ελληνική μουσική
    634 online   ·  210.848 μέλη

    Εσπεράντο-η τεχνητή, διεθνής γλώσσα

    movflower
    15.05.2007, 02:30
    Πρόσφατα άρχισα την εκμάθηση της esperanto.
    ΄
    H Εσπεράντο είναι μια τεχνητή γλώσσα που κατασκευάστηκε το 1887 από τον Λουδοβίκο Λάζαρο Ζαμένχοφ, (τον λεγόμενο Δόκτορα Εσπεράντο - εξ ου και το όνομα) από στοιχεία Ευρωπαϊκών γλωσσών. Σχεδιάστηκε με τρόπο τέτοιο ώστε να είναι εύκολη στην εκμάθηση για Ευρωπαίους ώστε να διευκολύνει την διεθνή Ευρωπαϊκή επικονωνία. Παρ' ότι δεν έχει αναγνωριστεί από διεθνείς φορείς, χρησιμοποιείται στο εμπόριο και τα ταξίδια στην Ευρώπη. Το όνομά της στην ίδια την γλώσσα είναι:

    Εσπεράντο = Internacia Lingvo.

    Είχα λοιπόν την απορία, αν κάποια άλλα παιδιά εδώ στο ΜΗ μας, έχουνε επαφή με τη συγκεκριμένη γλώσσα.
    Και γενικά, ποιά η γνώμη σας για την ύπαρξη μιας τέτοιας τεχνητής, γλώσσας;


    xamogelo-moy
    15.05.2007, 09:38
    Όμως απέτυχε η πρακτική της εσπεράντο και στη συνέχεια την παράτησαν κι όλας ή κάνω λάθος? Πάντως ξεκίνησε ώς μεγάλο εγχείρημα! Είχα ενθουσιαστεί κι εγώ με την ιδέα!!
    Στ΄ αλήθεια, χρησιμοποιείται κάπου σήμερα? Δεν την έχω δεί πουθενά!
    movflower
    15.05.2007, 10:55
    Xamogelomoy, κι εγώ την ίδια εντύπωση είχα ως πριν λίγους μήνες. Όμως από ότι φαίνεται, έχουνε δημιουργηθεί πολλές κοινότητες ανά το παγκόσμιο.
    Στο διαδύχτιο, κυκλοφοράνε πολλές ιστοσελίδες για την προώθηση της. Υπάρχουνε επίσης ηλεκτρονικά λεξικά και μεταφραστές, που με ξάφνιασαν.

    Η ελληνική ιστοσελίδα www.esperanto.gr προσφέρει αρκετές πληροφορίες, καθώς και μεθόδους εκμάθησης.


    Ως απάντηση σου, για το αν βρίσκεται σε χρήση,παραθέτω εδώ, κάποια στατιστικά που πέτυχα στην αγγλόγλωσση Βικιπαιδεία:

    "The Finnish linguist Jouko Lindstedt, an expert on native-born Esperanto speakers, presented the following scheme[6] to show the overall proportions of language capabilities within the Esperanto community:

    1,000 have Esperanto as their native language
    10,000 speak it fluently
    100,000 can use it actively
    1,000,000 understand a large amount passively
    10,000,000 have studied it to some extent at some time.
    In the absence of Dr. Culbert's detailed sampling data, or any other census data, it is impossible to state the number of speakers with certainty. Few observers, probably, would challenge the following statement from the website of the World Esperanto Association:

    Numbers of textbooks sold and membership of local societies put the number of people with some knowledge of the language in the hundreds of thousands and possibly millions."




    gogere17
    15.05.2007, 11:22
    εγω πρωτη φορα ακουω αυτη τη γλωσσα........
    για πειτε λεπτομεριες μ'ενδιαφερει........
    movflower
    15.05.2007, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 15-05-2007 στις 11:22 έγραψε...

    εγω πρωτη φορα ακουω αυτη τη γλωσσα........
    για πειτε λεπτομεριες μ'ενδιαφερει........



