ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη
    sea_like_eyes
    22.05.2007, 14:08
    Η Bjork είναι ένα πλάσμα που παρά το γεγονός ότι το ύψος της δεν τη βοηθάει και ιδιαίτερα, παρόλα αυτά τόσο η εξωτερική της εμφάνιση όσο και το στιλ, αλλά και η φωνή της την κάνουν να μην περνά απαρατήρητη. Θυμηθείτε λίγο πως ένα τόσο δα πλάσμα μάγεψε το κοινό της Αθήνας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, αλλά και δημιούργησε σάλο με το φόρεμα-κύκνο στα Oscar του 2001. Παράξενο πλάσμα, που επειδή δε μπορεί να συμβιβαστεί με τίποτα προτιμά να ακολουθεί ένα δικό της τρόπο ζωής με δικούς της κανόνες.

    Πηγη www.myworld.gr


    Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για την συγκεκριμένη καλλιτέχνιδα! Παλαιότερες αποπήρες να την ακούσω κατέληξαν σε ένα μεγάλο ερωτηματικό!

    ’’Μα καλά πως είναι δυνατόν να έχει εκατομμύρια θαυμαστές? ‘’

    Διάβασα πρόσφατα σε ένα ένθετο γνώστης εφημερίδας την άποψη ότι μετά από 150 χρόνια τα τραγούδια της και η μουσική της θα διδάσκονται στα μουσικά σχολεία!
    Λίγο υπερβολικό σαν άποψη….μα….μήπως αυτή η άποψη κρύβει μια αλήθεια?
    Ας την ανακαλύψουμε λοιπόν…
    Περιμένω τις απόψεις σας…




    ery
    23.05.2007, 12:00
    Υπαρχουν και εναλλακτικοι δρομοι... Η Bjork πορευεται σε εναν απο αυτους. Ανακαλυψε και προσπαθησε να νιωσεις την μουσικη της, αξιζει. Αλλωστε στην μουσικη δεν υπαρχουν στερεοτυπα, γιατι αν υπηρχαν απλα θα σταματουσε να εξελισσεται και ειναι αναμφιβολο πως δεν σταματησε. αρα?

    You ' ve got what it takes to set you free...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ery στις 23-05-2007 12:04 ]


    rompa
    14.01.2008, 20:11
    Μετωπική" με φωτογράφο η Bjork

    Για δεύτερη φορά η Bjork τα βάζει με εκπρόσωπο του τύπου πάλι σε αεροδρόμιο. Κάτι παθαίνει φαίνεται όταν κατεβαίνει από αεροπλάνα... Για τον ρεπόρτερ Glenn Jeffrey, που δουλεύει στην εφημερίδα "The New Zealand Herald" η περασμένη Κυριακή ήταν μια συνηθισμένη μέρα "στο γραφείο". Είχε πάει στο διεθνές αεροδρόμιο του Auckland για να φωτογραφίσει την άφιξη της Bjork στη χώρα του. Μόνο που εκείνη δεν έχει καλή σχέση με τους ρεπόρτερ και όταν ο Glenn προσπάθησε να πάρει δύο, τρία snapshots, η Bjork εξοργίστηκε... και πολύ μάλιστα.

    Ο Glenn είπε "πήρα δύο φωτογραφίες και καθώς γύρισα πίσω για να φύγω, ήρθε από πίσω μου, άρπαξε το πουκάμισό μου και το έσκισε. Η ίδια, μάλλον από τη δύναμη που έβαλε, έπεσε κάτω. Αλλά εγώ δεν την ακούμπισα καθόλου, ούτε της μίλησα." Η αστυνομία προς το παρόν, εξετάζει το βίντεο που πήραν οι κάμερες του αεροδρομίου. Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που η Bjork επιτίθεται σε παπαράτσι. Το 1996 είχε επιτεθεί σε φωτογράφο στην Ταϊλάνδη αλλά ύστερα ζήτησε συγγνώμη και δεν της απαγγέλθηκαν κατηγορίες.
    sitzoune81
    14.01.2008, 20:43
    Η Bjork ειναι απλα ΜΟΝΑΔΙΚΗ !!!!!!!!!

    sea_like_eyes
    15.01.2008, 09:15
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 14-01-2008 στις 20:43 έγραψε...

    Η Bjork ειναι απλα ΜΟΝΑΔΙΚΗ !!!!!!!!!




    μαλλον αφου για Εξωγήινη την κοβω (δεν το λεω ειρωνικα . . . καθε αλλο)

    Υ.Γ Πεεεες τα ρε φιλε Sitzoune . . . σε καμια δεκαετια θα εχουμε φτασει τα 10 σχολια . . . ακομα κι εγω ειχα ξεχασει την υπαρξει αυτου του topic !!!!Niceeeeee
    Y.Γ Τα remix παιδια . . . απο μεγαλους Dj's . . . ΚΟΡΥΦΗ !!!

    Es iSt sOWeIt, HabE iCh rEchT ?

    daRf icH noCh EtWas SaGen ?

    Ist Es VorBeI ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 15-01-2008 09:16 ]


    sitzoune81
    15.01.2008, 13:20
    ΕΤΣΙ sea_like_eyes !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν και τωρα τελευταια αρχιζει και μου τη δινει η υπερβολικη προβολη και ο υπερμετρος εκθειασμος απο τα ΜΜΕ -της Βρετανιας κυριως- για τη σκηνη της Ισλανδιας......
    Δε λεω...... καλοι κι οι Mum κι οι Sigur Ros κι οι Ske, αλλα σαν την πρωτια της Bjork.......

    NoExit
    17.01.2008, 19:54
    Αυτή η γυναίκα είναι το σύμβολο της λέξης καλλιτέχνης. Εξαιρετική μουσικός, ηθοποιός, σκηνική παρουσία και πάει λέγοντας... Τα video clip της είναι έργα τέχνης. Η πειραματισμοί της είναι σχεδόν πάντα ενδιαφέρον. Μάλιστα αυτό είναι το στοιχείο που την κάνει τόσο ξεχωριστή, οτι δε μένει προσκολλημένη σ' ένα μόνο μουσικό είδος. Έχει και ΦΩΝΑΡΑ...
    Το album με τα remixes δεν το άκουσα ακόμα, αλλα που θα μου πάει....
    deathminor88
    21.01.2008, 02:41
    Bjork... τι να πώ...?
    Μαζί με sigur ros (Θεέ μου, untitled 8 και τί άλλο στον κόσμο)
    κορυφή της Ισλανδίας...(αν και στην περιπτωση της πρώτης, μπορεί να μπεί σε μεγαλύτερη κλίμακα)...!
    sigur
    21.01.2008, 14:36
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21-01-2008 στις 02:41 έγραψε...

    Bjork... τι να πώ...?
    Μαζί με sigur ros (Θεέ μου, untitled 8 και τί άλλο στον κόσμο)
    κορυφή της Ισλανδίας...(αν και στην περιπτωση της πρώτης, μπορεί να μπεί σε μεγαλύτερη κλίμακα)...!



    μόνο χαρά αισθάνομαι διαβάζοντας το όνομα των αγαπημένων μου Ισλανδών όλο και από περισσότερα μέλη του site...
    sofitapicha
    22.01.2008, 03:50
    i mousiki tis einai katapliktiki kai i erminia to ligotero pou mporw na pw...monadiki...proskunaw kai anupomonw na akousw kati pou na m aresei e3isou apo kapoion allo kallitexni...akoma kai ta koula tis m aresoun...exei tin trela kai tin kanei mousiki,,,den tin exw dei pote live kai anupomonw gia auti tin stigmi...elpizw na min argisei...