ελληνική μουσική
    519 online   ·  210.842 μέλη

    Πρέπει να επιτρέπεται το κάπνισμα σε κλειστούς δημοσίους χώρους;

    miliosmelody
    16.05.2007, 12:15
    Απάντηση προς Octoberon.

    Φίλε μου, δεν έχεις καταλάβει κάτι. Εγώ δεν λέω ότι όσοι καπνίζουν είναι ψυχοσωματικά ανώμαλοι, αλλά ότι η συγκεκριμένη πράξη που κάνουν είναι μια ψυχοσωματική ανωμαλία. Ο άνθρωπος δεν γεννήθηκε για να ρουφάει καπνπό μέσα του και μάλιστα να τον μεταδίδει και στους υπολοίπους. Είναι πράξη κατά της φύσης του και κατά της φύσης των άλλων.
    Όσον αφορά στους ναρκομανείς, εσύ από μόνο σου ταυτίζεις τον εθισμό των καπνιστών με αυτόν των ναρκομανών. Η διαφορά όμως είναι ότι ο ναρκομανής εμένα ως τρίτον δεν με ενοχλεί, εκτός αν εξαιτίας του μη ελέγχου των πράξεών του λόγω επιρροής του ναρκωτικού προβεί σε πράξεις εναντίον μου. Ο καπνιστής όμως με ενοχλεί άμεσα με την πράξη του και μπορεί να γίνει αιτία να χάσω ακόμη και την εργασία μου.
    Όταν εγώ προσπαθώ να τραγουδήσω και έχω από κάτω εκατό ανθρώπους που καπνίζουνε, άλλος με το τσιγάρο, άλλος με το πούρο και άλλος με την πίπα και δημιουργούν μία αποπνικτική ατμόσφαιρα πώς είναι δυνατόν εγώ ως μη καπνιστής να αποδώσω επάνω στην εργασία μου όπως θα ήθελα; Συνέπεια, ή δεν θα αποδώσω σωστά, πράγμα που θα φανεί στο κοινό, οπότε χάνω εγώ, ή θα τα παρατήσω και θα σηκωθώ να φύγω γιατί δεν αντέχω σε αυτό το περιβάλλον.
    Για τον εξαερισμό βέβαια ούτε λόγος να γίνεται. Κάποιοι ιδιοκτήτες καταστημάτων δεν τον ανάβουν όσο πρέπει επειδή είναι οικονομικά ασύμφορος, κάποιοι άλλοι επειδή τραβάει την ζέστη και οι πελάτες κρυώνουν κ.λ.π.
    Και όλα αυτά, επειδή κάποιοι θέλουν απλώς να κάνουν το κέφι τους εις βάρος κάποιων άλλων.
    Τώρα, και 500.000 χιλιάδες ονόματα να μου αναφέρεις από τους γνωστούς αστέρες του κινηματογράφου, του τραγουδιού ή της πολιτικής, δεν μου λέει απολύτως τίποτε. Τι σημαίνει δηλαδή, ότι επειδή κάποιος είναι καλός ηθοποιός, καλός τραγούδιστής, δυνατός πολιτικός και καπνίζει, πρέπει να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση; Το αντίθετο εγώ θα έλεγα. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι οι άνθρωποι αυτοί, λόγω της εργασίας τους, έχουν περισσότερα ψυχικά προβλήματα απ' ό,τι ένας μέσος άνθρωπος και ξεσπούν επάνω στο τσιγάρο. Σ' αυτές τις περιπτώσεις, επικροτούμε το έργο τους - εάν βέβαια είναι καθώς πρέπει - και όχι την προσωπικότητα στο σύνολό της. Μακριά από προσωπολατρείες. Απογοητεύουν.
    Και μια που μου ανέφερες κάποια ονόματα διασήμων καπνιστών, θα σου αναφέρω κι εγώ έναν μόνον μη καπνιστή τον οποίον οι περισσότεροι από αυτούς που ανέφερες τον παραδέχονται και τον προσκυνούν. Ο Χριστός. Χωράει σύγκριση;
    Octoberon
    16.05.2007, 13:19


    Παμε να δουμε λοιπον σε ποια σημεια βρηκαμε τη χρυση τομη

    Καταρχην χαιρομαι που φερατε την κουβεντα μας σε ενα σωστο επιπεδο επικοινωνιας.

    χαιρωμαι που ξεφυγατε εντεχνως πλην σαφως απο λεζαντες τυπου..ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΚΛΠ που δεν ταιριαζαν με το θεμα.
    χαιρωμαι που και οι δυο συμφωνουμε οτι ο καπνος ενοχλει τους μη καπνιστες και συμφωνω για αλλη μια φορα οτι πρεπει να τους σεβομαστε

    χαιρωμαι που και παλι με ωραιοτατο τροπο ( και σας τιμα αυτο) πηρατε πισω την φωτοβολιδα "" Και ο εθισμός δεν χαρακτηρίζει τους λογικούς και νοήμονες ανθρώπους"" αλλωστε γιαυτο το λογο σας αντιπαραθεσα την συγκεκριμενη λιστα.... Η λιστα ειχε καθαρα αμυντικο χαρακτηρα ως προς τα λεγομενα σας περι λογικων και νοημωνων ανθρωπων και ουδολως την εννοια μιμηθητε μας!!! (τωρα το χριστος που κολαγε δεν χερω σαν παραδειγμα, καθως γνωριζετε, αναβει φωτιες και δεν εχω το κεφι να ασχοληθω με θρησκειες θεανθρωπους παναγιτσες κλπ) Τα εχω λιγο ξεπερασει εν ετη 2007..
    Επι του θεματος
    Γνωριζω οτι ολο το δικαιο ειναι με το μερος σας , αλλα δεν μου απαντησατε οταν εις διπλουν σας ερωτησα εαν θα δεχοσασταν και αν θα υποστηριζατε σαν δημοκρατικος πολιτης που ειστε την στιγμη που το κρατος με νομοθεσια θα μου απαγορευσει το καπνισμα σε ολους τους χωρους ,εγω σαν καπνιστης να εχω το δικαιωμα να ανοιξω το δικο μου χωρο εστιασης οποy θα επιτρεπεται η εισοδος μονον σε καπνιστες κατι σαν" smoking fun club "
    και στην απιθανη περιπτωση που ενας μη καπνιστης θελει να εισελθει σε αυτον το χωρο αυτο να γινεται με δικη του ευθηνη.( ο χωρος αυτος οριζεται ως ταβερνα, live music, μπαρακι η οτιδηποτε θελει ο εκαστοτε καπνιστης επιχειρηματιας να ανοιξει)

