ελληνική μουσική
192 online   ·  206.162 μέλη

Εσπεράντο-η τεχνητή, διεθνής γλώσσα

movflower
MusicHeaven Guru
Chat
27.05.2007, 19:27
Παράθεση:

Το μέλος renabill στις 27-05-2007 στις 02:24 έγραψε...

Από περιέργεια και μόνο τηα μπώ στο site.Αλλά όχι και να τη μάθω.ΕΛΕΟΣ!!!!!

Είμαστε ο μόνος ευρωπαϊκός λαός που έχει μανία με τις ξένες γλώσσες και κομπλεξισμό.Ας μάθουμε τη γλώσσα μας και μετά βλέπουμε.

ήρεμα!

Όποιος θέλει τη μαθαίνει, δεν θα μας πάρουνε και από το λαιμό! :)))))
Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν είμαστε ο μόνος λαός που έχει μανία με τις ξένες γλώσσες. Στην κεντρική Ευρώπη, ο μέσος πολίτης, γνωριζει τουλάχιστον 2 ξένες γλώσσες.

:))))))))
movflower
MusicHeaven Guru
Chat
27.05.2007, 19:31
Παράθεση:

Το μέλος stipiothliptis στις 16-05-2007 στις 13:07 έγραψε...

Επισκέφθηκα την ελληνική ιστοσελίδα για την Esperanto.
Ομολογώ πως με το που διάβασα την παρακάτω πρόταση (την οποία παραθέτω ακριβώς όπως υπάρχει στην εν λόγω σελίδα) κάτι δεν μου πήγε καλά.
Κι όταν κάτι δεν πάει καλά από την βάση του πράγματος, προβληματίζομαι ιδιαίτερα.

Εσπεράντο είναι η τεχνητή γλώσσα που δημιουργήθηκε το 1887 και προτάθηκε ως ουδέτερη, βοηθητική διεθνής γλώσσα πάνω στην οποία όλοι οι λαοί θα μπορούσαν να χτίσουν έναν κόσμο πιο ειρηνικό, χωρίς το γλωσσικό επεκτατισμό που κυριαρχεί ακόμη και στις μέρες μας.

Δηλαδή με τη χρήση της esperanto-και της κάθε esperanto θα μπορούσαμε να χτίσουμε έναν κόσμο πιο ειρηνικό?
Ή μήπως ο γλωσσικός επεκτατισμός ( ο οποίος όσο πάει και φθίνει-κάτι που προσωπικά με στεναχωρεί) είναι μεμπτό ή αρνητικό??
Eπίσης, επιχειρήματα του τύπου: θα ήθελα να την μάθω γιατί δεν γουστάρω τα αγγλικά και τους Άγγλους δεν ξέρω πόσο βάσιμα είναι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την esperanto όπως και με οποιαδήποτε άλλη τεχνητή γλώσσα, (και με χαρά θα έμπαινα στην διαδικασία γνωριμίας μου με αυτήν) αρκεί να καταλάβω και να πεισθώ για την χρησιμότητα και την αποτελεσματικότητά της.

Έχεις δίκαιο σε πολλά σημεία.
Όμως θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις καλύτερα την έννοια "γλωσσικός επεκτατισμός". Να γίνεις, ίσως, πιο συγκεκριμένος.
Ο κόσμος δεν γίνεται πιο ειρηνικός με τη χρήση μιας παγκόσμιας γλώσσας. Αυτό, εξάλλου, δεν υπήρχε και στην προ-Βαβέλ εποχή;
Πιστεύω άλλωστε πως η μόνη παγκόσμια γλώσσα είναι η αγάπη και αυτή δεν μιλιέται με την μυϊκή γλώσσα.

stipiothliptis
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
28.05.2007, 17:04
Παράθεση:

Το μέλος movflower στις 27-05-2007 στις 19:31 έγραψε...
Όμως θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις καλύτερα την έννοια "γλωσσικός επεκτατισμός". Να γίνεις, ίσως, πιο συγκεκριμένος.

Τα περί γλωσσικού επεκτατισμού αναφέρονται στη σελίδα www.esperanto.gr και μάλιστα η αναφορά γίνεται ως σαν να πρόκειται για κάτι αρνητικό. Εκεί ήταν και η δική μου ένσταση και γι’ αυτό αναφέρθηκα σε αυτό μιας κι εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου μα καθόλου αρνητικό! Μακάρι να μπορούσαν και οι κύριοι συντάκτες του εν λόγω κειμένου να μας εξηγούσαν λίγο καλύτερα και να επιχειραμοτολογούσαν λίγο πιο σοβαρά σε απόψεις τέτοιου τύπου. Αλήθεια, αυτοί που έχουν την σελίδα σου έχουν γίνει πιο σαφείς κα πιο συγκεκριμένοι?
Μιας και ζητάς από εμένα να γίνω πιο συγκεκριμένη, κρίνω πολύ χρήσιμο να σου παραθέσω δυο αποσπάσματα από μια περσινή ομιλία του πρύτανη Πανεπιστημίου Αθηνών Γ. Μπαμπινιώτη, τα οποία και ασπάζομαι πλήρως.

