ελληνική μουσική
    750 online   ·  210.851 μέλη
    fotiana
    27.09.2005, 14:05
    Και οι δύο γονείς μου είναι από την Κρήτη. Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα Αθήνα αλλά την Κρήτη την λατρεύω, είναι στο αίμα μου!
    fairies_wear_boots
    01.10.2005, 16:45
    Κατάγομαι από τη Χίο και την Κωνσταντινούπολη καθώς επίσης και απο τη Νάξο και τον Πόντο.... Μένω Αθήνα (δυστυχώς η ευτυχώς δεν ξέρω....είναι πολλά τα υπέρ και τα κατά....) αλλά τα επόμενα δύο χρονια θα είμαι στην Αγγλία
    Vana_Barba
    08.10.2005, 14:57
    Κερκυρα!
    yiorgosv
    11.10.2005, 00:16
    Μενω Χανια -ειναι επιλογη μου- και καταγομαι απο τα δυτικα του Νομου.
    Συγκεκριμενα ο πατερας μου και η μητερα μου ειναι απο το ιδιο χωριο.
    Ο παπους του πατερα μου γενημενος καπου στα 1860 προλαβε
    -που λεμε εδω- τον παπου του Ηλια που ηταν ο πρωτος που ηρθε στο
    χωριο που αργοτερα μεγαλωσε η οικογενεια μια και ηρθαν απο αλλο μερος κυνηγημενοι μαλλον απ'τους Τουρκους.
    Ο Ηλιας Β.. γεννηθηκε το 1800 και πεθανε γυρω στα 1885. Με μυθιστορηματικο τροπο παντρευτηκε την Αικατερινη Κ...
    που ηρθε απο τα ανατολικα του Ρεθυμνου κυνηγημενη απ'τους Τουρκους ντυμενη αντρας !!
    Ο παπους μου (απ'τον πατερα μου) γεννηθηκε το 1887 και πηγε το 1912 στην Αμερικη κι ετσι δεν πηγε στους πολεμους
    τοτε οπου αγνωστο αν θα γυριζε ζωντανος σε αντιθεση με καποια απ'τα ξαδερφια του που καποιος σκοτωθηκε στο Σκρα και καποιοι αλλου ...
    Οταν γυρισε το 1918 απ'την Αμερικη, με ενα μερος απο τα λεφτα που εφερε του προτειναν να αγορασει μια εκταση εξω
    απο τα τοτε Χανια που σημερα ειναι μολις 1 χιλ. απο το κεντρο και αξιζει πολλα δις !!
    Αντ'αυτου προτιμησε να προικησει τις αδερφες του και να αγορασει περιουσια στο χωριο.
    Τοτε οτι φυτευοταν ειχε αξια ...το 80% του πληθυσμου ηταν στα χωρια ...

    ειναι κι αλλες ιστοριες, αμα χειμωνιασει θα τσι πουμε βρε παιδια διπλα
    στο τζακι με καστανα και ρακη !!

    Voltage
    11.10.2005, 00:42
    Παππούουουουου....
    AT
    11.10.2005, 01:27

    ΚΡΗΤΗ.......ΧΑΝΙΑ.......ΛΑΤΡΕΙΑ.......

    κι εγώ Αθήνα με-γάλωσα.... ^%**^%&^%*)&
    Τώρα πούθε γεννήθηκα και πούθε κατάγονται οι δικοί μου.... θα περιμένω τα τελειώσει ο πάρα-προηγούμενος τσις ιστορίες του... και θα σας ειπώ τσι δικές μου,
    του χρόνου που θα ξαναπιάσουν κρύα....

    Εβίβα σύντεκνοι!!!! ....άντε, και οι μη....



    ------------
    Στο άδειο μου πακέτο, απόψε μπήκες...





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AT στις 11-10-2005 01:33 ]
    medeon
    11.10.2005, 20:38
    Απο Αράχωβα Βοιωτίας
    yiorgosv
    13.10.2005, 22:59
    voltage
    απλα θελω να πω οτι ειμαστε τοσο ταλαιπωρημενος λαος αλλα
    και τυχοδιωκτης που ο καθενας αν κυτταξει στην οικογενεια του
    θα βρει τετοιες ιστοριες που φανταζουν μυθιστορημα ...
    Αλλωστε οσο μεγαλωνει κανεις -οπως εγω πουμαι παππους-
    μαζευει εμπειριες και στο τελος μπορει να γινει ανετα ενας παραμυθας
    οπως αυτους που μικρος ... βαριοταν να ακουει
    ΑΤ
    Κυττα για καποιους λογους τα Χανια εχουν γινει ψιλο-μυθος !!
    Ενταξει χαλαρωστε λιγο ...
    Ειναι αρκετα γραφικα δε λεω ... αλλα να σου πω και το αλλο,
    ρε παιδια εχουμε καλες ταβερνες εδω και γενικα καλο φαι !!
    Οπου πηγα -εκτος Ιεραπετρα- στην υπολοιπη Κρητη το φαι
    ειναι μαυρα χαλια !!
    Νηστικο αρκουδι δε χορευειειειει ...