    Φιλικα







    miliosmelody
    16.05.2007, 13:32
    Απάντηση προς Octoberon.

    Μα και βέβαια υποστηρίζω το δικαίωμά σας να έχετε τον δικό σας χώρο ή χώρους οι οποίοι θα λειτουργούν και ως λέσχες καπνιστών. Αν κάποιος από τους μη καπνιστές, θέλει να μπαίνει σε αυτούς τους χώρους θα είναι καθαρά δική του η ευθύνη και δικό του το πρόβλημα. Κι εγώ ακριβώς αυτό υποστηρίζω. Αλλά όχι και στους δημόσιους χώρους που αναγκαστικά θα υπάρχουν και μη καπνιστές. Εκεί θα πρέπει να απαγορευθεί. Θα κάνει καλό και στην υγεία αλλά και στην τσέπη σας.
    Octoberon
    16.05.2007, 14:48
    BINGO!! miliosmelody
    MyNameIsDo
    16.05.2007, 15:27
    Δηλαδή, δηλαδή τώρα παιδιά θα αρχίσουμε μιά διαδικασία συλλογής υπογραφών ώστε να απαγορευτεί το κάπνισμα και στους υπόλοιπους δημόσιους χώρους όπου ακόμη επιτρέπεται?



    Μέσα!! Αλήθεια, σιγά σιγά απαγορεύτηκε σε πολλές απο τις χώρες της Ε.Ε. και μάλιστα πέτυχε. Ακόμη κι άν η απαγόρευση συμπεριέλαβε και καφετέριες και μπάρ!

    Persona
    16.05.2007, 16:00
    Ο εξαερισμός είναι χρύσωμα του χαπιού. Πέραν του ότι χτυπάει στο βαθμό του προβλήματος και όχι στην ουσία του, ήδη κάτι λανθασμένο, είναι πολύ λιγότερο αποτελεσματικό από όσο υποθέτει κανείς για έναν απλό λόγο: Το 85% των ουσιών του καπνού είναι αόρατο και άοσμο. Αν οι βλαβερές ουσίες κατανέμονται ομοιόμορφα μιλάμε για ένα αόρατο 85% εκ των καρκινογόνων ουσιών. Ήδη με καλό εξαερισμό ο ορατός καπνός παραμένει. Ακόμη και με καλό εξαερισμό λοιπόν, αν υποθέταμε ότι όλες οι ουσίες γίνονταν έξαφνα ορατές, θα βλέπαμε τουλάχιστον κάτι σαν αυτό:


    Kerato
    17.05.2007, 10:52
    Πίνω το καφεδάκι μου πρωί-πρωί και καπνίζω τα τσιγάρα μου σαν κλασσικό εθισμένο άτομο. Και ω!τί έμπνευση να μπω στο τόπικ αυτό και να διαβάσω τα επιχειρήματά σας ενάντια στους καπνιστές. Μου υπενθυμίσατε όσα ήδη ήξερα.
    Είμαι ένα άτομο με ψυχοσωματικές ανωμαλίες. Επίσης, είμαι και καταναγκαστικός τύπος, με φασιστικές τάσεις απέναντι στους μη καπνιστές. Πρέπει να μου απαγορευτεί να ασκώ την πρακτική του καπνίσματος, ώστε να μη γίνω αιτία να ασθενήσει ο συνάνθρωπός μου από καρκίνο, αναπνευστική ανεπάρκεια, καρδιακό νόσημα και άλλα δεινά.

    Είμαι ένα junky! Είμαι ένας κινούμενος δημόσιος κίνδυνος. Ένας ναρκωμανής που παίρνει τη δόση του σε δημόσιους χώρους, χωρίς να συλλαμβάνεται και να τιμωρείται, όπως οι άλλοι ναρκωμανείς που παίρνουν ηρωίνη, LSD, Ecstasy ή μαριχουάνα. Γιατί; Α, ναι. Τα τσιγάρα πωλούνται ελεύθερα στο εμπόριο κι η αλήθεια είναι ότι κάνουν χρυσές δουλειές. Μια άλλη αλήθεια είναι ότι το εμπόριο ναρκωτικών αποδίδει πολλαπλάσια κέρδη απ'ό,τι το εμπόριο του καπνού.

