ελεγα οτι η μακεδονια ειναι τα σκοπια παλι θα με τσακιζε.δεν ηθελε ομωσ να κυκλοφορει και με αυτο το σλογκαν στο αμαξι (οσο προχειρογραμενο κι αν ηταν)γιατι του χαλαγε το προφιλ.στα λογια ολοι ελληναρεσ.στις πραξεις τι γινεται ρε παιδια ομως?ποσοι θα παιρνατε μια πρωτοβουλια να πατε στο υπουργειο να παρετε μια αδεια να οργανωσετε μια πορεια για αυτο το θεμα?κανεις.οποτε γινει παλι τησ μοδας απλα ολοι οι ελληναρες θα κατεβουν με τα αυτοκολητακια τους για χαβαλε στη πορεια.και παντα ολα τα μαγαζια με σημαιεσ θα ξεπουλανε οταν σηκοσουμε το euro και στισ εθνικες γιορτεσ δε θα βγαζουν ουτε το νοικι τους,καθενας πρεπει να κανει κριτηκη πρωτα στον εαυτο του και μετα να κρινει.τι κι αν η καθε μπακοδημου αποκαλει τα σκοπια μακεδονια αν ο καθενας δε κανει κατι δραστικο και απλα το επικρινει?
    miliosmelody
    12.05.2007, 03:22
    Με τις πορείες φίλε, είναι αποδεδειγμένο ότι δεν μπορείς να κερδίσεις τίποτε. Μόνο με την γνώση και με το μοναδικό όπλο που διαθέτει ο πολίτης, εάν θέλει να λέγεται πολίτης και όχι ιδιώτης (idiot που λένε και οι άγγλοι) όπως έχω ξαναπεί. Αυτό το όπλο είναι η ψήφος. Μόνο αυτό φοβούνται οι λεγόμενοι πολιτικοί. Όλα τα άλλα (πορείες, διαμαρτυρίες, φωτιές, ξύλο, σπρέι κ.λ.π.) εξυπηρετούν μόνο το σύστημα. Μόνο για την ψήφο σου σε λογαριάζουν. Κάνε την όπλο και στρέψτο κατά πάνω τους. Αυτό φοβούνται.
    miliosmelody
    12.05.2007, 03:48
    Τώρα, όσον αφορά στην γνώση που αναφέρω παραπάνω, αυτό είναι που τρέμουνε πραγματικά οι νεοέλληνες πολιτικοί ταγοί ή μάλλον αυτοί που κρύβονται και κινούν τα νήματα πίσω από αυτά τα τσιράκια.
    Εάν όλοι εμείς μελετήσουμε την ιστορία μας και καταλάβουμε το τι παιχνίδια παίχτηκαν σε κάθε εποχή τότε δεν θα μπορεί να μας κατευθύνει κανένας εκεί που επιθυμεί. Η ιστορία επαναλαμβάνεται και γνωρίζοντάς την, αποφεύγουμε τα λάθη του παρελθόντος και δρώντας πιο καίρια και αποφασιστικά ξέροντας το αποτέλεσμα, δεν τα αφήνουμε να δράσουν.
    Αν το καταφέρουμε αυτό ως λαός, τότε όλοι αυτοί οι θρασσύδειλοι θα καταλάβουν ότι έχουνε χάσει το παιχνίδι και με μαθηματική ακρίβεια θα αρχίσουν το γλύψιμο όχι προς τα πρώην αφεντικά τους αλλά προς τον λαό.
    Γι' αυτό, δεν πρέπει να αφήνουμε να περνάει τίποτε χωρίς άμεση αντίδραση. Πάντα βέβαια σε δημοκρατικά πλαίσια για να καταλάβουν ότι πρέπει να μας σέβονται γιατί από τα δικά μας λεφτά ζούνε αυτοί και η οικογένειά τους.
    Δεν πρέπει να θυσιάσουμε λοιπόν, ούτε για αστείο, στον βωμό της ξανθής κεφαλής οποιασδήποτε κυρίας Μπακοδήμου, όχι όνομα ή λέξη, αλλά ούτε γράμμα το οποίο μας ανήκει.
    ph
    12.05.2007, 06:41


    Καλά, εσύ έγραψες με σπρέι πάνω στο αυτοκίνητο του ανθρώπου? Πληρώνει ο άλλος για να έχει ένα αυτοκίνητο και του το κάνεις εσύ φορητό εθνικό μήνυμα? Αν μας δουλεύεις εύγε για το χιούμορ σου. Αν όχι, πήγαινε να κοιταχτείς. ΄Οχι πως προλαβαίνεις βέβαια...


    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 12-05-2007 στις 03:11 έγραψε...

    το κακο ειναι οτι ολοι αυτοι οι ελληναρες που βιαστηκαν να επεμβουν δεν θα θυσιαζαν τπτ για να λεγεται η μακεδονια μακεδονια και τα σκοπια σκοπια.οταν ηταν ιν τρεχαν ολοι στα συλλαλητηρια.τωρα δε γινεται τπτ.μια φορα ειχα φαει αγριο ξυλο γιατι εγραψα σε ενα αμαξι με σπρει οτι η μακεδονια ειναι μονο μια.με τσακισε στο ξυλο ο ιδιοκτητησ.τι αλητη με ειπε τι οτι θεσ.κι εγω σκεφτομαι και λεω οτι αν ξεκαρφωτα του ελεγα οτι η μακεδονια ειναι τα σκοπια παλι θα με τσακιζε.δεν ηθελε ομωσ να κυκλοφορει και με αυτο το σλογκαν στο αμαξι (οσο προχειρογραμενο κι αν ηταν)γιατι του χαλαγε το προφιλ.στα λογια ολοι ελληναρεσ.στις πραξεις τι γινεται ρε παιδια ομως?ποσοι θα παιρνατε μια πρωτοβουλια να πατε στο υπουργειο να παρετε μια αδεια να οργανωσετε μια πορεια για αυτο το θεμα?κανεις.οποτε γινει παλι τησ μοδας απλα ολοι οι ελληναρες θα κατεβουν με τα αυτοκολητακια τους για χαβαλε στη πορεια.και παντα ολα τα μαγαζια με σημαιεσ θα ξεπουλανε οταν σηκοσουμε το euro και στισ εθνικες γιορτεσ δε θα βγαζουν ουτε το νοικι τους,καθενας πρεπει να κανει κριτηκη πρωτα στον εαυτο του και μετα να κρινει.τι κι αν η καθε μπακοδημου αποκαλει τα σκοπια μακεδονια αν ο καθενας δε κανει κατι δραστικο και απλα το επικρινει?


    GL
    12.05.2007, 07:15
    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 11-05-2007 στις 22:54 έγραψε...

