ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Χάρις Αλεξίου..Συναυλίες σε όλη την Ελλάδα!

    pastella
    19.06.2007, 22:03
    Επιτελους πηγα σε μια συναυλια με τη θεα. Και το λεω με συνειδηση όσον αφορά την έννοια του όρου. Η Χαρουλα ήταν μια θεα.
    Παρόλο την προχειρη οργανωση (οι πορτες ανοξαν στις 8.30 με εναρξη τις 9.30 της συναυλιας και ειχε 2 μονο ατομα για ελεγχο εισητηριων, με αποτελεσμα μετα να γινεται μαχη για μια θεση στα σκαλοπατια) την οχι και τοσο καλη ενορχηστρωση και τα μικρα προβληματα στον ηχο, η Χαρουλα εδωσε την ψυχη της, οπως και οι υπολοιποι συντελεστες. Αλλα η μορφη της επιβλητικη γιατι το ελεγε η ψυχη της!

    "Ο Μανος έγραψε αυτά τα τραγούδια για να τα μοιραστει μαζί σας. Και σημερα θα τα τραγουδήσουμε μαζί, ξεκινώντας από τώρα". Με αυτη τη φραση τελειωσε το χαιρετισμο της η Χαρουλα κι εγινε αυτο ακριβως που ειπε. Το θεατρο μοιραστηκε μαζι της τα τραγουδια του Μανου.

    Το πρόγραμμα ίδιο με της Αθηνας. Μια μεγαλη συναυλια διαρκειας 2,5 ωρων (12 τελειωσε και ξεκινησε ακριβως στις 9.30)

    Με εξαιρεση 2 περιστατικα

    1) Πριν παιξει της Ευδοκιας η Χαρουλα ζητησε ενα φανταρο να χορεψει μαγκικο ζειμπεκικο, τελικα ανεβηκε ενας μη φανταρος αλλα χορεψε καλη ζειμπεκια και η Χαρουλα χτυπουσε παλαμακια επι σκηνης.

    2) Πριν πει το "Ολα σε θυμιζουν", είπε το 'Ποσο σ'αγαπω' της Δωρας Σιζανη, συζυγου του Μανου, η οποία έφυγε στις 17/6 απο τη ζωη, μια μερα πριν τη συναυλια. Στη συνεχεια αφιερωσε το "Ολα σε θυμιζουν" και στους 2 τους, αλλα αναπτηρες δεν ειδα και ξενερωσα. Εγω παντως κρατουσα

    Αυτα. Περισσοτερα στο μπλογκ και στην εκπομπη την Πεμπτη

    Οσοι μπορειτε να πατε, να πατε, μην το χανετε. Δεν ειναι απλα συναυλια, ειναι σαν να ξαναζουμε τα τραγουδια οταν γραφτηκαν, τραγουδια παλια αγαπημενα που ο κοσμος μοιραζεται με τους καλλιτεχνες στη σκηνη. Φοβερο συναισθημα.
    mella
    20.06.2007, 09:12
    Κι εγώ επιτέλους μετά από πολλά χρόνια που είχα να πάω σε συναυλία της Χαρούλας, κατάφερα να πάω χθες. Ήταν απίστευτα. Πάρα πολύς κόσμος μεν με όλα τις συναφείς δυσκολίες που προκύπτουν εξαιτίας της πολυκοσμίας σε τέτοιες εκδηλώσεις, αλλά και πάρα πολλά όμορφα τραγούδια, εξαιρετικές ερμηνείες από όλους τους συντελεστές, μαγευτική βραδιά, ένα πλημμυρισμένο ανάμεικτο συναίσθημα παντού. Μου έκανε ομολογώ τρομερή εντύπωση που κατά τη διάρκεια των "κενών" που μεσολαβούσαν ενίοτε μεταξύ μιας ομάδας τραγουδιών, επικρατούσε ησυχία σε όλο το θέατρο, δεν μιλούσε κανείς.. δεν το είχα ξαναδεί.