    Τί είπε ο εισηγητής του θέματος; Α, μάλιστα, ότι δεν τον ενοχλεί ο πρεζάκιας, αν δεν προσπαθήσει να ασκήσει βία πάνω του. Δηλαδή το ότι ενισχύει την παραοικονομία και τα καρτέλς της ηρωίνης ανά τον κόσμο, που, χάρη στον εθισμό του, έχουν τη δύναμη να κάνουν κουμάντο στον κόσμο και στην παγκόσμια πολιτική δεν τον αφορά;

    Μήπως τον αφορά πραγματικά το θέμα της μάστιγας του καρκίνου; Τότε ας αναρωτηθούμε πόσες φορές την εβδομάδα τρώει ο μέσος Έλληνας και όχι μόνον αυτός junk food; Κατά πόσο γνωρίζει την επίπτωση των μεταλλαγμένων φρούτων και λαχανικών που συμπεριλαμβάνει στα πλαίσια της υγειϊνής του διατροφής; Πόσα γνωρίζει για τις πυρηνικές δοκιμές που γίνονται εδώ και δεκαετίες (μακριά από μας, αλλά στον ίδιο πλανήτη) και για τις επιπτώσεις τους στη ζωή μας;

    Σίγουρα κάπου εδώ θα μου ζητήσετε να προτείνω λύσεις στο πρόβλημα, γιατί είναι πρόβλημα όπως και να το κάνουμε. Ποιανού την καταπίεση προς τον άλλο θα θεωρήσουμε δίκαιη, ώστε να ποινικοποιήσουμε την έτερη...;

    Δεν έχω απάντηση να σας δώσω. Έχω μόνο να κάνω κάποια τελευταία σχόλια:

    Η απαγόρευση μας πέταξε έξω απ' τον Παράδεισο (και δεν αφορούσε το τσιγάρο, αλλά το μήλο!!!Φαντάζεστε να απαγορευόταν η βρώση του μήλου;Ε, ρε γέλια!!!)

    Η παιδεία και ο σεβασμός είναι η απαρχή κάθε λύσης σε οποιοδήποτε πρόβλημα. (Μόνο που οι κρατούντες δε θα επιτρέψουν ποτέ στην πλέμπα να αποκτήσει την παιδεία που χρειάζεται...Δεν τους συμφέρει οικονομικά)

    Όσο πιο σάπιο είναι ένα κράτος, τόσο οι νόμοι του πληθαίνουν (Αν φροντίζαμε για το κοινό καλό και δε μας είχε κατακυριεύσει ο ατομικισμός, η διχόνια, η απληστία, η αδιαφορία για καθετί πέρα απ'τον εαυτούλη μας, ίσως τα αίτια που ωθούν το άτομο σε κάθε είδος εθιστικής διεξόδου από τη σαπίλα της κοινωνίας μας να φτάνανε κάποτε στο μηδέν...)

    Η πρακτική της εξουσίας είναι μία: Διαίρει και βασίλευε. (Δε μας έφταναν οι εθνκοί διαχωρισμοί, οι ταξικοί, οι κομματικοί, οι αθλητικοί-βλ.γαύροι εναντίον βάζελων-οι σεξιστικοί, οι φυλετικοί και άλλοι ακόμα, πρέπει να δημιουργήσουμε περισσότερους. Βρε συ, να! Θα τους χωρίσουμε και σε οικολόγους και μη, σε χορτοφάγους και κρεατοφάγους, σε καπνιστές και σε μη καπνιστές!!!Τέλειο!!!)

    Και ζήσαμε εμείς σκατά κι αυτοί ...
    clapton21
    18.05.2007, 00:33
    ΟΧΙ!
    Iphigenia
    18.05.2007, 15:27
    Και γω ΟΧΙ θα ψηφίσω.

    Θα σας παραθέσω μία μικρή προσωπική ιστορία (πολύ απλό παράδειγμα θα έλεγα) αντί άλλης επιχειρηματολογίας.

    Πέρασα τον τελευταίο μήνα στις Βρυξέλλες όπου βέβαια έχει απαγορευτεί το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Με το που επέστρεψα στο Ελ. Βενιζέλος έννοιωσα μια ελαφρά δυσφορία (την οποία δεν μπόρεσα να εντοπίσω για μερικά δευτερόλεπτα). Κάτι δεν μου πήγαινε καλά... Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι ήταν η τσιγαρίλα! Την είχα ξεσυνηθίσει βέβαια.

    Πάρτε το χαμπάρι, ΒΡΩΜΑΕΙ το τσιγάρο παιδιά (όπως και τα σκουπίδια).

    Μόνο αυτό είναι αρκετό για να απαντήσω ΟΧΙ.






    Kerato
    18.05.2007, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Iphigenia στις 18-05-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Και γω ΟΧΙ θα ψηφίσω.

    Θα σας παραθέσω μία μικρή προσωπική ιστορία (πολύ απλό παράδειγμα θα έλεγα) αντί άλλης επιχειρηματολογίας.

    Πέρασα τον τελευταίο μήνα στις Βρυξέλλες όπου βέβαια έχει απαγορευτεί το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Με το που επέστρεψα στο Ελ. Βενιζέλος έννοιωσα μια ελαφρά δυσφορία (την οποία δεν μπόρεσα να εντοπίσω για μερικά δευτερόλεπτα). Κάτι δεν μου πήγαινε καλά... Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι ήταν η τσιγαρίλα! Την είχα ξεσυνηθίσει βέβαια.

    Πάρτε το χαμπάρι, ΒΡΩΜΑΕΙ το τσιγάρο παιδιά (όπως και τα σκουπίδια).

    Μόνο αυτό είναι αρκετό για να απαντήσω ΟΧΙ.