    Τα πράγματα φαίνονται έτσι όπως τα λες και συμφωνώ μαζί σου. Μια μικρή πληγή όμως εάν δεν την προσέξεις μπορεί να εξελιχθεί σε γάγγραινα. Έτσι έλεγαν και οι σέρβοι στην αρχή με τους αλβανούς του Κοσσόβου και τώρα τους το παίρνουν χωρίς καν να τους ρωτήσουν μέσα από τα χέρια. Τα πράγματα δεν είναι για γέλια, είναι μάλλον για κλάματα. Δεν είναι απλώς το πανηγυράκι που βλέπουμε. Ό,τι λέγεται, μέσω δορυφόρου όλα ακούγονται και καταγράφονται σε παγκόσμιο επίπεδο. Η πλύση εγκεφάλου γίνεται χωρίς να το καταλάβουμε. Πρέπει να μάθουμε να μην αφήνουμε να πέφτει τίποτε κάτω έτσι απλά. Αυτό μας διδάσκει η ιστορία. Αλλιώς επαναλαμβάνεται.



    1) Δεν μπορω να δω που ειναι η πληγη, οταν σε ενα ευνομουμενο κρατος οπως η Ελλαδα υπαρχει κοινο μετωπο απο τους εχοντες την εξουσια για μια κοινη εξωτερικη πολιτικη πανω στο θεμα....

    2) Αν θεωρεις πληγη το Μαρακι...τοτε παω πασο και σου υπενθυμιζω αυτο που εγραψα παραπανω σχετικα με την εξουσια που κατεχει το γιαλι στο Ελλαντα!

    3) Πιστευω οτι το παραδειγμα που εφερες σχετικα με το Κοσσοβο το θεωρω το λιγοτερο ατυχες. Δεν βρισκω σημεια επαφης των δυο υποθεσεων. Το Κοσσοβο προυπηρχε επι Τιτο επαρχεια της Νοτιοσλαβιας και μετεπειτα Γιουγκοσλαβιας, οπως και τα Σκοπια. Αυτην την χωρα την αποτελουσε ενα συνοθυλευμα εθνοτητων και μειωνοτητων με αγεφυρωτες διαφορες που απλως ηθελε μια σπιθα για να ξεσπασει το μπαμ!
    Η αλυσιδωτη αντιδραση της Γιουγκο εφερε ολα αυτα τα αποτελεσματα.
    Αλλο λοιπον ειναι το τι συμβαινει μεσα σε ενα κρατος και αλλο το τι συμβαινει μεταξυ δυο κρατων...Εκτος και αν εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τασεις στην Μακεδονια μας που να επιζητουν ενωση με τα Σκοπια...Τοτε ναι! Να το φοβασαι το θεμα! Δεν με νοιαζει τι θενε οι γειτονες! Εμενα με νοιαζει τι θενε οι Ελληνες Μακεδονες....
    Επισης, το Κοσσοβο ζηταει την ανεξαρτησια του, τα Σκοπια τι θελουν απο μας?? Να μας την παρουν την Σαλονικα?? Ε...ας κοπιασουν!

    4) Το τι λεγεται μεσω δορυφορων τωρα γιατι το ειπες?? Για το Μαρακι μας?? Μα η ιδια ειναι ενας δορυφορος απο μονη της...

    Παράθεση:

    Εάν όλοι εμείς μελετήσουμε την ιστορία μας και καταλάβουμε το τι παιχνίδια παίχτηκαν σε κάθε εποχή τότε δεν θα μπορεί να μας κατευθύνει κανένας εκεί που επιθυμεί.


    Συγνωμη....στα παιχνιδια αυτα που λες, εμεις δεν συμμετειχαμε?? Αλλοι παιζανε για μας??


    Παράθεση:

    Μόνο με την γνώση και με το μοναδικό όπλο που διαθέτει ο πολίτης, εάν θέλει να λέγεται πολίτης και όχι ιδιώτης (idiot που λένε και οι άγγλοι) όπως έχω ξαναπεί. Αυτό το όπλο είναι η ψήφος


    Το προτεινεις λοιπον να ψηφισουμε?? Ειμαι ολος ματια να δω τι θα μου πεις!

    Παράθεση:

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται και γνωρίζοντάς την, αποφεύγουμε τα λάθη του παρελθόντος και δρώντας πιο καίρια και αποφασιστικά ξέροντας το αποτέλεσμα, δεν τα αφήνουμε να δράσουν.


    Παράθεση:

    Γι' αυτό, δεν πρέπει να αφήνουμε να περνάει τίποτε χωρίς άμεση αντίδραση. Πάντα βέβαια σε δημοκρατικά πλαίσια για να καταλάβουν ότι πρέπει να μας σέβονται.....


    1) Ποια ειναι τα λαθη του παρελθοντος???
    2) Ποια ειναι η αμεση αντιδραση σε δημοκρατικα πλαισια?? Ο λαος δεν εκλεγει τα τελευταια χρονια αυτους που θεωρει ικανους για να δρασουν??? Τι ειδους αντιδραση λοιπον εννοεις???

    Παράθεση:

    Μόνο με την γνώση και με το μοναδικό όπλο που διαθέτει ο πολίτης, εάν θέλει να λέγεται πολίτης και όχι ιδιώτης (idiot που λένε και οι άγγλοι) όπως έχω ξαναπεί. Αυτό το όπλο είναι η ψήφος. Μόνο αυτό φοβούνται οι λεγόμενοι πολιτικοί


    ΩΠΑ!! ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ???? Φιλαρακο δεν μας τα λες καλα!! Μιλα ξεκαθαρα γιατι αλλα θες να πεις και αλλα λες, βρισκοντας βημα εδω....


    Κλεινοντας να σου πω κατι?? Προτιμω τις αυθεντικες λαλακιες απο καθε ενα Μαρακι παρα τις "υπουλες και περιεργες" νεοελληνιστικες κορωνες που ακουω τα τελευταια χρονια απο παντου....

    Το Μαρακι ξερω πως θα το αντιμετοπισω....Τους νεοελληνες δεξιοαριστερους και αριστεροδεξιους πρεπει να κανω πατεντες για να τους αντιμετοπισω...

    Και στην τελικη οι αποψεις που εκφραζεις μου θυμιζουν παρα πολυ τις προσφατες αποψεις των Στρατηγων της Αγκυρας σχετικα με την χωρα τους αλλα στην Ελληνικη τους μεταφραση!
    Σου θυμιζω οτι δεν ειμαστε μονοι μας σε αυτον τον κοσμο! Δεν ειμαστε το Λιακοπουλισταν! Ειμαστε μελος της Ευρωπαικης ενωσης.....

    Καθενας εχει την ΑΤΟΜΙΚΗ ΤΟΥ γνωση και ξερει τι ειναι το σωστο.....
    Αλιμονο σε αυτους που προσπαθουν να την επιβαλλουν με τον εναν η τον αλλον τροπο!



    dimko
    12.05.2007, 08:46
    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 12-05-2007 στις 01:07 έγραψε...

