ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Τα Charts της IFPI στο MusicHeaven

    jorge
    19.04.2004, 20:10
    Σαν εκπρόσωπος Τύπου αισθάνομαι σήμερα με τόσες ανακοινώσεις, αλλά τι να κάνω, κάποιος πρέπει να τα λέει

    Λοιπόν, στις Παρτιτούρες μπήκε ένα link προς τα Top 50 Ελληνικά Άλμπουμς. Αυτό το link ενημερώνεται κάθε εβδομάδα από την IFPI και είναι η λίστα που βλέπουμε συχνά στις εφημερίδες (πχ στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία) ή στα περιοδικά. Αυτή τη βδομάδα στο Νο 1 είναι ο Μανώλης Λιδάκης με το δίσκο "Το Κλειδί", ενώ ακολουθεί ένας από τους αγαπημένους μου, ο Γιάννης ο Πάριος.

    Έτσι για να βλέπουμε κάθε βδομάδα τα Charts αρκεί μόνο να μπαίνουμε στις Παρτιτούρες.
    falimento
    20.04.2004, 00:37
    Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στη λίστα της IFPI θα ήθελα να σχολιάσω τα εξής:

    Ευτυχώς και με μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω τον Λιδάκη πρώτο στη λίστα ο οποίος αν μη τι άλλο έχει αποδείξει που ανήκει και τι αξίζει.. Επιπλέον είναι και απο τη Κρήτη!!

    Δεύτερος έρχεται ο μεγάλος Γιάννης Πάριος.. Κι όχι με κανα άλμπουμ "Φοίβος"
    αλλά με ένα συλλεκτικό που περιλαμβάνει εκπληκτικά τραγούδια..

    Τρίτος ο Κορκολής με ένα ομολογουμένως πολύ ωραίο cd.. Μη ξεχνάμε και τι έχει περάσει αυτός ο καλλιτέχνης με τον Τριανταφυλλόπουλο που τελικά αν θέλετε να ξέρετε ο Κορκολής αθωώθηκε απο το δικαστήριο..
    Αλλά σε μας μένει στο μυαλό μας το επίμαχο video..
    Kακώς γιατί απο τη δίψα για τηλεθέαση ενός δημοσιογράφου-δικαστή (γιατί αυτό έχει καταντήσει ο συγκεκριμένος, υποκαθιστώντας τη δικαιοσύνη) χαντακώθηκε για καιρό ένας ταλαντούχος άνθρωπος..

    Τώρα τέταρτος μας ξεφυτρώνει ο Θανούλης απο το Fame.. Εκεί με τα κόκκινα και τα αίματα στο χρώμα του ουρανού..
    Δε λέω ωραίο τραγούδι αλλά μέχρι το καλοκαίρι θα αντέξει.. Μετά θα τον φάει η Καλομοίρα..

    Νοιώθω πολύ χαρούμενος βλέποντας την Εστουδιαντίνα να φιγουράρει στη πρώτη δεκάδα! Καμμιά φορά το ελληνικό ακουστικό κοινό με αφήνει άφωνο..

    Όμως μετά μου ήρθε η κεραμίδα κατακούτελα.. Πoιες είναι στο νούμερο 11
    Οι Candy Girls!!!!! Παναγιά μου τι άλλο θα δούν τα μάτια μας
    Μετά την Εστουδιαντίνα τις Candy!!!!!

    Aναρωτιέμαι πως ο Πανταζής και η Τζουτζούκα του χαντακώθηκαν στην 49 θέση???
    Είναι απορίας άξιον!!!!!