ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη
    jorge
    21.04.2004, 11:59
    Η δική μου καταγωγή είναι από Μ.Ασία. Και οι δύο μου γονείς όμως μεγάλωσαν Πειραιά. Η δική σας;
    Alinda
    21.04.2004, 12:04
    μαλιστα!!!

    Η μητέρα μου είναι Ολλανδέζα και ο πατέρας μου Ελληνας με καταγωγή απο την Κρήτη και την Άνδρο.

    είμαι καινούρια ράτσα...
    composer
    21.04.2004, 12:22
    Eγώ είμαι από την μεγαλόνησο της Ελλάδας μας...την ΚΡΗΤΗ
    Του Μίνωα, του Κορνάρου,του Βενιζέλου και του Καζαντζάκη....

    Πολλά χαιρετίσματα στους απανταχού Κρήτες.......Πρέπει να είμαστε περήφανοι που είμαστε Κρητικοί

    Συγεκριμένα ο πατέρας μου κατάγετε από το Ηράκλειο και η μητέρα μου απο το Ρέθυμνο!
    Αλιντάκι έχουμε κατι κοίνο ε!!



    yiannisyiannis
    21.04.2004, 13:16
    Η καταγωγή μας, πόσο παλιά να ανατρέξουμε όμως;

    Λοιπόν, κάποιος συγγενής μου που ερεύνησε τις ρίζες μας σε βάθος και σχεδίασε το γενεαλογικό μας δένδρο, έφτασε περίπου μέχρι το 1700. Τότε λοιπόν, κάποιος μακρινός πρόγονός μου, ήρθε από την Ιταλία κι εγκαταστάθηκε στην Τρίπολη. Από εκεί κι ύστερα, διασκορπιστήκαμε σχεδόν σε όλη την Ελλάδα.

    Πάντως οι παππούδες μου, οι γονείς μου κι εγώ, γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στο Πήλιο. Βουνό, βουνών καμάρι, που έλεγε κι ο Δροσίνης.

    Για να πω όμως την αμαρτία μου, θα προτιμούσα να κατάγομαι από κάπου αλλού. Κι εννοώ φυσικά το Παρίσι της Ανατολής, τη θρυλική Σμύρνη, που τη λατρεύω τόσο για τη μουσική της, όσο και για τον καταπληκτικό πολιτισμό της.









    natasa_paul
    21.04.2004, 13:34
    Από την Κεφαλλονιά και από τους δύο γονείς μου!



    Μια Κεφαλλονίτισσα μέσα από τ ' Αργοστόλι...και πως να σας το πω...
    dora2000
    21.04.2004, 14:20
    Οι παπούδες μου ήρθαν από την Μ.Ασία.
    Οι γονείς μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στον Πειραιά.
    Kotsiraki
    21.04.2004, 16:14
    Η καταγωγή των παππούδων μου και από τους 2 γονείς είναι από τη Μικρά Ασία και τα παράλια του Εύξεινου Πόντου. Βρέθηκαν όμως στα Γιάννενα, εκεί όπου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν οι γονείς μου κι εκεί όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα κι εγώ!


    Υ.Γ. Αρκετοί οι..συμπατριώτες από ότι βλέπω!
    christos-reg
    21.04.2004, 17:33
    Και οι 2 γονείς μου έχουν γεννηθεί στη Θεσσαλονίκη. Βέβαια όσο προχωράμε προς τα πίσω το γενεαλογικό δέντρο περιπλέκεται.