"...Το αν έχουν μέλλον ή όχι οι γλώσσες μας, με τη γενική έννοια που δώσαμε πιο πάνω, εξαρτάται από την εγρήγορση ή τον εφησυχασμό τον δικό μας, αν είμαστε δηλαδή διατεθειμένοι ή όχι να αναλάβουμε έναν αγώνα ενημέρωσης τής Κοινής Γνώμης και να πείσουμε για την ανάγκη να διαφυλαχθούν οι γλώσσες που κινδυνεύουν. Σημείο εκκίνησης πρέπει να είναι πάντα η ουσία και οι πραγματικές διαστάσεις τής γλώσσας, κάθε ανθρώπινης γλώσσας. H ουσία, λοιπόν, είναι ότι η γλώσσα είναι ο τρόπος που βλέπει, οργανώνει, ταξινομεί και εκφράζει τον κόσμο μας κάθε λαός. Αρα, η γλώσσα δεν είναι ένα απλό εργαλείο («εργαλειακή αντίληψη»), αλλά ένα σημαντικό οντολογικό γεγονός: γεγονός ιστορικό, πολιτισμικό, αξιακό, οικολογικό, είναι όρος ταυτότητας (εθνικής και ατομικής) και ποιότητας σκέψεως. Ο γλωσσικός μονισμός μιας εργαλειακής αντίληψης υποβαθμίζει τραγικά τη σημασία τής γλώσσας.

Ο «γλωσσικός επεκτατισμός» οφείλεται σε μια στρεβλωτική για τα πνευματικά-αξιακά γεγονότα αντίληψη περί ομοιογενοποίησης τής γλώσσας, που οδηγεί στη στυγνή προσπάθεια αφομοίωσης τής ασθενούς από την ισχυρότερη γλώσσα και σε μια «ύβριν» προς την καθιερωμένη φυσική ποικιλία των γλωσσών. H αντίληψη αυτή στοιχεί προς μια αγοραία σύλληψη τής γλώσσας, που θεωρεί κυρίαρχο παράγοντα «την αγορά των γλωσσών» (ποια «πουλάει» περισσότερο), χωρίς να αντιλαμβάνεται σε ποια ιστορική - αξιακή παραβίαση και σε ποια ισοπέδωση οδηγεί αυτή η άποψη. Γενικά σ' έναν τέτοιο αγώνα αυτό που πρέπει να συνειδητοποιηθεί είναι να μη γίνουμε συνένοχοι στη γλωσσοκτονία που πάει να επιβληθεί είτε μέσω τής μονοκρατορίας μίας γλώσσας, είτε με την ανοχή - και συν-ενοχή μας - όταν στέκουμε απαθείς παρατηρητές στην καταπάτηση των γλωσσικών δικαιωμάτων μικρότερων ομάδων, που έτσι σύρονται αναπόδραστα στη μονογλωσσία τής κυρίαρχης γλώσσας («επίσημης» - «κοινής» - «γλώσσας εμπορικών συναλλαγών» - γλώσσας κύρους κ.τ.ό.). Τέτοια φαινόμενα πρέπει να αποτραπούν και τη θέση τής αθέλητης έστω γλωσσοκτονίας πρέπει να πάρουν η καταγραφή, μελέτη, περιγραφή και διάσωση των απειλουμένων γλωσσών ή των ασθενέστερων ή των συρρικνουμένων κ.λπ., γενικά των καταπιεζομένων γλωσσών..."

Παράθεση:

Ο κόσμος δεν γίνεται πιο ειρηνικός με τη χρήση μιας παγκόσμιας γλώσσας. Αυτό, εξάλλου, δεν υπήρχε και στην προ-Βαβέλ εποχή;
Πιστεύω άλλωστε πως η μόνη παγκόσμια γλώσσα είναι η αγάπη και αυτή δεν μιλιέται με την μυϊκή γλώσσα.

…movflower, στο πρώτο post μου αναφέρομαι σε κάποια πράγματα τα οποία διάβασα στην εν λόγω ιστοσελίδα. Δεν επρόκειτο για δικές μου απόψεις. Αυτό, γιατί νομίζω πως κάπου μπερδεύτηκες, γι’ αυτό και οι αναφορές σου στη Βαβέλ.

