ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.849 μέλη

    Πρόβλημα με τέμπο, σε ένα τραγούδι...

    mmmsss
    15.05.2007, 13:52
    Γεια χαρά,

    Έχω ένα προβληματάκι με το τέμπο ενός τραγουδιού στην κιθάρα. Παίζω ακουστική κι ηλεκτρική κιθάρα, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το τέμπο στα τραγούδια. Πολλές, φορές το έβρισκα μόνος μου και άλλες π.χ πολλοί δείχνουν στο youtube, διάφορα βιντεάκια με μαθήματα κάποιον τραγουδιών και σου λένε παίζεις π.χ: πάνω, πάνω κι κάτω… και βγαίνει το τέμπο. Πριν λίγες μέρες βρήκα τις συγχορδίες του τραγουδιού: 7 Νάνοι, του Μικρούτσικου/Καββαδία, και δεν μπορώ με τίποτα να βρω το τέμπο. Μήπως το ξέρει κανείς αυτό το κομμάτι, να μου πει πώς να το παίξω, δηλαδή... προς τα πάνω και μετά προς τα κάτω, και μετά πάνω/κάτω;; Δηλαδή κάπως να με προσανατολίσει. Thanx in advance!!


    yiannisyiannis
    15.05.2007, 16:39
    Πολύ ωραίο κομμάτι διάλεξες, αλλά αρκετά δύσκολο. Στο συγκεκριμένο τραγούδι ο χρόνος αλλάζει αρκετές φορές, κατά τη διάρκεια του κομματιού και ίσως γι' αυτό μπερδεύεσαι. Δεν είναι λοιπόν ένα συγκεκριμένο tempo από την αρχή ως το τέλος για να σου πει κάποιος τόσες φορές πάνω και τόσες κάτω. Ο βασικός χρόνος είναι 8/8, αλλά παρεμβάλλονται σε αρκετά σημεία μέτρα στα 4/4 & 6/8. Αν δεν μπορείς να τα καταφέρεις με το αυτί, θα πρέπει να βρεις μια παρτιτούρα με νότες, όπου θα αναφέρονται οι χρόνοι και τα σημεία αλλαγής τους. Έτσι θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τυποποιημένες τεχνικές του δεξιού χεριού για τους αντίστοιχους χρόνους.
    mmmsss
    15.05.2007, 17:35
    Thanx, είναι όντως εκπληκτικό τραγούδι!! Το βρήκα και στο kithara.vu και όντως αλλάζουν και οι συγχορδίες αρκετές φορές, όπως από ότι φαίνεται κι ο χρόνος. Το τραγούδι το ήξερα από παλιά, αλλά μου φαινόταν όπως λες και εσύ αρκετά δύσκολο για παίξιμο στην κιθάρα (κι σε άλλα όργανα, ίσως...) αλλά το είδα από τον Γιώργο Βάνα... δεν ξέρω αν τον ξέρεις ήταν πρώην παίχτης Dream Show, και είδα ότι το έπαιζε στον ίδιο χρόνο νομίζω, και σε δυο συγχορδίες όλη την ώρα. Δεν ξέρω βέβαια αν έχω κι δίκιο, ίσως να κατάλαβα λάθος. Σου έστειλα σε p.m το βιντεάκι στο οποίο παίζει αυτό το τραγούδι να το δεις κι εσύ και να μου πεις. Thanx, για την βοήθεια.


    yiannisyiannis
    16.05.2007, 12:53
    Δεν γνωρίζω τον Βάνα. Το τραγούδι αυτό όπως και πολλά άλλα του Μικρούτσικου είναι στροφικό. Η βασική μελωδία δηλαδή επαναλαμβάνεται σχεδόν ατόφια, χωρίς κουπλέ και ρεφρέν. Οι βασικές συγχορδίες λοιπόν στο τραγούδι είναι δύο κι ο χρόνος 8/8. Οι άλλες συγχορδίες όπως και οι αλλαγές χρόνου στα διάφορα μέτρα, είναι η όλη ομορφιά που προσέθεσε ο συνθέτης για να σπάσει τη μονοτονία. Υποθέτω ότι αυτός ο Βάνας, έπαιξε μια απλοποιημένη μορφή του τραγουδιού, χρησιμοποιώντας μόνο δυο συγχορδίες.
    mmmsss
    16.05.2007, 15:07
    Μαλιστα. Οκ, ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!


    antreas_dr
    16.05.2007, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 15-05-2007 στις 13:52 έγραψε...

    Πριν λίγες μέρες βρήκα τις συγχορδίες του τραγουδιού: 7 Νάνοι, του Μικρούτσικου/Καββαδία, και δεν μπορώ με τίποτα να βρω το τέμπο.





    Μη σε ανησυχεί το γεγονός....
    Και ο ίδιος ο Μικρούτσικος ακόμα το ψάχνει....
    dimko
    16.05.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 16-05-2007 στις 15:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 15-05-2007 στις 13:52 έγραψε...

    Πριν λίγες μέρες βρήκα τις συγχορδίες του τραγουδιού: 7 Νάνοι, του Μικρούτσικου/Καββαδία, και δεν μπορώ με τίποτα να βρω το τέμπο.





    Μη σε ανησυχεί το γεγονός....
    Και ο ίδιος ο Μικρούτσικος ακόμα το ψάχνει....




