ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Χάρις Αλεξίου..Συναυλίες σε όλη την Ελλάδα!

    mavroula
    05.06.2007, 01:30
    ωραία!! ευχαριστούμε για τις πληροφορίες... θα τα λάβουμε υπόψη.. προβλέπονται μαγικές νυχτες...
    Elenax
    05.06.2007, 16:08
    SOLD OUT!!!!
    mary
    05.06.2007, 17:29
    Πωπω ειναι απίστευτο........
    Εαν υπαρξει καποιος απο εσάς που τελικά για καποιο λόγο δεν παει, ή ακούσετε κατι για εισητήρια,
    θέλω πολύ να ειμαι εκει, ας μου στειλει ΠΜ να μου το πει..........

    http://www.fireworkstext.com - fireworks text


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 09-07-2007 01:24 ]


    aggeliki
    06.06.2007, 10:45
    UPDATE


    13,14,15/6: Ωδείο Ηρώδου Αττικού (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)
    18,19/6: Θεσσαλονίκη – Θέατρο Γης (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)
    30/6: Κιάτο - Λιμάνι
    2/7: Πετρούπολη – Θέατρο Πέτρας
    4/7: Βόλος – Δημοτικό Θέατρο
    5/7: Λάρισα – Δημοτικό Θέατρο
    6/7: Έδεσσα – Θέατρο Γκαβαλιώτισσας
    7/7: Μουδανιά Χαλκιδικής – Δημοτικό Θέατρο
    13/7: Κύπρος – Παττίχειο Δημοτικό Αμφιθέατρο Λάρνακας
    14/7: Κύπρος – Δημοτικό Κηποθέατρο Λεμεσού
    16/7: Κύπρος – Προεδρικό Μέγαρο
    20/7: «Πρέσπεια 2007» - Άγιος Αχίλλειος Πρεσπών
    22/7: Ελευσίνα – Εργοστάσιο Ελαιουργικής
    25/7: Λέσβος – Δημοτικό Στάδιο Καλλονής
    28/7: Ρόδος – Παραλία Κιοτάρι (Αρχάγγελος)
    31/7: Πάτρα – Αρχαίο Ωδείο
    1/8: Ζάκυνθος – Δημοτικό Θέατρο
    3/8: Φεστιβάλ Ολύμπου – Αρχαίο Θέατρο Δίου
    4/8: Καβάλα - Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων
    7/8: Ρέθυμνο – Κάστρο Φορτέτζα
    8/8: Ηράκλειο – Παγκρήτειο Στάδιο
    9/8: Χανιά - Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
    12/8: Πάρος – Δημοτικό Στάδιο
    18/8: Σαντορίνη - Καλντέρα Φηρών
    6/9: Βύρωνας – Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη»


    Kάποιες νέες συναυλίες προστέθηκαν και μία ακόμα για Ηρώδειο....Τρέξτε η προπώληση έχει ήδη αρχίσει από σήμερα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christine στις 19-06-2007 21:46 ]


    Elenax
    06.06.2007, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος mary στις 05-06-2007 στις 17:29 έγραψε...

    Πωπω ειναι απίστευτο........
    Εαν υπαρξει καποιος απο εσάς που τελικά για καποιο λόγο δεν παει, ή ακούσετε κατι για εισητήρια,
    θέλω πολύ να ειμαι εκει, ας μου στειλει ΠΜ να μου το πει..........



    Mary προστέθηκε κι άλλη συναυλία στο Ηρώδειο στις 13 (Τετάρτη)!

    Τα εισητήρια έχουν βγει, αλλά έχει ακόμα...

    Προλαβαίνεις!!!!


    Elenax
    06.06.2007, 15:23
    Άκυρο!