    νομίζω καλύτερα να κοιτάξεις εδώ: www.esperanto.gr
    gogere17
    15.05.2007, 12:26
    movflower με αυτο το προγραμμα που παρεχεται κανεις μαθηματα??????
    movflower
    15.05.2007, 13:14
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 15-05-2007 στις 12:26 έγραψε...

    movflower με αυτο το προγραμμα που παρεχεται κανεις μαθηματα??????



    gogere17 μου, μπορείς να επαναλάβεις σε παρακαλώ;δεν κατάλαβα την ερώτηση σου ...
    gogere17
    15.05.2007, 13:35
    στο λινκ της σελιδας που εγραψες λεει για ενα προγραμμα που αποτελειται απο 12 νομιζω μαθηματα και στο τελος γραφεις και ενα διαγωνισμα.......αυτο χρησιμοποιεις?
    vero
    15.05.2007, 13:37
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 15-05-2007 στις 09:38 έγραψε...

    Όμως απέτυχε η πρακτική της εσπεράντο και στη συνέχεια την παράτησαν κι όλας ή κάνω λάθος? Πάντως ξεκίνησε ώς μεγάλο εγχείρημα! Είχα ενθουσιαστεί κι εγώ με την ιδέα!!
    Στ΄ αλήθεια, χρησιμοποιείται κάπου σήμερα? Δεν την έχω δεί πουθενά!



    kai egw authn thn entipwsh eixa.... etsi ki alliws einai ligoi opou thn gnwrizoun alla tha exei endiaferon na thn mathoume....
    gogere17
    15.05.2007, 13:41
    εγω παντως την βρισκω πανευκολη γλωσσα και προτιμαω να ειναι αυτη ηδιεθνης γλωσσα απο τα αγγλικα,οχι οτι δεν μου αρεσουν απλα δεν χωνευω τους αγγλους!
    mmmyrto
    15.05.2007, 22:40
    Μπορώ να πω ότι δεν έχω ξανακούσει για αυτήν τη γλώσσα και αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Ωστόσο πιστεύω ότι μια γλώσσα δεν μπορεί να γεννηθεί έτσι ξαφνικά από το πουθενά κι να αρχίσει να χρησιμοποιείται ευρέως.

    Ο Κοραής, όταν τσακονώντουσαν για το αν θα λένε ψάρι ή ιχθύ είχε προσπαθήσει να βρει τη χρυσή τομή. Έτσι μίλησε για το οψάριον και δημιούργησε μια καινούρια γλώσσα.. Τελικά όμως απέτυχε παταγοδώς γιατί μια γλώσσα δεν φτιάχνεται κι έτσι σήμερα λέμε ψάρι...
    movflower
    16.05.2007, 00:11
    mmmyrto, ίσως και να έχεις δίκαιο. Και απόδειξη ότι στα περισσότερα από εκατό χρόνια της επινόησης αυτής, τη μιλάνε άπταιστα μόνο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες.
    Όμως, υπάρχουνε ήδη 1000 άτομα που την έχουνε ως μητρική γλώσσα, και αυτό σημαίνει πως πιθανότατα, στην επόμενη γενιά η εσπεράντο θα θεωρείται μη τεχνητή.

    Και ας μην ξεχνάμε και τα Αφρικαανς. Τεχνητή γλώσσα βασισμένη στην παλιά Ολλανδική γλώσσα και τώρα μια από τις επίσημες γλώσσες της Νότιας Αφρικής. Οι εκτιμήσεις αναφέρουν πως είναι η μητρική γλώσσα για 6 εκατομμύρια και η δεύτερη γλώσσα για 10 εκατομμύρια ανθρώπους.

    movflower
    16.05.2007, 00:18
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 15-05-2007 στις 13:35 έγραψε...

    στο λινκ της σελιδας που εγραψες λεει για ενα προγραμμα που αποτελειται απο 12 νομιζω μαθηματα και στο τελος γραφεις και ενα διαγωνισμα.......αυτο χρησιμοποιεις?



