ελληνική μουσική
    380 online   ·  210.844 μέλη
    MariannaP
    21.02.2005, 11:10
    Quote:

    Το μέλος thanasis1987 στις 18-02-2005 στις 21:54 έγραψε:

    ...και ολοι μαζι μενουμε στο Μεγαλο Πευκο (οχι πανω του την περιοχη λενε ετσι)





    Μεγάλο Πέυκο;;;
    Αν κι εγώ έτσι το λέω, οφείλουμε να πούμε ότι η περιοχή δεν λέγεται έτσι...
    Το κανονικό της όνομα είναι Νέα Πέραμος.
    Είναι το μέρος όπου διάλεξαν οι πρόσφυγες της Περάμου να εγκατασταθούν!
    Λένε ότι η παραλία (όπως ήταν παλιά φαντάζομαι) τους θύμιζε τον τόπο τους...
    mag
    06.03.2005, 04:20
    Ο πατέρας μου είναι Ελληνοαυστραλός(ο παππούς μου ήταν Αυστραλός).
    Η μητέρα μου γέννημα,θρέμμα Σαλονικιά που λέει και το τραγούδι. Τώρα πως βρεθήκαμε στη Σαμό..... ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω!!
    manblaz
    06.03.2005, 14:28
    Αλλος ενας κρητικός στην παρέα...

    Απο τον Μυλοπόταμο Ρεθύμνου και οι δυο γονείς μου.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: manblaz on 06-03-2005 14:30 ]
    aggelosnegas
    06.03.2005, 19:37
    O πατερας μου ειναι απο την πανεμορφη ζακυνθο(ρομιρι) και η μητερα μου απο το γραφικο χωριο στην τριπολη που ονομαζετε βυζικι!!!
    yojo
    06.03.2005, 19:46
    Λοιπον......Απ'οσο ξέρω ο πατερας μου ειναι απο την Αθηνα αν και ο πατερας του γεννηθηκε στην Κωσταντινούπολη του οποιου ο πατερας ηταν Ποντιος του οποιου ο πατερας ηταν.........ας το αφησουμε καλητερα....!!!παρομοια ιστορια ειναι και η καταγωγη της μανας μου και γω ακομα αναρωτιεμαι απο που καταγομαι.....!!!
    PolisKallis
    16.03.2005, 11:21
    OI goneis tou patera mou apo ton Makrino Ponto-sigkekrimena Kerasounta-
    Oi goneis tis manas mou apo tin Thraki
    Ego megalosa Eleftheroupoli/Kavala -
    Sta 7 mou Monaxo Germania

    Afta----
    ZeNiA
    16.03.2005, 18:35
    Δε βλέπω και πολλούς Κυκλαδίτες...
    Μόνο κάτι για Πάρο και Αμοργό πήρε το μάτι μου!
    Εγώ λοιπόν κατάγομαι απ' την Κύθνο.
    Για να προλάβω την ερώτηση "Καλέ πού είναι αυτό??" : Η Κύθνος είναι νησί των δυτικών Κυκλάδων και βρίσκεται κοντά στην Αθήνα. Για την ακρίβεια είναι ανάμεσα στη Τζια και στη Σέριφο.
    Και οι δυο γονέις μου κατάγονται από Κύθνο, αλλά εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα και οι πανελλήνιες με έστειλαν στην πανέμορφη Ξάνθη όπου και μένω τώρα!



    επισυναπτόμενα: DSC01502.JPG 
    zoe
    17.03.2005, 00:03

    [ τροποποιήθηκε από τον/την zoe, 31-12-2012 20:17 ]


    lamkar
    17.03.2005, 00:54
    Βόνιτσα Αιτωλοακαρνανίας
    Κατά που πέφτει, θα μου πείτε!!
    15 λεπτά έξω από τη Λευκάδα!Αυτή τη ξέρετε σιγουρα.







    stratocaster
    17.03.2005, 01:08
    Μαμά από Ηράκλειο Κρήτης μπαμπάς από Μάνη, γι' αυτό βράζει το αίμα μου...
    cookie
    17.03.2005, 15:28
    Μαμά από Σικελία κ μπαμπάς (όχι μαφιόζος) από Αθήνα. Τώρα πώς βρέθηκα Κύπρο....μεγάλη και πονεμένη ιστορία!!
    Εγώ γεννήθηκα στον Πλούτωνα!
    thanos2004
    01.04.2005, 11:51
    Ο μπαμπάς από Δημητσάνα Αρκαδίας και η μαμά από Αχλάδι Φθιώτιδος (μετά τη Στυλίδα όπως πάμε για Θεσσαλονίκη)

    alexk
    03.04.2005, 04:59
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 21-04-2004 στις 23:21 έγραψε:

    Eγώ παιδιά απ' τον ένα παππού μου κρατώ από τη Κρήτη,συγκεκριμένα από τα Χανιά! (composer.. κι άλλος πατριώτης στη παρέα!)

    Ό άλλος απο Μικρά Ασία (κι άλλος Μικρασιάτης..) συγκεκριμένα από Αλικαρνασσό... Χαμένα μεγαλεία..

    Όμως με τις δύο περιοχές δεν κρατώ πολύ σχέση (δυστυχώς)
    , συνεπώς συνδέομαι με την Αίγινα και την Πάρο που είναι οι δυο μου γιαγιάδες αντιστοίχως...

    Μένω Πειραιά.. στα 2 παραπάνω νησιά διατηρώ εξοχική κατοικία και για αυτό τα επισκέπτομαι συχνά...






    Kalio arga para pote lene... Paro pou, syntopith? Egw eimai apo Prodromo kai mias kai grapsame kai sto topic, tou patera mou oi goneis htan apo Aivali Mikras Asias(Geia sou, odos oneirwn)
    tetraktis
    03.04.2005, 17:12
    Ο ένας παππούς Μανιάτης, με καταγωγή από τις Συρρακούσες. Σικελία, όπως οι περισσότεροι κατατρεγμένοι Δωριείς. Η δε γιαγιά από το Τσεσμέ απέναντι από τη Χίο,(συγνώμη δεν βρήκα την ελληνοπρεπή του ονομασία), πρόσφυγας από ενός έτους με την καταστροφή του εικοσί δύο, στη Γούβα, στον Πειραιά. Ο άλλος παππούς από τα Μέθαινα,(έβδομη γεννεά) από την Πόλη από όπου και έφεραν και το επίθετο μας, και η γιαγιά από τον Πόρο.
    Μάνα επομένως Πειραιώτισα και πατέρας Ποριώτης. Εγώ γεννημένος στην πόλη των Φιλοσόφων την Αθήνα και έχω ζήσει σε Πρέβεζα και Χανιά.

    πάρτε μια μπύρα γιατί σας ζάλισα!!!

    oly
    11.05.2005, 03:42
    ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΖΑΚΥΝΘΟ.
    Despin
    11.05.2005, 08:20
    Μαμά από Λαμία, Μπαμπάς από Στυλίδα.
    kifa
    11.05.2005, 09:15
    μεγαααααααλη ιστορια .....

    Λοιπόν , Γιαγιά Κων/πολη, Παππούς ¶νδρο ( απο το ένα σόι ), Γιαγιά και παππούς Λαμία ( από το άλλο σόι.....).....
    paramithi
    11.05.2005, 09:39
    μπαμπάς απο τρίπολη,μαμά απο χίο..τώρα πως γεννήθηκα αθήνα και μένω μυτιλήνη..είναι άλλη ιστορία
    divided
    13.05.2005, 12:05
    Με πατέρα από την Κω, μητέρα μισή από Αθήνα και μισή από Μ. Ασία μένω και ανγνωρίζω ως πατρίδα την ΑΙΓΙΝΑ! Μια σταλία τόπος αλλά τα μικρά και απλά πράγματα κρύβουν τις πιο μεγάλες χάρες.
    falimento
    13.05.2005, 12:41
    Quote:

    Το μέλος divided στις 13-05-2005 στις 12:05 έγραψε:

    Με πατέρα από την Κω, μητέρα μισή από Αθήνα και μισή από Μ. Ασία μένω και ανγνωρίζω ως πατρίδα την ΑΙΓΙΝΑ! Μια σταλία τόπος αλλά τα μικρά και απλά πράγματα κρύβουν τις πιο μεγάλες χάρες.





    Ξάδερφε αυτό το σόϊ της Μικράς Ασίας μας ενώνει...