Ελπίζω τουλάχιστον τώρα να έγινα σαφής.
Φιλικά,
Βάγια

stipiothliptis
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
28.05.2007, 17:11
Παράθεση:

Το μέλος mnk στις 22-05-2007 στις 00:43 έγραψε...
E, καλα τωρα, ειναι μια απο τις πρωτες προσπαθειες ....διεθνοποιησης να το πω; παγκοσμιοποιησης να το πω;
Δε φταιει το μαχαιρι για το φονο αλλα αυτος που το κραταει.

......

Τι ακριβως εννοεις μ'αυτο; Γιατι σε στεναχωρει ;

mnk, εαν μετά την απάντησή μου στο μέλος movflower εξακολουθείς και έχεις απορίες ως προς αυτά που πιστεύω και που έγραψα,
πολύ ευχαρίστως να το συνεχίσουμε
Επίσης, για να μην παρεξηγούμαστε, απ' ότι είδες εγώ δεν έμπλεξα καθόλου όρους όπως παγκοσμιοποίηση ή διεθνοποίηση γιατί φοβάμαι πως θα πάει αλλού η βαλίτσα...και θα κάνουμε το θέμα μπάχαλο...
stipiothliptis
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
28.05.2007, 21:00
Αγαπητή Μαρία,
ειλικρινά στο λέω, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες να αναλύσω το τι εξυπονοούν οι κύριοι αυτοί! Ο νοών νοείτω κι ο Θεός κι η ψυχή τους…
Ο σκοπός μπορεί να ήταν ευγενής. Μπορεί να εξακολουθεί να είναι ευγενής έτσι όπως τον εκλαμβάνει το μέλος movflower για παράδειγμα. Θα ήθελα όμως πιο σοβαρά επιχειρήματα όταν μπαίνω να βρω πληροφορίες στην σελίδα αυτή. Όσο για τον όρο «επεκτατισμό» νομίζω πως τον χρησιμοποιώ όπως του πρέπει...
Και εξακολουθώ-επέτρεψε μου-να επιμένω.

Σχετικά με το stipiothliptis ή Στιπιοθλίπτης (δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα νικ νειμ στα ελληνικά)…πες μου ότι ξέρεις την σημασία του να τρελαθώ!!!!
Μου έχει δημιουργήσει θέμα ξέρεις. Όλοι για άντρα με περνάνε…

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
28.05.2007, 21:30
Ο στυπιοθλίπτης είναι η κοινώς λεγόμενη "τσιμούχα",ήτοι δακτύλιος στεγανοποίησης που χρησιμοποιείται σέ αντλίες καί άλλες μηχανές.

Τώρα όσον αφορά την esperanto,καί την κάθε τεχνητή γλώσσα,η άποψή μου είναι οτι γιά να είναι πραγματικά χρήσιμη δέν θα πρέπει να περιλαμβάνη μόνο το λεξιλόγιο τής καθημερινής ανθρώπινης επικοινωνίας αλλά και τίς διάφορες ορολογίες (τεχνικές-επιστημονικές κλπ) που συναντάμε σέ κάθε άλλη,μή τεχνητή γλώσσα.

Καί θα πρέπη οι ορολογίες αυτές να είναι λειτουργικές,δηλαδή να είναι αποτελεσματικές γιά τον σκοπό που πρόκειται να εξυπηρετήσουν.

Σέ κάποιες περιπτώσεις όμως φοβάμαι οτι αυτό δέν θα ισχύη.

Γιά νά δώσω ένα παράδειγμα:στην αεροπορία έχει καθιερωθεί ώς διεθνής γλώσσα η αγγλική όχι μόνο επειδή οι Αμερικανοί (που είναι αγγλόφωνοι) ανέπτυξαν τίς διάφορες σχετικές διαδικασίες,πρότυπα κλπ αλλά κυρίως επειδή στην αγγλική γλώσσα η ορολογία τής αεροπλοϊας περιλαμβάνει πολλές ΜΟΝΟΣΥΛΛΑΒΕΣ ή ΔΙΣΥΛΛΑΒΕΣ λέξεις,πράγμα που συνεπάγεται εξοικονόμηση χρόνου κατά την εκφορά τους-καί ο χρόνος είναι κρίσμος σέ ένα περιβάλλον που μετακινείται μέ υψηλές ταχύτητες,όπως είναι το αεροπλάνο.

Αν,λοιπόν,φανταστούμε οτι καθιερώνεται σάν διεθνής γλώσσα (καί) στην αεροπορία η εσπεράντο,θα πρέπη και οι λέξεις της εκείνες που αντιστοιχούν στους διάφορους αεροπορικούς όρους στά αγγλικά να είναι επίσης μονοσύλλαβες ή δισύλλαβες.Διαφορετικά δέν έχει νόημα να καθιερωθή αυτή η γλώσσα έναντι π.χ. τής ελληνικής ή τής γερμανικής (στίς οποίες η σχετική ορολογία περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο πολυσύλλαβες λέξεις).
movflower
MusicHeaven Guru
Chat
28.05.2007, 22:16
Παράθεση:

Το μέλος stipiothliptis στις 28-05-2007 στις 17:04 έγραψε...