    Ναι βρωμάει το τσιγάρο, δε διαφωνώ, όμως σε σχέση με τον παραλληλισμό με τα σκουπίδια έχω μια παρατήρηση.
    Όταν κάνουν απεργία οι σκουπιδιάρηδες γιατί συνεχίζετε να βγάζετε τα σκουπίδια στους δρόμους; Μήπως τότε ο κίνδυνος για την υγεία του διπλανού σας είναι μικρότερος απ' αυτόν του τσιγάρου; Δε γεμίζετε δημόσιους χώρους με επικίνδυνα υλικά και ουσίες; Όπως ακριβώς κάνουν οι καπνιστές με τον καπνό τους δηλαδή;

    Γιατί δε ζητά κανείς να θεσπιστεί νόμος (και να εφαρμοστεί, εννοείται, όχι σαν τους περισσότερους...) που να τιμωρεί αυτούς που πετάνε τη σκουπιδοσακούλα τους στο δρόμο εν μέσω απεργίας; Επειδή γίνεται λιγότερο συχνά; Σας πληροφορώ ότι η δημιουργία επιδημιακής κατάστασης εξ αιτίας των σκουπιδιών (συνήθως κατακαλόκαιρο γίνονται τέτοιες απεργίες) είναι πολύ πιθανότερη απ' το να νοσήσουν από καρκίνο οι παθητικοί καπνιστές ο ένας μετά τον άλλο με μόνη αιτία τον καπνό του άλλου.

    Και μη μου πείτε "εγώ στις απεργίες κρατάω τα σκουπίδια μου στο σπίτι μέχρι να λήξουν" γιατί, ακόμα κι αν σας πιστέψω, θα σας απαντήσω ότι κι εγώ λαμβάνω υπόψη μου το μη καπνιστή που βρίσκεται κοντά μου...

    Κι ένα "τσιτάτο", όπως κατηγορήθηκα παλαιότερα ότι χρησιμοποιώ, για να κλείσω:

    Η βρωμιά της κοινωνίας δεν έγκειται στην τσιγαρίλα...

    Iphigenia
    18.05.2007, 16:17
    Δυστυχώς, αυτό ακριβώς θα σου απαντήσω, ότι εγώ κρατάω τα σκουπίδια μου στο σπίτι μου όταν έχει απεργία. Αν και εσύ σέβεσαι τον μη καπνιστή δίπλα σου, μπράβο σου (πως ακριβώς δεν ξέρω, αλλά το δέχομαι). Ίσως μια μέρα να μπορέσεις να σεβαστείς και το δικαίωμα των άλλων να έχουν διαφορετικές απόψεις από τις δικές σου και να τις εκφράζουν.

    Δεν μπορείς στην απάντησή σου πρώτα να μου τα ψέλνεις καλά-καλά για το ότι βγάζω τα σκουπίδια μου στο δρόμο κατά τη διάρκεια της απεργίας (κάνοντας τη κουβέντα προσωπική - θα πρέπει να προσθέσω) και μετά να μου αφαιρείς το δικαίωμα να έχω υποστηρίξω ότι η στάση μου είναι διαφορετική. Με το έτσι θέλω βρε φίλε;

    Δεν είπα ποτέ ότι όποιος καπνίζει είναι σκουπίδι της κοινωνίας (αν έτσι κατάλαβες το σχόλιό μου). Απλά προσπαθούσα να υπενθυμίσω κάτι πολύ απλό. Ότι, εκτός από όλα τα άλλα που κατα καιρούς έχουν χρησιμοποιηθεί ως επιχειρήματα κατά του καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους, μόνο το γεγονός ότι το τσιγάρο 'βρωμάει' θα έπρεπε να φτάνει.

    Αυτά είχα να πω και δεν πρόκειται να επεκταθώ παραπάνω. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Όποιος θέλει να παρερμηνεύει, δικαίωμά του - εγώ δεν ασχολούμαι άλλο, νομίζω οτι εξήγησα τη θέση μου.

    Μετά τιμής,
    Ιφιγένεια
    mprizas
    18.05.2007, 16:19
    Αφού καταρχάς θα συμφωνήσω με το κέρατο, και διαβάζοντας αποσπασματικά τη συζήτηση, έχω να πω ένα πράγμα...

    Δυο πράγματα έμειναν να μας ευχαριστούν εφόσον κάποιος δεν έχει ελικόπτερο να πετάει κάθε πρωί πάνω απ' την Αθήνα, ο καφές και το τσιγάρο.

    Τον καφέ τον πήγανε 3, κάτι ευρώ και αλλού 4. Το τσιγάρο το πήγανε κι αυτό εκεί κι όλο το ανεβάζουν.

    Και δε φτάνειι αυτό, το απαγορεύουν κι από πάνω, αντιμετωπίζοντας εμάς τους καπνιστές κάποιοι ως περιθωριακούς! Το τσιγάρο δε βρωμάει! Οι γόπες βρωμάνε όταν δεν τις μαζεύουνε, όπως θα βρωμίσει μια τυρόπιτα πεταμένη για πολλή ώρα σ' ένα κάδο σκουπιδιών του αεροδρομίου.

    Αυτό που γίνεται στις Η.Π.Α. και στην Ευρώπη είναι απόλυτα ρατσιστικό, γαιτί ο άλλος που καπνίζει το χει ανάγκη. Όχι περισσότερο από κείνον που έχει ανάγκη να πιει αλκόολ ή και καφέ. Ας τα απαγορεύσουνε κι αυτά!

    Και πριν μια δεκαετία δεν είχε κανείς πρόβλημα. Τώρα όλοι, κι ο κόσμος, παίζοντας το συνήγορο του διαβόλου άρχισαν να φωνάζουν να απαγορευτούν οι καπνιστές! (εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι)

    Ας προσέξουν όμως γιατί τώρα η κρατική εξουσία δεν τους ενοχλεί. Σίγουρα όμως, αν της περάσει, θα ρθει η στιγμή να επιβάλλει και κάτι άλλο που θα τους κόβει και σ' αυτούς κάτι που τους ευχαριστεί!

