ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    «Σπάσιμο» δαχτύλων

    evangelia_
    15.05.2007, 21:43
    Όλοι ξέρουμε ότι τραβώντας τις αρθρώσεις μας, κυρίως των δαχτύλων, ακούμε ένα "κρακ" και λέμε ότι σπάνε... Νόμιζα πως έχει να κάνει με τα κόκκαλά μας, αλλά διάβασα πως αυτό το κρακ είναι φυσαλίδες του αρθρικού υγρού που σκάνε. Αναρωτιέμαι... αυτό είναι καθόλου επιβλαβές για τα δαχτυλά μας??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 19-05-2007 00:20 ]


    vero
    15.05.2007, 22:13
    να σου βρω και το λογο γιατι κανουνε και κρακ χεχεχε πρεπει να βρω ομως το βιβλιο της γυμναστικης θα ειναι στο ντουλαπακι του σχολειου(lockar)
    jacamar
    15.05.2007, 23:45
    μπορει αργοτερα να αποκτησεις προβλημα στισ αρθρώσεις κανοντας το αυτο!!
    v-for-variemai
    15.05.2007, 23:54
    Ωχ... μάλλον πρέπει να σταματήσω να το κάνω!
    sea_like_eyes
    16.05.2007, 01:16
    Λεω κι εγω...ανοιξε topic με θεμα το ''Fight Club''...
    duende
    16.05.2007, 02:45
    Δεν νομίζω ότι προκαλεί κάποιο πρόβλημα στις αρθρώσεις. Παλιότερα υπήρχε μία εκπομπή που ονομαζόταν Inquiring Minds...αυτά λοιπόν τα ερευνητικά μυαλά που λύναν τέτοιου είδους απορίες υποστήριζαν πώς το μόνο κακό που κάνει το κρακ στα δάχτυλα είναι να σπάει τα νεύρα των διπλανών σου.
    Tropaiatissa
    16.05.2007, 09:49
    Χμμμ....
    εμένα κάνουν συνέχεια κρακ τα γόνατά μου... Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα στο μέλλον;
    gogere17
    16.05.2007, 09:56
    εμενα κανουν κρακ ολες οι αρθρωσεις μου περπαταω και ειμαι σαν πορτα που θελει λαδωμα!........!
    venus2
    16.05.2007, 11:41
    η αλήθεια είναι πως κάνει κακό στις αρθρώσεις των δαχτύλων, διότι όταν σπάνε αυτές οι φυσαλιδούλες μετά δεν ξαναπαράγονται στον ίδιο βαθμό κ αυξάνεται η τριβή στα κόκκαλα. έτσι μπορεί αργότερα να έχεις πρόβλημα με τους χόνδρους κ να μην μπορείς να κουνήσεις πολύ καλά τα δάχτυλά σου... αυτά φυσικά στα 50 σου, όχι τώρα...
    loussi
    16.05.2007, 19:42
    Τα κόκκαλα και η αλληλουχία των συνδέσμων από τα οποία αποτελούνται τα δάχτυλά μας, αλλά και πολλές άλλες αρθρώσεις, έχουν πολύ μικρή ελαστικότητα. Όταν λοιπόν τραβάμε ή πιέζουμε τα δάχτυλα μας, δεν κάνουε τίποτα άλλο απο το να χωρίζουμε τα κόκαλα που τα αποτελούν και να δημιουργούμε ένα κενό. Το «κράκ» προκαλείται όταν τα υγρά που υπάρχουν στους γύρω ιστούς μπαίνουν μέσα στο κενό αυτό. Άλλωστε, ο λόγος που δεν μπορούμε να προκαλέσουμε ξανά τον ήχο αμέσως είναι ότι χρειάζονται λίγα λεπτά για να απορροφηθεί το υγρό. Το να «σπάμε» τα δάχτυλά μας πάντως, εκτός από ενοχλητικό για τους υπολοίπους, είναι - σύμφωνα με τους ειδικούς - και μία κακή συνήθεια για την υγεία των χεριών μας
    mmmyrto
    16.05.2007, 20:01
    Μπορώ να πω ότι ''τρόμαξα'' με όσα διάβασα..
    Είαναι πράγματι τόσο επικύνδηνο όσο ακούγετε;