    Φίλε ph μην πέφτεις στην παγίδα τους. Το λάθος που κάνουμε εμείς οι νεοέλληνες είναι να μην μελετούμε την ιστορία μας. Έτσι μας κατάντησαν.
    Η Μακεδονία κατ' αρχήν ώς λέξη είναι ελληνική και σημαίνει την χώρα που έχει ψηλούς άνδρες. Μάκος = μήκος. Οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Δωριείς και ο ίδιος ο Αλέξανδρος καταγόταν από την γενιά του Αχιλλέα και από την γενιά του Ηρακλή. Μιλούσε και έγραφε στην Ελληνική γλώσσα, έπαιρνε μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες στους οποίου μόνον έλληνες στο γένος μπορούσαν να πάρουν μέρος και εξεστράτευσε εναντίον των βαρβάρων εκ μέρους όλων των Ελλήνων.
    Οι Σκοπιανοί και οι υπόλοιποι σκλάβοι (σλάβοι - σλαύοι) ήρθανε στην Μακεδονία τον 6ο - 7ο αιώνα μ.Χ. επί βυζαντινής αυτοκρατορίας. Για να μην τα πολυλογούμε το πρόβλημα άρχισε να δημιουργείται από το 1924 όταν το Κ.Κ.Ε. άρχισε να κάνει αγώνα προκειμένου να παραδώσει την Μακεδονία στην τότε Σοβιετική Ένωση μέσω των χωρών που ανήκαν στο Block της προκειμένου να έχει πρόσβαση στο Αιγαίο.
    Το 1945 ο στρατάρχης Τίτο της πρώην Γιουγκοσλαυίας ονόμασε το κρατίδιο αυτό που μέχρι τότε λεγόταν Vardarska ως Μακεδονία και έτσι άρχισε το πανηγύρι.
    Από τα εδάφη της αρχαίας Μακεδονίας μόνο το 17% ανήκει στα Σκόπια κι από αυτό, το μεγαλύτερο μέρος είναι ελληνικές περιοχές μέχρι το παλιό Μοναστήρι.
    Ένα 13% ανήκει στην Βουλγαρία και το υπόλοιπο ανήκει στην ελληνική επικράτεια.
    Εάν θέλουνε αυτοί οι κύριοι να λέγονται Μακεδόνες δεν θα είχαμε καμμία αντίρηση να έρθουν να ενωθούν με την υπόλοιπη Ελλάδα.
    Σκέφτηκες όμως ποτέ για ποιον λόγο δημιουργούνε ένα τέτοιο πρόβλημα μία χούφτα άνθρωποι;
    Ένα μόνο πρέπει να ξέρουμε. Ότι το υπέδαφος της Μακεδονίας μας είναι γεμάτο με χρυσό, ρουμπίνι, διαμάντι και πετρέλαιο. Οι γνωστοί - άγνωστοι, βάσει κρυφών συμφωνιών δεν μας επιτρέπουν να τα εξορύξουμε γιατί τα προορίζουν για τον εαυτό τους. Βάζουν λοιπόν μπροστά αυτούς τους ταλαίπωρους τους σκοπιανούς οι οποίοι δεν ξέρουν ποια είναι η πραγματική τους ταυτότητα γιατί είναι ένα συνοθύλευμα λαών και τους κάνουν πλύση εγκεφάλου. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται, την κάνουν μάλλον και σε εμάς.




    Πιο ανιστόρητη και εξωπραγματική ιστορική ανάλυση δεν έχω ξανακούσει.

    Οι όροι εθνοκάθαρση, βίαιη ανταλλαγή πληθυσμών, σλαβομακεδονίτικα (ναι υπάρχουν, ας το παραδεχθούμε επιτέλους!) είναι τελείως άγνωστοι για σένα;

    Μια ιστορία χιλίων διακοσίων χρόνων περίπου στην περιοχή γίνεται ένα τίποτα μπροστά στο ότι ο Αλέξανδρος ο Κατακτητής ήταν Δωριέας;

    Όταν κάποτε αντιληφθούμε ως λαός, ότι δε γίνεται να είμαστε εμείς εσαεί το κέντρο του κόσμου, τότε ίσως τα καταφέρουμε στον 21ο αιώνα να ζήσουμε αρμονικά με τους γειτονές μας, όπως το κατάφεραν όλοι οι υπόλοιποι λαοί της Ευρώπης στον 20ο αιώνα.


    sea_like_eyes
    12.05.2007, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 12-05-2007 στις 01:46 έγραψε...


    Δεν ξέρω αν σου είναι πιο συμπαθές το μήνυμά μου ή του φίλου που διαφώνησε μαζί μου, εμένα όμως μου τη σπάει το δικό σου μήνυμα. ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟΤΕ ΡΕ ΦΙΛΕ! Η δική σου άποψη δηλαδή δεν είναι του καναπέ? Η άποψη "ας μη μιλάμε επειδή ο καθένας λέει την άποψή του και επιστρατεύει τα στοιχεία και τα επιχειρήματα που θα τον βοηθήσουν να την καταθέσει" (αυτό λες ουσιαστικά), δεν είναι του καναπέ. Δεν κάθεται πουθενά. Ούτε σκαμπώ. Μια χαρά είναι η συζήτηση φίλε. Εσύ δεν έχεις να πεις κάτι και έγραψες μερικές αράδες έτσι. Ποιος ξέρει γιατί... Ούτε εσύ υποπτεύομαι!







    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-05-2007 στις 01:34 έγραψε...

    διαβάζω συνεχώς διαφορετικές απόψεις...ο καθένας λέει και την δικιά του(ιστορικη?,γεωγραφικη? κτλ.)αληθεια!το θεμα ειναι πολυ σοβαρο,οποιος θελει μπορει να συνεχισει να μιλαει,απλα εγω προσωπικα αμφιβαλλω για πολλα απο αυτα που εχουν προαναφερθει( αμφιβαλλω ως προς το κατα ποσο ορθα ειναι)και αυτο με κουραζει...

    Υ.Γ ειναι καλο(και ωφειλουμε)να γνωριζουμε ιστορια...κακο για μενα θεωρω το να το παιζουμε ιστορικοι!Εγω,εκει εχω το προβλημα.
    Υ.Γ αν υπηρχε τροπος να κανω κατι για τετοιου ειδους θεματα θα το ειχα ηδη κανει!ουτε στον καναπε μου καθομαι,ουτε μπυρες πινω!αν καποιοι αλλοι εδω γνωριζουν τον τροπο και εχουν τα μεσα να πεισουν την Ε.Ε για τετοια θεματα να μας το πουν να τους βοηθησουμε.Αν εχουν τετοια ικανοτητα τους παρακαλω να φερουν και κατι μαρμαρα απο την Αγγλια...ξερουν αυτοι...απο τον καναπε τους!Mε ενα mail γινονται αυτα...