Παράθεση:

Τα περί γλωσσικού επεκτατισμού αναφέρονται στη σελίδα www.esperanto.gr και μάλιστα η αναφορά γίνεται ως σαν να πρόκειται για κάτι αρνητικό. Εκεί ήταν και η δική μου ένσταση και γι’ αυτό αναφέρθηκα σε αυτό μιας κι εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου μα καθόλου αρνητικό! Μακάρι να μπορούσαν και οι κύριοι συντάκτες του εν λόγω κειμένου να μας εξηγούσαν λίγο καλύτερα και να επιχειραμοτολογούσαν λίγο πιο σοβαρά σε απόψεις τέτοιου τύπου. Αλήθεια, αυτοί που έχουν την σελίδα σου έχουν γίνει πιο σαφείς κα πιο συγκεκριμένοι?
Μιας και ζητάς από εμένα να γίνω πιο συγκεκριμένη, κρίνω πολύ χρήσιμο να σου παραθέσω δυο αποσπάσματα από μια περσινή ομιλία του πρύτανη Πανεπιστημίου Αθηνών Γ. Μπαμπινιώτη, τα οποία και ασπάζομαι πλήρως.

"...Το αν έχουν μέλλον ή όχι οι γλώσσες μας, με τη γενική έννοια που δώσαμε πιο πάνω, εξαρτάται από την εγρήγορση ή τον εφησυχασμό τον δικό μας, αν είμαστε δηλαδή διατεθειμένοι ή όχι να αναλάβουμε έναν αγώνα ενημέρωσης τής Κοινής Γνώμης και να πείσουμε για την ανάγκη να διαφυλαχθούν οι γλώσσες που κινδυνεύουν. Σημείο εκκίνησης πρέπει να είναι πάντα η ουσία και οι πραγματικές διαστάσεις τής γλώσσας, κάθε ανθρώπινης γλώσσας. H ουσία, λοιπόν, είναι ότι η γλώσσα είναι ο τρόπος που βλέπει, οργανώνει, ταξινομεί και εκφράζει τον κόσμο μας κάθε λαός. Αρα, η γλώσσα δεν είναι ένα απλό εργαλείο («εργαλειακή αντίληψη»), αλλά ένα σημαντικό οντολογικό γεγονός: γεγονός ιστορικό, πολιτισμικό, αξιακό, οικολογικό, είναι όρος ταυτότητας (εθνικής και ατομικής) και ποιότητας σκέψεως. Ο γλωσσικός μονισμός μιας εργαλειακής αντίληψης υποβαθμίζει τραγικά τη σημασία τής γλώσσας.

Ο «γλωσσικός επεκτατισμός» οφείλεται σε μια στρεβλωτική για τα πνευματικά-αξιακά γεγονότα αντίληψη περί ομοιογενοποίησης τής γλώσσας, που οδηγεί στη στυγνή προσπάθεια αφομοίωσης τής ασθενούς από την ισχυρότερη γλώσσα και σε μια «ύβριν» προς την καθιερωμένη φυσική ποικιλία των γλωσσών. H αντίληψη αυτή στοιχεί προς μια αγοραία σύλληψη τής γλώσσας, που θεωρεί κυρίαρχο παράγοντα «την αγορά των γλωσσών» (ποια «πουλάει» περισσότερο), χωρίς να αντιλαμβάνεται σε ποια ιστορική - αξιακή παραβίαση και σε ποια ισοπέδωση οδηγεί αυτή η άποψη. Γενικά σ' έναν τέτοιο αγώνα αυτό που πρέπει να συνειδητοποιηθεί είναι να μη γίνουμε συνένοχοι στη γλωσσοκτονία που πάει να επιβληθεί είτε μέσω τής μονοκρατορίας μίας γλώσσας, είτε με την ανοχή - και συν-ενοχή μας - όταν στέκουμε απαθείς παρατηρητές στην καταπάτηση των γλωσσικών δικαιωμάτων μικρότερων ομάδων, που έτσι σύρονται αναπόδραστα στη μονογλωσσία τής κυρίαρχης γλώσσας («επίσημης» - «κοινής» - «γλώσσας εμπορικών συναλλαγών» - γλώσσας κύρους κ.τ.ό.). Τέτοια φαινόμενα πρέπει να αποτραπούν και τη θέση τής αθέλητης έστω γλωσσοκτονίας πρέπει να πάρουν η καταγραφή, μελέτη, περιγραφή και διάσωση των απειλουμένων γλωσσών ή των ασθενέστερων ή των συρρικνουμένων κ.λπ., γενικά των καταπιεζομένων γλωσσών..."