    Αύριο ξεκινάει η προπώληση...


    nefos
    06.06.2007, 15:50


    ***Οταν τον ζωγραφίζω στη μνήμη μου: «Τον φαντάζομαι αραχτό σε ένα καΐκι, κρατώντας την κιθάρα του, δίπλα στο τασάκι να καίει μόνιμα ένα τσιγάρο κι εκείνος να κοιτάει τον ορίζοντα με βλέμμα χαμένο. Το συνήθιζε να κοιτάει έτσι. Σταύρωνε τα χέρια στο στήθος και κοίταζε πέρα σαν να ονειρεύεται κάτι...».



    το υπόλοιπο άρθρο εδώ


    Tropaiatissa
    11.06.2007, 09:41
    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 20-05-2007 στις 01:49 έγραψε...

    13,14,15/6: Ωδείο Ηρώδου Αττικού (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)


    Από τη χθεσινή "Ελευθεροτυπία":

    "On-Off":
    Page

    "7"
    Page1
    Page2
    Page3
    Page4


    pastella
    11.06.2007, 10:17
    Πηρα εισητηρια την Παρασκευη, θα πάω με τη μαμά μου τη Δευτερα. Στη θεσσαλονικη εμφανιζεται και το Τριφωνο.
    Μπορεί κανένα πουλάκι να μας πει περι προγραμματος και σχόλια για την εμφάνιση των συμμετεχόντων μετά τη μεθαυριανη εμφανιση στο Ηρωδιο?

    ilio
    11.06.2007, 10:35
    Θα πάω την Πέμπτη οπότε θα χει σίγουρα ανάλυση Χριστίνα μετά,
    μην ανησυχείς
    ANNAMARAKI
    11.06.2007, 13:34
    Δεν έχει μείνει ούτε 1 εισητήριο..Και εγω δεν πρόλαβα να πάρω...
    koini_maria
    15.06.2007, 20:11
    Χθες , είχα την χαρά να παραστώ - έστω και ως λαθρακροάτρια - έξω από το Ωδείο Ηρώδου του Αττικού και να απολαύσω την κυριολεκτικά μοναδική βραδυά που μας προσέφερε η Χάρις Αλεξίου ...
    Δεν θέλω να πω πολλά , μάλλον δεν θα πω τίποτα άλλο πέραν τούτου : ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας δόθηκε να συνειδητοποιήσουμε πως όσα χρόνια κι αν περάσουν "Όλα θα θυμίζουν" τον Μάνο Λοϊζο .

    Να 'ναι καλά η γυναίκα που πήρε αυτή την πραγματικά αξιέπαινη πρωτοβουλία !
    aggeliki
    16.06.2007, 13:00
    Το μόνο που θα πω αρχικά είναι...Μην το χάσετε με τίποτα...

    Οι συναυλίες στο Ηρώδειο ήταν το κάτι άλλο!




    eneni
    16.06.2007, 13:41
    θεά!!!

    αυτό μόνο!




    eneni
    16.06.2007, 19:44
    νιώθω πολύ τυχερή που βρήκα εισιτήριο για τη χθεσινή συναυλία.
    Κατάμεστο το θέατρο, όμορφη βραδιά. Η Χαρούλα πολύ συγκινημένη στην αρχή, παρόλο που ήταν η τρίτη στη σειρά συναυλία. Μετά τα 3-4 πρώτα τραγούδια και κυρίως απ τη στιγμή που τη συνόδευσε ο Πορτοκάλογλου έγινε χαμός. Τα τραγούδια πανέμορφα, οι ερμηνείες επίσης. Κι εμείς τραγουδούσαμε, τραγουδούσαμε...
    Πολύ καλό και το τρίφωνο, κυρίως στο πρωινό τσιγάρο του Μαυρουδή.
    Κορυφαίες στιγμες ο φαντάρος και το ζειμπέκικο της Ευδοκίας που ακολούθησε, φυσικά το όλα σε θυμίζουν, το ακκορντεον, αχ χελιδόνι μου και αυτό:


    Μες στο πλήθος
    Στίχοι: Μανώλης Ρασούλης
    Μουσική: Μάνος Λοΐζος


    Μες στο πλήθος σ’ είχα δει το ’62
    στη διαδήλωση που βάφτηκε στο αίμα,
    κι η μορφή σου μου ’χε μείνει στο μυαλό
    κι ούτε τ’ όνομα δεν ήξερα από σένα.