    Και αυτά τα 2-3 πράγματα είναι τα μόνα που μας απέμειναν! Ας μην τα ενοχοποιούμε πια! Και μη στοχοποιούμε τα αποτελέσματα αλλά τις αιτίες!
    miliosmelody
    18.05.2007, 16:21
    Προς kerato απάντηση.

    Φίλε, εντάξει. Ας μην παραλληλίσουμε το τσιγάρο με τα σκουπίδια εν καιρώ απεργίας, αν και για μένα το τσιγάρο είναι πολύ χειρότερο γιατί το αντιμετωπίζω ως εχθρό καθημερινά μέσα από την εργασία μου. Ενώ τα σκουπίδια, μία φορά τον χρόνο και αν.
    Τέλος πάντων, εγώ θα παραλλήλιζα όχι το τσιγάρο αλλά τους καπνιστές, με τους σημερινούς πολιτικούς "άνδρες" (ο Θεός να τους κάνει), που ενώ γνωρίζουν ότι η συγκεκριμένη πράξη που κάνουν είναι λάθος και εις βάρος του κοινωνικού συνόλου, μη θέλοντας να ξεφύγουν από την ιδιοτέλειά τους προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
    Τώρα, όσον αφορά στην βρωμιά της κοινωνίας, δεν νομίζω ότι οι καπνιστές με την πράξη τους βοηθούν στο ξέπλυμά της. Ιδιαίτερα όταν βλέπω παιδάκια 12χρονα να καπνίζουν παίρνοντας ως παράδειγμα τους μεγαλυτέρους τους, τούς οποίους θεωρούν ως λογικούς και κατά συνέπεια και αυτήν τους την πράξη.
    Kerato
    18.05.2007, 16:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Iphigenia στις 18-05-2007 στις 16:17 έγραψε...

    Δυστυχώς, αυτό ακριβώς θα σου απαντήσω, ότι εγώ κρατάω τα σκουπίδια μου στο σπίτι μου όταν έχει απεργία. Αν και εσύ σέβεσαι τον μη καπνιστή δίπλα σου, μπράβο σου (πως ακριβώς δεν ξέρω, αλλά το δέχομαι). Ίσως μια μέρα να μπορέσεις να σεβαστείς και το δικαίωμα των άλλων να έχουν διαφορετικές απόψεις από τις δικές σου και να τις εκφράζουν.

    Δεν μπορείς στην απάντησή σου πρώτα να μου τα ψέλνεις καλά-καλά για το ότι βγάζω τα σκουπίδια μου στο δρόμο κατά τη διάρκεια της απεργίας (κάνοντας τη κουβέντα προσωπική - θα πρέπει να προσθέσω) και μετά να μου αφαιρείς το δικαίωμα να έχω υποστηρίξω ότι η στάση μου είναι διαφορετική. Με το έτσι θέλω βρε φίλε;

    Δεν είπα ποτέ ότι όποιος καπνίζει είναι σκουπίδι της κοινωνίας (αν έτσι κατάλαβες το σχόλιό μου). Απλά προσπαθούσα να υπενθυμίσω κάτι πολύ απλό. Ότι, εκτός από όλα τα άλλα που κατα καιρούς έχουν χρησιμοποιηθεί ως επιχειρήματα κατά του καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους, μόνο το γεγονός ότι το τσιγάρο 'βρωμάει' θα έπρεπε να φτάνει.

    Αυτά είχα να πω και δεν πρόκειται να επεκταθώ παραπάνω. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Όποιος θέλει να παρερμηνεύει, δικαίωμά του - εγώ δεν ασχολούμαι άλλο, νομίζω οτι εξήγησα τη θέση μου.

    Μετά τιμής,
    Ιφιγένεια



    Ιδιαίτερα ευερέθιστη σε βρίσκω Ιφιγένεια...
    Από τί κατάλαβες ότι σου έκανα προσωπική επίθεση, δεν εννοώ. Μάλιστα χρησιμοποίησα 2ο πληθ. πρόσωπο, για να δείξω ότι απευθύνομαι στον πολύ κόσμο κι όχι σε σένα προσωπικά. Τα συγχαρητήριά μου, με την ευκαιρία, για τη στάση που κρατάς απέναντι στο θέμα των απεργιών των σκουπιδιάρικων.

    Τώρα για τον τρόπο που δείχνω το σεβασμό μου στους παθητικούς καπνιστές, να σου δώσω μια απάντηση για να έχεις μια εικόνα.

    Μπορεί ένας καπνιστής να παίρνει την άδεια του διπλανού του πριν ανάψει ένα τσιγάρο. Μπορεί να βγαίνει στον έξω χώρο για να καπνίσει (βλ. μπαλκόνι φίλου που δεν καπνίζει, αυλή κτλ.). Επίσης, μπορεί να μην καπνίσει καθόλου για 1-1,5 ώρα που θα επισκευτεί χώρο με μωρά ή παιδιά ή ασθενείς ή οποιαδήποτε άλλη κατηγορία ανθρώπου που το τσιγάρο θα του δημιουργήσει δυσφορία ή θα του προξενήσει "βλάβη".
    Διάφορα πράγματα μπορεί να κάνει κανείς για να δείξει το σεβασμό του προς τον άλλον.
    Σίγουρα όχι να μιλήσει με τον τρόπο που χρησιμοποίησες παραπάνω προς το πρόσωπό μου, χωρίς να έχουμε "ξανασυναντηθεί" και φαντάζομαι χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα απ'όσα έχω γράψει κατά καιρούς σ'αυτό το χώρο. Το να συμπεραίνεις ότι δε σέβομαι τις αντίθετες-διαφορετικές γνώμες είναι απολύτως αυθαίρετο και προφανώς βασισμένο στην ευθιξία που σε διακρίνει, αν κρίνει κανείς από το παραπάνω μήνυμά σου. (Βλέπεις πόσο άσχημα χτυπάνε τα αυθαίρετα συμπεράσματα;)