    Οπωσδήποτε να πάτε παιδιά, αξίζει.

    ilio
    21.06.2007, 21:58
    Πήγα στις 14 Ιουλίου στο Ηρώδειο.Μοναδική συναυλία,
    μοναδικά συναισθήματα...χρόνια περίμενα κάτι τέτοιο και
    τώρα που το έζησα ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ!!!!!
    Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω περισσότερα,
    γιατί σε κάτι τέτοιες στιγμές τα λόγια είναι φτωχά!!
    Μην το χάσετε παιδιά!!!Τρέξτε όπου η Χαρούλα είναι
    κοντά σας,αξίζει να είστε παρόντες σε μια γιορτή για το
    ελληνικό τραγούδι,σε μια γιορτή που γράφει τη δική της ιστορία...
    όπως 25 χρόνια πριν έγραφε την δική του ο Μάνος Λοίζος μαζί με την Χαρούλα μας
    aggeliki
    06.07.2007, 00:52
    UPDATE

    6/7: Έδεσσα – Θέατρο Γαβαλιώτισσας
    7/7: Μουδανιά Χαλκιδικής – Δημοτικό Θέατρο
    11/7: Πειραιάς-Βεάκειο Θέατρο
    13/7: Κύπρος – Παττίχειο Δημοτικό Αμφιθέατρο Λάρνακας
    14/7: Κύπρος – Δημοτικό Κηποθέατρο Λεμεσού
    16/7: Κύπρος – Προεδρικό Μέγαρο
    20/7: «Πρέσπεια 2007» - Άγιος Αχίλλειος Πρεσπών
    22/7: Ελευσίνα – Εργοστάσιο Ελαιουργικής
    25/7: Λέσβος – Δημοτικό Στάδιο Καλλονής
    28/7: Ρόδος – Παραλία Κιοτάρι (Αρχάγγελος)
    31/7: Πάτρα – Αρχαίο Ωδείο
    1/8: Ζάκυνθος – Δημοτικό Θέατρο
    3/8: Φεστιβάλ Ολύμπου – Αρχαίο Θέατρο Δίου
    4/8: Καβάλα - Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων
    8/8: Ηράκλειο – Παγκρήτειο Στάδιο
    9/8: Χανιά - Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
    12/8: Πάρος – Δημοτικό Στάδιο
    18/8: Σαντορίνη - Καλντέρα Φηρών
    31/8: Νίκαια - Κατράκειο θέατρο
    1/9: Μαλακάσα - "Terra Vibe"
    6/9: Βύρωνας – Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη»




    YΓ: Η βραδιά στο θέατρο Πέτρας ήταν κάτι παραπάνω από μαγική!
    maspa
    18.07.2007, 14:23
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 06-07-2007 στις 00:52 έγραψε...

    8/8: Ηράκλειο – Παγκρήτειο Στάδιο




    tsepe
    03.08.2007, 01:58
    Καλησπερα. sos. Που θα βρω δυο εισηηρια για την συναυλία της Χαρις Αλεξιου στην Καβαλα?? SOS.
    kostas_diefhon
    03.08.2007, 10:06
    Παράθεση:

    Το μέλος tsepe στις 03-08-2007 στις 01:58 έγραψε...

    Καλησπερα. sos. Που θα βρω δυο εισηηρια για την συναυλία της Χαρις Αλεξιου στην Καβαλα?? SOS.



    Θα βρεις κι έξω από το θέατρο ένα 80% αν πας δύο ώρες πιο πριν..
    justme
    04.08.2007, 02:15
    Σήμερα ήταν εδώ στην Κατερίνη..........Μια λέξη τα περικλείει όλα.......


    Μ Α Γ Ε Ι Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    MARAKI-P
    13.08.2007, 20:04
    Καλησπέρα! Τι κάνετε? Μήπως ξέρει κανείς αν ισχύει η συναυλία της Αλεξίου στο Κατράκειο στις 31 Αυγούστου. Στην επίσημη σελίδα της Αλεξίου το γράφει κανονικά αλλά ρώτησα στα Metropolis για εισητηρια και μου είπαν ότι δεν τους έχουν πει τίποτα και δεν τους έχουν πάει εισητήρια...

    Όποιος γνωρίζει κάτι, θα ήταν χρήσιμη πληροφόρηση!!

    Ευχαριστώ πολύ!!!!!
    mavroula
    14.08.2007, 10:44
    Καλημέρα σε όλους. πήγα και εγώ σε μια συναυλία, στην πάτρα. Από την όλη παράσταση, τη Θεά Χαρούλα, το Τρίφωνο τους μουσικούς κλπ έμεινα απείρως ευχαριστημένη. Τα τραγούδια του Λοϊζου είναι αγαπημένα μου.