    Ελπίζω και υποθέτω πως όχι.. Υπάρχουν-υποθέτω πάντα-πολύ πιο επικύδηνες συνήθειες..
    vero
    16.05.2007, 20:04
    παντως το μικρο μου δακτυλο κανει κρακ χωρις λογο λετε να μην ειναι καλοοοο? τωρα ομως θα το ψαξω
    renabill
    16.05.2007, 21:23
    Ναι είναι πολύ κακιά συνήθεια και προκαλέι προβκήματα στις αρθρώσεις.Έχω ακούσει ότι αν το κάνεις συνέχεια επι χρόνια μπορεί να προκαλέσεις βλάβη στα δάχτυλα και να μην μπορείς να πιάσεις γιατι δεν ελέγχεις καλά το ανοιγόκλειμα των δαχτύλων. Βέβαια δεν έχω ρωτήσει και γιατρό, αλλά αν κάποιος ξέρει ας μας πει...
    Red-Rose
    16.05.2007, 23:51
    και ναι πριν απαντήσω στο topic έκανα κρακ όλες μου τις αρθρώσεις... δάχτυλα, καρπούς,πλάτη όοοολη όμως να γουσταρουμε!!! το κεφάλι τα γονατα και τα δαχτυλα των ποδιών... κάποτε μου έλεγαν να το σταματήσω γιατί με το πιάνο θα πάθαινα παρκινσον, ε τελικά αφού σταμάτησα το πιάνο δε χρειάστηκε να σταματήσω τα κρατς κρουτς... χοχοχο ε αφου αν δεν κανεις κρατς πονας ολοκληρος μωρε... δε λέει
    Zefuros
    17.05.2007, 16:56
    Εγω παντως προτεινω σαν αρχη, να κοψετε τα κρακ, γιατι οποτε τα ακουω ανατριχιαζω! Μπλιαχ!
    anna2405
    17.05.2007, 17:04
    Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το κόψω...κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω γιατί οντως εκτός από αυτά που προκαλεί , είναι και αρκετά ενοχλητικό για κάποιους! Καμιά φορά με ενοχλεί κι εμένα!!
    fantasma
    17.05.2007, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος venus2 στις 16-05-2007 στις 11:41 έγραψε...

    η αλήθεια είναι πως κάνει κακό στις αρθρώσεις των δαχτύλων, διότι όταν σπάνε αυτές οι φυσαλιδούλες μετά δεν ξαναπαράγονται στον ίδιο βαθμό κ αυξάνεται η τριβή στα κόκκαλα. έτσι μπορεί αργότερα να έχεις πρόβλημα με τους χόνδρους κ να μην μπορείς να κουνήσεις πολύ καλά τα δάχτυλά σου... αυτά φυσικά στα 50 σου, όχι τώρα...



    η αλήθεια είναι πως κι εγώ αυτό ξέρω.....
    το έκανα και το κάνω πολύ συχνά....
    ήδη επειδή η δουλειά μου είναι εντελώς χειρονακτική έχω παρατηρήσει κάποια μικρά ψιλοπροβλήματα....
    ελπίζω να ζήσω τουλάχιστον σα σωστό fantasma.......

    krak.... krak kai ksana krak........
    anna2405
    18.05.2007, 00:01
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 17-05-2007 στις 23:41 έγραψε...

    ελπίζω να ζήσω τουλάχιστον σα σωστό fantasma.......

    krak.... krak kai ksana krak........



    χαχαχαχα, fantasmaτακι...
    κρακ κρακ...
    rompa
    18.05.2007, 05:25
    Και εγώ το έκανα συχνά παλιά αλλά ο πατέρας μου είπε ότι ο ορθοπεδικός του είχε πει ότι είνα κακή συνήθεια.Το έχω ελαττώσει αρκετά
    Paloukeze
    18.05.2007, 23:27
    Εγώ κάνω κράκ παντού. Στα δάχτυλα χεριών και ποδιών, στους αγκώνες, στο στέρνο, στη σπονδυλική στήλη, στο αφιένα, στη μέση και στα γώνατα! Πανικός! Μου αρέσει πάρα πολύ, με βοηθάει πολύ να ξεπιαστώ και να αισθανθώ καλύτερα και δεν πρόκειται να το κόψω (δε νομίζω οτι βλάπτει έτσι κι αλλιώς).

    (ΚΡΑΚ!) (ΚΡΑΚ!) (ΚΡΑΚ!) (ΚΡΑΚ!)...