ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.844 μέλη

    Οι Καθώς Πρέπει στο Τσάϊ Στη Σαχάρα, Τετάρτη 23 Μαΐου

    VasilisSaltagiannis
    21.05.2007, 13:53
    Οι ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ είναι δημιούργημα του Βασίλη Σαλταγιάννη, στις αρχές του 2005, με στόχο αρχικά να ακουστούν οι συνθέσεις του αλλά και να αποδοθούν με ιδιαίτερο τρόπο και ύφος που χαρακτηρίζει το σχήμα. Πράγμα το οποίο προέκυψε περισσότερο στην πορεία, ανακαλύπτοντας ότι η φιλία που αναπτύχθηκε εκφράζεται και επί σκηνής, έχοντας εν τω μεταξύ επηρεάσει ο ένας τον άλλο τουλάχιστον μουσικά, και παράλληλα καταθέτοντας την προσωπική του ιστορία από κοινού. Εξ άλλου και οι στίχοι των τραγουδιών αφορούν προσωπικά βιώματα του συνθέτη, της Μαρίας Πλουμή, του Αργύρη Ολοκτσίδη της Μαργαρίτας Θανόγλου, της Πηγής Καφετζοπούλου κ.α. Οι διασκευές που προέρχονται από το παραδοσιακό έως το καλώς ή κακώς αποκαλούμενο «έντεχνο» τραγούδι, άσματα που αγαπάνε, ενορχηστρώνονται σύμφωνα με το πώς τα έχουν αφομοιώσει, πολλές φορές αυθόρμητα και λίγο αυτοσχεδιαστικά.
    Η βασική τετράδα του σχήματος είναι οι:
    Βασίλης Σαλταγιάννης στη φωνή και την κιθάρα, η Έφη Καραγιάννη στη φωνή, η Μαρία Πλουμή στο λαούτο και φωνή, και ο Δημήτρης Παπαδάμης στο ακορντεόν. Στα κρουστά έχει ενσωματωθεί ο Νίκος Σουλιώτης, αλλά και αρκετές φορές εμφανίζεται μαζί τους η Ελένη Νόνη στη φωνή. Στα δύο χρόνια παρουσίας του σχήματος έχουν συμπράξει επί σκηνής πολλοί φίλοι μουσικοί όπως Βασίλης Μαντζούνης στα κρουστά, Εύη Κανέλλου κρουστά, Παναγιώτης Κυριαζής μπουζούκι και λαούτο, Ειρήνη Διαλεκτή στη φωνή, Νίκος Χατζόπουλος στο Μπάσσο, συμμετέχοντας παράλληλα και στις ηχογραφήσεις ενός Demo που ελπίζουμε σύντομα να το δούμε στα ράφια των δισκοπωλείων σαν δισκογραφία.

    Οι ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ εμφανίζονται την Τετάρτη 23 Μαΐου στο «Τσάι στη Σαχάρα», και θα σας παρασύρουν με μελωδίες που έχουν χαραχτεί μέσα τους και ανυπομονούν να ταξιδέψουν μαζί σας…

    ΤΣΑΙ ΣΤΗ ΣΑΧΑΡΑ
    Λαοδικείας 18 στα Ιλίσσια. τηλ: 210-7710611
    Έναρξη 9:30, είσοδος 15 ευρώ, φοιτητικό 12





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 21-05-2007 14:02 ]


    επισυναπτόμενα: KATHOSPREPEI 2..jpg 
    EffieKakaflika
    24.05.2007, 13:45
    Παιδάκια σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας που μας χαρίσατε την παρέα σας!

    Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!


    Emaki
    24.05.2007, 17:42
    Είναι σίγουρο πως όσοι ήμασταν χθες στο Τσάι στην Σαχάρα , περάσαμε πολύ καλύτερα από εκείνους που επέλεξαν να μείνουν κολλημένοι μπροστά από μια οθόνη!

    Οι Καθώς Πρέπει δώσανε ρέστα , τραγουδώντας και παίζοντας χωρίς την διευκόλυνση των μικροφώνων!

    Όμορφή ταξιδιάρικη μουσική, στίχοι και τραγούδια που σε γέμιζαν εικόνες και συναισθήματα, τραγουδισμένα από υπέροχες φωνές!

    Καθώς Πρέπει τα συγχαρητήρια μου!
    Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία σε ότι κάνετε!!!

    Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου για την όμορφη βραδιά!

    Φυσικά , τα «κινεζάκια» δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια!

    Η Stellou και εγώ επί το έργον και ιδού το αποτέλεσμα!!!






    Όλες οι μάχες στη ζωή, μας μαθαίνουν κάτι , ακόμη κι εκείνες που χάνουμε...






















    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emaki στις 25-05-2007 12:37 ]


    επισυναπτόμενα: Saltagiannis.JPG Kathws Prepei 3.JPG Kathws Prepei 4.JPG Kathws Prepei 2.JPG Efi-Vasilis.JPG E_V.JPG Kathws Prepei 1.JPG 
    Deos
    24.05.2007, 18:16
    Έμυ μου τα είπες όλα!
    Και όπως είπε ένας κυριούλης: ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ - CHAMPIONS LEAGUE 1-0

    Να είστε καλά να μας χαρίζετε τέτοιες βραδιές




    P.S. όλα τα λεφτά το prive live !
    beatlus
    24.05.2007, 18:30
    Συμφωνώ στο... Υ.Γ.!
    heartbreak-kid
    24.05.2007, 18:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 24-05-2007 στις 18:16 έγραψε...

    Έμυ μου τα είπες όλα!
    Και όπως είπε ένας κυριούλης: ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ - CHAMPIONS LEAGUE 1-0




    τώρα το πρόσεξα κι εγω!! μόλις 50,9% τηλεθέασι ο τελικός!!! οι υπόλοιποι θα ήταν μαζύ σας και θα περάσατε υπέροχα
    GL
    24.05.2007, 19:05
    Aυτο το χτεσινο ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝΕ UNPLUGGED Live!!!

    Μπραβο ρε παιδια!! Ηταν πολυ ομορφα χτες!! Φχαριστουμεεεεεεε!!!


    VasilisSaltagiannis
    25.05.2007, 12:14
    Νιώθω ότι όσοι ήταν στο Τσάι την Τετάρτη μοιραστήκαν μαζί μας εκτός από νότες, συναισθήματα, τη ζεστασιά του να τραγουδάς μαζί με οικεία άτομα και να γεμίζει η ψυχή σου δίνοντας. Να μήν αναφέρω ότι πήγαμε και κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες γιατί δεν ήταν μόνο το ότι, η συγκεκριμένη ημερομηνία ήταν σχεδόν απαγορευτική. Όμως απ' ότι φάνηκε υπάρχουν ρόδα μέσα στα αγκάθια...
    Εγώ θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς:
    -Την Τζίνα..
    -Τους υπόλοιπους Καθώς Πρέπει γιατι ήταν μαζί μου και δεν κάναν πίσω (Μαρία περιμένω να μου πείς και για το επόμενο )
    -Όλους όσους ήταν εκεί και προπαντώς GL, ΔΕΟΣ, ΣΤΕΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΑΚΙ!



    EffieKakaflika
    29.05.2007, 09:50
    Πώ πώ ωραίες φωτογραφίες!!!
    Μπράβο Εμάκι!
    Μάτι διαβόλου η δικιά σου στην τρίτη!!