    Ωστόσο, η διοργάνωση με ενόχλησε αρκετά. είχε πάρα πολύ κόσμο
    πιο πολύ από ότι χώραγε το θέατρο. και αυτό και για λόγους ασφαλείας πρέπει να έχει όρια. ειδικά όταν έχουν κοπεί εισητήρια, οπότε είναι ελεγχόμενο το πόσοι έρχονται. Κατι να συνέβαινε θα είχαμε ποδοπατηθεί όλοι..

    απο την άλλη, το κοινό ήταν ψυχρό. ψυχρό στη Χαρούλα; έχω πάει σε αρκετές συναυλίες και αυτό δεν το έχω δει....δεν μπορώ να καταλάβω ... θα μου πεις, μπορεί να μην τα ξέρανε.. ίσως...ευτυχώς, είχε καλό χειροκροτημα..

    Γενική άποψη. Η Χαρούλα μας ταξίδεψε. το ίδιο και ολοι όσοι την πλαισίωναν.
    δυστυχώς το κοινό δεν απογείωσε τη συναυλία, όπως της άξιζε...
    teressa
    15.08.2007, 12:49
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-05-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 21-05-2007 στις 00:41 έγραψε...

    Σίγουρα αυτές οι συναυλίες θα ειναι εκπληκτικές και δεν πρέπει να τις χάσουμε!Για μενα θα τις ονόμαζα ιστορικές συναυλίες γιατί ένα είναι το σίγουρο οτι δεν θα επαναληφθούν!




    για τους Heaven and Hell μιλαμε?


    Code:
      

    Ναι,μιλαμε,δεν ειρωνευομαστε.Και να εισαι σιγουρος οτι η Αλεξιου ειναι περισσοτερο γνωστη και σε παγκοσμιο επιπεδο,απο αυτους που ανεφερες.Σταθερη,διαχρονικη αξια και το εχει αποδειξει.
    sea_like_eyes
    15.08.2007, 14:48
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 15-08-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-05-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 21-05-2007 στις 00:41 έγραψε...

    Σίγουρα αυτές οι συναυλίες θα ειναι εκπληκτικές και δεν πρέπει να τις χάσουμε!Για μενα θα τις ονόμαζα ιστορικές συναυλίες γιατί ένα είναι το σίγουρο οτι δεν θα επαναληφθούν!




    για τους Heaven and Hell μιλαμε?


    Code:
      

    Ναι,μιλαμε,δεν ειρωνευομαστε.Και να εισαι σιγουρος οτι η Αλεξιου ειναι περισσοτερο γνωστη και σε παγκοσμιο επιπεδο,απο αυτους που ανεφερες.Σταθερη,διαχρονικη αξια και το εχει αποδειξει.



    τα μαργαριταρια που πετας...που τα βρισκεις????εεεεεεε?????
    αντε επιτελους...ΑΝΤΕ...

    βλεπω οπου γραφω...πεταγεσαι και σχολιαζεις...θα ξαναβγεις καρτα...Seaνεχισε εσυ...εδω ειμαι εγω!

    (που να πλακωσουν και τα...κρυα)
    heartbreak-kid
    15.08.2007, 15:21
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 15-08-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-05-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 21-05-2007 στις 00:41 έγραψε...

    Σίγουρα αυτές οι συναυλίες θα ειναι εκπληκτικές και δεν πρέπει να τις χάσουμε!Για μενα θα τις ονόμαζα ιστορικές συναυλίες γιατί ένα είναι το σίγουρο οτι δεν θα επαναληφθούν!




    για τους Heaven and Hell μιλαμε?


    Code:
      

    Ναι,μιλαμε,δεν ειρωνευομαστε.Και να εισαι σιγουρος οτι η Αλεξιου ειναι περισσοτερο γνωστη και σε παγκοσμιο επιπεδο,απο αυτους που ανεφερες.Σταθερη,διαχρονικη αξια και το εχει αποδειξει.



    αφου είναι γνωστή σε παγκόσμιο επίπεδο, γιατί η μοναδική εκτός ελληνικών συνόρων της συναυλία είναι στην...κύπρο? μια χαρά είναι η αλεξίου. μην την εκθέτουμε με ακυρες συγκρίσεις. δεν το εχει αναγκη
    heartbreak-kid
    15.08.2007, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 15-08-2007 στις 15:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 15-08-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-05-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 21-05-2007 στις 00:41 έγραψε...