    Red-Rose
    29.10.2005, 08:55
    οι παππούδες και από μπαμπά και από μαμα ήρθαν από τα παράλια του Εύξηνου Πόντου. οι γονείς μεγάλωσαν στην φλώρινα, γνωρίστηκαν/παντρεύτηκαν στην Αθήνα όπου και γεννήθηκα, ξαναγυρίσαμε φλώρινα και τέλος! :Ρ
    alexia-vicky
    01.11.2005, 12:10
    η μητερα μου ειναι απο τη μανη και ο πατερας μου απο τον ασπροπυργο(οπου μενω κιολας)
    pure_instinct
    01.11.2005, 20:39
    ο μπαμπας απο κρητη και η μαμα απο αθηνα αλλα μενω ΚΡΗΤΗ!!!
    (Ηρακλειο)..........και βλεπω ειμαστε πολλοι οι συντεκνοι και οι συντεκνισες!!

    ω ρε κοπελια!!!!!!!!!!!!!!!!!! να χαμογελατε!!






    jazzer79
    02.11.2005, 11:08
    Ο πατερας μου ειναι απο Κυπρο - Αμμοχωστο συγκεκριμενα- και η μητερα μου Ποντια απο Καρς αλλα μεγαλωσε και εζησε οπως και γω Θεσσαλονικη!!!!
    CUTTY
    10.11.2005, 12:02
    Καλό το Αίγιο αλλά 27 χρόνια εκεί καλά είναι. Αν σου αρέσει τόσο η Μακεδονία καντη το συντομώτερο (και όχι μόνο για επίσκεψη).Μην περιμένεις να το βαρεθείς θανατηφόρα όπως εγώ που έφυγα πολλά χρόνια αργότερα, αν και ποτέ δεν είναι αργά! Η συμβουλή μου πάντως είναι "μετακινήσου", "ξεκόλλα απο τη γενέτειρα" go...go...go
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 21-04-2004 στις 22:20 έγραψε:

    Η μητέρα μου κατάγεται από το Αίγιο, όπου ζω εδώ και 27 χρόνια...
    Ο πατέρας μου κατάγεται από ένα χωριό στους πρόποδες του Ολύμπου (Καλλιπεύκη Λαρίσης) και μεγάλωσε στην Κατερίνη, όπου έχω συγγενείς και φίλους, κι όποτε βρίσκω λίγο χρόνο, την "κάνω" προς τα βόρεια, να αναπνεύσω λίγο αέρα από την πανέμορφη Μακεδονία!



    Quote:

    null
    SAMIK
    05.12.2005, 02:04
    ΝΑΞΟΣ ΠΑΠΠΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΠΠΟΥ.......
    Petros-RiQ
    29.12.2005, 22:23
    geia sas paidia. eimai neo melos kai grafw gia prwti fora!

    o pateras mou einai elvetos, apo ti poli Sankt Gallen stin germanofwni perioxi, kai i mitera mou einai apo patra me rizes apo to eski sehir tis mikras asias , alla megalwse kapou stin ileia opou megalwsa kai egw!!

    perissotera prive :PPPPPP
    Amelie
    29.12.2005, 22:31
    Από τη Δράμα (από τη μεριά του πατέρα μου),από τον Πειραιά (απ'τη μεριά της μαμάς μου) και αν ανατρέξουμε και λίγο πιο παλιά, οι παππούδες και οι γιαγιάδες μου είναι από Μ.Ασία.

    ...Κι αναρωτιέμαι συχνά αν στ'αλήθεια το'ξέραν κι οι δυο ότι την ίδια στιγμή απ'τα δίχτυα του κόσμου είχαν βγει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amelie στις 31-10-2006 23:18 ]


    ageras
    30.12.2005, 11:52
    Λοιπόν......μισό λεπτό να ξεθάψω το γενεολογικό μου δέντρο!!!!!
    Ο παππούς και η γιαγιά μου (από της μητέρας μου την μεριά) γεννήθηκαν στον οικισμό Μενεμένη στην Σμύρνη της Μ.Ασίας.Ο άλλος παππούς μου γενήθηκε στα παράλια του Βοσπόρου και η άλλη γιαγιά μου στην Λήμνο.
    Ο πατέρας μου γεννήθηκε στην κομοτηνή αλλά μεγάλωσε στην Καβάλα και στην Θεσσαλονίκη και η μητέρα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Θεσσαλονίκη.
    Εγω λοιπόν γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Θεσσαλονίκη,αλλά ζω στην Αθήνα!!!!!!!
    Gargyrof
    30.12.2005, 13:00
    Ποντιακης καταγωγης με παππουδες απο την Μπαφρα του Ποντου απο τη μια μερια και απο την Ματσουκα στην περιοχη της Τραπεζουντας απο την αλλη. Η μια γιαγια βεβαια απο την Μανη κραταει την σκουφια της αλλα το ποντιακο στοιχειο μεσα μου δεν αφηνει περιθωρια για πολλα-πολλα. Οι γονεις μου ανατολικη Μακεδονια, εγω Θεσσαλονικη... τα μακρυνα ταξιδια και η κοσμοπολιτικη ζωη να δω ποτε θα ερθουν;;; αχ!!!
    elenakielenio
    11.01.2006, 20:52
    i mana mou einai apo ameriki kai o pateras mou einai ellhinas apo kerkyra
    ego emena stin kerkira gia 10 xronia molis metakomisa ameriki
    kai tou xronou pao kerkyra na do ton patera mou
    maresei h ameriki alla kalytera apo kerkyra den iparxei
    DavidDT
    11.01.2006, 22:23
    Απο την πανέμορφη Κω!!


    Αν δεν μπορείς να ζεις όπως σκέφτεσαι,τότε είσαι καταδικασμένος να σκέφτεσαι όπως ζεις...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DavidDT στις 31-03-2006 00:57 ]



    επισυναπτόμενα: κος.jpg