ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη
    tolaruba
    21.05.2007, 21:24
    Εψαξα για παρομοιο τοπικ αλλα δε βρηκα!
    Λοιπον.Θα ηθελα τη γνωμη σας για τα βιντεο κλιπ γενικοτερα.Ανοιγω το τοπικ εξαιτιας μια συζητησης που ειχα σημερα με αλλα παιδια σχετικα με αυτο.Αλλος ελεγε οτι ειναι κατα γιατι εξεφτελιζουν τη μουσικη και αλλος οτι ειναι ωραια,αρκει να εχουν καποια αισθητικη.Εσεις τι λετε;;
    gogere17
    21.05.2007, 21:30
    εγω προσωπικα ειμαι κατα,σαν τον εναν αλλο,που θεωρει οτι εξεφτελιζουν την μουσικη,την οποια συνδυαζουν με εικονα και πιστευω οτι ανακαλυφθηκε αυτο ο τροπος εκφρασης για να "παιζει"περισσοτερο χρημα στον τομεα της μουσικης!Δεν μου κινηθηκε ποτε η περιεργεια να δω ενα κλιπ οσο διασημο και πολυσυζητημενο ηταν...
    tolaruba
    21.05.2007, 21:52
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 21-05-2007 στις 21:30 έγραψε...

    εγω προσωπικα ειμαι κατα,σαν τον εναν αλλο,που θεωρει οτι εξεφτελιζουν την μουσικη,την οποια συνδυαζουν με εικονα και πιστευω οτι ανακαλυφθηκε αυτο ο τροπος εκφρασης για να "παιζει"περισσοτερο χρημα στον τομεα της μουσικης!Δεν μου κινηθηκε ποτε η περιεργεια να δω ενα κλιπ οσο διασημο και πολυσυζητημενο ηταν...

    Συμφωνω..βεβαια λιγο με παρεξενευει που το κανουν και καλλιτεχνες του πιο εντενου χωρου.θα μου πεις και αυτοι να ζησουν θελουν
    sunwing
    22.05.2007, 00:35
    Tα απεχθάνομαι .. Εξαίρεση στον κανόνα μπορεί να είναι κάποιο που σέβεται τον ακροατή -θεατή , τη δουλειά των καλλιτεχνών που έχουν τόσο κόπο κάνει για το μουσικό αποτέλεσμα. Ώρες ώρες θα μπορούσα από τα νεύρα μου να σπάσω την τηλεόραση για κείνο το ΜΑD που το ανοίγουν άλλοι σαφώς μέσα στο σπίτι.
    Steppenwolf
    22.05.2007, 03:43
    Ναι αν το δούμε "ιδεολογικά" τα τραγούδια και γενικά η μουσική δεν χρειάζονται την εικόνα. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα βιντεοκλίπ είναι άθλια ή δεν αξίζουν.

    Προσωπικά αν και γενικά κρατάω μια απόσταση ασφαλείας από αυτά, έχουν υπάρξει κάποια τα οποία μου άρεσαν είτε σαν παράλληλη οπτική προσέγγιση του κομματιού (ελάχιστα), είτε για καθαρά εικαστικούς λόγους -άσχετους με το αν αυτό που ακούς σχετίζεται με αυτό που βλέπεις (περισσότερα).

    Πάντως συνήθως τα προσεγγίζω σαν κάτι ανεξάρτητο από το μουσικό κομμάτι.


    "J'ai souvent ιvoquι cette lune enchantιe,
    Ce silence et cette langueur,
    Et cette confidence horrible chuchotιe
    Au confessionnal du coeur."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 22-05-2007 04:02 ]


    AFORGIVAS
    27.05.2007, 23:52
    ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΝΔΕΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΩΜΕΝΟ
    ΠΑΡΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
    OTHERSIDE-RED HOT CHILI PEPPERS
    STARLIGHT-MUSE
    SMELLS LIKE TEEN SPIRIT-NIRVANA
    BETTER-(NEW)GUNS N' ROSES
    ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΑ ΚΛΙΠΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
    ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ
    MY FRIENDS-RED HOT CHILI PEPPERS
    GIVE IT AWAY-RED HOT CHILI PEPPERS
    IT'S MY LIFE-BON JOVI
    ST.ANGER-METALLICA
    WELCOME TO THE JUNGLE-GUNS N' ROSES
    ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ VIDEO ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ
    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΜΠΑΝΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ
    ΒΑΡΕΤΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΩΝ VIDEO CLIP ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΕΦΤΑ ΤΟ GROUP


    ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ
    ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
    --Elena--
    28.05.2007, 00:57
    Λοιπόν...κατά τη γνώμη μου...ένα videoclip μπορεί άλλοτε να "σώσει" και άλλοτε να "θάψει" ένα τραγούδι...Για παράδειγμα...σας λέω σχετικά με την Eurovision γιατί πιστεύω πως οι περισσότεροι από εσάς την βλέπετε...η Ελλάδα φέτος κατέβηκε με το "Yiassou Maria"..κατά τη γνώμη μου ήταν ένα καλό τραγούδι(όχι από τα καλύτερα βέβαια)..αλλά όταν είδα το videoclip μου άρεσε γιατί ήταν μία σύγχρονη παραγωγή!!Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά...και πιστεύω πως το έσωσε!!Από την άλλη μεριά....η Κύπρος κατέβηκε με ένα τέλειο τραγούδι(πάντα κατά την άποψή μου) το "Comme ci comme ca"...αλλά το videoclip ήταν αδιάφορο...Ίσως ήταν ένας λόγος που δεν πέρασε στον τελικό...Οπότε...δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά αν ένα videoclip κάνει καλό ή κακό σε ένα τραγούδι....

    Υγ.Έχει κανείς το videocip του "Μαζί σου"..?????Καίγομαι να το δω..!!!
    rompa
    28.05.2007, 10:28
    Παράθεση:
    Υγ.Έχει κανείς το videocip του "Μαζί σου"..?????Καίγομαι να το δω..!!!


    Είναι τόσο αδιάφορο - κλασσικά σκηνές από το σίριαλ να πέφτουν πίσω από την Παπαρίζου ....
    punkster
    29.05.2007, 15:17
    Με εκνευριζουν αφανταστα τα βιντεο κλιπ χωρις κανενα περιεχομενο κ ουσια, που συνηθως συνοδευουν κ αναλογα τραγουδια.

    Υπαρχουν βεβαια κ πολυ ευφανταστα βιντεο κλιπ, πολυ ωραια κ σαν θεματολογια κ απο αποψη τεχνικης.

    Επειδη ασχολουμαι με μονταζ και τα σχετικα πολλες φορες ακουγοντας ενα τραγουδι μου ερχονται εικονες κ σεναρια για πιθανα βιντεο κλιπ. Οποτε δεν μπορω να πω οτι ειμαι κατα των βιντεο κλιπ, αφου εχω φτιαξει κ πολλα, σε ερασιτεχνικο επιπεδο εννοειται.

    Μου αρεσει να συσχετιζω τη μουσικη με εικονες που μπορει ασυναισθητα να μου ερχονται στο μυαλο ακουγοντας μια συγκεκριμενη μελωδια. Μου αρεσει να βλεπω βιντεο κλιπ του οποιου το σεναριο θα σχετιζεται με καποιο τροπο με τα τραγουδι ή θα θελει να περασει καποιο μηνυμα, ακομα και ασχετο με το song. Αρκει να υπαρχει μια ουσια σε αυτο που παρουσιαζεται.

    Μπορει η μουσικη να μην χρειαζεται την εικονα για να αναδειχτει αλλα κακα τα ψεματα, παντα αυτα τα δυο συνδεονται μεταξυ τους, ακομα κ με την φαντασια μας.

    Τωρα το οτι τα βιντεο κλιπ γινονται για καθαρα οικονομικους λογους κ για τη προβολη ενος τραγουδιου αυτο ειναι ενα αλλο μεγαααααλο θεμα!!!



    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 29-05-2007 15:20 ]


    Brokenchord
    15.02.2008, 19:35
    punkster για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
    kamelia8
    05.03.2008, 22:36
    Δεν έχω πρόβλημα, μου αρέσουν!

    Είναι αλήθεια βέβαια, ότι ένα βίντεο κλιπ μπορεί να προωθήσει ή να χαντακώσει αντίστοιχα ένα κομμάτι....

    Πάρτε για παράδειγμα το Love is gone- David Guetta. Το τραγούδι το λάτρεψα, αλλά το βίντεο κλιπ με ξενέρρωσε!
    despinakontogianni
    06.03.2008, 00:14
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 28-05-2007 στις 00:57 έγραψε...

    Λοιπόν...κατά τη γνώμη μου...ένα videoclip μπορεί άλλοτε να "σώσει" και άλλοτε να "θάψει" ένα τραγούδι...



    Ε, τα είπες όλα!