    φιλαρακο,το θεμα μας δεν ειναι τι χρωμα ανταύγειες εχει ο Δημητρακης(ο κοργιαλας ντε)...το θεμα που συζητατε ειναι πολυ ποιο σημαντικο και θα επρεπε τουλαχιστον να υπαρχει ενας σεβασμος!οταν ο ενας αναιρεί την άποψη του άλλου ,παραθέτοντας καινούργια ‘’στοιχειά’’…χμμμ…μάλλον εσείς γράφετε αράδες μόνο για να γράψετε κάτι...


    Υ.Γ εγώ ήμουν απόλυτα ξεκάθαρος φιλαράκο. Ξαναδιάβασε τις απόψεις μου και θα καταλάβεις πως…ξέρω πολύ καλά γιατί έγραψα αυτά που έγραψα! Εσύ (και οχι μονο εσυ) μπορείς να μου αποδείξεις πως αυτά που λες δεν είναι βγαλμένα από το μυαλό σου,αλλα στηρίζονται σε κάποια επίσημα κείμενα?

    Υ.Γ Η άποψη "ας μη μιλάμε επειδή ο καθένας λέει την άποψή του και επιστρατεύει τα στοιχεία και τα επιχειρήματα που θα τον βοηθήσουν να την καταθέσει" (αυτό λες ουσιαστικά). . . ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΕΒΕΣ από τα λεγόμενα μου?


    Υ.Γ άμα σου την σπάει…ξύδι !!!


    Καλή Seaνεχεια στην συζήτηση…

    Astron
    12.05.2007, 13:15
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 12-05-2007 στις 08:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 12-05-2007 στις 01:07 έγραψε...

    Φίλε ph μην πέφτεις στην παγίδα τους. Το λάθος που κάνουμε εμείς οι νεοέλληνες είναι να μην μελετούμε την ιστορία μας. Έτσι μας κατάντησαν.
    Η Μακεδονία κατ' αρχήν ώς λέξη είναι ελληνική και σημαίνει την χώρα που έχει ψηλούς άνδρες. Μάκος = μήκος. Οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Δωριείς και ο ίδιος ο Αλέξανδρος καταγόταν από την γενιά του Αχιλλέα και από την γενιά του Ηρακλή. Μιλούσε και έγραφε στην Ελληνική γλώσσα, έπαιρνε μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες στους οποίου μόνον έλληνες στο γένος μπορούσαν να πάρουν μέρος και εξεστράτευσε εναντίον των βαρβάρων εκ μέρους όλων των Ελλήνων.
    Οι Σκοπιανοί και οι υπόλοιποι σκλάβοι (σλάβοι - σλαύοι) ήρθανε στην Μακεδονία τον 6ο - 7ο αιώνα μ.Χ. επί βυζαντινής αυτοκρατορίας. Για να μην τα πολυλογούμε το πρόβλημα άρχισε να δημιουργείται από το 1924 όταν το Κ.Κ.Ε. άρχισε να κάνει αγώνα προκειμένου να παραδώσει την Μακεδονία στην τότε Σοβιετική Ένωση μέσω των χωρών που ανήκαν στο Block της προκειμένου να έχει πρόσβαση στο Αιγαίο.
    Το 1945 ο στρατάρχης Τίτο της πρώην Γιουγκοσλαυίας ονόμασε το κρατίδιο αυτό που μέχρι τότε λεγόταν Vardarska ως Μακεδονία και έτσι άρχισε το πανηγύρι.
    Από τα εδάφη της αρχαίας Μακεδονίας μόνο το 17% ανήκει στα Σκόπια κι από αυτό, το μεγαλύτερο μέρος είναι ελληνικές περιοχές μέχρι το παλιό Μοναστήρι.
    Ένα 13% ανήκει στην Βουλγαρία και το υπόλοιπο ανήκει στην ελληνική επικράτεια.
    Εάν θέλουνε αυτοί οι κύριοι να λέγονται Μακεδόνες δεν θα είχαμε καμμία αντίρηση να έρθουν να ενωθούν με την υπόλοιπη Ελλάδα.
    Σκέφτηκες όμως ποτέ για ποιον λόγο δημιουργούνε ένα τέτοιο πρόβλημα μία χούφτα άνθρωποι;
    Ένα μόνο πρέπει να ξέρουμε. Ότι το υπέδαφος της Μακεδονίας μας είναι γεμάτο με χρυσό, ρουμπίνι, διαμάντι και πετρέλαιο. Οι γνωστοί - άγνωστοι, βάσει κρυφών συμφωνιών δεν μας επιτρέπουν να τα εξορύξουμε γιατί τα προορίζουν για τον εαυτό τους. Βάζουν λοιπόν μπροστά αυτούς τους ταλαίπωρους τους σκοπιανούς οι οποίοι δεν ξέρουν ποια είναι η πραγματική τους ταυτότητα γιατί είναι ένα συνοθύλευμα λαών και τους κάνουν πλύση εγκεφάλου. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται, την κάνουν μάλλον και σε εμάς.




    Πιο ανιστόρητη και εξωπραγματική ιστορική ανάλυση δεν έχω ξανακούσει.





    Αγαπητέ Dimko, δεν προωθείται η κουβέντα με τέτοιες κορώνες. Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να πεις ποια ακριβώς στοιχεία που ανέφερε ο συνομιλητής σου θεωρείς ως ιστορικά αναληθή. Αυτά περί Τίτο πάντως πράγματι αληθεύουν. Τότε ονομάστηκε έτσι η συγκεκριμένη περιοχή στα πλαίσια ενός γενικότερου σχεδίου για την δημιουργία μιας ενιαίας σοσιαλιστικής Μακεδονίας. Η ιδέα περί ενοποίησης της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας πάντως είχε πρωτοπέσει στο τραπέζι το 1910 ανάμεσα στις σοσιαλιστικές χώρες των Βαλκανίων.
    Τα πράγματα άλλαξαν βέβαια μετά την λήξη του εμφυλίου πολέμου στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα* "The idea of reunification of all of Macedonia under Communist rule was abandoned in 1948 when the Greek Communists lost in the Greek Civil War, and Tito fell out with the Soviet Union and pro-Soviet Bulgaria."