    Επιπλέον, δεν είχα πρόθεση, αλλά ούτε και αποτέλεσμα θα είχα (σε κανέναν χώρο, όχι μόνο εδώ)να αφαιρέσω από οποιονδήποτε το δικαίωμα να υποστηρίξει τη θέση του. Ήταν παράδειγμα και παραλληλισμός ταυτόχρονα του ότι εφόσον υπάρχουν ευσυνείδητοι πολίτες που δε βγάζουν ατα σκουπίδια τους έξω κατά τη διάρκεια μιας απεργίας, υπάρχουν και καπνιστές που σέβονται τους μη καπνιστές.

    Κλείνω λέγοντάς σου ότι εδώ γίνεται δημόσιος διάλογος, συχνά με πολλές παρεξηγήσεις, γιατί το μέσο είναι ο γραπτός λόγος, που είναι σαφώς πιο έμμεσος απ'τον προφορικό. Το να αποχωρείς γιατί πήρες κάτι ή κάποιον στραβά δεν προωθεί καμία κουβέντα.

    Αυτά προς το παρόν.
    Καλή καρδιά (κι ας έχει και πίσσα μέσα της...)
    gialina_giannina
    18.05.2007, 17:20
    Παιδιά, θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τη γνώμη μου. Είμαι μη καπνίστρια και πραγματικά με ενοχλεί κι εμένα πολύ ο καπνός στους κλειστούς χώρους. Αλλά πραγματικά απ’ την άλλη νοιώθω ότι δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε στους ανθρώπους που καπνίζουνε να σταματήσουν να το κάνουν και να τους αποκλείσουμε από κάποιους χώρους. Είναι δικαίωμά τους να καπνίζουν. Αλλά βέβαια δεν είναι υποχρεωμένοι και οι μη καπνιστές να εισπνέουν τον καπνό τους.
    Πιστεύω ότι η μόνη λύση είναι να υπάρχει πολύ καλό σύστημα εξαερισμού σε όλους τους ιδιωτικούς χώρους(εστιατόρια, μπαρ, κέντρα ψυχαγωγίας, κλπ) και βέβαια να τηρούνται οι ζώνες σε καπνιστές και μη καπνιστές.

    Kerato
    18.05.2007, 17:38
    Παράθεση:

    Το μέλος miliosmelody στις 18-05-2007 στις 16:21 έγραψε...

    Προς kerato απάντηση.

    Φίλε, εντάξει. Ας μην παραλληλίσουμε το τσιγάρο με τα σκουπίδια εν καιρώ απεργίας, αν και για μένα το τσιγάρο είναι πολύ χειρότερο γιατί το αντιμετωπίζω ως εχθρό καθημερινά μέσα από την εργασία μου. Ενώ τα σκουπίδια, μία φορά τον χρόνο και αν.
    Τέλος πάντων, εγώ θα παραλλήλιζα όχι το τσιγάρο αλλά τους καπνιστές, με τους σημερινούς πολιτικούς "άνδρες" (ο Θεός να τους κάνει), που ενώ γνωρίζουν ότι η συγκεκριμένη πράξη που κάνουν είναι λάθος και εις βάρος του κοινωνικού συνόλου, μη θέλοντας να ξεφύγουν από την ιδιοτέλειά τους προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
    Τώρα, όσον αφορά στην βρωμιά της κοινωνίας, δεν νομίζω ότι οι καπνιστές με την πράξη τους βοηθούν στο ξέπλυμά της. Ιδιαίτερα όταν βλέπω παιδάκια 12χρονα να καπνίζουν παίρνοντας ως παράδειγμα τους μεγαλυτέρους τους, τούς οποίους θεωρούν ως λογικούς και κατά συνέπεια και αυτήν τους την πράξη.



    Μια παρατήρηση για αρχή:Απ' ότι αντιλήφθηκα δουλεύεις σε νυχτερινό κέντρο. Επιλογή σου, αν δεν κάνω λάθος. Αν κάνω, να με διορθώσεις. Περίμενες κάτι διαφορετικό από τσιγάρα, ποτά και άλλα τέτοια τερτίπια της νύχτας; Μόνο στο Μέγαρο μουσικής αν τραγουδούσες δε θα είχες πρόβλημα με τον καπνό...

    Δεύτερη παρατήρηση: Μιλάς για λάθος πράξεις εις βάρος του κοινωνικού συνόλου, λόγω ιδιοτέλειας. Τέτοια πράγματα κάνουμε εμείς οι καπνιστές...;Σε λίγο θα μας πεις ότι βγάζουμε και χρήματα από το ότι καπνίζουμε. Οι πολιτικοί και τα προσωπικά τους οφέλη από τις αποφάσεις και τις πράξεις τους, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να παρομοιαστούν με τους καπνιστές. Θεωρώ την απόπειρά σου άκρως αποτυχημένη, χωρίς παρεξήγηση.

    Τρίτη παρατήρηση: Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά με τα παιδιά. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρούν τους ενήλικες, εκτός από λογικούς. Τα παιδιά έχουν μια άλλη λογική, πολύ διαφορετική από των ενηλίκων.

