ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη

    Επειδη ερχεται καλοκαιρι και επειδη εμενα προσωπικα κριση, με πιανει κριση!

    trelozouzouna
    15.05.2007, 09:58
    Επειδη λοιπον οποιος καλοπερνούσε το χειμωνα, φαινεται τωρα το καλοκαιρι (και μεσα σε αυτους ανηκω και εγω), ας αρχισουμε να συμμαζευομαστε! Για αυτο σας βαζω εδω ενδεικτικα τις θερμιδες καποιων ααγαπημενων εδεσματων...

    • Καρυδόπιτα
    Ένα κομμάτι καρυδόπιτα, έχει 400 θερμίδες.

    • Σουφλέ σοκολάτας
    Το σουφλέ σοκολάτας, έχει 103 θερμίδες.

    • Σοκολατάκια
    Το σοκολατάκι, έχει 142 θερμίδες.

    • Πατατοσαλάτα
    Η πατατοσαλάτα, έχει 400 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Μαρουλοσαλάτα
    Η μαρουλοσαλάτα, έχει 296 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα λαχανικών ανάμεικτη
    Η ανάμεικτη σαλάτα λαχανικών, έχει 300 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Λαχανοσαλάτα
    Η λαχανοσαλάτα, έχει 314 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Λαχανοσαλάτα με καρότο
    Η λαχανοσαλάτα με καρότο, έχει 356 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα Ceasar με κοτόπουλο χωρίς ντρέσινγκ
    Η ceasar σαλάτα με κοτόπουλο χωρίς ντρέσινγκ, έχει360 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα με παντζάρια
    Η σαλάτα με παντζάρια, έχει 406 θερμίδες και 30 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα με ντομάτα, μοτσαρέλα και βασιλικό
    Η σαλάτα με ντομάτα, μοτσαρέλα και βασιλικό, έχει 492 θερμίδες και 42 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα Ceasar με κοτόπουλο και ντρέσινγκ
    Η ceasar σαλάτα με κοτόπουλο και ντρέσινγκ έχει, 450 θερμίδες και 18 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα χωριάτικη
    Η χωριάτικη σαλάτα, έχει 500 θερμίδες και 44 γραμμάρια λίπος.

    • Σαλάτα του Σεφ
    Η σαλάτα του σεφ, έχει 744 θερμίδες και 32 γραμμάρια λίπος.

    • Σουπιές ψητές
    Τα 100 γραμμάρια σουπιές ψητές, έχουν 110 θερμίδες.

    • Αχινός ωμός
    Τα 100 γραμμάρια αχινού ωμού , έχουν 160 θερμίδες.

    • Αστακός
    Τα 100 γραμμάρια αστακού, έχουν 90 θερμίδες.

    • Καραβίδες
    Τα 100 γραμμάρια καραβίδας, έχουν 100 θερμίδες.

    • Στρείδια χωρίς κέλυφος
    Τα 100 γραμμάρια στρείδια χωρίς κέλυφος, έχουν 150 θερμίδες.

    • Μύδια ατμού χωρίς κέλυφος
    Τα 100 γραμμάρια μύδια ατμού χωρίς κέλυφος, έχουν 172 θερμίδες.

    • Γαρίδες ψητές
    Τα 100 γραμμάρια γαρίδες ψητές, έχουν 105 θερμίδες.

    • Καλαμάρια ψητά
    Τα 100 γραμμάρια καλαμαράκια ψητά, έχουν 90 θερμίδες.

    • Χταπόδι ψητό
    Τα 100 γραμμάρια χταποδάκι ψητό, έχουν 164 θερμίδες.

    • Τυρί κότατζ
    1/2 κεσεδάκι τυρί κότατζ, έχει 92 θερμίδες.

    • Τοστ με ζαμπόν γαλοπούλα (χωρίς βούτυρο)
    1/2 τοστ με ζαμπόν γαλοπούλα (χωρίς βούτυρο), έχει 116 θερμίδες.

    • Φραντζολάκι με σουσάμι
    1 φραντζολάκι μικρό με σουσάμι, έχει 200 θερμίδες.