    Το θέμα είναι ότι η έννοια της Μακεδονίας προσαρμοζόταν ανά εποχή σε διαφορετικά χωρικά όρια. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν την αρχαία εποχή προ των Ρωμαίων, η Μακεδονία συμπεριελάμβανε αρκετούς λαούς. Ενδιαφέρον έχει το
    gifάκι που δείχνει την μεταβολή των ορίων της Μακεδονίας ανά εποχή, κάντε κλικ εδώ

    Όπως και να 'χει λοιπόν η έννοια της Μακεδονίας, αν και δημιουργήθηκε στην αρχαία Ελλάδα και ταυτιζόταν τότε με συγκεκριμένο λαό ελληνικό, έχει κατα καιρούς χρησιμοποιηθεί για να προσδιορίσει μια ευρύτερη γεωγραφική περιοχή και ΟΧΙ μία εθνότητα. Το γεγονός ότι ένα κράτος το χρησιμοποιεί για εθνικό προσδιορισμό είναι επόμενο να δημιουργήσει προβλήματα αφού τουλάχιστον 3 λαοί θεωρούν ότι ανήκουν στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας και λέγονται Μακεδόνες. Ειδικά το 1991 μετά την ανεξαρτησία αυτού του κρατιδίου υπήρχε όπως θα θυμάστε έντονη εθνικιστικη έξαρση στη FYROM. Περισσότερα για αυτό μπορείτε να διαβάσετε εδώ, στην διεθνή Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/United_Macedonia.

    Ένα απλοϊκό παράδειγμα θα ήταν το εξής: Πώς λέτε ότι θα φαινόταν στις Ευρωπαϊκές χώρες αν η Ελλάδα μετά την ανεξαρτησία της απ' τους Οθωμανούς αυτοπροσδιοριζόταν ως "Νοτιοδυτική Ευρώπη" ή ως "Βαλκάνια"; Μια τέτοια κίνηση θα ήταν από μόνη της επιθετική απέναντι στα κράτη της νοτιοδυτικής ευρώπης και τα κράτη των βαλκανίων. Ακριβώς την ίδια λογική είχε και η αντίδραση της Ελλάδας απέναντι στην δημιουργία ενός ανεξάρτητου κρατιδίου με το όνομα "Μακεδονία" ακριβώς στα σύνορά της.
    Υπάρχουν βέβαια πολιτιστικές και ιστορικές προεκτάσεις που δεν θα τις αναφέρω εδώ.

    Υ.Γ. Τέλος να πω ότι λυπάμαι που γίνεται αυτή η κουβέντα με αφορμή μια ατάκα μιας παρουσιάστριας. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύουμε από τέτοιες άστοχες δηλώσεις. Αυτό απ' το οποίο μπορεί να κινδυνέψουμε είναι μόνο η ιστορική άγνοια και ο φανατισμός, απ' όπου κι αν προέρχεται.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 12-05-2007 13:24 ]


    siopiloss
    12.05.2007, 13:24
    Τι κάθεστε και ασχολείστε με τη σαχλαμάρα της κάθε κυράτσας;Μιλάμε για τηλεόραση...Δεν μπορώ να καταλάβω, αυτό σε πείραξε;Τόσα που ακούγονται κάθε μέρα από την τηλεόραση...;Μιλήσατε για πλύση εγκεφάλου;Πλύση εγκεφάλου κάνει καθημερινά η τηλεόραση..Δεν χρειαζόταν τη μαρία.Το πιο σημαντικό όπλο των κυβερνήσεων να μας κρατάνε στους δερμάτινοι καναπέδες..(Και οι πορείες βγάζουν κάτι φίλε)..
    Και στην τελική, τι μας ενδιαφέρει ακριβώς;Αν είναι ελληνική ή όχι..Τι σημασία έχει; Μήπως σέβονται οι Έλληνες τον άνθρωπο και τον πολιτισμο;Τα ήθη και τα έθιμα; Μας νοιάζει τι θα πει η μαρία;Το ίδιος το κράτος μας, καταστρέφει σιγά σιγά τον πολιτισμό μας με τον εξευρωπαισμό και την Αμερικανοποίηση..Θέλουν να μας κάνουν μια μάζα, χωρίς διαφορετικότητα, εργάτες, με ψευδαισθήσεις ελευθερίας και αδιαφορία για τα πραγματικά ζητήματα..Και θα μας πετάνε και μια βλακεία σαν αυτή στη Γιουροβίζιον για να έχουμε να ασχολούμαστε και να νομίζουμε πως αντιδρούμε κιόλας..Μήπως φίλε έπεσες στην παγίδα;
    Κάτι είπατε για ψήφο...Η πρόταση μου δεν είναι να ψηφίσεις κάποιο κόμμα αλλά να μην ψηφίσεις κανένα κόμμα..Κι αν όχι κανένα , τουλάχιστον, το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην ψηφίσουμε τα 2 μεγάλα κόμματα σε καμία περίπτωση..Νομίζω έχουμε καταλάβει ότι δεν διαφέρει το ένα από το άλλο..
    Αν μας ενδιαφέρει πραγματικά ο πολιτισμός μας, ο άνθρωπος, η αλήθεια και η ελευθερία πρέπει να αντιδράσουμε απέναντι από το δικό μας κράτος πρώτα..Ναι, η γνώση είναι πολύ σημαντικό εργαλείο.Και όχι μόνο η γνώση.Η παιδειά νομίζω είναι το κλειδί..Το τι βέβαια οριζει παιδεία ο καθένας, αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα.Πάντως σίγουρα παιδεία δεν είναι αυτή που μας δίνει το σχολείο.. Έχει μια και μόνο πολύ συγκεκριμένη ιδέα και θέληση , να κάνει τα παιδιά να συνηθίσουν στην υπακοή , να πιστεύουν και να σκέφτονται ακολουθώντας τα κοινωνικά δόγματα που επικρατούν . Δεν ενδιαφέρεται να υποστηρίξει την αυθόρμητη ανάπτυξη των ικανοτήτων του παιδιού , δεν το αφήνει ελεύθερο να αναπτύξει τις φυσικές του ανάγκες , τις πνευματικές και ηθικές. Πρόκειται μόνο να τους επιβάλει μια διαφορετική σκέψη έτσι ώστε να διατηρηθεί για πάντα το σημερινό καθεστώς , θέλει να δημιουργήσει ένα άτομο στενά προσαρμοσμένο στον κοινωνικό μηχανισμό. Επαναλαμβάνω το σχολείο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα όργανο καταπίεσης στα χέρια των κυβερνώντων. Αυτοί δε θέλησαν ποτέ την ανύψωση του ατόμου , αλλά τις υπηρεσίες του...Συγνώμη αν σας κούρασα..
    miliosmelody
    12.05.2007, 14:51
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 12-05-2007 στις 07:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 11-05-2007 στις 22:54 έγραψε...

    Τα πράγματα φαίνονται έτσι όπως τα λες και συμφωνώ μαζί σου. Μια μικρή πληγή όμως εάν δεν την προσέξεις μπορεί να εξελιχθεί σε γάγγραινα. Έτσι έλεγαν και οι σέρβοι στην αρχή με τους αλβανούς του Κοσσόβου και τώρα τους το παίρνουν χωρίς καν να τους ρωτήσουν μέσα από τα χέρια. Τα πράγματα δεν είναι για γέλια, είναι μάλλον για κλάματα. Δεν είναι απλώς το πανηγυράκι που βλέπουμε. Ό,τι λέγεται, μέσω δορυφόρου όλα ακούγονται και καταγράφονται σε παγκόσμιο επίπεδο. Η πλύση εγκεφάλου γίνεται χωρίς να το καταλάβουμε. Πρέπει να μάθουμε να μην αφήνουμε να πέφτει τίποτε κάτω έτσι απλά. Αυτό μας διδάσκει η ιστορία. Αλλιώς επαναλαμβάνεται.