    Τέταρτη και τελευταία παρατήρηση: Η χρήση δημαγωγικών επιχειρημάτων κάνει κακό στο διάλογο. Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι οι καπνιστές βοηθούν στο να καθαρίσει η κοινωνία από τη βρώμα της. Για να το θέσω ξεκάθαρα ώστε να καταλάβουν όσοι δεν κατάλαβαν, ή κάνουν πως δεν κατάλαβαν, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ψάχνουμε τα θέματα που μας απασχολούν σε βάθος και με σφαιρικό τρόπο. Να αναζητάμε τα πραγματικά αίτια ενός αποτελέσματος και να προσπαθούμε να τα λύνουμε στην ουσία τους. Τέλος να μη διυλίζουμε τον κώνωπα τη στιγμή που καταπίνουμε την κάμηλον...

    miliosmelody
    18.05.2007, 20:32
    Ξεκινώ ως απάντηση από την πρώτη σου παρατήρηση. Επειδή δηλαδή εγώ επέλεξα να ακολουθήσω το επάγγελμα του μουσικού αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ανέχομαι και τον καπνό της κάθε ανθρωποεξάτμισης; Διότι, μην μου πεις ότι δεν μοιάζει με εξάτμιση αυτός που καπνίζει; Πρόσεξέ τον σε προφίλ!!! Και στο τέλος - τέλος, δέχεστε ρε παιδιά εσείς οι καπνιστές ότι αυτό που κάνετε ενοχλεί και δημιουργεί προβλήματα στους μη καπνιστές ναί ή όχι; Και αν το δέχεστε γιατί τότε το κάνετε;

    Για την δεύτερη παρατήρησή σου, όταν λέω ιδιοτέλεια εννοώ αυτήν της ευχαρίστησης την οποία λέει ότι νιώθει ο καπνιστής καθώς τελεί την πράξη του καπνίσματος. Η δική σου ευχαρίστηση όμως προκαλεί την δική μου δυσαρέστηση.
    Θες να νιώσεις ευχαρίστηση; Κλείσου σε έναν δικό σου χώρο και κάπνισε 50 πακέτα. Δεν θα σου πει κανένας τίποτε.

    Για την τρίτη σου παρατήρηση, απλώς πληροφοριακά σου λέω ότι εκτός από μουσικός είμαι και βρεφονηπιοκόμος και έχω εργαστεί και σε παιδικούς σταθμούς. Οπότε, μάλλον κάτι ξέρω από παιδιά τα οποία μέχρι να ενηλικιωθούνε δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να μιμούνται τις πράξεις, τα λόγια και τις σκέψεις των ενηλίκων. Το μυαλό τους ως σφουγγάρι καταγράφει και αποτυπώνει ό,τι βλέπει και ακούει γύρω του. Έτσι, αν βλέπει γύρω του έναν κόσμο αγγέλων, θα γίνει άγγελος. Αν βλέπει έναν κόσμο δολοφόνων θα γίνει δολοφόνος. Αν βλέπει έναν κόσμο καπνιστών μοιραία θα γίνει καπνιστής βάσει πάντα των πιθανοτήτων.

    Για την τέταρτη σου παρατήρηση, καλές οι συμβουλές που δίνεις αλλά εσύ τις έχεις ακολουθήσει ποτέ; Δηλαδή, έψαξες το θέμα που μας απασχολεί σε βάθος και με σφαιρικό τρόπο; Αναζήτησες τα πραγματικά αίτια του αποτελέσματος και προσπάθησες να δώσεις λύση στην ουσία τους; Ψάξ' το λίγο!
    Octoberon
    18.05.2007, 22:04
    Προς Ιφιγένεια.

    Μας λες οτι εισουνα στο Βελγιο 1 μηνα και μολις γυρισες και πατησες το ποδι σου στο Eλ.Βενιζελος σου ηρθε μια δυσφορια απο την τσιγαριλα που ενιωσες.
    1) το συγκεκριμενο αεροδρομιο εχει απο τους τελειοτερους εξαερισμους στον κοσμο
    2) Επειδη ταξιδευω τουλαχιστον καθε 15 μερες και εγω στο Βελγιο με την Brusseles airlines,γνωριζω απολυτως το δρομολογιο που ακολουθει καποιος κατεβαινοντας απο το αεροπλανο μεχρι την εξοδο.Σε ολη αυτη τη διαδρομη δεν συναντας καμμια καφετερια με καπνιστες/μη καπνιστες και δεν επιτρεπεται να καπνισεις πουθενα παρα μονο σε ενα πολυ μικρο χωρο πεντε τετραγωνικων μετρων ο οποιος εβρησκεται λιγο πριν απο τους ιμαντες πραλαβης των αποσκευων.Στο συγκεκριμενο χωρο δε, στις 200 φορες που περασα απο εκει (Η γυναικα μου μενει Βελγιο) ειναι ζητημα εαν ειδα 2 το πολυ 3 ατομα να στεκονται ορθιοι και να καπνιζουν .
    Ο χρονος που περνας απο μπροστα τους, μεχρι να πας να παραλαβεις τις αποσκευες σου, δεν υπερβενει τα 3 δευτερολεπτα.Θελεις να μου πεις οτι στο σημειο εκεινο υπηρχε τοση τσιγαριλα που αισθανθηκες δυσφορια? Ουτε ΤΟ ΣΕΤΕΡ, το κυνηγοσκυλο, δεν εχει τετοια οσφρηση!!
    3) Ας υποθεσουμε ομως οτι δεχομαι την τελειως extreme αποψη σου οτι ετσι εγινε μεσα στο αεροδρομιο, τι αραγε θα σου συνεβει οταν βγηκες εξω απο αυτο και σε φυσυξε εκεινο το ζωογονο αθηναικο αγερακι που λεγεται Νεφος?
    επεσες (Τ)ανασκελα? Και οταν το αυτοκινητο, η το "λεοφωρειο ο ποθος", η ο "υπερσυβηρικος", σε εβαλε μεσα στην πολη της Αθηνας, αρχισε μηπως η αντιστροφη μετρηση μεσα σου και με οσες δυναμεις σου ειχαν απομεινει, απο τον σοκ που υπεστη ο εαυτος σου, ανεκραξες πριν την λυποθυμια ..."Θεε μου, συγχωρεσε αυτους τους αμαρτωλους Ελληνες με τα τσιγαρα.....ου γαρ οιδασι τι ποιουσιν"??