    Και στης λήθης το σεντόνι το λευκό
    σε τυλίξαν τα πιο δύσκολά μου χρόνια,
    μα μια μέρα κάπου το ’68
    σε ξανάδα μες στο τρένο στην Oμόνοια.


    Κάνε διάλειμμα, Χαρούλα,
    πες μας τον καρσιλαμά
    να γλυκάνεις τις καρδιές μας
    και τα βρίσκουμε μετά.
    Κάνε διάλειμμα να σβήσει
    της καρδιάς μας η φωτιά,
    ο χορός να μας μεθύσει
    και τα βρίσκουμε μετά.


    Άλλη μια φορά σε είδα ξαφνικά
    σαν αφίσα που τη σκίζει κάποιο χέρι,
    ήταν Μάης πια του ’77,
    μόλις πρόλαβα και σ’ άγγιξα στο χέρι.

    Μήπως είσαι σαν κι εμένανε κι εσύ
    στο σκοινί της ιστορίας ακροβάτης,
    μες στο ίδιο σου το στήθος φυλακή,
    μες στην ίδια σου τη χώρα μετανάστης.



    Ήταν τόσο όμορφα!
    Και πόσο θα ήθελα να είμαι πιο χαμηλά να μπορώ να βλέπω και τις εκφράσεις της Χαρούλας, σε μια συνυαλία, γεμάτη με συγκίνηση και αγάπη!

    Μια εμπειρία για να την έχει κανείς μέσα του για πολύ καιρό.


    mella
    18.06.2007, 09:28
    Με ξεσηκώσατε!!! Πώς θα περάσει τώρα το 8ωρο στο γραφείο???Και πότε θα ξημερώσει να πάω στη 2η συναυλία που δίνει η Χαρούλα στη Θεσσαλονίκη????
    Tropaiatissa
    18.06.2007, 09:59
    Επιτέλους είδα από κοντά τη Χαρούλα!!!
    Όπως είχα πει και πιο πριν, πήγα στη συναυλία για τον Μάνο Λοΐζο στο Ηρώδειο, την Παρασκευή που μας πέρασε (15/6)!
    Η συναυλία άρχισε λίγο μετά τις 9 (που έγραφε το εισιτήριο), δεν ξέρω τι ώρα ήταν ακριβώς, γιατί μόνο το ρολόι δεν είχα στο μυαλό μου εκείνη την ώρα…

    Η συναυλία άρχισε με την ορχήστρα να παίζει αποσπάσματα από μερικά τραγούδια του Μάνου Λοΐζου:
    Όλα σε θυμίζουν / Ήλιε μου σε παρακαλώ / Ο γέρο-Νέγκρο Τζιμ / Πάγωσε η τσιμινιέρα / Μάνα δε φυτέψαμε / Καλημέρα ήλιε

    Μετά βγήκε στη σκηνή η Χαρούλα. Περιττό να πω για το χειροκρότημα…
    Το πρώτο τραγούδι που είπε ήταν το Σ’ ακολουθώ (Στίχοι: Μάνος Λοΐζος)

    Ακολούθησαν δύο τραγούδια από τα “Τραγούδια της Χαρούλας”:
    Κι εγώ σαν πόλη (Μανώλης Ρασούλης)
    Πες μου πώς γίνεται (Μανώλης Ρασούλης)

    Μετά τραγούδησε Το παλιό ρολόι (Λευτέρης Παπαδόπουλος)