    Παράθεση:

    1) Δεν μπορω να δω που ειναι η πληγη, οταν σε ενα ευνομουμενο κρατος οπως η Ελλαδα υπαρχει κοινο μετωπο απο τους εχοντες την εξουσια για μια κοινη εξωτερικη πολιτικη πανω στο θεμα....

    2) Αν θεωρεις πληγη το Μαρακι...τοτε παω πασο και σου υπενθυμιζω αυτο που εγραψα παραπανω σχετικα με την εξουσια που κατεχει το γιαλι στο Ελλαντα!

    3) Πιστευω οτι το παραδειγμα που εφερες σχετικα με το Κοσσοβο το θεωρω το λιγοτερο ατυχες. Δεν βρισκω σημεια επαφης των δυο υποθεσεων. Το Κοσσοβο προυπηρχε επι Τιτο επαρχεια της Νοτιοσλαβιας και μετεπειτα Γιουγκοσλαβιας, οπως και τα Σκοπια. Αυτην την χωρα την αποτελουσε ενα συνοθυλευμα εθνοτητων και μειωνοτητων με αγεφυρωτες διαφορες που απλως ηθελε μια σπιθα για να ξεσπασει το μπαμ!
    Η αλυσιδωτη αντιδραση της Γιουγκο εφερε ολα αυτα τα αποτελεσματα.
    Αλλο λοιπον ειναι το τι συμβαινει μεσα σε ενα κρατος και αλλο το τι συμβαινει μεταξυ δυο κρατων...Εκτος και αν εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τασεις στην Μακεδονια μας που να επιζητουν ενωση με τα Σκοπια...Τοτε ναι! Να το φοβασαι το θεμα! Δεν με νοιαζει τι θενε οι γειτονες! Εμενα με νοιαζει τι θενε οι Ελληνες Μακεδονες....
    Επισης, το Κοσσοβο ζηταει την ανεξαρτησια του, τα Σκοπια τι θελουν απο μας?? Να μας την παρουν την Σαλονικα?? Ε...ας κοπιασουν!

    4) Το τι λεγεται μεσω δορυφορων τωρα γιατι το ειπες?? Για το Μαρακι μας?? Μα η ιδια ειναι ενας δορυφορος απο μονη της...


    1) Η πληγή μέσα σε αυτό το ευνομούμενο κράτος όπως λες, δημιουργείται ακριβώς από το θέμα του ότι δεν υπάρχει κοινή εξωτερική πολιτική όπως και λογικά θα έπρεπε. Θυμάσαι εσύ, εκτός από την δεκαετία του '80 να έχουν συνέλθει όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί προκειμένου να πάρουν απόφαση για κοινή εξωτερική πολιτική; Τότε είχανε πει ότι δεν θα δεχθούν σε καμμία περίπτωση όχι τον όρο "Μακεδονία" αλλά ούτε καν παράγωγό του. Πριν από έναν χρόνο ο καγκελάριος της Γερμανίας, ο Σρέντερ σε συνέντευξη τύπου αποκάλεσε μπροστά στον Καραμανλή δέκα φορές τα Σκόπια ως "Μακεδονία" κι εκείνος αντί να αντιδράσει καθόταν και τον κοίταζε σαν χάνος. Είδες εσύ καμμία αντίδραση από τα υπόλοιπα κόμματα και ιδιαίτερα της αξιωματικής αντιπολιτεύσεως; Όλοι παίζουν το ίδιο παιχνίδι.

    2) Δεν θεωρώ πληγή το ...Μαράκι αλλά εμάς τους υπόλοιπους που καθόμαστε και ανεχόμαστε ως πρόβατα όλα αυτά που μας σερβίρουν από το γυαλί.

    3) Το παράδειγμα με το Κόσσοβο είναι ακριβέστατο και θα σου εξηγήσω γιατί. Το Κόσσοβο ήταν σερβική επαρχεία. Ο βαλτός Τίτο, δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα των λαών των βαλκανίων με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα μπάχαλο, μη ξέροντας ο καθένας από πού έρχεται και πού ανήκει. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να μπορέσεις να ελέγξεις την μάζα. Τής σβήνεις την μνήμη.
    Τα Σκόπια, το 2008 θα μπούνε στο ΝΑΤΟ με το όνομα Μακεδονία. Μετά από λίγα χρόνια θα μπούνε και στην Ευρωπαϊκή Ένωση με το ίδιο όνομα. Αν εμείς όλα αυτά τα δεχθούμε χωρίς να αντιδράσουμε τότε έχουμε χάσει το παιχνίδι. Στην δική μας Μακεδονία θα εισρεύσουν σκοπιανοί προκειμένου να βρουν εργασία. Με την μόνιμη εγκατάστασή τους εδώ θα αρχίσει να δημιουργείται μειονοτικό πρόβλημα όπως σε λίγο και με την Θράκη. Έτσι το Κόσσοβο θα είναι προ των πυλών.
    Τώρα, εσύ πιστεύεις ότι αν θέλουν να μας πάρουν τη Σαλόνικα όπως λες, θα μας την πάρουν οι Σκοπιανοί ή τα ...φιλαράκια μας οι αμερικανοί. Λες να μας ρωτήσουν εάν το αποφασίσουν (βλέπε Γιουγκοσλαυία - Ιράκ κ.λ.π.);

    Παράθεση:

    Εάν όλοι εμείς μελετήσουμε την ιστορία μας και καταλάβουμε το τι παιχνίδια παίχτηκαν σε κάθε εποχή τότε δεν θα μπορεί να μας κατευθύνει κανένας εκεί που επιθυμεί.

    Παράθεση:

    Συγνωμη....στα παιχνιδια αυτα που λες, εμεις δεν συμμετειχαμε?? Αλλοι παιζανε για μας??


    Μα πάντα άλλοι παίζουνε για μας. Μιλάω ως λαός. Γι' αυτό μας έχουνε απαίδευτους και ανιστόρητους. Για να μπορούν να μας ελέγχουν και να μας κατευθύνουν στα δικά τους μονοπάτια.


    Παράθεση:

    Μόνο με την γνώση και με το μοναδικό όπλο που διαθέτει ο πολίτης, εάν θέλει να λέγεται πολίτης και όχι ιδιώτης (idiot που λένε και οι άγγλοι) όπως έχω ξαναπεί. Αυτό το όπλο είναι η ψήφος


    Παράθεση:

    Το προτεινεις λοιπον να ψηφισουμε?? Ειμαι ολος ματια να δω τι θα μου πεις!