    Ο ένας μου παππούς γεννηθήκε Θεσσαλονίκη αλλά η οικογένεια του ήρθε κατά τη Μικρασιατική Καταστροφή από το τη Μουταλάσκη -κάπου στην Καππαδοκία της Μικράς Ασίας - μέσω Κύπρου.
    Ο άλλος μου παππούς γεννήθηκε το 1921 στην Προύσα της Μικράς Ασίας αλλά 1 έτους εγκαταστάθηκε μαζί με την οικογένεια του στις Σέρρες όπου και έμεινε ως 20 περίπου χρονών.
    Όσο αφορά τις γιαγιάδες, η μία γεννήθηκε σε ένα χωριό του νομού Κιλκίς αλλά η καταγωγή της πηγαίνει στις 40 Εκκλησιές της Ανατολικής Θράκης (η μητέρα της) αλλά και σε χωριά της Ηπείρου - από την πλευρά του πατέρα της ο οποίος όμως είχε γεννηθεί στη Μαρίτσα της Δυτ. Θράκης (περιοχή που βρίσκεται τώρα στη Νότια Βουλγαρία) όπου κατέφυγε η οικογένεια του όταν άφησε την Ήπειρο!
    Η δεύτερη γιαγιά μου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη αλλά κατάγεται από τον Πόντο (Κερασούντα).

    Θα έλεγα πως μάλλον έχω ένα περιπλεγμένο γενεαολογικό δέντρο!
    odos_oveirwv
    21.04.2004, 19:33
    eimaste arketoi blepw....

    kai emena n katagwgn mou loipon apo M. Asia... apo Aibali sugkekrimena an dev kanw lathos. O pateras mou megalwse Athnva.. n mntera mou apo Kastri Kynourias. ....allos mikrasiatns?
    santourman
    21.04.2004, 22:20
    Η μητέρα μου κατάγεται από το Αίγιο, όπου ζω εδώ και 27 χρόνια...
    Ο πατέρας μου κατάγεται από ένα χωριό στους πρόποδες του Ολύμπου (Καλλιπεύκη Λαρίσης) και μεγάλωσε στην Κατερίνη, όπου έχω συγγενείς και φίλους, κι όποτε βρίσκω λίγο χρόνο, την "κάνω" προς τα βόρεια, να αναπνεύσω λίγο αέρα από την πανέμορφη Μακεδονία!
    falimento
    21.04.2004, 23:21
    Eγώ παιδιά απ' τον ένα παππού μου κρατώ από τη Κρήτη,συγκεκριμένα από τα Χανιά! (composer.. κι άλλος πατριώτης στη παρέα!)

    Ό άλλος απο Μικρά Ασία (κι άλλος Μικρασιάτης..) συγκεκριμένα από Αλικαρνασσό... Χαμένα μεγαλεία..

    Όμως με τις δύο περιοχές δεν κρατώ πολύ σχέση (δυστυχώς)
    , συνεπώς συνδέομαι με την Αίγινα και την Πάρο που είναι οι δυο μου γιαγιάδες αντιστοίχως...

    Μένω Πειραιά.. στα 2 παραπάνω νησιά διατηρώ εξοχική κατοικία και για αυτό τα επισκέπτομαι συχνά...

    Kotsiraki
    23.04.2004, 03:05
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 21-04-2004 στις 23:21 έγραψε:

    Eγώ παιδιά απ' τον ένα παππού μου κρατώ από τη Κρήτη,συγκεκριμένα από τα Χανιά! (composer.. κι άλλος πατριώτης στη παρέα!)

    Ό άλλος απο Μικρά Ασία (κι άλλος Μικρασιάτης..) συγκεκριμένα από Αλικαρνασσό... Χαμένα μεγαλεία..

    Όμως με τις δύο περιοχές δεν κρατώ πολύ σχέση (δυστυχώς)
    , συνεπώς συνδέομαι με την Αίγινα και την Πάρο που είναι οι δυο μου γιαγιάδες αντιστοίχως...

    Μένω Πειραιά.. στα 2 παραπάνω νησιά διατηρώ εξοχική κατοικία και για αυτό τα επισκέπτομαι συχνά...