    Και σ’ αυτό το σημείο μίλησε για τη βραδιά με φανερή συγκίνηση στη φωνή της… Είπε περίπου τα εξής (αν δεν παραλείπω κάτι…):
    Χαρούλα Αλεξίου: «Για τρίτη βραδιά θα πω ότι νιώθω αφάνταστα υπερήφανη γι’ αυτό που συμβαίνει για τον Μάνο Λοΐζο. Αυτό που κάνετε με την παρουσία σας. Επίσης να πω πόσο μεγάλη τιμή είναι για μένα να τραγουδάω τα τραγούδια του, όχι μόνο αυτά που μου δίδαξε ο ίδιος για να τα εγώ, αλλά και άλλα που αγάπησα κ τα χουν πει άλλοι λατρεμένοι καλλιτέχνες. Τα τραγούδια δεν είναι δικά μου, τα τραγούδια είναι ολονών μας και όλοι μαζί θέλω να τα πούμε απόψε»

    Μετά ακολούθησαν τα τραγούδια:
    Μια καλημέρα (Δημήτρης Χριστοδούλου)
    Τζαμάικα (Λευτέρης Παπαδόπουλος)

    Κι ένα από τα σχεδόν ξεχασμένα τραγούδια του Μάνου Λοΐζου (για να χρησιμοποιήσω και τη φράση από μια άλλη συναυλία…)
    Ελισσώ (Λευτέρης Παπαδόπουλος) – Νίκος Πορτοκάλογλου & Χαρούλα Αλεξίου
    Σ’ αγαπώ - Σ' αγαπώ (Λευτέρης Παπαδόπουλος) – Χαρούλα Αλεξίου & Νίκος Πορτοκάλογλου
    Αχ τα μάτια σου (Κι αν τα μάτια σου) (Άκος Δασκαλόπουλος) – Νίκος Πορτοκάλογλου & Χαρούλα Αλεξίου
    Με φουτρουνιάζει ο έρωτας (Μανώλης Ρασούλης) – Νίκος Πορτοκάλογλου
    Καράβια αλήτες (Φώντας Λάδης) – Νίκος Πορτοκάλογλου & Χαρούλα Αλεξίου
    Σεβάχ ο θαλασσινός (Λευτέρης Παπαδόπουλος) – Νίκος Πορτοκάλογλου & Χαρούλα Αλεξίου
    Νανούρισμα (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
    Ο αρχηγός (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
    Μη με ρωτάς (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
    Αχ χελιδόνι μου (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
    Η μέρα εκείνη δε θ’ αργήσει (Φώντας Λάδης) – Χαρούλα Αλεξίου & Νίκος Πορτοκάλογλου
    Τίποτα δεν πάει χαμένο (Μανώλης Ρασούλης) – Χαρούλα Αλεξίου & Νίκος Πορτοκάλογλου
    Μπορώ να πω πως με παραξένεψε πολύ η εισαγωγή για το “Τίποτα δεν πάει χαμένο”… Στην αρχή νόμιζα πως ήταν ο “Τρίτος Παγκόσμιος” (Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φράντς), μετά ο “Γέρο-Νέγκρο Τζιμ”… Και όταν άρχισε να τραγουδά “Σχεδόν πενήντα χρόνια…” έμεινα με το στόμα ανοιχτό, να καταλάβω τι είχε συμβεί… Κατά τ’ άλλα ήταν μια ωραία ερμηνεία, και ένα τραγούδι που αγαπώ πολύ.