    Καμμία αντίρρηση. Το λογικό. Οποιοδήποτε μικρό κόμμα το οποίο δεν παίζει το παιχνίδι των μεγάλων προκειμένου να αρθεί η αυτοδυναμία τους. Να μπορεί ο μικρός να ελέγχει τον μεγάλο. Αρκετά με την αυτοδυναμία. Μόνο έτσι θα σεβαστούν τον λαό.

    Παράθεση:

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται και γνωρίζοντάς την, αποφεύγουμε τα λάθη του παρελθόντος και δρώντας πιο καίρια και αποφασιστικά ξέροντας το αποτέλεσμα, δεν τα αφήνουμε να δράσουν.


    Παράθεση:

    Γι' αυτό, δεν πρέπει να αφήνουμε να περνάει τίποτε χωρίς άμεση αντίδραση. Πάντα βέβαια σε δημοκρατικά πλαίσια για να καταλάβουν ότι πρέπει να μας σέβονται.....

    {QUOTE]
    1) Ποια ειναι τα λαθη του παρελθοντος???
    2) Ποια ειναι η αμεση αντιδραση σε δημοκρατικα πλαισια?? Ο λαος δεν εκλεγει τα τελευταια χρονια αυτους που θεωρει ικανους για να δρασουν??? Τι ειδους αντιδραση λοιπον εννοεις???


    1) Τα λάθη του παρελθόντος είναι ότι ο λαός επέτρεπε στους διάφορους πολιτικούς ταγούς να υπηρετούν περισσότερο τα ξένα συμφέροντα σε βάρος των εθνικών μας συμφερόντων. Και όχι μόνον το επέτρεπε, αλλά τους επιβράβευε κιόλας με την επανεκλογή τους.
    2) Η άμεση αντίδραση σε δημοκρατικά πλαίσια είναι πολύ απλή με βάση τους κανόνες της δημοκρατίας. Δημοψήφισμα. Ορίζεται ρητά από το Σύνταγμα αλλά ποτέ δεν έχουν κάνει την χρήση του οι δήθεν δημοκράτες αυτοί πολιτικοί. Μας ρώτησαν εμάς ως λαό εάν θέλουμε να μπούμε στο Ευρώ ή όχι; Μας ρώτησαν εάν θέλουμε το Ευρωσύνταγμα; Μας ρώτησαν εάν θέλουμε την Τουρκία μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση; Ας δώσουνε σε εμάς την ευθύνη για την αποδοχή ή όχι της ονομασίας των Σκοπίων ως Μακεδονία. Πού είναι η δυσκολία ως προς αυτό; Κύριοι Αμερικανοί, κύριοι Σκοπιανοί, κύριοι Ευρωπαίοι γι' αυτό το θέμα θα αποφασίσει ο λαός μας. Αν ναι, καλώς, αν όχι, βρείτε άλλη λύση. Έτσι κάνουν οι δημοκράτες πολιτικοί άνδρες.

    Παράθεση:

    Μόνο με την γνώση και με το μοναδικό όπλο που διαθέτει ο πολίτης, εάν θέλει να λέγεται πολίτης και όχι ιδιώτης (idiot που λένε και οι άγγλοι) όπως έχω ξαναπεί. Αυτό το όπλο είναι η ψήφος. Μόνο αυτό φοβούνται οι λεγόμενοι πολιτικοί


    Παράθεση:

    ΩΠΑ!! ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ???? Φιλαρακο δεν μας τα λες καλα!! Μιλα ξεκαθαρα γιατι αλλα θες να πεις και αλλα λες, βρισκοντας βημα εδω....


    Όχι φίλε μου, μιλάω ξεκάθαρα. Οι σημερινοί πολιτικοί, είναι "λεγόμενοι πολιτικοί", για να μην πω "λεγάμενοι πολιτικοί". Αν ήταν πολιτικοί άνδρες, θα είχαν την ευθιξία με το παραμικρό σκάνδαλο να δήλωναν παραίτηση. Αυτοί έχουν καρφιά στις καρέκλες τους. Άσε που οι προηγούμενοι κλέφτες έχουν το θράσσος και αποκαλούν τους σημερινούς κλέφτες ως κλέφτες. Κι εμείς καθόμαστε και τους κοιτάμε.

    Παράθεση:

    Κλεινοντας να σου πω κατι?? Προτιμω τις αυθεντικες λαλακιες απο καθε ενα Μαρακι παρα τις "υπουλες και περιεργες" νεοελληνιστικες κορωνες που ακουω τα τελευταια χρονια απο παντου....

    Το Μαρακι ξερω πως θα το αντιμετοπισω....Τους νεοελληνες δεξιοαριστερους και αριστεροδεξιους πρεπει να κανω πατεντες για να τους αντιμετοπισω...

    Και στην τελικη οι αποψεις που εκφραζεις μου θυμιζουν παρα πολυ τις προσφατες αποψεις των Στρατηγων της Αγκυρας σχετικα με την χωρα τους αλλα στην Ελληνικη τους μεταφραση!
    Σου θυμιζω οτι δεν ειμαστε μονοι μας σε αυτον τον κοσμο! Δεν ειμαστε το Λιακοπουλισταν! Ειμαστε μελος της Ευρωπαικης ενωσης.....

    Καθενας εχει την ΑΤΟΜΙΚΗ ΤΟΥ γνωση και ξερει τι ειναι το σωστο.....
    Αλιμονο σε αυτους που προσπαθουν να την επιβαλλουν με τον εναν η τον αλλον τροπο!




    null

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι δεξιοί, ούτε οι αριστεροί. Αυτό το παραμύθι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει για τί είναι παιχνίδι αυτών που θέλουν να βλάψουν την Ελλάδα. Με ενδιαφέρει να σκεπτόμαστε όλοι ως Έλληνες. Και όπως σκέπτεσαι και νοιάζεσαι πρώτα για την οικογένειά σου, έτσι πρέπει να νοιαζόμαστε πρώτα για την Ελλάδα και μετά για την υπόλοιπη Ευρώπη.
    miliosmelody
    12.05.2007, 15:53
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 12-05-2007 στις 08:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 12-05-2007 στις 01:07 έγραψε...