    Ναι, υπάρχουνε αυτά τα μαθήματα, όμως εγώ το κάνω με βιβλίο. Αν έχεις καλή γνώση αγγλικών, ίσως να προτιμούσες μια από τις αγγλόωνες ιστοσελίδες.
    Καλύτερα να μπεις στην Wikipedia και να βρεις τις ιστοσελίδες εκεί, στο λήμμα esperanto. ώστε να διαλέξεις και όποια ταιριάζει καλύτερα σε σένα.

    gogere17
    16.05.2007, 09:57
    μπορει να επιχειρισω να μαθω μετα της εξετασεις........{ολα για καλο ειναι}
    gialina_giannina
    16.05.2007, 10:22
    movflower, πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα αυτό για την esperanto. Κι εγώ δεν την είχα ξανακούσει αυτήν τη γλώσσα και θα με ενδιέφερε πολύ να τη μάθω. Όλες οι πληροφορίες που έχεις παραθέσει είναι πολύ χρήσιμες και μου φαίνεται ότι θα αρχίζω να το ψάχνω καλύτερα το θέμα…

    athanasp
    16.05.2007, 10:24
    Καλή μέθοδος Esperanto υπάρχει και στο: Esperanto

    Άλλη γλώσσα του στυλ Esperanto είναι και η Unilingua (ή Mirad), που θεωρείται πιο εύκολη από την Esperanto. Βλ. Unilingua
    gogere17
    16.05.2007, 10:46
    θα παρουμε σβαρνα ολες τις τεχνητες γλωσσες για να δουμε ποια θα μας κατσει??????εχω ανακαλυψη και μια αλλη γλωσσα οι οποια ονομαζεται gogerato και μπορειτε να παρετε πληροφοριες αμα επισκεφθειτε το προφιλ μου......
    stipiothliptis
    16.05.2007, 13:07
    Επισκέφθηκα την ελληνική ιστοσελίδα για την Esperanto.
    Ομολογώ πως με το που διάβασα την παρακάτω πρόταση (την οποία παραθέτω ακριβώς όπως υπάρχει στην εν λόγω σελίδα) κάτι δεν μου πήγε καλά.
    Κι όταν κάτι δεν πάει καλά από την βάση του πράγματος, προβληματίζομαι ιδιαίτερα.

    Εσπεράντο είναι η τεχνητή γλώσσα που δημιουργήθηκε το 1887 και προτάθηκε ως ουδέτερη, βοηθητική διεθνής γλώσσα πάνω στην οποία όλοι οι λαοί θα μπορούσαν να χτίσουν έναν κόσμο πιο ειρηνικό, χωρίς το γλωσσικό επεκτατισμό που κυριαρχεί ακόμη και στις μέρες μας.

    Δηλαδή με τη χρήση της esperanto-και της κάθε esperanto θα μπορούσαμε να χτίσουμε έναν κόσμο πιο ειρηνικό?
    Ή μήπως ο γλωσσικός επεκτατισμός ( ο οποίος όσο πάει και φθίνει-κάτι που προσωπικά με στεναχωρεί) είναι μεμπτό ή αρνητικό??
    Eπίσης, επιχειρήματα του τύπου: θα ήθελα να την μάθω γιατί δεν γουστάρω τα αγγλικά και τους Άγγλους δεν ξέρω πόσο βάσιμα είναι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την esperanto όπως και με οποιαδήποτε άλλη τεχνητή γλώσσα, (και με χαρά θα έμπαινα στην διαδικασία γνωριμίας μου με αυτήν) αρκεί να καταλάβω και να πεισθώ για την χρησιμότητα και την αποτελεσματικότητά της.

    renabill
    27.05.2007, 02:22
    Από περιέργεια και μόνο τηα μπώ στο site.Αλλά όχι και να τη μάθω.ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Είμαστε ο μόνος ευρωπαϊκός λαός που έχει μανία με τις ξένες γλώσσες και κομπλεξισμό.Ας μάθουμε τη γλώσσα μας και μετά βλέπουμε.
    renabill
    27.05.2007, 02:24
    Από περιέργεια και μόνο τηα μπώ στο site.Αλλά όχι και να τη μάθω.ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Είμαστε ο μόνος ευρωπαϊκός λαός που έχει μανία με τις ξένες γλώσσες και κομπλεξισμό.Ας μάθουμε τη γλώσσα μας και μετά βλέπουμε.