ελληνική μουσική
    380 online   ·  210.844 μέλη
    tsaboukos
    17.05.2007, 15:40
    Mηπως μπορει να μου στειλει καποιος την live εκτελεση του κομματιου Βροχοποιος απο τα Ξυλινα Σπαθια?Οποιος το εχει να μου πει να του στειλω με πμ το mail μου.Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
    busted
    18.05.2007, 13:47


    Πανω ειναι ενα link ενος video απο μια συναυλια του Παυλου Παυλιδη που ερμηνευει το Βροχοποιο!

    Με αυτη την εκτελεση δεν εχει ηχογραφηθει ακομα αλλα ελπιζουμε να συμπεριληφθει στην επανακυκλοφορηση του "Αφου λοιπον ξεχαστηκα" απο την Archangel...
    tsaboukos
    18.05.2007, 14:17
    Αυτο ψαχνω.Ειναι τελειο.Το ακουσα το καλοκαιρι που το επαιξε ο Παυλος στο Αργος και ειχα πορωθει.Εχει φοβερους στιχους.Δειτε και αυτο:
    Βροχοποιός (Μια Ματιά Σα Βροχή)

    Το πέμπτο κομμάτι του δίσκου αυτού βρίσκει στα live τους αρχικούς του στίχους και τους αφομοιώνει «όταν ήμουνα μικρός στα όνειρα μου πάντα ερχότανε ένας άσπρος αετός με κοιτούσε και θυμότανε...
    Όταν πέρασε ο καιρός μου 'πε πως δε θα ξαναρχότανε και ο πρώτος κεραυνός από μακριά ακουγότανε...Έγινα βροχοποιός γιατί τα δάκυα στερέψανε, πάλι αστράφτει, κοίτα φως, νιώθω σαν να με μαγέψανε...
    Όταν ήμουνα μικρός μες στα κύματα δε με νοιαζε αν ο κόσμος είναι απλός ή αν έτσι απλώς εμένα μου έμοιαζε διαμαντένιος ουρανός...
    τα άστρα στα μάτια της γυαλίζανε, διαμαντένιος ουρανός...κάτι φωνές μου ψιθυρίζανε...Έρχεται ο βροχοποιός, πες του πως τίποτα δε χάθηκε, μη λυπάσαι κλαίει αυτός, που από έρωτα τρελάθηκε...
    Έρχεται ο βροχοποιός γιατί τα δάκυα στερέψανε, πάλι αστράφτει, κοίτα φως, νιώθω σαν να με μαγέψανε...
    Όταν ήμουνα μικρός όλοι λένε πως ξεχνιόμουνα στη βεράντα εκεί στο φως, με κοιτούσες που κοιμόμουνα..

    Ιστοριες τραγουδιων