    • Ποπ κόρν
    1 φλιτζάνι ποπ κόρν (περίπου 14γρ), έχουν 54 θερμίδες.

    • Φέτες ζαμπόν γαλοπούλας
    2 φέτες ζαμπόν γαλοπούλας, έχουν 60 θερμίδες.

    • Φρυγανιές ολικής άλεσης
    2 φρυγανιές ολικής άλεσης, έχουν 56 θερμίδες.

    • Κριμ κράκερ
    3 κριμ κράκερ, έχουν 90 θερμίδες.

    • Φρυγανιές
    2 φρυγανιές, έχουν 70 θερμίδες.

    • Ανανάς
    2 ροδέλες ανανά κονσέρβας, έχουν 130 θερμίδες.

    • Καρότο
    1 καρότο, έχει 30 θερμίδες.

    • Γλυκό πορτοκάλι
    1 κουταλιά γλυκού του κουταλιού πορτοκάλι, έχει 108 θερμίδες.

    • Ραβανί
    1 μικρό κομμάτι ραβανί, έχει 115 θερμίδες.

    • Πάστα φρούτου
    1 κομμάτι πάστα φρούτου, έχει 105 θερμίδες.

    • Γλυκό κεράσι
    1 κουταλιά γλυκό του κουταλιού κεράσι, έχει 100 θερμίδες.

    • Πουτίγκα
    1 μικρό κομμάτι πουτίγκα, έχει 130 θερμίδες.

    • Γρανίτα πορτοκάλι
    1 παγωτό ξυλάκι γρανίτα πορτοκάλι, έχει 80 θερμίδες.

    • Μέλι
    1 κουταλιά μέλι, έχει 65 θερμίδες.

    • Μαρμελάδα
    1 κουταλιά μαρμελάδα, έχει 50 θερμίδες.

    • Μοσχάρι με κάσιους (κινέζικο)
    1 μερίδα μοσχάρι με κάσιους (κινέζικο), έχει 705 θερμίδες.

    • Αναψυκτικό
    1 αναψυκτικό (μικρό), έχει 140 θερμίδες.

    • Πίτα γύρο
    1 πίτα γύρο, έχει 435 θερμίδες.

    • Πίτσα σπέσιαλ
    4 κομμάτια πίτσα σπέσιαλ, έχουν 840 θερμίδες.

    • Μακαρόνια με 4 τυριά
    1 μερίδα μακαρόνια με 4 τυριά, έχει 560 θερμίδες.

    • Καρμπονάρα
    1 μερίδα μακαρόνια καρμπονάρα, έχει 750 θερμίδες.

    • Σαλάτα του Σεφ
    1 σαλάτα του Σεφ, έχει 640 θερμίδες.

    • Σαλάτα Caesar’s
    1 σαλάτα Caesar’s, έχει 510 θερμίδες

    • Κλαμπ σάντουιτς
    1 Κλαμπ σάντουιτς, έχει 745 θερμίδες.

    • Κοτόπουλο πανέ
    150 γραμμάρια κοτόπουλο πανέ, έχει 420 θερμίδες.

    • Χάμπουργκερ
    1 χάμπουργκερ σπέσιαλ, έχει 690 θερμίδες.

    • Αγγούρι
    Στα 100γρ αγγουριού, αντιστοιχούν 16 θερμίδες.

    • Κουνουπίδι βραστό
    Στα 100γρ κουνουπίδι βραστό, αντιστοιχούν 22 θερμίδες.

    • Μελιτζάνες ψητές
    Στα 100γρ μελιτζάνες ψητές, αντιστοιχούν 19 θερμίδες.

    • Μαρούλι
    Μαρούλι Στα 100γρ μαρούλι, αντιστοιχούν 15 θερμίδες.

    • Λάχανο κινέζικο
    Στα 100γρ λάχανο κινέζικο, αντιστοιχούν 11 θερμίδες.

    • Λάχανο
    Στα 100γρ λάχανο, αντιστοιχούν 24 θερμίδες.

    • Ντομάτες
    Στα 100γρ ντομάτες, αντιστοιχούν 22 θερμίδες.