    Ακολούθησε διάλειμμα

    Στο δεύτερο μέρος ακούστηκαν τα τραγούδια:
    Πρωινό τσιγάρο (Μουσική: Νότης Μαυρουδής - Στίχοι: Άλκης Αλκαίος) – Τρίφωνο
    Μια καταπληκτική ερμηνεία από το “Τρίφωνο” (Νίκος Κουρουπάκης, Ερωφίλη, Δημήτρης Υφαντής). Γενικώς το Τρίφωνο μου άρεσε πάρα πολύ!
    Ο φαντάρος (Μανώλης Ρασούλης) – Χαρούλα Αλεξίου & Τρίφωνο
    Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας – Ορχήστρα
    Κι εδώ δε μπορώ να παραλείψω το εκπληκτικό: Μόλις άρχισε το Ζεϊμπέκικο, ανέβηκε στη σκηνή ένας φαντάρος και το χόρεψε!! Μάλιστα στην αρχή τον κρατούσαν οι σεκιουριτάδες, και τους έκανε νόημα η Χαρούλα να τον αφήσουν ν’ ανέβει! Επιτέλους να σπάσει αυτή η παγωμάρα του Ηρωδείου! Καθ’ όλη τη διάρκεια του ζεϊμπέκικου, στις κερκίδες υπήρχε μεγάλη κινητικότητα, ο κόσμος χειροκροτούσε, σφύριζε… Όταν τελείωσε, έπρεπε να βλέπατε για πότε έτρεξαν οι σεκιουριτάδες να τον “μαζέψουν”…

    Μετά ακολούθησαν τα τραγούδια:
    Την όγδοη μέρα (Μανώλης Ρασούλης) – Χαρούλα Αλεξίου & Τρίφωνο
    Η δουλειά κάνει τους άντρες (Λευτέρης Παπαδόπουλος) – Χαρούλα Αλεξίου & Τρίφωνο
    Παραμυθάκι μου (Λευτέρης Παπαδόπουλος) – Τρίφωνο & Χαρούλα Αλεξίου
    Κόκκινο (Κόκκινο γλυκό μου στόμα) (Λευτέρης Παπαδόπουλος) – Χαρούλα Αλεξίου & Τρίφωνο
    Λίγα γαρούφαλα (Γιάννης Ρίτσος)
    Μες στο πλήθος (Μανώλης Ρασούλης) – Χαρούλα Αλεξίου & Τρίφωνο
    Γύφτισσα τον εβύζαξε (Μανώλης Ρασούλης) – Χαρούλα Αλεξίου & Ερωφίλη
    Σε πέντε ώρες ξημερώνει Κυριακή (Πυθαγόρας)
    Όταν βλέπετε να κλαίω (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
    Δε θα ξαναγαπήσω (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
    Εννοείται, ότι τραγουδούσε όλο το θεατρο!
    Τέλι - τέλι - τέλι (Πυθαγόρας)

    Μετά απ’ το “Τέλι - τέλι - τέλι” η Χαρούλα αποχώρησε απ’ τη σκηνή, αλλά φυσικά ο κόσμος δε σταματούσε να χειροκροτεί. Και εννοείται πως ξαναβγήκε στη σκηνή!

    Μετά η Χαρούλα ερμήνευσε εκπληκτικά το Πόσο σ' αγαπώ (Λευτέρης Παπαδόπουλος) !
    Φυσικά δε θα μπορούσε να λείπει απ’ τη συναυλία το Όλα σε θυμίζουν (Μανώλης Ρασούλης)
    Με τον κόσμο και πάλι να τραγουδάει… και τους αναπτήρες ν’ ανάβουν ένας-ένας…

    Και, τέλος, βγήκαν στη σκηνή και ο Νίκος Πορτοκάλογλου και το Τρίφωνο για το τελευταίο τραγούδι.
    Δηλαδή Το ακορντεόν (Γιάννης Νεγρεπόντης) – Χαρούλα Αλεξίου & Νίκος Πορτοκάλογλου & Τρίφωνο

    Εκεί φαινόταν πως θα τέλειωνε η συναυλία, αλλά οι τραγουδιστές άρχισαν να χτυπούν ρυθμικά παλαμάκια, ακολούθησε το ρυθμό όλο το θέατρο, και τραγουδήσαμε όλοι μαζί, χωρίς ορχήστρα ( ), τον Δρόμο (Κωστούλα Μητροπούλου). Αφού δε το γκρεμίσαμε το Ηρώδειο…