Παράθεση:

…movflower, στο πρώτο post μου αναφέρομαι σε κάποια πράγματα τα οποία διάβασα στην εν λόγω ιστοσελίδα. Δεν επρόκειτο για δικές μου απόψεις. Αυτό, γιατί νομίζω πως κάπου μπερδεύτηκες, γι’ αυτό και οι αναφορές σου στη Βαβέλ.

Ελπίζω τουλάχιστον τώρα να έγινα σαφής.
Φιλικά,
Βάγια

Θα αρχίσω από το τελευταίο σου σημείο. Δεν μπερδεύτηκα καθόλου, και η αναφορά μου στην προ-Βαβέλ εποχή δεν είναι καθόλου τυχαία. Δεν πειράζει όμως.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν διάβασα τη συγκεκριμένη σελίδα, που έδωσα στον gogere,την θεωρώ όμως καλή για πρώτη επαφή με την συγκεκριμένη γλώσσα. Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει η φιλοσοφία των οπαδών της Εσπεράντο αλλά προτιμώ να καταπιαστώ με την ουσία, που είναι η εκμάθηση της. Ακριβώς όπως με οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.
Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να αφήσω τη μητρική μου γλώσσα για χάρη καμιάς άλλης, αρχέγονης ή πρόσφατα δημιουργημένης γλώσσας.

Το κείμενο του κου Μπαμπινιώτη μου είναι γνωστό και το βρίσκω στο μεγαλύτερο του μέρος, σωστό. Η ελληνική δεν πρέπει να φοβάται από τις ξένες γλώσσες, αλλά από εμάς τους ιδίους, που αντί να δημιουργούμε νέες, απλές έστω λέξεις, ειδικά στον χώρο της επιστήμης και του εμπορίου, δανειζόμστε και ελληνοποιούμε ξένες λέξεις. Τα αποτελέσματα είναι λέξεις εκτρώματα από κάθε άποψη. Γλωσσολογική, εννοιολογική αλλά και αισθητική.

Όμως αυτό δεν είναι επιχείρημα για να αποφύγουμε μια διεθνή γλώσσα, τεχνητή και μη. Όπως εσύ ανέφερες ότι οι κύριοι διαφημιστές της Εσπεράντο χρειάζονται καλύτερα επιχειρήματα, για να σε πείσουν, έτσι κι εγώ ζητώ ένα καλό λόγο γιατί δεν πρέπει να μάθω την οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.
Εγώ πάντως, επιμένω Καζαντζακικά όσο μπορώ.
Φιλιά!

Αλήθεια το ψευδώνυμο σου είναι ενδιαφέρον. Είναι ένα δαχτύλιος σε μηχανές και αντλίες νομίζω. Αλλά όπως το διαβάζω μου βγαίνει σαν στίψη της θλόψης.
Τεσπα....

stipiothliptis
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
29.05.2007, 10:46
Παράθεση:

Το μέλος movflower στις 28-05-2007 στις 22:16 έγραψε...
Για να είμαι ειλικρινής, δεν διάβασα τη συγκεκριμένη σελίδα, που έδωσα στον gogere,την θεωρώ όμως καλή για πρώτη επαφή με την συγκεκριμένη γλώσσα.

Πρότεινες μια σελίδα για ενημέρωση ενώ δεν την είχες διαβάσει? Και πως την θεωρείς καλή? Με συγχωρείς για την παρατήρηση αλλά το σχήμα είναι λίγο οξύμωρο…

Παράθεση:

Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει η φιλοσοφία των οπαδών της Εσπεράντο αλλά προτιμώ να καταπιαστώ με την ουσία, που είναι η εκμάθηση της. Ακριβώς όπως με οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.

Το συγκεκριμένο θέμα το άνοιξες εσύ και ήταν αναμενόμενο να περιμένεις σχόλια… Σωστά? Μίλησες για μια γλώσσα η οποία σχεδιάστηκε έτσι ώστε να είναι εύκολη στην εκμάθηση για Ευρωπαίους ώστε να διευκολύνει την διεθνή Ευρωπαϊκή επικοινωνία. Έδωσες ένα λινκ:
«Η ελληνική ιστοσελίδα www.esperanto.gr προσφέρει αρκετές πληροφορίες, καθώς και μεθόδους εκμάθησης» κτλ. Ακόμα λοιπόν κι αν δεν σε ενδιαφέρει η φιλοσοφία των οπαδών της esperanto, εμείς οι υπόλοιποι σχηματίσαμε (εάν δεν είχαμε από πριν) κάποια γνώμη την οποία και αναφέρουμε στο θεμα σου αυτό. Και να σου πω και το άλλο. Το πρώτο που ψάχνει κανείς όταν έχει να κάνει με κάτι καινούργιο είναι να μάθει γι’ αυτό. Κι εγώ προσωπικά που δεν ήξερα, έμαθα κάποια πράγματα από την σελίδα που πρότεινες. Πιθανών εάν άκουγα την γλώσσα να μιλιέται, να μου άρεσε η χροιά της πχ…και να είχα να κάνω σχόλια και ως προς αυτό! Για την ώρα όμως μόνο για την φιλοσοφία της αναγκαιότητας της χρήσης της μπορώ να μιλάω…