    • Κέικ
    Ένα κέικ που περιέχει γλυκαντικά αντί ζάχαρης, δεν περιέχει βέβαια θερμίδες ζάχαρης αλλά μπορεί να περιέχει πολλές θερμίδες από τα λίπη ή και άλλους υδατάνθρακες από τα υπόλοιπα υλικά που έχουν προστεθεί.

    • Γλυκαντικά
    Παρ’ όλο του ότι τα γλυκαντικά δεν προσθέτουν θερμίδες, ο μόνος τρόπος που μπορούν να βοηθήσουν στο να μην κερδίσει κανείς βάρος, είναι μόνον αν χρησιμοποιηθούν ΑΝΤΙ της ζάχαρης

    • Νερό και θερμίδες (ii)
    Όταν πίνει κανείς ένα ποτήρι κρύο νερό, στην πραγματικότητα ο οργανισμός καίει θερμίδες στην προσπάθειά του να φέρει τη θερμοκρασία του νερού σ’ αυτήν του σώματος. Υπολογίζεται ότι πίνοντας 8 ποτήρια κρύο νερό την ημέρα, ο οργανισμός καίει 62 θερμίδες ή κάπου 430 την εβδομάδα.

    • Νερό και θερμίδες (i)
    Πίνοντας νερό, πριν ή και κατά το φαγητό, μειώνεται το αίσθημα της πείνας, με αποτέλεσμα να καταναλώνουμε λιγότερο φαγητό και βέβαια λιγότερες θερμίδες.

    • ΧΥΜΟΣ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟ
    Ένας χυμός δίνει περισσότερες θερμίδες από ένα φρούτο . Ένα μέτριο φρούτο , για παράδειγμα , παρέχει κατά μέσο όρο 60 θερμίδες , ενώ ένα ποτήρι φυσικός χυμός αποδίδει ενέργεια 150 θερμίδων περίπου . Αυτό συμβαίνει γιατί , για να στύψουμε ένα χυμό , θα χρειαστούμε 2-3 φρούτα , οπότε αυξάνονται και οι θερμίδες .

    • ΔΙΑΙΤΑ
    Οι δίαιτες κάτω των 1200 θερμίδων βλάπτουν την υγεία σας , γιατί το σώμα αρχίζει να καίει περισσότερο μυϊκό ιστό παρά λίπος . Θα χάσετε αρκετά γρήγορα κάποια κιλά , αλλά , μόλις σταματήσετε τη δίαιτα , είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα ξαναπαχύνετε . Για να αδυνατίσετε με ασφάλεια και χωρίς τον κίνδυνο να ξαναπάρετε τα χαμένα κιλά , πρέπει να χάνετε ½ με 1 ½ κιλό την εβδομάδα.

    • ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΕΣ
    Υδατάνθρακες υπάρχουν στα δημητριακά, στα λαχανικά, στα φρούτα και στα γλυκίσματα. Οι απαραίτητες ανάγκες σε υδατάνθρακες καλύπτουν το 50-55% των ημερήσιων θερμίδων.

    • ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ ΠΟΤΑ
    Τα αλκοολούχα ποτά είναι πηγή πολλών θερμίδων . Προτιμήστε το κόκκινο κρασί . Ένα ποτηράκι την ημέρα παρέχει 75 θερμίδες . Αν σας αρέσει η μπίρα , μην ξεπερνάτε τα 3-4 ποτήρια την εβδομάδα ( 135 θερμίδες περίπου το κουτάκι ). Προσέξτε το ούζο , γιατί η μία δόση παρέχει 150 θερμίδες !!!

    • ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
    Αν στα προϊόντα αναγράφεται ότι έχουν "μειωμένες θερμίδες " σημαίνει 25% λιγότερες από το πλήρες προϊόν . Οι "λίγες θερμίδες " δεν είναι περισσότερες από 40 θερμίδες (kcal) ανά γραμμάριο ή χιλιοστόλιτρο .

    • ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΡΝΙ ;
    Τα 100 γραμμάρια αρνιού μας δίνουν 300 θερμίδες , ενώ η ίδια ποσότητα άπαχου μοσχαριού μάς δίνει 297 θερμίδες και τα 100 γρ. βοδινού , νουά , 274 θερμίδες . Αν λοιπόν φάτε την ίδια ποσότητα κρέατος , θα πάρετε τις ίδιες θερμίδες περίπου , ανεξάρτητα από το είδος του . Ο λόγος που το αρνί θεωρείται ότι παχαίνει περισσότερο είναι γιατί συνήθως η γεύση του μας παρασύρει και τρώμε πιο πολύ .

    • ΑΡΝΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    Οι θερμίδες που θα πάρουμε τρώγοντας αρνί εξαρτώνται πάντα από το σημείο από το οποίο προέρχεται το κομμάτι μας . Αν υποθέσουμε ότι τρώμε 100 γραμμάρτια κρέας , τότε από το μπούτι θα πάρουμε 306 θερμίδες , ένα παϊδάκι θα μας δώσει 99 θερμίδες , οι άπαχες πλευρές 260 θερμίδες , οι πλευρές με λίπος 400 θερμίδες , η άπαχη ωμοπλάτη 230 θερμίδες και , τέλος , η ωμοπλάτη με λίπος 305 θερμίδες .

    • ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    Θερμίδες ανά 100 γραμμάρια Σοκολάτας : Σοκολάτα Γάλακτος: 500 - Σοκολάτα Γάλακτος με αμύγδαλα: 532 - Σοκολάτα Γάλακτος με φουντούκια: 640 - Σοκολάτα Γάλακτος με φιστίκια: 543 - Σοκολάτα Γάλακτος με σταφίδες: 425 - Σοκολάτα Γάλακτος με κεράσια και αλκοόλ: 466 - Σοκολάτα Υγείας: 505 - Σοκολάτα Λευκή: 528 - Σοκολάτα Ρόφημα χωρίς ζάχαρη: 70 - Σοκολατάκι: 100 .

    • ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    Προσοχή...με το να μετράμε μόνο τις θερμίδες των τροφίμων που καταναλώνουμε μέσα σε μία ημέρα, ξεχνάμε να ελέγξουμε την ικανοποίηση των αναγκών μας σε βιταμίνες, μέταλλα και ιχνοστοιχεία.

    • ΣΤΑΦΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ
    Ένα ποτήρι αναψυκτικού και ένα μικρό τσαμπί σταφύλλια αποδίδουν τον ίδιο αριθμό θερμίδων (περίπου 150). Όμως, ενώ το αναψυκτικό δίνει μόνο θερμίδες στον οργανισμό μας, τα σταφύλλια προσφέρουν επιπλέον και πρωτεΐνες, βιταμίνες, μέταλλα και φυτικές ίνες...

    • ΛΙΠΑΡΑ ΣΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
    Αποφύγετε τη συχνή κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε λιπαρά. Για να διατηρήσει ένας άνθρωπος το βάρος του χρειάζεται περίπου 2200 θερμίδες ημερησίως, από τις οποίες οι 660 περίπου πρέπει να προέρχονται από 74 γραμμάρια λιπών. Σκεφτείτε λοιπόν ότι ένα τρόφιμο που περιέχει 15 γραμμάρια λιπών καλύπτει το 20% αυτής της ποσότητας, και περιορίζει τον θερμιδικό "χώρο" στο διαιτολόγιό σας για τα υπόλοιπα τρόφιμα.

    • ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    Το αλάτι δεν έχει θερμιδική αξία , άρα δεν παχαίνει . Εχει όμως την ιδιότητα να συγκρατεί νερό . Είναι , λοιπόν , πιθανό να παρουσιαστεί κατακράτηση υγρών στον οργανισμό και συνακόλουθη αύξηση του βάρους σας , αν έχετε την τάση να βάζετε αρκετή ποσότητα αλατιού στο φαγητό σας .

    • ΦΡΑΟΥΛΑ
    Η φράουλα είναι ένα φρούτο ιδιαίτερα πλούσιο σε προβιταμίνη Α , βιταμίνη C και φολικό οξύ . Τα σποράκια που έχει στην επιφάνειά της αυξάνουν τις άπεπτες φυτικές της ίνες και η θερμική της αξία είναι χαμηλή ( 1 φλυτζάνι = 45 θερμίδες ).

    • ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ
    Συνοδεύστε τη σαλάτα σας με λαδολέμονο . Αποφύγετε τη μαγιονέζα και τη σάλτσα της "σαλάτας του σεφ " που έχουν πολλές θερμίδες και λιπαρά . Μπορείτε να γαρνίρετε με γιαούρτι , μουστάρδα και μυρωδικά .

    • ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ
    Προτιμήστε τα γλυκά του κουταλιού καθώς περιέχουν μόνο ζάχαρη , όχι λιπαρά , και έχουν συγκριτικά λιγότερες θερμίδες με άλλα γλυκά ( 80 - 100 θερμίδες ανά σερβίρισμα , τη στιγμή που ένα γεμιστό μπισκότο ξεπερνά τις 150 θερμίδες ) .

    EffieKakaflika
    15.05.2007, 10:17

    Να αυτοκτονήσω τώρα;;;;

    trelozouzouna
    15.05.2007, 10:21
    Παιδια δεν το εκανα για να αυτοκτονησετε ή κατι τετοιο, αλλα ετσι ενημερωτικα για να συγκρατηθουμε ολοι....
    Την καλυτερη ατακα την ειχε πει ενας φιλος μου: Ειναι πολυ δυσκολο στην Ελλαδα να κανεις διαιτα...
    movflower
    15.05.2007, 10:59
    αχ, τι θέμα άνοιξες!!!!

    Ανυπομονώ να έρθει το απόγευμα, να γουρλώσουνε τα μάτια πολλών! Και όχι μόνο τα δικά μου!
    Emilia_
    15.05.2007, 11:17
    Εγω παλι προσπαθώ να προσεχω τι τρωω, αλλα αυτες οι θερμίδες παντα με άγχωναν, οπωτε κ ποτε δεν τους έδινα ιδιαιτερη σημασία.....
    vouliakis
    15.05.2007, 11:29
    [Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία]

    Κουράγιο, παιδάκια! Μόνο μην το παρακάνετε με τις δίαιτες...


    gogere17
    15.05.2007, 15:04
    Λαζοπουλος:
    "Η διαιτα της Παναγιας.Τρωτε του σκασμου και μετα καθεστε στον καναπε και κανετε τον σταυρο σας λεγοντας:Παναγια μου,Παναγια μου σωσε με μην παρω παραπανω κοιλα..."
    ελα μωρε πως κανετε ετσι ενα καλοκαιρι ειναι,θα περασει.....φροντιστε για του χρονου!!
    jacamar
    15.05.2007, 16:06
    χμμμμμμμμμ ηρθε η ωρα ε?? αχ και τα ατιμα τα παγωτακια ειναι μουρλια!!! snifff!
    MarakiVas
    15.05.2007, 17:59
    Θερμίδες;Τι είναι αυτό;
    Εγω αν θέλω να φάω κάτι θα το φάω όσες θερμίδες κι αν έχει!
    gogere17
    15.05.2007, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 15-05-2007 στις 17:59 έγραψε...

    Θερμίδες;Τι είναι αυτό;
    Εγω αν θέλω να φάω κάτι θα το φάω όσες θερμίδες κι αν έχει!

    etsi prepei na kanete oles
    zw
    16.05.2007, 11:39
    ενα εχω να πω οτι trelozouzouna πρεπει να ειχες πολy ορεξη οταν ανοιξες το topic
    sunnybeach
    17.05.2007, 16:13
    Δεν ξέρω για θερμίδες, πάντως μου ανοίξατε την όρεξη. Ό,τι βρω μπροστά μου θα το τσακίσω
    tolaruba
    20.05.2007, 11:03
    Ωραια ολα αυτα αλλα ας μη ξεχναμε οτι κατα τη διαρκεια της ημερας χανουμε απιστευτες θερμιδες.Προσωπικα ειμαι κατα της διαιτας.Προτιμω να εχω παντα μια ισσοροπημενη διατροφη με ολα μεσα!γλυκα,τηγανιτα,βραστα αλλα παντα στη καταλληλη ποσοτητα!