    Αναγνωριζω το δικαιωμα σου να εισαι αντιθετη στο τσιγαρο , αλλα η περιπετεια που μας λες οτι ειχες μεσα στο αεροδρομιο, μου θυμιζει το θεατρικο εργο του Μολιερου "κατα φαντασιαν ασθενης"











    Octoberon
    19.05.2007, 00:26
    Εσεις Κυριε miliosmelody
    μετα το χριστουλι πιασατε τους πολιτικους?? ωρες ωρες δεν σας καταλαβαινω..
    Και για να εχουμε καλο ρωτημα...ειλικρινα,στη ζωη σας, ειδατε παρα πολλα ελληνοπουλα 12 χρονων να καπνιζουν?? 45 χρονια, νομιζω οτι υπεπεσε στην αντιληψη μου μονο ενα περιστατικο (και οχι ελληνακι), που φυσικα αποτελει εξαιρεση και δεν ειναι ο κανονας.

    Λετε

    "Ιδιαίτερα όταν βλέπω παιδάκια 12χρονα να καπνίζουν παίρνοντας ως παράδειγμα τους μεγαλυτέρους τους, τούς οποίους θεωρούν ως λογικούς και κατά συνέπεια και αυτήν τους την πράξη."

    Αναρωτηθηκατε ποτε, οτι απο αλλους γονεις, τα παιδακια ,παιρνουν ως "λογικη" πραξη τον ξυλοδαρμο της μαμας απο τον μπαμπα,και την επομενη μερα τα ιδια αυτα παιδακια βουλωνουνε το ματι της γιαγιας, γιατι δεν τους εδωσε 2 ευρω να κατεβασουν το τελευταιο ringtone της Σουλας Τουρτα στο κινητο τους?

    μπορω να σας δωσω χιλιαδες τετοια παραδειγματα οπως εσεις δωσατε με τα μικρα παιδακια που καπνιζουν.Οσα παιδακια 12χρονα ειδατε εσεις με τσιγαρο στα χερια αλλα τοσα μαυρισμενα ματια γιαγιαδων ειδα και εγω απο αντιστοιχα παιδακια.
    Ο τοπος οριζεται η Ελλαδα!..... και οχι τριτοκοσμικες χωρες..γιατι εκει εχω δει στην τηλεοραση και παιδακια δολοφονους.

    το δικο μου παθος ειναι να καπνιζω σαν εξατμιση οπως λετε και να παιζω σκακι. Το δικο σας, ειναι να πιστευετε οτι ο χριστουλις σας προστατευει και να γρατζουνατε την κιθαρα σας απο οτι βλεπω στη φωτο.
    Ο καθενας εχει μια αγαπη, ενα παθος,μια τρελλα η μια αυταπατη , που τον γεμιζει.Ναι στο δικαιωμα να μην σε ενοχλω με τον καπνο μου.Οχι στον τροπο που συμπεριφερεσαι στους καπνιστες.Δεν σε τιμαει καθολου ως παιδαγωγο να καταφερεσαι εναντιον μας με εκφρασεις τυπου παραλογοι/ανθρωποεξατμισεις/ψυχοσωματικα ανωμαλοι κλπ κλπ

    Και για να μη ξεχνιομαστε θυμαμαι καλα τι απαντηση ειχες δωσει οταν σε ρωτησα γιατι λες τους καπνιστες ψυχοσωματικα ανωμαλους...ειχες απαντησει, οτι δεν λες εμας ετσι, αλλα ενοεις την πραξη μας ως ψυχοσωματικη ανωμαλια.
    Η καθε πραξη ομως οριζει και τον δημιουργο της..αν μια πραξη θεωρηται ανωμαλη,ανωμαλος ειναι και ο δημιουργος αυτης!!!
    Αν παλι θεωρεις (πραγμα απιθανο για την σενα) οτι γιναμε ανωμαλοι καπνιστες παρα τη θεληση μας (παρασυρθηκαμε,καναμε λαθος στη ζωη μας,φαγαμε το απαγορευμενο μηλο μιας και σου αρεσουνε τα θρησκευτικα) τοτε θα επρεπε η σταση σου απεναντι μας να ειναι ποιο ταπεινη,ποιο ωριμη,ποιο ανθρωπινη, πιο εξυπνη πιο ευελικτη ετσι ωστε να μπορεις να περνας μεσα μας τα δικα σου μυνηματα!!!!





















    miliosmelody
    19.05.2007, 02:08
    Λοιπόν φίλοι μου, για να τελειώνουμε. Το αυτονόητο για νοήμονες και πολιτισμένους ανθρώπους είναι το ότι οι καπνιστές δεν πρέπει να καπνίζουν σε κλειστό δημόσιο χώρο ενώ υπάρχουν μέσα σε αυτόν και μη καπνιστές. Έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό; Δεν νομίζω.
    Όσο για το σύστημα εξαερισμού που αναφέρουν κάποιοι, θα ήθελα να ήξερα εάν σε κάποιον χώρο που δεν διαθέτει τέτοιο σύστημα ή που αυτό δεν λειτουργεί σωστά θα σεβόντουσαν την ελευθερία στην διασκέδαση των άλλων οι καπνιστές ή θα προτιμούσαν να κάνουν το κέφι τους;