    Φίλε ph μην πέφτεις στην παγίδα τους. Το λάθος που κάνουμε εμείς οι νεοέλληνες είναι να μην μελετούμε την ιστορία μας. Έτσι μας κατάντησαν.
    Η Μακεδονία κατ' αρχήν ώς λέξη είναι ελληνική και σημαίνει την χώρα που έχει ψηλούς άνδρες. Μάκος = μήκος. Οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Δωριείς και ο ίδιος ο Αλέξανδρος καταγόταν από την γενιά του Αχιλλέα και από την γενιά του Ηρακλή. Μιλούσε και έγραφε στην Ελληνική γλώσσα, έπαιρνε μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες στους οποίου μόνον έλληνες στο γένος μπορούσαν να πάρουν μέρος και εξεστράτευσε εναντίον των βαρβάρων εκ μέρους όλων των Ελλήνων.
    Οι Σκοπιανοί και οι υπόλοιποι σκλάβοι (σλάβοι - σλαύοι) ήρθανε στην Μακεδονία τον 6ο - 7ο αιώνα μ.Χ. επί βυζαντινής αυτοκρατορίας. Για να μην τα πολυλογούμε το πρόβλημα άρχισε να δημιουργείται από το 1924 όταν το Κ.Κ.Ε. άρχισε να κάνει αγώνα προκειμένου να παραδώσει την Μακεδονία στην τότε Σοβιετική Ένωση μέσω των χωρών που ανήκαν στο Block της προκειμένου να έχει πρόσβαση στο Αιγαίο.
    Το 1945 ο στρατάρχης Τίτο της πρώην Γιουγκοσλαυίας ονόμασε το κρατίδιο αυτό που μέχρι τότε λεγόταν Vardarska ως Μακεδονία και έτσι άρχισε το πανηγύρι.
    Από τα εδάφη της αρχαίας Μακεδονίας μόνο το 17% ανήκει στα Σκόπια κι από αυτό, το μεγαλύτερο μέρος είναι ελληνικές περιοχές μέχρι το παλιό Μοναστήρι.
    Ένα 13% ανήκει στην Βουλγαρία και το υπόλοιπο ανήκει στην ελληνική επικράτεια.
    Εάν θέλουνε αυτοί οι κύριοι να λέγονται Μακεδόνες δεν θα είχαμε καμμία αντίρηση να έρθουν να ενωθούν με την υπόλοιπη Ελλάδα.
    Σκέφτηκες όμως ποτέ για ποιον λόγο δημιουργούνε ένα τέτοιο πρόβλημα μία χούφτα άνθρωποι;
    Ένα μόνο πρέπει να ξέρουμε. Ότι το υπέδαφος της Μακεδονίας μας είναι γεμάτο με χρυσό, ρουμπίνι, διαμάντι και πετρέλαιο. Οι γνωστοί - άγνωστοι, βάσει κρυφών συμφωνιών δεν μας επιτρέπουν να τα εξορύξουμε γιατί τα προορίζουν για τον εαυτό τους. Βάζουν λοιπόν μπροστά αυτούς τους ταλαίπωρους τους σκοπιανούς οι οποίοι δεν ξέρουν ποια είναι η πραγματική τους ταυτότητα γιατί είναι ένα συνοθύλευμα λαών και τους κάνουν πλύση εγκεφάλου. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται, την κάνουν μάλλον και σε εμάς.




    Πιο ανιστόρητη και εξωπραγματική ιστορική ανάλυση δεν έχω ξανακούσει.

    Οι όροι εθνοκάθαρση, βίαιη ανταλλαγή πληθυσμών, σλαβομακεδονίτικα (ναι υπάρχουν, ας το παραδεχθούμε επιτέλους!) είναι τελείως άγνωστοι για σένα;

    Μια ιστορία χιλίων διακοσίων χρόνων περίπου στην περιοχή γίνεται ένα τίποτα μπροστά στο ότι ο Αλέξανδρος ο Κατακτητής ήταν Δωριέας;

    Όταν κάποτε αντιληφθούμε ως λαός, ότι δε γίνεται να είμαστε εμείς εσαεί το κέντρο του κόσμου, τότε ίσως τα καταφέρουμε στον 21ο αιώνα να ζήσουμε αρμονικά με τους γειτονές μας, όπως το κατάφεραν όλοι οι υπόλοιποι λαοί της Ευρώπης στον 20ο αιώνα.





    Φίλε μου, το θέμα είναι εάν το όνομα "Μακεδονία" είναι σλαυικό ή ελληνικό και σε ποιον λαό ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα. Εάν αυτοί οι άνθρωποι, όταν τους φέρανε ως σκλάβους τον 6ο αιώνα π.Χ. στην περιοχή της Μακεδονίας ονομάζονταν Μακεδόνες και στην Ασία από όπου τους φέρανε, τότε θα λέγαμε ότι έχουνε κάποιο δίκαιο. Μέχρι το 1945 η περιοχή τους λεγότανε Vardarska και αυτοί σλαύοι. Πώς ξαφνικά γίνανε Μακεδόνες και μάλιστα διεκδικούν ως πρόγονό τους τον Μέγα Αλέξανδρο και τον Αριστοτέλη; Πες - πες θα το πιστέψουμε κι εμείς. Σου είπα γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία. Κάποιοι θέλουν να εκμεταλλευτούν τον ορυκτό πλούτο της Μακεδονίας που οι δικοί μας πολιτικοί μας τον κρύβουν. Όπως και με το Κόσσοβο, κάποιοι θέλουν να εκμεταλλευτούν τα πλούσια κοιτάσματα ουρανίου που βρίσκονται σε εκείνη την περιοχή.

    Όσον αφορά στους όρους εθνοκάθαρση, βίαιη ανταλλαγή πληθυσμών κ.λ.π. συμφωνώ ότι έχουν γίνει για τους παραπάνω λόγους.
    Ο Αλέξανδρος ο κατακτητής όπως λες, που έζησε πριν από 2.300 χρόνια, μιλούσε ελληνικά και ήταν Μακεδόνας. Δεν μιλούσε σλαυικά, ούτε έλεγε ότι ήταν σλαύος.
    Τώρα, το αν είναι ο ελληνικός πολιτισμός (αρχαιοελληνικός) το κέντρο του κόσμου, αυτό θα είναι καλύτερα να το ρωτήσουμε στους αδέσμευτους ιστορικούς, φιλοσόφους και γενικότερα επιστήμονες του εξωτερικού. Ρώτα τους πώς λένε στην γλώσσα τους τα Μαθηματικά, την Ιστορία, την Αστρολογία, την Αστρονομία, την Φυσική, την Μουσική, την Γυμναστική, την Γεωμετρία, την Γεωλογία, την Γεωγραφία... μην συνεχίσω γιατί θα πρέπει να αναφέρω χιλιάδες λέξεις με ελληνική ρίζα τις οποίες χρησιμοποιούν στο λεξιλόγιό τους. Αυτοί το παραδέχονται, εμείς γιατί όχι. Γιατί μας έχουνε κάνει φοβικούς νεοέλληνες.
    vouliakis
    12.05.2007, 16:08
    Vardarska, ονομαζόταν για καμιά δεκαπενταριά χρόνια, μόνο. Έχει ενδιαφέρον το κείμενο "oι δέκα μύθοι του «Σκοπιανού»", από τον Ιό...