    Πολλούς χαιρετισμούς στην όμορφη Πάρο...που την έχουμε ερωτευτεί!

    neo2000g
    23.06.2004, 00:22
    Είμαι βέρος Αλεξανδρουπολίτης (και οι 2 γονείς είναι απο εκεί) με μακρινές ρίζες από Πόντο και Α. Ρωμυλία.
    ANNIO
    23.06.2004, 02:12
    Κρήτη μου όμορφο νησί, κλειδί του παραδείσου...
    Πιστεύω καταλάβατε όλοι από που είμαι ε;;;Μάκια...
    maria16
    24.12.2004, 00:03
    Κατάγομαι απο την Ήπειρο (κοτσιράκι...πατριωτάκια). Συγκεκριμένα απο ένα χωριό στα Γιάννενα και απο Σαμαρίνα. όμως μεγάλωσα στη Μακεδονία (που τη θαυμάζω φυσικά, αλλά η πατρίδα έχει άλλη αίσθηση..)
    polydoroslouca
    24.12.2004, 15:27
    GH THS LEMONIAS THS ELIAS
    GH THS AGKALIAS THS XARAS
    GH TOU PEYKOU TOY KYPARISIOY
    TWN PALLIKARIWN KAI THS AGAPHS
    XRYSOPRASINO FILLO RIGMENO STO PELAGO

    GH TOU XERAMENOU LIVADIOU
    GH THS PIKRAMENHS PANAGIAS
    GH TOU LIVA TOU ADIKOU XAMOU
    T'AGRIOU KAIROU TWN HFAISTEIWN
    XRYSOPRASINO FYLLO RIGMENO STO PELAGO

    GH TWN KORITSIWN POU GELOUN
    GH TWN AGORIWN POU METHOUN
    GH TOU MYROU TOU XAIRETISMOU
    KYPROS THS AGAPHS KAI TOU ONEIROU
    XRYSOPRASINO FYLLO RIGMENO STO PELAGO

    Gennima kai thremma... tziai xerw yiw kouventes
    vouliakis
    24.12.2004, 19:57
    Αν και δεν κατάγομαι από την Κύπρο και ούτε είμαι συντονιστής σ' αυτό το topic, θεώρησα σκόπιμο να μεταφράσω από τα greeklish:



    Γη της λεμονιάς, της ελιάς

    Γη της αγκαλιάς, της χαράς

    Γη του πεύκου, του κυπαρισσιού

    των παλικαριών και της αγάπης



    Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγο



    Γη του ξεραμένου λιβαδιού

    Γη της πικραμένης Παναγιάς

    Γη του λίβα, τ’ άδικου χαμού

    τ’ άγριου καιρού, των ηφαιστείων



    Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγο



    Γη των κοριτσιών που γελούν

    Γη των αγοριών που μεθούν

    Γη του Μύρου του Χαιρετισμού

    Κύπρος της αγάπης και του ονείρου



    Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγο






    Καλές γιορτές σε όλους
    Spilman44
    24.12.2004, 20:12
    Εκ πατρός...ΔΙΑΚΟΦΤΟ !
    Εκ μητρός...ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ !
    Συνδυασμός : γαμάτος !!!
    ssakiss1
    24.12.2004, 23:19
    με λενε Σακη κ ειμαι βερος παλαμιοτης κ ειμαι κ καραγκουνης
    polydoroslouca
    25.12.2004, 00:52
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 24-12-2004 στις 19:57 έγραψε:
    [I]
    Αν και δεν κατάγομαι από την Κύπρο και ούτε είμαι συντονιστής σ' αυτό το topic, θεώρησα σκόπιμο να μεταφράσω από τα greeklish:


    Na se kala Vouliakis. Euxaristo gia tis euxes. Euxes kai gia sena, ygeia kai eutihia.
    Sygxoreste me gia ta greeklish.Logo aglikou pliktrologiou (to elliniko pethane
    apo ena flintzani kafe), logo periorismenwn gnoseon stin xrisi tou pc kai tou
    pliktrologiou,kai logo periorismenwn gnwsewn gennika, auta mporw na grafw.