Παράθεση:

Όμως αυτό δεν είναι επιχείρημα για να αποφύγουμε μια διεθνή γλώσσα, τεχνητή και μη. Όπως εσύ ανέφερες ότι οι κύριοι διαφημιστές της Εσπεράντο χρειάζονται καλύτερα επιχειρήματα, για να σε πείσουν, έτσι κι εγώ ζητώ ένα καλό λόγο γιατί δεν πρέπει να μάθω την οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.

Χμ…όχι. Καλό λόγο να μην μάθεις εσύ esperanto δεν έχω! Άλλωστε σε κανένα προηγούμενο ποστ μου δεν είπα να μην…κτλ. Αντιθέτως! Ωστόσο για τον εαυτό, ναι, έχω λόγω (αναφέρθηκα σε αυτό προηγουμένως) να μην ενδιαφέρομαι…

ΥΓ. Όσο για το ψευδώνυμό μου…ήταν ένα πρωι στη τότε δουλειά μου πριν αρκετά χρόνια, όπου μη έχοντας κάτι άλλο να κάνω (και έχοντας παράλληλα βέβαια στο μυαλό μου να βρω κάποια στιγμή ένα ψευδώνυμο για την εγγραφή μου στο ΜΗ) άρχισα να διαβάζω ένα βιβλίο μηχανολογίας. Ετσι και προέκυψε το συγκεκριμένο μιας και δεν σας κρύβω πως με γοήτευσε η χρήση του εν λόγω εξαρτήματος να το πω?? Αποφάσισα λοιπόν να ονομαστώ stipiothliptis και να έχω κάθε τρεις και λίγο να κάνω με αναφορές του τύπου «Αγαπητέ», «Ακου να δεις φιλαράκι», «Γεια χαρά φίλε», «…(σε ένα θέμα περι περιποίησης νυχιών για κλασική κιθάρα)… αυτά τα λες γιατί τα νύχια σου είναι πιο σκληρά κι ανθεκτικά από τα νύχια μιας γυναίκας». Μήπως τελικά να το άλλαζα και να το έκανα Τσιμούχα??

Αντε!
Καλή εβδομάδα να έχουμε (μιας και σήμερα ξεκίνησε για πολλούς)

movflower
MusicHeaven Guru
Chat
29.05.2007, 18:40
Παράθεση:

Το μέλος mnk στις 28-05-2007 στις 23:32 έγραψε...

Παράθεση:

1) Γιατι τσιτωνεις? Κουβεντα κανουμε. Δε νομιζω να σε υποτιμησε κανενας επειδη μαθαινεις Εσπεραντο. Αντιθετα ανοιξες ενα πολυ-πολυ ενδιαφερον θεμα. Εγω προσωπικα βλεπω ενα νεο ανθρωπο με ιδανικα που προσπαθει να τα κανει πραξη. Μπορει ομως να εχω καπως διαφορετικες αποψεις.

2) Ενστάσεις....

Παράθεση:

..... η αναφορά μου στην προ-Βαβέλ εποχή δεν είναι καθόλου τυχαία.

Εννοεις οτι στη προβαβελ εποχη τα πραγματα ηταν καλλιτερα επειδη υπηρχε μια γλωσσα? ΧΧΧΧμμμμμμ... Για σκεψου, η επαρση των προβαβελ ανθρωπων δεν αναγκασε το Θεο να διασκορπισει τις γλωσσες? Η ομογλωσσια δεν τους εδωσε τη δυναμη να διαπραξουν την υβρη?
Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuhrer".
Ένα Έθνος, Ένα Ράιχ, Ένας Φύρερ.
Adolf Hitler
Και μια γλωσσα ισως??

Παράθεση:
................Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει η φιλοσοφία των οπαδών της Εσπεράντο

Διαφωνω εδω. Θα επρεπε να σε ενδιαφερει το κινητρο, πισω απ καθε movement που ενστερνιζεσαι, για να μην ανακαλυψεις καποτε οτι δουλεψες για τον εχθρο σου. Το εχω παθει κι απο τοτε τα ξεσκαλιζω ολα σε πολυυυυυ μεγαλο βαθος.

Παράθεση:

Όμως αυτό δεν είναι επιχείρημα για να αποφύγουμε μια διεθνή γλώσσα, τεχνητή και μη. ....... ένα καλό λόγο γιατί δεν πρέπει να μάθω την οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.