    Σίγουρα αυτές οι συναυλίες θα ειναι εκπληκτικές και δεν πρέπει να τις χάσουμε!Για μενα θα τις ονόμαζα ιστορικές συναυλίες γιατί ένα είναι το σίγουρο οτι δεν θα επαναληφθούν!




    για τους Heaven and Hell μιλαμε?


    Code:
      

    Ναι,μιλαμε,δεν ειρωνευομαστε.Και να εισαι σιγουρος οτι η Αλεξιου ειναι περισσοτερο γνωστη και σε παγκοσμιο επιπεδο,απο αυτους που ανεφερες.Σταθερη,διαχρονικη αξια και το εχει αποδειξει.



    Οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα με την Τερέζα. Έκαστος στο είδος του μεν, αλλα δε γίνεται να μειώσουμε την αξία της τραγουδίστριας Χαρις Αλεξιου συγκρινοντας τη με ενα Metal group που υπάρχει εδώ κ πόσο: 15 χρόνια; Και πολλά λεω



    termite, θα θεωρήσω προσβολή τόσο για την αλεξίου όσο και για το ...metal group αν οποιοσδήποτε απαντήση σαυτο που έγραψες. κανε μια βόλτα στο google και κάνεις την διόρθωσι μονος σου...

    (ακου 15 χρονια και πολλα λέω)
    Spotlight_Dancer
    15.08.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 15-08-2007 στις 15:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 15-08-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-05-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 21-05-2007 στις 00:41 έγραψε...

    Σίγουρα αυτές οι συναυλίες θα ειναι εκπληκτικές και δεν πρέπει να τις χάσουμε!Για μενα θα τις ονόμαζα ιστορικές συναυλίες γιατί ένα είναι το σίγουρο οτι δεν θα επαναληφθούν!




    για τους Heaven and Hell μιλαμε?


    Code:
      

    Ναι,μιλαμε,δεν ειρωνευομαστε.Και να εισαι σιγουρος οτι η Αλεξιου ειναι περισσοτερο γνωστη και σε παγκοσμιο επιπεδο,απο αυτους που ανεφερες.Σταθερη,διαχρονικη αξια και το εχει αποδειξει.



    Οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα με την Τερέζα. Έκαστος στο είδος του μεν, αλλα δε γίνεται να μειώσουμε την αξία της τραγουδίστριας Χαρις Αλεξιου συγκρινοντας τη με ενα Metal group που υπάρχει εδώ κ πόσο: 15 χρόνια; Και πολλά λεω



    Αχ αυτοι οι νεοι...που συμφωνειτε και απολυτα κι ολας...
    thomas_k
    15.08.2007, 23:36
    Ήμουν κι εγώ τυχερός που παρευρέθηκα στη συναυλία της Χαρούλας (πάνω από δυο βδομάδες πριν, στην Ελευσίνα).Την είδα ζωντανά για δεύτερη φορά.Τι να πω? Μαγική βραδιά, με μαγικά τραγούδια του αγαπημένου μου Λοϊζου. Η ανταπόκριση του κόσμου ζεστή. Από τις πιο κορυφαίες στιγμές το "Πρωϊνό Τσιγάρο" (Τρίφωνο- εξαιρετικοί!!),το "Όλα σε θυμίζουν", "Την όγδοη μέρα" (ναζιάρα ήτανε η Χαρούλα μπροστά στον Δημήτρη Λίβανο) και "Ο Φαντάρος"- με τον "Φαντάρο" μαζευτήκαμε οι νέοι δίπλα στη σκηνή.Τραγουδούσαμε και χαμογελούσαμε μαζί με τη Χαρούλα μας. Ωστόσο μάλλον ντράπηκαν όλοι με το ζήτημα της Χαρούλας να βγει στη σκηνή ένας μάγκας να χορέψει το "Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας". Δεν βγήκε κανείς. Πρέπει να είναι κανείς πολύ έμπειρος στο ζεϊμπέκικο να βγει θαρραλέα και να χορέψει έτσι μπροστά από χιλιάδες κριτές...
    Φιλικά