    Τέλος, η Χαρούλα, με πολλή συγκίνηση στη φωνή της, κλείνοντας τη συναυλία, είπε (περίπου) τα εξής:
    «Φοβάμαι να πω μια λέξη ακόμη, γιατί η συγκίνηση καμιά φορά δε μας αφήνει να πούμε αυτά που θέλουμε»
    Και ξαφνικά φωνάζει κάποιος: “-Το πρωί θα φύγουμε από ‘δω!” (Γέλια)
    Χαρούλα: «Ναι, μπορείτε να συνεχίσετε τώρα μέχρι το πρωί εσείς, λέγοντας τα τραγούδια του…»
    Χρειάζεται να το πούμε ότι ποτέ δε θέλουμε να τελειώσει μια συναυλία;;


    Για μένα, που είδα για πρώτη φορά τη Χαρούλα από κοντά, αλλά και επειδή ήταν μια συναυλία με τραγούδια του Μάνου Λοΐζου που είναι ένας από τους αγαπημένους μου συνθέτες, ήταν μια μαγική, αξέχαστη βραδιά!
    Στο τέλος της συναυλίας καταφέραμε να πάμε στα καμαρίνια, αλλά είχε πάρα πολύ κόσμο… Ευτυχώς πρόλαβα να πω στη Χαρούλα αυτό που ήθελα: Ότι ήταν η πρώτη φορά που την είδα από κοντά και ήταν για μένα μια μαγική βραδιά!! Μου χαμογέλασε και με κοίταξε τόσο γλυκά… Δεν περιγράφεται το βλέμμα της, τη στιγμή που της είπα αυτό που ένιωθα!!
    Βγάλαμε και μία ομαδική φωτογραφία, απ’ την οποία κατάφερα να μείνω απ’ έξω… αφού εγώ ήμουν ο φωτογράφος… Τουλάχιστον τα παιδιά που ήθελα να βγάλω βγήκαν καλά
    Επίσης, κατάφερα και πήρα …μισό αυτόγραφο, αφού τελευταία στιγμή με πρόδωσε το ρημαδοστυλό! Ηθικό δίδαγμα; Άλλη φορά θα έχω μαρκαδοράκι!
    Πάντως, είναι ένα συλλεκτικό αυτόγραφο. Δε νομίζω πως υπάρχει κανένας άλλος που να έχει μισό αυτόγραφο!

    Κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν, ήταν η απουσία προγράμματος και οι ενορχηστρώσεις, οι οποίες ήταν πολύ πάνω σ' αυτές των δίσκων. Δεν είχαν κάνει κάτι ιδιαίτερο...

    Τέλος, να αναφέρω πως από τον καλλιτεχνικό χώρο παρευρέθηκαν στο θέατρο η Μαρινέλλα, ο Σταμάτης Κραουνάκης, και ο Μέμος Μπεγνής. Ελπίζω να μην ξεχνάω κανέναν…

    Αυτά…
    ANNAMARAKI
    18.06.2007, 15:11
    μήπως ξέρει κανένας απο που μπορώ να προμηθευτώ εισητήρια για τη συναυλία της Αλεξίου στη πετρούπολη στις 2/7?
    aggeliki
    18.06.2007, 16:27
    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 18-06-2007 στις 15:11 έγραψε...

    μήπως ξέρει κανένας απο που μπορώ να προμηθευτώ εισητήρια για τη συναυλία της Αλεξίου στη πετρούπολη στις 2/7?




    metropolis....Δεν ξέρω αν έχει και αλλού...
    Η προπώληση έχει ξεκινήσει από το Σάββατο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 18-06-2007 16:27 ]


    pastella
    18.06.2007, 19:25
    εγω θα φυγω να παω σε μιση ωρα να πιασουμε και καλες θεσεις στο θεατρο Γης

    θα ηθελα να παω και στα καμαρινια, αλλα δυστυχως θαμαι με τη μαμα που θα γκρινιαζει να παμε σπιτι συντομα.

    ελπιζω να βγαλω καμια καλη φωτογραφια τουλαχιστον εστω κι απο μακρια...