Το να μαθεις μια οποιαδηποτε υπαρκτη γλωσσα π.χ. Σουαχιλι, Καντονεζικα, Σανσκριτικα... σαφως και οφελει, (το ανεπτυξα πριν, να μην επαναλλαμβανομαι).
Το να μαθαινει κανεις τεχνητη γλωσσα αντιθετα πιστευω οτι βλαπτει, γιατι πρεπει κανεις να προσαρμοσει τη σκεψη του στις διαδικασιες σκεψης οχι ενος λαου, αλλα ενος ατομου η εστω μιας μικρης ομαδας.

Παντα με εκτιμηση...

:)))))) δεν έχω τσιτώσει, ίσα ίσα, χαίρομαι που υπάρχει τέτοια συζήτηση, διότι το θέμα είναι άκρως ενδιαφέρον.
Για την προ-Βαβέλ εποχή, δεν διαφωνούμε. Ειρωνικά το είχα αναφέρει από την αρχή. Δεν υπήρχε ειρήνη και ομόνοια ή έστω σωστή συνεννόηση, για αυτό και σκόρπισε η γλώσσα σε πολλές. Αν και αν το σκεφτούμε συμβολικά, είναι η ανθρωπότητα ως μια φυλή στα προιστορικά χρόνια, και μετά σκόρπισε, μετακινήθηκαν τα διάφορα κλαδιά της οικογένειας σε διαφορετικά μέρη της γης, και έτσι δημιουργήθηκαν και οι καινούριες γλώσσες.

Για τα υπόλοιπα, έχω ήδη εκφράσει την άποψη μου. Δεν μπορώ να διαφωνήσω με όλα όσα λες, αλλά δεν μπορώ και νσ συμφωνήσω. Είναι καθαρά, θέμα οπτικής γωνίας.
Το να μην με ενδιαφέρει η φιλοσοφία των γνώστων της Εσπεράντο, δεν με κάνει αυτόματα και εργαλείο τους. Όπως και κάποιος δεν είναι εργαλίο πχ των Άγγλων, των Γερμανών ή των Κινέζων, επειδή τυγχαίνει να μιλά αυτές τις γλώσσες .

Σίγουρα, για να μάθεις μια ξένη γλώσσα, πρέπει να μπεις και λίγο στο μυαλό και την καρδιά της, που είναι ο λαός της. Όμως για τις τεχνητές γλώσσες, δεν ξέρω αν τις μαθαίνεις μέσω μιας παράλληλης κατάστασης. Κάποιος που μαθαίνει γλώσσα προγραμματισμού πχ, δεν είναι απαραίτητα να έχει μπει στο πετσί των κομιουτεράδων. έτσι;

Εξάλλου η Εσπεράντο, είναι στην βάση της απλουστευμένη λατινική γλώσσα. Με μερικές λέξεις από άλλες γλώσσες του πλανήτη.

Φιλιά!
movflower
MusicHeaven Guru
Chat
29.05.2007, 18:57
Παράθεση:

Το μέλος stipiothliptis στις 29-05-2007 στις 10:46 έγραψε...

Παράθεση:

Για να είμαι ειλικρινής, δεν διάβασα τη συγκεκριμένη σελίδα, που έδωσα στον gogere,την θεωρώ όμως καλή για πρώτη επαφή με την συγκεκριμένη γλώσσα.

Πρότεινες μια σελίδα για ενημέρωση ενώ δεν την είχες διαβάσει? Και πως την θεωρείς καλή? Με συγχωρείς για την παρατήρηση αλλά το σχήμα είναι λίγο οξύμωρο…

Παράθεση:

Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει η φιλοσοφία των οπαδών της Εσπεράντο αλλά προτιμώ να καταπιαστώ με την ουσία, που είναι η εκμάθηση της. Ακριβώς όπως με οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.

Το συγκεκριμένο θέμα το άνοιξες εσύ και ήταν αναμενόμενο να περιμένεις σχόλια… Σωστά? Μίλησες για μια γλώσσα η οποία σχεδιάστηκε έτσι ώστε να είναι εύκολη στην εκμάθηση για Ευρωπαίους ώστε να διευκολύνει την διεθνή Ευρωπαϊκή επικοινωνία. Έδωσες ένα λινκ:
«Η ελληνική ιστοσελίδα www.esperanto.gr προσφέρει αρκετές πληροφορίες, καθώς και μεθόδους εκμάθησης» κτλ. Ακόμα λοιπόν κι αν δεν σε ενδιαφέρει η φιλοσοφία των οπαδών της esperanto, εμείς οι υπόλοιποι σχηματίσαμε (εάν δεν είχαμε από πριν) κάποια γνώμη την οποία και αναφέρουμε στο θεμα σου αυτό. Και να σου πω και το άλλο. Το πρώτο που ψάχνει κανείς όταν έχει να κάνει με κάτι καινούργιο είναι να μάθει γι’ αυτό. Κι εγώ προσωπικά που δεν ήξερα, έμαθα κάποια πράγματα από την σελίδα που πρότεινες. Πιθανών εάν άκουγα την γλώσσα να μιλιέται, να μου άρεσε η χροιά της πχ…και να είχα να κάνω σχόλια και ως προς αυτό! Για την ώρα όμως μόνο για την φιλοσοφία της αναγκαιότητας της χρήσης της μπορώ να μιλάω…