    Έχω έναν καφενέ
    ένα παλιό ρημάδι
    αχ να 'τανε καράβι
    γι αυτούς που μένουνε
    και περιμένουνε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thomas_k στις 15-08-2007 23:37 ]


    teressa
    15.08.2007, 23:40
    Εσυ πεταγεσαι και σχολιαζεις σε θεματα που δεν σε αφορουν.Δεν εχω εμμονη μαζι σου sea like eyes,αλλα με οσους δεν ξερουν τι θα πει σεβασμος.Οποτε νομιζω οτι η επαρση σου(οτι σε κυνηγαω)ειναι μαλλον ατοπη.
    Και φυσικα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μεταξυ των δυο,αφου τα ειδη που υπηρετουν ειναι τελειως διαφορετικα.Και δεν συγκρινα πουθενα τη μουσικη τους.Το μονο που λεω ειναι οτι η Ελλαδιτσα μας εχει γινει γνωστη απο καποιους καλλιτεχνες.Mια απο αυτους ειναι και η Αλεξιου.Ειναι διεθνους φημης.Οπως μια μεριδα απο εμας γνωριζει και ακουει metal,ετσι και μια μεριδα του υπολοιπου κοσμου γνωριζει την Αλεξιου.Σκεφτειται την αναλογια.Και για ονομα του θεου εκανε τοσες συναυλιες σε ολο τον κοσμο heardbreak-kid.Eιναι και καποιας ηλικιας.Αλοιμονο αν ακομα προσπαθουσε να αποδειξει ποια ειναι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 15-08-2007 23:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 16-08-2007 08:19 ]


    sea_like_eyes
    16.08.2007, 13:25
    ''...Εσυ πεταγεσαι και σχολιαζεις σε θεματα που δεν σε αφορουν.Δεν εχω εμμονη μαζι σου sea like eyes,αλλα με οσους δεν ξερουν τι θα πει σεβασμος.Οποτε νομιζω οτι η επαρση σου(οτι σε κυνηγαω)ειναι μαλλον ατοπη...''

    για να βρισκομαι εδω μεσα ακομα...να συμμετεχω στις συζητησεις...να εχω το δικο μου blog...κτλ...κτλ...κτλ...μαλλον ΔΕΝ με ξερεις καλα...σταματα να πετας άτοπους χαρακτηρισμούς γιατι δεν προσβάλεις μονο εμένα αλλά και τους Mods του Site...
    το ολο θεμα ξεκινησε με μια αποψη σου...

    ''Και να εισαι σιγουρος οτι η Αλεξιου ειναι περισσοτερο γνωστη και σε παγκοσμιο επιπεδο,απο αυτους που ανεφερες.Σταθερη,διαχρονικη αξια και το εχει αποδειξει.''

    περιμενω με επιχειρηματα...αριθμο πωλησεων δισκων...seaναυλιων...κτλ...στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...τωρα αμα σου αρεσει αυτος ο ρολος...
    Και επειδή δεν μου αρέσει το ύφος σου…και επειδή δεν πρόκειται να παραδεχτείς το λάθος σου… κάνε μια βόλτα στο google και μην με κουράζεις…

    teressa
    16.08.2007, 15:01
    Δεν σε ξερω και ουτε με νοιαζει να σε μαθω.Aπαντησα με τον τροπο που αρμοζει σε καποιον που μπαινει σε μια συζητηση και ειρωνευεται.Αν δεν σου αρεσει η Αλεξιου,μην ασχολεισαι.Αυτο ειπα μονο και εσυ τρελλαθηκες.Μαλλον δεν μπορεις να κανεις μια συζητηση και καταφευγεις στην ειρωνεια.
    jorge
    31.08.2009, 21:46

    Η ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ  τραγουδάει σε  μια sold out ειδική συναυλία  την Πέμπτη   3  Σεπτεμβρίου, στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, στις 21:00.    

    Μια μοναδική συναυλία με επιλογές από το ρεπερτόριο - θησαυρό της Χάρις Αλεξίου που όλοι τραγουδάμε, ανέκδοτα τραγούδια από την νέα της δουλειά σε ένα ρεσιτάλ ερμηνείας βασισμένο στη μοναδική φωνή και παρουσία της, αλλά και εκπλήξεις πέρα από το προσωπικό της ρεπερτόριο.

    Τα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν εξ ολοκλήρου για τους σκοπούς της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί».