ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Σπουδές και εργασία!

    jorge
    21.04.2004, 12:09
    Εδώ μπορούμε να κουβεντιάσουμε για το τι κάνει ή τι έχει κάνει ο καθένας μας, ακόμα και όσοι πηγαίνουν ακόμη σχολείο.
    Μπορείτε να γράψετε τι σπουδάζετε ή με τι ασχολείστε επαγγελματικά ή με τι θα θέλατε να ασχοληθείτε αν ψάχνετε δουλειά
    composer
    21.04.2004, 12:51
    Είμαι 2 ετής φοιτητής στο τμήμα μουσικών σπούδών στο Πανεπιστήμιο του Βαngor στην Βόριο Ουαλία!!
    Πολλά φιλια σε όλα τα παιδιά που σπουδάζουν στο Ηνώμενο Βασίλειο!

    zax
    21.04.2004, 13:04
    Καλημέρα....Εγώ είμαι Κοινωνιολόγος(σπούδασα στην Αθήνα) και εργάζομαι στον ΟΑΕΔ ως Εργασιακός ύμβουλος. Γι' αυτό όποιος χρειάζεται συμβουλές...ξέρει που να απευθυνθεί.
    Χαιρετίσματα σε άπαντες τους μουσικόφιλους ανά την Ελλάδα!
    Magdalena
    22.04.2004, 00:58
    Γειά σας! Εγώ μένω στη Βαρσοβία, είμαι αρχαιολόγος και κλασσική φιλόλογος, τώρα είμαι στο δέυτερο έτος νεοελληνικών μεταπτυχιακών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Βαρσοβίας. Δουλεύω στο Εθνικό Μουσείο Βαρσοβίας, αλλα είναι βαρετή αυτή η δουλειά Στο μέλλον θα ήθελα να γίνω επαγγελματίας μεταφράστρια, γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ οι ξένες γλώσσες. Εάν έχετε προβλήματα με τα αγγλικά, ιταλικά, αρχαιά ελληνικά η τα λατινικά, μπορώ να βοηθήσω...
    Kotsiraki
    23.04.2004, 13:47
    Καλημέρα!!! Εγώ είμαι 3ετής φοιτήτρια στο τμήμα Νηπιαγωγών(Ιωάννινα).. Σε ένα χρόνο περίπου θα αρχίσω την εξάμηνη πρακτική μου(κούραση μεγάλη, αλλά εξίσου μεγάλη αγάπη στα μικρούλια, οπότε κάπου μετριάζεται το πράγμα! ). Όταν τελειώσω θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στην Ειδική Αγωγή ή να ξεκινήσω σπουδές πάνω στην Παιδαγωγική Ψυχολογία..
    Το μέλλον θα δείξει..
    elina
    24.04.2004, 00:57
    Poly kalo post!!!
    Egw an kai mathitria kserw ti thelw na kanw...Thelw na asxolithw me tin grafistiki m aresei na dimiourgw kai na zwfrafizw!!!!!!!!!!
    Kai kserw na ta kanw kai ta dyo...
    haroula22
    24.04.2004, 23:52
    Εγω δουλευω σε καταστημα ρουχων στο κεντρο. Καλως σας βρηκα, πολυ ωραιο το σαιτ
    Dimitrios
    30.04.2004, 17:55
    Hello! εγω κανω Master στα ναυτιλιακα και παραλληλα δουλευω σε μια ναυτιλιακη εταιρεια... αρκετο πηξιμο και τα δυο μαζι, αλλα...
    και σαν να μην εφταναν αυτα, εχω και το συγκροτημα που θελει συνεχεια προβες!!!!
    elenakielenio
    12.01.2006, 20:57
    hi egw pigaino sxoleio edo kai douleuo ta bradia
    tha arxiso tis spoudes mou se 5 mines gia na gino
    resperatory therapist
    DavidDT
    12.01.2006, 21:15
    Σπουδές:Εγώ σπουδάζω στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας Κρήτης(Ρέθυμνο),και παράλληλα παρακολουθώ μαθήματα στο Ελληνικό Ωδείο.Το επόμενο βήμα μου είναι να συνεχίσω τις σπουδές μου στο τμήμα Μουσικών Σπουδών(μάλλον Θεσ/κης)!
    Εργασία: Προς αναζήτηση.
    ViPeR
    12.01.2006, 21:47
    Δυστυχώς πηγαίνω ακόμη σχολείο… ευελπιστώ όμως σε ενάμιση χρόνο από τώρα να είμαι φοιτητής στο μαθηματικό του Α.Π.Θ. … Μετά από τις σπουδές θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στη θεωρητική πληροφορική και να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο.. Γράφω τραγούδια, μπαλάντες με ελληνικό στίχο και metal με πολλά ατμοσφαιρικά στοιχεία. Παίζω κιθάρα, ντραμς, και κάτι από synthesizer. Ακούω πολύ μουσική κυρίως atmospheric metal αλλά και αρκετά ελληνική (έντεχνο ροκ…) Αυτά από μένα …..
    alexia-vicky
    13.01.2006, 11:55
    Εγω σπουδαζω στο τμημα Πολιτικης Επιστημης και Δημοσιας Διοικησης στην Αθηνα.Ευελπιστω ,οταν τελειωσω να μπω στην διπλωματικη ακαδημια ή να παω για μεταπτυχιακο εξω. Θελω παρα πολυ να ακολουθησω τον διπλωματικο κλαδο....Γενικοτερα, εκανα αγιογραφια και ελπιζω καποια στιγμη να την συνεχισω. και επισης, θελω να ασχοληθω με τις ξενες γλωσσες και με το τζουντο που μου εχει λειψει....
    tsatsampape
    13.01.2006, 15:48
    Εγω είμαι φοιτήτρια του τμήματος Διοίκησης & Διαχείρισης Έργων (Λάρισα).Αυτή τη στιγμή κάνω την πρακτική μου άσκηση σε μια τεχνική εταιρεία της Αθήνας,όπου δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. Μου υπολοίπεται ένα μάθημα & η πτυχιακή μου ,η οποία έχει θέμα:"Οργανωσιακή Ψυχολογία" & δεν μπορω να βρω τίποτα....(αν κάποιος ξέρει τίποτα καλοδεχούμενο.)

    Μ'αρέσει η γυμναστική,τα ομαδικά αθλήματα & μαθαίνω κιθάρα από ένα φίλο μου.Κάνω καταδύσεις & λατρεύω το βυθό.
    Θα ήθελα να σπυδάσω υποκριτική,θεατρολογία & να παίζω στο θέατρο (έστω ερασιτεχνικά)
    Δυστυχώς η ζωή μας είναι έτσι που τρέχουμε & δεν φτάνουμε...
    doritsa78
    13.01.2006, 17:01
    Οπως θα εχετε δει απο το προφιλ μου κανω επαγγελματικο μακιγιαζ.Αυτη την περιοδο ψαχνω εργασια,παλι σε καναλι,για κατι μονιμο.
    Frida
    14.01.2006, 12:24
    πολύ καλό post indeed!
    λοιπόν, εγώ τελείωσα κλασική φιλολογία και τώρα διδάκσω ελληνικά σε ξενόγλωσσους! θα ήθελα, εντούτοις, να ασχοληθώ με τη μουσική και τις ξένες γλώσσες, γιατί αυτά είναι που πραγματικά με ενδιαφέρουν! το μέλλον θα δείξει!
    johnpsilos
    15.01.2006, 10:51
    Απο όσο θυμάμαι τον εαυτό μου παίζω μουσική και τώρα σπουδάζω στο Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής!!!!!

    Δουλεύω επαγγελματικά ως μουσικός και ταυτόχρονα δουλεύω σε ένα γραφείο μεταφορών!!!!! Η δουλειά είναι υγεία!!!!!!!!
    thanasena
    15.01.2006, 19:42
    Ας πω λοιπόν κι εγω..
    Μόλις πήρα το πτυχίο μου(Εμπορία και Διαφήμιση,ΤΕΙ Αθήνας),και είμαι προς αναζήτηση εργασίας στην πόλη μου,Χαλκίδα.Βέβαια ξέρω ότι δεν υπάρχει το καθ'εαυτό marketing εκτός Αθήνας αλλά κάτι σχετικό ελπίζω να βρω.
    Αν και ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις ένα μουσικό όργανο...η μόνη σχέση που έχω με την μουσική είναι ο ρόλος του ακροατή...ε βρε παιδία πρέπει κάποιος να σας ακούει εσάς που παίζετε...όλοι μουσικοί θα είμαστε;!!
    thank
    16.01.2006, 19:30
    Εγώ ξεκίνησα με πάθος για κοινωνικές επιστήμες και τέχνες, πειραματίστηκα, κατέληξα να σπουδάσω οικονομικά, μεταπτυχιακά σε περιφερειακή ανάπτυξη, άλλαξα κάμποσες δουλειές και πόστα. Αυτό που κατάλαβα ειναι πως, σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο η γνώση, η κατάρτιση σε ένα συγκεκριμένο θέμα, το πτυχίο, το σταδιακό χτίσιμο. Αλλά δεν αρκεί πάντα.

    Η προσωπικότητα, η ψυχή, η διάθεση, η συνολικότερη εμπειρία ζωής, αυτό που αποπνέει κανείς στους γύρω του, μετράνε εξίσου. Δεν έχει νόημα πολλές φορές να έχεις τα 100 πτυχία και να μη μπορείς να κοιτάξεις στα μάτια τον άλλον. Εχω δει τυπάκια σε στυλ "winner" - ειμαι ο πρώτος και σας πατάω όλους - να μένουν στάσιμοι΄, και ανθρώπους σεμνούς να προχωράνε. Και το αντίθετο βέβαια. Τελικά οι σπουδές, εκτός απο την πρακτική χρησιμότητα δίνουν και μιά ευκαιρεία για να ανοίξουν πιο συνολικοί ορίζοντες. Και αυτό, κάποια στιγμή το συναντάμε μπροστά μας. Πέρα απο το γεγονός πως, σήμερα έτσι όπως τρέχουν τα πράγματα και αλλαζουν οι κοινωνίες, αυτό που φαίνεται ότι "εχει δυνατότητες" όταν αποφασίσουμε να ξεκινήσουμε έναν κύκλο σπουδών, μετά απο 3 - 4 χρόνια ίσως έχει ξεπεραστεί.

    Τέλος, ναι ειναι καλό να χαράζει κανείς μια πορεία και να την παλεύει, ειδικά αν αυτό που θέλει να κάνει τον εμπνέει, αλλά πρέπει να ειναι εξ ίσου ανοικτός σε αλλαγές. Και αυτές δεν αντιστοιχούν πάντα στο "πτυχίο" και μόνο. Τόσοι και τόσοι άλλαξαν πορεία και μάλιστα σε ηλικίες που κανονικά θα έπρεπε να "εχουν αράξει".

    Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλα επειδή οι περισσότεροι τώρα ψάχνονται στο θέμα αυτό, ίσως αυτή η αυτή η κατάθεση φανεί χρήσιμη.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 16-01-2006 19:35 ]
    Frida
    17.01.2006, 01:10
    Quote:

    Το μέλος thank στις 16-01-2006 στις 19:30 έγραψε:



    Η προσωπικότητα, η ψυχή, η διάθεση, η συνολικότερη εμπειρία ζωής, αυτό που αποπνέει κανείς στους γύρω του, μετράνε εξίσου. Δεν έχει νόημα πολλές φορές να έχεις τα 100 πτυχία και να μη μπορείς να κοιτάξεις στα μάτια τον άλλον. Εχω δει τυπάκια σε στυλ "winner" - ειμαι ο πρώτος και σας πατάω όλους - να μένουν στάσιμοι΄, και ανθρώπους σεμνούς να προχωράνε. Και το αντίθετο βέβαια. Τελικά οι σπουδές, εκτός απο την πρακτική χρησιμότητα δίνουν και μιά ευκαιρεία για να ανοίξουν πιο συνολικοί ορίζοντες. Και αυτό, κάποια στιγμή το συναντάμε μπροστά μας. Πέρα απο το γεγονός πως, σήμερα έτσι όπως τρέχουν τα πράγματα και αλλαζουν οι κοινωνίες, αυτό που φαίνεται ότι "εχει δυνατότητες" όταν αποφασίσουμε να ξεκινήσουμε έναν κύκλο σπουδών, μετά απο 3 - 4 χρόνια ίσως έχει ξεπεραστεί.

    Τέλος, ναι ειναι καλό να χαράζει κανείς μια πορεία και να την παλεύει, ειδικά αν αυτό που θέλει να κάνει τον εμπνέει, αλλά πρέπει να ειναι εξ ίσου ανοικτός σε αλλαγές. Και αυτές δεν αντιστοιχούν πάντα στο "πτυχίο" και μόνο. Τόσοι και τόσοι άλλαξαν πορεία και μάλιστα σε ηλικίες που κανονικά θα έπρεπε να "εχουν αράξει".

    Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλα επειδή οι περισσότεροι τώρα ψάχνονται στο θέμα αυτό, ίσως αυτή η αυτή η κατάθεση φανεί χρήσιμη.
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 16-01-2006 19:35 ]




    να σαι καλά, μου έδωσες θάρρος.
    theotita
    04.02.2006, 22:28
    Έχω τελειώσει Επικοινωνιολογία σε ένα αμερικάνικο πανεπιστήμιο εδώ στην Αθήνα (και δεν είναι αυτό που φαντάζεστε όλοι!!). Καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών μου εργαζόμουν για να πληρώνω τη σχολή μου και γι' αυτό καθιστέρησα να τελειώσω. Έχω κάνει αρκετές δουλειές και γι αυτό το λόγο συμφωνώ μαζί σου thank! Τώρα εργάζομαι σε μια εταιρία έρευνας αγοράς και παράλληλα ψάχνω για εργασία στον τομέα μου (δηλαδή δημόσιες σχέσεις, ΜΜΕ, διαφήμιση - είναι αρκετά ευρύς ο κλάδος μου!).
    Αυτά για μένα. Θα ήθελα εδώ να αναφερθώ και στα άτομα που πάνε βραδυνό σχολείο. Είναι ίσως οι πιο δυνατοί απ' όλους μας, γιατί παρά τις αντιξοότητες συνεχίζουν, το παλεύουν και μερικοί έχουν ακόμα όνειρα να περάσουν σε πανεπιστήμια και σχολές!
    Καλή δύναμη, λοιπόν, σε όλους (αυτούς που πάνε βραδυνό, αυτούς που σπουδάζουν και δουλεύουν ταυτόχρονα αλλά και σ' όλους τους άλλους), κουράγιο, επιμονή και υπομονή ώστε να πραγματοποιήσουν τα ονειρά τους!

    αν σας κούρασα κι εγώ...