    GL
    16.05.2007, 18:22
    Πολυ ωραιο θεματακι! Μπραβο βρε mmmsss!!

    Γενικα ξερω πολλα παιδια που αντιμετοπιζουν προβλημα στο τεμπο αρκετων
    τραγουδιων...Αυτο συμβαινει κυριως με αυτοδιδακτους μουσικους!

    Θα μου επιτρεψετε να γραψω τωρα κατι σχεδον off topic, αλλα αξιζει να σας το πω!

    Φιλοι μου εκτος απο το youtube μπορειτε να απευθυνθειτε και σε ενα αλλο πιο εξειδικευμενο site κυριως για ξενα ασματα. Αυτο ειναι το Ε-Chords.com. Εδω εκτος απο τα γνωστα...δηλαδη στιχους, παρτιτουρες, οδηγους και ακκορντα, μπορειτε να δειτε και επιλεγμενα βιντεακια απο τον τροπο παιξιματος στα τραγουδια που σας ενδιαφερουν.
    Αν λοιπον δεν μπορειτε να διαβασετε με ευκολια καποια δυσκολη παρτιτουρα, τουλαχιστον μπορειτε να μελετησετε το ασμα απο τα βιντεο που εξηγουν το τραγουδι.

    Επισης αν ψαξετε κατω απο τις παρτιτουρες μπορειτε να κατανοησετε ΤΟ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ενα συγκροτημα τα τραγουδια του....Πολυ σημαντικο αυτο αγαπητοι μου συναδελφοι για καποιον που θελει να βγαλει το feeling του τραγουδιου που αγαπαει....

    Στο θεμα μας τωρα!

    Ο yiannisyiannis εξηγησε με τον καλυτερο τροπο τι γινεται σε αυτο το τραγουδι. Αρα δεν μου πεφτει λογος να ξαναγραψω τα ιδια πραγματα.

    Το τραγουδι αυτο το εχω παιξει παρα πολλες φορες. Ομολογω οτι διαφορετικα το παιζω στο πιανο οταν το τραγουδαω και διαφορετικα οταν το τραγουδαει αλλος! Επισης ειναι ενα εντελως αλλο τραγουδι οταν το διασκευαζω με φουλ band!

    1) Οταν το παιζω και το τραγουδω ξεφευγω...Ουτε τεμπο υπολογιζω ουτε τιποτα! Ειναι απο τα λιγα τραγουδια που σε παιρνει ο στιχος απο το χερι και σε ταξιδευει...
    Το προτιμω ετσι παρα να ειμαι προσηλομενος μην χασω το χρονο! Αν περιμενεις να μετρησεις τους νανους το πολυ πολυ να τους βγαλεις 15...

    2) Αν το παιζεις για να το τραγουδησει αλλος, γνωμη μου ειναι να αφηνεις τον αλλον ελευθερο στο οφωνο! Μην τον βαζεις στο καλουπι. Αν ο τραγουδιστης ξερει θα σε παει αυτος. Αν δεν ξερει δουλεψε πολυ με τις παυσεις ωστε να τον κρατας στο εκαστοτε μετρο!

    3) Αν το τραγουδι παιζεται απο συγκροτημα τοτε υπαρχουν συγκεκριμενες δυσκολιες που πρεπει να επιλυθουν! Συνηθως σε πολλα σημεια του κομματιου χρησημοποιουμε τουτια, η αλλιως γεφυρες, η αλλιως σχηματα...Το μεγαλο προβλημα ειναι ο σωστος συντονισμος των μουσικων ωστε μετα απο αυτα τα σχηματα να μπει το μετρο σωστα..

    Για παραδειγμα τα περασματα απο το βασικο τεμπο των 8/8 στα 4/4 η στα 6/8 πρεπει να παιχθουν συντονισμενα και βεβαια το ιδιο συμβαινει και αντιστροφα, η πορεια δηλαδη απο τα 6/8 και 4/4 προς τα 8/8!
    Η βαση σε αυτο το θεμα ειναι η μαγκια του ντραμερ!
    Αρα εχει δικιο ο Αντρεας να τα χωνει στον Μικρουτσικο....Κατι παραπανω ξερει απο εμας ολους ο Αντρικος.....

    Ολα αυτα παντα κατη την ταπεινη μου γνωμη!!

    Υ.Γ: Προσπαθισα να αφησω στην ακρη τους μουσικους ορους και να μιλησω εντελως απλα ωστε να απευθυνθω κυριως στους αυτοδιδακτους συναδελφους....



    shine on you crazy PYLES diamond...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 16-05-2007 18:26 ]


    mmmsss
    16.05.2007, 21:10
    Thanx, για την τεραστια βοηθεια που μου εδωσες.
    Πιστευω, οτι εχεις απολυτο δικιο. Κι παλι, ευχαριστω!!


    mmmsss
    16.05.2007, 21:15
    Παιδια, πραγματικα το Site, που εδωσε ο GL, ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!
    Κατα την γνωμη μου, το καλυτερο ολων!!!
    Thanx, again!!


    FENDER_
    04.07.2007, 18:56
    Πραγματικά μπράβο στα ψαγμένα άτομα που υπάρχουν στο Musicheaven!Το site www.e-chords.com με βοηθάει πάρα πολύ!Ευχαριστώ..