Μπορεί να φαίνεται οξύμωρον, δεν διαφωνώ. Όμως τη σελίδα, την έδωσα καθαρά για πληροφοριακούς σκοπούς, σε ένα παιδί, που ήθελε να μάθει κάποια πράγματα για την Εσπεράντο, αλλά και να δει περί τίνος πρόκειται.
Θεώρησα ότι για ένα Έλληνα, η ορθότερη σελίδα Εσπεράντο στο ίντερνετ, είναι η Επίσημη Ελληνική σελίδα της Εσπεράντο. Η επίσημη, όχι κάποιο τυχαίο λεξικό, που κι από αυτά υπάρχει πια πληθώρα στο Διαδύχτιο αλλά σε άλλες ξένες γλώσσες.
:))))))))

Η φιλοσοφία τους, δεν με ενδιαφέρει, όπως προείπα. Στο πρώτο μου ποστ, είπα απλά ότι άρχισα να την διδάσκομαι και έγραψα μια μικρή παράγραφο για την Εσπεράντο. Και σαφώς, άνοιξα το θέμα για συζήτηση, η οποία έγινε πολύ ενδιαφέρουσα και όμορφη, οφείλω να πω. Και το χαίρομαι! :)))))
Όμως το να μην σε ενδιαφέρει η φιλοσοφία κάποιου αντικειμένου, δεν σημαίνει ότι δεν το έψαξες κιόλας. Βρήκα για την ακρίβεια, λογοτεχνικά, μεταφράσεις αρχαίων ελληνικών κειμένων, πολιτική, φιλοσοφία, όλα γραμμένα στην Εσπεράντο. Και αυτό μου κίνησε την περιέργεια. Γιατί στο μεταξύ, είχα ξεχάσει τι είναι αυτό. Και με ένα κλικ στην Βικιπαιδεία, το θυμήθηκα. Δεν μπήκα στο ελληνικό σάιτ, αφού κινούμαι με την ίδια ευκολία σε κείμενα ξενόγλωσσα. Έχω μια αγάπη για τις γλώσσες γενικά και αφού διαρκεί ένα χρόνο η εκμάθηση της, είπα να την μάθω, παράλληλα με 1 άλλη, ευρωπαϊκή γλώσσα. Δεν χάνω τίποτα, πιστεύω.

Κι ας μην είναι διαδεομένη, με ενδιαφέρει μια τεχνητή γλώσσα. Αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν ανθρώποι που την έχουνε για μητρική, μπορεί να έχει πάψει να θεωρείται τεχνητή. Και μάλλον στα επόμενα χρόνια θα αυξηθούνε και οι χρήστες της. Ίσως πάλι, να πεθάνει μια και καλή, ποιός ξέρει;

Χαίρομαι πάντως να διαβάζω τα σχόλια σας, γιατί μπορεί να έχουμε διαφορετικές απόψεις, όμως πιστεύω, αλληλοβοηθούμαστε, να βλέπουμε τα πράγματα και από άλλες οπτικές γωνίες, που ίσως να μην είχαμε σκεφτεί μόνοι.

Φιλιά!

kamelia8
MusicHeaven Guru
Chat
29.04.2008, 11:36

Παράθεση:

Το μέλος mmmyrto στις 15-05-2007 στις 22:40 έγραψε...

Μπορώ να πω ότι δεν έχω ξανακούσει για αυτήν τη γλώσσα και αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Ωστόσο πιστεύω ότι μια γλώσσα δεν μπορεί να γεννηθεί έτσι ξαφνικά από το πουθενά κι να αρχίσει να χρησιμοποιείται ευρέως.

Ο Κοραής, όταν τσακονώντουσαν για το αν θα λένε ψάρι ή ιχθύ είχε προσπαθήσει να βρει τη χρυσή τομή. Έτσι μίλησε για το οψάριον και δημιούργησε μια καινούρια γλώσσα.. Τελικά όμως απέτυχε παταγοδώς γιατί μια γλώσσα δεν φτιάχνεται κι έτσι σήμερα λέμε ψάρι...

Συμφωνώ!{#emotions_dlg.thumbup}

Αυτά τα διάβασες;